DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .Duitschland strijdt voor Europa. De sluiting van den ring om St. Petersburg. Duifsche vliegtuigen boven Britsch gebied. De groote strijd in het Oosten. Bombardementen op Britsche militaire opjecten. De aanval op Engeland. Briische en Canadeesche troepen op Spitsbergen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.08 tot 7.07 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 213. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj; N. ADEMA, Alkmaar. Vier pagina's. Woensdag 10 September 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 9 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, heb ben snelle divisies van het Duit sche leger, op schitterende wijze gesteund door gevechtsformaties van het luchtwapen, ten O. van Petersburg de Newa op een breed front bereikt. De stad Schlüssel- burg, aan het Ladogameer, is door een regiment infanterie stormen derhand ingenomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St. Petersburg gesloten en de stad thahs afgesneden van alle verbin dingen over land. Gevechtsvliegtuigen hebben gis teren en in den afgeloopen nacht wapen- en ravitailleeringsbedrij- ven in St. Petersburg gebombar deerd. Een tweede nachtelijke aanval van het luchtwapen was gericht op Moskou. Duikbooten hebben in het N. van den Atlantischen oceaan vier koopvaarders, met een totaal van 21.500 ton, tot zinken gebracht. Op het Britsche eiland heeft het. luchtwapen in den nacht van 8 op 9 September militaire installaties gebombardeerd in het graafschap York en haveninstallaties van Great Yarmouth. Een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 7 op 8*Sept. op vijandelijke schepen in de golf en op de reede van Suez heeft groot succes gehad. Een tankschip van 7000 brt. werd vernietigd. Vijf an dere groote koopvaarders werden zwaar beschadigd. De vijand is in den afgeloopen nacht naar W.- en Z.W.-Duitsch- land gevlogen. Door het neerwer pen van bommen op woonwijken, vooral in Kassei, heeft de burger bevolking verliezen geleden aan dooden en gewonden. Luchtaf weergeschut schoot een der aan vallende Britsche bommenwerpers neer. Bij de uitvoering van convooi- diensten ter ravitailleering van de in het uiterste N. strijdende troe pen, ontmoette de artilleriesehool- boot „Bremse", groot 1400 ton, in N.-Noorsche- wateren tijdens slecht zicht plotseling Britsche zeestrijd krachten, bestaande uit een krui ser en twee torpedobootjagers. Ter bescherming van het convooi aanvaardde de „Bremse" den strijd tegen deze superieure vijan delijke strijdkrachten en ging na een kort, hard gevecht tengevolge van verscheidene torpedotreffers verloren. Door het dappere optre den van de „Bremse" bereikten aile schepen van het convooi on gedeerd hun plaats van bestem ming. Een deel der bemanning is gered. "Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Bij ge vechten ten N. O. van Raslawl heb ben Duitsche troepen tegen nume riek sterkere Sovjet-afdeelingen de laatste dagen 2650 gevangenen ge maakt en 178 pantserwagens ver nield. In den centralen sector heb ben snelle Duitsche troepen gisteren talrijke gevangenen gemaakt en 38 stukken geschut en 6 pantserwagens buitgemaakt. In den Z. sector heb ben de Duitsche troepen in talrijke kleine gevechten 2000 gevangenen gemaakt en 40 stukken geschut be- nèvens verscheidene wapendepots veroverd. De omsingeling van St. Petersburg. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) In aan sluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B., dat door de omsingeling van St. Petersburg de Sovjetscheepvaart over de Newa naar het Ladogameer en over het kanaal naar de Witte Zee onmoge lijk geworden is. St. Petersburg is na Moskou het belangrijkste centrum van metaal nijverheid, chemische en electro- technische industrie. Bovendien is de helft van de scheepsbouwnij ver heid te Petersburg gevestigd. De energievoorziening der stad is zeer geschaad door den Duitschen op- marsch en de Finsche successen bij de Swir. De productie zal dan ook binnenkort gestaakt moeten worden en dit verlies kan niet door andere industriegebieden gecompenseerd worden. De lucht- en marinebasas in het gebied van Petersburg worden even eens bedreigd, waardoor ook de aanvoer van voorraden voor de Sovjets op Hangö en op Osei en Dagö opnieuw beperkt wordt. Sovjet-kanonneerbooten aan den grond. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Tijdens den strijd om Schlüssburg heeft een Duitsche afdeeling artillerie, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, de scheepvaart op de Newa ten Oosten van de stad verhinderd en de pogingen der Sovjets, om met oorlogsvaartuigen de stad binnen te komen, verijdeld. Vijf Sovjetkanon- neerbooten werden zwaar getroffen en zitten thans aan den grond. Niet ver daarvandaan drijven de wrak stukken van twee groote stoomboo- ten, waarmede de bolsjewisten ver sterking wilden halen. Luchtaanvallen op Moskou. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Jn den nacht van 8 op 9 Sept. hebben klei ne formaties Duitsche gevechts vliegtuigen voor den oorlog belang rijke doelen in Moskou aangevallen Een autofabriek kreeg verscheidene bomtreffers. Er ontstonden eenige branden. Een vrij groote groep ge vechtsvliegtuigen deed met succes aanvallen op de ravitailleerings- installaties van de ingesloten stad Petersburg. De actie van de Duitsche luchtmacht. Berlijn, 9 Sept. (D.NB.) In den nacht van 8 op 9 Sept. waren, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Aboe Soeëir bijzonder succesvol. In een groote hangar wer den voltreffers geplaatst. Bovendien werd een benzine-opslagplaats in brand geworpen. Verscheidene van de permanente installaties van het vliegveld stortten in. Bij aanvallen op scheepsdoelen in het groote Bit termeer werd in denzelfden nacht een koopvaarder van 4.000 brt. be schadigd. De neergeworpen bommen kwamen vlak naast het schip te recht. In de Golf van Suez werd een koopvaarder van 8 a 10.000 brt. zoo zwaar beschadigd, dat het na een hevige bomontploffing op het ach terschip onmiddellijk S. O. S.-seinen uitzond. De strijd van Finland tegen het Bolsjewisme. Helsinki, 9 Sept. (A.N P.) Het blad Uusi Suomi eischt in een artikel de algeheele vernietiging van het bolsjewisme. Finland kan niet in vrede leven alvorens het bolsjewis tisch gevaar volledig overwonnen is. Iedere poging om tot een verzoe ning tusschen de Sovjet-Unie en Finland te komen moet als belache lijk worden beschouwd. Wij kunnen ons pas met de Sovjets verzoenen, aldus het blad, zoodra wij ons vol ledig gewroken hebben. AANVALLEN OP HAVENS AAN DE ENGELSCHE OOSTKUST. Berlijn, 9 Sept. (D. N. B.) In den nacht van 8 op 9 September hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen binnen het bestek van de gewapende ver kenning met succes' éenige havens aangevallen aan de Engelsche oost kust. Op het Noord-Afrikaansche oor- logstooneel zijn in den afgeloopen i.acht door enkele Duitsche gevechts vliegtuigen de havens Alexandrië en Port Said en eenige vliegvelden bin nen het bestek van de gewapende verkenning aangevallen. In den loop van Maandag is een munitieopslag plaats ten zuiden van Tobroek met bommen bestookt, waarbij ver scheidene branden ontstonden. Saradzjogloe te Istanboel. (D N.B.) - De minister van buitenland- sche zaken, Saradzjogloe, is te Istan boel aangekomen, waar hij door president Inönu is ontvangen. Italiaansch legerbericht. Rome, 9 Sept. (Stefani). Het leger bericht van heden luidt als volgt: Aan het front van Tobroek leven dige activiteit van onze artillerie. Duitsche en Italiaansche formaties van het luchtwapen hebben in To broek, Mersa Matroe, Giarabub en Sidi el Barani met succes munitie opslagplaatsen, artilleriestellingen, militaire installaties, troepenonder komens en geparkeerde vrachtauto's gebombardeerd. Duitsche jagers hebben bij een aanval op het vlieg veld van Sidi el Barani een op den grond staande Hurricane vernield. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen opnieuw boven Palermo gevlogen en eenige bommen neergeworpen, die bijna alle in zee vielen. Er ontstond ge ringe schade, de aanval eischte geen slachtoffers. De verliezen onder de bevolking van Palermo, ontstaan door den vijandelijken aanval in den voor af gaanden nacht, zijn gestegen tot 27 dooden en 58 gewonden. De houding der bevolking was voorbeeldig door kalmte en discipline. In Oost-Afrika hebben onze voor uitgeschoven af deelingen van het steunpunt aan den pas van Culqua- bert op 6 September een uitval ge daan en de vijandelijke troepen uit eengejaagd, die tegenover hen ston den. In het gebied van Woltsjefit zijn bij een aanval uit de lucht den vij and zware verliezen toegebracht. Het s.s. Esperia is door1 een vij andelijke duikboot in het middendeel van de Middellandsche Zee tot zin ken gebracht. De begeleidende een heden redden bijna alle op het schip zijnde personen en leden der be manning. In den afgeloopen nacht hebben formaties van het Italiaansche lucht wapen de zee- en luchtsteunpunten van het eiland Malta aangevallen. Er ontstonden branden en groote schade werd veroorzaakt. Een van onze vliegtuigen is niet van deze actie teruggekeerd. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, heeft de Duitsche luchtmacht ook de laatste 72 uur overdag en 's nachts het Britsche eiland zoo doeltreffend gebombardeerd, dat de Londensche berichtendienst zware verwoestin gen op spoorwegemplacementen aan de Schotsche kust, aan de militaire installaties langs Tyne en Huimber en in de havenbedrijven aan de Britsche Oostkust benevens op de vliegvelden van het eiland moet be kennen. De Duitschers hebben voorts bommen laten vallen op Britsche vrachtbooten. Ten Oosten van Sunderland werd een koopvaar der van 3.000 ton in de wateren rondom Engeland vier vrachtbooten van 30.000 ton, aan de Britsche Oost kust benevens bij de Faroër-eilan- den drie koopvaardijschepen van 12.000 ton, in de haven van Suez 4 schepen van 25.000 ton dus in drie dagen 70.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. De Britsche installaties en bedrij ven in Afrika werden eveneens zwaar getroffen. Te Ismailia, op de vlootbasis Suez, te Aboe Soerir en te Alexandrië deden de Duitschers luchtaanvallen imet bommen van zwaar kaliber. De Britsche bommenwerpers heb ben daarentegen bij hun aanvallen op het Kanaal en hun beide tochten naar Duitschland, benevens hun aanvalspogingen op Noorwegen zware verliezen geleden. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie schoten in twee dagen op een dag deden de Britten wegens slecht weer geen aanval 36 en marine-artillerie en strijdkrachten ter zee 6 Britsche vliegtuigen neer. Voorts stortte een Britsch vliegtuig bij den terugtocht van Berlijn boven Zweden neer, zoodat de Britten binnen 48 uur 43 vliegtuigen verloren. De Japanners in het Britsche rijk. (D.N.B.) - Naar officieel wordt meegedeeld, .zal Japan drie passa giersschepen naar verschillende dee- len van het Britsche rijk zenden om de aldaar woonachtige Japan ners naar het vaderland terug te brengen. Stockholm, 9 September (D.N.B.) Naar uit een Reuterbericht blijkt zijn korten tijd geleden Britsche en Canadeesche troepen op Spitsber gen aan land gegaan. Naar uit de Engelsche berichten verder blijkt is een groot deel der aldaar wonen de mijnwerkers met hun familie naar Engeland geëvacueerd. Naar het heet zullen zij daar worden in geschakeld in de „oorlogsinspan ning der geallieerden. Zooals de Engelsche berichten dienst aangaande de expeditie naar Spitsbergen meldt, had men er zich tevoren van overtuigd, dat geen Duitschers op Spitsbergen aanwe zig warem Na de landing der troe pen, in ^hoofdzaak Canadeezen, werd de bevolking genoodzaakt naar Engeland te- gaan. Meeren- deels betreft het hier mijnwerkers, die nu blijkbaar in de Engelsche mijnen moeten werken. Nader wordt door het A.N.P. gemeld: Naar wij van welingelichte zijde vernemen moet in de bezetting van Spitsbergen door Engelsche en Ca nadeesche troepen naar de meening van toonaangevende Duitsche krin gen zonder twijfel een nieuw bewijs worden gezien voor de toenemende behoefte aan prestige der Engel- schen, wien men met deze nieuwe „landaanwinst" met het oog op de ruwheid van den winter aldaar „veel genoegen" wenscht. Als naar Duitsche meening aan dit gebied inderdaad militaire beteekenis moest worden toegekend, zou men zeker niet, naar men hier ver klaart, den Engelschen den voor rang hebben gelaten. DE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Berlijn, 9 Sept. De A.N.P.-corres- pondent meldt: De luchtaanval der Engelschen in den nacht van Zondag op Maandag op het gebied der Duit sche hoofdstad, heeft wederom aan getoond, dat er slechts slachtoffers te betreuren vallen onder degenen, die zich buiten de schuilkelders be vinden. Wie getroffen werden hadden verzuimd, om tijdig een onderkomen te vinden. In een hotel b.v., waar op eenigen afstand een bom ontplofte, werden gasten op de tweede en der de verdieping gedood of gewond. In den schuilkelder zouden zij volko men ongedeerd zijn gebleven. Het is duidelijker, dat het gering aantal bommen, dat de weinige vliegtuigen, die de versperring we ten te passeeren, practisch slechts lukraak kunnen afwerpen, niet meer dan een relatief geringe directe uit werking kunnen hebben. De metaal splinters en weggeslingerde steenen evenwel bestrijken een grooter veld, waarbij men ook aan vallende me- taaldeelen van de granaten moet denken. Hiertegen kan men zich volkomen in de kelders in veilig heid stellen. Een tweede feit, dat bij het jong ste luchtalarm opnieuw bevestiging vond, was de spoedige assistentie en voorbeeldige organisatie van de Berlijnsche hulpdiensten: Een der bommen, welke bijna uitsluitend op woonwijken vielen, ver van elk in militair opzicht belangrijk punt, trof een wegkruising, waardoor eenige huizen in de nabijheid zwaar beschadigd werden. Terstond waren instanties der N.S. partij, politie, veiligheids-, hulp- en andere dien sten aanwezig, om de eerste assis tentie te verleenen. Van een nabij gelegen ziekenhuis uit werden de noodige maatregelen getroffen, en direct na beëindiging van het alarm konden de dakloozen in een school onderdak, bedden en algeheele ver zorging genieten. Uit de stemming sprak behalve dankbaarheid, ook kordaatheid en vertrouwen. Het ligt voor de hand dat de slachtoffers ook zonder verwijl uit de moeilijkheden van distributiekaarten enz. werden geholpen. Tenslotte bleek, hoe men ook den gevallen vijand wist te helpen: Bij een brandend neergekomen En- gelsch vliegtuig, stroomde even snel van alle kanten deskundige hulp toe, als gold het eigen getroffen landslieden. Een met een valscherm in een kanaal neergekomen Tommy kon men nog veilig op het droge brengen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 10 September: op 22.13 onder 12.01 13 Sept. Laatste kwartier. GENERAAL OSJIMA IN DEN HAAG. 's-Gravenhage, 9 September. Ter eere van den Japanschen ambassa deur te Berlijn, generaal Osjima, die hedenochtend te 's-Gravenhage is aangekomen, heeft het wacht- bataljon van het luchtwapen hedennamiddag te één uur op het plein een parade gehouden. De Japansche ambassadeur, be geleid door den weermachtsbevel hebber hier te lande, generaal der vliegers Fr. Christiansen, diens stafchef generaal-majoor Schwa- bedissen en eenige andere hooge Duitsche officieren, had daartoe met zijn adjudant plaats genomen op het bordes van het departement van defensie. Generaal Osjima en zijn adjudant waren in bronsgroene uniform gekleed. Het muziekkorps van het wachtbataljon ging aan den kleinen stoet vooraf en deed een vroolijken marsch weerklinken, waarna het bataljon voor het ge bouw werd opgesteld. Generaal Osjima en generaal Christiansen maakten hierna een korten rond gang langs den troep en stelden zich vervolgens weder op het bordes op het défilé in ontvangst te nemen, dat het wachtbataljon in correcten paradepas onder muzikale begelei ding ten uitvoer bracht. Verschei dene niet-ingedeelde Duitsche offi cieren en tal van belangstellenden uit de burgerij waren getuige van dit militaire eerbetoon. ALS DE STRIJD GESTREDEN IS Als de strijd gestreden is, blijven de gewonden op het slagveld ach ter. De oprukkende troepen gaar, hen voorbij, doch niet, nadat een hulpverband is aangelegd. Daarbij wordt er niet gekeken of het een vriend of vijand is: iedere gewonde krijgt de eerste hulp van de met de strijdende troepen meetrekkende hospitaalsoldaten. Doch lang blijven deze mannen niet aan hun lot overgelaten. Want achter het front werken de ambu lances, die de gewonden verzamelen en hen verder achter de vuurlinie brengen, waar zij in hospitalen en veldlazarets verpleegd worden. Tallooze ambulances arbeiden op het oogenblik zoo aan hef Oostfront. Binnenkort zal daarbij ook een Ne- derlandsche ambulance zijn. Neder- landsche dokters en ziekenverple gers zullen hier hun menschlieven- den arbeid gaan verrichten, een ar beid, welke mogelijk gemaakt is door de offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Honderden hebben hun plicht reeds gedaan en droegen bij aan de totstandkoming van deze ambulance. Uw bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar nog heden op giroreke ning §-7-60-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-G ravenhage. CHURCHILL OVER DEN OORLOG. Stockholm, 9 Sept. (D.N.B.) De Britsche minister-preident, Chur chill, heeft vandaag in het Lager huis verslag over den oorlogstoe stand uitgebracht. Hij verklaarde onder meer, dat Britsch-Amerikaan- sche hulpverleening voor de Sovjet- Unie dringend noodig is, hoewel de Sovjet-Unie over zeer groote mid delen en zeer groote troepenmassa's beschikt. Daarom, aldus Churchill moeten de Engelschen zich groote offers getroosten om de Sovjetbe hoeften door leveranties te bevredi gen. MEDEDEELING. Wegens beperking der papier productie zijn de Nederlandsche dagbladen met ingang van 8 September, verplicht in sterk verkleinden omvang te ver schijnen. In verband hiermede zien de dagbladondernemingen zich ge noodzaakt zich het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een anderen dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. 's-G ravenhage, 9 Sept. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 10 Septem ber 1941 tot en met 30 April 1942, de met de woorden „een eenheid eerste periode", „een eenheid twee de periode", „een eenheid derde periode" en „een eenheid vierde periode" gemerkte bonnen van de periode bonnenstellen voor vaste brandstoffen, recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Deze periode-bonstellen zijn uit gereikt aan de verbruikers in de groepen B., C. en D. alsmede aan particuliere verbruikers, die een extra-toewijzing verkregen hebben voor verwarming van ruitmten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels enz., voor zoover de hun toegewezen hoeveelheden minstens 12 eenheden bedragen. BEGRAFENIS WACHTMEESTER DER W.A. JAC. JANSE. Gistermiddag heeft op de eerste algaimeene begraafplaats te Utrecht onder groote belangstelling de be grafenis plaats gehad van den wachtmeester der W.A. Jac. Janse te Utrecht, die op 6 Juni j.l. tijdens een colportagetocht met een mes steek ernstig werd gewond, tenge volge waarvan hij op 6 Sept. is overleden. Bij de begrafenis waren, behalve de leider van de N.S.B., ir. Mussert, tal van functionnarissen en deputaties der onderscheidene dee- len van deze beweging aanwezig. De commandant der W.A., mr. Zondervan, heeft aan de groeve het woord gevoerd. Hij deelde mede, dat het vendel, waartoe de over ledene heeft behoord, van nu af zijn naam zal dragen. Namens den commissaris der pro vincie Utrecht sprak de kringleider der N.S.B., de heer Tj. van der Weide. Na hem voerden nog het woord de groepsleider Doorduyn, de Kreisinspecteur prof. dr. Nieschulz namens den kring Utrecht der nat. soz. deutsche arb.partjj en de ban leider Kafka Dengier. Er waren veel bloamen. O.a. ir. Mussert heeft een groote krans op het graf gelegd. Josjizawa speciaal gevolmach tigd ambassadeur in Fransch Indo- China. (Domei.) - Medegedeeld wordt, dat goedkeuring is gehecht aan de benoeming van Josjizawa tot speciaal gevolmachtigd ambas sadeur in Fransch Indo-China, TERAARDEBESTELLING JHR. IR. H. LOUDON. Onder groote belangstelling is gis termiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag teraardebesteld het stof felijk overschot van jhr. ir. H. Lou don, in leven president-commissaris van de N.V Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Ne- derlandsch Indië. Eenige honderden belangstellenden, voor het meeren- deel vertegenwoordigers van de vele maatschappijen en andere instellin gen, waaraan de overledene in eeni- gerlei vorm verbonden is geweest, o.a. functionnarissen der Kon. Shell- groep, waren naar het kerkhof ge komen om wijlen jhr. Loudon de laatste eer te bewijzen. In de aula speelden eenige leden van het residentieorkest. Aan de groeve heeft een zoon voor het hartelijk medeleven en 'de groote belangstelling bedankt. Tal van bloemstukken dekten de baar. FIETSEN GEHUURD EN DAARNA VERKOCHT. De politie te Amsterdam heeft thans den man aangehouden ,die cp een persoonsbewijs, dat daartoe vervalscht was, rijwielen gehuurd en dan verkocht. Hij is naar Apel doorn overgebracht waar hij een zelfde feit heeft gepleegd. Hierna zal hij zich nog moeten verant woorden te Bussum en te Laren (N.H.) waar hij eveneens rijwiel handelaren op deze wijze heeft op gelicht.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1