Klompertje klomp DE DIRIGENT Soepeler toepassing steunregeling. Inschrijvingsplicht voor kamerverhuur bedrijf. TOONEEL RECHTSZAKEN SPORT EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN HeuiCietoH ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1491. Pagina 4 De persdienst van het N.V.V. deelt mede: Volgens de bestaande steunbepa- lingen werd bij het berekenen van den. steun 2 van de verdienste van ieder inwonend minderjarig kind en 4 van de verdienste van ieder meerderjarig kind vrijgela ten, artikel 10 sub a van de steun regeling. De zoogenaamde 114 maal-berekening, bleef ondertus- schen van kracht. Een werkloos gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon van 19 jaar, in een groote gemeente b.v., waar van de zoon 17 per week ver diende, zou, indien alleen 2/3 van het loon van den zoon gekort zou worden, volgens de oude regeling 3.35 plus 5 procent duurtetoeslag is 3.50 steun ontvangen. Dit was echter in de practijk niet het geval. Dit gezin ontving door toepassing van artikel 10 sub a 1.85 plus 5 procent is 1.95 steun. Thans is aan deze onbillijkheid een einde gemaakt door een-beslis sing van den secretaris-generaal van bet departement van soci'ale zaken. Deze heeft namelijk goed gekeurd, dat de berekening van den steun voor bepaalde categorieën werkloozen op soepeler wijze zal geschieden. Dit komt in de practijk hierop neer, dat in gevallen, waar in de zoogenaamde 114 -maal-be rekening moet worden toegepast, de 2 en 4 van de verdiensten der inkomende kinderen worden vrijgelaten, In bovengenoemd voor beeld zal het gezin voortaan niet 1.95 steun ontvangen, doch 3.5'0. AUTO TE WATER GEREDEN. Inzittenden gered. Dinsdag had te Wildervank bij de Achttiende laan een ernstig ongeval plaats. Uit de laan kwam per fiets mevr. K. Op hetzelfde moment pas seerde, komende uit de richting beneden-Winschoten, een vrachtauto. Doordat mevr. K. vermoedelijk de auto te laat opmerkte, was een bot sing onvermijdelijk. De chauffeur trachtte dit nog te voorkomen, waar door de auto met de beide inzitten den in het water terecht kwam. Mevr. K. werd eveneens in het wa ter meegesleurd. De chauffeur be vrijdde zichzelf en zijn medepassa gier en trok daarna ook mevr. K. uit het water. Het slachtoffer bloedde erg en werd in het huis van dgn heer S. binnengedragen, waar direct me dische hulp werd verleend. Bij na der onderzoek bleken de verwondin gen gelukkig nog al mee te vallen; direct levensgevaar is niet aanwezig. De chauffeur en de mede-inzitten de kwamen er met schaafwonden af. De auto werd later op het droge ge haald. INBRAKEN IN GOEDEREN LOODS. 19 arrestaties te Winschoten. Naar aanleiding van de inbraak in de loods van de stoomtrammaat schappij oostelijk Groningen te Win schoten heeft de gemeentepolitie nog een belangrijke ontdekking ge daan. Uit het verhoor van den da der van de inbraak is n.l. gebleken, dat een groot aantal balen suiker uit een fabriek is ontvreemd, bene vens hoeveelheden bier, amandelen en thee uit schepen van beurtschip pers aldaar. Enkele van deze dief stallen waren nog niet eens door de eigenaars opgemerkt. Tegen negen tien personen heeft de politie pro ces-verbaal opgemaakt. Jongetje verdronken. - De po litie te Leiden heeft gisteren uit het water van den Ouden Rijn nabij de Gepekte brug, het lijkje opgehaald van den zesjarigen C. H., wonende san de Hooigracht. De jongen had Dinsdagavond na den maaltijd de ouderlijke woning verlaten en was daar niet teruggekeerd. 's-Gravenhage, 27 Aug. In de Staatscourant van heden is opgeno men "de .eerste uitvoeringsbeschik king" van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en .scheepvaart, die de reeds eerder in het ^verordeningen blad" no. 30 van 5 October 1940 be volen inschrijving voor hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijven re gelde. De wijze, waarop de indeeling dezer bedrijven moest geschieden, is nader uitgewerkt in „indeelings- voorschrift no. 1", Staatscourant no. 63 d.d. 31 Maart 1941. Thans is de hierboven genoemde beschikking, alsmede het indeelings- voorschrift no. 1 in dien zin uitge breid, dat het kamerverhuurbedrijf eveneens zal worden gerekend te behooren tot die ondernemingen, welke voor inschrijving in aanmer king komen. Reden der uitbreiding. De inschrijving van de bedrijven in Nederland is noodig voor de toe passing van de distributiewet en an dere maatregelen in het belang der bedrijven. Behoeft bij de kamerverhuurbe drijven niet in de eerste plaats ge dacht worden aan de toewijzing van de levensmiddelen, de inschrijving is zeker noodzakelijk gebleken in verband met de toewijzing van tex- tielgoederen, daar zonder inschrij ving bij het rijksbureau het kamer verhuurbedrijf van de mogelijkheid van toewijzingen verstoken blijft, cmdat aan aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leverings vergunning alleen voldaan kan wor den ten aanzien van hen, die bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf zijn ingeschreven. Van de zijde der kamerverhuur ders is er op aangedrongen tot deze inschrijving te geraken, opdat dit bedrijf als zoodanig een officieele erkenning zou krijgen. Wat is kamerverhuur? Onder het kamerverhuurbedrijf wordt verstaan: ,,Een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van lo gies voor langeren tijd, voldoend aan nader door den directeur te stellen eischen". Bij het bepalen van de minimum- eischen, waaraan het kamerverhuur bedrijf moet voldoen om voor in schrijving in aanmerking te komen, zal voorloopig worden uitgegaan van de aanwezigheid van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, die, welke bij den ondernemer in eigen gebruik zijn, niet medegeteld Hier uit volgt, dat wanneer minder ver huurbare kamers in hetzelfde per ceel aanwezig zijn, de inschrijving voorloopig zal worden geweigerd. De kamerverhuring door particu lieren en voorzoover deze zich over minder dan 5 slaapkamers uitstrekt, valt dus buiten de verplichting tot inschrijving. Voor pensionhouders, tevens kamerverhuurders, bestaat de inschrijvingsplicht reeds sedert 27 Januari 1941. Wijze van aanmelding. Voor bijzonderheden betreffende de wijze van aanmelding wordt ver wezen naar de in de bladen opgeno men officieele publicatie. Meisje onder auto. - Dinsdag is te Susteren (L.) het 8-jarig meis je J. D., wonende te Valkenswaard, dat bij familie logeerde, door een personenauto aangereden en zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd later is overleden. Baby gestikt. - Gisterenavond is te Hardenberg (Ov.) het vier maanden oude kindje van den ge meente-architect A. K., toen het in zijn wiegje lag, in het kussen ge stikt. VERGOEDING GEBRUIK VAN EIGEN GEREEDSCHAPPEN. De Rijksdienst voor de Werkver ruiming heeft een aanschrijving aan de gemeentebesturen gericht, waarin wordt medegedeeld, dat aan arbei ders, die gebruik maken van eigen gereedschap, een gereedschapsver goeding gegeven mag worden. Deze gereedscha-psvergoeding komt niet voor subsidie in aanmerking. Zij be draagt 1 tot 3 cent per uur, afhanke lijk van de hoeveelheid gereedschap, die de arbeiders medenemen. Zoo zal voor straatmakers deze vergoeding niet meer dan 1 cent per uur bedragen, terwijl deze vergoe ding voor een timmerman, die een kist met verschillend gereedschap naar het werk meeneemt en daar gebruikt, 3 cent per uur zal bedra gen. Voor het gebruik van een eigen schop wordt 1 cent per dag vergoed. Voorts wordt in de circulaire er op gewezen, dat wanneer vakarbeiders in accoord werken, aan hen boven het in accoord verdiende loon (exclusief de woonplaatstoelage) een toeslag van 10 pet. voor vakbe kwaamheid kan worden gegeven. NED. LEERAREN UIT SALZBURG TERUG. 's-Gravenhage, 27 Aug. (ANP). Naar aanleiding van den terugkeer van de groep van 40 Nederlandsche leeraren van hun vacantie- en studieverblijf in het land van Salzburg en het ver trek van een groep onderwijzers uit Salzburg, die drie weken in Neder land hebben vertoefd, heeft rijks commissaris rijksminister dr. Seyss- Inquart gisteren in kasteel oud- Wassenaar een thee aangeboden, waarbij de deelnemers van beide groepen aan hem werden voorge steld. Hierbij bedankte de heer Kooy- mans namens de groep Nederland sche leeraren den rijkscommissaris in hartelijke bewoordingen voor deze reis en gaf namens alle deelnemers de verzekering, dat deze gebeurtenis den wil om tot een vriendschappe lijke samenwerking bij de groote ge meenschappelijke taak in het nieuwe Europa aanzienlijk versterkt heeft. Vervolgens overhandigde hij den rijkscommissaris een gift voor het Duitsche Roode Kruis, welke door de deelnemers aan de reis was bijeen gebracht. In hartelijke woorden gaf de rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging, dat beide groepen thans uit eigen aanschouwing de zekerheid hebben gekregen, dat deze wil tot samenwerking tusschen Duitschers en Nederlanders in de toekomst vruchten kan afwerpen in het wel zijn van beide volken. In den tijd, dat de Nederlandsche leeraren in het land van 'Salzburg vertoefden bezocht 'n aantal leeraren uit Salzburg ons land. De zorg van hen lag in handen van het Opvoe- dersgilde. Zij bezochten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Hilversum en den Haag, terwijl inleidingen wer den gehouden door den leider van het Opvoedersgilde, mr. dr. R. van Ge- nechten, den dir. van de H.B.S. te Gorinchem, dr. M. O. Albers, den secr.-gen. van het dept. van V. en K. prof. dr. T. Goedewaagen en den secr.-gen. van het dept. voor opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming, prof. dr. J. van Dam. Vrouw in greppel gereden. - Dinsdag is de huisvrouw H. in de buurtschap Panningen, gemeente Helden (Gld.), toen zij per rijwiel huiswaarts keerde, in een greppel gereden. Met het hoofd kwam zij in het water terecht. De vrouw is ge stikt. Voorbijgangers vonden haar lijk. Directeur rijksccnservatorium. - Bij beschikking van den secr.-gen, van het dept. van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming is ir. H, H. Badings met ingang 1 Sep tember 1941 benoemd tot directed' van het rijksconservatorium voor muziek in vasten dienst. DE KLUCHTSPELERS IN HET GULDEN VLIES. In 't Gouden Haantje. Dat de bekende klucht van Otto Harting nog volkomen in staat is het publiek kostelijk te amuseeren, heb ben de twee uitverkochte tooneel- avonden Dinsdag en Woensdag in het Gulden Vlies gegeven, ten volle bewezen. De Kluchtspelers onder lei ding van Kees van Dam hebben met de opvoeringen van „In 't Gouden Haantje" een doorslaand succes be haald. De bezoekers hebben onbe daarlijk gelachen om de dwaze ge schiedenis uit het kleine stadje, waar Gottlieb Bollmann, wethouder is. Bollmann is n.l. met zijn vriend Schwannecke, die evenals hij flink onder de plak zit van moeder de vrouw, een avondje naar een café met damesbediening geweest en het is er dien avond nog al forsch toe gegaan. Het blad De Dagpost heeft er tenminste melding van gemaakt en toen werd het fout voor de hee- ren. Want de dames wilden weten, wie de stadgenooten waren, die het geval hadden meegemaakt en Bollmann en Schwannecke hebben geen rustig uur meer, mede door het verlies van een ring. De verwarrin gen worden vergroot door den kan tonrechter Hhns de Koek, die voor den nieuwen kok wordt aangezien, die verwacht werd. Hans is bestemd ttoor de oudste dochter van Boll mann en wordt verliefd op de jong ste. Dan komt. er nog een onbetaal de rekening, uit het Gouden Haan tje, een bezoek van den apotheker Lemke en ook van den echten kok, die, nu, voor den vader van Hans wordt gehouden en er schijnt geen mogelijkheid om alles naar genoegen op te lossen. En toch slaagt de schrij ver er in naar het bekende recept van zoovele dergelijke kluchten. Frans Bogaert heeft de aantrekke lijkheid van het geheel nog verhoogd door eenige liedjes te maken, die met succes door Cor Smit, Piet Kohier e.a. worden voorgedragen. Piet Kohier heeft als Bollmann den grondslag van het succes gelegd. Hij speelde de rol met groote routine en was in spel, zang en dans vlot en zeer komisch. Niet minder goed was Kalman Knaack als de steeds in be nauwdheid zittende Schwannecke. Cor Smit was als mevr. Bollmann bijzonder op dreef. De angst van de wethouder was wel te begrijpen. Ook de wederhelft van Schwannecke mocht er wezen, zooals zij gespeeld wrd door Car. v. Dommelen. De dochter' Elli werd alleraardigst ge speeld door Martha Posno, zeer goed ter zijde gestaan door Frans Nien- huys als Hans. Tine Visser en Jan Lemaire Jr. waren het andere paar. Kees van Dam speelde zijn scène als burgemeester uitstekend en Frans Bogaert maakte twee mooie typen, VONNIS BEVESTIGD. Het Amsterdamsche hof bevestig de het vonnis tegen den 44-jarigen tuinder C. K. uit Zuidscharwoude, die door de Alkmaarsche rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij gepoogd had den scheepsbouwer D. W. uit Noordscharwoude na een ruzie met een bijl te slaan. Het uitgebreide strafblad van C, K. had den pro cureur-generaal bij het Amster damsche gerechtshof aanleiding gegeven verhooging van de straf tot zes maanden te requireeren. Total.: 1 winnend f 2, plaats 1.10, 2 plaats 1.30, 3 plaats f 1.10. 6. Pelgrimprijs. Handicapdraverij. Afstand 2400 m.: 1. Barones Spen cer, eig. mevr. Wed. J. Oosting, km- tijd 1 min. 30.6 sec.; 2. Bon Esprit, eig. J. Klarenbeek; 3. Benna Dosa, eig. Altena. Total.: 1 winnend 2.90, plaats 1.50, 2 plaats 2.60, 3 plaats 2.60. 7. Mr. Romeoprijs. Afstand 2000 meter. 1. Quadrantal, eig. stal Pros- pero 2 min. 15 sec. 2. Guignois Pride, eig. D. Siem Jr.; 3. Gracques eig. stal Carolinahoeve. Total.: 1 winnend 5.10, plaats 1.80, 2 plaats f 1.70, 3 plaats 1.70. Paarden COURSES TE DUINDIGT. Gisterenmiddag werden courses op Duindigt gehouden. De uitslagen wa ren als volgt: 1. Pantherprijs. Prijzendraverij 4e klase. Afstand 2040 meter: 1. Filly Guy, eig. L. J. van Harlingen, km- tijd 1 min. 36.8 sec.; 2. Francisca, eig. H. B. v. d. Veen; 3. Borlena Scott, eig. C. J. Olsthoorn. Total. 1. winnend 2.50, plaats 1.30, 2 pl. 1.80, 3 pl. f 3.5Ö. 2. Premierprijs. Prij zendraverij le klasse. Afstand 2200 meter. 1. Zoon van David Guy, eig. H. v. d. Pol, km- tijd 1 min. 29.5 sec.; 2. Abdullah Scott, eig. stal Gruno. Total.: 1 winnend 1.20, plaats 1.30, 2 plaats 1.50. 3. Amby-prij's. Handicap B. Af stand ca. 1800 meter. 1. Red Tag, eig. D. C. T. Modderman, 2 min. 6.8 sec.; 2. Princese d'Aubere, eig. stal Prospero, y2 lengte. Total.: 1 winnend 2.10, plaats 1.40. 2 plaats f 1.40. 4. Polarprijs. Prij zendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2440 meter. 1. De Gleaner T, eig. stal Vinkeveen, km- tijd 1 min. 32.2 sec.; 2. David O, eig. C. A. Olsthoorn; 3. Edel Scott, eig. H. B. v. d. Veen. Total.; 1 winnend 2, plaats 1.20, 2 plaats 1.30, 3 plaats 1.40. 5. Zomer-handicap. Handicap A Afstand ca. 1350 m.: 1. Laughing Wa ter, eig. stal Prospero, 1 min. 27.3 sec.; 2. Gatinaise, eig. G. van Yperen op 5 lengten; 3. Bon Voyage, eig. D. Siem. n.l. de echte kok en Lemke, de apo theker. Tenslotte noemen wij nog Elly Huysmann als het dienstmeisje. Na elk der bedrijven klonk een enthousiast applaus en meerdere ma len waren er bijvalsbetuigingen bij open doek. Na afloop gingen de bezoekers in opgewekte vroolijke stemming huis waarts, waarmee het voornaamste doel van deze avonden was bereikt. G. C. van Gulik. Voetbal ALGEM. JAARVERGADERING ALCMARIA VICTRIX. Gisteravond hield de A.V.V. Alc- maria Victrix haar drukbezochte algem. jaarvergadering in het club lokaal van B. van Doorn. Om plm. 7 uur begon voorzitter Bonsema zijn openingsrede. Hij heet te de leden welkom en gaf verder en overzicht der prestaties van de elftallen, die over het algemeen heel gunstig waren geweest. Het eerste elftal bezette de 4e plaats, het 2e bracht het tot kampioen, evenals het 5e en de adspiranten a. Het ledental was aanzienlijk ver meerderd, evenals het aantal dona teurs en seizoenkaarthouders. Het financieele resultaat was gun stig geweest, zoodat de voorzitter zeer optimistisch gestemd was. De notulen werden onveranderd goedgekeurd evenals de diverse jaar verslagen der verschillende oommis sies. De voorzitter bracht onder applaus dank aan de samenstellers, speciaal aan de heeren Roozendaal en Amou reus. Uit het verslag van den secretaris bleek o.a., dat zich in het afgeloopen jaar 93 nieuwe leden hadden opge geven, wat getuigt van den grooten bloei der vereeniging. Bij de bestuursverkiezing werden de pèriodiek aftredende heeren J. Bos en P. Roozendaal bij acclamatie herkozen. In de vacatures van de heeren W. de Jong en ,T. H. de Visser werd, na dat de voorzitter den aftredendep dank had gebracht, voor het vele en goede werk door hen voor de veree niging verricht, voorzien door de verkiezing van de heeren J, Metz en J. Groet. De begrooting werd, na enkele op merkingen, vastgesteld. Bij de rondvraag werden verschil lende kleine kwesties tot aller genoe gen opgelost. Alcmaria Victrix zal in het komen de seizoen aan de competities deel nemen met 12 elftallen. De voorzitter sloot de vergadering met allen veel succes te wenschen. 151. De agent kwam den ro ver inrekenen, die stevig bij zijn kraag ge grepen werd. En Klompertje kreeg tot be loning de zak, waarin zich een grote som gelds zat, die was uitgeloofd voor dengene, die de maan van een der beruchtste ban dieten zou ver lossen. 152. Jullie be grijpen, dat Klompertje daar wat mee in zijn schik was. Wat zou den vader en moeder en An- neliesje opkij ken, als hij met zoveel geld thuis kwam. Dan behoefden ze meteen niet meer te wer ken. Daar no digde de agent hem al weer uit, om bij den koning te ko men. DOOR O. R. 1) Op het oogenblik, dat de kronen in de zaal en de lampen langs de balcons uitgingen, wendde van Mieth, die zijn plaats had op een der eerste rijen van het parket, zich af van den naast hem zittenden doctor Charbin, met wien hij had zitten praten. Het violette voetlicht en het zwarte silhouetkruis van den diri genten-lessenaar met de twee om* kapte lampen werkten magnetisch op zijn oogen, zooals trouwens de bestemming van deze dingen was. Hij leunde achterover in zijn flu- weelen fauteuil en stelde zich bereid- v illig in op de muziek, maar al te zeer geneigd zijn zeer moeilijken en zeer onhantrekkelijken arbeid van dezen dag te vergeten. Zonder scep ticisme bereidde hij zich voor, van Stroganoff's beroemde compositie te genieten: „De Bojaar", die nu op zijn triomftocht ook hier gekomen was Stroganoff's wereldtournee met het groote operagezelschap, welks orkest door den Meester zelf geleid werd. Zonder dat hij den dirigenj had zien komen, zag hij nu de gróote zwarte figuur hoog opgericht voor den lessenaar staan, scherp zich af- teekenend tegen het voetlicht en hei witte muziekblad en meteen wend de de dirigent zijn gelaat en zijn breede borst naar het publiek, om zijn hulde in ontvangst te nemen, j Een zacht ruischen ging door het theater, een golving van vele vrou wen, die zich voorover bogen om te zien de élite van muzikale aristo cratie beschouwde de - verschijning van den grooten kunstenaar, zooals die zich in het volle licht van een verborgen projectielamp aan haar voordeed met het als gebeitelde re- lief van zijn aangezicht, het sterke, witte, helmvormige voorhoofd, van waar de zware roode haarbos langs nek en wangen tot op de enorme schouders neerviel, de oogen vol van 'n heimelijken heeten gloed, en- een donkeren baard. Op de zijden revers en over de enorme welving van de witte geste ven borst blonken ordeteekens van alle landen, vele rijen onder elkaar. In de, groote blanke, als uit marmer gehouwen hand hield hij zijn diri geerstok: een ebbenhouten staf, dra gend aan de punt een fonkelenden diamant. Allen wisten, dat hij in stilte be groet wenschte te worden. Alle ge luid moest verstommen, waar hij binnentrad. Zelf groette hij door slechts een oogenblik zijn gezicht naar de zaal toe te wenden, zwij gend, geweldig, en in rust. En nu klonken de drie vaste tikken van den dirigeerstok tegen den lesse naar. Van Mieth hoorde met verwonde ring en bij oogenblikken meege sleept de ouverture van „De Bo jaar" aan: de klinkende en dikwijls al te plastische motieven pakten hem reeds dadelijk en als gefasci neerd volgde hij met gespannen aandacht de wisselende stemmingen van tooneel en muziek, die aan de ze opera een aparte bekoring gaven. Toen het scherm na de. eerste ac te gevallen was en het theater licht werd van de weer aanflitsende kro nen, wendde van Mieth zich tot dokter Charbin, den gerechtsmedi cus, met wien hij bijna regelrecht van hun ongure, bloedige werk van dien dag in de sectiekamer van het gemeente-hospitaal hierheen was gekomen. In zijn stem was nog iels van het tempo der muziek, vu righeid en beweging, opgestuwd door het gedruisch en den dans. Maar een heftige irritatie van bin nenuit brak zich in hem baan, een nadrukkelijk verzet tegen deze' stemming, die hij zichzelf niet ver gaf. ,,Zag je", vroeg hij, „hoe precies de grime van den hoofdpersoon leek op Stroganoff's eigen gezicht? Wel iswaar zonder den baard, want de opera speelt in den baardeloozen tijd van de achttiende eeuw, maar die roode haarbos, en dan vooral het type van de oogen en den neus. De tenor Paschkin, die de partij van den Bojaar zingt, heeft zeker zijn best gedaan om op hem te lijken, en dat is geheel in den geest van het stuk. Want in deze muziek heeft Stroganoff alleen maar Stroganoff gezocht. Dit is nu kunst van een zóó uitgesproken egoïsme als ik zelden ontmoet heb, en ondanks zijn schit terende techniek en kracht van een voor, mij drukkende en beangstigen de soort, zonder eenige mensche- lijkheid of werkelijke waarde". Dokter Charbin zag met een ver holen glimlach naar van Mieth, de zen ambtenaar bij de crimineele po litie, die volgens neiging ongetwij feld meer muziekhistoricus dan cri minalist was, en die in den loop van dien dag, naar het hem voorkwam, maar luttel aandacht had betoond, toen hij als gerechtsmedicus op uiterst leerrijke en zeer gedetail leerde wijze het deerlijk toe getakelde lijk van een jong meis je demonstreerde, dat tegen mid dernacht door de politie in van een de moerassige kelders van het Noordelijk stadsdeel opgehangen ge vonden was. Dit geval had van Mieth hoegenaamd geen belang ingeboe zemd; zijn mager gezicht met de kleurlooze hangende snor had meer lijden uitgedrukt dan iets anders net als nu, terwijl hij sprak over deze misdadige muziek. Het licht ging uit en aller aandacht vestigde zich weer op het tooneel. Van Mieth volgde het gebeuren met intense belangstelling. De so praanzangeres, wier optreden hem reeds in de eerste acte sterk geboeid had, kwam weer op en een won derlijke agitatie greep hem aan, een smartelijk voorgevoel, en plotseling begreep hij, dat zij, die daar zong, de blonde sopraan daar op het too neel, zélf sidderde tot in het diepst van haar gemoed, als was zij gebon den, betooverd door de melodie, on der den ban van den magischen zwarten dirigeerstck, die onhoor baar en ongemerkt de muziek in haar gemoed ingoot, als een vreem de en overmachtigen wil. Plotseling wordt het tooneel van alle kanten bezet door gewapende dienaren. De spanning ontlaadt zich in een geweldig rumoer en in het orkest barst het los: bazuinen, da verende pauken, schoten en krijgs gewoel. Het tooneel is gehuld in blauwigen kruitdamp. Van Mieth tastte in deze cascaden van koper en geweerschoten nog naar het mo tief van de muziek. Nog een laatste toon een beven van angstige klachten Maar dan..! Het orkest zwijgt. Afgebroken, midden in een maat plotselinge stilte, een absolute ge- ruischloosheid in de van róók ver vulde ruimte! En allen zien den di rigent Stronagoff achterover zwaai en de armen nog opgeheven en den maatstok geklemd in de ver stijvende vingers en dan vallen achterover slaanin een schuren de, zwaren val, krakend in de broei ende stilte. Dan, de dreun van den Slag in de diepte van den orkestbak, een geluid van hout dat verpletterd wordt, snaren, die klinkend vaneen springen En dan weer stilte, doodelijke stilte. De dirigentenplaats gaapt als een leege plaats van donkerte voor het voetlicht, één van de lampen aan c'en lessenaar is uitgegaan. Van Mieth was opgestaan van zijn plaats, doch kon niets zien door de onrustig bewegende ruggen van ve le anderen, die opgestaan waren. Een golf van ergernis en geprik keldheid ging door de zaal door het plotseling afbreken van de muziek. De stemming was verbroken; vreemd en pijnlijk vertrokken ston den de honderden gezichten als bij het doorsnijden vqn een zenuw. Van Mieth sprong boven op zijn stoel en kon nu het blkearende licht van den orkestbak zien. Op het tooneel, dicht voor het voetlicht, stond een groep mannen, onder wie eenige in rok, neer te kij ken in de diepte van het orkest. Vele stemmen antwoordden hol van beneden. Uit de rij achter hem kwam een hijgend snikken, en over zijn schouder zag hij de silhouet van een jong in het wit gekleed meisje, dat door een dame teeder en ver schrikt in de armen geklemd werd, bet blonde van trnean overstroomd gezichtje dicht tegen haar borst. Vlak bij hem zat een zeer elegant heertje in smoking, nog met de bi nocle aan zijn oogen en den mond wijd open in een schaterlach, maar Van Mieth hoorde geen geluid, en nu vloog de man op het gezicht vertrokken in panischen schrik, hij wilde er uit, riep en schold en stompte met zijn ellebogen in de zij van degenen, die hem niet door wil den laten. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5