Hef nuf van het persoonsbewijs in het maatschappelijk verkeer. Verkeersongevallen in juli 1941. Verkeerde practijken op IJselmeer. I'agina 3 ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 39 AUGUSTUS 1941. Indentiteitsbewijs bij uitnemendheid. 's-Gravenhage, 28 Aug. In den loop van dit jaar zal het overgroote deel van de bevol king van Nederland in het bezit worden gesteld van een per soonsbewijs. Op 1 Januari 1942 is een ieder, die in een der Ne- derlandsche bevolkingsregisters moet zijn opgenomen en die den leeftijd van 15 jaar heeft over schreden, verplicht een te zijnen- name gesteld geldig persoons bewijs in zijn bezit te hebben, te allen tijde bij zich te dragen en desgevorderd te vertoonen aan iederen opsporingsambte naar. Wanneer men zou vragen, met welk doel het persoonsbewijs is in gevoerd en voorgeschreven, dan kan worden geantwoord, dat het per soonsbewijs allereerst moet dienen om de taak der overheid te vereen voudigen. De overheid, welke in alles wat met de openbare orde en veiligheid in betrekking staat, een regelende en controleerende taak uitoefent, komt daarbij altijd weer in aanra king met den levenden mensch. Al le wetten en voorschriften, alle maatregelen en voorzieningen heb ben ten slotte op den mensch be trekking. De wetten worden door menschen gemaakt, in het belang van menschen uitgevaardigd en moeten door menschen worden na geleefd. Zij, die met de uitvoering der wetten zijn belast, komen daar bij voortdurend in contact met hen, die tot de naleving daarvan zijn verplicht. Het is. daarom voor de overheid van het allergrootste be lang, dat de personen, met wie zij in aanraking komt, onder alle om standigheden terstond in staat zijn het bewijs van hun identiteit te le veren. Daarenboven eischen talrijke wettelijke voorschriften bewijsstuk ken, die zonder de gewaarborgde identiteit van den houder volkomen waardeloos zouden zijn. Het per soonsbewijs is dus een middel, waar van de overheid gebruik maakt bij de uitvoering van wetten en beslui ten. Met deze omschrijving van het doel van het persoonsbewijs is ech ter zijn practische beteekenis aller minst uitgeput. De practische beteekenis van het persoonsbewijs komt voornamelijk tot uiting in het maatschappelijk verkeer. Binnen dit maatschappelijk verkeer voltrekt zich het leven van den hedendaagschen mensch. Het is de som geworden van alle streven en handelingen, waarmede hij zijn leven in stand tracht te houden. Zooals het op de Amsterdamsche koopmansbeurs geschreven staat: Er zijn veel omgangsdaden die het be staan beoogen. Er zijn inderdaad ontelbare omgangsdaden. Wanneer men echter ons, bestaan in zijn drie hoofdmomenten beschouwt, te we ten voeding, kleeding en huisves ting, dan kan men zich uitermate daarover verbazen, hoe weinig on zer omgangsdaden uit haar aard ge schikt zijn om in deze levensbehoef ten te voorzien. De primitieve mensch zaaide het graan, oogstte de tarwe en bakte het brood, dat hij eten wilde. De moderne mensch moet telegraafkabels leggen als hij brood wil eten. Hij kan zijn brood niet zelf meer bakken: hij moet het verdienen. Zijn brood verdienen is niets an ders dan diensten bewijzen, waar voor men beloond wordt en met dat loon zijn behoeften bevredigen. Het zijn altijd onze medemenschen, wien men zijn diensten aanbiedt, dooh het zijn meestal geheel onbekende mede menschen. Hoe ingewikkelder het maatschappelijk verkeer zich ver takt, hoe meer menschen bij onze omgangsdaden worden betrokken, des te oppervlakkiger en onnauw keuriger wordt de kennis, welke wij van die menschen bezitten. Wanneer ik den dokter, die mjj van mijn blinde darm heeft afgeholpen, voor zijn goede diensten wil beloonen, zal ik hem waarschijnlijk niet ter stond na de operatie een bedrag aan geld ter hand stellen, doch hem na verloop van niet te langen tijd een cheque doen toekomen. De dok ter en ik hebben elkaar hu wel eenigszins van naderbij leeren ken nen, doch hoevele onbekenden hun medewerking zullen verleenen, al vorens de dokter zijn honorarium in handen krijgt, is moeilijk snel te zeggen. De menschen, die elkaar in het maatschappelijke verkeer ontmoeten en met elkander in relatie treden, willen echter allen gaarne weten, met wie zij te doen hebben. Wanneer men met iemand connecties aan knoopt begint men met zijn naam te noemen. Hoe nauwer de relatie wordt, hoe meer bijzonderheden men van eikaars persoon wenscht te we ten. Nu is het wel te betreuren, dat niet iedereen juiste inlichtingen over zichzelf verstrekt. Tusschen onopzettelijke onnauwkeurigheid en het meest geraffineerde be drog, tusschen de min of meer onschuldige leeftijdsverdoezeling en de brutale naamvervalsching blijft ruimte voor een lange reeks onjuiste inlichtingen. Door schade en schande wijs geworden ziet de mensch zich genoodzaakt de inlichtingen zij ner medemenschen zoo goed mo gelijk te controleeren. Hij vraagt naar een bewijs, waaruit blijken kan, dat men is voor wien men zich uitgeeft. Wie zijn identiteit niet bewijzen kan heeft weinig kans meer op zijn eerlijke ge zicht geloofd te worden. Wie met anderen over zaken van eenig belang wil gaan onderhande len, moet, zooals men dit noemt, „zijn papieren" kunnen toonen. Men hecht, en veelal met reden, groote waarde aan iemands papieren: zij zijn dikwijls doorslaande identiteits bewijzen, mits ze echt zijn. Ons visitekaartje is een zeer naief identiteitsbewijs. Het meest onbe trouwbare individu kan een kaartje laten bedrukken met een naam, die klinkt als een klok, wie daar in vliegt is te goed voor deze wereld. Een buitenlandsch paspoort boe zemt meer vertrouwen in, maar niet iedereen is in het bezit daarvan. Zoo zijn er in den loop der jaren ■talrijke min of meer geslaagde vor men van identiteits- of legitimatie papieren ontstaan, totdat tenslotte het persoonsbewijs aan alle moeilijk heden een eind'e heeft gemaakt. Het persoonsbewijs is een officieel door de overheid voorgeschreven ■identiteitsbewijs. De vervaardiging ■en uitreiking daarvan is met zoo veel waarborgen omringd, dat de kans op vervalsching kleiner is dan van andere dergelijke documenten. Bovendien moet iedereen het bij ■zich dragen. Het persoonsbewijs is' •inderdaad een identiteitsbewijs bij ■uitnemendheid. Men moet er echter igebruik van maken. Men moet het toonen en men moet er naar vra gen. De wet verplicht er slechts toe, het persoonsbewijs bij zich te dra gen en het desgevraagd den opspo ringsambtenaar te toonen. Wie ech ter het persoonsbewijs ongebruikt in zijn binnenzak bewaart tot een ■opsporingsambtenaar er om vraagt, handelt weinig practisch. Het •persoonsbewijs kan een groot ge mak zijn. De dienst, die het bieden kan, de gelegenheid, dat men er ge bruik van kan maken is zoo veel vuldig, dat het op den duur, ook in .fcet maatschappelijk verkeer, een •onmisbaar document Zal blijken te zijn. Hoe sneller het persoonsbewijs zal izijn ingeburgerd, des te meer ge mak zal het maatschappelijk leven er van ondervinden. Maak het uzelf gemakkelijk door er bij alle voor tkomende gelegenheden gebruik te maken. Maak het maatschappelijk verkeer niet ingewikkelder dan het al is. Een portefeuille van allerlei lofficieele, semi-officieele en parti culiere legitimatiepapieren is een uitermate onhandige verzameling van identiteitsbewijzen. Zij maakt de binnenzak wel dikker maar het ver keer niet vlotter. Het persoonsbe wijs werd door de overheid inge voerd ter vereenvoudiging van haar regelende en controleerende taak. lEen veelvuldig, ook niet wettelijk verplicht gebruik zal ver buiten zijn oorspronkelijk doel, het nut en de beteekenis van het persoonsbe wijs doen uitgroeien in het maat schappelijk verkeer. De K. N. A. C. schrijft: De regelmatig verschijnende cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de slachtoffers van verkeersongevallen vertoonen over de maand Juli 1941 weer een stijging, wat het aantal gedoode slachtoffers betreft. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van de overeen5 komstige maanden van vorig jaar). gedood ernstig gew. 43 (34) 142 (2251 Februari Maart April Mei Juni Juli 32 (45) 28 (63) 29 (49) 28 (35) 36 (59) 185 (280) 149 (352) 154 (247) 187 (200) 176 (289) De in de vorige maanden gesigna leerde relatieve toeneming van het aantal ernstige verkeersongevallen in de groote steden is tot staan ge komen. Het meerendeel der gedoode slachtoffers viel thans buiten de groote steden, hetgeen naar de mee ning van de K. N. A. C., ongetwij feld verband zal houden met het grootere vacantie-verkeer in de bui ten-gemeenten. In verband met den aard van ver schillende verkeersongevallen van den laatsten tijd acht de K.N.A.C. het nuttig er ditmaal' nog eens uit drukkelijk op te wijzen, dat men aan het uitsteken van de linkerhand ten teeken, dat men links af wil slaan geen enkel recht van voor rang kan ontleenen. Men dient dus bij het linksaf slaan ten volle aan dacht te besteden aan het achterop komende verkeer, zoowel als aan het tegemoetkomende verkeer. PAS OP! MIJNEN IN DEN WEG! -—De mijnenzoekers hebben een mijn ontdekt. Voorzichtig wordt het zand weggegraven tot de mijn is bloot gelegd. (Atlantic-Holland) ER WORDEN POGINGEN IN HET WERK GESTELD tot behoud van den ouden molen te Gronsveld (Lim burg), welke de laatste jaren danig in verval is geraakt. (Het Zuiden- Fonteijn) Onderhandsche vischverkoop. In de raadsvergadering der gem. Bunschoten werd een onderwerp aangesneden, dat van algemeener belang is dan voor de gemeente Bunschoten alleen. Een der raadsleden, visscher van beroep, vestigde er de aandacht op, hoe zich den laatsten tijd op het IJs- selmeer practijken hebben ontwik keld, welke niet alleen aan de ver schillende gemeenten langs de IJsel- meerkust groote schade berokkenen, doch tevens den bonafide visehhan- del kapot maken. Spr. had hier het oog op de groote partijen visch, wel ke buiten eenige veiling of vischaf- slag om, op het IJselmeer worden verhandeld, waarbij uit den aard der zaak ook geen controle kan zijn op cndermaatsche visch. Als voorbeeld werd genoemd Spakenburg, waar verleden week meer dan de helft van den totalen aanvoer van paling bui ten de vischveiling om werd verhan deld. Duizenden kilo's paling werden daar aan het havenhoofd gelost, zon der dat op deze paling controle op maat of prijs was, en zooals in Spa kenburg gaat het in alle visschers- havens langs het IJselmeer. De vischventers gaan met bootjes het IJselmeer op, praaien daar de vis- schers en bieden hun hoogere prij zen voor de visch dan de visscher als vastgestelden prijs op de veiling krijgt. Het zijn niet zoozeer de bona fide handelaren, die zich met deze practijken inlaten, doch de zooge naamde gelegenheidshandelaren, die er den laatsten tijd in grooten getale zijn bijgekomen, nu er bij de bevol- kig veel vraag naar visch is. Vooral over eenige weken, als de visch- vangst minder wordt, zal het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn, dat er ter veiling voldoende aanvoer voor don bonafide handel is, daar alles reeds op het water wordt wegge kocht. Deze verkeerde practijken, welke blijkbaar slechts moeilijk zijn te onderdrukken, leiden er weliswaar toe, dat de visscher hoogere prijzen voor zijn artikel maakt, doch de con sument wordt de dupe en moet meer betalen dan een redelijken prijs. In genoemden raadsvergadering werd aangedrongen op meer politie toezicht op het IJselmeer, opdat het gesignaleerde kwaad ten spoedigste den kop wordt ingedrukt. Hiermede zijn de vischhandel en de consument gebaat. NORMALE POSTVERKEER MET BELGIE BLIJFT GEHANDHAAFD. 's-Gravenhage, 28 Aug. Naar aanleiding van blijkbaar in verschil lende kringen gerezen misverstand als zou er door de jongste bekend making ter zake iets veranderd zijn in het regelmatige postverkeer met België, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat zulks geenszins het geval is. De jongste bekendmaking had uit sluitend ten doel er op te wijzen, dat het onregelmatige postverkeer, o.a. langs smokkelwegen en diverse par ticuliere transportorganisaties niet geoorloofd is. In _het gewone orde lijke en officieele postverkeer met België is door de bedoelde bekend making geenerlei verandering geko men. ONEERLIJKE POSTAMBTENAAR GEARRESTEERD. Reeds verscheidene maanden het begon in April j.l. werden aan het spoorwegpostkantoor Cen traal Station te Amsterdam aange- teekende zendingen vermist. Het aantal was weliswaar niet groot slechts af en toe verdween er een maar het viel op, dat het steeds zendingen waren met aangegeven geldswaarde, welke een tamelijk groot bedrag aan bankpapier be vatten, bijv. 1.000 of meer, die niet op de plaats van bestemming kwamen. Aanvankelijk viel de verdenking op een ander dan degene, die later bleek de dader te zijn. Het onder zoek, dat door de in de zaak betrok ken recherche werd ingesteld, bracht echter de onschuld van den eersten verdachte aan het licht en tevens, dat de thans gearresteerde ambte naar aanzienlijke uitgaven deed, welke zijn salaris hem niet konden veroorloven. Dit deed de verdenking op hem vallen, hoewel hij niet op de afdeeling aangeteekende stukken werkzaam was. Zijn gangen werden nauwkeurig*nagegaan en het bleek, dat de man sommige uitgaven met groot bankpapier betaalde. Met be hulp van gemerkte bankbiljetten slaagde, men er tenslotte in, den dief te ontmaskeren, waarna hij werd gearresteerd. Hoeveel de ambtenaar, die 39 jaar is, in het geheel verduisterd heeft, kon nog niet worden achterhaald, doch vermoedelijk zal dit een aan zienlijk bedrag zijn. BENZINEDIEFSTAL OPGEHELDERD. De Soester politie heeft bij een zekere J. P. te Soest 1200 liter benzine in. beslag genomen. Bij na der onderzoek is gebleken, dat de benzine gestolen was van efen groote opslagplaats en per vrachtauto van de firma v. d. B. uit Amersfoort door een zekeren W. uit Soest naar J. P. was overgebracht. Ook bij v. d. B. in Amersfoort werd nog 400 liter benzine in beslag genomen. Daar er waarschijnlijk nog andere personen bij deze diefstallen be trokken zijn, zet de politie het on derzoek voort. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Een brutaal stukje hebben in brekers Woensdag op klaarlichten dag uitgehaald in de Moddermolen- steeg te Amsterdam waar de wo ning van. een winkelier boven diens winkel gelegen werd be zocht. Met behulp van een valschen sleutel openden de dieven de bui tendeur, doch de deur op de eerste etage, welke deur toegang geeft tot de woning, was van te solide sloten voorzien, dan dat deze geforceerd konden worden. Daarop werd de scharnierzijde bewerkt en de deur uit haar hengsels gelicht. In de ach terkamer werd een kastdeur open gebroken, waarna een ijzeren geld kistje, inhoudende 50 aan con tanten, 100 boter- en 400 eierbon- nen, alsmede alle distributiebe scheiden van het gezin, werd buit gemaakt. De winkelier, die intusschen rustig in zijn zaak was geweest, had van het voorgevallene niets gemerkt en ontdekte eerst later de brutale inbraak. LANGS UITGEBRANDE WOESTENIJEN. Duitsche troepen rukken Nowgorod binnen. (Weltbild-Polygoon) RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT JEUGDSTORM HEEM. (A.N.P.) Woensdag bracht de rijkscommissaris dr. Seyss Inquart een bezoek aan het stormsters ka derheem van den Nationalen Jeugd storm te Zandvoorf. Om 9 uur 's morgens arriveerde de rijkscom missaris reeds met in zijn gezel schap o.a. commissaris generaal Schmidt en dr. Herman Linden- burgen, Hauptbannführer der H. J. en de Beauftragte der B. D. M. Wil- helmina Hagemense. Dr. Seyss Inquart en zijn gezel schap werden ontvangen door den algemeene meisjesleidster van den jeugdstorm, Schepene C. G. van Pek. Hij bezichtigde het huis en toonde een levendige belangstelling voor alles'wat de opleiding betreft. In een toespraak legde hij den na druk op de mooie taak welke de jeugdleidsters hebben en gaf de ver zekering dat Duitschland aan de Nederlandsche jeugd haar volle kameraadschap geeft en haar in haar strijd zal steunen, om zoo sa men te bouwen aan het welzijn van (Europa. Vaandrig Van der Weide beantwoordde deze toespraak. Hierop werd nog een kort bezoek •gebracht aan de spinnerij en weve rij „De Albatros" welke twee huizen naast het kaderheem gevestigd zijn en waar de stormsters bijna dage lijks spin- en weeflessen ontvangen. Na een hartelijk afscheid vertrok de rijkscommissaris met zijn gevolg •naar Castricum waar een gemeen schappelijk kamp van B. D. M. en Jeugdstorm werd bezocht. „STOFZUIGERSREPARATEURS" AANGEHOUDEN. Door de Nijmeegsche politie zijn gisteren twee personen, afkomstig uit Hilversum, dip zich uitgaven voor stofzuigerreparateurs, op hee- terdaad betrapt. Deze twee, mannen, die ook reèds elders in het land vel schillende diefstallen op hun kerf stok hebben, waren, toen de bewo ners van een huis aan de Eland straat afwezig waren, die woning binnenfaedrongei.. Zij haalden de heele boel overhoop en werden ver rast toen de huisgenooten onver wacht terug kwamen. Zij namen in de haast eenige waardevolle voor-, werpen, .een pak levensmiddelen en een enveloppe bonnen mede. De onmiddellijk gewaarschuwde poli tie achtervolgde de twee bandieten in den achtertuin en over muren der verschillende omliggende tuinen. Zij wisten beide verdachten te pakken. Zij worden beschuldigd verschil lende inbraken in Nijmegen en omgeving en ook elders gepleegd te hebben, zij moeten ook groote hoe veelheden gouden en zilveren voor werpen verborgen of weggeworpen hebben. Zij zijn gister aan de justi tie in Arnhem uitgeleverd. AANKOOP WALSPRODUCTEN EN STALEN BUIZEN. 's-Gravenhage, 29 Aug. In verband met de ijzer- en staalvoor- ziening voor Nederlandsche doelein den, heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid, 16 Augustus j.l. een regeling bekend gemaakt, welke van groot belang is voor de houders van machtigingen tot aankoop van wals- producten en stalen buizen. In deze bekendmaking is onder meer meegedeeld, dat voor bepaalde categoriën van werken de machti gingen (bonnen) tot en met 31 Augustus a.s. ingewisseld kunnen worden bij de verschillende 'provin ciale bureaux, waarvan tegelijkertijd een lijst werd gepubliceerd. Het blijkt, dat de vele belangheb benden hieraan nog geen gevolg hebben gegeven en derhalve brengt de algemeen gemachtigde deze aan gelegenheid nogmaals onder de aan dacht van allen, die er bij betrokken zijn. In de avondbladen van heden is wederom een uitvoerige officieele bekendmaking hierover gepubliceerd. VAN 13 METER HOOGTE GEVALLEN. Woensdagmiddag is in een lom penpakhuis aan den Jutphaaschen- weg te Utrecht een ongeluk ge beurd, dat aan den 26-ijarigen ar beider S. de K. het leven heeft ge kost. De K. was op de derde verdie ping van het gebouw bezig met het optakelen van balen lompen, toen op een gegeven oogenblik de hijsch- motor waarmede deze werkzaam heden verricht werden, los schoot. Hij kreeg hierdoor een zoodanigen klap van het instrument, dat hij uit het geopende luik werd gesla gen en van een hoogte van ongeveer dertien meter op straat stortte. Het slachtoffer werd hierbij vrijwel op slag gedood. De ongelukkige die in de Koolstraat woonachtig was, laat een vrouw en een kind achter. INBRAAK IN ONBEWOONDE VILLA TE LAREN. Dezer dagen is ingebroken in d^. tijdelijk onbewoonde villa van den heer A. J. van W. aan de Torenlaan te Blaricum. Vastgesteld kon war den, dat twee personen langs een afvoerpijp naar een balcon geklom men zijn en vervolgens, na een ruit te hebben ingeslagen, in het huis zijn binnengedrongen, Alles werd doorzocht en overhoop gehaald. De dieven deden zich te goed aan di verse dranken en aan sigaren Ver volgens. maakten zij zich meester van een groote partij levensmidde len,, sigaren en chocolade en vijf heerencostuums. Voorts leegden zij een spaarpot en namen geld van de dienstbode mee. Een belangrijke hoeveelheid tafelzilver lieten zij ongemoeid. Tenslotte trachtten zij de kelder, te forceeren, hetgeen echter niet gelukte. EEN OVERVAL DOOR DE VIJANDELIJKE ARTILLERIE. De mannen van de Duitsche voorhoede moeten vlug dekking zoeken. (Orbis-Holland) i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6