DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opmarsch in de Dnjeprbocht. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. UINBOUW i aan den dijk. .Duitschland strijdt voor Europa.. Een hevige aanval in Oost-Afrika. De aanval op Iran. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.39 tot 6.45 Japan en de Sovjet-Unie. I ïer aardappelen; tij kool. lijker veilingen lillende groente- yovenitoon in de r wordt nu maar ik aardappelvei- le aanvoer daar af. Men kon in rder komen dan m tien ton, het- »r was dan in de k. Het grootste ie stond uit late .s Eigenheimers, -chotsche muizen mger hoe spora- foch zal ook de erige aardappel- ipoedig gaan af- er in deze streek aardappelen ver ten was de roode .grijke mate ver- het veilingbeeld. ;k op Langendijk eek bijna zestig ton aangevoerd, geplaatst konden lumprijs van 4 rif betaald. Ook aliteit'werd goed n daarvoor ge- prijs van 3.20. ischen, die pro- trkoopen. Geheel iren werden tus- de of voor stek :n aangetroffen, r geweigerd wor- grens zijn. ol was de aanvoer dan de vorige /erden aan beid© ons aangevoerd, ischarwoude 2'5. was 2.80 per l van het voor gedeelte gaan de naar het binmen- Jabrikanten zijn n met inleggen, og te vroeg, jen ook nog niets jgen van boonen. iets te komen. De Geconserveerd. De te Noordschar- ran nogal' te doen. e aanvoer 22 wa s/14 per 100 kg. l gele kool is niet wordt graag af- en maximumprijs Jg. maar weinig uien t weer is daarvoor aangeboden par- 6 per 100 kg. Ook j werden tegen omen. De enkele lien, welke nog iteerd, noteerden '.oowel voor uien, ai en nep. Kroten ad voor 3.50 per i breekpeen was kleintjes werden ïen maximumprijs ere voor 4 per jvoude kwam bos- per 100 bos op- lartijtjes rabarber sn tegen prijzen 10 0 kg. te afgeloopen week liven aan de markt ek. In totaal werd verhandeld. De iet op het maxi- ifd worden. De verhandeld tegen en maximumprijs, terwijl Franken- 64.90 per 100 kg n. e week ongeveer verkocht. De goe- erde 16 per 100 Ie werden vrijwel van dien prijs echt verongelukt, - den minuten over de zestienjarige i. v. d. W. uit Brui varen van de brug eDen Haag be- brug en het schip, vare verwondingen ihuis aan het West- ;ing opgenomen en tijd overleden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 202. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Donderdag 28 Augustus 1941 Doorbraak tusschen Smolensk en Ilmenmeer. Transportschepen in Finsche Golf vernietigd. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt d.d. 27 Aug. gemeld: Het oppercommando der weer macht maakt hekend: Zooals reeds in een extra bericht bekend werd gemaakt hebben for maties van het pantserleger van general-oberst von Kleist op 25 Augustus na hevigen strijd, het bruggehoofd van Dnjepropetrowsk en de stad zelf in een stormaan val ingenomen. Ook in de nabij heid van de Dnjeprmonding en Zuidelijk van Kiew werden de laatste nog op den Westelijken Dnjepr-Oever weerstand biedende strijdkrachten van den vijand, gedeeltelijk in gevechten van man tegen man, overweldigd. Ten Oosten van Wellikije-Loeki is het gros van het 22ste Sovjet- leger ingesloten eiK vernietigd. De stad Wellikije-Loeki^is na heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangengen en 400 stukken ge schut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vijand bedroegen ruim 40.000 doodep. Ook bij de monding van den Dnjepr en ten Zuiden van Kiev zijn de laatste vijandelijke strijd krachten, die op den Westelijken Dnjepr-Oever nog tegenstand bo den, overweldigd, soms in ge vechten van dichtbij. Tusschen het Ilmenmeen en de Finsche Golf, alsmede voor Reval en aan het Finsche'front, blijven de operaties zich met succes ont wikkelen. De luchtmacht heeft zware slagen toegebracht aan troepenconcentraties ten Oosten van Kiew en heeft het spoorweg net ten Westen van Moskou en ir. het gebied om St. Petersburg voor geruimen tijd vernield. In de Finsche Golf hebben afdeelingen gevechtsvliegers vier Sovjet troe pentransportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 9.000 ton tot zinken gebracht, vier andere transportschepen ernstig bescha digd en bomtreffers geplaatst op een torpedojager en een flottielje leider. Ten Oosten van het vis- schersschiereiland zijn verder twee torpedojagers zwaar beschadigd. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afge loopen nacht havenwerken aan de Oostkust van Engeland en vlieg velden op het eiland gebombar deerd. Bij aanvalspogingen op de Duitsche Bocht en de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht gis teren overdag 23 vliegtuigen ver loren, van welke er 11 werden neergeschoten in luchtgevechten, vier door patrouillevaartuigen, 3 door afweergeschut, 3 door mij nenvegers en 2 door marine artillerie. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de vloot- basis Alexandrië in den nacht van 25 op 26 Augustus hebben bomtreffers groote verwoestingen aangericht in de haven en op de spoorwegemplacementen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- en Zuidwest- Duitschland en o.a. op woonwij ken te Keulen brisant en brand bommen laten vallen. Door af weergeschut werden 2 der aan vallende bommenwerpers neer geschoten". De beteekenis van het Dnjepr- industriegebied. Berlijn, 27 Aug. (D.N.B.) Het op rukken van de Duitsche troepen tot de spoorlijn PetersburgMoskou, die bovendien voortdurend door de Duitsche luchtmacht wordt gebom bardeerd, beteekent voor de Sovjets de onderbreking van een niet alleen strategisch, maar ook economisch uiterst belangrijke spoorverbinding. Deze lijn, door de Sovjets „Octo- ber-spoorlijn" genoemd, verbindt de hoofdstad van het oude tsarenrijk bijna volgens een rechte lijn via Kalinin (voorheen Twer), Wysjnij Wolotsjek en Tsoedowo met de hoofdstad der Sovjet-Unie. Er zijn zijtakken naar andere spoorverbin dingen in het Noordwesten der Unie. De economische beteekenis be rust vooral op de voorziening van het geheele N.W. met steenkool, graan, ijzer-, staal- en pletterijpro- ducten uit de Oekraine en het Zui delijke centrum der Unie, met olie uit Bakoe, bouwmaterialen, enz. Ook het gebied van Kola en Karelië is aangewezen op aanvoer langs dezen spoorweg. Van Petersburg worden vooral hout, apatit en nephelin van het schiereiland Kola en wel apatit voor de vervaardiging van meststof fen, nephelin als grondstof bij de aluminiumfabricage naar andere deelen van de Sovjet-Unie vervoerd. De opmarsch naar deze lijn betee kent dus voor Petersburg met zijn werven, bewapeningsindustrie, ma chinefabrieken en electrische nijver heid staking van den aanvoer van grondstoffen en anderzijds v-oor de industrieën in andere gebieden, die van Petersburg afhankelijk zijn, een ernstige storing in den aanvoer van emdfabnkaten. Het geheele Dnjepr-industrie- gebied in Duitsche handen. Berlijn, 27 Augustus. (D.N.B.) Door de successen der pantsertroe pen van den Gengraloberst von Kleist bij de inneming van de stad en het bruggenhoofd van Dnjepr—Petrowsk, is het geheele in dustriegebied van den Dnjepr van Nikopol via Sajoroshje tot aan 'iDnjeproDse-rshinsk in Duitsche handen gevallen. DnjeproPetrowsk is een belangrijk spoorwegknoop punt van de Oekraine met verbin dingen naar het ijzerertsgebied van Kriwoirog, naar de havens aan de Zwarte Zee Nikolaj-ew en Cherson, en naar het Oostelijk gelegen Donetz-kolenbekken, alsmede naar de belangrijke industriestad Char kow in het N. Een belangrijke spoorburg over den Dnjepr en verscheidene spoor- wegwerkplaatsen onderstreepen deze beteekenis. Deze gunstige verkeers- positie, die nog van meer waarde wordt door de verbinding naar de Zwarte Zee via den Dnjepr zelf, was ook de voorwaarde v-oor de ontwik keling der stad, die met de reeds genoemde plaatsen tezamen een be langrijke streek vormt voor de ijzerindustrie, van de z.g. Dnjepr- combinatie. Het verlies van deze dertig ijzergieterijen en machinefa brieken is voor de oorlogvoering der Sovjets van even groot gewicht als de verliezen aan belangrijke bedrij ven der bewapeningindustrie, waar onder vooral genoemd moeten Wor den de bedrijven voor het vervaar digen van munitie en geschut. In den sector van den Dnjepr tusschen DnjeprPetrowsk en Sapcrohje be vindt zich echter ook de electrische centrale Dnjeproges in Kitsjikas, die met een capaciteit van 550.000 kilowatt een reus der electriciteits- productie genoemd mag worden en bovendien met het Donetzbekken door een leiding over land van 270 kilometer lengte verbonden is. De ,groote steden aan den benedenloop van den Dnjepr zijn moderne in dustrieplaatsen der Sovjet-Unie,die door «Moskou bevoorrecht behandeld worden en tezamen met de in dustrieterreinen geweldige opper vlakten beslaan. Het bezit van dit industriegebied door Duitschetroepen moet van izelf ook een storing in de productie in het Donetz-bekken en in het ge bied van Charkow ten gevolge heb ben, nog afgezien daarvan, dat bei de gebieden thans zijn afgesneden van de groote havens der Oekraine aan de Zwarte Zee. Militair gezien beteekent het bezit van de Dnjepr-boeht tusschen DnjeprPe trowsk en Saporoshje den thans het verst naar het O. gedreven wig van de Duitsche weermacht, welke een rechtstreeksche bedreiging vormt V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 22STE SOVJETLEGER VERNIETIGD. De stad Welikije-Loeki genomen. Hoofdkwartier van den Führer, 27 A-ug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In gevechten tusschen Smo lensk ju het Ilmenmeer, die verscheidene dagen duurden, is ten oosten van Welikije-Loeki het gros van het 22ste Sovjet- leger ingesloten en vernietigd. De stad Welikije-Loeki is 1 na heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken geschut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vijand be droegen ruim 40 0-00 dooden." voor het industriegebied in het Dcnetz-bekken en bij Charkow, en welke het mogelijk maakt de ver binding over land met de Krim af te snijden. Berislaw door de Duitschers ingenomen. Berlijn, 27 Aug. (D. N. B.) Tijdens de gevechten om Dnjepr-Propetrowsk heeft een Duitsch regiment infanterie in hardnekkigen strijd de» door de Sovjets nog verdedigde stad Berislaw aan de monding van den Dnjepr in genomen. De Duitsche infanteristen drongen door de dichte mijnversper- ringen zonder steun van pantser wagens of geschut de plaats binnen. In gevechten van huis tegen huis en van man tegen man braken de Duitsche soldaten het hier en daar uiterst taaie verzet van de bolsje wisten. Met handgranaten, machine pistolen en bajonetten moest huis voor huis en straat voor straat ver overd en gezuiverd worden. Hierbij trad weer de superioriteit der oplei ding en de strijdvaardigheid van den Duitschen soldaat alsmede zijn on tembare aanvalsgeest aan het licht. Tijdens dit gevecht vernietigde het regiment Duitsche infanterie vijf bataljons der Sovjets, die door pio niers en artillerie versterkt waren. 1500 Sovjet-soldaten werden gevan gen genomen. Bovendien bedekten ontelbare gevallen bolsjewisten de straten der stad. Zware verliezen voor scheep vaart der Sovjets. Berlijn, 27 Aug. (D. N. B.) De scheepvaart der Sovjets heeft op 26 Augustus weer zware verliezen ge leden in de Finsche Golf. Drie vracht schepen der Sovjets zijn bij de po ging om door de mijn versperring heen te dringen op mijnen geloopen en terstond gezonken. Door de be schieting met artillerie, van land uit, kreeg een vrachtschip van 3.000 brt. verscheidene voltreffers en geraakte terstond in brand. Met hevige slagzij en onder dichte rookontwikkeling bleef het schip liggen. Een klein oorlogsschip der Sovjets dat het vrachtschip te hulp wilde komen, kreeg verscheidene treffers en zonk. Finsche eenheden maakten bij de zuivering van een veroverd eiland in de Finsche Golf acht stukken geschut der Sovjets buit, alsmede een sleep boot en een motorboot. De Finnen veroveren Kiestinki. Helsinki, 27 Aug. (D. N. B.) Naar van welingelichte zijde wordt gemeld, is het plaatsje Kiestinki in den noor delijken sector van het Finsche oos telijke front in Finsche handen. Tijdens de gevechten tusschen Soh- jena en Kiestinki hebben de Sovjets, die daar dikwijls tot.den laatsten man tegenstand hebben geboden, twee honderd man verloren. Kiestinki ligt aan een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermansk-spoor- weg aansluit en ligt op ongeveer zes tig kilometer afstand van den Moer- mansk-spoorweg. De spoorlijn was aangelegd voor een aanval op Fin land. Het plaatsje Kiestinki vormde het belangrijkste en sterkste steun punt voor een Sovjet-aanval op Karelië aan de Witte Zee. Het plaats je telt verscheidene honderden houten huizen, waarvan het grootste deel door de Sovjets bij hun aftocht in brand is gestoken, zoodat het cen trum van het plaatsje geheel vernield is. Italiaansch legerbericht. Rome, 27 Aug. (Stefani). Het 449ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: ,,In den sector Tobroek in Noord- Afrika actie der artillerie tegen Britsche gepantserde strijdkrachten. Engelsche vliegtuigen hebben tal rijke bommen op Tripolis en Ben ghazi laten vallen, er zijn eenige slachtoffers gevallen, terwijl er eenige schade is aangericht. Het af weergeschut te Benghazi heeft een vijandelijk toestel neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand een hevigen aanval geopend op onze vooruitgeschoven stellingen bij Wolsjefit, die de helfhaftige verde digers, gesteund door onze vliegtui gen hardnekkig aan de numeriek sterkere Britsche strijdkrachten be twisten. In andere sectoren bij Gon- dar levendige gevechten tusschen onze troepen en sterke vijandelijke afdeelingen, die gevoelige verliezen hebben geleden. In het centrale gedeelte der Mid- dellandsche Zee hebben onze jacht vliegtuigen een gevecht gevoerd te gen een numeriek sterkere vijande lijke afdeeling. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Het vlieg veld Micabba op Malta is opnieuw door Italiaansche vliegtuigen aange vallen". MOSKOU GEEFT VERLIES VAN NOWGOROD TOE. Berlijn, 27 Aug. (A.N.P.) De Mos- kousche berichtendienst heeft einde lijk erkend, dat de oude stad Now- gorod ten Noorden van het Ilmen meer in Duitsche handen is. De Duitsche .afdeelingen hebben deze stad reeds op 20 Augustus in een stormaanval genomen, maar tot gisteren volstond de Moskousche be richtendienst met te melden, dat Nowgorod ontruimd" was. Er was hierbij echter allerminst sprake van een ontruiming in den gewonen zin van het woord. De Bolsjewisten hebben Nowgorod in den strijd on der bloedige verliezen verloren. Ook heeft radio Moskou thans erkend, dat de Duitschers St. Pe tersburg ,,in langzaam tempo" na deren. AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN MOETEN PASSAGIERSVERKEER BEPERKEN. Washington, 27 Aug. (D.N.B.) Het Federale Verbond der Amerikaan- sche spoorwegen heeft al zijn leden verzocht het passagiersverkeer te be perken, teneinde zoo materiaal ter beschikking te hebben voor uitge breide troepentransporten welke te verwachten zijn^ DE AANVALLEN OP ENGELAND. Berlijn, 27 Aug. (D.N.B.) In den nacht van 26 op 27 Aug. hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen haven werken aan de Britsche Oostkust ge bombardeerd. Bovendien werden vliegvelden doeltreffend aangeval len. Ten Oosten van The Wash wer den op een vliegveld door ketting- bommen vijf vliegtuigen op den grond vernield, terwijl op een ander vliegveld verscheidene ontploffingën en branden in de installaties waar genomen konden worden. Bij de gevechten om Hyrsyla in de uiterst oostelijke punt van het oude Finland zijn de Finsche troepen, voortdurend strijdende, waarbij zij groote terreinmoeilijkheden moeten overwinnen, in twee dagen tijd meer dan veertig kilometer opgerukt. De buit is aanzienlijk. Een spoorbrug en een houten brug vielen onbeschadigd in Finschen handen, hoewel de Bol sjewisten reeds ladingen dynamiet hadden aangebracht. De vijand heeft op een plaats een doorbraakpoging ondernomen, welke echter werd afge slagen. De Sovjets lieten hierbij on geveer 500 gesneuvelden op het slag veld achter. Vijftien Sovjet-kanonneer- booten tot zinken gebracht. Berlijn, 27 Aug. (D. N. B.) Op 26 Augustus trachtten de Bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr met steun van kanonneerbooten in den strijd in te grijpen "en de Duit sche stellingen te beschieten. Bij deze poging werden 15 Sovjet-kanonneer- booten door het vuur van artillerie, mitrailleurs en infanterie tot zinken gebracht. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 28 Aug. Max Blok zijl zal hedenavond over den zender Hilversum II van 19.4520 uur spre ken over „laten we elkaar de waar heid blijven zeggen'.' De Wilhelmstrasse over den aanval. Berlijn, 27 Aug. (D.N.B.) Uit een reeks van omstandigheden krijgt men in de Wilhelmstrasse den in druk, dat de overval op Iran niet alleen lang van tevoren beraamd doch ook met medeweten van de Ver. Staten is uitgevoerd. Zoo ver wijst men hier b.v. naar een uiting van Lord Beaverbrook, dat voor het „vervoer door het nabije Oosten" reeds lang tanks gereed stonden. Bo vendien neemt men er nota van, dat reeds eenige weken geleden talrijke Amerikaansche correspondenten naar Teheran gestuurd zijn. Kenmerkend acht men voorts een uiting van de Daily Express van 5 Aug, waarin een nauwkeurig plan ontworpen werd, hoe men de Sovjets juist in dien hoek zou kunnen helpen. Der gelijke en andere teekenen schijnen naar de. opvatting van toonaangeven de Duitsche kringen de meening te bevestigen, dat Roosevelt wel op de hoogte geweest moet zijn van het geen zich thans in Iran afspeelt, te meer daar Churchill nadrukkelijk betoogd heeft, dat bij zijn ontmoeting met Roosevelt geen plekje ter aarde onbesproken is gebleven. Onder deze omstandigheden gaat het naar de op vatting van dezelfde kringen den president der V.S. slecht af, de Pila- tusrol te spelen, waarmede hij zich thans eruit schijnt te willen redden. Roosevelt zou juist nu de beste ge legenheid gehad hebben om de door hem zelf verkondigde beginselen in daden om te zetten, d.w.z. een aan gevallen land de beloofde hulp te verleenen en zijn eigen vrienden als aanvallers te bestempelen. Het feit dat hij zulks niet doet, laat dus slechts de conclusie toe, dat de met zooveel lawaai verkondigde verkla ring van acht punten in werkelijk heid niets anders is dan datgene wat men in Duitsche kringen ter stond heeft ingezien: een bluf en een farce die zijns gelijke niet heeft. De Amerikaansche pers. New-York, 27 Aug. (D.N.B.) Dat de Engelsch-bolsjewistische aanval op Iran een sinds lang 'beraamd plan is, geeft de New-York Times in een artikel openlijk toe en schrijft: Toen Wavell van Egypte naar Britsch- Indië verplaatst werd, moet het denkbeeld daarbij den doorslag ge geven hebben om den aanval voor te bereiden, welke zich thans ontwik kelt. Bij de ontmoeting op den At- lantischen oceaan tusschen Roosevelt en Churchill moet het plan bespro ken zijn, en wel in verband met de gemeenschappelijke pogingen van Engeland en de Ver. Staten om in het midden-Oostén de blokkade uit te voeren, tevens de hulp aan de Sovjets te demonstreeren en de oor logsleveringen aan de bolsjewisten te waarborgen. Het blad schrijft, dat de belangrijkste factor is de ontslui ting van een rechtstreeksche verbin dingslinie naar de Sovjet-Unie, een feit, dat met het oog op de moeilijk heden, welke de leveringen naar Wladiwostok kunnen opleveren, ook voor de Ver. Staten van de grootste waarde en beteekenis is. DE BLOKKEERING DER JAPANSCHE SALDI IN NED.-INDIE Kanton, 27 Aug. (Domei) Volgens een hier ontvangen bericht uit Ne- derlandsch-Indië ondervinden de Chineesche kooplieden en de In- heemsche bevolking van Neder- landsch-Indië nadeelen van de stop zetting van den invoer van Japan- sche goederen, die een gevolg is van de blokkeering der Japansche saldi. De meerderheid der 1.200.000 Chi neesche kooplieden handelt in Ja pansche katoen en andere Japansche producten: deze menschen kunnen volgens het bericht hun belastingen niet betalen, hetgeen tot een groote vermindering der inkomsten van de Nederlandsch-Indische regeering leidt. Veel handel met de Vereenig- de Staten kunnen de Chineezen niet verwachten wegens de schaarschte aan scheepsruimte. Voorts verluidt, dat de Inheemsche bevolking van Nederlandsch-Indië ernstig wordt getroffen door,het gebrek aan goed- koope Japansche goederen en de verhooging der belastingen. Men is .verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 29 Augustus: op 13.46 onder 23.33 29 Augustus Eerste Kwartier Helsinki, 27 Aug. (D.N.B.) Volgens de Sovjetradio heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, den commissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, een verklaring over handigd, waarin hij verklaarde, dat de Japansche regeering door het zen den van petroleum en benzine van Amerika naar de Sovjet-Unie in een zeer delicate en moeilijke positie is gebracht, vooral omdat deze trans porten zeer dicht onder de Japansche kusten vervoerd moeten worden. De Japansche ambassadeur verzocht de Sovjetregeering deze kwestie ernstig te bestudeeren. De Sovjetcommissaris Molotof heeft hierop, naar de Sovjetradio verder meldt, den Japanschen ambassadeur medegedeeld, dat de Sovjetregeering op 23 Augustus door haar ambassa deur te Tokio, Smetanin, den Japan schen minister van buitenlandsohe zaken, Tojoda, de volgende mededee- ling heeft doen toekomen: De Sovjetregeering is van meening, dat er voor de Japansche regeering geen aanleiding tot ongerustheid be staat. De Sovjetregeering zou een poging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrekkingen van de Sovjet-Unie met Amerika te belemmeren, als een onvriendelijke daad beschouwen. Benzine onderweg. Tokio, 27 Aug. (D.N.B.) Domei be vestigt, dat de Japansche regeering een vertoog heeft gericht tot de Sovjet-Unie, wegens de Ameri kaansche leveranties van vliegtuig- benzine aan Wladiwostock. Ook bij de Amerikaansche regee ring is, volgens Domei, wegens de zelfde kwestie een stap ondernomen. Hierbij werd in het bijzonder gewe zen op den korten afstand tusschen deze scheepvaartroutes en de Japan sche kust, alsmede op het feit, dat deze hulp verleening aan de Sovjet- Unie bestaat uit vliegtuigbenzine met een hoog octaangehalte. Voorts meldt Domei uit betrouw bare bron, dat reeds ongeveer 10 millioen gallons vliegtuigbenzine met een hoog octaangehalte uit Ame rika naar de Sovjet-Unie onderweg zijn. Hieronder bevinden zich vier scheepsladingen, welke half Augus tus van de Westkust van Amerika zijn vertrokken. AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE NAAR TSJOENGKING. Washington, 27 Aug. (D.N.B.) Roo sevelt heeft in een verklaring tegen over journalisten bevestigd, dat een Amerikaansche militaire missie naar Tsjoengking zal worden gestuurd. Deze missie zal over ongeveer twee weken vertrekken, teneinde aldaar den militairen toestand te bestudee ren. Verder zal de missie vaststel len, wat Tsojengking voor materiaal noodig heeft en hoe dit het beste verkregen en geleverd kan worden. Roosevelt voegde hieraan toe, dat deze missie hetzelfde doel beoogt als de Amerikaansche militaire missie, welke onlangs naar Moskou is ge zonden. Betreffende het vervoer van het naar Tsoengking te zenden materiaal zal de Amerikaansche regeering, naar Roosevelt zeide, met Engeland onderhandelen over den Burma-weg. Zooals reeds gemeld, is generaal Magruder benoemd tot leider van deze missie. Magruder is militair attach) van de Ver. Staten in China geweest.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1