DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belangrijk succes aan het Finsche front. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. .Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe Iraansche regeering staakt den strijd. Japan en de Vereenigde Staten. Britsche aanval op Wolsjefit afgeslagen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.36 tot 6.46 OPROEP. VRIJWIL1 N EGIOER Officieel Italiaanseh bezoek aan ons land. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 203. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Vrijdag 29 Augustus 1941 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Bo vendien werden door Hongaarsehe jagers 10 en door Italiaansche ja gers 8 Sovjettoestellen neergescho ten. In de Engelsche wateren heeft een gevechtsvliegtuig overdag bij Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer. 28 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel scyo^vuegiuig overaag dij dPr deelt mede: de Far0er een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Op ver scheidene Engelsche vliegvelden der weermacht deelt mede: Aan het geheele O. front ont wikkelden zich de operaties ook gisteren volgens de plannen. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen in nauwe sa menwerking een belangrijk suc ces behaald. Na onder de moeilijk ste terreins- en weersgesteldheid gevoerde gevechten, die dagen duurden, is ten O. van Salla een vijandelijke strijdmacht ter sterk te van twee divisies vernietigend geslagen. Slechts kleine afdeelin- gen slaagden er in, met achterla ting van vrijwel alle oorlogsmate riaal te ontkomen. Afdeelingen der Duitsche lucht macht hebben gisteren overdag 109 zijn geslaagde nachtelijke aanval len gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche lucht macht gisteren 11 vliegtuigen bij" luchtgevechten en 2 door afweer geschut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben^in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers geplaatst op de installaties van het vliegveld Ismaila aan het Suezkanaal. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het gebied rondom Mannheim aangevallen. De schade is onaanzienlijk. Een der aanvallende bommenwerpers is door afweergeschut neergehaald. Rest van Noord-Estland in Duitsch bezit. Berlijn, 28 Augustus (D.N.B.) Als aanvulling op het legerbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Aan het front tegen de Sovjets gaat de situatie aan de Finsche golf thans haar beslissing tegemoet. Het is den Duitschen troepen gelukt, de rest van Noord- Estland in bezit te nemen, de eilan den Oesel en Dagö uitgezonderd. Om de havens en zeesteunpunten Reval en Baltisch-Port wordt thans rióg gestreden, doch men kan aan nemen, dat ook die binnenkort zul len vallen. Dan zullen de Sovjets nog slechts over de genoemde eilanden Oesel en Dagö, alsmede over het steunpunt Hangö aan de buitenkust van de Finsche golf, dat zij in 1940 van Finland hebben af geperst, beschikken. Inmiddels is het gebied om Pe tersburg door den Duitschen op- marsch uit het W., Z. en Z.O. weer zoo vernauwd, dat de Duitsche troe pen ten deele reeds 50 km voor Petersburg staan. Aangezien ook de Finsche opmarsch op de land engte van Karelië tusschen het Ladogameer en de Finsche golf voortdurend ruimte naar het zui den krijgt, wordt de verdediging van Petersburg voor de Sovjets steeds moeilijker. De eenige plaats van beteekenis ten noorden van Petersburg, welke in 1940 aan de Finnen is ontrukt, t.w. Wiborg (Viipuri) is reeds ingesloten. Zoo beschikken de Sovjets thans nog slechts over Kroonstadt en Peters- burg als zeesteunpunten in de Fin sche golf. De succesvolle oorlog met mijnen van 'de Duitsche marine in deze wateren en het voortduren de optreden van het Duitsche lucht- wapen en van de Finsche marine tegen convooien van de Sovjets in de Finsche golf bemoeilijkt echter ook thans reeds de verbinding der Sovjets met hun buitenposten, wel ker volkomen afsluiting na den val van Reval en Baltisch-port ver wacht kan worden. Zoo worden in het gebied van de Oostelijke Oostzee beslissingen van principieele beteekenis voorbereid, waarvan het resultaat zal zijn, dat de Sovjetunie geheel uit het ooste lijke gebied van de Oostzee verdre ven zal worden. De zuiveringsactie. Berlijn, 28 Aug. (D.N.B.) In het centrale deel van het Duitsche oos telijke front is ook op 27 Augustus de zuiveringsactie en het zoeken naar verspreide Sovjetsoldaten in oe bosschen voortgezet. Op ver- scbeidene plaatsen aa:: het front ontstonden gevechten van man tegen man. Bij deze zuiveringsactie en plaatselijke gevechten werden vele gevangenen gemaakt en veel oorlogstuig verkregen. In het gebied ten Z. van het II- menmeer deden snelle Duitsche troepen een verrassenden aanval op formaties der Sovjets. Onder de volkomen verraste bolsjewisten ontstond een wilde paniek. De Sov jetsoldaten namen de vlucht met achterlating van hun oorlogsmate riaal en hun geheele artillerie. Handvuurwapenen, stukken geschut en munitie werden buitgemaakt. Afleidingsaanvallen. Berlijn, 28 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, trachtten de bolsjewisten in den centralen sec tor gisteren plaatselijke afleidings aanvallen te ondernemen. Al deze aanvallen, die werden gesteund door pantserwagens en krachtig ar tillerievuur, warden door den held- haftigen Duitschen afweer verijdeld. Op één punt brachten de Sovjets drie eskadrons cavalerie tegen de stellingen der Duitsche infanterie in het vuur. Ook deze aanval werd gesmoord in het geconcentreerde vuur van Duitsche infanterie en artillerie. De drie eskadrons werden geheel vernietigd- Aan den benedenloop van den Dnjepr bemerkten Duitsche infan teristen in den vroegen ochtend van den 27sten Augustus, dat aan den Oostelijken oever Sovjetpioniers- en infanterie-afdeelingen gereed ston den om de rivier over te steken. Onmiddellijk gewaarschuwde Duit sche batterijen namen de Sovjet concentraties onder vuur. De gra naten sloegen in de infanteriecom- pagniëën, die uiterst zware verliezen leden. De pontons werden vernield. In hetzelfde gebied heeft een Duitsche stoottroep, bestaande uit pioniers en infanterie, een vrij groot eiland in de rivier genomen. De bolsjewisten, die het eiland tracht ten te verdedigen, werden in een gevecht van man tegen man over weldigd. De achtervolging. Berlijn, 28 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Duitsche troepen gisteren bij de achtervolging der bolsjewisten, die bij Gomel vernietigend verslagen waren, groote successen behaald. Twee snelle Duitsche divisies dron gen diep in de Sovjetstellingen en -colonnes door en maakten 2200 ge vangenen, terwijl 15 stukken ge schut werden buitgemaakt. In den slag bij Welikije Loeki is het 22ste Sovjetleger geheel ver nietigd. Het gevangenencijfer is in- tusschen gestegen tot 34.060, het aantal vernietigde en buitgemaakte stukken geschut tot 452. Bovendien zijn in dezen slag groote hoeveel heden oorlogsmateriaal buitge maakt, waaronder 333 zware gra naatwerpers en 19 pantserwagens. Aan den benedenloop van den Dnjepr trachtten gisteren verschei dene kleine Sovjetschepen de Duit sche stellingen aan den westelijken oever te beschieten. De Duitsche artillerie schoot echter een monD tor en een sleepboot in brand vóór de schepen hun voornemen ten uit voer konden brengen. De andere vaartuigen verwijderden zich daar op. De sleepboot dreef als een bran dende fakkel stuurloos over de rivier. Duitsche artillerie heeft gisteren met succes schepen in de haven van Reval beschoten. Gisteren merkten Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de Zwarte zee, ten zuiden van Otsjakov, twee bolsjewistische hulpkruisers op. Zij Teheran, 28 Aug. (D.N.B.) Er is een nieuwe Iraansche regeering ge> vormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van buitendandschè zaken is Ali Soheily, minister van binnen- landsche zaken Amery. Met het oog op de overmacht der Engelsche en Sovjettroe pen, die het land zijn binnen gevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten, dat de Iraan sche troepen hun tegenstand zullen staken, om verder bloed vergieten te voorkomen. Wilde men den Sjah verwijderen. Kaboel, 28 Aug. (D.N.B.) Van welingelichte diplomatieke zijde wordt vernomen, dat een van de voornaamste motieven van de hui dige actie van Engeland en de Sovjet-Unie tegen Iran is een einde te maken aan de regeering van d tegenwoordigen Sjah en zijn ver wijdering uit het politieke leven. De Sjah van Iran heeft juist door zijn grooten hervormingsarbeid, welke ook in Engeland dikwijls is erkend, de grondslagen gelegd voor een nieuwen sterken en nationalen staat in het Midden-Oosten. Een dergelijke staat echter werd van jaar tot jaar gevaarlijker voor de Engelsche politiek in het Oosten. Verklaring van den nieuwen .Iraanschen premier, Teheran, 28 Aug. (D.N.B.) Het persagentschap Pars meldt, dat de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn nieuwe kabinet vandaag aan het parlement heeft voorgesteld. Daar bij heeft hij verklaard, dat de Iraansche regeering met den op rechten wensch góede betrekkingen met de vreemde staten te onder houden en vrede en rust te hand haven aan de Iraansche strijdkrach ten bevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden. Het parlement heeft eenstemmig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. De Wilhelmstrasse over staking der vijandelijkheden. Berlijn, 28 Aug. (A.N.P.) De staking der vijandelijkheden waar toe de nieuwe regeering van Iran besloten heeft, kan naar het oordeel van kringen uit de Wilhelmstrasse het treffendst vergeleken worden, met de houding die een in zijn wo ning overvallen weerloos mensch het verstandigst tegenover twee inbrekers zou aannemen. Het ge heele voorval, zoo verklaart men, zal echter voor vele volkeren leer rijk zijn-, daar de Iraansche regee ring volgens de vroegere verstrekte Engelsche verklaringen, een derge- lijken overval eenveoudig voor on mogelijk zou gehouden hebben. JAPAN EN DE PETROLEUM- LADINGEN. Tokio, 28 Aug. (D.N.B.) „De oogen van de geheele natie zijn gericht op tankschepen, welke dicht langs Ja pan voorbvijaren, schrijftf de Tokio Nitsji Nitsji ineen hoofdartikel. Het is niet alleen een gewoon probleem van olieverschepingen, het is een probleem van ontzaglijke beteeke nis, waarvan het succes of .het mis lukken van onze internationale di plomatie afhangt. Het blad ver klaart, dat de vertoogen van Japan tot de Amreikaansche regeering in zake deze petroleumverschepingen „te verstandig" zijn geweest. Deze verschepingen vormen voor Japan een uitdaging. Japan is wat de pe troleumverschepingen betreft een zijdig behandeld en de Sovjet-Unie trekt hieruit thans de voordeelen. Het is beslist onaangenaam voor Japan te zien hoe scheepsladingen militaire brandstoffen vlak langs zijn deur heen naar een onbekende bestemming worden vervoerd en Japan kan dergelijke acties, die ge richt zijn tegen zijn eigen belangen, eenvoudig niet over het hoofd zien. plaatsten in scheervlucht verschei dene treffers op de beide schepen. Toen de vliegtuigen terugkeerden, lagen de twee hulpkruisers stil. Zij' hadden ernstige schade opgelooper. en konden niet meer manoeuvree ren. Tokio, 28 Aug. (D.N.B.) De Nitsji- Nitsji noemt de Amerikaansche transporten naar Wladiwostok een beleediging voor Japan. De houding der Ver. Staten tegenover Japan is, aldus het blad, sedert de conferentie tusschen Churchill en Roosevelt steeds' uitdagender geworden. Het heeft er den schijn van, dat Washing ton zelf op een crisis in den Stillen Oceaan aanstuurt. Daarom heeft men hier te doen met een Amerikaanseh optreden, dat van beslissenden in vloed is op de geheele buitenland- sche politiek. De Hotsji Sjimboém is van mee ning, dat de Ver. Staten door de transporten naar Wladiwostok nieu wen druk op Japan willen oefenen. De Ver. Staten moeten, aldus dit blad, zich er wel van bewust zijn, dat het geheele Japansche volk ach ter zijn regeering staat. De Amerikaansche benzine- verschepingen. New-York, 28 Aug. (D.N.B.) Onder vette koppen houden zich zoowel de New-York Times als de New-York Herald Tribune bezig met de verkla ring van den Amerikaansche minis ter van buitenlandsehe zaken Cordell Huil omtrent de Amerikaansche le veringen naar Wladiwostok en om trent de Japansche reactie op deze leveranties. De bladen berichten voorts over de Woensdag uitgevaardigde procla matie van Roosevelt, krachtens wel ke al het oorlogsmateriaal en alle grondstoffen en machinerieën voor de vervaardiging van oorlogsmate riaal onder exportlicentie geplaatst worden. Deze verordening betreft in de eerste plaats de Philippijnen, waarvoor geen exportlicenties meer zullen worden goedgekeurd. De New-York Times meldt in dit verband uit Washington, dat de ver klaring van Huil betreffende Japan zoo uitgelegd moet worden, dat de Ver. Staten ook verder het recht op- eischen, Amerikaansche schepen over den Stillen Oceaan naar Wladiwostok te zenden, ongeacht de positie van Japan. De New-York Herald Tribune schrijft: Zoowel Roosevelt als Huil hebben in hun jongste verklaringen te verstaan gegeven, dat de Ameri kaansche regeering vastbesloten is. den bolsjewisten vliegtuigen en ben zine te doen toekomen, evenals zij vastbesloten is te verhinderen, dat Japan voor de oorlogvoering belang rijke leveranties van de Philippijnen zou kunnen betrekken. DE STRIJD IN CHINA. Tokio, 28 Aug. (D.N.B.) Op 25 Augustus heefft Sjian Kai Sjek be velen gegeven voor het openen van een algemeen offensief in Noord-, Centraal- en Zuid-China, aldus zegt de Yomioeri Sjimboen uit betrouw bare bron in Hongkong vernomen te hebben. Dit offensief moet op 10 October beginnen. De tegenwoordi ge operaties van de strijdkrachten van Tsjoengking in de provincies Tsjekiang, Nyanhwei en Kiangsoe kunnen beschouwd worden als ac ties om in contact te komen met den vijand, welke acties het October- offensief moeten voorbereiden. Men kan verwachten, zoo wordt verder in het bericht van de Yomioeri Sjimboen geegd, dat soortgelijke operaties tot einde September zul len worden voortgezet. Het voor naamste offensief zal dan in den herfst in samenwerking met Enge land, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie beginnen. Italiaanseh legerbericht. Rome, 28 Aug. (Stefani) Het 450e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: De Duitsch-Italiaansche lucht macht heeft gisteren een levendige bedrijvigheid ontplooid tegen de veS' ting Tobroek: sterke afdeelingen Italiaansche en Duitsche bommen werpers hebben, begeleid door onze jagersf havenwerken, batterijen en andere doelen bestookt. Boven Sidi Barrani hebben Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen van het type Curtis neergeschoten. Italiaansche escadrilles hebben de vijandelijke stellingen in de oase Dzjaraboeb ge bombardeerd. Aan het landfront van Tobroek aanzienlijke bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingen en artillerievuur. De Engelsche lucht macht heeft opnieuw aanvallen ge daan op Tripolis en Benghazi. In Oost-Afrika is een hevige vijan delijke aanval op Wolsjefit afgesla gen door den hardnekkigen tegen stand van onze troepen, die werden gesteund door een welonderhouden artillerievuur en de doeltreffende actie onzer dappere vliegers. In de Middellandsche zee hebben Italiaansche torpedovliegtuigen in opeenvolgende golven twee vijande lijke oorlogsschepen aangevallen en getroffen, n.l. een lichten kruiser en een hulpkruiser van 12.000 ton. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. SPAANSCHE SCHEPEN MET GRAAN NAAR GIBRALTAR OPGEBRACHT. Madrid, 28 Aug. (D.N.B.) De be volking van Valencia is zeer ver ontwaardigd over het feit, dat de Engelschen vier Spaansche schepen, die met graan op weg waren naar de steden aan de Spaansche Oost kust, naar Gibraltar opgebracht en nog steeds niet vrijgelaten hebben. NOMOERA OVERHANDIGT ROOSEVELT PERSOONLIJK SCHRIJVEN VAN KONOJE. Washington, 28 Aug. (D.N.B.) De Japansche ambassadeur, Nomoera, heeft president Roosevelt heden een persoonlijk schrijven v,an den Ja- panschen minister-president over handigd. In aansluiting daarop heeft Nomoera een onderhoud gehad met president Roosevelt en met den mi nister van 'buitenlandsehe zaken Cordell Huil. Nomoera weigerde den journalisten eenige aanduiding te verschaffen omtrent den inhoud van de boodschap. Na de ontvangst van den Japanschen ambassadeur verklaarde minister Huil, dat presi dent Roosevelt op den persoonlij ken brief van den Japanschen mi nister-president ook persoonlijk zal antwoorden. MENZIES AFGETREDEN ALS MINISTERPRESIDENT. Berlijn, 28 Aug. (D.N.B.) Reuter meldt uit Melbourne, dat de Austra lische ministerpresident Menzies, die sinds 1936 in functie en ook mi nister voor de coördinatie van het defensieprogram was, is afgetreden. De plaatsvervangende ministerpresi dent, Fadden, die Menzies vervan gen heeft tijdens diens verblijf in Engeland, is heden eenstemmig in 'n gemeenschappelijke vergadering van de vereenigde Australische par tijen en de boerenpartij tot minister president gekozen. Het aftreden van Menzies treedt formeel Vrijdag in werking. In een persconferentie verklaarde hij te hopen, dat zijn af treden een gunstigen invloed zou t'bben op de eensgezindheid tus- tchen de regeering en de partijen. DE NOOD ONDER DE BEVOLKING VAN FRANSCH SOMALILAND. Vichy, 28 Aug. (D.N.B.) Het ra diostation Djibouti wijst opnieuw op den bijzonder ernstigen gezond heidstoestand der bevolking van Fransch Somaliland, welke veroor zaakt is door de Britsche blokkade. Het sterftecijfer is in de eerste helft van Augustus weer aanzienlijk ge stegen, te weten 150 sterfgevallen op duizend inwoners. Dit percentage is het dubbele van de tweede helft van Juli en achtmaal zoo hoog als het gemiddelde sterftecijfer in Europa. Radio Djibouti legt er den nadruk op, dat het aantal gevallen van scheurbuik als gevolg van het feit, dat de Engelschen den invoer belemmeren van versche, vitamine- houdende levensmiddelen, angst wekkende vormen heeft aangeno- Sovjetpantsertredn vernietigd. Berlijn, 28 Aug. (D.N.B.) Duitsche artillerie heeft gisteren bij Reval een pantsertrein der Sovjets onder vuur genomen. Reeds bij het eerste salvo werd de trein getroffen. Hij brandde geheel uit. Autobusongeluk in Spanje. - Mur- cia, 28 Augustus (D.N.B.) Op den terugweg van een processie, is in de buurt van Murcia een autobus een steile helling afgereden. Zes perso nen werden gedood en de overige 40 personen gewond. Elf gewonden verkeeren in levensgevaar. Zie verder Buitenland pag. 5. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 30 Augustus: op 14.59 onder 0.14 Heden Eerste Kwartier. Astronomische cijfers. Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche autoriteiten over het verloop der krijgsverriahtingen aan het oostfront, sinds 22 Juni j.L, bevat inderdaad astronomische ver liescijfers voor de bolsjewisten. Kunt u zich bijvoorbeeld voorstel len wat het zeggen wil: 1.200.000 gevangenen? Hebt u een idee, hoe groot een vliegveld zou moeten zijn, waarop 11.000 bolsjewistische vlieg tuigen (sinds 22 Juni j.l. vernietigd) kunnen staan? Hoeveel uren zoudt u noodig hebben om langs een op stelling van ruim 14.000 pantserwa gens te rjjden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in 14.000 stukken ge schut en wat dunkt u van 870.000 Vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verliescijfers van de bolsje wisten te demonstreeren, verliescij fers, die nog aangevuld moeten worden met het aantal gesneuvel den of gewonde bolsjewisten, een aantal, dat op ruim 4.000.000 is vast gesteld. En voort gaat de strijd. lederen dag weer rukken de Duitsche legers op. Trouw bijgestaan door de ver bonden legers en de vrijwilligers legioenen. Steeds grooter worden de verlies cijfers van den vijand der wester- scbe beschaving, totdatde hor den van Stalin in totaal vernietigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Nederland zijn eigen plaats innemen. Een plaats, die het te danken zal hebben aan de dappere Nederland- sche mannen, die nu strijden in de gelederen van ons legioen, omdat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa te veroveren. Dat is hun plicht, maar ook de uwe. Meldt u daarom aan bij: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 's-G ravenhage, 28 Augustus. De chef van het Italiaansche pro- pagandabureau der weermacht, kolonel van den generalen staf van "net luchtwapen, Vecchi, heeft' gis teren vergezeld van zijn medewer kers een bezoek gebracht aan- den weermachtsbevelhebber in Neder land. Kolonel Vecchi inspecteerde o.a. eerst een eenheid van de ma rine, waar hij zich vooral ook op de hoogte stelde van de oorlogsbe richtgeving. Verder kregen hij en zijn medewerkers in het stafkwar tier van den weermaehtsbevelheb- ber van den chef van den generalen staf, gemeraal-majoor Schwabedis- sen, een overzicht van de troepen verzorging in Nederland. In aan sluiting hierop gaf commissaris- generaal Schmidt een overzicht van den arbeid der beide instanties, die elkaar op het gebied van propa ganda en verzorging aanvullen. NEDERLANDSCHE s.s. SLAMAT TOT ZINKEN GEBRACHT. Rome, 28 Aug. (Stefani). Het 11.636 ton metende Nederlandsche s.s. Slamat, dat bjj de Britsche koopvaardijvloot was ingelijfd en dienst deed als transportschip in de Middellandsche Zee, is door de Duitsch-Italiaansche luchtmach' tot zinken gebracht,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1