DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I De havenplaats Hapsal veroverd. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. SCHOOL Duitschtand strijdt voor Europa Huil gebombardeerd. VERDÜ1STER1NGS- T1JDEN van 20.27 tot 6.53 Aanvalspogingen bij Tobroek gebroken. Nieuwe leden van den Hoogen Raad. NA TWEE JAREN KRIJGSBEDRIJF. Pagina 4 t 3 bestaat niet, f in het bezette >ied niet langer art. geschiedt door ing van een in ieformulier van missaris voor het sche gebied (com- voor de openbare stelde model, uitschè nationali- male bij het bin- bezette Neder- f bij eenige ver in- of verblijf- ïn dagen hiervan rd worden: h oprende tot een den rijkscommis- zette Nederland- hoorende tot de it en de ,,Waffen- fe personeel1 hier- hoorende tot de veiligheidspolitie sdienst. an deze personen ructie van den 'eregeld. kan worden ge- lis van ten hoogi- aet geldboete van derd en vijftig he voorschriften >t den aan- en evolkingsregisters fisters blijven ook Duitsche natio- st. van de hichtbe- onderneming, in werkzaam zijn; chte werkzaam- van de bedrijfs- onderneming, in verkzaam zijn. als ongevallen, iet hun dienstbe- en, worden on- irklieden in de ige bedrijven band met werk- n luchtbescherr de land- en tuin- ret 1922 worden n getroffen, dt heden in wer- 1941. - Gepubli- it van den secre- het departement treffende vrijstel- ing van belasting naamlooze ven- üdatiebesluit '41). esluit 1941. - Het van Zaterdag ing van den rijks iet bezette Neder- krachtens welke markenbelasting- opgeheven. TE OP KAPEL. zijn het aantal O. L. Vr. ter. oo groot geweest afgeloopen week .lve de kleine) iesland en Haar- maand Septem- ille maand, is er rwachten. 158. Wat deed die Koning Mana Rexo XIII geheim zinnig. Het was zeker iets heel gewich tigs. Ja hoor, daar had je het al. Klom- pertje moest geheime pa pieren gaan halen,- papie ren, die zeker heel belang- waren, de ko- drukte op het ze aan niemand an ders te geven dan aan hem. rijk want ning hem hart, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 206. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Dinsdag 2 September 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Afdeelingen van het Duitsche leger hebben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten noorden van Kiev 27 Sov.jetmonitors en kan- nonneerbooten vernietigd. Bij de zuivering van Estland is de haven plaats Hapsal aan de westkust ge nomen. Bij de gevechten om Reval, die op 28 Augustus eindigden, zijn 11.432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantser wagens, twee pantsertreinen en een groote hoeveelheid ander oor logsmateriaal buitgemaakt. In de Finsche Golf hebben Duitsche vlootstrijdkrachten opnieuw mijnen gelegd. In het gebied onzer mijn- versperringen zijn meer dan 60 in brand staande vijandelijke schepen gezien. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot in hardnekkige herhaalde aanvallen vier vijande lijke koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 14.000 ton, die deel uitmaakten van een krach tig verdedigd convooi, tot zinken gebracht. Sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht de invoerhaven Huil gebom bardeerd. Zware verwoestingen werden aangericht in de docks, de ravitailleeringsbedrijven en de pak huizen, terwijl verscheiden groote branden ontstonden. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben haven werken aan de oostkust van Enge land en vliegvelden in het graaf schap Lincolnshire gebombardeerd. Zij schoten twee bommenwerpers In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gister avond geslaagde aanvallen gedaan op militaire installaties van de Britslhe vlootbases Alexandrië en Port Said. In den afgeloopen nacht ver schenen Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. In woonwijken, onder meer te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aan gericht. Aanvalspogingen van en kele vijandelijke vliegtuigen in Noord- en Noordoost-Duitschland hebben geen resultaat gehad. Door nachtjagers en luchtafweergeschut zijn zeven Britsche bommenwerpers neergeschoten". Felle gevechten geleverd. Berlijn, 1 Sept. (D.N.B.) In den centralen frontsector van het Duit sche Oostelijke front zijn op 31 Aug., naar aan het D.N.B. gemeld wordt, felle gevechten geleverd, waarbij de Sovjets gepantserde ge vechtswagens in het vuur brachten. De Sovjeteenheden werden uiteen geslagen en moesten zich terugtrek ken. Bij deze gevechten werden 25 gepantserde Sovjetgevechtswagens w.o. acht van 52 ton vernietigd. Daarmede werden op 30 en 31 Aug. in het ressort van een Duitsch le gercorps in totaal 86 gepantserde Sovjetgevechtwagens kapotgescho ten en vernield. Formaties van dit Duitsche legercorps schoten boven dien op 30 en 31 Aug. met machine geweren twee Sovjetjagers en een bommenwerper neer. Met afweer geschut werden nog twee Sovjet toestellen neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjepr hebben de Sovjets op 31 Aug. met sterke strijdkrachten de Duitsche neder zettingen aangevallen. De aanvallen werden echter met bloedige verlie zen afgeslagen. Bij deze succesvolle afweergevechten werden 1000 krijgs gevangenen gemaakt, 21 granaat werpers en talrijke andere infante- riewapens der Sovjets werden buit gemaakt. Op 31 Aug. hebben strijdkrachten der Sovjets ten Zuiden van Kiew de poging herhaald om met ondersteu ning van artillerie en kanonneer- booten over te steken naar den Westelijken oever van den Dnjepr. Ook deze poging is, evenals op de voorafgaande dagen, afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewis ten. Het is den bolsjewisten niet ge lukt den Westelijken oever van de rivier te bereiken. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben op 31 Augustus aanvallen ondernomen op verkeerslijnen en formaties Sovjettroepen. In het gebied van Konotop, Kurks en Brjansk werden talrijke spoorlijnen door bomtreffers opengereten en werden verscheidene treinen tot stilstand gebracht Voorts deden ge vechtsvliegtuigen aanvallen op ge motoriseerde colonnes der Sovjets en vernietigden daarbij twintig pantserwagens. Vele vrachtauto's werden door voltreffers vernietigd of beschadigd en twee stukken luchtdoelgeschut 'der bolsjewisten buiten gevecht gesteld. 15 goederen treinen werden deels vernietigd of bleven beschadigd op de rails staan. De gevechten om Reval. Berlijn, 1 Sept. (D.N.B.) Bij de gevechten om Reval hebben de bols jewisten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, buitengewoon zware ver liezen geleden. De formaties van het tiende Sovjetlegercorps, de 22ste gemotoriseerde geschutdivisie, de 10de geschutdivisie en resten van de 16e geschutdisivie, benevens talrijke marine-eenheden en bij de geregelde troepen ingedeelde arbei dersformaties zijn geheel vernield. Bovendien is een groot aantal ge vangenen binnengebracht. De strijd ten Noorden van Nowgorod. Berlijn, 1 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, is de toestand der bolsjewis ten ten Noorden van Nowgorod ten gevolge van de zware slagen, die de Duitsche weermacht hun heeft toe gebracht, en de zware verliezen, die zjj hebben geleden, buitengewoon moeilijk geworden. Als laatste re serve hebben zij inderhaast zeer ge mengde troepenafdeelingen in den strijd geworpen. Daaronder bevin den zich de arbeiders van talrijke Sovjetfabrieken. De actie der Duitsche lucht macht. Berlijn, 1 Sept. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers, hebben .ook op 31 Aug. hun aanvallen op Sovjettroepen ten Oosten van Alakurtti met bijzonder succes voortgezet. Het Duitsche luchtwapen deed Zondag in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front doeltreffende aanvallen op stellingen, vliegvelden en spoorlij nen van de bolsjewisten. Deze aan vallen, die overal verwoestingen, verlies aan menschen en materiaal der Sovjets veroorzaakten, strekten zich ook uit tot militaire doelen op de Westelijke Krim. Ten Oosten van den Dnjepr stonden ha de aanvallen barakken en hangars in brand,' ter wijl zware ontploffingen het werk der vernietiging voortzetten. Duitsche gevechtsvliegtuigen na men op 31 Aug. ten Oosten van' het eiland Oesel een bolsjewistisch troe pentransportschip waaren vielen het aan. Het- schip van ongeveer 3000 brt. bleef na een bomtreffer zwaar beschadigd met sterke rook ontwikkeling- liggen. Ter ondersteuning van het. leger hebben formaties van het Duitsche luchtwapen op 31 Aug. doeltreffen de aanvallen-ondernomen op het ge bied rondom Petersburg. .De Sov jets leden daarbij gevoelige .verlie zen aan soldaten en oorlogstuig. Bo vendien werden- in dit gebied acht tien Sovjet pantserwagens vernie tigd en 105 vrachtauto's onbruikbaar gemaakt. Een luchtdoelbatterij der bolsje wieken, die de aanvallen van de Duitsche formaties probeerde te ver hinderen, werd door voltreffers bui ten gevecht gesteld. k... i fcH.fSJERM MISDAAD T£G£N HET EIGEN VOLK, (Polygoon-v. Bilsen) Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 2 September: op 18.38 onder 3.03 5 Sept. Volle Maan. Italiaansch legerbericht. Rome, 1 Segt. (Stefani.) Weer- machtbericht no. 454 luidt als volgt: Aan het front van Tobroek zijn naderingspogingen van den vijand krachtig gebroken door onmiddel lijk optreden van onze detachemen ten, die den tegenstander verliezen toebrachten. Italiaansche bommenwerpers heb ben bommen geworpen op troepen- Efarakken, haveninstallaties en ver dedigingswerken der sterkte, waar talrijke branden werden ontstoken. Duitsche jagers schoten een Blen heim neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op eenige plaats jes op Rbcdos: eenige gewonden en schade van geen beteekenis. In verschillende sectoren van het front van Gondar voortdurende be drijvigheid onzer detachementen, die acties van den tegenstander heb ben doen mislukken en die vijande lijke troepen hebben verrast en ver spreid. Zij maakten vee en materiaal buit. Een Hcngaarsch legerbericht. Boedapest, 2 Sept. (D.N.B.) De chef van den Hongaarschen genera- len staf meldt: Sedert het op 10 Aug. uitgegeven bericht van den generalen staf zijn onze troepen 290 tot 300 km. diep vijandelijk land binnengerukt. Onze gevechtsvliegers hebbhn met suc ces tegen een vijandelijke over macht gestreden. Tijdens de laatste luchtgevechten hebben wij 15 Sov jetmachines neergeschoten. Een eigen vliegtuig keerde niet terug Het superieure werk van onze pio niers en spoorwegpioniers heeft met succes den snellen opmarsch en het vlotte verloop van de voorziening der troepen gesteund. Onze verlie zen tusschen 10 Aug. en 1 Sept. zijn: Gesneuveld 11 officieren en 154 man, gewond 37 officieren en 376 man, vermist 2 officieren en 21 man. 's-Gr a ve n h a ge, 1 Sept. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1, sub 3, van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en in overeenstemming met art. 2, al. 2, van zijn verordening no. 130/41 betreffende de leeftijdsgrens van rechters met ingang van 1 Sep tember 1941 prof. mr. J. Kosters, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden en mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad, eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art -.1, sub. 3, van zijn verordening no. 108/40 den rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. G. H. Smits en den vroegeren procureur-generaal te Arnhem mr. dr. J. A. de Visser benoemd tot leden van den Hoogen Raad. DE AAN IRAN GESTELDE VOORWAARDEN. Berlijn, 1 September (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, verwacht men in de eerst volgende 48 uur beslissingen bij de Britsch-Iraansche onderhandelingen Uit Simla wordt gemeld, dat tot de voorwaarden, die de Engelschen ïian gesteld hebben, .ook de eisch behoort, dat faciliteiten zullen wor den verleend voor het transito van Britsch oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie een bepaald gebied zou bezet blijven. De bezetting van drie hoofd- zónes geëischt. Stockholm, 1 September. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht wordt in ■ie Sovjet-Britsche voorwaarden, die aan de Iraansche regeering reeds zijn voorgelegd, als minimum de be zetting van drie hoofdzónes door de Britsche en Sovjettroepen geëischt. De eerste zóne is het petroleumge- bied in het Zuidwesten van Iran, de tweede het eindpunt van dei? Transsiberiaanschen spoorweg bij de Kaspische Zee, dat onder Sovjetcón- trole zou komen te staan. De derde zóne is Tebris aan den spoorweg tusschen Teheran naar den Russi- schen Kaukasus. De Sovjettroepen zullen volgens dit bericht ook een punt op den weg van Tebris naar de Turksche grens bezetten om con trole te oefenën op den belangrijken verkeersweg tusschen Iran en Tur kije. Een der belangrijkste bedoelin gen is de waarborging van het ge bruik der Iraansche spoorwegen door de Engelschen en Sovjets. Alle vijandelijke krachten in het Oosten buiten gevecht gesteld. Berlijn, 1 Sept. (D.N.B.) In ven band met het feit, dat twee jaar ge leden de gevechtshandelingen een aanvang namen, wordt aan het D.N.B. van militaire zijde het vol gende medegedeeld: De ineenstorting van Polen binnen den kortst mogelijken termijn, deed een volkomen veranderden toestand in heel Oost-Europa ontstaan, welke, zooals hekend, door de Sovjets werd uitgebuit, om gebieden van Oost- Polen, de Baltische landen en het Roemeensche Bessarabië te bezetten en te onderdrukken. In haar drang naar de Oostzee viel de' Sovjet-Unie eind November 1939 ook Finland aan en ontrukte aan dit land belangrijke gebieden in Karelië, met de hoofd stad Viipuri, dat de Finnen, zooals bekend, Zaterdag j.l. terug veroverd hebben. De Sovjet-Unie had dus op ondubbelzinnige wijze gebruik ge maakt van het gewapende conflict der groote mogendheden van Cen traal- en West-Europa om haar eigen positie ten koste van de kleine na buurlanden te versterken. Dit moet men zich in herinnering terug roepen om den toestand van het oogenblik in het Oosten des te beter te kunnen begrijpen. De tegen zet, welke de Duitsche weermacht eind Juni van dit jaar heeft geno men, heeft inmiddels geleid tot de herovering der randgebieden, die de Sovjets in de jaren 1939 en 1940 we derrechtelijk hadden ingelijfd. Bo vendien staat de Sovjet-Unie .thans met de Duitsche weermacht en haar bondgenooten in een feilen strijd om haar eigen bestaan. Reeds heeft zij haar geheele positie in de Oostzee zoo goed als verloren, want het haar nog overgebleven gebied om Peters burg is reeds door de Finnen in het Noorden en door de Duitschers in het Oosten, Zuiden en Westen van Petersburg nauw omsingeld. Tever geefs probeeren de Sovjets in de Oekraine de verloren gegane in dustriegebieden ten W. van den Dnjepr te heroveren. Onophoudelijke pogingen van de Sovjets om aan de kust van de Zwarte zee en op den W. oever van den benedenloop van den Dnjepr te landen, werden met zware verliezen voor hen verijdeld, dank zij den goed georganiseërden Duitschen afweer, hoewel deze aan vallen aan den Dnjepr door artille rie en kanonneerhooten der Sovjets ondersteund werden. In den loop van de gevechtshandelingen, die op 1 Sept. 1939 begonnen zijn, heeft Duitschland alle krachten, waardoor het in het O. bedreigd werd, versla ge» en buiten gevecht gesteld. Reeds thans kan geconstateerd worden, dat tot die krachten ook de bolsjewieken behooren, hoewel hun wanhopig verzet hun definitieve lot wellicht nog iets zal rekken. Wan neer de Sovjets wellicht in ernst aan de beloofde Engelsch-Amerikaansche hulp gelooven, dan moeten zij zich juist op den dag van heden wel be denken, dat ook Polen twee jaar ge leden van de beloofde Engelsche hulp verstoken is gebleven. De opvatting in Berlijnsche kringen. Berlijn, 1 Sept. (A.N.P.) Met groote tevredenheid blikt men in Berlijn sche politieke kringen terug op de militaire en politieke resultaten wel ke behaald zijn sinds den len Sep tember 1939. Uit de toen begonnen Duitsche politieke actie tegen Polen, dat door de Engelsche garantie aan grootheidswaanzin was gaan lijden, een actie, die noodzakelijk gewor den was, omdat aan het Duitsche volk in dit gebied een voor zijn be staan vitale eisch met geweld moet worden geweigerd, is zooals bekend reeds op 3 Sept. 1939 de groote strijd ontstaan, dien Engeland door zijn oorlogsverklaring verwekt en dien het sinds jaren tegen het Duitsche rijk had voorbereid. Uit dezen strijd is inmiddels weer 'n strijd van het Duitsche rijk en zijn bondgenooten tegen het bolsjewisme ontstaan, zoodat de oorlog, dien En geland aan Duitschland heeft opges- drongen, verkeerd is in een vernieu wingsveldtocht van Europa. De ver bonden legers van Europa, zoo werd in de Wilhelmstrasse verklaard, mar- cheeren thans op tegen het laatste steunpunt van Engeland op het Europeesche continent: het bolsje wisme, dat in het O. van het Duit sche rijk de groote bedreiging moest zijn voor de toekomstige ontwikke ling van het nieuwe Europa, en in werkelijkheid reqds geworden was. Deze constateering werd door de vermelde toonaangevende kringen van de Wilhelmstrasse in recht- streeksch verband gebracht met de opvatting welke tot uiting is geko men in het officieele communiqué over de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce, dat deze oorlog voor de asmogendheden een strijd is, dien zij terwille van hun eigen toekomst en terwille van de toe komst van Europa tot aan de over winning zullen voortzetten. Wij be schouwen dezen oorlog, zoo werd verklaard, als een heiligen strijd van het standpunt der geschiedenis van ons volk en van het standpunt der taak, welke aan Europa is opgelegd, een oorlog, welke niet kan eindigen met onbeduidende compromissen, doch een oorlog, die tot het einde en, naar wij weten, tot het zegevie rende einde, zal worden uitgestre den. De politieke situatie. De politieke situatie wordt geken merkt door de militaire nederlagen van de Britsch-bolsjewistische coali tie. Manoeuvres verlichting teweeg te brengen zooals de ontmoeting Churchill-Roosevelt of de conferen tie van Moskou, vermogen even wei nig te bedriegen als de brutale en zinlooze overweldiging van Iran de aandacht vermag af te leiden van de militaire nederlagen van Engeland. Het zenuwachtige geschreeuw uit Londen, Moskou en Washington en het daar al te duidelijk vertoonde vertrouwen, vermogen de angst voor het komende einde niet te verdoeze len. Europa is vastbesloten om on der leiding van de as de overwinning te behalen op die machten, die het willen hinderen in de ontwikkeling van zijn krachten. De as en haar bondgenooten zullen niet rusten vooraleer de overwinning definitief is behaald, en Europa, vrij van alle gevaren, zijn sociaal, economisch en volksch leven naar eigen wetten kan inrichten. Alle pogingen, die wij juist de laatste dagen beleven om aan afzonderlijke deelgenooten in den strijd slechte beweegredenen toe te schrijven, worden verijdeld op de vastberadenheid der mogendheden, die zich vereenigd hebben in den strijd tegen de vijanden van Europa. EEN VERKLARING VAN ROOSEVELT. New-York, 1 Sept. (A.N.P.) Presi dent Roosevelt heeft in zijn week endverblijf in Hydepark een rede uitgesproken, die door den pessimis- tischen toon opzien heeft gebaard. Roosevelt verklaarde o.m., dat de Europeesche oorlog zich kon ont wikkelen tot een wereldoorlog welk gevaar thans grooter is dan ooit te voren. Hij hoopt echter nog steeds, dat het den Ver. Staten mogelijk zal zijn zich verre te houden van den oorlog. Hij moést de Amerikaansche natie er echter voor waarschuwen, dat zij niet moet gelooven, dat de definitieve beslissing uitsluitend in handen der Ver. Staten zelf ligt. Volgens de opvatting van Roosevelt zou „de volgende aanvalshandeling" de Ver. Staten kunnen dwingen deel te gaan nemen aan den oorlog. De stedelijke overheid van New- Y'ork zou overigens, zoo wordt be weerd, bezig zijn met besprekingen over alle problemen in verband met DE GRAANOOGST IN Z.O.- EUROPA. Berlijn, 1 Sept. (A.N.P.) Volgens de ontvangen berichten is in alle landen van Z.O.-Europa een goede graanoogst te verwachten. Dit is bij zonder verheugend, omdat de slech te oogst van verleden jaar in vele landen in het Z.O. zekere moeilijk heden in de broodvoorziening had doen ontstaan. Reeds volgens de tot dusver bekende resultaten kan met stelligheid verwacht worden, dat door de goede graanoogst van dit jaar de voorziening van de rond 80 millioen menschen in de Z.O. staten volkomen verzekerd is en dat boven dien niet onaanzienlijke hoeveelhe den tarwe en maïs ter beschikking zullen staan voor den uitvoer. Ooic rogge, gerst en haver hebben bevre digende oogsten opgeleverd. 'ii een eventueele evacueering van een millioen vrouwen, mannen en kinde ren uit New-York.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1