DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. wËmêmm. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. 143e Jaargang No. 208. Donderdag 4 September 1941 mDuiischland strijdt voor Europa.. Succesvolle gevechtshandelingen aan het O.-front. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. v pf - >1 v/* Duitsch commentaar op de laatste rede van Roosevelt. De toekomst behoort aan de opbouwende machten. Kerkelijke verklaring. Britsche vijandelijke afdee ling in Oost-Afrika verstrooid. Pagina 4 52. Dat was zo gemak- elijk, zou je Klom- artje was :hter hele- .aal niet ver en toen ij nog pas paar hon- ard meter ad gelopen, wam daar awaar een gent aan- Dat ras een uit- omst, die zou em wel even en Klompertje hem eleefd aan. HAMMA iG. M. 6.45 Gr.pl. 7.— Gr.pl. 8— BNO: 8.25' isvrouw. 9.25 oer. 11.20 Or- Bachman en manak. 12.45 ber. 1.Fr. t en zang met ïaarL Orkest- or de vrouw. >egeleiding en Groote rollen erie met gr.pL :on. en beurs- 6.15 Sociale rie. 6.30 Gr.pL 10 Gev. progr. - Gr.pl. 9.45 -10.15 BNÖ, of the 6.45—8— Nieuws- Morgendienst phrist. Radio- met piano- 0 Voordracht, en zijn orkest 12.45 ber. 1.Om- 2— Bonte zieken. 4. a orkest. 4.30 ;en van Christ, a or de Christ. 5NO: Nieuws-, 30 Viool en en lichame- Omroeporkest, Act. half- -.5 Brandende Zang, fluit en Nieuws- et fnijdagcon- o.l.v. Marinus uur Hilv. I is solist met het an. Voorts be- orkèstwerken ansspel „Hale- II wordt •amma uitge- m Wickevoort Jan Prins, piano. productieslag- uur over ordt een hoor- ïder den titel: het leven" 30—17—Hilv. zangkoor o. 1. eeft van 18. een samenvat- ver de resul- erden door de n van zomer - 15.—15.20 uur tlffv. Boven cursus „Van m 18.15—18.30 heer G. van de voorlich- t departement er het onder- d". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 3 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het geheele O. front zijn succesvolle gevechtshandelingen aan den gang. De Rbemeensche luchtmacht heeft een aanzienlijk aandeel gehad in de groote suc cessen aan het Z.O. front. Zij heeft tot einde Augustuk 433 vliegtuigen vernietigd en de operaties van het landleger op voortreffelijke wijze gesteund. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen havenwerken aan de Britsche Oostkust en vlieg velden in de Midlands gebombar deerd. Aan het Kanaal, aan de Nederlandsche en aan de Noorsche kust hebben lichte vlootstrijd- krachten gisteren overdag zeven Britsche vliegtuigen neergescho ten, jagers en afweergeschut vier en marinegeschut één. In Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansche duikbommen werpers bij een aanval op To- broek op 1 Sept. zware bomtref- fers geplaatst op Britsche artille riestellingen en troepenkampen. In den afgeloopen nacht ver schenen vijandelijke vliegtuigen boven N.- en M.-Duitschland, als mede boven het Rijn-Maingebied. De aanval van een afdeeling bom menwerpers op Berlijn kwam ten gevolge van het krachtige afweer- vuur niet tot volledige uitwerking. Slechts enkele vliegtuigen bereik ten de binnenstad. Door bommen op woonwijken leed de burgerbe volking geringe verliezen aan doo- den en gewonden. Zes Britsche bommenwerpers werden door het afweergeschut neergeschoten. Sovjetstrijdkrachten in de pan gehakt. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) In de ge vechten van 2 Sept. in den centralen sector van het Duitsche O. front werden sterke strijdkrachten der Sovjets onder zware verliezen in de pan gehakt. Vooral het pantserwa pen der Sovjets heeft weer zware verliezen moeten incasseeren. De Duitsche troepen vernietigden tij dens deze gevechten veertig pant serwagens der Sovjets, waaronder elf pantserwagens van het zwaarste type en een amphibie-pantserwagen van 40 ton gewicht. Bovendien wer den 2.250 gevangenen gemaakt en werden twee pantserverkennings- wagens, talrijke voertuigen der Sov jets en oorlogstuig buitgemaakt. In weerwil van verbitterden tegenstand der Sovjets veroverden Duitsche formaties infanterie en pantserwa gens op 2 Sept. een boschgebied. eveneens in den centralen sector van het O. front. In goede samen werking van de Duitsche infanteris ten met de pantserwagens werden de bolsjewisten uit het boschgebied verdreven. Tijdens deze gevechten maakten de Duitsche troepen 2.500 gevangenen, terwijl drie Sovjet pantserwagens, negen stukken ge schut, 18 machinegeweren en 25 voertuigen werden buitgemaakt of vernietigd. Ook op verscheiden an dere plaatsen van het O. front ver richtten de Duitsche troepen op 2 Sept. weer bijzonder succesvolle operaties. De bolsjewisten hadden in alle sectoren zware bloedige ver liezen. In de gevechten van 1 Sept. wer den aan dezen frontsector 5.700 ge vangenen gemaakt, 27 Sovjet-pant serwagens, waaronder een pantser wagen van 32 ton, 18 stukken ge schut, 151 machinegeweren, 47 gra naatwerpers en groote hoeveelheden infanteriewapens en ander oorlogs tuig werden vernietigd of buitge maakt. Duitsche vliegers, die van gewapende verkenning boven de Finsche golf terugkeerden, rappor teerden, dat zij in het gebied van de Duitsche mijnversperringen tal rijke wrakken van verongelukte transport- en vrachtschepen der Sovjets hebben waargenomen. De Duitsche mijnversperringen zijn tot scheepskerkhoven voor de bolsje wisten geworden. Formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben gisteren in het gebied tusschen den Dnjepr en de Krim re serves en troepenconcentraties van de Sovjets vernietigd. Aanvoerwe- gen en troepentransportcolonnes der bolsjewisten in het gebied tusschen Krementsboeg en Dnjepropetrowsk werden op succesvolle wijze met bommen van allerlei kaliber be stookt. Vier volgeladen Sovjet-goe derentreinen werden door bomtref- fers vernietigd en vier batterijen werden tot zwijgen gebracht. Boven dien werd een groot aantal vracht auto's vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren in het gebied van Brjansk met succes ingegrepen in den strijd te land. Pantserwagens van de Sov jets, welke voor den aanval gereed stonden, waaronder yerscheidene wagens van het zwaarste type, wer den door voltreffers vernietigd. In hetzelfde gebied werden door bom men en boord wapens talrijke vrachtauto's verwoest. In scheer- vlucht brachten Duitsche gevechts vliegtuigen drie machinegeweernes ten tot zwijgen, beschadigden ver scheidene goederentreinen en lieten een munitiedepót der Sovjets in de lucht vliegen.' Gevechten aan de kust van Estland. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) Bij de gevechten aan de kust van Estland hebben de bolsjewisten op 2 Sept. geprobeerd den Duitschen opmarsch tegen te houden. Om den Duitschen aanval te keeren, gebruikten de Sovjets batterijen van.de kustartille- rie en van zee uit grepen Sovjetoor logsschepen met hun scheepsgeschut in den strijd te land in. Door een grootscheepschen aanval werd het verzet van de Sovjets echter gebro ken. De bolsjewisten leden in deze gvechten zware bloedige verliezen. De Duitsche opmarsch aan de Est- landsche kust werd voortgezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben op 2 Sept. in de Finsche goif met succes koopvaardijschepen der Sovjets met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Drie koopvaar dijschepen met tezamen 11.000 brt. werden ernstig beschadigd. Een an der koopvaardijschip van duizend brt. werd door voltreffers tot zinken gebracht. Bij de gevechten in den sector van de Newa brachten Duit sche gevechtsvliegtuigen een kanon neerboot der Sovjets en twee sleep- vaartuigen tot zinken. Op het vis- schersschiereiland bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen op 2 Sept. met succes stellingen lucht doelgeschut en artillerie van de Sovjets en plaatsten talrijke voltref fers op een troepenkamp der Sov jets. De strijd bij de Finsche golf. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) In de Fin sche golf en op het Ladogameer zijn drie bolsjewistische koopvaarders door aanvallen van het Duitsche luchtwapen ten deele zwaar bescha digd en overigens in brand gescho ten, naar het D.N.B. verneemt. Door andere aanvallen uit de lucht wer den een spoorwegtraject en een stel ling der luchtdoelartillerie ten N. van Krasnowardaisk zwaar getrof fen. Aan het O. front heeft het Duitsche luchtwapen vandaag tal rijke spoorweginstallaties blijvend beschadigd, naar het D.N.B. van mi litaire zijde verneemt. Het spoor wegtraject Wolchofstroitichwin werd op 16 plaatsen onderbroken. Drie transporttreinen werden door bom men getroffen. Een escadrille van het Duitsche luchtwapen, die tot taak had een divisiegevechtsstelling der Sovjets te vernietigen, kon zon der tegenweer der bolsjewiki haar bommen op het doel werpen en bij het vertrek waarnemen, dat de ge heele stelling in brand stond. Bijna 200 Sovjetschepen in Finsche golf vernietigd. Helsinki, 3 Sept. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: De gewel dige omvang van het drama, dat VESBOyW VAN ST OPPE LG WASSEN GEEFT.3 OOGSTEN M 2 JAAR Hp x iiilllis «oO-OOObc. I (Polygoon-v. Bilsen) MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 4 Sept. Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de micro foon van den Nederlandschen om roep (Hilversum 2) van 19.45 tot 20.00 uur over: ,,Ter opfrissching van het geheugen". DE ENGELSCHE SCHEEPS- VERLIEZKN IN TWEE OORLOGSJAREN. New York, 3 Sept. (D.N.B.) De Londensche correspondent van de New York Times, Craig Thompson, meldt, dat de scheepsverliezen der geallieerden en Engelsehen in de eerste twee oorlogsjaren den nieu wen aanbouw van schepen aanzien lijk hebben overschreden. Het valt te betwijfelen, aldus de correspon dent of de nieuwe aanbouw ook maar de helft van de totale verlie zen bedraagt. Thompson komt tot dit resultaat, hoewel hij aan zijn be rekeningen de veel te geringe offi- eieele Britsche verliescijfers van 6.5 millioen. ton als grondslag neemt. Hij betwijfelt, of het zelfs met hulp van de Ver. Staten mogelijk zal zijn, binnen afzienbaren tijd den stand te vereffenen. Olmtrent' de arbeids omstandigheden aan de Clyde meldt Thompson, dat dit gebied iederen nacht door het Duitsche luchtwapen is aangevallen. Een enorme opslag plaats van hout heeft daar dagen lang gebrand en Duitsche bommen werpers hebben van den brand ge bruik gejnaakt om het omliggende terrein te bombardeeren. Er is wel geen gebied in Engeland dat zoo grondig gebombardeerd is als .dit havengebied. OOK ZWEDEN WERD DOOR SOVJETS BEDREIGD. Helsinki, 3 Sept. (D.N.B.) Het Finsche blad Uusi Suctmi meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche arts Tvar Palmen, die teruggekeerd is van het Finsche front in Salla, het volgende verklaard heeft: „Het is duidelijk, dat ook Zweden door de operaties van de Duitsche en Finsohe troepen van een onge hoord gevaar is gered. De Sovjets zouden daarvan heb ik mij kun nen overtuigen van Salla een uitgangspunt voor een reusachtigen aanval niet alleen op Finland, doch ook op Zweden en Noorwegen ge maakt hebben". zich eind Augustus in de Finsche golf heeft afgespeeld, zal men wel nooit met zekerheid kunnen vast stellen. Het aantal tot zinken ge brachte en beschadigde vijandelijke schepen bedraagt bijna 200. Onge veer een week lang zijn de branden de scheepsresten en ronddrijvende booten, vlotten en lijken bewijzen geweest voor de ontzettende vernie tiging, welke de zeestrijdkrachten der Sovjets en zeetransporten gele den hebben, en welke door de Duit sche en Finsche zee- en luchtstrijd krachten alsmede door de mijnver sperringen veroorzaakt werden. 'Bo vendien zijn vijandelijke schepen bij de bezetting der eilanden in de baai van Viipuri en de haven van Koi- visto-Bjoerkoe tot zinken gebracht en beschadigd. Als laatste gebeurte nis kan gemeld worden de torpedee ring van een transportschip van 2000 ton in de zeestraat van Koi- visto en een artillerievoltreffer op drie schepen, het buitmaken van een driemaster en van twee groote, pra men, die met munitie en ander ma teriaal, o.a. met optische instrumen ten en machines vol geladen waren. Berlijn, 3 September (A.N.P.) Van een goed kenner van de Duitsch-Amerikaansche betrekkin gen hebben wij het volgende com mentaar op de laatste redevoering van Roosevelt ontvangen: Nadat de aartsleugenaar en held met den mond, Churchill, eenige dagen geleden met niets zeggende phrases getracht heeft de wereld te misleiden ten aanzien van den steeds ernstiger wordenden toe stand, waarin de plutocratieën zich bevinden ten gevolge van den on- ophoudelijken zegetocht d:er Duit sche wapens, heeft nu de oorlogs ophitser zijn voorbeeld gevolgd. Niemand anders dan Roosevelt, die met zijn sociaal experiment van de New Deal een volkomen misluk king heeft behaald en die den Amerikaanschen arbeider niets an ders heeft gebracht dan hoogere belastingen en een daling van den levensstandaard, predikt voor de zen arbeider de vernietiging van den eersten socialen staat ter we reld, die ondanks moeilijkheden ten aanzien van ruimte en grondstoffen een brokstuk van het edelste so cialisme reeds heeft verwezenlijkt en dit voor het werkende Duitsch land en geheel Europa pas goed verwezenlijken zal na het zegevie rende einde van zijn huidige wor steling om de vrijheid tegen de Joodsch-bolsjewistische bedreiging en de Jood'sch-plutocratische uit buiting. De mislukte sociale politicus Roosevelt, die natuurlijk ten koste van den Amerikaanschen ar beider groote successen op het gebied der buitenlandsche politiek wilde behalen, 'alleen als afleiding van zijn binnenlandsche politieke moeilijkheden, heeft met zijn ijdele streven reeds een nederlaag gele den. Ten einde zijn buitenlandsch politieke bankroetverklaring uit te stellen, streeft hij thans naar een verlenging van den oorlog tot iede- ren prijs ook tegen den prijs van een bondgenootschap met het bolsjewisme. De gevolgen van deze verlenging van den oorlog die be staan in een voortdurende daling van den levensstandaard, moet de breede massa der Amerikaansche bevolking dragen. De bedoeling, die Roosevelt heeft met deze verlen ging van den oorlog, nl, een mili taire overwinning op Duitschland, is volkomen kinderachtig, want het is, gezien de militaire kracht en den onuitputtelijken omvang van het materiaal dat ter beschikking staat van het zegevierende Duitsche leger, een aan de geheele wereld bekende waarheid als een koe, dat aan de overwinning van Duitsch land niet kan worden getwijfeld en eerst recht niet sinds het grootste deel van het bolsjewistische aan- valsleger en van het vijandelijke materiaal vernietigd is en de voe ding van het Duitsche volk voor altijd is beveiligd. Deze waarheid is natuurlijk ook ter kennis ge komen van president Roosevelt, want hij leest zij het ook met in gehouden woede toch stellig niet mindAE aandachtig dea de tea pp.- 's-Gravenhage, 3 Sept. De bis schoppen der Grieksch-katholieke kerk van de Oekraine, die na de be vrijding van de Oekraine door de Duitsche weermacht naar hun bis dommen zijn teruggekeerd, hebben Adolf Hitler het volgende getuige nis gezonden: „De op den berg Porsjaiew, den tempel van het Oekrainsche volk, in Wolhynië bijeengekomen bis schoppen wenschen Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht geluk naar aanleiding van de bevrijding van een wereld zonder God van de bolsjewisten. De kerkvergadering der Oekraïne met haar geloovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper van het groot-Duitsche rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede banen te leiden, een lang, gelukkig leven af. Wij bisschoppen, zeggen nogmaals onzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank". Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wol hynië, Przemeniez Vimon, aartsbis schop van Ostrog, Panteleimen, bis schop van Lemberg, en Benjamin, bisschop van Wladimir en Wolhynië zichte van deze waarheid eensge zinde militaire deskundigen van de geheele wereld dagelijks de Duit sche weermachtsberichten. Hij wil echter deze waarheid niet zien en vertroebelt haar met phrases voor zich zelf en het Amerikaansche volk, want de erkenning van deze waarheid beteekent voor hem de ineenstorting van al zijn plannen en verwachtingen. De phrases van den president vormen 'n grotesken aan slag op de intelligentie van zijn volk. Zoo speelt deze bondgenoot van den antichrist Stalin het klaar zijn krampachtige politiek van oor logsverlenging voor te stellen als een politiek in dienst van de vrij heid der kerk. En de wereld weet, dat de Ver. Staten zelf voor de eer ste ambtsperiode van Roosevelt in leidende mate deelnamen aan het aan de kaak stellen van moorden op priesters en schending van ker ken in het rijk van den met Roose velt verbonden Stalin. Ook de Amerikaansche christenen hebben dat niet vergeten. Evenals de phra ses van den aartsleugenaar Chur chill geen tittel of jota gewijzigd hebben in de feiten, die geschapen zijn door de wapens van Duitsch land en van de met Duitschland verbonden Europeescha landen, evenmin zullen de phrases van den oorlogsophitser Roosevelt iets kun nen wijzigen in deze stalen realitei ten. Wanneer president Roosevelt aan het slot van zijn rede de toe komst durft bezweren, heeft thans reeds de geschiedenis het antwoord gegeven op dit hulpelooze gebaar van vertwijfeling. De toekomst be hoort aan de opbouwende machten. Thans, na twee jaren oorlog, een oorlog, dien de plutocraten hebben verklaard, weet Europa dit. Eens zal de geheele wereld het weten en ook het door Roosevelt schaamte loos misleide volk van de Ver- eenigde Staten van Amerika. DE DUITSCHE VROUW EN DE OORLOG. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) Het Deut sche Frauenwerk heeft thans een overzicht gegeven over den vrijwil- ligen oorlogsarbeid van de Duitsche vrouw, d.w.z. werk, dat naast de huishoudelijke en beroepsbezighe den verricht is. Volgens dit over zicht zijn sedert het uitbreken van den oorlog ruim 10 K millioen vrou wen voor bepaalde taken opgeleid. Rond 650.000 vrouwen verrichtten ongeveer 60 millioen uren arbeid ter -ondersteuning van kinderrijke ge zinnen, zieken en hulpbehoevenden. In boerenhuishoudingen en bij het binnenbrengen van den oogst heb ben 4.200.000 vrouwen gewerkt. Voorts verrichtten vrouwen onge veer 52 millioen uren avondwerk, IK millioen maaltijden werden ge kookt voor zieken en kraamvrou wen en gedurende 16 K millioen uur hebben vrouwen stationsdiensten gedaan. Verder hebben nog onge veer 400.000 vrouwen gedurende 10 millioen arbeidsuren doortrekkende soldaten verzorgd. 25 millioen stuks linnengoed werden versteld voor hospitalen, Italiaansch legerbericht Rome, 3 September. (Stefani.) Het 456ste coimimuniqué van het Ita- liansche hoofdkwartier luidt: „De actie der luchtmacht tegen de Britsche steunpunten en stellingen heeft nieuwe resultaten opgeleverd. Bij den massalen aanval op To- broek, waarvan het weermachtsbe- richt van gisteren melding maakte, zijn ook stellingen van luchtafweer geschut en veldartillerie, alsmede tentenkampen gebombardeerd. Tal rijke branden en ontploffingen wer den waargenomen. In het gebied van Djaraboeb hebben onze vlieg tuigen vijandelijke autocolonnes, die troepen vervoerden, verstrooid en met machinegeweervuur bestookt. In den afgeloopen nacht zijn de vliegvelden van Malta gebombar deerd. Te Tobroek heeft onze artil lerie groepen gepantserde verken ningwagens en pantserwagens, die onze stellingen trachten te naderen, onder vuur genomen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen op Benghazi geworpen en een kolonie in Cyrenaica zonder succes met machinegeweervuur be stookt. Andere gevallen zijn gedaan op plaatsen in de nabijheid van Ca tania en Ragusa. De schade was on- beteekenend. In Oost-Afrika blijven onze troe pen den vijand in bedwang houden. Zij brengen hun gevoelige verliezen toe. Een onzer bataljons, die van de basis Sjelga uit opereeren, is bij een schitterend geslaagden aanval tot diep in de vijandelijke linies door gedrongen. Een groote vijandelijke afdeeling werd vertsrooid. De vijand liet talrijke dooden op het slagveld achter". DE AMERIKAANSCHE DELEGATIE VOOR MOSKOU. Washington, 3 Sept. (D.N.B.) Naar United Press meldt, heeft Roosevelt definitief de commissie van vijf sa mengesteld, die zal deelnemen aan de besprekingen omtrent oorlogsle veranties te Moskou. Voorzitter is Harriman en leden generaal Burns, een deskundige van het legerbe stuur, generaal Brett, de chef van het vliegcorps van het leger, die thans met een bijzondere opdracht in het nabije Oosten vertoeft, gepen- sionneerd admiraal Stanley en Batt, plaatsvervangend leider van het federale productiebureau. DE TOESTAND IN IRAN. Theran, 3 Sept. (D. N. B.) Naar de pers meldt, is in de Iraansche hoofd stad het normale leven teruggekeerd. Het grootste deel dergenen, die de stad verlaten hadden, is terug gekomen. De winkels zijn weer open, het bedrijfsleven gaat zijn gang. De onderhandelingen met de Britsche en Sovjetvertegenwoordi gers worden voortgezet. Binnen twee dagen zouden de resultaten bekend gemaakt worden. DE RANTSOENEERING IN ENGELAND. Buenos-Ayres, 3 Sept. (D. N. B.) In vervolge op de verklaringen van den Britschen minister van voor lichting over de onvoldoende voeding van arbeiders, die zwaar werk ver richten, behandelt de bijzondere cor respondent van de Nacion te Londen, Spearman, de levensmiddelenpositie in Engeland en schrijft, dat de Lon densche bevolking alle aanleiding heeft tot ontevredenheid over het distributiestelsel. Ofschoon de re geering streeft naar opruiming van de z.g. zwarte markten, sleepen weinig concientieuze individuen nog altoos onbetamelijk groote hoeveel heden levensmiddelen bij elkaar. Ook is het de vraag, of de thans ver strekte rantsoenen voldoende zijn voor handhaving van de volks gezondheid in een tijd, dat de licha melijke en psychische kracht op een zware proef worden gesteld. Dit is te bedenkelijker, daar waarschijnlijk nog radicaler beperkingen te wachten zijn. Spearman verklaart voorts, dat de gebrekkige voorziening veroorzaakt wordt, doordat Duitsche bommen werpers en duikbooten een aanzien lijk deel der aanvoeren van overzee vernietigen en bovendien de zendin gen levensmiddelen uit de V. S. zijn beperkt ten gunste van transporten dringend noodig oorlogstuig,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1