DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. De strijd irt het Oosten verloopt volgens de plannen. Terugblik op eerste Septemberweek. De luchthaven Nicosia gebombardeerd. van 20.13 tot 7.04 op 21,21 onder 9,51 Op communistische actie staat de doodstraf. De luchtaanval op Rotterdam I Pagina C 24, 28, 36, 37, X37 X46 X49 X19 X 7 jinaties. ide mooie stand eld. door den Veltkamp te op: 8, 13, 14, op: 29, 30, 32, 39, 41, 44. n-g is niet mini- t wint n.l. door! 1. 20X49 2. 19X30 3. 30X28 4. 49X32 5. 21X12 wint. ;andjei, dat uw volle waard is. op: 23, 24. p: 22, 33, 34, 50. is aan zet en ig door 2328 nnen forceeren. :r Doornbos te de toen de vol- interessante 1. 28X19 gedw. 33 zou volgen n wit wint. 2. 17—22 3. 22—28 4. 28—32 5. 32—38 gedw. '7 volgt 3'26, 41, wit 5045 erl. 6. 38—42 7. 42X33 8. 33X24 n wint. h. Noorden") ssing voor deze n 1714 van ras te Emmen. r. op: 4, 7, 13, i, 28, 29, 33, 34. op: 20, 24, 31, L, 42, 45, 48, 49. olgende rubriek de oplossing, l aardig klein verbonden is! tijn ve toestand, am. m. ren twee plaat- aan het eind, behoorend. Ierland. goederen be woorden en het p.) liefst zoo doch uiterlijk mber 12 uur aan ur van de Alk- E HAD STAAN! en dochteren, len en kennissen in kennis o. Want HÉ COURANT 1EBLAD. icient Tenas. ij, „dat het mo- Bcène vair den p te stellen zoo- oogenblik, dat boten werd?" c hem aan, licht k", zei hij, „met urigheid. Ér be- e een nauwkeu- /olkomen gede- l mijn hand", en kwam terug n geletterd en :oote stapel wit- m. „het seenarium lijn deel van de niet het minst an de spelers, :oor, heeft voor raste plaats. Ik en tot elk der in ruiten ver- s bij vier- of voorstellingen Europa door en zijn rubriek op artij schaak trek ivaartsche rich- ipgesteld nadat 'gd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 211. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Vier pagina's. Maandag 8 September 1941 mDutischland strijdt voor Europa.. Brifsche vliegtuigen boven N.-W. Duitschland en de Noorsche kust. Het Duitsche legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 6 September luidde als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, 6 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De aanvalsoperaties in het Oos ten vorderen goed. In den strijd tegen Engeland heeft het lucht- wapen overdag spoorweginstalla ties aan de Schotsche Oostkust bestookt met bommen van zwaar kaliber. Vannacht is ten Oosten van Sunderland een koopvaarder van 3.000 brt. vernield. Een ster ke formatie Duitsohe gevechts vliegtuigen heeft gisteravond met goed gevolg hangars en onderko mens gebombardeerd. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op het Britsche vloot- steunpunt Suez in den nacht van 4 op 5 September zijn drie vijan delijke koopvaarders met een to taal van 14.000 brt. vernietigd. De vijand is overdag noch des nachts Duitsch gebied binnenge vlogen. Het Duitsche legerbericht van 7 September luidt als volgt: De operaties aan het O. front blijven volgens de plannen ver- loopen. Ih de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vier vracfatboo- ten van 30.000 t. in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde kon vooien, vernietigd en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. Een vrij sterke formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht met gunstig resultaat het Britscihe vliegveld Aboe Soeaila aan het Suezkanaal gebombardeerd. Bij den aanval, dien Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder namen op het Britsche vlootsteun- punt Alexandrië, hebben bommen groote verwoestingen aangericht in de O. haven. Een olieopslag plaats geraakte in brand. Vlieg tuigen, die een gewapende verken ning ter zee uitvoerden, bescha digden in demzelfden nacht een grooten koopvaarder op de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vliegtuigen heeft zich in den af geloopen nacht naar N.W.-Duitsch- land en de Noorsche kust begeven. Door bommen op woonwijken, o.a. in de buurt van Beckum, Dort mund, leed de burgerbevolking eenige verliezen aan dooden en gekwetsten. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten 10, marine artillerie een der aanvallende bommenwerpers neer. Berlijn ,6 Sept. (D.N.B.) Een terugblik op de eerste Sep- temberwe,k aan het O. front toont aan, dat er in alle sectoren hevig gestreden is, en dat de gevechten in aanval en verdediging ten gunste van de Duitsche troepen zijn uitge vallen. Op den Z. vleugel is .de sector van den Dnjepr behouden gebleven ondanks pogingen van de Sovjets om naar den W. oever op te dringen. Van 26 Aug. tot 4 Sept. werden op den Dnjepr veertig oor logsbodems der Sovjets vernietigd. Op den N. vleugel gelukte het heel Estland van den vijand te zui veren, zoodat thans nog slechts op deBaltische eilanden Oesel, Dagoe en Moon ten W. van de Estlandsche kust in handen van de Sovjets zijn. In het gebied van Petersburg heeft het Duitsche optreden van het W., Z. en Z.O. tot een nieuwe aanzien lijke inkrimping van het verdedi gingsfront geleid en tot stagnatie op alle belangrijke spoorlijnen en wegen naar Petersburg. Daar te vens de Finnen an le inneming van Wiborg hun aanval hebben voort gezet tot de oude Finsch-Bolsje- wistische grens op de Karelische landengte is Petersburg, dat reeds onder vuur van het Duitsche ge schut ligt, in een zeer heanrde po sitie geraakt. Het blijkt dus, dat het zwaarte punt der Duitsche operaties van de afgeloopen week gelegen heeft op den N. vleugel en dat aldaar voor de Sovjets een bijzonder drukkende toestand ontstaan is, terwijl thans het geheele Baltenland definitief als bevrijd kan worden beschouwd. De beschieting van belangrijke militaire doelen bij Petersburg werd op 5 Sept. door Duitsch verdragend geschut voortgezet. Een electrische centrale en de inrichtingen van de Petersburgsche bewapeningsin dustrie werden doeltreffend onder het vuur van het Duitsche geschut genomen. De Duitsche troepen zijn op 5 Sept. in den N. sector van het Duitsche oostelijke front door ver sterkte veldstellingen der Sovjets gedrongen. Door vaak herhaalde tegenaanvallen probeerden de bol sjewisten de verloren positie te her overen. De Duitsche troepen wezen alle aanvallen onder zware bolsje wistische verliezen af. Bij de ge vechten in den centralen sector van het Duitsche oostelijke front heb ben de Duitsche pantsertroepen den bolsjewisten opnieuw zware ver liezen aan gevechtswagens toege bracht. Een Duitsch legercorps, dat in den Centralen sector van het Duitsche oostelijke front optrad, vernietigde op 5. Sept. sterke strijd krachten der Sovjets, die zich in een bosch genesteld hadden. On danks taaien tegenstand werden de Bolsjewisten eruit verdreven. Het was tot dusver niet mogelijk het aantal gevangenen en de hoeveel heid buit te overzien. In de gevech ten in den zuidelijken sector van het oostelijk front leden de Sovjets op 5 Sept. zware verliezen aan men- schen, wapens en ander oorlogs tuig. In dezen sector heeft een Duitsche infanterie weer 34 pantserwagens der Sovjets ver nietigd. In totaal heeft deze divisie sinds het begin van den veldtocht tegen de Sovjets meer dan 1000 kilometer strijdend en marcheerend afgelegd en 176 pantserwagens vernietigd. De strijd om Petersburg. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Op 6 Sept. heeft het Duitsche luchtwa- pen met sterke strijdkrachten aan vallen ondernomen op de Sovjet troepen ingesloten in het gebied van Petersburg. Stellingen artille rie der Sovjets werden bestookt en groote concentraties troepen in vele golven vernietigd, waarbij de Sovjets buitengewoon zware ver liezen leden. De strijd om Odessa. Berlijn, 6 September (D.N.B.) Op 5 September hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw felle aanvallen gedaan op de in Odessa ingesloten Sovjet-troepen, In de haveninstallaties is groote schade aangericht en den vijand werden bloedige verliezen toegebracht. Vier schepen met een totaal van 17.060 brt., die dienden voor het transport van munitie en manschappen, kre gen voltreffers en werden zwaar beschadigd. Een bruggehoofd gevormd. Berlijn, 7 September (D.N.B.) De Bolsjewiki hebben gisteren ge probeerd de woonwijken van de stad Otsjakof van een tegenover gelegen eiland te beschieten, zonder evenwel schade aan te richten. De Duitsche artillerie nam de Sovjet batterijen op het eiland terstond onder vuur. Treffers met groote uitwerking bracht het bolsjewisti sche geschut tot zwijgen. In den middensector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen gisteren een verrassenden aanval over een rivier ondernomen en daar een bruggehoofd gevormd. Ondanks verbitterde bolsjewistische tegenaanvallen hielden zij het bruggehoofd en veroverden boven dien nog een plaatsje in stormaan val. Bij deze gevechten maakten de Duitschers honderden gevangenen en maakten behalve tal van andere wapens 52 stukken geschut en een aantal zware granatwerpers buit, Strijd ten Z. van het Ladogameer. Berlijn, 7 September (D.N.B.) De in den N. sector opereerende af- deelingen der Duitsche luchtmacht hebben, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, de laatste dagen haar aanvallen gericht op bolsjewistische troepenconcentraties en veldstellingen in het gebied ten Z. van het Ladogameer. Ook giste' ren waren honderden gevechts' vliegtuigen en stuka's voortdurend in actie. Zij brachten den bolsjewis ten reusachtige verliezen aan men- schenle-veins en materiaal toe. In den Z. sector waren de lucht aanvallen gisteren in hoofdzaak ge richt op concentraties en marchee- rende troepen tusschen den Dnjepr en de zee vAn Azov. In den Centralen sector zette de Duitsche luchtmacht op 6 Septem ber de systematische vernieling der bolsjewistische spoorlijnen, die naar het front leiden, met groot succes voort. Odessa gebombardeerd. Berlijn, 7 September (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt meege deeld, dat Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht de stad Odessa en de haven met veel succes hebben gebombardeerd, be nevens een spoorwegknooppunt, dat was uitgebreid tot ravitailleerings- basis. Verscheiden groote en veel kleinere branden getuigden van de uitwerking van den aanval. De toestand te Petersburg. Helsinki, 7 September (D.N.B.) De Finsche pers publiceert de ver klaringen van een schoenmaker uit Ingermanland, die er in geslaagd was 1 September uit St. Petersburg te vluchten. Hij bevestigt de ca- tastrophale positie, waarin de stad zich bevindt, den hongersnood en de volstrekte afwezigheid van alle orde. Alles is onder de wapenen ge roepen. De fabrieken zijn gesloten en de arbeiders hebben wapens ge kregen. Ook vrouwen en kinderen nemen aan de verdediging deel. De bevolking, die zeer uitgebreid is door de vluchtelingen, maakt een beklemden indruk. De broodver koop is sedert 1 dezer gestaak.t Voorts meldt hij, dat slechts de leden der communistische partij, de radicalen uit het leger en de Joden staan op verdediging tot het uiter ste, maar niemand waagt het iets te zeggen. Ambtenaren van de Gepeoe beloeren iedereen en bij een onbedachtzame uitlating wordt men terstond gearresteerd. Finsche opmarsch bij Ladogameer voortgezet Helsinki, 7 September (D.N.B.) Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: „Na een vrijlange onderbreking is de in Juli ingezette aanval ten N.O. van het Ladoga meer voortgezet. In drie dagen hebben onze troepen de Swir be reikt, na al strijdende een afstand van 7-5 kilometer te hebben afge legd." Gebied van Salla geheel bevrijd, Helsinki, 7 Sept. D.N.B.) Hief ge heele gebied1 van Salla in Noord - Finland, dat door den gedwongen vrede van Moskou aan de U.S.S.R. was gekomen, is thans geheel be vrijd en de vijand is vernietigd of over de grens gejaagd. Zware verliezen van oor- logs- en koopvaardijvloot der Sovjets. Berlijn, 7 September (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, hebben de Duitsche vlootstrijdkrachtem in de afgeloopen week de oorlogs- en koopvaardij vloot der Sovjets zware verliezen toegebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de afgeloopen week 22 koopvaarders met een gezamen- lijken inhoud van 74.0,0|0 ton, een kruiser en twee torpedoboot jagers tot zinken gebracht en een kruiser, vier torpedojagers en 39 koopvaar- Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 6 September luidde als volgt: In Noord-Afrika zijn aan het front van Tobroek pantserauto's en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand aangevallen en- uiteenge dreven door het vuur van onze ar tillerie. Gevechten tusschen vooruit geschoven elementen zijn ten voor- deele van onze troepen geëindigd Duitsche vliegtuigen hebben kan- tonnementen en vliegvelden in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen. De vijande lijke luchtmacht heeft aanvallen ge daan op Tripoli en Barce. Burger lijke gebouwen en een ziekenhuis werden getroffen, men betreurt in totaal 31 dooden en 56 gewonden, van wie het grootste deel patiënten waren, die in het ziekenhuis lagen. In Oost-Afrika hebben Engelsche vliegtuigen te Wolchefit eveneens een ziekenhuis aangevallen waar slechts materieele schade werd ver oorzaakt. In den sector van Cul- ouabert heeft de vijand onder dek king van den mist getracht een ver rassenden aanval te doen snel en fel optreden van onze steeds waak zame detachementen dwong den tegenstander terug te trekken met achterlating vaji talrijke dooden. Het Italiaansche legerbericht van 7 September luidt als volgt: Bij de strijdkrachten te land in N.- en O.-Afrika niets van betee kenis. Engelsche vliegtuigen, hebben Tripoli gebombardeerd', waarbij geen slachtoffers vielen, en in de nabijheid van Catania kleine bom metjes uitgeworpen: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 dezer is de luchthaven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombar deerd. Men nam branden en ont- ploffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwijzing van de luchtmacht alarm gemaakt in de hoofdstad. Enkele batterijen van den buiten- sten gordel van het afweergeschut losten sperschoten, HET DUITSCHE BESTUUR IN LUXEMBURG. Luxemburg, 6 Sept. (A.N.P.) Op een bijeenkomst van de Luxemburg- sche raadsheeren heeft de eerste burgqmeester rapport uitgebracht over den opbouw en den stand van het bestuur der stad Luxemburg, die thans ruim een jaar onder Duitsch bewind staat. Er is veel ge presteerd. Het geheele bestuur moet gereorganiseerd en opnieuw opge bouwd worden. Op I December 1940 lis de Duitsche gemeentebestuursre geling ingevoerd. De financiën der stad kunnen gezond genoemd wor den. In het bijzonder is zorg gedra gen voor den opbouw ten aanzien van de cultuur. Reeds zijn plannen lin bewerking voor een nieuwe schouwburg. Ook het jmu^konder- wijs is op een nieuwe basis gesteld. |Een heemkundemuseum zal ver- eenigd worden met het staatsmu- seum zooals dit tot dusverre be stond. Verder zullen nog andere be langrijke bouwwerken worden uit gevoerd. SOVJETS BESCHIETEN DUITSCH LAZARETSCHIP. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Het Duitsche lazaretschip Itea is bij het passeeren van de Irben-Straat door bolsjewistische landbatterijen onder vuur genomen. Na de beschieting, die ongeveer een uur duurde, volgde een aanval van motortorpedobooten, waarbij verscheidene torpedo's wer den afgevuurd. Door handig ma noeuvreeren slaagde het lazaretschip er in de torpedo's te ontwijken. Al leen aan de omstandigheid, dat het vuur van de bolsjewisten bijzonder slecht gericht was is het te danken, dat onder de patiënten en ook ver der aan boord van het lazaretschip geen verliezen ontstonden of schade geleden werd. Het lazaretschip was duidelijk door de voorgeschreven kenteekens gekenmerkt. Het weer was helder, er heerschte goed zicht. ders zwaar beschadigd en daardoor de vlucht der Sovjets uit Reval en Baltischport verhinderd. Bovendien beeft men in de Duitsche mijnvel- den nog meer dan 60 brandende schepen gezien^ VERDUISTERINGS TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 8 September: 13 Sept. Laatste kwartier. DE RECRUTEERING IN BRITSCH-INDIE. Sjanghai, 7 Sept. (D.N.B.) Naar uit Bangkok gemeld wordt is de En gelsche regeering van meening, dat de sterkte van het Britsch-Indische leger onvoldoende is, hoewel zij reeds bijna een millioen man be draagt. Er zouden speciale maatre gelen voor een verdere recruteering getroffen zijn. Indische nationalisten verzetten zich daartegen. Voorts wordt gemeld, dat nieuwe Indische troepen-afdeelingen voor Iran 'en Malaya bestemd zijn. Nieuwe geme chaniseerde afdeelingen zouden reeds onderweg zijn. REGEERINGSWIJZIGING IN FRANKRIJK AANSTAANDE. Vichy, 7 September (D.N.B.) In politieke kringen alhier doet heit gericht de ronde, dat binnenkort wijziging in de Frandsch-e regeering is te wachten. Tot minister van justitie zou de gewezen ambassa deur te Moskou, Bergery, worden benoemd als opvolger van Barthe- lerny. Bergery, een jurist, heeft verleden jaar groot aandeel gehad in de samenstelling van de eerste constitutie. Ook aan onderwijs zou een nieuwe functionaris komen, wiens naam nog niet wordt ge noemd. DUITSCHE JODEN MOETEN UITERLIJK KENTEEKEN. DRAGEN. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een politieverordening van 1 September 1941 over de kenteekening der Jo den, waarin bepaald wordt, dat het Joden van het zesde jaar af ver boden is zich* in het openbaar te be geven zonder een bijzonder kentee- ken te vertoonen. Dit bestaat uit een zespuntige ster zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stof, welke op de linker borstzijde van het kleedings-tuk genaaid gedra gen moet worden. Voorts wordt den Joden verboden zonder schriftelijke vergunning der plaatselijke politie- overheid de gemeente waarin zij wonen te verlaten. Voor bepaalde Joden gelden uitzonderingen, zoo o.a. voor de Joodsche gehuw de vrouwen in een kinderloos gemengd huwelijk, zoolang de echt verbintenis duurt. De verordening, die in de eerste plaats ontstaan is uit een practischa bestuursnoodzaak, geldt voor het Groot-Duitsdhe Rijk en het protec toraat Bohemen en Moravië en treedt twee weken na de afkondi ging in werking. Naar in verband met deze veror dening vernomen wordt, hebben aanleiding daartoe gegeven bepaal de ervaringen die het noodzakelijk maakten om Joden in het openbare verkeer voor iedereen op ondubbel zinnige wijze herkenbaar te maken. Britsche bezetting van Iraan- sche petroleumvelden. (D.N.B.) - Naar Reuter gmeldt, zijn alle belang rijke olievelden in Iran thans „onder Britsche bescherming" gesteld. Jeugdorganisatie in Grieken land ontbonden. (D.N.B.) - De mi nisterraad heeft besloten tot ontbin ding van de jeugdorganisatie, die indertijd door Metaxas in het leven was geroepen. Myron Taylor te Barcelona. (D. N.B.) - De Amerikaansche ver tegenwoordiger hij het Vaticaan, Myron Taylor, heeft gistermiddag in Barcelona (Sp.) een samenkomst gehad met de Amerikaansche am bassadeurs te Madrid en Vichy, Wed- öell en Leahy. De Fransche vertegenwoordi ging in Nederlandsch-Indië. (D.N. B.) - Naar bekend wordt, zou het Fransche consulaat-generaal te Ba tavia veranderd worden in een Fransche vertegenwoordiging zon der de privileges van een consulaat- generaaL MEDEDEELING. Wegens beperking der papier productie zijn de Nederlandsche dagbladen met ingang heden, 8 September, verplicht in sterk verkleinden omvang te ver schijnen. In verband hiermede zien de dagbladondernemingen zich ge noodzaakt zich het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een anderen dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. 's-Gravenhage, 6 September. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van het Duitsche rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens be gunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Neder landers op de meest nadrukke lijke wijze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communisti sche acties van welken aard ook. Ne-derland werd in den oorlog be trokken, onze weermacht heeft, naar algemeen erkend wordt, dapper ge streden, wij hebben onizen vader- landschen plicht gedaan en hebben ten slotte voor de ovennacht moe ten hukken. Niemand onzer kan verlangen, dat een deel van ons land nogmaals tot strijdtooneel wordt gemaakt, maar eenige zekerheid, dat dit niet zal gebeuren, kan niemand geven, qmdat wij bezet gebied zijn en Duitschlands vijanden ongetwijfeld zullen trachten hun machtigen tegenstander te treffen, waar en on der welke omstandigheden dit ook maar zal kunnen plaats vinden. Waarop wij, na onzen dapperen strijd en met den hartgrondigen wensch van ons geheele volk om ons land voor verdere verwoesting te sparen, zeker recht hebben, is, dat men niet noodeloos en nutteloos bommen werpt op open steden zon der eenige zekerheid daardoor mi litaire doelen te treffen. De lange lijst van dooden en ge wonden uit de reeds zoo zwaar ge teisterde Maasstad bewijst, dat men ditmaal bommen boven een dicht bevolkt stadscentrum heeft uitge worpen zonder eenige zekerheid daarmede militaire objecten te zul len treffen. Deze bommen zijn boven Rotter dam uitgeworpen op een stratosfeer tocht, zoodat hij, die ze uitwierp, met zekerheid kon verwachten, dat al lereerst de weerlooze bevolking daarvan de noodlottige gevolgen zou ondervinden. Een dergelijke wijze van oorlog voeren, hoe en waar zij ook moge voorkomen, kan slechts veront waardiging wekken bij allen, die van oordeel zijn, dat wij, na het vol brengen van onzen vaderlandschen plicht, voor nuttelooze offers van weerlooze burgers gespaard moeten blijven. Radiorede van Roosevelt uit gesteld. (D.N.B.) - Roosevelt had Dinsdagochtend om vier uur mid- del-Europeesc-hen tijd een radiorede zullen uitspreken. Het Columbia Broadcasting System deelt mede, dat de rede is uitgesteld tot Donder dag. De benzineleveranties aan de Sovjet-Unie. (D.N.B.) - Naar uit To kio gemeld wordt, is een Ameri kaansche tankboot met benzine voor de Sovjet-Unie in Wladiwostok aan gekomen. De driemegendhedenconferentie te Moskou. (D.N.B.) - Naar de Lon- densche Times meldt, heeft de En gelsche regeering lord Beaverbrook benoemd tot chef van de Britsche missie, die in Moskou zou deelne men aan de voorgenomen drieme gendhedenconferentie met de Sov jets en de Amerikanen,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1