000,- 000,- DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN AMERIKA IN DE WERELD VAN DEZEN TUD. B00,- 000,- .Duiischland strijdt voor Europa Luchtaanvallen op Britsche schepen en vliegvelden. SOVJET De verhouding tusschen Amerika en Japan. Artilleriegevechten bij Tobroek. MARKTBERICHTEN PUBLICATIES R Pas*>'a 4 ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941. tot IG! cerde raagt ïd&reen deze met de ge- de meest :ft gekregen, de danseres i weer een t succes van nieuws uit waaronder het Oosten :n van veel- sche haven- VBRLEDEN, oria-theater. igenheit" leden is boeiende is hier de een auto- i verliest en punt wordt mmend-dra- ;n, die de toeschouwer ot het eind n. En niet zichzelf, ook het overtui- >ofdpersonen erhaal rond ,r, die wan- t, geholpen ichzelf terug uitengewoon en. :ekt, is de verleden en t de sluier jnt het een enschap wat r onmogelijk betere toe- De „man uit ,ich tusschen ;kiger perio- r zij heeft ;nde, dat ze ie moeilijk- jverkomelijk ïdende, dra- moet de ;n tijd die n voor den iw alles is ngekeerd. t noemen de bmitz als de verleden; zij spel, waar- echt Schön- van haar, medewerk- ed aanpast, [y en Bem in hun rol- ie van Nun- rdigd, is een ilrp, waarin e blijft he it 'n filmpje, ij ze vertelt maan; ver- beide gr De inneming van Reval en Baltïsch-Port. Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) Als aan vulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van welinge lichte zijde het volgende: Zooals te voorzien was zijn Reval en Baltisch-Port zeer snel in Duit- sche handen gevallen, nadat de Sov jets onder wanhopige gevechten te vergeefs geprobeerd hadden over zee te ontkomen. Deze evacuatie zou hun evenwel niet veel baten, daar de naar het O. teruggevoerde Sovjet troepen in het gebied om Petersburg slechts in een nieuwe vernietigende omsingeling zouden kunnen geraken. Het bezit van Reval als laatste Bal- tisch haven welke den Sovjets tot dusver nog was overgebleven, voor de Duitsche weermacht vooral daarom van zoo groote beteekenis omdat de afstand van hier tot aan de Finsche hoofdstad Helsinki door de lucht slechts 90 K.M. bedraagt, zoo dat dus een rechtstreeksch contact met het verbonden Finland in- plaats van als tot dusver over Zwe den niets meer in den weg fetaat, Het steunpunt Baltisch-Port speelde aan de zuidkust van de Finsche Golf ongeveer dezelfde rol als Hangö in het Noorden, dat in 1940 van Finland werd afgedwongen en thans nog in handen van de Sovjets is. De aanvoer naar Hangö en naar de Baltische eilanden Oesel en Dagö loopt thans over de geheele lengte van de Finsche Golf van de N. en van de Z.-kust af, gevaar. Het pers- bureau der Sovjets heeft gisteren toegegeven dat Dnjepropetrowsk door de strijdkrachten der Sovjets ontruimd is. Daarmede staat vast dat het den Sovjet-troepen niet mogelijk is, zich ten W. van den Dnjepr te handhaven. Met het verlies van Dnjepropetrowsk hebben de Sovjets definitief de hoop moeten opgeven de te verwachten verdere operaties van den Duitschen Zuidelijken flank in den kiem te kunnen smoren. Te genover het bericht van den Ameri- kaanschen zender Boston, dat de stad Gomel door de Sovjets is heroverd, kan geconstateerd worden, dat Go mel reeds minstens 50 K.M. achter het inmiddels opgeschoven Duitsche front ligt en dat er van eenigen tegenslag aan Duitsche zijde geen sprake kan zijn. Integendeel, ook de Duitsche aanvalsbewegingèn in het gebied voor Gomel verloopen buiten gewoon gunstig. De gevechten tusschen Narva en Luga. Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) De ge vechten in het gebied tusschen Nar va en Luga zijn, naar van militaire zijde wordt gemeld, in den afgeloo- pen nacht zeer succesvol verloopen. De Duitsche troepen hebben op alle plaatsen de opgegeven doelen be reikt. In dezen sector van het front werden 5000 gevangenen gemaakt. 23 Sovjet pantserwagens, 45 stukken geschut van verschillend kaliber, een groot aantal mitrailleurs en granaat werpers, stukken infanteriegeschut, en handvuurwapens werden buit gemaakt of vernietigd. Op ve^chei- dene plaatsen trokken de L sche troepen over de spoorlijn Petersburg Mosko.u, die door de Bolsjewisten taai verdedigd wordt. De Bolsjewis ten hebben 'n groot gedeelte van de nog overgebleven luchtmacht in den N.-sector van het O. front geconcen treerd teneinde den niet te stuiten opmarsch van de Duitsche leger- afdeelingen te belemmeren. In de Oekraine hebben de Sovjets op 28 Aug. geprobeerd op verscheidene plaatsen den W. oever van den Dnjepr ten Z. van Kiev te bereiken. De voorbereidingen voor deze poging op den O. oever werden door de Duitsche artillerie verhinderd. De Sovjets leden zware, bloedige ver liezen. Duitsche aanvallen op spoorlijnen naar Petersburg. Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) Nadat eenheden van het Duitsche leger reeds de belangrijke spoorverbinding Petersburg—Moskou ten Noorden van het Ilmenmeer hadden over schreden, hebben ook op 28 Aug. formaties van het Duitsche lucht- wapen haar doeltreffende aanvallen op andere naar Petersburg leidende spoorlijnen voortgezet. Op verschei dene plaatsen werd de rails losge rukt en voor elk verkeer onbruik baar gemaakt. In de wateren van Odessa werd een transportvaartuig van 4000 b.r.t. getroffen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen zetten hun aan vallen op spoorlijnen en spoorweg complexen in den centralen sector van het O. front met succes voort. Talrijke spoorwegcomplexen werden verwoest en verscheidene rijdende en stilstaande treinen met troepen en materiaal werden door voltreffers vernietigd. Aanvallen op schiereiland Kola. Berlijn, 29 Aug. (D. N. B.) Op 28 Augustus hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval onder nomen op belangrijke militaire doe len in Sovjet-steden van het schier eiland Kola. Andere Duitsche vlieg tuigen bombardeerden spoorlijnen om Kandalasja, die over groote tra jecten werden vernield. Groote branden in Viipuri. Helsinki, 29 Aug. (D. N. B.) Offi cieel wordt bekend gemaakt, dat Finsche vliegtuigen in den afge- loopen nacht op verscheidene plaat sen te Viipuri (Viborg) groote bran den hebben waargenomen, welke door de Bolsjewisten waren aan gelegd. De branden konden worden gezien tot aan de stad Lappenranta aan het Saima-meer. Pagina 5 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de Finsche golf heeft de luchtmacht drie Sovjet-transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht en bom treffers op een torpedojager geplaatst. Ook in de andere sectoren van het oostelijke front maken de ope raties goede vorderingen. In de Engelsche wateren heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten westen van Pembroke twee koopvaarders, waaronder een groot tankschip, met een gezamelijkert inhoud van 12.000 ton, die deel uitmaakten van een beschermd convooi, ver nietigd. Andere luchtaanvallen wa ren gericht op Engelsche vliegvel den. Gisteren ondernomen pogingen van Britsche vliegtuigen tot het doen van aanvallen op het bezette gebied langs het Kanaal en de Nederlandsohe kust werden door den Duitschen afweer verijdeld. De vijand verloor 31 vliegtuigen, waaronder 17 bommenwerpers. Van deze vliegtuigen werden er 23 neergeschoten door jagers en afweergeschut, 7 door patrouille vaartuigen en marinegeschut, ter wijl een vijandelijk jaohtvliegtpig door infanterie werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansehe duikbom menwerpers vernietigende aanval len gedaan op havenwerken, af- weerbatterijen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Aug. militaire werken in de haven van Suez met succes bestookt met zware bommen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen laten vallen op eenige plaatsen in West-Duitsch- land. Aan gebouwen in woonwij ken werd schade toegebracht, zes der aanvallende bommenwerpers zijn door afweergeschut en nacht jagers neergeschoten. Kapitein Hermann Joppien, dra ger van het eikenloof van het ridderkruis van het ijzeren kruis, groepscommandant in een jacht- eskader, is na zijn 70ste overwin ning in de lucht niet teruggekeerd van een vlucht tegen den vijand. Met hem verliest de luchtmacht een harer moedigste en succes volste jaohtvligers." De activiteit der Duitsche luchtmacht. Berlijn, 29 Aug. (D. N. B.) Gisteren overdag en in den afgeloopen nacht heeft de Britsche 'luchtmacht 38 vliegtuigen verloren. Vannacht hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ten W. van Pem broke twee Britsche koopvaarders vernietigd. Verder hebben gevechts vliegtuigen geslaagde aanvallen ge daan op Engelsche vliegvelden. Op 27 en 28 Augustus hebben Duitsche stuka's en gevechtsvlieg tuigen wederom aanvallen gedaan op havenwerken, afweerbatterijen en kaden te Tobroek. KAART VAN PEUT HET FINSCHE FRONT BIJ VIBORG (VIIPURI). De Finsche opmarsch gaat volgens een vastgesteld plan naar de noordelijke zóne van St. Petersburg. Een aanmerkelijk deel van het oude Finland is reeds veroverd en de opmarsch gaat gestadig door; de val van Viborg is aanstaande. Na de val van Kexholm bevinden zich de Finnen in het zuidelijk gebied der Karelische meeren. Hun linie loopt ongeveer van Sakkola, via Pollakkala tot ten oosten van Viborg. Viborg is ten noorden en ten oosten omsingeld, langzaam trekken de Sovjet-troepen zich terug op hun steunpunten Koivisto en Terijoki. St. Petersburg wordt thans in het noorden ernstig bedreigd. Het onderhoud van Nomoera met Roosevelt en Huil. New York, 29 Aug. (D.N.B.) Om trent de bespreking van president Roosevelt en Cordell Huil met den Japanschen ambassadeur Nomoera meldt de correspondent te Washing' ton van de New York Herald Tri bune dat de meeningen zeer ver deeld zijn over de kansen op suc ces van dergelijke pogingen. Eenige Amerikaansche waarnemers geloo- yen, dat, gezien de breede kloof tusschen de doelstellingen in het Verre Oosten van Japan en van de Vereenigde Staten, elke onderbande ling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeeringsambtenaar beeft verklaard, dat de onderhande lingen ten minste tot een soort wa penstilstand in de betrekkingen tus schen de V. S. en Japan zouden lei den. Er zijn echter maar weinig op timisten, die deze meening deelen De correspondent van de New York Times meent dat de komende onder handelingen betrekking zouden heb ben op het geheele complex van vraagstukken. Menkan nog niet voorzien of er een formule gevon den kan worden, waardoor er een keerpunt kan ontstaan in de thans critieke betrekkingen tusschen beide landen. Amerika en het Japansche protest. Tokio, 29 Aug. (D.N.B.) In een speciaal bericht uit New York deelt Tokio Asahi Sjimboen mede, dat minister Huil op 27 Aug. heeft ver klaard, dat het Japansche protest in zake het varen van Amerikaansche tankschepen naar Wladiwostock on der verwijzing naar de vrijheid ter zee geneegeerd zal worden. Het oordeel in Japansche kringen. Tokio, 29 Aug. (D.N.B.) Welinge lichte kringen brengen commentaar op de boodschap van prins Konoje aan president Roosevelt en zeggen, naar Domei meldt, omtrent de doel stellingen van Japan, met inacht neming van den tegenwoordigan internationalen toestand, dat Japan de Chineesche kwestie wenscht op te lossen en den opbouw van het ge bied van welvaart in Oost-Azië wenscht te bevorderen. Konoje heeft na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsohland en de Sovjet-Unie op de noodzakelijk heid gewezen, de vraagstukken van den Stillen Oceaan, zelfs met ter zijdestelling van rechtstreeksche eigen voordeelen, op te lossen. Het blad Sjogyo Sjimpo gelooft, dat prins Konoje Roosevelt ervan in kennis gesteld zal hebben, dat -zoo lang de V. S. niet het denkbeeld la ten varen, als de beschermers van Groot-Britannië in het Verre Oosten te handelen, er slechts geringe hoop op een regeling van het vraagstuk tusschen Japan en de V. S. bestaat. De A-safhi Sjimboen schrijft, dat Ja pan thans wacht op de verduidelij king der BritschAmerikaansche .vreedzame" pogingen, om een op lossing van de hangende vraagstuk ken tusschen Japan en Groot-Bri- tannië en de V. S. te bewerkstelli gen. Welke onderhandelingen er ook op de boodschap zullen volgen, Japan zal vasthouden aan de drie punten van zijn continentale pro gram, dat in de verklaring van Ko noje is bekend gemakt. Italioansch legerbericht. Rome, 29 Aug. (Stefani) Het 45.1e communiqué van het Italiaansehe hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika bedrijvigheid van Italiaansehe vooruitgeschoven pa trouilles en artillerie tegen geme chaniseerde strijdmiddelen en vijan delijke batterijen aan het front van Tobroek. Britsche vliegtuigen heb ben bommen laten vallen op Bengha zi en Homs: eenige personen zijn ge wond. Er is lichte schade aangericht In Oost-Afrika zijn vijandelijke aanvallen op de versterkingen van Wolsjefit en op het kleine fort van Debarech prompt verijdeld. De laatste dagen hebben onze oor logsschepen in samenwerking met verkenningsvliegtuigen der marine, vier vijandelijke duikbooten in de Middellandsche zee tot zinken ge bracht. Er zijn eenige gevangenen gemaakt, onder wie de commandant van een der duikbooten. Een onzer duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. Duitsche publicist over de doeleinden van Roosevelt. De geboorte-advertentie van Uw grootvader stond reeds in de ALKMAARSCHE COURANT. Die van Uw eigen zoontje stond er dezer dagen in! Natuurlijk, want de ALKMAARSCHE COURANT was en is Uw eigen familieblad. Een advertentie in een familie blad heeft drie-dubbele waarde! EEN NIEUWE SERVISCHE REGEERING. Belgrado, 29 Aug. (D.N.B.) De militaire bevelhebber in Servië heeft op verzoek van minister commissaris Atsjimovitsj opdracht gegeven aan generaal Neditsj tot vorming van een Servische regee ring. Generaal Neditsj heeft deze opdracht aanvaard en de volgende leden der regeering aan den bevel hebber voorgelegd: premier Ne ditsj, binnenlandsche zaken Ats jimevitsj, openbare werken ir. Köesmanovitsj, verkeer Kostitsj, posterijen en telegrafie Koftitsj, arbeid Draskitsj, zonder porte feuille Jankovitsj, financiën dr. Mikitsj, justitie dr. Marjanovitsj, landbouw en volksvoeding Rado- savljevitsj, economische zaken Tri- voenats, sociale zaken en volksge zondheid dr. Mijoeskovitsj. De bevelhebber heeft aan deze voordracht zijn goedkeuring ge hecht en vanavond plechtig de be noemingsoorkonde aan generaal Neditsj overhandigd, die de leden der regeering aan den bevelhebber voorstelde. Deze, generaal von Danckel rfiann, heeft een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat deze regeering is gevormd om tot wel zijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zorgen, én zoo de voorwaarden te vervullen voor terugroeping van de Duitsche troepen uit eigen beweging, het geen alleen een aangelegenheid van de Servische krachten, die bereid zijn tot opbouw, en van de Ser vische regeering behoort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samen werking met de opbouwende krachten, met steun van alle goed- willenden zeer spoedig een wijzi ging tot stand gebracht kan wor den, die dan ook mogelijk zou maken te zorgen voor een recht vaardigen socialen opbouw in Servië. (V.P.B.) De Duitsche publicist Joachim Hartnack, die langen tijd in de Ver. Staten verblijf hield, geeft in een tweetal artikelen een ant woord op belangwekkende vragen. Waarom mengt Amerika zich in dezen oorlog? Ro.osevelt heeft meer malen verklaard, dat deze oorlog ook de oorlog van Amerika is en zijn handelingen hebben dit dan ook dui delijk genoeg bewezen. Om de de mocratie opnieuw te redden? In den vorigen oorlog nam Amerika even min deel aan den oorlog om de de mocratie te redden, zooals de groote massa geloofde, doch slechts alleen om de verstrekte credieten zeker te stellen. Om zeer egoïstische redenen dus. Ook ditmaal zal men ondanks de voorliefde van de Amerikanen voor vage idealen de houding van Amerika niet moeten zien vanuit een ideologisch standpunt. Er zijn andere factoren, welke de huidige Ameri kaansche politiek dirigeeren. Steeds opnieuw blijkt uit de Ame rikaansche geschiedenis, dat de be langrijke beslissingen van dit land op het gebied van de buitenlandsche politiek in nauw verband stonden met de binnenlandsche spanningen, Ook nu zijn het de binnenlandsche moeilijkheden, welke beslissen over het gevoerde buitenlandsche beleid. De toestand is zelfs zoo critiek, dat Amerika die spanningen naar bui ten moet afreageeren, omdat de toe stand anders ondragelijk zou wor den. Want Amerika staat aan den voor avond van de beslissendste crisis, die het sedert den Amerikaansehen bur geroorlog meemaakt. Een crisis, die het voorbestaan van de Ver. Staten bedreigt en waardoor het land een totale ineenstorting naderbij is ge komen. Slechts een radicaal gene zingsproces kan deze catastrophe voorkomen. Land zonder volle. Zoo snel, is Amerika de laatst eeuw gegroeid, dat van een verbon denheid met den bodem, van een volksche gemeenschapsgedachte geen sprake kon zijn. Wij spreken van een Amerikaanseh volk, in werkelijkheid kan er slechts sprake zijn van een verzameling van kolonisten. De Amerikanen spreken graag over de Amerikaansche smeltkroes, waaruit de geimmigreerden na korten tijd als Amerikanen te voorschijn zou den komen, maar wie langeren tijd in de Ver. Staten heeft gewoond, weet dat deze „smeltkroes" een Ame rikaansche wenschdroom is. Hoe kan ook uit deze verscheidenheid van elementen in enkele generaties een „volk" ontstaan? Zijn oorspronkelijk karakter van een kolonistenland heeft Amerika tot op den huidigen dag bewaard. En hierin ligt nu de kern van alle moeilijkheden, waarmede het land te kampen heeft. Problemen, die niet op te lossen zijn. In alle Europee- sche cultuurlanden vormen de boe ren de bron van alle volksche levenskracht. In Amerika zijn slechts farmers. En tusschen farmer en boer is een hemelsbreed verschil. De boer is geworteld aan den bodem. De far mer is een speculant. De boer is meestal zelfstandig, de farmer is een exponent van de wereldmarkt. In Europa is een arbeider nog altijd een schepper. In Amerika is de ar beider iemand, die in de eerste plaats verdient. Hij is precies zoo individualistisch als de farmer, de beursspeculant of de Wallstreetban- kier. Alle problemen kunnen slechts worden opgelost wanneer het volk in zijn geheel achter de regeering staat. Zijn deze voorwaarden niet aanwezig, dan moet een dergelijk land zich ver houden van alles, waardoor het onderworpen kan wor den aan groote innerlijke spannin gen. De crisis na den wereldoorlog. De wereldqorlog heeft dit bewe zen. Terwijl Duitschland boven zijn nederlaag uit den weg terug vond naar een nieuwen opbloei, ging het overwinnende Amerika een omge keerden weg. De economische ineen storting na den oorlog was een vol komen ineenstorting. Er is geen land geweest, waar zoo duidelijk de leeg heid en de ifmerlijke vermolmdheid van de heerschende levensopvattin gen naar voren zouden komen. Men had gemeend, dat de oorlog de ge heele wereld afhankelijk zou maken van Amerika. Het scheen of de deel neming van Amerika aan den we reldoorlog de poorten van het men- schelijke paradijs op aarde in Amerika dan altijd had geopend. Maar de beroemde zwarte Vrijdag maakte een eind aan een gouden droom en veegde de geheele schijn welvaart in enkele uren weg. De lan den van Europa herstelden zich, steeds kleiner werd de import van Amerikaansche producten. Amerika had zich verrekend en de gevolgen bleken vernietigend voor alle aan hangers van het „volk van Amerika". Een strijd van allen tegen allen volg de. Geen deel van het volk bleef ver schoond. De farmers bleven met hun groote voorraden zitten, de Califor- nische vruchten werden met alcohol overgoten, de tarwe werd verbrand, melk werd in de goten gestort en de onverkoopbare katoen beschimmelde cp torenhooge stapels. Met de in dustrie ging het niet veel beter. Werkgever en werknemer stonden in doodelijke vijandschap tegenover el kaar. Arbeidersbonden schoten ais zwammen uit den bodem en vochten verbitterd met de ondernemers om betere levensvoorwaarden. Het eeni ge, wat bereikt werd, waren hoogere loonen. Het eindresultaat was slechts een groeiende wederzijdsche haat en de kleinigheid van 12 millioen werk- loozen. Hetzelfde proces speelde zich af onder de farmers. Duizenden klei ne farmers gingen te gronde en de groote ondernemingen, die zich nog konden handhaven, bleven tenslotte evengoed met hun producten zitten als de kleine farmers. De laatste resten van een schijnwelvaart wer den vernietigd. Het zou echter spoe dig blijken, hoeveel Amerika van deze harden lessen had geleerd. DE B OTERPRXJZEN. ALKMAAR, 30 'Aug. 1941. Op de heden gehouden botermarkt waren in totaal 105 stuks van X kg aange voerd waarvan de prijs voor klein handel 1.251.30 per X kg. Handel matig. ALKMAAR, 29 Aug. 1941. (Alkm. Exportveiling, N.V.) Andijvie 6.40 8, Appelen 535, Augurken 3 •27, Bieten 4, Druiven 6065, Gele kool 3.204, Groene kool 5, Meloenen 820, Peren 535, Prei 11—16, Pruimen 22—27, Rabarber 5, Raapstelen 4.10, Roo- de kool 24, Snijboonen 8—14, Enkele spercieboonen 20, Dubbele spercieboonen 11.2014, Tomaten 16; Uien 6 en Breekpeen 4 per 100 kg; Bloemkool le s. 912 2e s. 2.50—7.20, Kropsla 2.80—3.50, Knolselderie 1112.50, Komkom mers 1.5013.50 en Perziken 8 15 per 100 stuks; Peterselie 0.90 1.60, Radijs 3, Selderie f 2.80- 7.20 en Wortelen 5 per 100 bos; Postelein per bakje 0.50; Spinazie per 8 K.G. 1.04. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Aug (Lang. Groenten veiling). 140000 kg Roode kool 4; 29000 kg Gele kool 4; 3600 kg Uien (grove, drielingen en nep) 6; 350 kg Peen 3.506; 2500 kg Bieten 5; 2300 kg Rabarber 5; 92775 kg Aardappelen; Schotsche muizen 3.90, Eigenheimers 4.05, BI. Eigenheimers en Bevelanders 4.05; 93700 kg Vroege witte kool 2.80; 4600 kg Slaboonen 14. NOORDSCHARWOUDE, 30 Aug. '41. (Nóordermarktbond). 13200 kg Roo de kool 4; 10000 kg Gele kool 4; 2300 kg Uien (drielingen en nep) 6; 2000 kg Peen af 6, b 4 en c 3.50; 150 kg Bieten 3.50; 4900 kg Peen 4; 155100 kg Aardappelen: Schot sche muizen 3.90, Eigenheimers, Blauwe Eigenheimers, Z. Blauwen en Bevelanders 4.05, Bintjes f 3.90; 42300 kg Vroege witte kool 2.80; 22200 kg Slaboonen 14. WARMENHUIZEN, 29 Aug. 1941. 12000 kg Roode kool 4; 950 kg Gele kool 4; 21200 kg Witte kool 2.80; 4300 kg Slaboonen 14; 11200 kg Kriel 3.30. VERGOEDING VOOR VERLEEN DE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat degenen, die gedurende de maand Augustus ten behoeve van de DUITSCHE WEERMACHT inkwartieringen hebben verleend, zich onder overlegging van de des betreffende inkwartieringsbiljetten ter gemeente-secretarie, afd. Mili taire Zaken, kunnen vervoegen teneinde betaling voor deze ver richtingen te verkrijgen. De verzoeken om vergoeding moeten vóór 5 SEPTEMBER a.s. zijn ingediend. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn zijn ingediend, wordt geen acht geslagen. Overige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeiir.g Militaire Zaken ter gemeente-secretarie, alhier, dagelijks tusschen 91 uur. Alkmaar, 30 Augustus 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. MIDDELBARE HANDELSAVOND SCHOOL TE ALKMAAR. CURSUS 1941/1942. De directeur dezer school brengt ter algemeene kennis, dat de TOE LATINGSEXAMENS EN HET UITVOEREN VAN DE OPGEDRA GEN TAKEN zullen plaats hebben op DINSDAG 2 SEPTEMBER a.s., en -de HEREXAMENS op DON DERDAG 4 SEPTEMBER a.s., tel kens aanvangende des avonds 6X uur, in het gebouw van de U. L. school aan d-e Krelagestraat nr. 31. De lessen worden hervat op VRIJDAG 5 SEPTEMBER a.s„ des avonds 6 X uur, in genoemd school gebouw. De leerlingen, die de school reeds bezocht hebben, moeten hun rap porten geteekend medenemen. Alkmaar, 30 Augustus 1941. De Directeur, A. PRINS. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 31 AUGUSTUS. Groote Kerk, 10 uur, ds. Bosboom, van Hillegersberg (verb, opgave). SCHOORL en GROET, voorm. geen dienst wegens vacaturebeurten; av. half 8 dienst te Schoorl, d's. Boeke. i -

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7