stille no. 9 Eerste uitvoeringsbesc belasting 1941. inkomsten- R ADIOPROGRAMMA Interessante grepen uit het programma van den dag. Baker vergiftigde haar echtgenoot. D ASHIELL HAMMETT 194 De zegetocht van de Duitsche materialen. s O ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1941.Pagina 3 DE BESTUURDER..,. Verantwoordelijkheidsbesef, voorzichtigheid en moed dient degene te bezitten, die zulke gevaarten met hun bemannnig met zekere hand wil besturen. 1 (Atlantic-Holland) 's-G ravemhage, 1 Sept. De Nederlandsche Staatscou rant van hedenavond bevat de eerste uitvoeringsbeschik- fcing inkomstenbelasting 1941, waaraan wij het volgende ont- leenen: indien van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep de winst van een boekjaar moet wor den verdeeld over twee kalender jaren, wordt het bedrag, dat telkens aan het eerste van twee kalender jaren moet worden toegekend, vast gesteld bij beschikking van den inspecteur, die den eerstvolgenden aanslag moet vaststellen of ver moedelijk zal moeten vaststellen. Het bedrag wordt zoo mogelijk na overleg met den belastingplich tige vastgesteld. Bij de vaststelling wordt rekening gehouden met de winst, welke de belastingplichtige geacht kan worden gemiddeld per jaar met het bedrijf te verwerven. Hetgeen met betrekking tot het totale bedrag van de winst eener vennootschap onherroepelijk is komen vast te staan ten aanzien van een der vennooten, geldt van rechtswege ook ten aanzien van de overige vennooten. Voor zoover, voor het belasting- Jaar 1940/41 van de volgens de wet op de inkomstenbelasting 1914 ge heven inkomstenbelasting, de zui vere opbrengst van een bedrijf of een zelfstandig geoefend beroep is berekend op zoodanige wijze, dat voorraden bij het einde van het laatst verloopend kalender- of boekjaar lager zijn gewaardeerd, dan zij volgens art. 10 van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 haden mogen zijn gewaardeerd, geldt het bedrag, waarop de desbe treffende voorraden daarbij zijn ge waardeerd, als het bedrag van de werkelijke aanschaffings- of voort- brengingskosten. Inkomsten uit dienstbetrek king, welke niet in geld wórden genoten en gewaardeerd, moe ten worden naar den gemid delden prijs ter plaatse van verbruik, worden voor de hef fing van de inkomstenbelasting gewaardeerd op hetzelfde be drag, waarop zij voor de hef fing van de loonbelasting zijn gewaardeerd. De afschrijving over een kalen derjaar op woonhuizen, welke niet tot het bedrijfs- of beroepsver mogen van den belastingplichtige behoor en, wordt gesteld op 10 ten honderd van de huurwaarde over het kalenderjaar. Voor de toepassing van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 en van deze beschikking worden polissen, waarbij de verzekeraar nog andere uitkeeringen in uitzicht heeft gesteld dan termijnen van een al dan niet ingegane lijfrente, geacht te zijn gesplitst in een polis van lijfrente en een andere polis. Tot de andere uitkeeringen be- hooren niet wunstuitkeeringen van den verzekeraar, voor zoover deze met het verzekerd zijn van een al dan niet ingegane lijfrente verband houden. Zulke winstuitkeeringen worden als termijnen van een lijf rente beschouwd. Polissen van levensverzekering, waarop een kapitaal verzekerd is, dat uitsluitend kan worden aange wend tot aankoop van een of meer lijfrenten, worden met polissen van lijfrente gelijk gesteld. Indien een polis en derhalve ook een al dan niet periodieke premie moet worden gesplitst, is de verze keraar gehouden, den premie- schuldige desgevraagd binnen twee maanden schriftelijk op te geven, hoe de premie dient te worden gesplitst.' De belastingplichtige, die, buiten de beoefening van een bedrijf, of van een zelfstandig uitgeoefend be roep, zich verbindt tot levering van zaken, welke hem nog niet toebe- hooren en met 'betrekking tot welke hij nog niet een recht op levering heeft verworven alsmede de belas tingplichtige, die als belegging of met speculatieve oogmerken zaken, van welken aard ook, onder be- zwarenden titel verwerft,'is gehou den, de aan- en verkoopnota's en, in het algemeen, alle bescheiden, welke tot den aankoop en den ver koop van zoodanige zaken betrek king hebben, gedurende vijf jaren te bewaren en ze desverlangd over te leggen. Indien, met betrekking tot eenig tijdvak tien aanzien van een belas tingplichtige, het vermoeden be staat, dat hem een aanslag zal worden opgelegd, welke de met dien aanslag te verrekenen bedra gen wegens dividend belasting en loonbelasting in niet geheel onbe- teekenende mate te boven gaat, wordt aan dien belastingplichtige een voorloopige aanslag opgelegd tot het vermoedelijke bedrag van het verschil. Ontstaat het vermoeden, dat het in het vorige lid bedoelde verschil aanmerkelijk hooger zal zijn dan een reeds opgelegde voorloopige aanslag, dan kan een nadere voor loopige aanslag worden opgelegd. Een aangiftebiljet wordt uitge reikt aan een ieder, door of namens wien daartoe het verzoek wordt gedaan aan den inspecteur, tot wiens ambtsgebied de gemeente van aanslag of de vermoedelijke gemeente van aanslag behoort. Dit dient te worden gedaan binnen veertien dagien nadat sedert het einde van het kalenderjaar of be lastingtijdvak zes maanden zijn verloopen zonder dat aan of voor den belastingplichtige een aangifte biljet is uitgereikt en zonder dat hem een voorloopige of definitieve aanslag voor dat kalenderjaar of belastingtijdvak is opgelegd. Het verzoek behoeft echter niet te wor den gedaan, indien redelijkerwijs moet worden aangenomen, dat voor net kalenderjaar of belastingtijd vak, inkomstenbelasting hetzij niet verschuldigd is, hetzij niet ver schuldigd zou zijn, indien de voor verrekening vatbare dividendbelas ting en loonbelasting door den in specteur verrekend zouden zijn. Bizondere aangiftebiljetten. Er zijn bijzondere aangiftebil jetten: 1. tot aangifte van hetgeen door een buitenlandschen belastingplich tige uit een binnenlandsche bron van inkomen wordt genoten, hetzij als 'winst van bedrijf of zelfstandig uitgeoefend beroep, hetzij als zui vere opbrengst van eenig bestand deel van zijn roerend kapitaal, dat hem aanspraak geeft op een winst aandeel, dat geen dividend is; 2. tot aangifte van de winsten, zuivere inkomsten en persoonlijke verplichtingen, welke door den echtgenoot eener niet duurzaam gescheiden levende gehuwde vrouw WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre trio. 12.— Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Groninger Orkest ver. en soliste. 2.15 Ensemble Amende. 3.Voor de vrouw. 3.20 Zang,- piano en gr.pl. 4.Bijbelle zing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De speellieden en Klaver Drie. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Volkszang met piano begeleiding. 8.Gr.pL 8.15 Cyclus Volksgezondheid. 8.30 Gev. progr. (e.o.) 9.30 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuws ber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: The Dutch achievements in the Nether lands Indies. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilversum I. 8.BNO: Nieuws ber. 8.15 Gr.pl. 10.-Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert (e.o.) 10.40 Voor dracht. 11.Gr.pl. 12.Orkest Ma- lando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Romancers en so list. 1.45 Schrammelkwartet en so liste. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Eigen opnamen. 4Het Hollandsche Trio en gi.pl. 5.Wijdingswoord. 5.15 BNO: Nieuws- econ. en beursber. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.Gr.pl. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 In en om de N.S.B. (voorbereid door de N.S.B.) 8.le acte van de opera „Die Zauberflöte" (e.o.) 9.35 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Dagslui ting (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.0510.15 Gr.pl. Ernstige muziek. Jo Immink zingt enkele liederen van den Mechelschen organist Cor Peters en van zijn Noord Nederlandsche collega Jan Nieland. (15.20 Hilv. I). Het Hollandsche trio (Hoog Bre- CALCULATIEVOORSCHRIFTEN MAATKLEEDINGBEDRIJF. 's-Gravenhage, 1 Sept. Naar het departement van handel, nijverheid en scheepvaart mededeelt, is bij een beschikking van den secretaris-ge- raal van dit departement de „calcu- latiebeschikking geconfectionneer- de goederen no. 1" in zóóverre aan gevuld, dat de daarin gegeven cal culatievoorschriften thans uitdruk kelijk ook voor de maatkleedingbe- drijven van toepassing zijn ver klaard. Bedoelde aanvullingsbe schikking is gepubliceerd in de Ne derlandsche Staatscourant van 1 Sept. 1941 rio. 169. EERSTE MAATJESHARING AANGEVOERD. Gistermorgen is in den rijks- vischafslag te IJmuiden de eerste maatjesharing sedert Mei van het vorig jaar verkocht. De IJmuider logger „Sursum Corda 3" van de reederij Schipper en v. d. Over liep Zondag te IJmui den binnen met een vangst van 50 kantjes prima maatjesharing. Hier van zijn heden 10 kantjes verkocht, welke 2500 opbrachten. Het res tant der vangst zal morgen ver kocht worden. derode, Röntgen) voert trio's uit van Paul Graner, den Duitschen componist, die in Jan. a.g. 70 jaar hoopt te worden en van «mi leer ling van Cesar Franck, August® Chapuis. Van 13.14.15 uur Hilv. I verzorgt de Gron. Orkestver. o.l.v. Kor Kui ler een middagconcert voor den Omroep, waarin o.a. de pianiste Sini Brom het zoo populaire pianoconcert van Grieg ten ge- hoore zal brengen. Voor de vrouw. Van 15.15.20 uur Hilv. I bespreekt mevr. Ellen Russe het boek: „De mensch en de klok ken", door Elizabeth Bergstrand Paulsen. Reportage. Van 19.4520.— uur Hil versum n wordt begonnen met een nieuwe rubriek getiteld: „Het N.S.B.-kwartier". In deze rubriek worden reportages gegeven van de activiteit van de Nationaal Socia listische Beweging. Voor de Jeugd. Ds. Jan A. Reincters hjudt van 17.3017.45 Hilv. I een interessante lezing voor de rijpere jeugd getiteld: Lichaamshouding en Levenshouding". HET DUTFSCHE RIJKS PROGRAMMA. Woensdag 3 September. Het Schneiderhan-kwartet speelt in een k^mermuziek-programpaa van 11.OO11.30 het Lerchenkwartet van Joseph Haydn en een nagelaten werk in C-moll van Franz Schu bert. In een vroolijk programma over den zender Frankfurt werken «nee: Lilly Trautmann en Lizzy Wald- müHer (sopraan), Franz Fehringen (tenor), Anton Inkamp (bas), het groote orkest van den rijkszender Feankfurt onder leiding van dr. Reinhold Merten en het kleine or kest van den rijkszender Frankfurt onder leiding van Franz Hauck. Van 20.1520.50 uur koorzang: „Met zuiveren stem". Achtereenvolgens frontberichteru Werken van volksche meesters worden uitgezonden van 21.1522.00 uur. Rainer Grund (klarinet), Adolph Niegsch (piano), en een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Topitz spelen melodieën van Lortzing, Schubert, Weber en Strauss e.a. BOMMEN OP ONS LAND. 's45ravenhage, 1 September. In het afgeloopen weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De Duitsche afweer trad dermate krachtig op, dat de aanvallende vliegtuigen er niet in slaagden om bommen op grootere plaatsen neer te werpen. Wel vie len diverse brisant- en brandbom men op onbebouwd land of op kleinere plaatsen. Noemenswaar dige schade werd niet aangericht. Op een plaats werd een tuinhuis beschadigd, een aantal woonhuizen kreeg wat glasschade, en op weer een andere plaats moesten een vijftal woonhuizen ontruimd wor den, omdat in de nabijheid een blindganger neergekomen was. MR. JOH. M. JOLLES 70 JAAR. De president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. Joh. M. Jolles, viert morgen, Woensdag 3 Septem ber, zijn 70sten verjaardag. Er is dien dag tusschen 11 en 12 uur ge legenheid den president in het paleis van justitie Prinsengracht, gelukwenschen aan te bieden. NA EEN KORTE ONWEERSBUI zijn de „wegen" in de Sovjet-Unie in een diep moeras veranderd, en alle handen moeten mee aanpakken om de weggezakte voertuigen weer vlot te krijgen. (Hoffmann) in zijn aangifte moeten worden be grepen, hoewel de vrouw "het be heer over eigen vermogen heeft, dan wel de beschikking heeft over inkomsten uit een door haar uitge oefend bedrijf of vrij beroep, dan wel de beschikking heeft over in komsten uit dienstbetrekking, over andere inkomsten uit arbeid in den zin van art. 28 van het besluit, dan wel over inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringeSi. He bijzondtere aangifte-biljet, bedoeld onder 1, wordt uitgereikt aan binnen het rijk wonende per sonen, of aan een der binnen het rijk wonende personen, met wien of met wie de belastingplichtige tot het bedrijfs- of beroeps-vermogen gerechtigd is, dan wel die het winst aandeel verschuldigd is of zijn. Het bijzondere aangiftebiljet, be doeld onder 2, wordt uitgereikt aan de vrouw. Van de belasting zijn vrijgesteld de consulaire en andere vertegen woordigers van vreemde mogend heden, de hun toegevoegde ambte naren en de bij hen inwonende in hun dienst zijnde personen, allen, mits zij vreemdeling zijn en overi gens binnen het rijk geen bedrijf of beroep uitoefenen en onder voor waarde van wederkeerigheid, indien door den staat tot welken die ver tegenwoordigers behooren, een be lasting naar het inkomen of naar het vermogen wordt geheven. De vrijstelling volgens lid 1 strekt zich niet uit tot de buiten het ambt of de betrekking verworven opbrengst van bronnen van in komen. 3) Ook voor binnenlandsche be lastingplichtigen blijft -de aftrek wegens onverrekende verliezen van vorige, jaren en die wegens per- Naar het ANP vern., is thans komen vast te staan, dat inder daad ook de echtgenoot van de 45-jarige baker A. D. te Zuid- wening (gemeente Veendam) door vergiftiging om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justitie op 25 Aug. j.l. het lijk van den heer D. laten opgraven om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder de ze zou zijn gestorven, aangezien, na dat was komen vast te staan, dat mevrouw M door baker D. was vergiftigd, het vermoeden rees, dat ook deze man geen natuurlijken dood gestorven zou zijn. De sectie op de lijken heeft thans uitgewezen, dat in beide lichamen sporen van arsenicum aanwezig wa ren. Deze arsenicum is door mej. D. in Veendam gekocht. Een drogist in Veendam heeft gis termorgen medegedeeld, eind Juni, dat was een week vóór het overlij den van mevrouw Molema, aan mej D. arsenicum te hebben verkocht. Mej. D. ontkent dit pertinent. Het onderzoek strekt zich thans uit naar Rotterdam en Utrecht, waar mej. D. kort voor het overlijden van haar man vertoefd schijnt te heb ben. Het' onderzoek wordt met kracht voortgezet. soonlijke verplichtigen beperkt tot hetgeen te dier zake, naar art. 38 lid 2 van het besluit bij buiten- landsche belastingplichtigen wordt afgetrokken. Deze beschikking treedt heden in werking. geschreven door teekeningen van ALEXANDER RAYMOND OP DUINDIGT WERDEN COURSES GEHOUDEN. Moment uit den ren om den Curagaoprijs, gewonnen door Guignols Pride van D. Siem Jr. 9 (Polygoon-Meyer) .«.«««((«mi!* r' t: Op alle terreinen van de industrie, de techniek en het dagelijksch leven zegevieren de Duitsche materialen. De betiteling „Ersatzstoff", heeft in korten tijd haar beteekenis vol ledig verloren, want uit het z.g. „Ersatz" heeft zich hoogwaardig materiaal ontwikkeld, dat in geen enkel opzicht voor het oorspronke lijk materiaal onderdoet, integen deel, het zelfs in vele gevallen over treft. Om het Nederlandsch publiek een beeld te geven van de ontwikkeling van de Duitsche materialen, wordt van 3 tot 11 September a.s. in den Haag, Kneuterdijk 20, een tentoon stelling onder het motto „Deutsche Werkstoff-Schau" gehouden. Op de bovenste foto: damespan toffels van gekleurd vischleder. Onder:' Van de veelzijdige ge bruiksmogelijkheden van cellophan getuigt deze met dit materiaal be kleed e leunstoel. (Foto's: Recla)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6