STAD EN OMGEVING AGENDA DE TAAK DEP W.A. IN DE N.S.B. Opwekking tot dienstneming tegen het bolsjewisme. MUZIEK. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vifS regels STILLE NO. 9 D ASHIELL HAMMETT 190 LAATSTE BEI 8 7 6 0 AMSTERDAMS BEURS rubbers. tabakken. RP" npMHüwmp ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1491. Pagina 2 ALKMAARSCHE COUI Alkmaar, Donderdag, DAM DOORGEBROKEN. Bouwput onder water geloopen. Het werk voor den brugbouw Verdronkenoord-Voormeer heeft na de aanhankelijke tegenslagen nieuwe stagnatie ondervonden doordat Dinsdagnamiddag de aan bet eind van het Verdronkenoord liggende bouwput in een paar minuten tijds weer vol is geloopen, en wel met zoo'n geweld, dat een paar van de zware dampalen finaal zijn afgeknapt. De bouwput lag even te voren geheel droog en men was nog bezig met het op diepte (circa 3 meter) graven van het laatste gedeelte. En juist daar kwam het kanaalwater opborrelen van onder- of langs de dampalen, die nog ter diepte van 4 meter beneden den bodem van den put waren ge slagen. Dat opborrelen geschiedde plotseling zeer sterk en in een paar minuten stond het water weer op gelijk niveau met het kanaal. Planken enz. dreven rond op den zoo plotseling 'ontstanen nieuwen plas, waarin o.a. de motoren waren verzonkeh. Na den eersten schrik en de ont steltenis van den ernstigen tegen- slag werd onder leiding van den aannemer, den heer Den Das, het noodige herstelwerk begonnen en daarbij behoorde wel in de eerste plaats het naar boven halen van de motoren, wat nog niet zoo'n ge makkelijk karwei was. Deze on misbare voorwerpen zullen grondig moeten worden hersteld alvorens v/eer in dienst te kunnen worden gesteld voor het weer droogmalen van den put. Al met al is te vreezen, dat de oplevering van het werk door den onverwacht opgetreden tegen slag ongeveer een maand zal wor den vertraagd. ALKMAARSCH KINDERKOOR. Onder leiding van Nico Snel beginnen Zaterdag weer de repe tities van dit koor. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. AANBESTEDING. Dinsdag j.l. vond de aanbeste ding plaats van het bouwen van een garage, kantoor met paarden stal voor rekening van de N.V. Houthandel Bierdrager aan den Frieseheweg, onder architectuur van den heer A. Vos alhier. Er wa ren niet minder dan twintig biljet ten ingekomen. Laagste inschrijver was de fa. gebr. Schoonewil en Jonker met 21.365; opvolgende A. Tip met 21.660; de hoogste in schrijving was van den heer Kops te Bergen met 25.450. De gunning is aangehouden. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking zijn twee cyper- sche poesjes, één zwart poesje en 1 jong hondje plm. 4 maanden oud (teef). Liefhebbers kunnen zich vervoe gen bij den heer C. Verwer, inspec teur Dierenbescherming, Baanstraat alhier. CARRE'S VARIETE-REVtJE. Daar de voorstelling van heden avond reeds vroegtijdig was uit verkocht, wordt voor de beide volgende avonden plaatsbespre king dringend aanbevolen. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Bij een door ambtenaren van den C. C. D. gehouden controle wer den bij een twaalftal arbeiders, in de werkverschaffing te Wieringer- meer werkzaam, aardappelen in be slag genomen, van hoeveelheden va- rieerende van 15 tot 25 kg. Proces verbaal werd tevens tegen de over treders opgemaakt. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Door de marechaussee werd te Anna-Paulowna een arbeider gear resteerd als verdacht van diefstal van een rijwiel. De verdachte ver voegde zich Dinsdagavond aan een rijwielstalling aldaar ten einde zijn aldaar gestalde fiets in ontvangst te nemen. Korten tijd later kwam hij terug en schijnt toen een ander rij wiel te hebben meegenomen. Door de drukte bemerkte de toezichthou der zulks op dat oogenblik niet. Toén de eigenaar van dit rijwiel bemerkte, dat zijn fiets niet meer aanwezig was, waarschuwde hij de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Verdachte legde een be kentenis af, waarna hij naar Alk maar op transport werd gesteld. WONINGEN VOOR HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Met den bouw van 258 een aanvang gemaakt. Met de eerste voorbereidingen, te treffen voor het bouwen van 258 woningen voor Heldersche vluchte lingen te Alkmaar, is een aanvang gemaakt. Deze woningen zullen gebouwd worden aan weerszijden van den-Kruseman van ET.eweg, t.w. 218 stuks op het groote terrein achter het abattoir en 40 stuks aan de overzijde van den weg op het kleinere terrein. Het land is op de plaatsen, waar de huizen gebouwd zullen worden reeds geploegd, terwijl momenteel groote hoeveelheden steenen wor den aangevoerd op het bouwterrein. Door het bouwbedrijf H. van Saane te Amsterdam zal een en ander worden uitgevoerd. De woningen zullen een semi permanent karakter dragen. De in deeling is als volgt: sousterrein be staande uit waschkeuken en fiet senbergplaats; de le etage bevat woonkamer, keuken en W.C. met hal, waarin een trap naar de 2e etage en naar sousterrain; de 2e etage bevat slaapkamers (different twee of drie stuks), douchecel. Het typ© B (de hoekhuizen) heeft speciale berging op 2e etage en bovendien 4 slaapkamers, t.w. één op le etage en drie op 2e etage. In de woonkamers zullen de vloeren van steen gemaakt worden, terwijl de bewerking nog niet be kend is. De steenen die hiervoor ge bruikt worden zijn, de z.g. perfora- steenen, dit zijn holle steenen met een middenwand. Ook ligt het in de 'bedoeling de plafonds te stuca- dooren. De woningen zijn voorzien van een z.g. Fransch balcon. Aan de voorzijde zullen tuinen worden aangelegd en aan de ach terzijde plantsoenen. Deze plant soenen komen geheel "onder beheer te staan van de autoriteiten. Dit is niet het geval met de tuinen, waar- Deze week eiken avond in't Wa pen van Heemskerk Willy's Melody- band. Tentoonstelling. In den kunsthandel De Takel te Bergen tot 1 Sept. tentoonstelling werken Mia van Regteren Altena en Marijke Visser. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Wunschkonzert (rom.); hoofdroten Ilse Werner en Carl Rad- datz. Toegang boven 18 jaar. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Operette (rom.-muzikaal), hoofdrollen Willy Forst, Maria Holst, Paul Hörbiger en Leo Slezak. Toe gang voor eiken leeftijd. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De Indische Graftem pel, le deel De Tijger van Eschnapoer (rom.); hoofdrollen Frits van Don gen, La Jana en Gustav Diessl. Toe gang boven 14 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De laatste wals (rom.); hoofdrollen Camilla Horn, Ivan Pe- trovich, Adèle Sandrock en Tibor von Halmay. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 28 Augustus. 2 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Carré's varieté-revue. Vrijdag 29 Augustus. 2 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Carré's varieté-revue. Zaterdag 30 Augustus. 2 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Carré's varieté-revue. over de bewoners de beschikking' krijigen. Hier wordt geen blokbebouwing toegepast, maar lint- of strookbe- bouwing. Het groote voordeel hiervan is o.m. een maximum van licht, lucht en zon in de woningen. De hoofdstraat krijgt een breedte van plm. 5 meter, met aan weers zijden trottoir, zoodat de totale breedte wordt 7 meter; de dwars straten zullen 3 a 3K meter breed worden. Het ligt in het voornemen het werk in slechts 80 werkdagen ge heel te voltooien. MOTORFIETS MET GENERATOR. De heer Jan Martin te Bergen rijdt momenteel met een motorfiets met generator. Voor zoover ons be kend is hij in onze omgeving de eerste die een dergelijke motorfiets berijdt. TOT WELKE GEMEENTE BEHOOREN DE HELDERSCHE VLUCHTELINGEN? Verschillende personen uit Den Helder, die nachtverblijf in de ge meente Heerhugowaard hebben, ontvingen van het gemeentebestuur aldaar een schrijven, dat zij hun verhuisbiljet uit Den Helder moesten overbrengen. Men deelt ons mede, dat aan eenige personen, die in verband met deze aanschrijving in Den Helder hun verhuisbiljet hadden aange vraagd, dit niet was verstrekt1, aan gezien men aldaar van meening was, dat zij, zoo lang zij overdag in Den Helder werkten, aldaar be hoorden te zijn ingeschreven. VERDWENEN KIND TERUGGEVONDEN. Dinsdagmiddag ging mevr. B., wonende aan den Stetweg te Cas- tricum, met haar 4-jarig dochtertje naar de duinen aldaar om wat bramen te plukken. Te ongeveer 4 uur werd de kleine vermist. De politie werd met het geval in ken nis gesteld, waarna deze met be hulp van jachtopzieners, personeel van de provincale duinterreinen en een aantal burgers er op uittrok om de verdwenen kleine te zoeken. Tot middernacht waren de pogin gen vruchteloos. In den vroegen morgen hervatte men het zoeken, dezen keer met méér succes, want om kwart vóór zeven vond men het kind, slapende in „de Zeedui nen". Men' kan zich d© blijdschap der ouders indenken na een ang- stigen nacht te hebben doorge maakt. DE TUINBOUWERS KRIJGEN EXTRA BROOD. Het extra rantsoen op 100 gesteld. In verband met de moeilijk heden, welke de tuinders hebben in verschillende streken van het land bij het verkrijgen van het destijds door de distributie-autoriteiten, na overleg met het Centraal Bureau voor detuinbouwveilingen in uit- zich gestelde extra broodrantsoen op basis van 100 heeft het Cen traal Bureau zich opnieuw met de desbetreffende autoriteiten in ver binding gesteld en besprekingen gevoerd. Daarin is erop aangedron gen, dat aan de tuinders en hunne arbeiders, foor zoover het betreft bedrijven, 'waarin groenten, vroege aardappelen en fruit onder glas wordt geteeld, een dubbele brood kaart zal worden uitgereikt, onver schillig of deze in de bedrijven •v/erkzaa mzijnde personen al dan niet den zeer zwaren arbeid ver richten, welke volgens de distri butieregeling recht geeft op be doeld extra rantsren. Het Cen traal Bureau heeft zich hierbij op het standpunt gesteld, dat de arbeid in de tuinderijen tot ,15 October zonder bedenking moet worden ge rangschikt onder zeer zwaren ar beid, welke slechts kan worden vol gehouden, indien de menschen in staat worden gesteld zich extra te voeden en dan vooral met brood. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan dit betoog gevolg gegeven. Het C.B. heeft, naar in een circu laire aan de veilingen wordt mede gedeeld, een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat. be treffende het verstrekken van een extra broodrantsoen aan de tuinders en hunne arbeiders opnieuw een circulaire aan de plaatselijke distri butiediensten is uitgezonden. In dezen brief staat woordelijk: „In deze circulaire is er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de tuin ders tot 15 October a.s. in aanmer king kunnen komen voor het ver hoogde broodrantsoen, terwijl de oorspronkelijk vastgestelde eischen, zooals het verrichten van grond werk, mestkruien enz., zijn komen te vervallen. Dit beteekent dus, dat de eigenaars van en arbeiders, werk zaam in tuinbouwbedrijven, waarin groenten (al dan niet onder glas) en fruit onder glas worden geteeld, recht hebben op een volle extra broodkaart tot 15 October a.s. In gemeenten, die tot heden aan de tuinders en hunne arbeiders slechts een halxe extra broodkaart ver strekten, moet derhalve een aan vulling van het extra broodrant soen geschieden". Degenen, die dus in gemeenten wonen, waar niet tot 100/ brood extra wordt toegewezerf, kunnen zich tot de distributiediensten wen den. WARMENHUIZEN. De identiteitsbewijzen. - Uit officieele bron vernemen wij, dat Dinsdag a.s. een begin zal worden gemaakt met het nemen van vinger afdrukken voor de identiteitsbewij zen. Ieder dient er voor te zorgen, dat, wanneer hij wordt opgeroepen, de vereischte bescheiden voor elkaar zijn, opdat verdere onnoodige kosten die hieruit zouden kunnen voort vloeien, worden voorkomen. Propaganda-vergadering te Alkmaar. Gevolg gevend aan den op roep, hebben zich gisteravond zeer vele leden der N.S.B en met haar sympathiseerenden,, zoowel uit de dorpen in de om geving als uit Alkmaar, naai den muziektuin begeven, zoodat de tuinzaal tegen het aan- vangsuur (8 uur) reeds geheel gevuld was. Het waren voor het meerendeel jongeren, waar van de leden der W.A. in uni form waren verschenen. Er was onder de aanwezigen ook een aantal dames, eveneens tot de jongeren behoorende. Een kwartier over 8 opende de krinigleider, de heer Strenger, de vergadering, die hij een props- ganda-vergadering voor de W.A. noemde, een opwekking tot deel name aan de W.A. zoowel voor dienstneming aan het Russische front als aan het thuisfront. Aan het adres der „vraagteeken- liefhebbers", van wie spr. meer malen klachten had gehoord over het lastig vallen van vrouwen en meisjes, zei hij, dat zoovele N S. B.-ers niet naar Rusland gaan, om bedoelden menschen op hun bl te slaan. De N.S.B. toch moet zich nog steeds zelf verdedigen tegen de terreur, zei spr. 'Wij zijn zoo langzamerhand aan onzen eindstrijd gekomen en moe ten dit verwachten onze Duitsche kameraden van ons weten te vechten tegen de terreur en niet denken, dat alles al goed is, nu er W.A.-mannen strijden tegen de bolsjewisten. Het bevel van den Leider. Na eenige interne mededeelingen ten aanzien van dienstneming in de W.A. gaf spr. het woord aan kompaan Wiegel van het staf kwartier der W.A. te Utrecht, die, na den groet te hebben gebracht, den brief van den Leider voorlas, waarbij dankbaar werd geconsta teerd de medewerking der W.A. in het wereldgebeuren en voorts werd aangedrongen op het vormen van een zoo groot mogelijk thuisfront, opdat tienduizenden zwarte solda ten hier te lande overblijven, als er eenige duizenden naar het Oost front zullen zijn vertrokken reden waarom hij beval dat alle N.S.B.'ers van 18-40 jaar toetreden tot de W.A. onder het motto: alles voor het vaderland. Spr. wees erop, dat dit bevel door velen verkeerd is begrepen, toen zij meenden, dat dienstneming voor den strijd tegen Rusland verplicht zou wezen. Neen zei hij dat is een vrijwillige daad, waartoe Mussert oproept, opdat Nederland, zich bereid toonend om te strijden voor het grootsche wereldgebeuren, zijn plaats in de wereld waard zal wezen. Spi. achtte het bevel uitstekend voor de N.S.B., die erdoor gezui verd wordt, omdat zij, die slechts lid zijn om „onderdak" te krijgen, nu moeten kiezen tusschen een daadwerkelijk lidmaatschap en een heengaan als lid, waarna zij „sym- pathiseerende" kunnen worden. Voortgaande, zette spr. uiteen, dat de verschillende „fronten", en „gilden", gevormd door de N.S.B., een eigen taak hebben, waarbij het geen eisch is, dat de leden allen nat.-socialisten zijn. De leiding dezer fronten is wel nat.-socialis tisch. Verder zijn er politieke orga nisaties, zooals de jeugdstorm en de Nederlandsche' S.S. Deze laatste is de keurtroep, die de Germaan- sche lotsverbondenheid propageert door de raskern zoo zuiver moge lijk le houden. De doelstelling van de W.A. De W.A. heeft een andere doel stelling. Zij wil, dat haar leden lichamelijk geschikt zijn voor de haai- opgelegde taak, opdat zij een „stoottroep" kan zijn tot het breken van den tegenstand alom en om de vooruitgeschoven posten der Be weging te bezetten. We weten wel, dat we „er niet komen" met de vuisten alléén, maar zullen die toch kreten te gebruiken overal waar het moet. Zij zal Nederland eenmaal winnen, omdat zij een semi-mili- tairp organisatie is, die daardoor méér kan bereiken dan de P. O. (politieke organisatie.) Naast haar taak als stoottroep wil de W.A. door haar houding als nat.-socialist een voorbeeld zijn voor het heele Nederlandsche volk, zoodat zij elk ontactisch optreden moet vermijden. Uitvoerig ging spr. hierop in, wijzend ook op het sociale werk van de W.A. Als derde taak van de W.A. vestigde spr. er de aandacht op, dat uit haar gelederen de Bewe ging nieuwe krachten put, omdat van de W.A. met haar militaire opleiding veel verwacht' mag wor den. Uit haar rijen worden karak tervolle personen gehaald voor het bezetten van belangrijke functies in de Beweging en de P. O., zooals ook nu reeds hier en daar is geschied. Daardoor is een einde gemaakt aan de baantjesjagerij van de democra tie, omdat bij bedoelde benoemingen voornamelijk gelet wordt op karak ter en houding. De W. A. moet een voorbeeld zijn in het kunnen brengen van offers, haar leden moeten hun vrijen tijd in haar dienst willen en kunnen stellen in het belang van het Nederlandsche volk en het natio- naal-socialisme. Zelfs het leven moeten zij kunnen offeren spr. herinnerde aan een drietal dat zulks reeds deed als het gaat om de verdediging van de kamera den en kameraadskes. Trouw aan de Beweging en aan den Leider is een onafwijsbare eisch. Die bereid heid tot offeren en trouw eischt moed en discipline, omdat er on derscheid moet zijn in de rangen. Dit behoeft echter geen beletsel te zijn om na den dienst kameraad schappelijk samen te zijn. Deze kameraadschap is een bewijs voor den eenvoud in de W.A. Méér l"den van de W.A. noodig. Een nieuwe toevloed van leden aan de W.A., te putten uit de P. O., is noodig, omdat haar gelederen ge dund zijn door den oorlog aan het Oostelijk front, door de N.S.K.K. en de Nachrichtentruppe. In dit verband merkte spr. op, dat nog lang niet voldoende de N.S.B.'ers voor hun overtuiging durven uit te komen. Op grond van het in den loop der jaren bij de N.S.B. gevormde begrip ten aanzien van de thans iri de wereld heerschende revolutie, weet zij dat de strijd moet gaan tegen het bolsjewisme, waarvan spr. het wezen schetste als anti godsdienstig. Daarom heeft de Leider besloten Sot het vormen van een W.A.-regi ment voor den strijd aan de zijde van Duitschland tegen de bolsje- wistén. De nat.-soc. zullen alleen daarmee kunnen bereiken, dat Nederland na den oorlog weer vrij zal worden. Krachtig wekte spr. op tot toe treding tot de W.A., niet alleen voor de vorming van genoemd regiment, maar ook voor den dienst in het thuisfront. Wie eenigszins kan, heeft den plicht den roep van den Leider te volgen, in het belang van ons volk. De kringleider, de heer Spren- g e r, bracht den spreker een woord van dank voor zijn opwekkende rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken. Spr. kondigde een pauze aan,,gedurende welke de verplichte inschrijving plaats had voor de 18 tot 40-jarige. leden der N S.B., waarvan om bepaalde rede nen vrijstelling kan worden ge geven. Voorts werd er gelegenheid gegeven voor aanmelding voor dienstname bij het Oostfront. Nieuwe uitgaven G. Alsbach en Co. van „Klein Nederland? Groot Neder land" is een éénstemmig lied, een volkslied voor kinderkood hoe grooter dit koor hoe beter. Het heeft een eenvoudige, in 't gehoor liggende melodie en een pianobege leiding die de melodie ondersteunt. Tekst van A. C. Veen-Brons, mu ziek van Nancy van der Eist, en opgedragen aan Mevrouw A. van Riemsdijk-Westerman. „God onzer Vaad'ren", gedicht van Nellie van Kol, en „Gethse- mané", woorden van N. Claeys- van Lith, zijn door Gerrit Claeys van muziek voorzien voor midden stem. Het zijn melodieën die een juiste uitdrukking aan den tekst geven, en een plaats op de pro gramma's van bijv. kexkconcerten verdienen. „Lentelicht" in vereering en er kenning opgedragen aan Meester Lieven DuvoSel), tekst van Tony de Ridder. Alma Kenswil compo neerde op die tekst een vrouwen koor voor le en 2e sopraan en alt, met pianobegeleiding die, op enkele maten na, in gebroken accoorden uitgevoerd wordt, 't Nummer lijkt me niet gemakkelijk maar mooi. Goed bezette vrouwenkorenschen ken er eens aandacht aan, evenals aan „Haec Dies" (feestzang) drie stemmig vrouwenkoor, a cappella van Alphons Vranken, dat gemak kelijker is, maar de moeite van het instudeeren ten zéérste loont. A. Kooger. HEERHUGOWAARD. T.A.V.E.N.U. - In een gister ge houden vergadering der gymnastiek- vereeniging Tavenu is tot directeur benoemd de heer J. Schuit te Alk maar, in de plaats van den heer J. de Haas uit Hoorn. Tot nieuwe be stuursleden zijn gekozen mevr. A. de Ruiter-Bakker en de heer T. van Spangen. EGMOND AAN ZEE. Rijwielbanden. - Het distribu tiekantoor deelt mede, dat alle aanvragen voor rijwielbanden, waarop uiterlijk 30 Augustus niet is -beschikt, als afgewezen moeten worden beschouwd. Op deze aan vragen.zullen dus geen bonnen meer worden verstrekt. In verband met het zeer beperkte aantal bonnen, dat kan worden afgegeven, kunnen alleen zij, die het vereischte aantal kilometers per dag op hun rijwiel moeten afleggen en zeer dringend om een band verlegen zitten, tus- "schen 1 en 10 September a.s. op nieuw een formulier aanvragen. Einde seizoenregeling. - In ver band met het einde van het bad seizoen zullen op 1 September a.s. de verschillende bijzondere sei zoensregelingen weder vervallen. De winkels sluiten dan dus weder op de gewone tijden, het postkan toor is weder alleen op de normale tijden geopend, de kapperswinkels sluiten 's Maandagsmiddags (ook 1 Sept. dus) weder, enz. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. UW ADVERTENTIE HAD HIER MOETEN STAAN! Duizenden vaders, Duizenden moeders, Duizenden zonen en dochteren, Duizenden vrienden en kennissen hadden er dan kennis van genomen. Want DE ALKMAARSCHE COURANT is UW FAMILIEBLAD. Ernstig ongeluk. - Hedenoch tend heeft in'de Stationsstraat te Amersfoort een vrachtauto van de Gebrs. van der Meer uit Den Haag bij het uitwijken voor een tegenlig ger een 10-jarig jongentje, dat op een fietszat, aangereden. De jongen is ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. .hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Berden. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND Ongecorrigeei ZEVENTIENJARIG VERMIST. De commissaris van den Justitieelen dienst 1 venhage, tel. 22,- Ja verzoekt namens de oi ring en terugbrenging derjarige Johanna El: men, geboren te 's- 13 Augustus 1924, wo jeur Semeijnsweg 251 sinds 15 Augustus vermist. Signalement: donkerblond krullend we oogen, spitse neus, g spitse kin, flink postuu de jurk, grijs gerui zwarte lage schoenen, geen kousen. BURGERS IN N' Er is weinig fantasie r kunnen beseffen, hoe hei bevolking in het strijdge Sovjet-Unie vergaat. Ev nen, zooals die in de Wes den waren gemaakt en den strijd werden uitge staan in de Sovjet-Unie burgers, vrouwen, kinder aards zijn geheel op zich gewezen en wanneer hel meer en meer naar hun verplaatst, nemen zij als wild de wijk. Niemand zich om hén totdat het ge in zij zich bevinden, ii handen is gevallen. Dan zich de Duitsche ambulani expedities over deze opgej kers, die, eenmaal terug g hun woonplaatsen, tot de kelijke ontdekking kome: terugtrekkende Sovjet-trc huis hebben gespaard. Zoo maken deze men jarenlang onder het juk -e jets geleefd hebben, voor kennis met de Westerschi van naastenliefde. Liefderijk worden zij en verzorgd door de s Medische hulp wordt hur en voedsel uitgereikt. Daar is een geweldige voor noodig om dit alles ten, een organisatie, die der de witte vlag met 1 Kruis. Nederland zal ook aan meedoen. Nederland zendt een naar het Oostfront. Nederland weet, dat dit is. Ook veel geld is noodij werk uit te voeren, doch c satoren kennen het Ned volk. Zij weten, dat er ni geefs een beroep op dit v daan als het er om ging helpen. Nederlanders, weet wat staat. Steunt naar Uw ven totstandkoming van de Ned ambulance. Stort Uw bijdrage, iets i U kunt missen, op giroreke Nederlandsche ambul Koninginnegracht 22, 's Gi PROCES TEGEN POOI POLITIE-BEAMBT] Posen, 28 Aug. (D.N.B.) wordt op het oogenblik- e gevoerd tegen 28 vroegere politiebeambten, die na h ken van de Duitsch-Poolsc delijkheden een trein van teerde volksduitschers moi gezellen van Gnesen tot Warschau en schuldig moord op ruim 350 volkse De getuigen verklaren ea dat de Polen van tevoren waren tot de volkomen ve van den trein met arrestai moorden werden overweg dreven in de duisternis, w: OPGAVE AMSTERDAMSCHE BAK Bijkantoor Aikmaai van Donderdag 28 Augu STAATSLEENINGEN. Vor. 4 Nederland 1941 10:4 4 Nederland 1940 II .93 3»/j Nederl. 1938 921 3 Ned.-Indië 1939 953 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. f 2.50 150 Koloniale Bank iy8 ^n<^- Handelsbank 130 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 150 Calve Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros fcc, Phil. Gloeil.'Gem Bezit CULTUUR MAAXE255 A. Java Guituur Ned. Ind. Suiker Unit ^55 V PTCÏ \7 Ofn* 1.1 "33 1 11 1263 .i.u. ouiKer 1:1 Verg. Vorstenlanden petroleum. Kon. Petr. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi scheepvaarten.' Holland-Amerika lijn Java-China-Japan iyn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deh Batavia Oude Deli Senembah - 278i, •297 241 159 177 148'y 144V 160 18^3/ 194 .250 .294 .234

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2