DE DIRIGENT cl IVOROLDe Kwaliteits-tandpasta. KLOMPERTJE KLOMP /int ipa op fronten. BUITENLAND USJCHE 9 - SPORT RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN Heuiltetm Pagina 2 5IENING P.) Het Bel- 1 landbouw in den loop 50.000 stuks worden. Het rf ingeblikt bvoorziening iet voorjaar. :zen maatre- aanzienlijke an het vee ip stal staat, allen tijde raad voor de :e hebben, r heeft de len door de ran het vee. veroorzaakt het vee, be ien kilogram het verma- ook minder gingen vele r de kost- :n verloren, latie behou- ven. de toestand zoodat de ir de boeren aot kon wor- van 50.000 geregelde t benadeeld, kg bevriezen isch van 400 Ier zal onge- :g leverpastei )eze reserves [aart tot Juli dus in den :e het minste ESTIE IN L 3.) De ten- i Frankrijk", tot bestudee- maagstuk ge- aan de hand niet gepubü- n foto's een lis der Joden weg van het ling van het ïomische en peciale afdee- an de Joden communisme >che voorstel- rzicht van de endheden in dsche gevaar. ESTROYER ,EN. pt. (D.N.B.) ing van het is de Ameri- ager Greer, was naar htend door en. De torpe- iieptebommen ■esultaat on- ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1941. Pagina 5 r BANK N.V, maar.* rhber 1941 Vor. k. plm 2 u iocs/16 1003/-6 1001/8 IOOV4 0411/16 941/8 9Ó13/l6 963/4 1321 /2 131 157 158-60 2041/s 204 144 3/4 1 "4 1551/, 1551/1 1243/, 1251/2 340 340 1631/2 163 2*1 283 465 473 263 270 158 260 1331/4 135 300 303 01i/5 301 252 255 1641/2 183 184 •1571/2 157 150V, 1511/3 164 164 184 190 202'/, 205 ,255i/, 257 ,2971/4 299 .25M/, 257 BERLIJNS BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN Berlijn, 5 Sept. De A.N.P.-cor- respondent meldt: Zeer velen in Nederland meemen, klaarblijkelijk tengevolge van de de Engelsche propaganda, dat Duitschland evenmin van den luchtoorlog verschoond blijft als zijn tegenstanders. Men gelooft, dat menige Duitsche stad welhaast het zelfde heeft meegemaakt als de door den krijg getroffen industriee.e centra van Albion, terwijl men den laatsten tijd zelfs geruchten kon hooren als zou Berlijn het lot van Londen gaan deelen. Ooggetuigen, die een geslaagden vijandelijken luchtaanval zouden hebben meege maakt of die de ravage na een raid zouden hebben gezien, ontmoet men nimmer. Steeds weet men iets van hooren zeggen en het is zelfs zoo, dat werkelijke en betrouwbare ooggetuigen, die kunnen verklaren, dat er in Duitschland practisch niets van vijandelijke luchtaanval len te merken valt, geen geloof vinden. De met veal bravour door de En gelsche radio verspreide berichten over luchtaanvallen op de Duitsche hoofdstad, waaraan ook door Sov jetvliegtuigen zou zijn deelgeno men, hadden de laatste weken ook minder lichtgeloovige lieden tot de' overtuiging gebracht, dat er toch wel heel wat stuk moest wezen in Berlijn. Als een correspondent dan na eenige weken afwezigheid weer in Berlijn terug is, dient hij allereerst op dit punt klaarheid te verschaf fen. Daarom heibben wij de Dpuit- sche hoofdstad naar alle kanten doorkruist en gespeurd naar moge lijke gevolgen van vijandelijke luchtaanvallen. Wij hebben deze speurtocht extra nauwgezet onder nomen omdat er tevens een onder zoekingstocht naar een woning aan verbonden was: wegens den enor- men toevloed van vreemdelingen ■bestaat er groote schaarschte aan woningen. Wel, wij moeten de eerste schade nog aantreffen, behalve dan de vroeger gemelde branden in staats- opera en bibliotheek, waarvan de sporen spoedig verdwenen zullen zijn. Maar van de befaamde Sovjet- bombardementen geen spoor! Dezer dagen was er toevallig weer luchtalarm en het O.K.W.- bericht meldt daaromtrent, dat er helaas eenige slachtoffers onder de burgerbevolking te berturen zijn. Wij weten niet, waar dit ergens in de millioenenstad gebeurd moet zijn. Op een bevolking van 4 V? mil- lioen inwoners vindt men niet ge makkelijk eenige slachtoffers. Maar van schade bemerkten wij niets. Dat kan ook eigenlijk niet, want het afweergeschut richtte een wa ren muur van vuur op, waartegen ieder vliegtuig te pletter moest vliegen. Da zonder ophouden deto- neerende salvo's dreunden tot mid den in de reuzenstad en wij hebben een vermoeden, dat de slachtoffers deels door eigen schuld, wegens het niet opzoeken van de schuilkel ders, getroffen zullen zijn. Hoe het ook zij, men kan gerust aannemen, dat Berlijn de best tegen luchtaanvallen verdedigde stad is, waartegen alle tot dusver gedane pogingen volkomen gefaald zijn. Deze metropolis heeft naar verhou ding minder van Engelsche of an dere bommen te lijden gehad dan b.v. Den Haag. DE LENGTE VAN DEN DUITSCHEN SOLDAAT. Berlijn, 5 Sept. De A. N. P.-cor- respondent meldt: Was nog in den wereldoorlog van 1914 de gemiddelde lengte van den Duitschen soldaat kleiner dan die van den Franschen, thans is dat om gekeerd en is de Duitsche soldaat vermoedelijk de langste ter wereld. De juiste gegevens zullen eerst na den oorlog gepubliceerd kunnen worden evenals de conclusies, welke de geleerden eraan zullen verbin den. Naar bekend spelen bij de lichaamslengte verschillende facto ren van aanleg en ras een rol, doch ook de levensomstandigheden spre ken een woordje mee. In het alge meen kan men zeggen dat eeij goed gevoede en een verstandig in zon en lucht en in sport opgevoede jeugd rijziger opwast dan min of meer verwaarloosde kinderen, die misschien reeds vroegtijdig in fa brieken te werk worden gesteld. De ideomotorische werking van de idealen van een volk ten aanzien van een sterk en schoon nageslacht worden tegenwoordig eveneens wel algemeen erkend. Opmerkelijk is dan ook, dat juist in Italië en Japan eenzelfde ver schijnsel is waar te nemen: in laatst genoemd land steeg de gemiddelde lengte der dienstplichtigen in tien jaar tijds met niet minder dan 4 cm De nationaal-socialistische opvoe ding, welke de jeugdzorg in gezonde banen leidde, heeft in Duitschland ook in dit opzicht resultaten te boe ken. IJVER VAN JAPANSCHEN BOER HEEFT OOGST GERED. Tokio, 4 Sept. (Domei). Da mi nister van land- en boschbouw, Ino, heeft in een radiorede ver klaard, dat de krachtige maatrege len der regeering en de bereid willige medewerking der boeren het verlies van den tarweoogst in Noord-Jap an hebben afgewend, die dit jaar ernstig werd bedreigd door het ongelooflijk slechte weer. Ino zeide, dat de oogst uitsluitend is gered door hard werken. Het ministerie heeft eerst gewaar schuwd voor het koude weer en de tarweziekte en aangedrongen op den aanplant van snel rijpende variëteiten, voorts wenken gegeven omtrent de teelt en het gebruik van kunstmest, ten derde vroeg zaaien aanbevolen en ten vierde gezorgd voor voldoenden voorraad kunst mest. De minister eindigde met de mededeeling, dat het volk gerust kan zijn omtrent de tarwepositie in Noord-Japan, nu het programma met succes is uitgevoerd. .Paarden KORTEBA ANDRAV ERIJEN TE ZAANDAM. Onder groote belangstelling (voor draverijen en totalisator) hadden gisteren te Zaandam, kortebaandra- verijen plaats. Het weer was schitte rend. Aan de Ochtenddraverij na men 12 paarden deel. 'De uitslag was: 1. Beminde van J. de Vlieger (rijder-eig.); 2. Donum Vita van C. Stein (rijder W. H. Geersen); 3. Ab- syrtus van W. Koelemey te Beemster (rijder v. Twisk). Voor de groote middagdraverij met 400 als hoofdprijs en het Zil veren Theeservies als wisselprjjs, er. ook een zilveren beker voor den rij der kwamen 20 paarden uit. Er werd felle strijd geleverd. Claudy O. van G. v. d. Oord (rijder W. H. Geersen) werd tenslotte eerste, Allouez van J. de Vlieger tweede, Beminde, even eens van J. de Vlieger derde en An- selor, ook van J. de Vlieger, vierde. Zoowel voor Geersen als voor de Vlieger was het dus een succesdag. BEEEDIGING VAN RECHTERS IN FRANKRIJK. Parijs, 2 Sept. De A. N. P.-corres- pondent meldt: Hedenmiddag om 2 uur had in het paleis van justitie de beëediging plaats der rechters van het Hof van Versailles, Parijs en Pontoise. De bewoordingen van den eed van trouw aan den Franschen staat, in gevoerd door maarschalk Petain, zijn ongeveer dezelfde als die, door Pierre Laval in 1926 gedefinieerd. De leden van het Hof van appel legden, gekleed in roode toga's met hermelijn omzoomd, den eed af. Bij het Hof van cassatie had een zelfde ceremonie plaats. De traditie wil, dat de eedsaflegging ook schriftelijk kan geschieden, doch niet per telegram. Eenige jaren ge leden bracht de telegrafische ver klaring van een rechter in Algiers de kamer zoodanig in beroering, dat de regeering na een interpella tie dreigde te vallen. DE LEIPZIGER MESSE. Leipzig, .5 Sept. (A. N. P.) Een speciale correspondent ter Leipziger Messe meldt ons, dat op de Neder- landsche afdeelingen de belangstel ling steeds groot ólijft. Het tempo der zaken is veelal zoodanig, dat het nauwelijks bij te houden is. Vooral onze keramische en onze textiel industrie genieten groote belang stelling. De heer Riemersma van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en de heer Kingsma van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Berlijn deelden mede, dat men ook bij de collectieve inzending voortdurend veel te doen had met het geven van inlichtingen. De inlichtingen die gevraagd worden, zijn gelukkig door gaans van ernstigen aard, zoodat men mag aannemen, dat ook op deze beurs weer de grondslagen gelegd worden voor goede handelsrelaties in de toekomst. Het internationale pu bliek heeft voor de Nederlandsche DE JEUGDLANDENWEDSTRIJDEN TE BRESLAU. Breslau, 4 Sept. (A. N. P.) Van een bij zonderen medewerker ontvingen wij gisteravond nog de volgende bij zonderheden over de verrichtingen van onze landgenooten in de jeugd landenwedstrijden te Breslau. Het vervult ons Nederlanders met trots, dat Nederland in een voornaam on derdeel Duitschland, dat zich op alle onderdeelen overtuigd het sterkst toonde, ernstig heeft bedreigd, n.l. bij het zwemmen van de meisjes. De meisjes van de jeugdstorm wonnen hierbij niet minder dan twee eerste prijzen, doch ook nog twee tweede en een derden prijs. Zooals algemeen verwacht werd toonde Alie Stijl zich op de 100 M. borstcrawl verreweg de meerdere van haar tegenstandsters. In 1 min. 10.8 sec. won zij gemakkelijk voor de Duitsche meisjes Elvire Schönbrodt en Vera Schaferkordt. Op de 100 M. rugslag bezette zij na een spannenden kamp, waarbij zij slechts in de Duitsche kampioene Liesl Weber haar meerdere moest erkennen, een fraaie tweede plaats. Haar verdere tegenstandsters liet zij meer dan 2 seconden achter zich. Haar tijd be droeg 1 min. 22.8 sec. Eveneens voor een goede prestatie zorgde de Nederlandsche kampioen 200 M. schoolslag Tony Bijland, die voor het eerst in Duitschland startte. Algemeen werd de Duitsche "jeugd kampioene Inge Schmidt hier als winnares verwacht en de finale scheen dit ook te bevestigen. Vanaf den start nam zij direct de leiding en kwam haar tegenstandsters ver voor uit. Op 150 meter lag zij nog meer dan vier meter voor op Tony Bijland. In een formidabele eindspurt wist Tony Bijland op de laatste vijftig meter echter haar achterstand geheel in te loopen en 0.1 sec. eerder aan te tikken. Cobie Koster toonde zich in dit gezelschap ten volle op haar plaats, door de derde plaats te be zetten. De tijden bedroegen: T. Bij land 3 min. 7.5 sec., I. Schmidt 3 min. 7.5 sec., C. Koster 3 min. 11.8 sec. In de 4x100 M. wisselslag estafette bezette de Nederlandsche ploeg, be- inzendingen groote belangstelling en zelfs bewondering. De Nederlandsche beursbezoekers bestudeeren ijverig de nieuwe mogelij kheden, welke zich voor hen op de messe voordoen. Bij zonder verheugend is, dat men onder de Nederlandsche bezoekers velen aantreft, die tot dusver overwegend zaken met Engeland en zijn domi nions of met de Ver. Staten deden, maar die thans hun aandacht richten ep het Europeesche continent. Deze nieuwe beursbezoekers gaven een stemmig als hun meening te kennen, dat deze overschakeling voor hen uiteraard zijn moeilijkheden mee brengt, maar dat zij goede hoop hebben door dit bezoek aan Leipzig nieuwe en goede relaties te kunnen verkrijgen. staande uit A. M. Zeilinga van der Lee, Tony Bijland en Alie Stijl de tweede plaats achter Duitschland. Ondanks het feit dat de Neder landsche meisjes in tegenstelling met Duitschland en Italië niet uitkwamen bij het toren- en schoon- springen, bezette Nederland door deze successen in het landenklasse- ment de tweede plaats achter Duitschland en v o o r Italië. Zooals te verwachten was waren de mannelijke tegenstanders te sterk voor de Nederlandsche jongens. Ullie Schroder won o.a.-de 100 M. borstcrawl in 1 min. 0.1 sec. Hier bezette Duitschland in het totaal klassement de eerste plaats voor Hongarije en Italië. Bij de athletiekwedstrijden be reikten verscheidene Nederlanders de finales. Verreweg de beste pres tatie van de jeugdstorm athletiek- ploeg leverde Mullaert, door in zijn serie de 400 M. te loopen in 51.9 sec. In de finales vermocht echter geen der Nederlanders zich te handhaven tegen de keur van de Europeesche jeugd, die hier in het bijzonder van Duitsche, Italiaansche en Finsche zijde in het veld was gebracht. De wedstrijden werden besloten met den opmarsch der winnaars en de deelnemers der verschillende landen. Het was een trotsch gezicht, dat tusschen de twintig eerste prijs winnaars en winnaressen van de jeugdlandenwedstrijden twee ver tegenwoordigers van den nationalen jeugdstorm in het frissche blauwe uniform liepen. De „Siegerehrung" werd gehouden door den bevollmaechtige vertreter des jugendführers des Deutschen reiches und reichsjugendftihrers der N. S. D. A. P., stabsführer Helmut Möckel, die tevens aankondigde, dat de volgende jeugdlandenwedstrijden volgend jaar eveneens in Breslau ge houden zullen worden. Hiermede waren de eerste jeugd landenwedstrijden ten einde, die in opzet en organisatie een ware olympiade in het klein vormden. Er werd dan ook in Breslau algemeen gesproken van de eerste jeugd- olympiade. Inderdaad ligt het in de bedoeling van de organisatoren zooals wij ter bevoegder plaatse ver namen deze wedstrijden hoe lan ger hoe meer uit te breiden en er steeds meer sporten in te betrekken. De eerste fundamenten zijn hier gelegd voor een jaarlijksch treffen van de besten onder de jeugd van de Europeesche landen en het ver- moedén is gewettigd, dat deze wed strijden zullen uitgroeien tot volle dige jeugdolympiades. DIEFSTAL VAN TEGELS UIT HET PUIN VAN ROTTERDAM. Gistermiddag heeft de rechtbank te Rotterdam de behandeling voort gezet van de zaken tegen de per sonen, die ervan verdacht worden tegels, welke afkomstig waren uit het puin te Rotterdam, te hebben verduisterd of geheeld. Dezen middag kwam de leider van de bekende tegelploeg, de 42- jarige kantoorbediende C. A. G. uit Rotterdam, voor. Hem was ver duistering, subs. heling, subs, diefstal van tegels ten laste' gelegd. Verschillende getuigen verklaarden tegels van verd. ontvangen te heb ben. Verd. zelf merkte op, de over tuiging te' hebben, zoo nu en dan wel tegels, die geen groote waarde hadden, weg te mogen geven, in het bijzonder om de arbeiders te dan ken voor de zorg, besteed bij het zoeken en behandelen van de tegels. En ook om hun zorg nog te ver- grooten. Dr. Hannema directeur van het museum Boymans en ook twee van de assistenten van dat museum, erkenden d-at verd. G. toestemming had om tegels van weinig waarde weg te geven, als die met meer waarde maar aan het museum werden afgeleverd. Verd. had één belangrijke tegel aan een opkooper verkocht. Verd. verklaarde ook waardevolle tegels verkocht te hebben, doch met de Dedoeling om van dat geld later tegels te kunnen koopen die in de verzameling nóg ontbraken. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat verd. inderdaad een volmacht schijnt te hebben gehad om tegels van geringe waarde weg te geven. Er zijn even wel ook tegels van grootere waarde met in hst museum beland. Voor den verkoop van tegels had verd. zeker geen toestemming. Verd. heeft geestelijk zoowel als mate rieel op een te hoog niveau geleefd. Daardoor is hij gestruikeld. Spr. achtte verd. schuldig aan verduiste ring en vroeg een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger mr. J. C. de Jongh, merkte in zijn pleidooi op, dat verd. een man is, die heeft getoond reeds voor de oprichting van de tegel- ploeg hart voor de zaak te hebben. Toen regds heeft hij al tegels bij eengezocht voor het museum. Verd. heeft een belangrijke tegel wegge geven, doch dat is geschied in de beginperiode toen hij de waarde van de tegels nog niet zoo goed kende. Verd. heeft wellicht zijn bevoegdheid overtreden, doch dat is toch niet strafbaar. Pleiter verzocht de rechtbank, indien zij de straf baarheid aanwezig achtte de uiter ste clementie en hoogstens een straf op te leggen, die overeenkomt met de Z% maand, die de man in voorarrest heeft doorgebracht In verband met deze affaire heeft voorts nog terecht gestaan wegens heling, de 53Tjarige koopman L. van D. te Rotterdam. Deze had een aantal tegels van G. gekocht. Ook tegen hem werd zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De ver dediger mr. M. J. Pool pleitte cle mentie. Uitspraken over veertien dagen. ALKMAAR. GEBOREN: Nico'aas, z. van Petrus S. Kuilboer en M. 3tet. ONDERTROUWD: Piet H. R. Lub bers en Neeltje van der Sluijs. Pieter C. Hoekmeijer en Dirkje C. Olie. Willem F. H. Vatter en Trijn tje Ruiter. Willem A. J. A. Maas en Catharina W. Venverloo. Ge- rardus L. Huijbers en Maria C. J. Florijn. Huibert Krab en Hen- drika de Boer. Jan Bregman en Maria C. de Leeuw. Nicolaas E. Wennink en Adriaantje Toereppel. Cornelis van der Made en Alida J. de Leeuw. Jacobus van Wulften en Wilhelmina Jacobs. Johannes C. Denneman en Maria Snel. Mar- tinus Mors en Elselina S. van Wes- terop. HEERHUGOWAARD (Aug.) Geboren: Maria d. van C. Klercq en A. Smit. Anna Agatha Maria d. v. C. van Stralen en C. M. Blankendaal. Petrus Johannes z. van J. Groot en C. C. v. d. Gr'agt. Adriana Maria d. van J. Kuiper en C. J. Quant. Everardus Johannes z. van E. Zweekhorst en J. Roozen- daal. Margaretha Maria d. van N. van Stfalen en A. C. Danenberg. Catharina Berdina d. van J. A. Bakker en C. Loos. Hendrika Ge- rarda d. van N. Weel en P. Strooper. Elisabeth Geertruida Catharina d. van B. Overbeek en C. Groenland. Johanna Maria d. van G. Jonker en C. Smit. Clazina Jacoba d. van J. A. Does en K. Brink. Johannes Cornelis z. van G. J. v. d. Heijden en A. Oud. Annie Alida d. van C. J. Ursem en J. Schuit. Adriana Petronella d. van S. J. van Wonde ren en P. M. Scholten. Ondertrouwd: Franciscus Gijsbertus Everardus Zoons te 's- Gravenhage en Agnes Martha Groot. Cornelis Pieter Slikker te Alk maar en Anna Bas. Simon Nico laas Roozendaal en Elisabeth, Maria Westmeijer. Getrouwd: S. N. Roozendaal en E. M. Westmeijer. Overleden: Jacob van der Busse, 85 j., echtg. van A. Grootes. Adrianus Nicolaas Punt, 10 j., z. van C. J. Punt en J. Braas. Jaco bus Wilhelmus Buter, 3 j., z. van J. Buter en A. C. Bakker. Mijn tje Buter, 74 j. Neeltje van Duin, 63 j., echtg. van P. Boots. URSEM (Aug.) Geboren: Anna Margaretha, Irene d. van N. van Diepen en Cor nelia Margaretha Komen. Anna Maria, d. v. Johannes Theodorus Groot en Maria Dol. Albertus Ccrnelis, z. v. Nicolaas Petrus Groot en Geertruida Ceculia Klaver. Jan, z. v. Pieter Wiedijk en Jen- nigje Riesebosch. 165. Van zo'n agent snapte Klompertje geen sikkepit. Zouden alle maanbewoners van die zon derlinge men sen zijn? Of zou die meneer misschien last van duizelin gen hebben. Je kon nooit weten, het was hier zo'n typis land. Afijn, hij wist het nu, dat was de hoofdzaak. 166. Klomper tje liet er geen gras over groeien en stevende met een op zijn doel af. Bo, hier was dus de Zon en Wereldstraat. Nu nog het nummer zoe ken. Wat was het ook weer?, O ja, 1001. Als jeblieft, wat hadden ze hier hoge huisnum mers. Zo iets kende je in Palingdam niet. Buitenland ar. Ired. D. A. ilder, Bergen. H. W. ter DOOR O. R. 8) Slechts één ding verlangde hij: dat we op de plakkaten niet zouden voorkomen als bijeen behoorende Hij lachte voortdurend, en wreef zich in de handen. Hij boog zijn groote, mooie gezicht tot vlak bij het mijne en knipoogde tegen me. Ik was al dadelijk wat onzeker tegenover zijn overweldigende be minnelijkheid. Zijn muziek kende ik toen nog niet". „U kent immers", zei hij, ,,mijn waarde heer Sadi, ons hedendaag- sche publiek. Het publiek" is een wonderlijk gulzig, alverslindend dier, echter behept met zekere spe ciale vooroordeelen. Men vraagt naar naam voordat men naar talent vraagt, en dan moet die naam ab soluut op zichzelf staan. Men duldt niet, dat een opgaande ster omringd wordt door een bewakenden tra want. In uw vrouw zie ik nu alle gegevens voor een heerlijk, een on vergelijkelijk dramatisch en muzi kaal succes. Ik ben van plan, haar over het heelal te laten opgaan als Viola Colonna, dat is de vorstelijke, beroemde sternaam uit mijn Bo jaar", met een anderen naam moet zij niet genoemd worden. Weet u. het is me bijna, of zij het was, waarvan ik droomde, toen ik jaren geleden het libretto schreef en de muziek componeerde van mijn „Bo jaar", opdat zij uiteindelijk en af doend mijn muziek tot volkomen heid zou brengen voor.mij en voor degenen, die mijn muziek liefheb ben". Zoo sprak hij ongeveer tegen me. „Stroganoff was in die eerste we ken altijd vol égards, zijn optreden was kalm en gereserveerd, ten ministe tegenover ons. Maar ik be greep al heel gauw, dat hij in het theater onbeperkt en despotisch re geerde: dirigent, eigenaar en im presario vereenigd in één persoon. De ondergeschikten waren zijn lijf eigenen, hij brutaliseerde en neger de ze te allen tijde en van de artis- ten eischte hij, dat ze zijn instru menten zouden zijn, die uitsluitend bestonden voor z ij n muziek, alleen dienstbaar aan z ij n ideeën, aan z ij n kracht. Zoo was hij ook tegen de vrouwen in zijn omgeving. Zijn begeerte ken de geen grenzen. Maar hij vergat ze weer even gauw. Ik herinner me één, die iederen dag bleef komen om hem in den corridor op te wach ten als hij in het theater kwam, en hem als een hondje naliep, zonder dat hij haar zag of zelfs maar be merkte, dat zij er was. Ik zag haar op alle repetities, met haar zwarte haar als een donker kapje om het witte gezichtje, en met wonderlijk verdroomde oogen, loom en apa thisch tusschén de andere koristen staan, altijd naar hem kijkend, al tijd betooverd, als versteend door zijn blik, die haar nooit meer zocht. Gisteren nog zag ik haar in de vestibulie staan wachten om dee moedig en stil de glazen deuren voor hem open te doen als hij kwam. Hij bemerkte het niet, liep voorbij, neuriënd een van zijn motieven. Hij dacht zeker nooit aan wat voorbij was, hij was als een zon, een laaien de gloed, die gedurende een secon de een stofje belicht en verder gaat. Och, u hebt wel uit zijn muziek be grepen, het meest uit de melodie, die Viola Colonna zingtjuist zong op het oogenblik dat..! Daarin was hij zelf uitgedrukt en verklaard,, intens en levend, zeker heel raak in zijn zwoele en ophitsende eigen schappen, maar zeker geenszins be vrijd of gelukkig. Ik geloof, dat het voor een deel door deze melodie is, dat fiij macht begon te krijgen over mijn vrouw's innerlijk. Het was, alsof hij zich langzaam in haar zinnen inwerkte door dat onweerstaanbare rhythme en die ophitsende wijs. Ze heeft er nooit rechtstreeks met me over ge sproken. Maar ik was begoqnen hem te begrijpen, z(jn bedoelingen te doorzien. Hij trachtte, haar te hullen in een mantel van bedwelmende muziek en hevige stemming, ook zijn stem, als hij tegen haar sprak, was melodieus, soepel en slepend. Maar spoedig werd hij ongeduldig en onbeheerscht. Dikwijls handelde hij overijld en het gebeurde ook in de laatste maanden herhaaldelijk, dat hij aan geschoten op 't theater kwam. Bij een van die gelegenheden probeerde -hij mijn vrouw's kleedkamer binnen te dringen. Ik kwam op haar geroep toeschieten en kre«g hem zonder grooten tegenstand weg. Maar van dat oogenblik af gaf hij zich geen moeite meer, zich te camoufleeren. Hij begon te werken om mij weg te krijgen uit zijn gezelschap, maar waagde toch niet heelemaal met mij te breken, voordat hij er wat zeker der van was, zijn doel te zullen be reiken. Ik merkte nu ondertusschen, dat mijn vrouw een nerveuze crisis te gemoet ging. Haar innerlijk bezweek onder een voortdurenden, jagenden angst, het was, alsof zij avond na avond meer onder zijn macht kwam door daar op het tooneel te staan, bewogen door die heftige, betoove- rende muziek, vastgehouden door het brutale commando van zijn di rigeerstok. En Stroganoff sloeg nauwkeurig het verloop van deze crisis gade, maakte van ieder oogen blik gebruik wanneer hij haar vér- zwakt of aangegrepen dacht. Ik dorst haar geen minuut meer alleen te laten. Ons engagement opzeggen konden we niet. We waren door ons contract voor drie jaar gebonden. Nu gebeurde het een paar dagen geleden, dat hij wéér, na een groot- schen, geweldigen avond bij haar deur op haar stond te wachten, rood en beschonken en haar beval, hem binhen te laten. Ook dezen keer kwam ik bijtijds, maar toen was het, dat ik besloot, Viola mijn vrouween wapen te geven, om dat ik voorzag, dat zij het eerlang noodig zou hebben. Vanmorgen, toen wij thuis kwa men na onze inkoopen gedaan te hebben, verzocht ik mijn vrouw, in het café op mij te wachten. Ik ging op zoek naar de couranten van van daag. En daar las ik het interview van Stroganoff, dat u vandaag ze ker ook gelezen hebt. Ik doorzag dadelijk zijn bedoeling: duiden op een verhouding met mijn vrouw „Bojaar's" beroemde componist en ,,Bojaar's" beroemde sopraan. Niet alleen een schunnige reclametruc, maar iets nog gemeeners, een po ging om de toekomst vooruit te loo pen, om zekere suggesties te schep pen en zoodoende al bij voorbaat den tegenstand te verzwakken tegen den definitieven aanval, dien hij voorbereidde. Toen was het, dat ik, kokend van woede, de revolver laadde en toen ik door de glazen deuren Stroga noff op mijn plaats aan tafel zag zitten, tegenover mijn vrouw, met zijn hand over haar handen heen, liep ik er heen met het wapen op hem gericht en verlangde, dat hij heen zou gaan oogenblikkelijk! voordat het te laat was om te gaan. Meer heb ik u niet te vertellen. Stroganoff zag ik vanavond in het theater: hij ontliep me zorgvuldig. Hierna weet ik niets meer. Zooals ik u gezegd heb, bleef de revolver in mijn zak zitten, het was mij uit de gedachten gegaan, tot enkele oogen- blikken vóór u hier bij me kwam. Voor die zaak ben ik bereid de ver antwoording op me te nemen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3