DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. Duitschtand strijdt voor Europa., St. Petersburg onder artillerievuur. WELVARENDE LANDBOUW - WELVARENDE HANDEL EN INDUSTRIE. Hoe gaat Europa den winter in Luchtstrijd boven Malta en de straat van Sicilië. Engelsche bommen op Rotterdam. VERDU1STERINGS. TIJDEN van 20.18 tot 7,00 van 20.16 tot 7.02 op 20,34 onder 7.40 op 20.58 onder 8,46 13 Sept. Laatste kwartier. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 Iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 210. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Acht pagina's. Zaterdag 6 September 1941 Britsche schepen in de golf van Suez getroffen. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 5 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: ,,Aan het O.-front succesvolle ge vechtshandelingen. De insluiting van St. Petersburg vordert. De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duitsche artillerie. Est land is van vijandelijke elementen gezuiverd. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den afge- loopen nacht een patrouillevaar tuig en een vrachtschip van 3.000 ton tot zinken gebracht en een an dere koopvaarder ernstig getrof fen. Andere nachtelijke luchtaan vallen waren gericht op haven werken aan de O.-kust van Schot land en Engeland. De Britsche luchtmacht heeft gisteren overdag in het Kanaal- gebied zware verliezen geleden. Door jagers en afweergeschut werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen in scheervlucht, in den nacht van 3 op 4 September in de Golf van Suez door Duit sche gevechtsvliegtuigen op vij andelijke schepen ondernomen, werd een koopvaarder van 8.300 ton tot zinken gebracht, terwijl een tweede groot vrachtschip in brand geraakte. Pogingen van eenige Sovjet vliegtuigen, om in den afgeloopen nacht aanvallen te doen op N. O.- Duitschland en Berlijn, hadden geen resultaat. Door afweergeschut werd een bommenwerper neer geschoten". Grootte terreinwinst behaald. Duizenden Sovjets gevangen genomen. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) Een Duitsch legercorps, dat optrad in den centralen sector van 't Duitsche Oostelijke front, heeft een groote terreinwinst behaald en den bolsje wisten zware verliezen toegebracht aan menschen en materiaal. Volgens de voorloopige cijfers zijn in den sector van dit corps in de gevechten tusschen 25 Aug. en 4 Sept. in totaal 17.384 gevangenen gemaakt. Voorts werden door de Duitsche troepen vernietigd resp. buitgemaakt 121 pantserwagens der Sovjets, waaron der dertig van de zwaarste soort, 13 pantserverkenningswagens, 193 stukken geschut van allerlei kaliber, 517 vrachtauto's en 200 andere voer tuigen. In denzelfden sector werden aanvalspogingen van sterke pantser krachten der Sovjets verijdeld door het geconcentreerde vuur van de Duitsche infanterie en de Duitsche pantserafweerwapens, waarbij de Sovjets zware verliezen leden. De aanvallende formaties Sovjetpant serwagens werden volkomen ver nietigd. Van 63 Sovjet-pantserwa gens bleven 62 kapotgeschoten en uitgebracht voor de Duitsche stel lingen liggen. In het gebied tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf heeft 'n Duitsch legercorps den Sovjets in een suc cesvollen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van al lerlei aard toegebracht. De bolsje wisten verloren 6 zware en 9 mid delzware pantserwagens, 7 pantser verkenningswagens, 20 stukken ge- Schut, waaronder verscheidene van zwaar kaliber en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens. In den tijd van I tot 3 Sept. werden in den sector van dit corps 2.000 ge vangenen gemaakt. Uit de mededee- lingen van de gevangenen bleek, dat de formaties van de Sovjets in de gevechten van deze dagen zeer zware bloedige verliezen geleden hebben. 65 vliegtuigen der Sovjets werden volgens tot dusver ont vangen berichten op 4 Sept. en in den nacht van 4 op 5 Sept. vernie tigd. 42 vliegtuigen werden daar van neergeschoten en 23 op den be- ganen grond vernield. Sovjets vielen de Duitsche stellingen aan. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) In den N. sector heeft op 4 Sept. een Duitsch legercorps troepen van de Sovjet achterhoede vernietigend geslagen. De Sovjets hadden op talrijke plaat sen de wegen vernield en mijnen ge legd, doch al deze hindernissen wer den overwonnen. De Duitsche troel pen braken door een taai-verdedigde linie, die versterkt was door pant serwagens en zwaar geschut. Op verschillende plaatsen hebben de Sovjets gisteren de Duitsche stel lingen aangevallen met steun van pantserwagens. In den sector van een Duitsche divisie werden daarbij 24 Sovjetpantserwagens vernietigd. Te genover een andere Duitsche divisie verloren de bolsjewisten negen pant serwagens, elders drie. Sovjetdivisie vernietigd. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) In ge- jetdivisie infanterie door een Duit sche divisie totaal vernietigd. Daarbij werden 4000 bolsjewisten gevangen genomen en 46 stukken geschut, zes gepantserde gevechtsauto's, vele ma chinegeweren en de geheele tros der bolsjewieken buitgemaakt. Een succesvol verloop. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) De ge vechten in den middensector van het Oostelijk front verloopen de laatste dagen zeer succesvol voor de Duit- schers. In de periode van 25 Aug. tot 4 Sept. zijn alleen op het aanvals- terrein van twee corpsen meer dan 30.000 gevangenen gemaakt en 160 tanks der Sovjets buitgemaakt of vernietigd. Bovendien verloren de Bolsjewiki in dit gebied vele honder den auto's, meer dan 200 stukken ge schut en een grcote hoeveelheid oor logstuig van allerlei slag. In de tweede helft van de vorige maand probeerden de Bolsjewiki met sterke gepantserde strijdkrachten en tal van zware wapens een brugge- hoofd aan den benedenloop van den Dnjepr te houden. Een Duitsch pant sercorps omsingelde de Sovjet-strijd krachten en in een feilen strijd van drie dagen drong het ze in een heel kleine ruimte aan de rivier opeen. De Bolsjewieken leden zulke buitenge woon zware verliezen, dat slechts een klein deel van hun afdeelingen slaagde in een vlucht over den Dnjepr en 9600 gevangenen, 98 tanks, 108 stukken geschut en pant- serafweerkanonnen benevens 6 vlieg tuigen den Duitschers in handen vie len. Het aantal gesneuvelde Bolsje wisten is nog niet vastgesteld. Het Finsche front. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) De Fin sche troepen hebben gisteren hun aanvallen met succes voortgezet. In verschillende sectoren trachtten de Sovjets door tegenaanvallen het op dringen der Finsche troepen tegen te gaan. Al deze pogingen werden ver ijdeld, soms in gevechten van man tegen man, waarbij de Bolsjewisten zware verliezen leden. WIJZIGING IN AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET. New York, 5 Sept. (D.N.B.) De New York Times verneqmt uit re- geeringskringen, dat de Amerikaan- sche regeering binnen de komende drie maanden het congres zal ver zoeken om een wijziging van de neutraliteitswet, teneinde het Ame- rikaansche koopvaardijschepen voortaan mogelijk te maken de havens van oorlogvoerende landen, vooral van Engeland, aan te doen. De definitieve beslissing hierover hangt af van het verloop van den veldslag op den Atlantischen Oceaan in de volgende maand. Wanneer het aantal tot zinken gebrachte schepen op dezelfde hoogte blijft als thans, zal het „in het verloop van het na jaar" noodzakelijk zijn de inleiding tot de neutraliteitswet in toepassing te brengen, welke zegt, dat de Ver. Staten zich het recht voorbehouden de neutraliteitswet te herroepen, te EEN GEZOhBE BbEREffSTANCHEEN GEZOND VOLK' (Polygoon-v. Bilsen) YSa drié s&gfB 16 §§B §SÏ- «jigigen. ef uit te breiden. Berlijn, 5 Sept. (A.N.P.) „Hoe gaat Europa den winter in?" schrijft de Militaerische Correspondenz aus Duitschland boven, haar weekover zicht en zij vervolgt: In tegenstel ling tot den wereldoorlog is de toe stand voor het vasteland van Euro pa aanzienlijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle, groote successen van de Duitsche weer macht hebben tevens ten gevolge, dat thans onder Duitsche leiding de voedingsmogelijkheden beter wor den benut. Alle Europeesche regee ringen streven ernaar met al haar krachten en thans reeds met groot succes om de voedingsca paciteit zoo hoog mogelijk op te voe ren. „Generaal tijd", dien men in Engeland gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch op zicht meer een bondgenoot voor het vasteland te zijn. Europa zou veel meer menschen kunnen voeden dan er op het oogenblik in leven. Het is derhalve zaak, de beschikbare mo gelijkheden veel sterker dan tot dusver het geval was uit te buiten, d. w. z. de te bebouwen oppervlak ten te vergrooten en den aanplant stelselmatig te verrichten. Voorts moeten de landbouwmethoden in tensiever gemaakt worden, teneinde aldus de gemiddelde opbrengst der Europeesche landen dien van het Duitsche rijk te doen benade ren. Alle Europeesche landen zijn met groot begrip voor de zaak aan de oplossing van dit probleem gaan werken en de eerste resultaten val len reeds dit jaar te bespeuren. De Duitsche militaire overheid had ter stond na de staking der vijandelijk heden in West-Europa ervoor ge zorgd, dat de oogst van 1940 werd binnengehaald en voorbereidingen voor den nieuwen oogst getroffen werden, waarbij alle landen zich erop toelegden de binnenlandsche productie te verhoogen. In jNeder- land en Denemarken, de Europee sche landen met den intensiefsten landbouw, is het gelukt de produc tie bijna overal op het oude peil te houden. Vooral in Denemarken, dat door zijn veredelingsbedrijven in dierlijke producten sterk afhanke lijk was van den invoer van over- zeesch veevoeder, is het b.v. gelukt, de boterproductie bijna op het oude peil te handhaven. Italië en Duitsch land zijn wat de voeding betreft te gen de blokkade bestand. Duitsch land was bovendien door de jaren vcor den oorlog bedreven politiek van bevoorrading in staat, overal in Europa met zijn voorraden te hulp te schieten, waar een acute crisis in de voedselvoorziening optrad. Over al was Duitschland met zijn erva ringen van jarenlangen stelselmati- gen opbouwenden arbeid op het ge bied van de voedselvoorziening een helper. yql begrip. Er bestaat thees no Italiaansch legerbericht. Rome, 5 September (Stefani). Het 458ste communique van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Italiaansche afdeelingen jagers hebben bij operaties boven Malta en de Straat van Sicilië met haar be kende dapperheid in een reeks zware gevechten den strijd aange bonden met aanzienlijke afdeelingen vijandelijke jagers. Zij hebben 22 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten en talrijke andere door machine geweer beschadigd. Drie Italiaan sche vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Vele anderen keerden beschadigd en met .gewon den aan boord terug. Bij deze ge vechten hebben zich bijzonder on derscheiden de kolonel Carlo Ro- magnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling heldhaftig streed en vermist wordt, majoor Francesco „Beccaria, kapitein Valentino Festa en kapitein Franco Lucehino. In den afgeloopen nacht is het vliegveld Miccabba op Malta op nieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Vijandelijke vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op het-gebied van Catania, terwijl vier ■bommenwerpers Cotrone aanvielen. De schade is gering. De luchtafweer te Controne heeft twee Bristol-Blen heims neergeschoten, een daarvan viel in de haven. Uit het wrak heeft men de Hjken van drie leden der bemanning geborgen. In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, zijn aanvalspogingen van Britsche afdeelingen verijdeld door onze troepen, die door pantser wagens en artillerievuur gesteund werden. Duitsche en Italiaansch^ vliegtuigen hebben installaties en versterkingen te Marsamatroeh ge bombardeerd, alsmede vijandelijke autocolonnes hij Dzjaxaboeb. In Oost-Afrika hebben vijande lijke luchtaanvallen op Wolsjefit al leen onder de inheemsche bevol king eenige verliezen veroorzaakt. Onze afdeelingen overrompelden in den sector Koelkwabert vijandelijke detachementen, verstrooiden haar en brachten haar verliezen toe. De vijand liet wapenen en met levens middelen beladen lastdieren in onze handen achter". De Normandie in beslag geno men, (D.N.B.) - Uit New York wordt gemeld, dat Roosevelt order heeft gegeven tot beslaglegging op het Fransdhe schip Normandie 13 dooden en vele gewonden. 's-Gravenhage, 5 Sept. Gister middag heeft een Engelsche bom menwerper uit stratosfeerhoogte ver scheidene bommen op Rotterdam ge worpen. Aangezien een welgericht werpen van bommen van een der gelijke hoogte voor de Engelschen theoretisch en practisch onmogelijk is, kon het bombardement slechts geschieden op een wijze, die uit den aard der zaak zware verliezen onder de burgerbevolking tengevolge moest hebben. Er werden dan ook talrijke woonhuizen vernield, resp. min of meer zwaar beschadigd. Voorts zijn door dezen zinneloozen en militair volkomen nutteloozen aanval aan zienlijke verliezen onder de Rotter- damsche bevolking ontstaan. Volgens hetgeen tot dusver is vastgesteld, werden dertien personen gedood, 49 zwaar en 36 licht gewond. Vermoe delijk zijn deze cijfers nog niet defi nitief, daar mogelijk nog slachtoffers onder de puinhoopen bedolven liggen. Op te merken valt, dat deze Brit sche wijze van oorlogvoering met elk begrip van moreel en volkenrecht in strijd is en een onschuldige burger bevolking terroriseert, zonder dat daar eenigerlei houdbaar motief voor aan te geven is. De bewering als zou men instrumenten bezitten, om van uit de genoemde enorme hoogte toch nog zijn doel te kunnen vinden, wordt door deskundige militaire kringen zonder meer belachelijk genoemd. Zulke instrumenten bestaan niet. Ook de uitkomst van dit soort aan vallen bewijst dit ten overvloede. Dit soort luchtaanvallen, evenals de nachtelijke blindelingsche lucht aanvallen, die reeds zoo vaak ver geefs naar moraal en recht deden vragen, zijn met sluipmoorden op onbekende en onschuldige voorbij gangers gelijk te stellen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 7 September: Maans op- en ondergang 6 September: 7 September: geen twijfel meer over, dat Europa door de blokkade op het gebied van de voedselvoorziening niet ernstig gevaar meer kan loopen, vooral niet op den langen duur. Thans reeds is de stand der voedselvoor ziening beter dag is 1939, HET GEDENKTEEKEN IN DIXMUIDEN WORDT GERESTAUREERD. Brussel, 5 Sept. (A.N.P.) Het eere- gedenkteeken voor de Vlaamsche gesneuvelden tijdens den wereld oorlog te Dixmuiden, het bekende Yserkruis, dat tijdens de militaire operaties van het vorige jaar her haaldelijk beschadigd is, zal thans volledig gerestaureerd worden. Het zwaarste heeft het monument gele den op 30 Mei 1940, toen een En- gelsch vliegtuig vijf bommen op'het gedenkteeken wierp, waarvan een de zijwand van het kruis raakte, een gat van ruim drie meter in den toren maakte en inwendige vernie lingen aanrichtte. De zijmuur was reeds vroeger door de geallieerde troepen voor het opstellen van luchtdoelgeschut afgebroken. Op 28 Mei 1940 lieten de Engelschen het vlakbij gelegen •- Yserkruis in de lucht springen, waarbij de funda menten van dén toren sterk te lijden hadden. Met het herstelwerk is reeds een aanvang gemaakt. De we deropbouw van het op 29 Mei 1940 door de Engelschen in brand gesto ken secretariaat voor de pelgrims tochten naar Dixmuiden zal het vol gend jaar worden aangepakt. AMERIKAANSCHE SENAAT KEURT NIEUWE BELASTINGWET GOED. Washington, 6 Sept. (D.N.B.) Na stormachtige debatten, die drie da gen hebben geduurd, heeft de senaat met 67 tegen 5 stemmen de nieuwe belastingwet, die betrekking heeftop een bedrag van 3.5 milliard dollar goedgekeurd. De wet gaat thans terug naar het Huis van Afgevaar digden ter beraadslaging over een door den senaat voorgesteld aanvul lend bedrag, groot 367 millioen dol lar. Door de nieuwe wgt zullen rond 5 millioen Amerikaansche burgers meer dan tot dusver directe belastin gen moeten betalen, aldus de Asso ciated Press. JAPAN EN DE BENZINE- ZENDINGEN NAAR WLADIWOSTOK. Tokio, 5 Sept. (D.N.B.) De woord voerder van het bureau voor de in lichtingen heeft op de buitenland- sche-persconferentie verklaard, dat omtrent de aankomst van een Ame rikaansche tankhoot te Wladiwostok nog geen berichten zijn ontvangen. Hij kon derhalve ook geen commen taar geven. Op nadere vragen ver klaarde hij, dat het geheele complex nog bestudeerd wordt. De aandacht der betrokken regeeringen is in ieder geval opnieuw op de aangele genheid gevestigd. Hij geloofde ech ter niet, dat reeds een tweede ant woord is ontvangen. Ten aanzien van de geruchten omtrent een be weerde bemiddeling van een vreem de mogendheid ter regeling van het Chineesche conflict zeide de woord voerder, dat de verklaring van Konoje van 1938 geldig blijft. Op een andere vraag inhoudende of Ja pan een eventueele overeenkomst tusschen de Nanking-regeering en Tsjoengking zou erkennen, ant woordde de woordvoerder, dat een dergelijke zaak uitsluitend een aan gelegenheid van de beide Chinee sche regimes zou zijn. GOUDSCHAT GEVONDEN EN IN PUT GEWORPEN. Boulogne, 5 Sept. (A.N.P.) Een 16-jarige knaap uit Amiens had on langs bij den afbraak van een oud' huis een steenen pot gevonden met ongeveer vijftig goudstukken. De jongen was zich van de waarde van den vondst niet bewust. Hij sprak er toevallig eens over met een oude ren kennis en deze versterkte den- vinder in de meening, dat het waardelooze geldstukken waren. De knaap verdeelde toen eenige mun ten onder kinderen. Het geval' trok echter de aandacht van de politie, die een onderzoek instelde. Daarbij werd ontdekt, dat een vrouw, die in het bezit van twee goudstukken ge raakt was,'deze verkocht had voor 550 francs. Toen (men den knaap r.aar de overige munten vroeg, ver klaarde hij naief. dat hij de pot met goud in een put gegooid had. Men stelt thans alles in het werk om den goudschat terug te krijgen. MOBILISATIE VAN HET JAPANSCHE VERKEER. Tokio, 5 Sept. (Domei) Het kabi net heeft vanochtend goedkeuring gehecht aan een plan tot mobilisatie van het verkeer voor 1941, met het doel alle verbindingsmiddelen en verkeersnetten op algeheelen voet van oorlog te brengen. Het particu liere gebruik van de verkeersmid delen, zoo wordt verwacht, zal ver der beperkt worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de kabinetsvergade ring van hedenochtend uitgebreide uiteenzettingen gegeven over den internationalen toestand. Twee bolsjewistische kanon- neerbooten vernietigd. (D.N.B.) Twee kanonneerbooten der Sovjets, die op den Dnjepr stroomopwaarts voeren, zijn op 3 Sept. door Duitsche pantserjagers waargenomen, die ter stond het vuur op deze vaartuigen openden. Beide kanonneerbooten werden tot zinken gebracht. Kostbare muntenvondst. (D.N. B.) - Tijdens opgravingswerkzaam heden in een straat in Durazzo heb ben arbeiders drie Terracotta potten gevonden met zilveren en koperen muntstukken, tezamen met een ge wicht van acht kilogram. De mun ten dateeren uit de Romeinshhen tijd. Zij zijn aan de bevoegde auto rit

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1