DE DIRIGENT SPIRIN 'k STAD EN OMGEVING AGENDA ■AaoiiUt^uuS. TOONEEL Boterbonnenhandel achterhaald. Bezoldiging vroegere beroepsmilitairen. Tijdelijke toelage. SmMeion DASHIE HAMME Straffen o bij over ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 ALKMAARSCHE CO X; Alkmaar, Maandag. CATECHISATIES DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Morgen, Dinsdagmiddag, houdt ds. F. Kuiper, doopsgezind predi kant, inschrijving van nieuwe leerlingen voor zijn catechisaties. Ingeschreven kunnen worden kin deren van 12 jaar en ouder. Voor volwassenen wordt een aparte cur sus gegeven. Men zie de aankondi ging elders in dit blad. AANBESTEDING GAAT NIET DOOR. Op 25 Aug. werd door den archi tect A. Vos een aanbesteding gehou den voor rekening van de N.V. Hout handel Bierdrager aan den Friesche- weg, van het bouwen van een garage, paardenstal en kantpor. Hier bij was het laagst ingeschreven door de fa. gebr. Schoonewil en Jonker alhier, met 21.365. We vernemen thans dat deze aanbesteding niet zal doorgaan. Mogelijk wordt een nieu we aanbesteding gehouden. KIND VERDRONKEN TE HEERHUGOWAARD. Zondagmiddag ongeveer 5 uur toen eenige kinderen van den land bouwer Dudink, die tijdelijk in een schuur aan den Rustenburgerweg woont, op het erf aan het spelen waren, werd de 3-jarige Rika ver mist. Na eenig zoeken vondt men de kleine, die vermoedelijk gestikt is, in een sloot. De vader was juist voor 3 dagen op familiebezoek naar Rotterdam. DIEFSTAL VAN AAKDAPPELEN. Bij een drietal tuinders te Cas- tricum zijn onbevoegde personen aan het aardappelrooien geweest. Bij een hunner heeft men de groote gerooid en de z.g. kriel weer netjes met het loof er weer opgeplant in den grond gestopt. Zaterdag zijn er aardappelen ge stolen aan de veiling te Broek op Langendijk. Tegen den vermoede- lijken dader is proces-vermaal opge maakt. RIJWIEL ONTVREEMD. Zondagmorgen is tijdens de godsdienstoefening omstreeks 9 a 10 uur een rijwiel, toebehoorende aan mevr. H. te Castricum, hetwelk voor het r. k. kerkgebouw aldaar was geplaatst, ontvreemd. Verder werden van verschillende rijwielen de koplampen gestolen. De politie stelt een nader onderzoek in. DE UIEN GROEIEN DOOR. Men schrijft ons uit Sint-Pancras: Door den regenval en de droogte daarvóór begonnen de uien, die wat laat zijn, ^ór te wassen. Vele akkers beginnen opnieuw groen te worden, waardoor de bol niet tot ontwikke ling komt. DE KASSEN VERMINDEREN SNEL. Wederom zijn door zes tuinders hun kassen verkocht, schrijft men ons uit Sint-Pancras. Het heeft er allen schijn van dat binnen afzien- baren tijd alle kassen worden op geruimd. HEERHUGOWAARD. Het noodlottig ongeval. - Zater dagmiddag werd mevr. Lugtigde Boer alhier onder groote belangstel ling op de herv. begraafplaats ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen was ook de heer Wage naar van Langedijk. Iedereen was door een diepe ontroering aangegre pen, toen de kist langzaam in' de groeve zonk. Een zevental kransen dekte de baar. LANGEDIJK. Een tuinbouwcursus. - De tuin- bouwvereenigingen van Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidschar- woude zullen ook dit jaar weer een tuinbouwcursus trachten te organi- seeren, waaraan als leeraren zijn verbonden de heeren C. v. d. Abeele te Oudkarspel en P. Kool te Heer- hugowaard. BERGEN. Zilveren jubileum. - De heer K. Korver, sinds 16 Jan. 1929 kantoor houder der P.T.T. te Bergen aan Zee, herdacht dezer dagen zijn 25- jarige werkzaamheid in dienst der posterijen. De eerste helft van zijn diensttijd was hij te Oost-Knollen dam in eenzelfde functie als thans in onze gemeente, al was toen de naam ervan anders. Hij heette toen brievengaarder. Het publiek heeft in hem steeds een zeer behulpzaam ambtenaar gezien, die, zoo noodig, ook wei bereid was om de „klanten" ter wille te zijn op een tijd, dat het kantoor eigenlijk gesloten was. Het is begrijpelijk dat het hern op zijn jubileum niet aan belang stelling ontbroken heeft: er kwam een stroom van felicitaties en ver schillende bloemstukken getuigden van meeleven. Daarenboven hebben inwoners van Bergen aan Zee hem een electrisch gedreven amaril- slijpsteen aangeboden, zoodat de jubilaris nog eens echt van zijn uit vroeger jaren nog sluimerende liefde voor timmeren en knutselen kan toegeven. Natuurlijk is ook ambtelijk het jubileum herdacht. De directeur van het postkantoor alhier, de heer van Munster, heeft den heer Kor ver namens de administratie van de P.T.T, een oorkonde aangeboden, vergezeld van de eigen gelukwen- schen. De ambtenaren en bestellers schonken een schilderij en een ets. Door een en ander ds de dag van zijn jubileum voor den heer Korver v/el tot een onvergetelijken ge maakt. CASTRICUM. Raadsbesluit goedgekeurd. - Bij besluit van Ged. Staten van Noord holland van 27 Aug. is goedgekeurd het besluit van den raad der gem. Castricum d.d. 22 Mei j.l., waarbij de navolgende wegen en voetpaden aan het openbaar verkeer zijn ont trokken, het voetpad Uitgeesterweg- Brakersweg-Koogdijkje, het dijkje te Bakkum, het wegje in de War- kamp, het voetpad over Padakkers, het Voetpad over de Doorneweid, het Kerkepad, het Slimpad, het Voetpad HeemstederwegKerke- dijk, en de Jan Miessenlaan. Het raadsbesluit ligt tot 18 Sept. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De laatste minuut (sens.-hum.); hoofdrollen Walter Steinbeck, Elga Brink en Erich Ponto. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Sensatieproces Casilla (sen satie); hoofdrollen Heinrich George, Jutta Freybe en Albert Hehn. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De Bruigom uit Brazilië (rom.-hum.); hoofdrollen Gusti Hu- ber, Wolf AlbachRetty en Oskar Sima. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur hoofd nummer Robert Koch (rom.-weten- schappelijk); hoofdrollen Emil Jan- nings en Werner Krauss. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 9 September. 7.30 uur, geref. kerk, Oudegracht, Orgelbespeling Feike Asma. v v'''•\y OUDKARSPEL. Zilveren jubileum. - De heer E. Duyf alhier heeft Zaterdag onder zeer groote belangstelling zijn 25- jarig jubileum gevierd bij de fa. J. Eecen Gzn., houthandel, alhier. Van vele zijden mocht hij blijken van belangstelling ontvangen. De fa Eecen heeft hem de medaille voor 25-jarigen trouwen dienst met de daarbij behoorende oorkonde van de Ned. Maatsch. v. Nijverheid en Handel aangeboden. Patroon en personeel hebben een haardfauteuil geschonken. Ook van andere zijde werden cadeaux aangebeden. W ARMENHUIZEN. Hengelwedstrijd. - Zondag j.l. hield de hengelsportver. „Vischlust" haar vierden en tevens laatstdn wedstrijd in dit seizoen. Met dezen wedstrijd viel tevens de beslissing of de wisselbeker in handen zou blijven van den 'heer D. de Vries, kampioen van verleden jaar. Hij werd nu verslagen door den heer J. Jongerling met een verschil van 13 baarzen over de gehouden wed strijden. Aan den wedstrijd van Zondag namen 17 leden deel, waarvan de uitslag luidt als volgt: 1. K. Mink grootste baars 19 cm, 2. J. Jonger ling 15 stuks, 3. P. de Heer 13 stuks, 4. D. de Vries 7 stuks. De overige elf winnaars vingen 6 of minder stuks. De vangst was zeer slecht, er wer den in totaal 75 baarsjes gevangen. SCHERMERIIORN. Floraliafeesten. - De floralia- feesten, welke Vrijdag 5 dezer aan vingen, begonnen onder schitterend zomerweer. De tentoonstellingszaal van den heer Van der Oord was wederom mooi versierd en gaf een schitterenden aanblik met de in# gebrachte kinderplanten, dahlia's, bouquetten en ter opluistering in gezonden planten. Op het sport terrein, waar Zaterdagmiddag de kinder- en Zondagmiddag de volks spelen werden gehouden, was een zweefmolen geplaatst, waarvan de jeugd een druk gebruik maakte en waarvan de muziek een kermisstem- ming verwekte. Voor de tentoonstelling waren, behalve die van de kinderen, 100 stellen planten ingebracht door de leden; de inzending bouquetten was minder dan vorige jaren, zeker door de ongunstige weersgesteldheid gedurende Augustus. De ingezonden planten werden beoordeeld door de heeren Hoek uit Alkmaar en Kuipers uit Hoorn. Collecte t. b. c.-bestrijding. - In deze gemeente heeft de hiervoor ge houden collecte opgebracht 26,49. CORRESPONDENTIE. In verband met de papierrantsoe- neering moesten verschillende be richten worden bekort. Andere ble ven overstaan tot morgen. Red. Alkm. Crt. OPVOERING VAN FLORIMONT TE STOMPETOREN. Een schitterende uitvoering en een groot succes. Het was gisteren een groote dag voor Stompetoren. Van heinde en ver waren de liefhebbers gekomen om in de groote schouwburgtent (van de Boer te Bergen) geplaatst op het v/eiland achter de nieuwe school, getuige te zijn van de opvoering der operette Florimont, de zwervende zanger, van Jan van Alfen en Luup Uipkes, muziek van Herman Zaal te Bergen. Alzoo een zuiver Noordhol- landsch product. Men moet den moed en de energie bewonderen van de gemengde zangvereeniging Cres cendo te Stompetoren. Talrijk waren de moeilijkheden die overwonnen moesten worden. Maar opnieuw is bewezen, dat eendrachtige samen werking en liefde voor het werk, tot uitstekende prestaties kan voeren. Ongeveer 800 toeschouwers hadden in de tent een plaats gevonden. De heer Jb. Posch, voorzitter van het eere-comité, opende omstreeks half vier de feestelijke voorstelling, waarbij hij uiteenzette, hoe deze op voeringen waren tot stand gekomen. Hij prees den bijzonderen ijver der dames en heeren medewerkers. Geen moeite was hun te veel geweest en bij sprak de hoop uit, dat zij daar voor thans de belooning zouden vinden. Na de opvoeringen te Noordschar woude hebben wij over den inhoud en de muziek dezer operette reeds uitvoerig geschreven. Daarom willen wij ons thans gaarne bepalen tot de opvoering te Stompetoren. Deze is in haar geheel voor ons een groote ver rassing geweest en mag inderdaad schitterend genoemd worden. Er werd gespeeld en gezongen met een ambitie, met een prettig aandoende ongekunsteldheid, die alle lof ver dienen. Reeds dadelijk werd men getroffen, dat de fraaie aankleeding, de mooie belichting en het goede zingen van het koor, het gezelschap edellieden en edelvrouwen ten huize van Ar- mand de Montagne. Daarna volgde het optreden van Armand met zijn nieuwen vriend Florimont, dat uit stekend voldeed. Mooie dansen be sloten dit bedrijf. Toen volgde het schitterende tweede bedrijf, spelend in het lan delijke dorpje Chèvre bij den dorps kastelein Bidot. Dan maakt men kennis met Cosette het kamer meisje. Deze rol werd gespeeld en ge zongen door mej. Marie Kliffen en haar zang en spel waren welverdiend het grootste succes van de opvoering. Bijzonder werden wij getroffen door haar buitengewoon fraaien zang, inderdaad het beste wat men in een operette kan hooren. Zuiver, sterk, en met veel gevoel wist dit zingen meermalen te ontroeren, een presta tie, waartoe niet velen in staat zijn. Alle hulde! Het koor wist zich in dit bedrijf als de groep meisjes en jon gens uit Chèvre van zijn beste zijde te doen kennen. Dat was van een natuurlijke charme, die terecht aller bewondering verwierf. Johan van der Ploeg had wegens verhindering van Lex Karssemeyer, de rol van Valentin (Armand de Montagne) korten tijd voor de op voering over moeten nemen. Hij heeft dit op uitstekende wijze ge daan. Zijn groote routine hielp hem daarbij en hij had een groot aandeel in het succes. Luup Uipkes had zich in de rol van Florimont, den zwer venden wijsgeer-zanger zeer goed in geleefd en zong en speelde zeer ver dienstelijk. Ook de kleinere rollen waren op merkelijk goed. In de eerste acte onderscheidden zioh mej. Gré Glijnis en mevr. GrootVos als Jonkvrou- we en J. Duin en Matth. Klerk als edellieden. In de tweede acte wer den Bidot en zijn vrouw heel leuk gespeeld door Lef Schuuring en mej. Lakeman en in het derde bedrijf zag men met veel genoegen mevr. GrootGroenewoud Kramer als Marianne. Een bijzondere attractie vormde de dansen in het tweede bedrijf. Zij waren ontworpen en ingestudeerd door mevr. ZaalMul en waren zeer aantrekkelijk door gratie en elegance. In de dans met het wijn glas viel naast de dansende meisjes op het dansen van Jb. Korver. Mevr. ZaalMul toonde zich in de derde dans zeer goed op dreef en ook mej. Prijs viel op. Het orkest weerde zich kranig on der de uitstekende leiding van den componist. De Bergensche kunstschilder R. Snapper had voor mooie frissche décors gezorgd. De fraaie costumes noemden wij reeds en de firma Kuyt uit Zuid- scharwoude had eer van haar kap- werk. Aan het einde der uitvoering dankte de heer Posch alle medewer kenden voor 't gebodeneen offreerde een bloemenhulde aan de dames Kliffen en ZaalMul en de heeren Zaal en Uipkes. Daarna bleef men nog tot tien uur in gezellige stem ming bijeen. A.s, Zondag, 14 September, gaat Florimont voor de tweede maal te Stompetoren. Men verzuime deze opvoering, die ten volle toont over welke uitstekende krachten de Schermer en omgeving beschikken, niet. G. C. v. Gulik FERRY'S CABARET-REVUE. Ook het klein-ensemble Ferry vond hier gisteravond bij zijn optreden in 't Gulden Vlies een geheel gevulde zaal en Ferry en zijn medewerkers hebben bij de aanwezigen met hun cabaret-programma een groot succes behaald, want te oordeelen naar het luide applaus hebben de bezoekers zich uitstekend geamuseerd. 's-Gravenhage, 6 Sept. Gisteren zag een rechercheur van den justi- tieelen dienst A. alhier, op een bank een tweetal heeren zitten, dat zich blijkbaar heerlijk zat te koesteren in het late Septemberzonnetje, Hij zou natuurlijk gewoon voorbij geloopen zijn, indien hij geen argwaan ge kregen had doordat hij een van het tweetal kende. Een eind verder keek hij nog eens om zich heen en zag toen toevallig op den hoek van de straat nog een persoon staan, die af en toe in de richting van het twee tal keek. De rechercheur had al gauw in de gaten, dat die twee daar op de bank of bespionneerd werden of dien man op den uitkijk hadden gezet. Het was hem ook al spoedig duidelijk, dat het tweetal heeren niet alleen over het mooie weer sprak, maar ook over nog wat an ders, want zij hadden er papieren bij, en toen-hij nog eens nauwkeurig gekeken had, kreeg hij den indruk, dat een bonnenhandeltje aan den gang was. Met behulp van nog eeni ge andere rechercheurs heeft hij het drietal toen aangehouden. Er kwam toen inderdaad aan het licht dat zoo juist de vijf en vijftigjarige H. M. V., uit Den Haag, aan dengene, met wien bij op het bankje zat, een 500-tal boterbonnen verkocht had voor een gulden per stuk. De 500 bonnen zijn in beslag genomen en naar de her komst hiervan zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Na het openingsnummer: Lach je zorgen weg, deed de heer Ferry zich als een vlot conferencier kennen. Hij vroeg toen de aandacht voor Tini Lavell, de blonde artiste uit diverse radio-uitzendingen bekend. Zij bracht op aardige wijze eenige lied jes, waaroij Jan Dantino zich als een goed begeleider deed kennen. Later bewees hij bij zijn optreden in di verse nummers welk een uitstekend accordëonnist hij is en men was gul met applaus. Albert Klem toonde duidelijk, na de vertooning van eenige sketches, dat hij als humorist en revue-komiek uitstekend in staat is het publiek te amuseeren. In de sketches traden naast Tini Lavell op Ferry en Albert Klein. Ook na de pauze gaven de optredenden in vlot tempo een aantal succesnummers. Tini Lavell zong heel goed met het publiek haar lied van Tirol en Albert Klein deed het publiek zijn lied: Kop op, dapper meezingen. Leuke scènes deden den tijd snel voorbijgaan en voor men het wist, was het slotnum mer daar, waarna een hartelijk ap plaus van het publiek voor de uitvoe renden volgde. Het was een avond van lichte, vroo- lijke ontspanning. G. C. van Gulik. 's-Gravenhage, 6 September. Bij besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van fi nanciën en van binnenlandsche za ken (nr. 10 1941) is met ingang van 1 December '1940 aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten of tijdelij- den of op arbeidscontract volgens 'burgerlijk recht werkzaam een tij- delijken tractementstoeslag van 6 pet. van het bruto tractement of het bruto loon gegeven, zoolang het bruto tractement of bruto loon, ver hoogd met dezen toeslag, niet hoo- ger is dan een bedrag van 1900 per jaar. Voorts is in dit besluit bepaald, dat als voorloopige maatregel van 1 Januari 1941 af het maximum be drag van den kindertoeslag voor de rijksambtenaren wordt verhoogd van 60 tot 75 per jaar per kind. In een thans in het verordenin genblad verschenen uitvoeringsbe sluit van het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van defensie wordt een desbetref fende regeling voor de gehuwde militaire personen getroffen, die be hoord hebben tot het beroepsperso- neel van de vroegere Nederlandsche weermacht. Van de volgens deze verordening vast te stellen tracte- ments- of soldijverhoogingen wor den de tractementen uitgezonderd van leden der vroegere Nederland sche weermacht, die tengevolge van een algemeene tractementsverhoc- ging na 31 December 1937 verhoogd zijn. PETER TON-HERDENKING TE DEN HAAG. Het A.N.P. meldt o.m.: De N.S.B. heeft gisteren den dag herdacht, dat de W.A.-man Peter Ton bij ongere geldheden in de Balistraat te Den Haag het leven liet. Des morgens waren voor deze herdenking op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen behalve familieleden van den over ledene deputaties der verschillende geledingen van de beweging aanwe zig. De heer H. C. Nije, streekleider van den Nat. jeugdstorm, en de heer J. E. Feenstra, heerbanleider van Den Haag, voerden hier het woord. Vervolgens werden in totaal 34 kransen neergelegd op het graf. Des middags werd een herden kingsplechtigheid gehouden in de Balistraat, waar Peter Ton het leven heeft gelaten. De heer Feenstra hield namens den leider der N.S.B., ir. Mussert, een rede. Vervolgens v/erden ook hier door mevr. Ton en de onderscheidene afdeelingen van de N.S.B. bloemen neergelegd. De plechtigheid werd met het Wilhel mus gesloten. door o. R. 10) Van Mieth overwoog even. „Wel" zei hij, „dan wil ik u vragen een poging te doen. Ik wil u vragen, me te helpen, monsieur Tenas. Ik wil 'n proef nemen in de richting van een confrontatie. Ik wil u vragen de spelers hier te laten komen en al leen te zeggen, dat het gaat om een verklaring en een schets van de lo kalen en van de plaatsing der spe lers ten dienste van de politie. Het betreft hier, zooals ik zei, een expe riment, waarmee in elk geval niets verspeeld wordt. En verder wil ik u, zoodra het personeel bijeen is, verzoeken, mij een heel lang en sterk touw te verschaffen". Tenas stond zijn handen te bekij ken, nog wat vreemd in zijn mage re wangen. „Wel", zei hij eindelijk, „ik zal den regisseur zeggen, dat hij het gewone signaal geeft". En kort daarop klonk in de verte, in gangen en kamertjes, het electri- sche bellen, zwak murmelende tril lers, keer op keer, en vlugge schre den weerklonken in de corridors. Van Mieth was bij het souffleurs hokje gaan staan, het gezicht naar het tooneel gekeerd. In de hand hield hij een lang meetsnoer, op een haspel gewonden. De schijnwerpers werden op dit oogenblik aange draaid, en daar lag 's Bojaren voor vertrek roodachtig belicht, gobelin en marmer, en de vier door zuilen geschraagde byzantjjnsche mozaïek- bogen van het portaal. Lang stond hij te wachten op het leege en volkomen stille tooneel. Hij keek naar het groote schaak bord, waarop nu een nieuwe partij beginnen zou en waar een onbekend veld moest worden uitgevonden vanuit twee bekende punten: het kogelgaatje in het zwarte kapje, en de wond in de borst van den doode. Achter hem was de huizenhooge, reusachtige fagade van het scherm, traag bobbelend tegen zijn rug door de tocht van het leege theater. Weer was alles stil. Weer een pauze, waarin niets, niets bestond in deze onwezenlijke wereld van doek en wijdopen duisternis. Doch nu zag hij gebogen gedaanten achter elkaar door de coulissengang voorbijgaan. Hij hoorde het klappen van de pa neeldeuren van het orkest. En daar begon 't te leven, beneden in den ..bak", te mompelen en te fluiste ren, een geschiufel van voorzzichtige voeten en een zacht slepen met een zwaar lichaam. Tegelijkertijd wisselden de schijn werpers en veranderden alle lam pen van den rooden gloed in bleek groen, vochtig maanlicht. De bel tusschen de coulissen ging opnieuw, driftig en snerpend. En tusschen de portalen op den achtergrond kwam een optocht van figuranten, een'vijf-en-twintig man, in Russische hoerendracht,^ maar ongegrimeerd, met wonderlijk alle- daagsche, ongeschminkte gezichten, plompe neuzen en vleezige, reeds stoppelige kinnen, dikke witte koor- zangerhalzen allemaal onbewogen, halfstompe individuën, die rustig en gedisciplineerd in marsch-orde aan traden, aftellend de ruiten op den vloer, nauwkeurig man aan man zich opstellend in een phalanx met puntigen vleugel vooruitgeschoven, bereid tot den aanval naar de link- sche coulissen: de brokaat-portière van 's Bojaren slaapvertrek. Daar stonden ze, zichtbaar gegeneerd door den ernst van het oogenblik, verle gen, een enkele zelfs heel angstig, grauw, melig en pafferig het groo te banale gezicht. Tenas liep er langs met het uitge breide koorplan van het scenarium in zijn handen. Alles was in orde. In het orkest was eèn enkele ma gere, bevende viool begonnen, het preludium tot de groote acte te dcorloopen; even het thema aanroe rend, dan een stukje overslaand, scheen ze aan onzichtbare signalen te gehoorzamen, een zenuwachtig, gejaagd, schrijnend, miserabel toontje. Zonder samenhang stapelde zich maat op maat. En daar kwam door de portalen op den achtergrond het koor der vrouwen; langzaam, als slaapwande lend, met den bezonnen, elastischen, tooneelvasten ballet-gang kwamen ze op, en stelden zich in een rij op den achtergrond voorbij het vijfdee- lige portaal. Ze verschikten zich gaandeweg, al naar de muziek voort schreed, wonden de rei als een kluwen op tot een verschrikte groep en splitsten zich dan in vele kleine re groepjes, teruggedrongen naar de achterportalen. Van den achtergrond achter de vier uilenpoorten waren de vijf tien gewapende dienaren binnenge- zwenkt in kromme, omtrekkende be weging, als een hoefijzer-formatie om de saamgestuwde bende der Moesjiks. Tenas ging tusschen de groepen door. Knikte. Alles in orde. Het was geheel stil. Alleen uit de schare der vrouwelijke koristen kwam wat gesmoord snikken. Als bleeke bustes van gips rezen de kleine, spiedende gezichtjes en hal zen uit de donkere costuums. Allen hielden den adem in. Uit het orkest klonk nog het rustelooze klagen van de viool. Eerst nu kwamen de solisten op. Sadi het eerst. Hij kwam aanloo- pen van den achtergrond, kalm, vlug, knikte in het voorbijgaan te gen Tenas en ging op zijn plaats staan, vóór den vooruitgeschoven vleugel der aanvallende Moesjiks. Hij was niet gegrimeerd, droeg ech ter nog de broek en de kaplaarzen van den Moesjik; den kaftan niet, in plaats daarvan een kort jasje. Hij stond met beide handen in de zak ken en wachtte. Toen Paschkin en Mile Chervais daarop van achter de portière van daan kwamen, boog hij alleen even het hoofd ten groet, zonder van plaats te veranderen. Paschkin wankelde tot voor het voetlicht met zwart gemaakte ran den om zijn oogen. Zijn handen tril den in de kanten strooken. Hij had de leeren pantoffels nog aan. Naast hem stond Viola Colonna. 1 (Slot volgt). GESCHREVEN Het Zaterdag verst deningenblad bevat, een besluit van de generaal van Landbo scherij, van Handel, I Scheepvaart en van treffende sancties op van verschillende we regelen, rakende het leven (Economisch 1941). In Artikel 1 wordt steld met hechtenis v< een jaar en met geld! hoogste 25.000 of deze straffen hy, die delt met een voorschr of krachtens de Land 1933, de Distributiew V oedselvoorzieningsbc Organisatiebesluit vi ning 1941 (of bij een dat besluit uitgevaar dening). Indien men strijd handelt met de: ten zijn de straffen g< van ten hoogste acht j boete van ten hoogste een van beide. Deze feiten zijn evenals het in strijd een krachtens art. 15, Distributiewet 1939 g schrift; in het laatste maximumstraffen he twee maanden of 390. Slachten Onverminderd deze wordt hij, die opzettt handelt met een bij of Landbouwcrisis wet 19 selvoorzieningsbesluit tiebesluit Voedselvoor gesteld verbod tot het rundvee, varkens, ge schapen en paarden oi handelen of vervrei vleesch of vleeschwari van in strijd met zoo verbod geslacht vee, 1 tikel 2 gestraft met ge (A.N.P.) De tweede persconferentie, beleg rijksdienst voor de we en het N. V. V., was ge bijzonder interessante het prachtige Brabar waar wij hebben ken met het vele en goede door den rijksdienst vi verruiming onder toezi Nederlandsche heide wordt verricht. Groote terreinen wo worden veranderd in weiland; bosschen wc terd, waardoor de IS houtpositie gunstiger v teringswerken verbeter zandwegen en rijwielp; ten voor den nati prachtige terreinen en boer gelegenheid gemal landerijen te bereiken ducten te vervoeren. Allereerst werd het I Utrecht" bezocht van mige levensverz. mij ei verruimnigsobject „Tul werd een begin gemaa aankoopen van 700 ha. v onder de gemeente Hoe Mierde. De Nederlanc maatschappij heeft hiei meer dan 4 jaar pioniei nen verrichten en va vruchtbaar land, prach! en een schilderachtig heeft gemaakt. De bezi tot een oppervlakte va door aankoopen, op het zijn 17 boerderijen g houtvesterij en drie bo woningen. Bovendien w landgoed 20 arbeidersv bouwd. In 1938 werd het lar breid door den aankoop malige heerlijkheid ,,Tu Het voor bouw- en stemde gedeelte hiervan oppervlakte van 145 H.A wordt een oppervlakte H.A. gespit voor bebo; midden van deze ontg een breede strook moer gagelveld ongerept gelat tuurreservaat. Dit woi Hoofdredacteur en Tj. N. Adema, Alkmaai Plaatsverv. hoofdri Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daah Stad en Prov.: G. Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2