DE DIRIGENT Scheiding Joodsche en niet-Joodsche leerlingen. Werkioozenkassen en overheidssubsidie. T w^^mmmi^mmtëaM^mÉËÊËËËêËËÈmi 1 Hf f msm #ir i v v. «r* 1 !l Jmiüetan ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941. Pagina 3 r"" DE BOLSJEWISTEN HEBBEN EEN STUWDAM LATEN SPRINGEN. - Het water vloeit door de straten, maar kan den opmarsch van de Duitsche troepen natuurlijk niet tegenhouden. De gemotoriseerde colonnes rijden door het water, waarbij het onderste deel van de wagens een goede schoonmaakbeurt krijgen. (S.S.-P.K. Alber-Hoffmann) NOWGOROD IS IN DUITSCHE HANDEN. INFANTERIE AAN DE KREML-BRUG. (P.K. Kempe-Hoffmann) SCHOEISEL ZONDER BON. Onder groote belangstelling werd de 16e Brabantsche klompenbeurs te St. Oedenrode geopend. Belangstelling op de stands. (Het Zulden-Farla) 's-G ravenhage, 29 Aug. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming brengt het vol gende ter algemeene kennis: Krachtens de opdracht, gege ven door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, zullen met ingang van 1 September 1941 leerlingen van onderwijsinstellingen, met uitzondering van de instellingen voor hooger onderwijs welke overeenkomstig paragraaf 4 der Verordening nr. 189/1940 van den Rijkscommissaris (verorde ning betreffende de aanmelding van Joodsche ondernemingen) van Joodschen bloede zijn of als zoodanig worden beschouwd, slechts onderwijs mogen ont vangen van leerkrachten die eveneens van Joodschen bloede zijn of als zoodanig worden be schouwd. Dit heeft ten gevolge dat met ingang van den genoemden da tum de hier bedoelde leerlingen niet langer in de onderwijs- instellingen zullen mogen wor. den toegelaten, tenzij het onder wijsinstellingen betreft, welke alleen voor deze leerlingen zijn bestemd. Hieraan kan worden toegevoegd, dat volgens de uitdrukkelijke aan wijzing van den Rijkscommissaris binnen den kortst mogelijken tijd zal worden overgegaan tot de in richting van de noodige scholen, be stemd voor de boven bedoelde leer lingen, de voorbereidingen hiertoe bevinden zich in een ver gevorderd stadium, zoodat kan worden ver wacht, dat binnen zeer afzienbaren tijd de noodige regelingen zijn ge troffen. Elke vorm van onderwijs. In aansluiting aan deze bepa lingen zij er op gewezen, dat het in den vervolge verboden zal zijn, dat leerlingen van Jood schen bloede en zij, die als zoo danig worden beschouwd, van niet-Joodsche personen onder wijs, in welken vorm ook, ont vangen. Ook wanneer dit onder wijs gegeven wordt in den vorm van club- of privaatlessen. Leerkrachten, die van Joodschen bloede zijn of overeenkomstig de bovengenoemde bepaling als zooda nig worden beschouwd, mogen slechts onderwijs geven aan Joodsche leer lingen en daarmede gelijkgestelden, terwijl hun uitdrukkelijk is verboden om eenig onderwijs, in welken vorm ook, te geven aan niet-Joodsche leer lingen. Indien Joodsche leerkrachten en de daarmede gelijkgestelden die in het genot zijn van eenige uitkee- ring op grond van aan hen verleend 's-Gravenhage, 29 Aug. De aandacht wordt er van be voegde zijde op gevestigd, dat vereenigingen met werkioozen kassen, die tot hun kassen leden toelaten, die laatstelijk lid wa ren van een vakvereeniging, aangesloten bij het C. N. V., het N. V. V. en het R. K. W. V. voor deze nieuw gewonnen le den geen aanspraak kunnen maken op overheidssubsidie. Aangezien dit subsidie in het al gemeen gelijk is aan de bijdra gen der leden, ontvangen de werkioozenkassen voor zulke leden dus de helft van de in komsten, die zij voor haar andere leden genieten. LANDARBEIDERS NAAR DEN N. O. POLDER. Amsterdam, 29 Aug. De persdienst van het N. V. V. schrijft ons: Het reglement arbeidsvoorwaarden voor de 2000 landarbeiders, die zul len worden geplaatst bij de verka- velings- en ontginningsarbeid in den Noord-oostpolder, waaromtrent tus- schen de directie en de vertegen woordigers van den Nederlandschen Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf overeen stemming was bereikt, is thans door het Departement van Waterstaat goedgekeurd. Het loon is vastgesteld op 42 cent per uur voor volwaardige arbeids krachten. Bij het accoordloon wordt eveneens van dit grondloon uitge gaan. Vakbekwame arbeiders bij landarbeid (machinisten, bestuurders van motorrijtuigen, zelfbinders, enz.) komen in aanmerking voor een ver hoogd uurloon. Arbeiders jonger dan 19 jaar genieten een belooning, be rekend naar hun leeftijd en wel bij een leeftijd van 14 jaar pl.m. 2/7, 15 jaar 3/7, 16 jaar 4/7, 17 jaar 5/7, en 18 jaar 6/7 van het loon van vol waardige arbeiders. Onvolwaardige arbeidskrachten worden beloond naar prestatie. De in barakken gehuisveste ar beiders hebben aanspraak op huis vesting, volledige voeding en genees kundige hulp. De directie vergoedt aan kostwinners een bedrag van 0.80 per dag als verblijfsvergoeding, voor eiken dag waarover kostgeld verschuldigd is. De in barakken ge huisveste kostwinners zullen zeven verloven per jaar genieten met een vergoeding wegens loonderving van 5 per keer (Kerstvergoeding 15.Deze vergoedingen worden verhoogd met reiskosten. KNOEIERIJ MET DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. De politie te Soesterberg is een uitgebreide knoeierij met distribu tie-bescheiden op het spoor geko men, waarvan verscheidene arbei ders de dupe geworden zijn. Indien zij voor het verkrijgen van toeslag- kaarten voor brood, vet enz. in aan merking komen, leveren de arbei ders hun stamkaarten in bij de firma, voor welke zij werkzaam zijn, die dan weer een harer em- ployé's belast met het halen van die toeslagkaarten op het distributie kantoor. Hierbij is het herhaaldelijk voorgekomen, dat een anatal toe slagkaarten niet in handen van de daarop rechthebbenden kwam, doch bij onbevoegden belandden. Daar de toeslagkaarten over het algemeen door verschillende handen gaan, al vorens zij op de plaats van bestem ming zijn gekomen, is de politie bij het oplossen van deze affaire voor een moeilijke taak gesteld. Desniet tegenstaande beschikt zij reeds over verschillende aanwijzingen, die in het belang van het onderozek voor- loopig nog geheim gehouden wor den. Het onderzoek wordt intus- schen met kracht voortgezet. ontslag, nochtans mochten voortgaan met het geven van onderwijs, in welken vorm ook, aan niet-Joodsche leerlingen, zal onverwijld worden overgegaan tot de intrekking van de aan hen toegekende uitkeering. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 29 Aug. Was de Britsche luchtmacht in de laatste dagen (nachten) passiever, gisteren avond en in den afgeloopen nacht vlogen verscheidene Britsche vlieg tuigen boven ons land. Dientenge volge trad ook de Duitsche afweer sterker op en had op verscheidene plaatsen belangrijk succes. De aanvallende vliegtuigen wier pen vele brisant- en brandbommen met name in het Zuiden en in het Oosten des lands. De meeste bom men, die gelijk gewoonlijk van groote hoogte en blijkbaar zonder bewust doel werden geworpen, vie len in het open veld neer en deden dientengevolge weinig schade. Op twee plaatsen werd echter een boer derij getroffen; beide boerderijen brandden geheel af. Ook werden eenige boerderijen door bomsplinters getroffen en liepen weinig schade op. Een aantal koeien en paarden werd bij dit alles gedood. Op verscheidene plaatsen in het Oosten des lands werd een aantal woonhuizen door bomsplinters of door den luchtdruk van ontploffin gen beschadigd. Deze schade be perkte zich in hoofdzaak tot glas schade en schade aan de daken. Op een plaats liepen broeikassen belang rijke glasschade 'op. Voorts werd op een andere plaats een telefoonlei ding gestoord. Bijzonder opmerkelijk is, dat op verschillende plaatsen uit vrij groote hoogte en blijkbaar in het wilde weg door aanvallende vliegtuigen machinegeweervuur pp de burgerbevolking werd geopend. Door dit eigenaardig optreden wer den zes mar.nen en een vrouw min of meer zwaar gewond. CONTINGENT VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. 's-Gravenhage, 29 Aug. (A.N.P.) Vandaag is het derde contingent Nederlandsche vrijwilligers voor de Waffen-SS en het vrijwilligers legioen Nederland met den trein van 18.18 uur van het Staatsspoor station in Den Haag naar bestem ming in het Oosten vertrokken. Tevoren had een afscheid plaats en werd een défilé gehouden, gelijk dit met de beide vorige contingen ten het geval was. Des morgens heeft de voorman van de Nederlandsche SS, de heer Feldmeyer, in het Wehrmachtheim afscheid genomen van de vrijwilli gers van de Nederlandsche SS, die naar de Waffen-SS overgaan, waar bij hij -den scheidenden toesprak. Des middags verzamelden de vrij willigers zich in den Princesse- schouwburg, waar de chef van het vrijwilligerslegioen, luitenant-ge neraal b.d. H. A. Seyffardt, een toespraak heeft gehouden. Daarna heeft de leider van de N.S.B., 'ir. Mussert, in den Dierentuin met een rede afscheid genomen van de vrij willigers voor de Waffen-SS en het legioen, die lid zijn dier be weging. Om kwart over vijf marcheerden de vrijwilligers af van het Malie veld en bereikten om half zes het Buitenhof, waar zij, op weg naar hét station, voor generaal Seyffardt en eenige hooge Duitsche officieren defileerden onder de tonen van een Duitsch muziekcorps. S&w .■Jai.-jy 111Mill W* *vj - - ;:k SPOORWEGSPEELKAMER HAD AL 20000 BEZOEKERS. In verband met het beëindigen van de zomervacanties zal de spoor wegspeelkamer in het Centraal Station te Amsterdam in het vervolg niet meer den geheelen dag geopend zijn. Van Maandag 1 September a.s. af zal zij tot en met Maandag 8 September geheel gesloten zijn, om hier en daar de noodige reparaties te verrichten. Het kleine speelgoed- materieel, dat nu gedurende twee maanden onafgebroken van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in ge bruik geweest is, moet gereviseerd en waar noodig hersteld worden. Het succes, dat de Spoorwegen met de inrichting van de speelkamer in de hoofdstad geoogst hebben, is z o o overweldigend, dat Donderdag het 20.000ste kind welkom geheeten kon worden. Het was de 6-jarige Hansje Moens uit Leiden, die van de Spoor wegen een mooie doos met enkele treintjes en wat rails kreeg aange boden. Hij kan voor zichzelf dus spoortje spelen Van Dinsdag 9 September a.s. af zal de speelkamer tot aan de Kerst- vacanties geopend zijn op Zondag, op Woensdag- en Zaterdagmiddag en op Dinsdag-, Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond. IN DEN UITGESTREKTEN WIERINGERMEERPOLDER is men druk bezig met het zaaien van het winterkoolzaad. Op vele plaatsen in ons land heeft men borden doen plaatsen met een aansporing voor het verbouwen van het voor ons volk zoo belangrijke koolzaad. (Polygoon-Kuiper) DE HAAGSCHE DISTRIBUTIE- ZWENDEL. Nieuwe arrestaties. Met betrekking tot de omvangrij ke distributiebonnenzwendel, welke dezer dagen in Den Haag aan het licht is gekomen, vernemen wij nog dat gistermorgen nog de 19-jarige koopman J. J. B. is aangehouden. Hij wordt er van verdacht recht streeks van een der hoofdverdachten in deze zaak 20.000 boterbonnen .te hebben gekocht, waarvoor hij een bedrag van 20.000 fieeft betaald. Een klein deel van deze bonnen heeft hij gebruikt om boter te koo- pen voor zijn zaak. De rest van de ze bonnen heeft hij aan anderen verkocht. Een van deze personen, de 26-jarige H. H. J. M. is gister middag in Zoetermeer aangehouden en in arrest gesteld. Dit is reeds de zes en zevende ar restatie in deze zaak. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Nog meer arrestaties worden verwacht. Stormschade Vlieland. - Bij de aanbesteding van het herstellen van de stormschade aan de strand'hoof- den op het Noorderstrand te Vlie land was laagste inschrijver I. C. Kooijman te Harlingen met 73.820. JHR. VON BöNNINGHAUSEN AANVAARDT ZIJN AMBT. De nieuwbenoemde commissaris der provincie Overijsel, jhr. E. von Bönninghausen, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard. Vele belang stellenden woonden de plechtigheid bij, o.a. de Beauftragte van den rijks commissaris in Overijsel, dr. Schro der, graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, commissaris der provincie Limburg, en vele andere Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Gevaarlijke tabletten verdwenen, - Gistermiddag werd te Zutphen uit een metalen kistje, bevestigd aan een motorrijwiel van een vertegen woordiger der kininefabriek te Am sterdam, twee glazen buisjes ont vreemd, welke 10 ergometrine-ta- bletten bevatten. Deze tabletten be vatten een vrij zwaar vergif, zoodat de politie hiervoor gewaarschuwd heeft. Vermoed wordt, dat 't kinde ren zijn geweest die de buisjes heb ben weggenomen. Verdrenken. - Donderdagmiddag is te Leiden de vierjarige G. J. H. die met eenige vriendjes was gaan spe len, in het Nieuwe Kanaal verdron ken. Na verloop van eenigen tijd keerden de kinderen terug met het jasje van'hun vriendje, dat naar zij verklaarden in het water was geval len. Toen de moeder naar het ka naal ging, was zij er juist getuige van dat haar kind werd opgehaald. W DOOR O. R. 3) Van Mieth wendde zich nu tot Tenas, die door twee tooneelknechts een partij geweren en pistolen liet aandragen. Van Mieth voelde op eens zijn wangen gloeien, ja, hij was toch wel heel opgewonden. Dit was een van de eerste groote zaken in deze drie maanden van tijdelijke functie, vóór hij naar zijn bureau terug zou keeren. Zekere sluimerende krachten, waar op hij in het geheel niet gerekend had, kwamen hem nu te hulp: een oud en zeer levendig instinct tot op sporen, najagen, onderzoeken. Hij vóelde zich niet zonder verbazing opgestuwd door iets van jachthond interesse voor alles wat dicht bij den grond is sporen, afdrukken, al het onbewuste, wat menschen zonder er bij te denken als bewijsstuk ach ter hun hielen laten liggen. Haastig knielde hij bij den stapel wapens, maakte het touw, dat alles bijeenhield, los. „Waar is hiet personeel?" vroeg hij. „In hun kleedkamers?" Tenas knikte: „Ik heb dadelijk order gegeven, dat ze daar moesten blijven. Ik vroeg ze, zich nog niet te verkleeden, voor het geval, dat er een onderzoek aan den lijve Van Mieth gaf den dokter de wa pens één voor één aan, en hij zag kaliber en slot na, maar schudde telkenmale het hoofd. „Is hét zeker, dat u alle wapens hier hebt?" vroeg hij. Tenas zei: ,,Ik heb orde op mijn zaken. Elk wapen heeft zijn num mer in het requisietenmagazijn. U kunt zelf controleeren of er een mankeert". „Het schot is niet afgevuur mét een van deze wapens", zei de genees heer. Het zijn louter ouderwet- sche musketten en ruiterpistolen met een inrichtinkje omeen klein kardoesje te ontsteken. Ik geloof niet eens, dat er één bij is, waarmee je een kogel zoudt kunnen afschie ten. En dat de wond den overl.edene is toegebracht door een 6 m.M. re volverpatroon, staat vast. En vol gens de plaats van de wond, links van voren, moet toch het schot van het tooneel af gelost zijn". ,,In dat geval", meende van Mieth, „moet het door den betrokkene tus- schen de. andere schoten afgevuurd zijn en moet het zich zooals zeker ook berekend was hebben verlo ren in het algemeene geknal. Er werden toch volgens het speelplan een zeker aantal schoten gelost, nietwaar meneer Tenas?" Tenas had nog steeds zijn vasten, en nu bepaald hinderlijk voelbaren blik niet van Van Mieth's gezicht afgewend: „Precies vijftien. Niet meer en niet minder. Er zijn vijftien figuranten gewapend met geweren. Volgens de instructie moeten ze al le vijftien schieten. En ze zijn ge wend, mijn instructies op te volgen, hier bij het gezelschap'". „Maar het is dus mogelijk, dat er een zestiende schot is afgevuurd". „Buiten mijn orders? Ja, dat moet dus mogelijk zijn geweest". „Ik wil nu", -zei van Mieth, „de medespelenden verhooren. En dan zal het wel het gemakkelijkste zijn, dat we ze in hun kamers opzoeken. Ik vind ze daar zeker allemaal?" Tenas keek rond, plotseling eenigs- zins onzeker. ,,Neen, helaas niet allemaal on ze tweede bariton, monsieur Zemi- koff, heeft een poosje geleden zon der permissie en tegen mijn uit drukkelijke orders in, het gebouw verlaten. Hij speelde trouwens niet mee in de opera: Het is Sadi, onze nieuwe bariton, die de partij zingt ais Moesjik-hoofdman. Maar mon sieur Zemikoff was vanavond achter de coulissen. Ik zag hem, "toen ik hier heen geroepen werd. Hij stond tegen een coulisse geleund zonder zich te bewegen, met zijn beide han den in de zakken van zijn jas. Ik riep tegen hem, terwijl ik -hard voorbij liep, dat hij niet van het tooneel af mocht. Daarna heb ik hem niet meer gezien". Een paar rechercheurs in burger- kleeding waren nu het tooneel op gekomen en van Mieth gaf aan een hunner order, dadelijk Zemikoff op te zoeken en bij hem te brengen. Van Mieth liep snel de geheele ruimte rond, oriënteerde zich en vroeg Tenas naar bijzonderheden. Maar hij vond niet veel tegemoet koming. De koelbloedige afgemeten inspiciënt, een van de weinigen uit het personeel, die vreemde talen spraken, beschouwde ongetwijfeld de politie als indringerige en vijan dig gezinde elementen. Hij haalde dikwijls de schouders op, weinig geneigd tot antwoord geven. Van Mieth voelde echter dezen tegenstand eerder als stimulans. Hij stelde zich bij dezen arbeid niet be wust een lang perspectief voor zocht voorloopig alleen het onder zoek voort te leiden over vast staande feiten, punt na punt. Dit puur onlogische manoeuvreeren met hypothesen en gevolgtrekkingen sleepte hem onverdeeld mee, maak te zijn brein scherp, bezonken en vrij van een menigte moraliseerende en verzwakkende tegenargumenten. Hier was een probleem, dat opge lost moest worden, maar de moge lijke consequenties van die oplos sing mochten hem verder niet in den weg zitten. Hij moest zich een lijn denken van deze schotwond uit over twee vooralsnog onbekende punten: het wapen, en vervolgens het motief tot den moord. En de lijn, de verbinding, zou daarmee tot stand komen tusschen den ver moorde en den moordenaar van doel tot motief. Hij begon een verhoor onder de leden van het orkest, die hij in den foyer vond. Ze stonden dicht bijeen aan het eind van de wit-en-gouden zaal, in hun te wijde, slecht zittende rokken met leege handen, bleek en ontdaan als een troep slaperige balgasten: donkere, langharige en vreemd uit ziende types. Eén enkele onder hen, een dikke bleeke waldhoornist met paffige wangen, sprak een beetje Fransch, en liet zich tamelijk gewillig ais tolk gebruiken. De oogen der ande ren hingen spiedend aan zijn lippen, terwijl hij sprak, argwanend, gereed om hem met tegenspraak in de rede te vallen, ze gesticuleerden; de zach te Russische klanken vloeiden olie achtig van hun lippen, die vol en vleezig waren van hun omgang met de mondstukken van hobo of cla rinet. „We hebben niets gezien. Niets. Niet voordat we hem hoorden val len, het lawaai toen hij viel. Hij viel naar links tusschen de strij kers hij viel een instrument ka pot een cel. We keken niet op het tooneel, we keken in onze mu ziek. Meer weten we niet. Geen zier, monsieur!" Ze schikten zich dicht bijeen en staken de hoofden bij elkaar. Hun wittige gezichten keken onder don kere kapjes- van polkahaar uit; dicht opeen, allen denzelfden kant op, keken ze verholei^naar dien me neer, die iets van ze weten wou. Wel, ze waren hier vreemd, gisteren gekomen, morgen misschien weer weg liefst morgen! Wat ging hun dit oord aan, en de wetten ervan? Ze begonnen onder elkaar te fluis teren en met voorzichtige rukjes het hoofd in den nek te gooien, zonder hun blikken af te wenden van dien politieman, die zoo erg graag iets te weten wou komen. Bleek nog, na den doorgestanen angst, 'n slag in hun knieën en den schok, en niet wetend, wat nu te be ginnen in de ongewis geworden toe komst, zochten ze voorloopig hun kracht in nauwe, gewapende aan eensluiting. Van Mieth stak dwars het tooneel over, vergezeld van Tenas, wiens gezicht niet geheel een zeker leed vermaak verborg. Juist toen ze wil den doorgaan naar den achtergrond, waar het tooneel door de vier zui lenpoorten van het décor in tweeën gedeeld werd, zag van Mieth een langen man uit de gang achter de coulissen komen, stilstaan bij den ingang van het tooneel, en met zijn rechterhand tasten achter het tim merwerk van een zetstuk. Van Mieth liep snel op hem toe, voorkwam hem: „Wat doet u hier?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5