DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I 1 te# 143e Jaargang No. 204. V Victorie, Duiischland wint voor Europa op alle Sronten Reval en Baltischport door Duitsche troepen genomen. Ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini. Alle oorlogsvraagstukken zijn besproken. DISTRIBUTIE-NIEUWS Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. BONAANWIJZINGEN. AARDAPPELEN. ingehaald. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.34 tot 6.48 van 20.32 tot 6.49 op 16.06 onder 1.04 op 17.05 onder 1,30 m M li li Pagina 3 tIE. De g zoeken. bis-Holland) pen Pukken. P-Polygoon) JODUCTEN ÜIZEN. 29 Aug. In en staalvoor- ische doelein- gemachtigde en voor de Justus j.l. een kt, welke van houders van iop van wals- izen. ing is onder voor bepaalde de machti- en met 31 sseld kunnen ende 'provin- i tegelijkertijd eerd. e belangheb- geen gevolg •halve brengt [de deze aan- onder de aan- bij betrokken l van heden rige officieels gepubliceerd. HOOGTE !N. in een lom- lutphaaschen- ongeluk ge- ï-ijarigen ar- ven heeft ge- derde verdie- bezig met het .ompen, toen hik de hijsch- e werkzaam- n, los schoot. :n zoodanigen ïent, dat hij werd gesla- van ongeveer it stortte. Het bij vrijwel op ukkige die in htig was, laat id achter. EWOONDE LREN. broken in dv. villa van den de Torenlaan ïld kon war en langs een alcon geklom- is, na een ruit in het huis Alles werd o gehaald. De goed aan di- sigaren Ver- zich meester levensmidde- ilade en vijf >orts leegden men geld van ;n belangrijke ;r lieten zij trachtten zij ren, hetgeen ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Acht pagina's. Zaterdag 30 Augustus 1941 Hoofdkwartier van den Füh rer, 29 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche troepen, hebben op 28 Augustus in samenwerking met vloot en luchtmacht na harden strijd de zeer sterke oorlogshaven Reval genomen. Van den Hermannstoren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog op denzelfden dag zijn Duitsche troepen opgerukt naar de oorlogshaven Baltischport, die volgens dc. modernste be ginselen is aangelegd. Ook deze haven werd genomen. Er zijn verscheidene duizenden gevan genen gemaakt. Zes kustbatte- rijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven zijn 19 transportschepen, die geladen waren met troepen en oorlogs materiaal, een torpedojager en negen andere oorlogsschepen tot zinken gebracht. De zware kruiser Kirov, een torpedojager en vijf andere oorlogsschepen werden zwaar beschadigd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 29 Aug. (D.N.B.) De Fiihrer en de Duce hebben in den tijd tusschen 25 en 29 Aug. een bijeenkomst gehad in het hoofdkwartier van den Führer. Tijden^ deze besprekingen, die in het hoofdkwartier van den den Führer van het N. en het Z. front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kwesties 'Tfie de ontwikkeling en den duur van den oorlog betreffen, diep gaand besproken. De kwesties werden onderzocht in den geest van de nauwe kameraad schap en lotsverbondenheid, welke de betrekkingen tusschen de beide asmogendheden kenmerkt. De be sprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide vol keren en van him leiders om den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten. De nieuwe Europee- sche ordening, die uit deze overwin ning te voorschijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mogelijke wijze de oorzaken wegnemen welke in het verleden aanleiding tot de Europee- sche oorlogen hebben gegeven. De vernietiging van het bolsjewistische gevaar en van de plutocratische uit buiting zal de mogelijkheid verschaf fen voor een vreedzame, harmoni sche en vruchtbare samenwerking van alle volkeren van het Europee- sche continent, zoowel op politiek als op economisch en cultureel ge bied. Führer en Duce aan het Oostelijk front. Tijdens- dit bezoek hebben de Führer en de Duce zich naar belang rijke punten van het O. front bege ven, waarbij ook een bezoek ge bracht werd aan een der Italiaansche divisies, welke meedoet aan den strijd tegen het bolsjewisme. Bij hun bezoek aan het Z. front werden de Führer en de Duce door den gene- raal-veldmaarschalk von Runstedt verwelkomd. Bovendien werden be zoeken gebracht aan de hoofdkwar tieren van den rijksmaarschalk en van den opperbevelhebber van het leger. In het gezelschap van den Duce bevonden zich de Italiaansche am bassadeur te Berlijn Dino Alfieri, de chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht, generaal Cavallero, de kabinetschef gezant Anfuso als vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano die door ziekte ver hinderd was, de generaals Marras en Gandin, alsmede een reeks van an dere hooge officieren van den gene ralen staf. De Duitsche ambassadeur von Mackensen en de Duitsche mili taire attaché te Rome, luitenant-ge neraal von Rintelen, namen even eens aan de reis van den Duce deel. Aan de politieke en militaire be sprekingen hebben van Duitsche zij de ook deelgenomen de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop en de chef van het opperbe vel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel. Nadere bijzonderheden. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) Omtrent de bijeenkomst schrijft een bijzon dere correspondent van het D.N.B. uit het hoofdkwartier van den Führer q.a. nog het volgende: Diep in het land der Sovjets zijn de Duce en de Führer gereden langs het front eener Italiaansche divisie welker mannen er trotseh op gingen, dat hun Duce door zijn bezoek aan hen in het O. de beteekenis van hun optreden in het Europeesehe ge vechtsfront tegen het bolsjewisme onderstreepte. Zoo werd dit uur, waarin de Duce en naast hem de Führer, de soldaten van het fascisme in het veroverde vijandelijke land begroette, tot een uiterlijk hoogte punt van dit bezoek van den Duce. Vier dagen duurde de samenkomst. Het waren dagen, die even sterk in het teeken stonden van de kame raadschappelijke gesprekken der beide staatslieden onder vier oogen, als dat zij dienden tot verscheidene afzonderlijke of gezamenlijke be sprekingen met hun militaire en po litieke medewerkers. Daartusschen lagen urenlange reizen per vliegtuig, trein en auto. De groote trajecten van het O. stelden een niet geringe taak aan de organisatie van de reis aan beide zijden. Een nauwkeurig doordachte dienst voor militaire en politieke berichten zorgde ervoor, dat de Führer en de Duce ook tijdens de lange reizen steeds terstond op de hoogte gebracht werden van elk be richt van beteekenis. Een nauwkeu rig arbeidsprogram regelde het ver loop van deze gedenkwaardige da gen. Terstond na de aankomst en een rondgang door het hoofdkwartier van den Führer, waarbij de Duce met bijzondere belangstelling de technische inrichtingen van 't hoofd kwartier en de berichtenccntraJe van den rijksperschef bezichtigde, hielden dr Führer en de Duce een eerste bespreking, welke gevolgd werd door een referaat van den chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-veldmaarschalk Kei tel, over de militaire situatie. Aan den hieropvolgenden maaltijd, den eenigen met een officieel karakter tijdens het geheele bezoek (op de overige dagen werd aan de veldkeu ken gegeten) werd behalve door den Führer en den Duce ook deelgeno men door vooraanstaande Duitsche en Italiaansche autoriteiten, o.a. de beide gezanten. Des middags brachten Duce en Führer een bezoek aan het hoofd kwartier van den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaar schalk von Brauchitsch, waar de Duce een uitgebreid inzicht kreeg over het werk van het Duitsche op perbevel en van den generalen staf van het leger. De avond was gewijd aan een bespreking in kiemen kring in het werkvertrek van den Führer. Tegelijkertijd waren de overige hee- ren uit het gezelschap van den Duce in de openlucht bijeen in een kame raadschappelijke ontmoeting met de leden van het hoofdkwartier van den Führer. Gemeenschappelijke vliegtocht. De tweede dag was gewijd aan een gemeenschappelijken vliegtocht van den Führer en den Duce met him militaire staven naar een bijzonder markant en fel omstreden punt der gevechten in het Oosten, waar na een, referaat over de verovering vas deze yesting door den bevelhebber van het leger aldaar, werd overge gaan tot een bezichtiging van het terrein. Na een maaltijd aan de veld keuken op het vliegveld werd naar het hoofdkwartier van den Führer teruggevlogen, waarbij de Duce als hartstochtelijk vlieger meerendeels in de bestuurderskabine vertoefde en den bestuurder van het vliegtuig afloste. Een bezoek aan het hoofd kwartier van den rijksmaarschalk en opperbevelhebber van het luchtwa- pen, Hermann Göring, gaf den Duce en zijn militairen staf vervolgens een' inzicht in de leiding van het Duitsche luchtwapen, dat zulk een toonaangevend aandeel heeft in de successen van de Duitsche weer macht. Op den vierden dag begaven Führer en Duce zich per vliegtuig naar een Italiaansche divisie in het gebied der krijgsverrichtingen aan het Z. front. Na een uitvoerig refe raat over de situatie door generaal- veldmaarschalk von Runstedt, van wien de Sovjet- en de Britsche be richtendienst juist den avond te vo ren beweerd hadden, dat hij gesneu veld was, bracht de commandant van het Italiaansche expeditiecorps den Duce rapport uit over het optre den van de aan hem ondergeschikte divisies. Met opgeheven rechterhand begroette de Duce zijn soldaten die ten strijde trekken, en reed hij teza men met den Führer langs het front der divisie. Dien avond namen de Führer en de Duce na een laatste be spreking op de meest hartelijke wijze afscheid na vier dagen van ge meenschappelijke belevenissen en gemenschappelijken arbeid, welke stonden in het teeken van den op bouw van een nieuw Europa. Een slotcommuniqué. Voor de eerste maal werden in het gemeenschappelijke slotcommuniqué over de Ontmoeting tot in bijzonder heden afdalende gegevens verstrekt over den inhoud der besprekingen. In zijn beknopte en nauwkeurige formuleering geeft het communiqué uitdrukking aan de elementen van de Duitsch-Italiaansche samenwer king en aan het doel van him wapen bondgenootschap, n.l. den onwrikba re wil om den oorlog tot het zegevie rende einde voort te zetten en daar mede na de vernietiging van het bolsjewistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting een nieuwe Europeesehe ordening tot stand te brengen in den zin van een uitge breide samenwerking tusschen alle volkeren van dit continent. In de waarlijk opbouwende woorden van dit communiqué, zoo besluit de bij zondere correspondent van het D.N. B in het hoofdkwartier van den Führer, ligt het programma voor een nieuw Europa besloten, dat zich van zijn groote zending bewust is en elke inmenging van een ander halfrond van de hand wijst, voor een Europa, dat besloten is, zijn vraagstukken zelf op te lossen en het welzijn van al zijn volkeren te behartigèn. Een telegram van Mussolini aan Hitier. Rome, 29 Aug. (D.N.B.) Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier gezonden: Führer, de dagen, zoo rijk aan ge beurtenissen, die wij tezamen in uw hoofdkwartier hebben doorgebracht, en de bezoeken aan onze troepen, die strijd voeren tegen het bolsj.ewisme, zullen voor mij een onvergetelijke herinnering blijven, zooals ik u reeds heb gezegd. Wat de Sovjet-Unie aangaat, jk heb geconstateerd, dat de historische draagwijdte van onze revoluties zich steeds onweerlegbaar openbaart, waardoor de Europeesehe beschaving gered wordt van het doodelijke bolsjewistische gevaar. Ik keer terug hi k.g.j het tekort 's-Gravenhage, 29 Aug. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de distributie van aardappelen. Gedurende het tijdvak van 3 Aug. tot en met 30 Aug. a.s. werden in totaal vijf bonnen, te weten de num mer „29 reserve" tot en met „33 re serve" van de „bonkaart diversen" aangewezen voor het koopen van aardappelen. Op deze bonnen kon een totale hoeveelheid van 10 K kg aardappelen worden gekocht. Aan gezien het weekrantsoen 3 kg be draagt, d.i. dus in vier weken 12 kg, zijn de consumenten in bovenge noemde periode van vier weken IK kg tekort gekomen. Teneinde dit tekort alsnog ter beschikking te stellen, zal gedu rende het tijdvak van 31 Aug. tot en met 6 Sept. a.s. de met „34 reserve" gemerkte bon van de „bonkaart diversen" recht ge ven op het koppen van 4 1/2 kg aardappelen, waarmede de hoe veelheden, welke in vorige we ken te weinig beschikbaar wer den gesteld, thans volledig zijn ingeloopen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bon reeds Zaterdag 30 Augustus, geldig is. De vorige week kon er reeds op worden gewezen, dat de tijdelijke moeilijkheden bij de aardappel voor ziening tot het verleden behoorden. Bovenstaand bericht bevestigt dit wel zeer duidelijk. Het rantsoen van 3 kg aardappelen per week, dat als het „normale" rantsoen wordt beschouwd, kan niet alleen weer worden verstrekt, doch hetgeen in Augustus te weinig beschikbaar werd gesteld, is geheel ingehaald. Dit is zeer verheugend, omdat in dezen tijd van beperkt broodrant soen de aardappelen een nog belang rijker plaats innemen bij de voeding van ons volk. Dit komt wel duidelijk tot uiting, wanneer men het rantsoen van 3 kg per week vergelijkt met het vroe gere aardappelenverbruik. Dit be droeg niet meer dan 2 kg per week. De schaarschte van andere levens middelen heeft de overheid genood zaakt het rantsoen 50 pet. hooger to stellen dan het normale verbruik van vroeger. Dit is eigenlijk op zich zelf al een voldoende verklaring voor de tijde lijk opgetreden moeilijkheden. Ook vroeger bestonden deze moei lijkheden, doch toen spraken zij niet zoo tot het publiek. In normale jaren ging vóór 1 Sept. het rooien en leve ren van aardappelen door de telers ook nooit veel uit boven de dagelij k- sche behoefte. Op de vrije markt kwam dit dan in den prijs tot uiting. Het gebeurde ook toen wel eens, dat de aardappelhandel tijdelijk met groote moeilijkheden te kampen had, als er door heel slecht weer maar weinig aardappelen geleverd werden. Thans had men te doen met ge fixeerde. prijzen en daarhij met een 50 pet. hooger verbruik en het is dus geen wonder, dat stagnatie optrad, toen de aardappelen niet meer uit voorraden konden worden geleverd doch voor het verbruik moesten wor den gerooid. Hierbij komt nog, dat de weers omstandigheden dit jaar ernstig heb ben tegengewerkt. De groei van alle soorten aardappelen was door het koude voorjaar en den buitengewoon drogen voorzomer 2 a 4 weken ten achter. Desondanks moesten de vroe ge aardappelen toch op den norma len tijd worden gerooid, om in de be hoefte te kunnen voorzien. Het ge volg was uiteraard een aanmerkelij ke opbrengstvermindering. Het leed is nu echter weer gele den en overal kan men thans ruim voldoende aardappelen krijgen. ZEEP. 's7Gravenhage, 30 Augustus. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van Maandag 1 September a.s. enkele wijzigingen zullen wor den aangebracht in de hoeveelheden der verschillende zeepsoorten, welke op den nieuwen bon verkrijgbaar zullen zijn. Een en ander is mede een gevolg der samenstelling van bepaalde zeepsoorten. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 Sep tember tot en met 30t September a.s. geeft de met „113" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" alsme de de met ,,B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen bene den den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: Hetzij 150 gram toiletzeep (sa menstelling van na 1 September 1940). Hetzij 90 gram huishoudzeep. Hetzij 200 gram zachte zeep (sa menstelling van vóór 1 Januari 1941). Hetzij 100 gram zachte zeep (sa menstelling van na 31 Aug. 1941). Hetzij 300 gram zachte zeeppasta. Hetzij 250 gram zeeppoeder. Hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „B toiletzeep" ge merkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstel ling. yolledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. een hoeveelheid van twintig kilo gram waschgoed, hetzij ineens, het- zjj bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het pu bliek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvaje van 1 Sep tember tot en met 31 December a.s. geeft de met „J" gemerkte bon van de te^tielkaaft, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren vóór 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercrême. VASTE BRANDSTOFFEN. aan- on- De bestaande regeling ten zien van de wasscherijen blijft Verminderd van kracht. De wascherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilo gram droge vuile wasch een zeep- bon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemén en pas daarna naar Italië met een onuitwischbaren indruk van den grooten arbeid, dien wij ondernomen hebben en met de zekerheid, die volstrekter is dan ooit. omtrent zijn zegevierende voltooiing. Aanvaard mijn hartelijksten dank voor de groote gastvrijheid, mij door u te midden van de dappere, onvermoeibare Duitsche strijdkrach ten geboden, en ontvang mijn har telijke, kameraadschappelijke groe ten. Collette morgen voor de recht bank. - (D.N.B.) De Paris Midi meldt dat de communist Collette, die eergisteren den aanslag ge pleegd heeft op Laval en Deat, reeds morgen voor een bijzonder gerechtshof te Parijs zal moeten verschijnen. "SSSm- Zie verder Buitenland pag. 5. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 31 Augustus: Maans op- en ondergang 30 Augustus: 31 Augustus: 's-Gravenhage, 30 Augustus. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Maandag 1 September 1941 tot en met Dins dag 30 September 1941 de met „05 K. F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitge reikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petro leum zijn aangewezen, recht geven op het koopen van één vaste een heid vaste brandstoffen, met uitzon dering van fabrieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet negende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnootjes V of 50 kg. turfcokes. Terwijl de met ,,gene- ratorturf negende periode" gemerk te bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50' stuks baggerturf. AFLEVERING VAN GENERATOR- ANTHRACIET. 's-Gravenhage, 29 Augustus. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1941 gene rator-anthraciet (magernootjes 8 van de Willem Sophia en Domaniale mijnen) voor auto's en smalspoor locomotieven ten behoeve van klein verbruikers dit zijn zij die maan- delijk minder dan 20 ton generator- anthraciet noodig hébben uitslui tend verkrijgbaar zal zijn bij de 4 groote benzinemaatschappijen (Shell, Standard, Texaco en Sinfina) en bjj de door haar daarvoor aangestelde wederverkoopers. Door deze regeling zal het voor houders van auto-gasgeneratoren mogelijk zijn hun anthraciet, even als dat thans het geval is met hout en turf, te betrekken bij een groot aantal (pl.m. 600) verkoopplaatsen gelegen aan de groote verkeerswe gen en verspreid over het geheele land. De generator-anthraciet zal, voor zoover mogelijk, in gedroogden en gezeefden toestand verkrijgbaar v/orden gesteld in papieren zakjes van 1/10 hl. tegen een prijs van f 0.33 per zakje. Houders van auto-gasgeneratoren, wier maandverbruik aan generator- anthraciet 20 ton of meer bedraagt, kunnen als grootverbruikers bij het rijkskolenbureaux worden gere gistreerd en zijn in dat geval ge rechtigd generator-anthraciet direct per wagon van de mijn te betrek ken, waartóe zij de hun door den rijks (hoofd-) inspecteur van het verkeer afgegeven machtigingen aan het rijkskolenbureau kunnen inzenden. Grootverbruikers die di rect per wagon van de mijn betrek ken, zullen echter zelf voor het dro gen en zeven van de ontvangen ge nerator-anthraciet dienen te zorgen. Verbruikers, die in verband met hun brandstofverbruik voor andere doeleinden bij het rijkskolenbureau als grootindustrie zijn ingeschreven, kunnen met betrekking tot hun af name van generator-anthraciet voor smalspoorlocomotieven een uitzon dering vormen en door het rijks kolenbureau als grootverbruikers worden beschouwd. 1 1KB lil 1 A •I r i iJ i; X

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1