Mr. Rost v. Tonningen over de diviezen- banken. De moord te Delft. Papieren juist en op tijd invullen! Collecte tuberculose bestrijding. BEKENDMAKING. Arsenicum in de thee. Pagina 3 Amsterdam, 27 Augustus. In een op het middaguur in het ge bouw der Nederlandsche Bank te Amsterdam, gehouden verga dering van deviezenbanken, heeft de president van de Ne- i derlandsche Bank, de heer mr. I M. M. Rost van Tonningen, de volgende rede uitgesproken. I Bij rondschrijven van 22 Augus tus j.l. gaf de Nederlandsche Bank het voornemen te kennen om een aantal hier te lande gevestigde ban ken en bankiers, naast de bestaande •deviezen-bank, te machtigen, over eenkomstig de bepalingen van art. 2 van het deviezen-besluit 1941 werk- raarn te zijn- In verband met de uitbreiding van het aantal deviezenhandel heeft de Nederlandsche Bank haar in structie herzien en zij hoopt deze toinnen enkele dagen aan u mede te deelen. In verband daarmede zullen de werkzaamheden voor de nieuw benoemde deviezen-banken eerst aanvangen, nadat deze herziene in structie hen heeft bereikt. De machtiging, door de Neder landsche Bank aan de deviezenban ken gegeven, vooronderstelt een op rechte samenwerking tussehen de deviezen-bank en de Nederlandsche Bank. In de eerste plaats op het ge bied, dat door het deviezepbesluit 3941 wordt hestreken en ln de twee de plaats, en niet minder, in het al gemeen. Het vertrouwen, door de Nederlandsche Bank in de deviezen- banken gesteld, beperkt zich niet, en kan zich niet beperken, tot het terrein van het deviezen-besluit. Omgekeerd mag de Nederlandsche Bank dan ook van de deviezen-ban ken verwachten, dat zij haar alle medewerking zullen geven over het geheele terrein, waarop de werk zaamheden der deviezen-banken Zich uitstrekken. De benoeming van een betrekke lijk groot aantal deviezenbanken op dit oogenblik, moet dan ook niet in He eerste plaats worden gezien als een maatregel, die genomen is om bet deviezen-verkeer nog beter te doen functionneeren dan reeds het •geval was. In het algemeen hebben de banken, aan wie tot nu toe de werkzaamheden van een deviezen- bank waren opgedragen, er zorg voor gedragen het deviezenverkeer, voorzoover dit nog bestond, zoo goed mogelijk te verzorgen. Wanneer dan, in een tijd van een steeds verder gaande ontplooiing van de mark tot Europeesch betaal middel, en waarin tevens door de grootere rol die aan het clearing- verkeer wordt toebedeeld, het de viezenverkeer steeds meer ineen schrompelt, toch een aantal nieuwe deviezen-banken wordt aangewe zen, dan is dit geschied om te vol doen aan het verlangen van vele instellingen, die tot nu toe niet in den kring der deviezen-banken wa ren opgenomen, en die door dit ver langen uiting gegeven hebben aan hun wensch tot nauwere samenwer king met de Nederlandsche Bank. De. taak der deviezen-banken moet in het nieuwe Europa breed wor den gezien. De verdere ontwikke ling van de Europeesche samenwer king opent inderdaad in een niet al te verre toekomst de mogelijkheid van een levendiger verkeer met ver schillende gebieden van ons vaste land, waardoor dan ook de aan de deviezen-banken toevertrouwde taak in belangrijkheid zal winnen. Moet steeds naar de opvattingen van het nieuwe Europa elk particu lier bedrijf doordrongen zijn van het besef, dat in een welgeordende volkshuishouding het dienen van het algemeen belang op het eerste plan staat, zoo geldt zulks in nog sterkere mate voor die instituten, die voor het vervullen van openbars ifuncties zijn aangewezen. Dit nu is met u het geval en ik grijp dan ook deze gelegenheid aan om u op enkele gebieden van werkzaamheid opmerkzaam te ma ken, waar samenwerking in het bijzonder geboden is. De opheffing der deviezengrens tussehen Nederland en Duitschland met ingang van 1 April was een nieuwe groote stap naar dat Vrijere verkeer, waarover in twintig jaren volkenbondsoverleg wel was ge praat, maar nauwelijks eenig resul taat was bereikt. Echter werd op 1 April één slag boom gehandhaafd, die een werke lijk vrijen handel verhinderde, n.l. de geblokkeerde markenbelasting. Vooral op de effectenbeurs werd het handhaven van dezen slagboom als een ernstige belemmering ge voeld. Door het stopzetten van den handel in certificaten van Ameri- kaansche waardepapieren is een groot gebied van werkzaamheden voor den beurshandel weggevallen. Het moet mij nogmaals van het hart dat op dit gebied blijken zijn gegeven van een gemis aan ver antwoordelijkheid door verantwoor delijke instituten tegenover de Ne derlandsche beleggenden betoond die ergerlijk zijn. In tijden van oorlog en spanning krijgen de fondsen, die gegrondvest zijn op winstbronnen, welke buiten het bereikbare gebied liggen, een zeer speculatief karakter. Ik wil bij deze gelegenheid hiermede vol staan. Thans wil ik de oogen liever op de toekomst richten. Europa is getuige van een historische omwen teling, die de energie en werkkracht deT volken van het Noorden voor eeuwen weer meer naar het Ooste lijke vasteland richt. Duitschland heeft bjj deze ontwikkeling de lei ding gekregen, d.w.z. dat het Duit- sche bedrijfsleven hierbij vooraan- gaat. Onder deze omstandigheden kwam het de verantwoordelijke autoriteiten hier te lande voor, dat het niet aanging den handel in Duit sche fondsen te belemmeren door het langer handhaven van de ge blokkeerde markenbelasting. Deze zal dan ook op 1 September a.s. wor den opgeheven. Op uw instituten wordt bij deze de taak gelegd, de vrijmaking van dezen handel met bezonnenheid te beschouwen en vooral tot bezon nenheid te manen bij het beleggen de publiek. Goede voorlichting is thans meer dan ooit gewenscht. Door den oorlog zijn wij niet alleen afgesneden van Amerika, doch ook van onze overzeesche gebieden. In komsten op Indische papieren hier te lande zullen dus in een niet te ver verwijderde toekomst geheel wegvallen. Ook deze papieren krij gen dus voor den duur van den oor log een speculatief karakter en het eenzijdig beleggen in deze papieren kan voor kleine beurzen, die van hun inkomsten moeten leven, nood lottig worden. Daarentegen zijn de inkomsten op birmenlandsche Nederlandsche of Duitsche waardepapieren gewaar borgd. Ik zou echter onvolledig zijn, als ik in dit verband niet zou wij zen op de dividendstopbelasting, die ook in Nederland binnen afzien- baren tijd zal worden afgekondigd Deze belasting legt niet alleen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fondsen strenge beperkingen op, doch zal ook een snede doen in het inkomen op kapitaal in hetheden en wellicht ook in het verleden. Ik weet, dat van de zijde van het bedrijfsleven tegen dergelijke be lastingen op het kapitaal vaak ern stig wordt /opgekomen, doch ik wil er juist in dezen kring op wijzen, dat in een tijd, waar het inkomen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het inkomen uit kapitaal van zelfsprekend tot minstens even groote, zoo niet grootere offers moet worden genoopt. De dividendstopbelasting is trou wens ook in Duitschland ingevoerd, waarmede wederom de eenheid van economische ontwikkeling der beide bloedverwante buurvolken in dezen oorlogstijd onderstreept wordt. Meer en meer zullen vooral nu de laatste slagboom is weggevallen, de beur zen van Berlijn en Amsterdam over eenkomstige ontwikkelingen gaan vertoonen. Dat geldt ook voor de rente-ont wikkeling op de markt voor vaste waarden in de eerste plaats dus voor de staatspapieren. Met genoe gen heb ik de in mijn jaarverslag als noodzakelijk geschetste ontwik keling van een daling in den rente voet en een stijging van de laagren- tende staatspapieren zich zien vol trekken. In Duitschland staan de 3 K> staatsleeningen tegen pari. Ik vertrouw dat dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maanden, weldra het geval zal zijn. Ik wijs u, mijne heeren, in het bijzonder op deze beleggingspapie ren. Zooals gezegd, vormen Duitsche papieren een prachtig beleggings object, zouden echter ondanks uwe, zooals ik vertrouw juiste voorlich ting, uw cliënten gedreven uit die haatgevoelens, die enkele kringen van ons volk tot een groep patholo gische ziektegevallen maken, toch papieren willen verkoopen, dan neem ik als vanzelfspreken aan, dat u op de Nederlandsche staatspapie ren, die een vast inkomen afwer pen, opmerkzaam zult maken. In een Europa, waar de tolmuren steeds lager worden, waarin dus een vrije handel zal bestaan, zal bet economisch draagvlak zoodanig zijn versterkt, dat de openbare schuld daarop zijn vaste grondvesten vindt. Ik moge nu mijn rede sluiten en u voor de aandacht danken, die u mij geschonken hebt. Moge de deviezen banken door hun houding tot uit drukking brengen, dat in hen het gemeenschapsbesef en het gevoel van verantwoordelijkheid in een vorm bestaat, die het vertrouwen, dat wij door hun aanwijzing in hen hebben gesteld, rechtvaardigt. Uitvarende schepen gewaarschuwd. De commissaris van politie te Delft maakt het volgende bekend: Aangezien het niet onmogelijk is, dat de beide verdachten van den moord op Hugo de Man, te Delft gepleegd, genaamd van Blerkom en Hugenholz, zullen trachten met be hulp van valsche papieren, hetzij als blinde passagiers, hetzij ver momd of anderszins,, ons land te verlaten, worden de betreffende scheepvaartmaatschappij en, kapiteins en alle leden der bemanning van uitvarende schepen, hetzij vracht- hetzij passagiers-, hetzij visschers- schepen, er met klem op gewezen, dat zij vóór de afvaart hun schepen behoorlijk hebben te doorzoeken en strenge controle hebben te houden en geen onbekenden op hun vaar tuig hebben toe te laten. Zij stellen zich aan strenge straffen bloot in dien zij dezen plicht verwaarloozen of door onvoldoende maatregelen de ontsnapping der beide verdach ten mogelijk maken. DRIE IN EEN. Te Goirle bij Tilburg gebruikt men bij den oogst een enorme machine, welke het koren maait, het dorscht en het stroo samengebonden weer uitwerpt. (Het Zuiden-Spierings) DE BOLSJEWISTEN HEBBEN VOOR DEN DUITSCHEN AANVAL MOETEN WIJKEN: INFANTERIE EN STORMGESCHUT BEGINNEN DE ACHTERVOLGING. (Weltbild-Polygoon) ENKHCIZEN EN OMGEVING staan bekend door de veredeling van zaaizaden. Een groot veld geselecteerd, veredeld, uienzaad. De groote typische zaadbollen worden door kundig personeel stuk voor stuk nagegaan. (Polygoon-Kuiper) Anders volgt boete. 's-Gravenhage, 27 Aug. Het komt nog veelvuldig voor, dat de inge schrevenen bij de rijksbureaux voor handel en nijverheid de werkzaam heden dier buraux in ernstige mate bemoeilijken door niet te voldoen aan de verschillende voor hen gel dende administratieve voorschriften, doordat zij b.v. verlangde opgaven niet, niet tijdig, niet volledig of niet juist inzenden of in het algemeen niet de 'door het rijksbureau voorge schreven administratie voeren. In al deze gevallen wordt de controle mogelijkheid van het rijksbureau op de naleving van de hoofdverplichting der ingeschrevenen, het nalaten van ongeoorloofde bedrijfshandelingen, ten zeerste bemoeilijkt. Feitelijk zou in al deze gevallen proces-verbaal moeten worden opge maakt, waarna de zaak door den eco- nomischen rechter moet worden be recht. In feite zal het echter niet doenlijk zijn ip alle gevallen, waar in de ingeschrevenen nalatig zijn in het voldoen aan de administratieve voorschriften, dezen weg te volgen, daar veelal de zaak te onbelangrijk is om het strafrechtelijk apparaat in werking te stellen. Bovendien heeft de strafprocedure toch altijd het be zwaar, dat zelfs bij de versnelling van de procedure, welke door de in stelling van den economischen rech ter wordt beoogd, de straf niet on middellijk op de overtreding volgt, waardoor de preventieve werking van de straf veelal niet voldoende zal zijn. Juist deze werking echter is voor de rijksbureaux van veel be lang, daar zij voor het voeren van hun beleid op het gebied van de grondstoffenvoorziening in de eerste plaats goed gedocumenteerd moeten zijn en daarvoor op ieder moment een volledig beeld van de individueele bedrijfsgegevens moeten hebben. Het spreekt vanzelf, dat de werk zaamheden der rijksbureaux door de nalatigheid van het bedrijfsleven on- noodig verzwaard worden, terwijl ook de kosten aan de uitvoering der ver schillende distributieregelingen ver bonden, door deze meerdere werk zaamheden aanmerkelijk worden ver hoogd. Teneinde hierin verbetering te brengen, heeft de secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart de rijksbureaux gemach tigd aan de ingeschrevenen bij hun. bureau, die verplichte opga- veh niet tijdig inzenden, bij een terzake aan hen te zenden waar schuwing, een bedrag van 25 in rekening te brengen, welk be drag, indien niet binnen 4 dagen na het verzenden van de waar schuwing aan de verplichting wordt voldaan, zal worden ver hoogd met een per dag tot maxi maal 25 oploopend bedrag. Ieder, die onjuiste of onvolle dige gegevens inzendt, zal, in dien hij terzake een waarschu wing van het rijksbureau krijgt, een bedrag van maximaal 50 moeten betalen, welk bedrag, in dien niet binnen 4 dagen na het verzenden van de waarschuwing de juiste en volledige gegevens 487e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 27 Augustus. ƒ2000 No. 5014. ƒ1500 No. 17962. 200 No. 7224, 11777. PRIJZEN VAN 45 1474 1502 1504 2608 3661 3691 3724 4160 4410 4*87 5002 5034 5376 6197 6372 6452 6551 6601 7016 7187 7202 7374 7404 7538 7571 7870 8662 8750 8957 9076 9164 9198 9218 9266 9523 9558 10438 10503 10575 10907 11143 11344 11589 11902 12030 12209 12400 12426 12579 12646 12829 12864 13185 13313 13640 14046 14096 14181 14678 14749 14816 15406 15822 15830 16070 16353 16532 16581 16644 17068 17099 17273 17357 17367 17447 17535 17659 18521 18619 18680 18683 19479 19609 19634 19984 20685 20829 20859 20860 20870 21040 21240 21246 21364 21603 21815 worden ingezonden, wederom zal worden verhoogd met een per dag tot maximaal 25 oploopend bedrag. Zendt hij wederom on juiste of onvolledige gegevens in, dan zal hem daarvoor een bedrag van 100 in rekening gebracht kunnen worden. Ieder, die de door het rijks bureau gegeven voorschriften ten aanzien "van bedrijfsadmi nistratie niet opvolgt, zal, indien hij terzake een waarschuwing van het rijksbureau ontvangt, daarvoor een bedrag van maxi maal 50 moeten betalen. Ook in dit geval zal blijvende nala tigheid een tot maximaal 25 per dag oploopend bedrag ver schuldigd doen zijn. Voorts zullen, indien het in ver band met de gebrekkige of mislei dende administratie van een inge schreven onderneming noodig is bij de nalatige extra-onderzoekingen in te stellen, teneinde de naleving der verschillende distributievoorschrif ten beter te kunnen controleeren, deze extra onderzoekingen volgens een door de rijksbureaux vast te stellen tarief voor rekening van de nalatige worden gebracht. Deze administratieve' maatregelen der rijksbureaux moeten uiteraard worden beschouwd als bijdrage in de onnoodig verhoogde kosten, welke uit de meerdere werkzaamheden voortvloeien, zoodat de verplichting tot betaling der bovenbedoelde be dragen van geenerlei invloed is op de strafrechterlijke vervolging, welke wegens het niet naleven van verplichtingen, die op de ingeschre ven onderneming rusten, kan wor den ingesteld. 's-Gravenhage, 28 Aug. Het cen traal comité tuberculosebestrijding schrijft: Nederlanders, gedenkt de collecte ten behoeve van de tuberculosebe strijding op 29 en 30 Augustus a.s. De nood is hoog gestegen; draagt uw penningske bij (een grootere gave is minstens even welkom) om het leed te verzachten. Laat de collectanten niet tever geefs een beroep deon op uw offer vaardigheid. Toont, dat gij medeleeft met uwen zieken medemensch! HET RADIO ZENDTOESTEL GAAT OOK MEE NAAR VOREN. Mannen van een verbindings- afdeeling van de Waffen S.S. in het Oosten. (Orbis-Holland) 's-Gravenhage, 27 Aug. De bevel hebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christian sen, deelt op grond van art. 12 der verordening nr. 140/41 over het hou den van duiven mede: Art. 6 alinea 1 nr. 1 geldt ook voor woonwagens. Ten aanzien van art. 6 alinea 1, nr. 3: Dit verbod geldt niet voor de in Nederland wonende Fransche en Bel gische burgers, die lid zijn van de in art. 1 der verordening nr. 140/41 genoemde bonden. Ten aanzien van art. 7: 1. Het verbod van art. 7 alinea 1 geldt niet voor het houden van dui ven a. met ringen, die vóór het van kracht worden der verordening nr. 140/41 zijn verstrekt door een vroe gere Nederlandsche duivenhouders- vereeniging: b. Met buitenlandsche ringen, wanneer de duivenhouder aantoont, dat hi.ij deze duiven heeft verkregen vóór het van kracht worden der ver ordening nr. 140/41. Deze' onder b ge noemde duiven moeten onder poli tietoezicht driemaal op eiken vleugel worden afgestempeld door den voor zitter der vereeniging, waarbij zij zijn ingeschreven. Van de afstempeling moet proces-verbaal worden opge maakt. Een copie van dit proces-ver- baal moet worden ingediend bij de in art. 1 der verordening nr. 140/41 ge noemde organisatie, die bevoegd ;s voor het bepalen van de duivensoort. Op de onder a en b genoemde dui ven is art. 3 alinea 2 der verordening nr. 140/41 niet van toepassing. 2. De in art. 7 der verordening nr. 140/41 voorgeschreven inlevering van duiven bij den bevoegden burge meester resp. bij den „Höheren Wehr machtnachrichten-Offizier beim Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden", moet franco geschieden. 3. Duivenhouders, die bij verande ring van hun domicilie hun duiven medenemen, moeten daarvan kennis geven aan den burgemeester van hun oude en aan dien van hun nieu we woonplaats. De duivenhouder moet zijn duivenlijst indienen bij den burgemeester van zijn qieuwe woon- gemeente. De burgemeester moet deze lijst controleeren en waarmer ken. Ten aanzien van art. 9: 1. De vóór het van kracht wor den der verordening nr. 140/41 uitgeleende fokduiven moeten uiterlijk op 15 Sept. 1941 aan den uitleener zijn teruggegeven. Dit teruggeven moet geschieden door tussehenkomst van den burge meester der woongemeente van den leener en van den burge meester der woongemeente van den uitleener. 2. Het verbod van verkoop van duiven geldt niet voor den verkoop van geslachte duiven. Gepoogd zijn vrouw te vergiftigen. De Haagsche politie is, dank zij een waarschuwing van medische zijde, een ernstige vergiftigingszaak op het spoor gekomen, welke een 58-jarige vrouw te Schevehingen bijna het leven had gekost. Toen de hulp van den arts voor deze vrouw werd ingeroepen, was haar toestand zorgwekkend. De verschijnselen wezen op vergifti ging door middel van arsenicum. Daar de patiënte zich'1 niet bewust was, op een of andere wijze arseni cum tot zich te hebben genomen, werd aan misdadig opgezet van der den gedacht. De vrouw, F. H. W. geb. N., werd ter verpleging in het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal opgeno men en inmiddels werd Zondag j.l. de politie van een en ander in ken nis gesteld. Deze ging Zondagavond over tot aanhouding van de 33-jarige mej. O. S.,. die als huishoudster reeds ge- ruimen tijd bij mevr. W. inwoonde Uit het verhoor van de huis houdster kon worden opge maakt, dat op haar aanraden de. echtgenoot, de 55-jarige F. H. W., sedert enkele maanden tel kens een zeer geringe dosis ar senicum toevoegde aan de thee, welke des ochtends voor zijn vrouw bestemd was. Daarop werd Maandagochtend j.l. ook de echtgenoot gearresteerd. Beiden hebben thans in hoofdzaak bekend. Omtrent het motief -tot deze vergiftiging is het onderzoek echter nog gaande. Het meest voor de hand ligt de veronderstelling eener onge oorloofde verhouding tussehen den echtgenoot die werkzaam is als huismeester en de huishoudster. De toestand van mevr. W. is thans van dien aard, dat geen direct levensgevaar meer aanwezig is. Echtgenoot en huishoudster wor den in verzekerde bewaring gehou den. AMBTENAAR STAL DISTRI BUTIEBONNEN. De politie te 's-Gravenzande heeft een ambtenaar van het dis tributiekantoor aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan dief stal van opplakvellen met bonnen. Deze bonnen moeten vernietigd worden, doch de ambtenaar ver kocht die aan inwoners van 's-Gra venzande. Tegen de verschillende personen is proces-verbaal opge maakt. DOODELIJK ONGEVAL TE HAARLEM. Dinsdagmiddag wilde te Haarlem de 13-jarige scholier E. Gelaudi op het Stationsplein óp een rijdende autobus springen. Hij stapte mis, viel, en werd door het rechter voor wiel van de bus overreden, waar door hij ernstige inwendinge kneu- zinen opliep. De knaap is eenige uren later in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden. I pi

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6