Waar bleven onze gebruikte distri butiebonnen Eerst nacontrêle, dan vernietiging 800.000.000 bonnen per maand. Elk Dubbele moord te Velsen particulier postverkeer met België verboden. Kennisgeving aan post- duivenhouders. RADIOPROGRAMMA Interessante grepen uit het programma van den dag. AT.KMAABJirng COURANT VAN WOENSDAG 87 AUGUSTUS 1ML Pagina 3 Een Jachtjes schuddende berg M berstens toe gevulde post zakken rolt op een forsche kar, bespannen met een even forsch paard door de nwwe straten van het Geldersche stadsdorpje Hattem Twee maal per dag dokkert zulk een transport over de keien en twee maal per dag houdt de kar bij eenzelfde adres 'n gebouw met bescheiden gevel stil. Het is duidelijk dat zelfs de groote toeristendrukte niet voor deze correspondentie aansprakelijk is, en de geadresseerde is dan ook van een heel apart genre: niets of niemand minder dan de meest besproken, meest verguisde en meest onontbeerlijke overheids-instelling van dezen tijd: de distributie, officieeieren in dit geval beter, gezegd: Centraal Distributiekantoor Hattem. Decentralisatie der werkzaamheden. Van eenige millioenen Neder landers die tot het rayon van het kantoor te Hattem de Noorde lijke provincies, behooren, ko men dagelijks de papieren bij dragen binnen. Het zijn de op- plakvellen die elke handelaar in artikelen-op-de-bon moet Inleveren aan de plaatselijke distributiekantoren en die naar Hattum worden opgezonden voor een laatste controle. Zoo levert ieder Nederlander zijn bijdrage, als hij zijn bescheiden papieren vierkantje inlevert in ruil voor het begeerde goed: over de toonbank van een laag- gezolderd plattelandswinkeltje, op de tafel van een rumoerig café-terras, in de drukte van het groote warenhuis. Alle bon nen komen terecht mét eenige tientallen hunner soortgenooten op het opplakvel en dat belandt met duizenden collega's uitein delijk in den postzak, die zoo gemoedelijk schuddend in Hat tem bij een bescheiden gebouw arriveert. Ruim vier ton bonnen papier komt zoo dagelijks bin nen: de bijdrage van Noord- Nederland tot de administratie ve werkzaamheden van de distributie. Deze vier ton papier kwam tot voor kort in het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag, maar daar bij kwam dan nog dagelijks de be drage van Zuid-Nederland en van de groote steden, die nog een aparte onderafdeeling vormen. Per maand kwamen 800.000.000 zegge achthonderd millioen) het C(entraal) D(istributie) K(antoor) voor de gigantische opgave stellen na te gaan of, geen enkele bon uit deze astro nomische horden verkeerd was opgeplakt, of er geen geknoei met de verraderlijke-kleine vier kantjes was gepleegd, of elk opplakvel, dat vol beplakt was, ook inderdaad geheel door gel dige en wettige bonnen was bezet. Tweehonderd millioen waren er alzoo te controleeren per week, een dikke dertig mil lioen per dag. Decentralisatie. Het is te begrijpen, dat de leiders van dezen dienst, die in zoo luttele maanden uit den grond moest wor den gestampt en in dien tijd vier maal moest verhuizen, daar het kan toorpersoneel van honderd op zes honderd man diende te worden ge bracht, allengs het opgenblik ge komen achtten om de theoretisch- fraaie, maar practisch onuitvoerbare centrale controle te decentraliseeren. Den Haag blijft natuurlijk als hoofdcentrale (sic) gehandhaafd, doch daarnaast is aan Hattem en aan Gennep de eer te beurt gevallen tot distributiecentra te worden inge richt. Den Haag zal zich „slechts" hebben bezig te houden met de con trole der opplakvellen welke de dis tributiediensten der groote steden van de winkeliers in ontvangst heb ben genomen en gecontroleerd. In Hattem ariveert voor een dergelijke contróle-op-de controle van de ge meentelijke distributiediensten de opplakvellen-oogst van Noord-Neder land, in Gennep zal, als eerlang daar ter plaatse het C.D.K. geheel gereed is, de bonnen-buit van Zuid-Neder land aan» een laatste controle worden onderworpen. Inderdaad, een laatste controle, want na afloop hiervan worden de bonnen vernietigd. En hieruit is het te verklaren waarom juist Hattem en Gennep, die min of meer door het blindelings „prik ken" op een kaart van ons vader- ®chijnen te zij'n aangewezen, lot hulp-contröle-centrales zijn verkozen. In beide plaatsen im mers is een groote papier-indus- mlo-rni aangezien deze industrie waarlijk met aan een teveel aan grondstoffen lijdt, weet men in wel weg met dktlf!-J Che acht a negen ton distributie-papiertjes. Zoo belanden dan de bonnen tus schen de meedoogenlooze steenen raderen van de koldermolens. De extra-rantsoenen, waarvoor hoewel zelden, misdaden zijn ge pleegd, de bonnen, die voor duur geld worden gekocht, de kilo's suiker- op-papier, de potentieele pondjes boter, zij komen alle uiteindelijk tus- schen dië wrijvende raderen van tweeduizend kilo hardsteen en in luttele minuten drijven zij onherken baar, als pulp een nieuwe toekomst tegemoet. Papier waren zij, tot papier zullen zij vergaan! Een tragisch trekje is, dat in Hat tem de cidevant-vetbonnen uitgere kend totvetvrij papier worden verwerkt. Controle op controle Maar vóór het zoover is, gebeurt er op het Hattemsche C.D.K. nog het een en ander: urenlang arbeid onder de scherpst denkbare controle. Dat „een en ander" is zoo bijzonder uit gebreid en ingewikkeld geworden, omdat, nu ja, men weet het, distri butiebonnen die meermalen al wor den ingezonden voordat hun geldig heidsduur is geëindigd, terwijl daar naast de zgn. „rantsoenbonnen" on beperkt geldig zijn, zich nu eenmaal bijzonder goed leenen nog eens en nog eens te gebruiken, en dus een bepaalde waarde hebben voor de ele menten die er hun voordeel in zou den zijn om met deze bonnen een zaakje te beginnen. Zonder in détails af te dalen kan men gerust zeggen, dat de zwarte markt haar eigen hoo- ge noteering voor de doorgaans maar al te courante fondsen heeft inge steld. Een opplakvel met boterbon nen zou 125 maken, volgens de laatste noteering. En per dag arri- veeren er in het Hattemsche kantoor honderden van die kostbare zegel- verzamelingen! Is het wonder dat in en om het kantoor een uitgebreid bewakings stelsel door gemeente, politie en eigen controleurs is ingevoerd? De opplakvellen komen aan in envelop pen die als aangeteekende verstuurd zijn. P.T.T. is dus verantwoordelijk voor de behouden overkomst in de speciale postzakken, tot de drempel van de speciale deur waar de post wordt afgeladen is bereikt. Daar gaat de verantwoordelijkheid op het C.D.K. over' en daar begint dus de bewaking. Nuttige ervaringen. Hierdoor heeft men in de nieuwe C.D.K.'s kunnen profiteeren van de ervaringen in de Haagsche kantoren opgedaan. De bonnen belandden soms „per ongeluk" door een open staand raam buiten, waar ze „toeval lig" even later bleken verdwenen. De ramen in 't kantoor Hattem zijn dus niet te openen, of door 'n stevig metaalgaasnet afgedekt. Er werden soms wat bonnetjes naar huis meegenomen (en waarlijk niet als aandenken!). In Hattem zijn dus de garderobes tijdens diensturen gesloten, zoodat daar niet tersluiks in een overjas het een en ander in entrepot kan worden gegeven, en er wordt geregeld gefouilleerd. Het was gebleken dat de pa piermolens als er distributiepa pier moest worden vermalen, het plotseling erg kalmaan gingen doen, zoodat het malen opval lend langzaam geschiedde. En dan bleek steevast een arbeider uit de papierfabriek den volgen den dag bijster in zijn bonnen te zittendie zorgvuldig tus- schen de langzaam wentelende steenen vandaan had gegrist In Hattem is er geen vertraging van de machines, en geen toegang voor onbevoegden (tot wie in dit geval ook de arbeiders van de „eigenste" fabriek moeten worden gerekend!) bij de bon nenmolen. De werkzaamheden. Als de enveloppen in het kantoor zijn aangekomen, worden eerst de afzenders genoteerd en de ingeko men bescheiden worden dan gesor teerd, al naar gelang zij vleeschbon- nen, kaasbonnen, suikerbonnen, pe- troleumbonnen enz. bevatten. Dan begint het werk voor de zestig meisjes die in het ruime lokaal van het kantoor gelijkvloers huizen. Stuk voor stuk worden alle honderd bonnen op elk opplakvel onder de loupe genomen. Fouten, die plaat selijke distributiediensten over het hoofd hebben gezien, worden feil loos geregistreerd door de meisjes, die elke afwijking zien, omdat zij de goede bonnen kunnen „droomen". Zijn de vellen eindelijk gecon troleerd, dan worden tevens de tota len van de ingeleverde bonnen ge noteerd en aan de hand hiervan kan de centrale in Den Haag Uitmaken of dit aantal klopt met de uitgege ven toewijzingen enz. Toeht onder bewaking. Het spannendste gedeelte is echter de tocht naar de papierfabriek. Per lift gaan de opplakvellen in gezegel de zakken naar de bovenverdieping, na controle natuurlijk, waar contro leurs via een specialen koker de zakken .naar «en beneden gereed VRIJWILLIGERS VAN HET LEGIOEN „NOORWEGEN" OP WEG NAAR HAMBURG. De kok aan boord van het' schip aan het werk. (Weltbild-Polygoon) DEZE MACHINE VLIEGT NIET MEER TEGEN DUITSCHLANDEen door soldaten van het tankwapen neergeschoten Sovjet-bommenwerper. (P.K. Vorpahl-Hoffmann) staande kar transporteeren. Onder controleursgeleide maakt de kar de tocht naar de fabriek, waar de zak ken in een speciale kamer, waartoe alleen de bevoegde controleurs met een eigen sleutel toegang hebben, v/orden binnengedragen. Daar volgt een laatste telling, waarna de zakken met een karretje uit het „entrepot" naar de molen worden gereden. Daar worden zij, door bevoegde handen alweer ge opend en de inhoud aan de vernie tiging prijs gegeven. In Gennep gaat dit transport iets minder dan een „goudzending door Chicago", daar het centrale kantoor hier aan de fabriek is gebouwd. Binnen twee maanden op gang! Het bijkantoor te Hattem is zijn werkzaamheden begonnen op 18 Augustus. Op 19 Augustus kwamen de eerste opplakvellen met vleeschbonnen daar binnen. Na verloop van twee weken volgt textiel en nog een week later brood. Vervolgens komt petroleum aan de beurt en dan kan tenslotte worden overgegaan tot het overhevelen van de werkzaamheden van Den Haag naar Hattem. Het kantoor te Gennep begint twee weke-n na Hattem, volgens eenzelfde plan en op 22 September zal dan bereikt zijn, dat alle bonnen, die totnogtoe bij de distributiedien sten bewaard bleven, nagecontro- leerd en vernietigd worden. Daar Hattem en Gennep na en kele weken voldoende zijn „inge werkt", kunnen op 6 October de artikelen vleeschwaren, aardappelen, en brandstoffen aan deze kantoren worden overgedragen. Een geweldige organisatie is hier dus in enkele weken tijds opge bouwd uit „niets", een organisatie die aan tientallen personen werk heeft gegeven, die het hare er toe bijdraagt om de papierfabrieken aan den gang te houden, die voor Hattem en Gennep een pure „goud mijn" is, en die voor de Nederland sehe volkshuishouding van niet te overschatten belang zal blijken. Een organisatie, die typisch is voor de wijze waarop „Den Haag" de distri butie-problemen durft aan te pak ken! DE AANLEG VAN EEN TELEFOON LIJN DOOR SOLDATEN VAN DE VERBINDINGSTROEPEN VAN HET DUITS CHE LUCHTWAPEN. (Weltbild-Polygoon) DE PRIJSVRAAG van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Een Haagsche vinding: een rij wielband van canvas, opgevuld met een veerende spiraal, geheel zonder rubber. (Polygoon-v. d. Werff) Oorzaak minnennijd. Velsen, 26 Augustus. Een dub bele moordaanslag, die den dood van beide slachtoffers ten ge volge gehad heeft, bracht hedenmiddag omstreeks één uur groote ontsteltenis op den Wij- kerstraatwegt te Velsen-Noord te weeg. Een 39-jarige inwoner van Mui- den, die van zijn 32-jarige vrouw gescheideq leefde, vervoegde zich aan de woning op den Wijkerstraat- weg, waar deze vrouw haar intrek genomen had. De vrouw- die hem in de keuken te woord stond, werd on middellijk door haar echtgenoot met een mes neergestoken. Doodelijk ge wond stortte zij neer. De vrouw woonde met een 26-jarig jong- mensch bij de ouders van den laat ste in en op haar angstkreten snelde deze jongeman te hulp. Ook hij werd door messteken getroffen en verkeerde, toen men hem opnam, in een zorgwekkenden toestand. De dader, die, na zijn daad ge pleegd te hebben, met bloed be smeurd de straat op vluchtte, werd vrijwel onmiddellijk door een pas- seerenden agent van de motorpolitie gearresteerd. De slachtoffers werden overge bracht naar het Roode Kruiszieken- huis te Beverwijk, waar de vrouw zeer spoedig na aankomst is over leden; de jonge man stierf eenige uren daarna. Bij het voorloopig ingestelde on derzoek bleek, dat de dader het mes, waarmede de aanslag -gepleegd was, Dinsdagmorgen te Amsterdam had gekocht. Nader wordt nog on derzocht of de dader in een plotse linge opwelling naar Velsen geko men was, dan wel of de daad een gevolg is geweest van kalm overleg. De lijken van de slachtoffers zijn door de politie voor nadere sectie in beslag genomen. Het motief van dé misdaad is minnenijd. 's-G r a v e n h a g' e, 26 Augustus De bevelhebber de-r weermacht Nederland, generaal' der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: ,,-Bij verordening van den militairen bevelhebber in Bel gië en Noord-Frankrijk van 31 Augustus 1940 is de organi satie van ieder particulier postverkeer van België naar het buitenland en omgekeerd verboden. Onder postverkeer in den zin dezer verordening moet ver staan worden ieder vervoer van brieven, briefkaarten, druk werken, gemengde zendingen, monsters en aangeteekende stukken met of zonder aange geven waarde. Wie in strijd met de voor schriften dezer verordening ■berichten uitwisselt of aan on toelaatbare overbrenging me dewerkt, wordt volgens de 'be palingen der verordening met tuchthuis- of gevangenisstraf gestraft." 's-G r a v e n h a g e, 26 Augustus. Van 'bevoegde zijde wordt mede gedeeld: Ter kennis van alle Nederland- sche duivenhouder® wordt gebracht, dat de door de Nederlandsehe bla den van 4 Juli 1940 en door de Deutsche Zeitun-g in den Nieder- landen van 5 Juli 1-940 bekend ge maakte bevoegdheid van den heer Joban Horn-stra, Prinsengracht 407 te Amsterdam, tot het geven van aanwijzingen met het oog op het van kracht worden der verordening nr. 140/41 over het houden van duiven is vervallen. De heer Hornstra blijft werkzaam als schakel tusschen den bevelheb ber der weermacht m Nederland eenerzijds en het nationale jrerbond van Nederlandsch postduivenhou- ders, Amsterdam, en den Neder- landschen Bond van Sierd'uiven- fokkersvereeniginigen Gouda, an derzijds. INSTALLATIE VAN PROF. DR. J. VAN LOON. 's-G r a v e n h a g e, 2'6 Augustus. De nieuwe president van den hoo- gen raad, prof. dr. J. van Loon, is heden a-ls zoodanig geinstalleerd door den vice-president prof. mr. B. M. Taverne. De installatie ge schiedde volgens de wet, zonder toespraken. Voorts heeft de Hooge Raad heden beëedigd als raad'sheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. C, N. P, R-uys, DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8BNO: Nieuwsber. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor den boer. 11.20 Gr.pl. 12.Revidasextet. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Ensemble Bandi Balogh. 1.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.R'damsch Philh. orkest en soliste (opn.) 3.Voor de vrouw. 3.20 Gr.pl. 4.30 „Groote rollen en hun vertol kers III, Aida", causerie met gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs- ber. 5.30 Orgelconcert.' 6.— Gr.pl. 6.15 Filmpraatje. 6.30 Kurt Hohen- berger en zijn orkest. 7.Act. half uurtje. 7.30 Amus.-orkest, soliste en het kleine Omroep-mannenkoor. 8.30 Gr.pl. 8.45 Voor den boer. 9.—„Land streken van Spanje", gr.pl.-progr, 9.30 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: National features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilv. I. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgendienst (voor bereid door de Christ. Radio Stich ting). 10.20 Zang met pianobegelei ding. 10.40 Deel. 11.Ensemble Rentmeester en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1. Bonte parade. 3.Orgelconcert. 3.30 Voor de zieken. 4.Gr.pl. 4.30 Voor de jeugd. 5.Lezen van Christ, lec tuur (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Viool en piano. 5.50 Gr.pl. 6.Sport en licha melijke opvoeding. 6.15 Vervolg van 5.30. 6.35 Zang met pianobegeleiding. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.— Omroepsymph.-orkest, soliste en gr. pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 Gr.pL Ernstige muziek. Het Omroepsymph.- orkest o.l.v. Pierre Reynaerds laat zich van 20.21.45 uur Hilv. II hooren met als soliste Annie Woud, die onder meer drie aan haar op gedragen liederen van Cor Kuiler zal zingen. Voorts dirigeert Pierre Keinaerds o.a. de Heroische ouverture van Henk Badings en Les Préludes van Franz Liszt. Dick Vos en Max van Doorn spe len van 17.30—18.15 Hilv. II so nates voor viool en piano van Mto- zart en Brahms. Voor de jeugd. Van 16.30—17.uur Hilv. II zingt de schoolgaande jeugd het Nederlandsehe lied on der leiding van Melchert Schuur man. Voor de vrouw. Van 15.15.20 Hilv. I geeft mevr. Olffvan Boven en kele practische aanwijzingen over het passen van een japon zonder hulp van anderen. EN HET KOREN RIJPTE! Een oogstprogramma voor de radio. De afdeeling Land en Volk van den Nederlandschen Omroep heeft het initiatief genomen om ter ver sterking van den band tusschen ons volk en zijn boeren in het program ma voor 31 Augustus zooveel moge lijk aandacht te besteden aan de af sluiting van -de oogstmaand. Er worden dien dag oogstliederen gezongen en oogstgedichten voorge dragen, terwijl des avonds het hoor spel „En het koren-rijpte" door D. van de Bospoort zal worden uitge zonden. Dit spel van den oogst opent met een proloog, waarin tot uitdruk king komt, hoe menschen, dieren, techniek en natuur samenwerken om onder Hoogen zegen den koren oogst binnen te halen, en hoe deze arbeid voorwaarde is voor het volks bestaan. Twee werelden, die van den vre- digen strijd om het koren en die iran den oorlog om goud en macht, wor den tegenover elkaar gesteld. Het eerste deel van het spel voert terug naar het oude Saksische boerendorp, waar de geheele bevolking na het blazen van de boerenhoorn, uittrekt in den koren-bouw, en het besluit met het vroolijke oogstfeest als het laatste voer koren geborgen is. Een ziener voorspelt, dat vreemde invloeden, die reeds aan het oude boerenrecht tornen, en de hunkering naar goud zware tijden zullen ver oorzaken, waarin vrouwen en kinde ren gebrek lijden, al rijpte het koren. Het tweede deel speelt in het he den en brengt de luisteraars in de geladen sfeer van de effectenbeurs, het schetst in een korten dialoog den invloed van de speculanten op het landsbestuur en de gevolgen daarvan voor den boer. In het derde deel is de oorlog uit gebroken en door dezen oorlog vol trekt zich de bezinning, welke aan den boer en aan het koren hun plaats hergeeft, nadat de oppermacht van het goud gebroken is. De spreekster uit den proloog be sluit met de woorden: „En het koren rijpte en het koren won van het goud den strijd! Het leven, van den druk bevrijdt, dankt Hem, door wien het brood gedijt!" Het spel eindigt dan met het be kende: „Dankt, dankt nu allen God", uitgevoerd door koor en orkest. Aan de uitvoering wordt o.a. medegewerkt door Philippe la Cha- pelle, Mien Duymaer van Twist, Nico de Jong, Adolf Bouwmeester en een groep Drentsche spelers en speel sters. De regie is in handen van Kommer Kleyn.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5