Verkeerstentoonstelling te Beemster. AGENDA MARKTBERICHTEN GEMENGD NIEUWS UIT DE PERS ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 Alkmaar, Zaterdag. 50 JAAR DIRIGENT. Dit feit herdenkt in .deze maand de heer J. F. de Haas, met een con cert in de Groote Kerk. ZWIJNTJESJAGER GEPAKT. De politie te Bergen heeft in sa menwerking met de Amsterdamsche recherche klaarheid gebracht in eeni- ge in deze gemeente gepleegde rij wieldiefstallen, o.a. die bij de r.k. kerk te Bergen. Als dader is aange houden de 24-jarige Amsterdammer H., die nog vele andere diefstallen op zijn geweten bleek te hebben. Hij is in arrest gesteld. ORGELBESPELING FEIKE ASMA- Na een jaar van onderbreking, kunnen de Alkmaarsche muzieklief hebbers den zoo vermaard geworden Nederlandschen organist FeikeAsma, verbonden aan de Hooglandsche kerk te Leiden, en aan het R'damsch Philharmonisch Orkest, thans weer in onze stad beluisteren, en wel op Dinsdag 9 September a.s. in de Gere formeerde Kerk. Het programma bevat werken van Jan Zwart, Bach, Handel, Vidor e.a. DE PRIJS VAN WITTE KOOL. Pogingen tot verhooging. Tegen den prijs van 2 per ÏO'O kg, welke met ingang van Dinsdag j.l. voor de vroege witte kool was vastgesteld, bestonden bij de tuin bouwers vele bedenkingen. Men was zéér verrast, toen Dinsdag de prijs van 2.80 tot 2 verlaagd werd. Het gevolg is geweest, dat een aantal witte koolverbouwers zich tot de Langendijker Groenten Centrale heeft gericht met het verzoek, om bij de bevoegde instan ties aan te dringen, dat alsnog een verhooging van den prijs wordt verkregen. Men vestigt er de aan dacht op, dat de prijs van de zuur kool-witten verleden jaar niet be neden. 2.50 per 100 kg is geweest, zoodat, na de stijging van de be drijfskosten, de prijs dit jaar zeker niet minder moet zijn. De Provinciale Commissie uit de veilingen in Noordiholland heeft zich reeds tot de bevoegde instanties ge wend en heeft een persoonlijk on derhoud verzocht om een en ander te kunnen toelichten. Onder zeer groote belangstelling heeft Woensdag te Beemster de vee tentoonstelling plaats gehad. Zij werd 's morgens om 10 uur geopend in Het Heerenhuis door den heer K. Hoge- toorn, vice-voorzitter van het ten- toonstellings-comité. Er werd veel uitstekend vee ge- exposeerd, hoofdzakelijk van geregis treerde afstamming; alleen van vet vee, schapen en varkens hadden er méér exemplaren kunnen zijn, al waren er ook in deze rubrieken prachtige inzendingen als bewijs van het hooge peil, waarop zich de fokkerij in den Beemster bevindt. Van de bekroningen melden wij de volgende: Geregistreerd rundvee. Stierkalveren, geboren na 31 Octo ber 1940 en vóór 1 Februari 1941: 1. Gerard, eig. F. Bakker, 2. Zwarthak, eig. D. Haremaker. Stierkalveren, geboren na 31 Janu ari 1941: 1. Gerard, eig. N. Ruyter, 2. Jacob, eig. N. Ruyter, 3. Frans W 39, eig. P. Waal. Éénjarige stieren: 1. Willem, eig. R. Kwadijk Jr., 2. Adriaan, eig. H. de Waal, 3. Frans 31, van P. Kiste- maker en K. Hogetoorn. Tweejarige stieren: 1. Guurtje's Frans van Groenhoven, eig. J. C. Bakker, 2. Roland 3, eig. W. Kool, 3. Gerardus, eig. Jac. Hartog. Kuikalveren, geb. na 31 October 1940 en vóór 1 Februari 1941: 1. Dina 13, eig. P. Waal, 2. Dina 12, eig. P. Waal, 3. Wilhelmina 33, eig. N. Ruy ter. Kuikalveren, geboren na 31 Januari 1941: 1. Messchaert 38, eig. W. Kool, 2. Wilhelmina 34, eig. N. Ruyter, 3. Rika 26, eig. W. Kool. Hokkelingen, geboren in 1940 of daarmee gelijkgestelden: 1. Emma 37, eig. N. Ruyter, 2. Dina 9, eig. P. Waal, 3. Marie 24, eig. W. Kool, 4. Ada 2, eig. D. Haremaker. Vaarzen in controle, geboren in 1939 of daarmee gelijkgestelden: 1. Nelly 32, eig. P. Zeeman, 1. Johanna 76, eig. F. Bakker, 2. Aafje 12, eig. S. Beets Jacz., 3. Wilhelmina 30, eig. N. Ruyter, 4. Magda 4, eig. P. Waal. Twenters of daarmee gelijkgestel den: 1. Sophie 12, eig. N. Ruyter, 2. Dora 8, eig. P. Waal, 3. Rika 23, eig. W. Kool, 4. Trui 14, eig. N. Ruyter. Oudere koeien met melkstaat: 1. Dora 3, eig. P. Waal, 2. Nelly 27, eig. P. Zeeman, 3. Dina 4, eig. P. Waal, 4. Emma 22, eig. N. Ruyter, 5. Ida 4, eig. S. Beets Jacz., 6. Emma 25, eig. N. Ruyter. Drachtig vee. Schotten, geboren in 1939 of daar mee gelijkgestelden: 1. Eva 30, eig. A. IJff, 2. Trui 10, eig. N. Ruyter, 2. Nies 2, eig. D. Haremaker, 2. Eva 25, eig. A. IJff, 3, Marie 18, eig. W. Kool. Steoepen van vier dieren van één GESLAAGD. De heer C. S. Swart alhier is ge slaagd voor het praktijkexamen boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handelsweten schappen. BREEKPEEN IS GEEN GEWASSCHEN PEEN. De breekpeen komt niet in aan merking voor de maximumprijzen welke voor A, B en C-peen- zijn vastgesteld. Die prijzen zijn bedoeld voor gewasschen peen. Wanneer de peen dus niet gewasschen is, moet ze voor afwijzend worden, geveild. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 7 September is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritse voort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt wordén of voorhanden zijn op plaat sen van verkoop e.d., moeten voor zien zijn van de letter n. Voor degenen, die tot nu toe ver zuimd hebben hunne maten en ge wichten in de laatste twee jaren te laten herijken, bestaat daartoe als nog gelegenheid aan één der ijkkan- toren. (Voor Noordholland te Am sterdam, Brouwersgracht 276 A, ge opend eiken werkdag, uitgezonderd Zaterdags, van 9y215% uur). Verder is elke gebruiker van weegtoestellen verantwoordelij k voor de juiste werking daarvan. Hierop wordt door ambtenaren van het ijkwezen toezicht uitgeoefend. Wordt een toestel aangetroffen, dat niet juist werkt, dan moet de eige naar, boven de kosten voor herstel, tevens voor het tweede onderzoek een vrij hoog keurloon betalen. Ieder is bevoegd zijn weegtoestel eigenaar, waarbij minstens 3 melk koeien moeten zijn: 2. groep eig. P. Waal, 3. groep eig. A. IJff, 4. groep eig. N. Ruyter, 4. groep eig. W. Kool. Groepen van vier afstammelingen van één stier: 1. groep vader Aafje's Henriot: Nelly 27, eig. P. Zeeman, Dina 4 eig. P. Waal, Ida 4 eig. S. Beets Jac., Nelly 28 eig. P. Zeeman; 2. groep vader Frans 212 van Groen hoven: Nelly 32 eig. P. Zeeman, Mag da 4 eig. P. Waal, Scheringa 3 eig. S. Beets Jacz., Maria 43 eig. P. Otjes Mz., reserve Aafje 12 eig. S. Beets Jacz.; 3. groep vader Egbert: Jacoba 11, Emma 22, Emma 25, Trui 10, eig. van alle vier N. Ruyter. Vet vee. Afgewisselde koeien, acht breede tanden: 1. S. Beets Gz., 2. J. Kwadijk Cz., 3. C. Met, Purmerend. Niet afgewisselde koeien, zes breede tanden: 1. P. Otjes Mz., 2. J. P. Visser. Vette schotten, twee breede tan den: 1. P. Otjes Mz., 2. J. P. Visser, 3. P. Otjes Mz. Schapen. Viertallen ooilammeren: 1. W. v. d. Lee, 2. W. Nobel, 3. P. Houtman. Viertallen éénjarige fokooien: 1. Gebr. Hogetoorn, 2. W. Nobel, 3. S- Schilder. Viertallen oudere fokooien: 1. Gebr. Hogetoorn, 2. P. Houtman, 3. W. Nobel. Drietallen ramlammeren: 1. Jac. Klaver Jacz., 2. W. v. d. Lee, 3. P. Houtman. Anderhalf jarige rammen: 1. W. v. d. Lee, 2. P. Timmerman Jr., 3. D. Oostwouder. Twee-en-een-halfjarige en oudere rammen: 1. W. Kool, 2. W. Nobel, 3. P. Kistemaker. Zestallen vette schapen: 1. L. Kreuger, 2. C. Jonges Pz. Varkens. Zeugen met biggen: 1. G. Stapel, 2. G. M. Tromp, 3 dezelfde. Drachtige zeugen: 1. W. Schermer, 2. G. Stapel, 3. Jac. Klaver Jz. Tweetallen jonge fokvarkens niet ouder dan 8 maanden: 1. S. Schilder, 2. G. M. Tromp, 3 id. Kampioensprijzen. Deze vielen ten deel voor den besten stier aan Guurtje's Frans van Groenhoeven, eig. J. C. Bakker; voor de beste melkkoe aan Dora 3, eig. P. Waal en voor de beste drach tige koe aan Trui 10, eig. N. Ruyter. Het concours-hippiqué werd 's middags op het sportterrein gehouden en is uitstekend geslaagd. De uitslagen waren: Open klasse. Eenspannen tuigpaarden: 1, P. Langedijk Jz. te Venhuizen; 2. C. Oly te Heiloo, 3. W. Jonges te Beemster en 4 C. Mooy te St. Maar ten. Tweespannen tuigpaarden: 1. K Reyne Kz. te Barsingerhorn; 2. C. Muijs te Heiloo, 3. Zwaan te Schoorl- dam en P. Reijne te Beemster. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De laatste minuut (sens.-hum.)hoofdrollen Walter Steinbeck, Elga Brink en Erich Ponto. Toegang boven 18 jaar. Zondag doorlocpende voorstelling van' 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Sensatieproces Casilla (sen satie); hoofdrollen Heinrich George, Jutta Freybe en Albert Hehn. Toe gang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De Bruigom uit Brazilië (rom.-hum.); hoofdrollen Gusti Hu- ber, Wolf AlbachRetty en Oskar Sima. Toegang alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. CinemarTheater, 7.15 uur hoofd nummer Robert Koch (rom.-weten schappelijk); hoofdrollen Emil Jan- nings en Werner Krauss. Toegang boven 14 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 7 September. 3 uur, in de schouwburgtent te Stompetoren, opvoering operette „Florimont, de zwervende zanger", door de zangvereen. Crescendo. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Ferry's cabaret-revue Lach je zorgen weg. vrijwillig (tegen lager keurloon) ter onderzoek aan te bieden; van de resultaten van dit onderzoek wordt een bewijs afgegeven. Toestellen, zuiver voor huishou delijk gebruik bestemd (b.v. brie- venwegers, babyschalen e.d.) en voorhanden op plaatsen, waar han del wordt gedreven, moeten voor zien zijn van het opschrift „niet voor handelsdoeleinden" of „voor huishoudelijk gebruik"; plaatjes met deze opschriften zijn aan het ijk- kantoor te Amsterdam verkrijg baar. FERRY'S CABARET-REVUE. Voor de Cabaret-revue in 't Gul den Vlies voor morgenavond bestaat reeds veel belangstelling. Er staat de bezoekers dan ook een echt amusante avond te wachten. LIMMEN Gemeenterekening 1940. - Op 27 Augustus hebben B. en W. de reke ning over 1940 voorloopig vastge steld. Zonder twijfel is dit de eerste gemeente in deze omgeving, die zulks heeft gedaan. De rekening wijkt weinig af van die van vorige jaren. De gewone dienst sluit dit maal met een bedrag in ontvangsten van 105868,49, uitgaven 11083,32, nadeelig saldo 5014,83; de kapi- taaldienst met een bedrag in ont vangsten van 57820,27, uitgaven f 58470,36, nadeelig saldo f 650,09. Het algemeen beheer sluit in ont vangsten op 23549,23, de uitgaven if 15457,48; de openbare veiligheid in ontvangsten 1459',71, de uitga ven 8023,57; openbare werken ont vangsten 314,30, uitagven 8018,07; openbaar lager onderwijs ontvang sten 5256,13, uitgaven 6878,60; bijzonder lager onderwijs ontvang sten 1103,48, uitgaven 5952,99; ondersteuning behoeftigen ontvang sten 2911,78, uitgaven 14962,65; ondersteuning werkloozen ontvang sten 23673,99, uitgaven 30335,11; G.E.B. ontvangsten 2758,29, uitga ven 2766,21. Aan belasting is ont vangen 29290,95. Aan jaarwedden van burgemeester, secretaris, ont vanger, ambtenaar ter secretarie, congierge, ambtenaar burg. stand en politie is 10806 uitgekeerd. Voor zoover bij de genoemde posten de uitgaven de inkomsten niet dekken, zij gemeld, dat het tekort door het (Rijk (armenzorg en ondersteuning werkloozen enz.) wórden aange vuld of uit den kapitaaldienst wor den aangevuld. LANGEDIJK. Distributie textielproducten. De leider van den distributiekring Langedijk maakt bekend, dat aan vragen om textielproducten tot nadere aankondiging niet meer in behandeling worden genomen. Een uitzondering hierop maken aanvragen wegens huwelijk, ge boorte, sterfgeval, verhuizing, eer ste inrichting, winterhulp, vertrek naar buitenland, verlof uit buiten land, verwoesting door oorlogsge weld, totale brand, studieredenen. Het distributiekringkantoor te Zuidscharwoude is Maandag 8 September a.s. wegens groote drukte voor particulieren gesloten en uitsluitend toegankelijk voor detaillisten, bakkers, slagers en handelaren. Gemeente-architect benoemd. - De heer J. M. de Jong, gemeente opzichter van Broek op Langendijk, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot gemeente-architect van de gemeente Langedijk. Met ingang van denzelfden datum is aan de gemeente-opzichters van de overige drie dorpen, de heeren Jb. Rutsen, Joh, Oosterlee en Jb. Kroon, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezer.dici.sten. De woningen voor Heldersche vluchtelingen. - De onteigening van bouwterrein voor de woningen ten behoeve van Heldersche vluch telingen in de gemeente Langedijk is dezer dagen in een zitting van den gemachtigde voor den wederopbouw besproken. Er waren, zooals te be grijpen is, verschillende bezwaren van belanghebbenden en aan 'ver scheidene dezer bezwaren is tege moet gekomen. Te Noordscharwoude was het hoofdzakelijk het vraagstuk van den wederopbouw van de te ont eigenen woningen.Een drietal woonhuizen zou moeten worden ge sloopt. om het mogelijk te maken, dat toevoerwegen naar de nieuw aan te leggen straat konden worden gemaakt. Voor de betrokkenen was het van veel belang, of en onder welke voorwaarden de herbouw dezer woningen zou kunnen geschie den. De te betalen prijs sprak daar bij een woordje mee, terwijl het materialenvraagstuk natuurlijk ook van invloed is. Hiervoor is nu deze oplossing ge vonden, dat de woningen wel wor den onteigend, maar nog niet behoe ven te worden gesloopt. De bewo ners kunnen nog in de woningen blijven wonen. De toegangswegen zullen voorloopig bestaan uit voet paden, hetgeen zeer zeker in den eersten tijd wel voldoende zal zijn. De te betalen prijzen worden door een andere instantie vastgesteld. Tegen deze taxaties kunnen de be trokkenen nog in hooger beroep gaan, wanneer zij meenen, niet vol doende voor hun eigendom te krij gen. Te Broek op Langendijk is de situatie tengevolge van de ingedien de bezwaren heelemaal veranderd. De achttien huizen, welke daar ge bouwd zouden worden, waren over het uitbreidingsplan van Broek op Langendijk verdeeld, naar wij mee nen, in vijf gedeelten, dus lang zoo mooi niet als te Noordscharwoude. Van de zijde der bewoners van de huizen langs de Dorpsstraat waren verschillende bezwaren naar voren gekomen, omdat de achter de huizen van de heeren Van der Molen, Van 't Riet te bouwen nieuwe woningen vrij dicht achter de bestaande hui zen zouden komen te staan, hetgeen nu juist niet zoo prettig is, vooral als er nog voldoende ruimte elders is. Het resultaat van de ingediende bezwaren was, dat zeer spoedig een verandering in het plan werd aan gebracht. De verdeelde bouw werd zoo goed als geheel opgegeven. Al leen zullen bij den heer Klare aan de Pr. Hendrikkade de vier reeds eerder geprojecteerde woningen worden gebouwd. De overige, hoe veel het er zullen worden is nog niet definitief bepaald, zullen meer Zuidelijk op het uitbreidingsplan komen. Er zal een weg worden ge maakt naast de voormalige woning van den burgemeester. Met den aan leg heeft men dan meteen bereikt, dat het uitbreidingsplan ook voor anderen bouw is opengelegd. Bij het vorige plan was er geen enkele weg gekomen. - 1 i'V x STOMPETOREN. Operette Flcrimont. -* Dezelfde sfeer, die in 1933 tijdens de Scher merfeesten in Stopipetoren heersch- te, begint zich ook thans van de Schermer bewoners meester te ma ken. Op het terrein bij de O.L. school is een enorme tent, plaats biedend voor 1000 tot 1200 bezoe kers verrezen. Honderden kaarten zijn reeds geplaatst en de slagzin aan de buurt luidt thans: „De tent moet vol". En hij raakt vol, daarvan zijn we overtuigd. Wie van zang, muziek en spel houdt, zal op 7 en 14 September zeker aanwezig willen zijn, want de operette Florimont biedt dit alles volop. De accoustiek in de tent is bijzon der goed. Glashelder komt het ge sproken en gezongen woord in de verste hoeken door. Een beroepsar- tist, met wien we heden een onder houd hadden, uitte zijn bewondering voor den ondernemingsgeest van de (zangvereeniging „Crescendo", om een werk als „Florifmont", waaraan meer dan 100 personen medewer ken, naar voren te brengen. Wie in Langendijk de groote belangstelling heeft opgemerkt, welke Florimont heeft ondervonden, die weet welk een groote bekoring er van uitgaat. Komt het, omdat de auteurs in de omgeving van Alkmaar zoo goed be kend zijn? Immers de componist is de Bergenaar Herman Zaal, de schrijvers zijn de Langendijkers: Jan vah Alfen en Luuk Uipkes. Of is de belangstelling te danken aan de goede vertolking van de hoofd rollen door Marie Kliffen, Luuk Uipkes en anderen? Of is het, door dat de belangstelling steeds gespan nen wordt gehouden door vroolijke tafreelen als: Het oogstfeest bij de herberg van Bidot en Madeleine, de dubbele bruiloft van CosetteVa lentin en MarianneFlorimont, af gewisseld met dramatische elemen ten als: de beschuldiging van Cosette en haar vlucht? Wij weten het niet. Maar zeker is het, dat ook voor hen, die deze operette reeds eenige ma len bezochten, dit werk steeds nieuw en boeiend blijft. Wij aarzelen dan ook niet te zeg gen, dat de Schenner a.s. Zondag staat in het teeken van „Florimont". Des avonds na afloop is er gezel lig samenzijn in de feesttent, waar bij door een flink orkest voor de noodige ontspanning zal worden ge zorgd. HEILOO. Een waarschuwing. - Deze week heeft een groot aantal burgers een waarschuwing ontvangen, dat zij de verduisteringsvoorschriften moeten opvolgen. Dezen keer is het nog bij een waarschuwing gebleven. OUDKARSPEL. Aanrijding. - Vrijdagmorgen is een driewielige auto, beladen met koek, doordat een autobus van de HABO plotseling stopte, tegen de bus opgerèden. De driewieler moest dit met een ingedeukten neus en een ontzette as bekoopen. Aan de bus mankeerde hoegenaamd niets. In de HABO-garage heeft men zich over het slachtoffer ontfermd. CASTRICUM. Verboden vervoer van aardappe len. - Een arbeider uit Velsen, die onder de gemeente Castricum op zijn rijwiel een zak met circa 39 kilo aardappelen vervoerde, werd aangehouden. Nadat procesverbael was opgemaakt en de aardappelen in beslag 'waren genomen kon hij zijn tocht naar huis voortzetten. BERGEN. Gevonden voorwerpen over de maand Augustus 1941. Gevonden: diverse portemonnaies met inhoud, étui met zilverbons, gouden speld, zilveren lepel, heeren- hoed, regenjasje, eenig badgoed, fietstasje, gouden vulpotlood met inscriptie, meisjesmantel, zakmes, fototoestel, meisjescape, rozenkrans in étui, vulpen, sleutel, badmantel, zilveren theelepeltje, dameshoed, kindervest, lipssleutel, looper, kin dercape, gouden vulpotlood, eenige ceintuurs, wandelstok, damestasch, regenkapje, heerenstrik, dameskous, ring met sleutels, 2 vazen, heeren polshorloge. Aankomen loopen een paard, 2 honden (een Iersche Zetter en Herdershond) een zwart poesje. Inlichtingen aan het bureau van politie, Karei de Grootelaan 17. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 6 Sept. 1941. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 130 stuks van kg en de prijs 1.251.30. Handel matig. ALKMAAR, 5 Sept. 1941. (Alkm. Exportveiling, N.V.) Andijvie 5.60 7, Appelen 525, Augurken 3 27, Bieten 3, Druiven 6065, Gele kool 3.50, Groene kool 3.50, Koolrapen 4.30, Meloenen 16—20, Peren 1035, Prei 810, Prui men 1127, Rabarber 3.104.60, Roode kool 1.203.50, Snijboonen 819, Enkele spercieboonen 20, Dubbele speicieboonen 11.2014, Tomaten 16, Uien 6 en Breekpeen 4 per 100 kg; Bloemkool le s. 9 —12 2e s. 2.60—7.20, Kropsla 2.40 3, Knolselderie 1114, Komkom mers 113.50 en Perziken 314 per 100 stuks; Peterselie 0.501.20 Radijs 2.60—3, Selderie 0.50— 2.20 en Wortelen 5 per 100 bos, Postelein per bakje 4860 cent; Spinazie per 8 kg 96 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Sept. (Lang. Groentenveiling). 46000 kg Roode kool 3.50; 29700 kg Gele kool 3.50; 30700 kg Uien, grove uien, drielingen en nep 5.50, stek 3.70; 10000 kg Peen 3.50—6; 2600 kg Bie ten 3; 1000 stuks Bloemkool 12, 2e s. 9; 83500 kg Vroege witte kool 2; 3500 kg Slaboonen 14. NOORDSCHARWOUDE, 6 Sept. '41. (Noordermarktbond). 13100 kg Roo de kool 3.50; 8100 kg Gele kool 3.50; 9600 kg Uien (drieling en nep) 5.50; 2000 kg Peen a 4.80 en b 3.20; 1100 kg Bieten 3; 34700 kg Vroege witte kool 2; 19400 kg Sla boonen 14. WARMENHUIZEN, 5 Sept. 1941. 1600 kg Uien 5.50; 5300 kg Roode kool 3.50; 850 kg Gele kool 3.50; 12100 kg Witte kool 2; 1430 kg Sla boonen 14; 2400 kg Kriel 3.30; 700 kg Peen 46. Motorongeluk onder Loos- drecht. - Op den provincialen ver keersweg Loosdrecht—Hilversum is gistermiddag een motorongeluk ge beurd. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting sloeg een motorrijder met duopas sagier over den kop. Beide perso nen, die afkomstig waren uit Am sterdam, kwamen piet een smak op het wegdek terecht. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De beide slachtoffers zijn naar een zie- keninrichting overgebracht. Oudste inwoonster van Gouda overleden. - Te Gouda is in den ouderdom van 101 jaar overleden Gouda's oudste inwoonster mej. M. de HoogCazius. Rusthuis Ned. Volksdienst. - De Nederlandsche Volksdienst is eigenaar geworden van een buiten verblijf in Dieren, dat is ingericht voor huisvesting van ongeveer vijf en twintig oude dames. Het ligt in het voornemen er dalmes op te nemen, die in een mooie, rustige omgeving haar levensavond willen doorbrengen. De inrichting zal wel licht deze maand nog in gebruik worden genomen. Bij het spelen verdronken. - Gistermiddag is te Woerden het 12- jarige zoontje van den heer Mur bij het spelen op een schuit te water geraakt en verdronken» Dcodelijk ongeval. - Gistermid dag is te Den Haag de 20-jarige wielrijdster H. S. R., uit de Ekster laan te Den Haag, op den Wasse- naarscheweg ter hoogte van de Neu- huyskade, doordat zij onverwachts uitweek door een juist passeerenda auto aangereden. Zij was op slag dood. Tram voor Joden in Luxem burg verboden. (A.N.P.) - De direc tie van de gemeentetram in Luxem burg is er thans toe overgegaan den Joden te verbieden van de tram ge bruik te maken. Verdragend Duitsch geschut beschiet Kanaal. (D.N.B.) - Batte rijen verdragend geschut der Duit- sche marine hebben gistermiddag vijandelijke scheepsdoelen aan de Kanaalkust met succes onder vuur genomen. Engelsche mannen opgeroepen voor brandbluschdienst. (D.N.B.) - De Britsche berichtendienst heeft gisteravond gemeld, dat de mannen van 18 to 60 jaar zich op 14 en 21 September moeten laten inschrijven voor den brandbestrijdingsdienst. Canada en de Sovjet-Unie. (D. N.B.) - Volgens een bericht uit Ot tawa heeft de Canadeesche minister vco" de munitie, Howe, verklaard, dat Canada de Sovjet-Unie en het Tsjoengking-regime zal voorzien van oorlogsmateriaal. SOCIALE TANDVERZORGING. De Nieuwe Rott, Crt. wijst er op, dat de toestand van mond en gebit van den gemiddelden arbeider slecht tot heel slecht is, en betoogt, dat slechts verbetering is te krijgen, indien bij de jeugd het zwaartepunt van de sociale tandverzorging komt te liggen. Deze moet echter gedurende het ge- heele leven worden voortgezet en het blad constateert het bestaan van drie tandheelkundige zones: 1. een school* of jeugdzöne; 2. een gezins- of zieken- fondszöne; 3, een bedrijfs- of arbeids* zone. De eerste en laatste zóne zijn voor de systematische bestrijding van het tandbederf het effectiefst, de tweede is van niet minder belang. Op dit ter* rein moeten echter de ziekenfondsen meer doen, dan alleen de gelegenheid openen en de kosten betalen; zij zul* len de propaganda voor de gebitssa- neering systematisch moeten voeren met behulp van geschoolde mondver- zorgsters, die aan het opsporen van tandheelkundige-hulpbehoevende fonds leden meewerken en hen, die verzui men voor controle tq komen, opsporen en aansporen om toch vooral hun plicht tegenover gezin en volk te doen. Wij laten hier in het midden of de ziekenfondsen zich onder alle omstan digheden op het standpunt zullen moe ten plaatsen van de vrije tandarts keuze of eigen tandheelkundige poli* klinieken zullen moeten inrichten, Dat zal voor een deel afhangen van het sociale inzicht van de georganiseerde tandartsenwereld, die tot dusver op het onhoudbare standpunt stond, dat de conserveerende tandheelkunde een onverzekerbaar risico was en alleen bereid zich tegen abonnementstarief te belasten met primtitieve hulp (pijn wegnemen, trekken, mondreiniging en rubberplaatprothese), terwijl voor vul lingen en wortelkanaalbehandeling bij* betaling van de patiënten geëischt werd en zelfs bezwaar gemaakt werd tegen bijbetaling vanwege het fonds. Dit stelsel, dat eén premie was op onvoldoende hulp, is onvereenigbaar met de grondslagen van het nieuwe ziekenfondsenbesluit en de eischen welke dit aan de tandverzorging door de ziekenfondsen zal stellen. De gewijzigde verhoudingen op ziekenfondsgebied, gepaard met een belangrijke verhooging van de fi- nancieele draagkracht van de zie kenfondsen en met een verdieping van het inzicht in de sociaal-poli tieke taak der fondsen, zal op slag mogelijk maken, wat voorheen lang onbereibaar scheen: een volledige conserveerende tandheelkundige verzorging binnen het bereik van eiken fondspatiënt zonder bijbeta ling (in elk geval zonder bijbetaling door de fondsleden). Of de regeling van de honoreering overigens vol ledig abonnement, per gedeeltelijk abonnement met bijbetaling van wege het fonds voor speciale ver richtingen, per kwartaalbehande- lingsgeval of per behandelingsuur met een gestandaardiseerd aantal verrichtingen (zooals bij den Mili tair Geneeskundigen Dienst en Ne derlandschen Arbeidsdienst) zal ge schieden is bijzaak. Hoofdzaak is en blijft dat over de geheele lijn de nieuwe koers van de sociale tand verzorging door de ziekenfondsen op bovenstaanden grondslag baan breekt en dat met spoed boven al de organisatie van de schooltand- verzorging de hechtere grondslagen gaat leggen voor de toekomst. Een en ander zal geleidelijk gaan en ook geleidelijk moeten gaan: poor de schooltandverzorging en de ziekenfondstandverzorging over de geheele lijn ineens en overal zouden geen tandartsen voldoende beschik baar zijn. Een menschenleeftijd zal noodig zijn om ten volle in te halen wat gedurende een menschenleeftijd verzuimd is." Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter goeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2