eid, NEPER LANPSCHE 14-21 MV/ZIE KWEEK SEPT. nederlandsche RADIO SeuiiCeton HET DRAMA OP KLIEVENDAAL. :en, ge UM" De wijziging winkel sluitingswet. Aanmelding Amerikaansche vermogenswaarden. Regeeringscommissaris bodemproducten. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels OMROEP Pagina 6 en. i Maandag, 3 Alkmaar, i Band, s instituut. WEG 173, fHEIM" op 's Zondags >nen wij en in rep". van 7-9 U. strekt. alf acht, 'SE, en ilmactrice. on- irtuoos. s te maken. enprogramma, LJAABD, met ij Boekhandel berglaan 16, jen met ëen pkaart. irmonisch tjven trol HBRSUM >ede en 1 ederland. rerleenen Uw wen- j, dat ons n. feosteloo9 ntvangen, nhouding. EMENT Landbouw en t de distributie a.s. voorloopig kbaar worden September a.s. geen toewij- plaats daarvan ten te bewaren, gelegener tijd ir eieren wordt :n ei" gemerkte dienen van af ouden van tien leveringsdagen erkrijging van September zijn r a.s. óf een ;ributiediensten :ld. Verzamel- og uitsluitend >r ziekenhuizen September zijn irmachtmarken ijn geldig ver zij na afloop a 20 September p bonnen voor nzien, dat deze over den afzet Centrale voor ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941. v Samenvatting. 's-Gravenhage, 12 Sept Aangezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand bestaat, volgt hieronder een beknopt over zicht van de voornaamste bepalin gen van de nieuwe regeling inzake de winkelsluiting, welke, zooals reeds eerder is medegedeeld, met in gang van Maandag, 15 Sept., in werking treedt. 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: in het tijdvak van 1 October-1 April: eerste vijf werkda gen 18 uur, Zaterdag: 19 uur. In het tijdvak van 1 April-1 Oct.: eerste vijf werkdagen:. 19 uur, Za terdag 20 uur. 2. Kappers- en barbierszaken mo gen op alle werkdagen tot 20 uur gepend zijn, doch na vorengenoem de sluitingstijdstippen alleen voor het verrichten van kappers- en bar bierswerkzaamheden. 3. Op grond van b ij zonde re omstandigheden vastgestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onverminderd gelden. 4. De gewone, in de winkelslui tingswet vermelde uitzonderingen gelden ook hier (o.a. café's, apothe ken, e.d.). 5. Verplichte openstelling zon der onderbreking op alle werkdagen van de zeven reeds eer der bekend gemaakte groepen van winkels van 10-18 uur. 6. Uitzonderingen op deze laatste verplichting gedurende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (wegens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den burgemees- ter vast te stellen, hetzij voor een afzonderlijken winkel door den bur gemeester toe te staan. In het Verordeningenblad is op genomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanmelding van vermogenswaarden, foebehoorende aan de Vereenigde Staten van Amerika, aan hen, die de nationaliteit der Vereenigde Staten van Amerika bezitten of aan bepaalde andere personen. Van bevoegde zijde wordt op deze verordening o.m. het volgende commentaar gegeven: Overeenkomstig de verordening, die in het Duitsche rijk is uitgevaar digd als represaillemaatregel voor de ongewettigde excessen van het impe rialisme van Roosevelt, die de Duit sche vermogensbestanddeelen in de V. S. heeft laten blokkeeren, be helst het nieuwe verordeningenblad een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied over de aanmelding van vermogensbestanddeelen der V. S. van Amerika, hun staatsburgers en bepsfalde andere personen in het bezette Nederlandsche gebied. Vóór 15 October 1941 moeten alle vermogensbestanddeelen in het be zette Nederlandsche gebied, die ju ridisch of economisch toebehooren aan de V. S. of him bezittingen, hun staatsburgers en andere personen, die op het gebied der V. S. of van hun bezittingen zijn gevestigd of verblijf houden volgens den stand van 30 September 1940, benevens van 30 Juni 1941 worden opgegeven. Bij de aanmelding moet worden gebruik gemaakt van een formulier, dat verkrijgbaar is bij de kamers van koophandel en fabrieken, en zij geschiedt bij de Deutsche Revisions- und Treijhand A. G., filiaal den Haag, Alexanderstraat 22. Los spoorwegpersoneel. - De persdienst van het N.V.V. schrijft, dat voor de honderden losse perso neelsleden, die de spoorwegen in dienst hebben, een dezer dagen een belangrijke verbetering is bereikt, welke hierin bestaat, dat tijdens de drie waehtdagen, die het losse per soneel volgens de ziektewet moet doormaken, in het vervolg 75 pro cent van het loon zal worden uitbe taald. G. J. Ruiter benoemd. 's-Gravenhage, 12 Sept. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft aan ir. A. L. H. Roebroek te Den Haag, met ingang van 12 Sept. eer vol ontslag verleend als regeerings commissaris voor de bodemproduc tie. Hij heeft met ingang van den- zelfden datum benoemd tot regee- rings-commissaris voor de bodem productie: G. J. Ruiter, directeur- generaal van den landbouw te Den Haag. ZIEKMELDING KRACHTENS DE ZIEKTEWET. Herhaaldelijk komt het voor, dat verzekerden krachtens de Ziektewet te weinig aandacht schenken aan de bepaling van artikel 47 dier wet, welke met zich brengt, dat een ver zekerde, ingeval van ongeschiktheid tot het verrichten van arbeid wegens ziekte, zoo spoedig mogelijk, in elk geval binnen 24 uur, een ziekmel ding moet indienen bij het orgaan waarbij de betrokkene verzekerd is. Overtreding van deze bepaling kan tengevolge hebben dat de uit- keering van ziekengeld geheel of ten deele wordt geweigerd. Ondanks het feit dat ter zake een zeer groote soepelheid wordt be tracht, blijkt, door de bij de verze kerden vaak aanwezige nalatigheid, in een belangrijk aantal gevallen, vertraging in de uitkeering of afwij zing der aanvragen, onvermijdelijk te zijn. Zoo is dit laatste in de le helft van 1941 in 164 gévallen ge beurd. Het is dan ook in het welbegre pen belang der verzekerden dat zij zich met meer nauwgezetheid aan de voorschriften houden. RESTEN VAN EEN VICKERS-WELLINGTON BOMMENWERPER, AAN DE FRANSCHE KANAALKUST NEERGESCHOTEN. (Weltbild-Polygoon) ONOPHOUDELIJK VOORWAARTS. Op hun vlucht hebben de Sovjets alle bruggen laten springen en geloofden daarmee den opmarsch van de Duitsche troepen te kunnen ophouden. Voor de Duitsrhe soldaten zijn rivieren echter geen hindernissen. (Weltbild-Polygoon) KUNSTGEBITTEN. Naar men ons mededeelt, zal door den directeur van het Rijks bureau voor genees- en verband middelen op aanvragen voor een vergunning tot het verwerken van tandrubbei' tot nieuwe protheses alsnog gunstig kunnen worden be slist, indien deze aanvragen ge schieden op daartoe door het Rijks bureau voor genees- en verband middelen te verstrekken formu lieren, echter slechts voor die ge vallen, waar het betreft protheses, waarvoor alle extracties waren verricht op 22 Juli 1941. Dr. Wimmer op de Jaarbeurs. - De comm.-gen. voor Verwaltung und Justiz, staatssecretaris dr. Wim mer, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in Utrecht. Hij werd verwelkomd door de leidende persoonlijkheden van den Raad van Beheer en de directie der Utrechtsche Jaarbeurs, die hem bij den rondgang begeleidde. STAATSPRIJZEN VOOR MUZIEK. De secr. gen. van het dept. van volksvoorlichting en kunsten heeft, op voordracht van de afd. muziek, aan verschillende componisten staatsprijzen voor muziek uitgereikt voor belangrijke composities uit de laatste jaren. Een prijs voor sympho- nische muziek van 250 kregen: Henk Badings, W. Landré Sr., G. Landré, W. van Otterloo en A. Voormolen, 100 werd toegekend aan Cor. de Groot, F. E. A. Koeberg, Leo Orthel en Leo Ruygrok. Voor kamermuziek, muziek voor kamerorkest en/of liederen kregen H. Andriessen, J. Felderhof, Hugo Godron,' P. Ketting en H. Zagwijn -elk een prijs van 100. Arie Verhaar en J. P. J. Wierts ontvingen voor hun composities op het^ gebied van volksmuziek (voor harmonie of fanfereorkest en volk- sche koormuziek) ieder een staats prijs van 100.' Voor koor en orkest werden twee prijzen van 250 toegekend aan Rud. Mengelberg en B. van Sigten- horst Meyer. Een extra-prijs van 250 viel ten deel van Ed. Flipse, die gedurende vele jaren achtereen de Nederland sche muziek heeft gepropageerd. Opbrengsten P.T.T. - De op brengst der P.T.T. over Juli 1941 was in totaal 2.232.676 hooger dan in Juli 1940. Alleen de afdeeling telegrafie bracht minder op dan het vorg jaar. Van Jan. tot en piet Juli 1941 was de' opbrengst 8.314.226 hooger dan in denzelfden tijd van 1940. Stoffen gestolen. - Een ver voerder van een aantal rollen stof op de Brouwersgracht te Amster dam liet de bakfiets, waarop ze gil laden waren, onbeheerd staan.'Toen de man na korten tijd weer ter plaatse kwam, bleek de kostbare vracht, ter waarde van 5.000, ver dwenen te zijn. DE VERHOOGING VAN DE OUDERDOMSRENTE ENZ. 's-Gravenhage, 12 September. De onlangs afgekondigde tijdelijke ver hooging van onderscheidene ouder- dams-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrenten, toegekend uit hoofde van de ouderdoms- en invaliditeits wet, heeft er toe geleid, dat ver scheidene personen, die een voor- loopige, dan wel éen definitieve rente genieten krachtens de bepalin gen van xe e n der beide ongeval lenwetten, zich om inlichtingen tot het bestuur der Rijksverzekerings bank wedden met de vraag of dien tengevolge ook de door hen genoten renten een verhoogng hebben on dergaan. Ter vermijding van mis verstand wordt er daarom de aan dacht op gevestigd, dat de genomen maatregel niet van toepassing is op de beide ongevallenwetten. REGEERINGSCOMMISSARISSEN. UITZONDERINGSTOESTAND OPGEHEVEN. 's-Gravenhage,, 11 Sept. De uitzon deringstoestand, krachtens welke verschillende gemeenten een regee ringscommissaris kregen toegewezen is opgeheven Verordening no. 152 stelt nu de bevoegdheden, die vroeger toekwa men aan den gemeenteraad en aan het college van B. en W., in handen van den burgemeester. Dit is even zeer van tóepassing op de vroegere regeeringscommissarissen. Hieruit volgt dus, dat genoemde uitzonde ringstoestand is opgeheven voor alle gemeenten die een regeeringscom missaris kregen toegewezen. De bur gemeesters-re geeringscommissarissen fungeeren nu nog slechts als burge meester. TOELAGEN PERSONEEL VOORMALIG NED. LEGER. 's-Gravenhage, 12 Sept. Het ver ordeningenblad bevat een besluit van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de be zoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voorma lige Nederlandsche zee- en land macht. Bij dit besluit worden verschillen de op grond van het Kon. besluit van 4 Dec. 1933 toegekende ambts toelagen ingetrokken, doch daar naast wordtbepaald, dat de militai ren, die ten gevolge daarvan in in komsten achteruit zouden gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toelage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt verminderd met ingang van den da tum, waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt verhoogd of opnieuw een ambtstoelage wordt toegekend, en wel met het bedrag dier jaarweddeverhooging of nieuwe ambtstoelage. Dit besluit treedt heden in wer king met terugwerkende kracht tot 1 April 1941. 100-jarige te Loosdrecht. - Op grootsche wijze heeft de bevolking van. Loosdrecht uiting gegeven aan haar blijdschap, dat zij een hon derdjarige in haar midden had. Nog nimmer tevoren was een dergelijke gebeurtenis het dorp Loosdrecht te beurt gevallen. Van alle zijden toon de men belangstelling en op harte lijke wijze is de „jubilaris" gehul digd. De krasse 100-jarige Jan van Loenen bracht voorts een bezoek aan zijn geboorteplaats Hilversum en vandaar ging hij per rijtuig naar 's-Graveland, waar hij een wassche- rij, waar hij 38 jaar had gewerkt, geheel bezichtigde. Vervoer van oesters. - De secr.- gen. van het departement van land bouw en visscherij heeft het vervoe ren en doen vervoeren van oesters verboden gedurende een ,door de Nederlandsche Visscherijcentrale te bepalen tijdvak en beneden een door de Nederlandsche Visscherij centrale te bepalen gewicht. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. nitsloitend a contant. Te koop: moderne zoo goed als nieuwe piano Gebr. Zimmerman, Leipzig voor 350. RIJKSSTRAATWEG A 414, Hertog Te koop: electriseer kist (droge elem.) met voetplaat en 6 complate inmaakflesschen (IK L.) Adres FRIESCHEWEG E 37. Te koop: Kinderwagen en Kinder box. K. v. 't VEERSÏRAAT 79. Te koop: 1 Heerenrijwiel Transportrijwiel. STATIONSSTRAAT 53. Te koop: 1 prima kolenkachel. PIERSONSTRAAT 33. Te koop: 1 Kolenfornuis, Dames rijwiel en Heerenrijwiel BLEEKERSKADE 83. Te koop: Damesrijwiel Coventry g. b. RITgEVOORT 56 B. merk Te koop: Heerencostuum (rijbroek) fl. maat, tevens een Dames winter mantel kl. maat. SCHOOLSTRAAT la. Wie wil een prima eiken tafel, blad ll'O70 cm., inruilen tegen een uitschuiïtafel? HOFPLEIN 53, Alkmaar. Te koop gevr. Meehelsche meubelen w.o. 2 fauteuils en 4 stoelen. Br. letter A 540 bureau van dit blad. EEN FEE=,TEtyK. OVER2IPHT .VAN HET NEDERLANDSCHE' MUZIEKLEVEN VAN VROEGER 6N NU NEDERL-ANDSCHE COMPONISTEN nederlandsche Dirigenten nederlandsche orkesten nederlandsche korén nedeblandscrE solisten Te koop: zoo goed als nieuwe tafelbiljarts met leienbladen. J. HOEL, Scharloo 1. Telef. 3756, Alkmaar. Te koop: twee persoons 4 deelig bedstok KINHEIMSTRAAT S'4. Te koop gevraagd: Huisraad en Inboedels, Gramofoonplaten, Pia no's, Brandkasten, Naaimachines, Ongeregelde goederen, Meubelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: wollen beige Swagger, zw. mantel maat 46; enkele mooie Mantels en Japonnen. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: leeren autokoffer 80 x 45 x 25 m. binnenbak 1 maal gebruikt 20, een rieten reismand z. g, a. n. 70 x 40 x 15 5. Adres te bevr. bur. van dit blad. Te koop: z. g. a. n. bruin Cost, maat 50; Ratiné Winterjas maat 48; pracht D. grijze Demia maat 50; Gr. Winterjas maat 48. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop gevraagd: langharig br. of zwarte Bóntmantel, maat 42. Brieven onder letter C 542 aan het bureau van dit blad. Te koop gevraagd: een mooie lange Winterjas, leeftijd 20 jaar. Tevens Regenjas, groote maat. Brieven letter G 546 bureau van dit blad. 3) Ismene keerde terug, om het lot van haar zuster te deelen. Het leek wel, of zij daar zeer mee ingenomen was. Ze maakte de gepaste waar digheid van haar zuster bespottelijk. Het koor zong de groote ode aan de liefde, of het een vreugdezang was en Antigone kwam afschèid ne men van het léven. Ze zag er in waarheid wanhopend uit. Haar stem trilde. Zij voelde de ontroering, die zij vertolkte. „Door geen vrienden beweend", riep zij uit. Toen hield zij op, hief de armen omhoog, liet ze weer vallen en wierp een blik ten hemel. En de schorre stem van de souffleuse ratelde den volgenden regel af. ,,,0, hoe verschrikkelijk!" fluister de mevrouw Fortuin met een kleur van sympathie voor de heldin. De squffleuse sprak weer de woor den" en het koor gichelde. Antigone v»as volmaakt in de war. Ze voelde zich niet langer vereen zelvigd met haar rol. Ze was een meisje, dat een les opzei en niets liever wenschte, dan die beëindigd te zien. ,,Aanziet mij, wat ik lijden moet door de handen van die men- schen!" Zij was weg. ,„0, hoe dood-jammer!" fluisterde mevrouw Fortuin. „Ze zou juist zoo moo^/Zijn geweest!" „Ja, ja, dat is zoo", antwoordde hij, met halfgesloten oogen naar haar kijkend. Heel opgewekt en levendig zong het koor, dat zij uit een edel ge slacht stamde, maar dat de vér-rei kende ram van het Noodlot haar getroffen had en toen kwam er een bode, die beschreef, hoe hij in haar graftombe-gevangenis het jonge meisje had zien hangen met een reep linnen als strik om den hals; en het koor merkte op, dat men, om gelukkig te wezen, wijs moet zijn, en trok zich terug. Het publiek begon te praten en op te staan. Karei had geen haast. De directrice van de school en de voor zitter hieven even staan. „Een grootsch spel!" zei de voor zitter. ,,Ja, ja zeker en een zeer interes sante opvoering",j prevelde Karei. ,,Ik vind, dat Antigone .verwonder lijk goed gespeeld heeft", zei me vrouw Fortuin. „Ik vrees, dat het wat moeilijk voor haar was", meende de directri ce. „Maar ze bezit talent". ,,0, ja, zeker. Een treffend per- soonlijkheidje", zei Karei. „Heel hard voor haar". De di rectrice keek hem eens scherp aan. ,,Kent u juffrouw Hermans mis schien?" „Is dat de souffleuse?" vroeg mevrouw Fortuin vinnig. „O, neen! Dat was juffrouw Treek, die heeft altijd de opvoering van onze tooneelstukken geleid. Juf frouw Hermans heeft nu» voor het eerst een klassiek stuk genomen. Het was op haar aanraden, dat wij een Grieksche tragedie kozen. Ze heeft dag en nacht gewerkt aan de uitvoering". „Ze heeft een Antigose gevonden", zei mevrouw Fortuin. De directrice volgde langzaam den voorzitter, maar Karei zat met droomerigen blik de rest van de be stuursleden gade te slaan, die nu ook hun plaatsen verlieten. Toen wénd- de hij zich met een glimlach tot zijn vrouw en vroeg: Vertel eens eveiV Hannie: waar om werd ik eigenlijk hier ge vraagd?" Met wijd open gesperde oogen antwoordde zij: „Nan Blamans heeft ons genoo- digd". „Ja, dat zei je. En dat geloof ik ook. Hoe heeft ze het precies ge vraagd", „Denk je dan, dat er iets niet in den haak is?" „Och, kindje-lief, ik geloof, dat niemand dat al gedacht heeft van het oogenblik af, dat wij van huis gingen". „En nu?" vroeg ze in spanning. „En nu denk ik, dat „zenuwen" aanstekelijk zijn. Voel jij je niet aangestoken, Hannie? Wat heeft het opdeugende kind gezegd?" „Ze zei: „Breng oompje mee". Ze verwacht je dus". „Niemand heeft toch ontzag voor mij", buchtte hij. „Is dat alles?" „Neen. Ze heeft in een postcrip- tum herhaald: „Breng oompje mee. De zaken gaan hier heelemaal ver keerd en ik wil er hein eens over spreken". Verder weet ik niets". „O, hemeltje!" kreunde Karei. ,,Dat belooft nog meer overstuur- sche zenuwen!" „Ja, de brief getuigde daar wel van. Toch is dit anders niets voor Nan". „Neen, zij is in den regel ijskoud. zooals aardbeien-melba bijvoorbeeld. Nu, laten wij de kleine feeks dan zoeken". „Zij zong in het koor", zei mé- vrouw Fortuin. Ze gingen nu naar het gedeelte van het terras, dat op gelijke hoog te met het tooneel was en waar de trotsche ouders wachtte tot hun dochters zouden te voorschijn ko men uit de kleedtenten achter de rhododendrons. De blonde Ismene kwam er uit, met een groote vrouw, die knap was geweest op een in het oog vallende wijze. Deze dame had veel haast, maar Ismene babbelde voort: „O, juffrouw Treek! Is zij niet onmogelijk...?? Maar, juf frouw Treek. „Zoo? Dus dat is de doordrijVerige souffleuse!" Karei sloeg haar gade met droo- merige nieuwsgierigheid. ,,Ik zou haar met genoegen een klap om de ooren geven-" meende mevrouw Fortuin. Juffrouw Treek rrtoest nu voorge steld worden aan de mama van Is mene. Zij nam er zelfs den tijd voor, om fijngevoelig te zijn. Toen spoed de ze zich weg naar het huis. Karei bleef haar steeds gadeslaan. Ze liep tusschen de menigte dqor op het terras. Ze praatte met enkele van de leden van het bestuur. Toen ver dween zij. „O, jullie lammetjes!" Een jong persoontje met een levendige kleur kwam op hen toegeschoten. „Was dit niet het toppunt van misère? Die arme Noor!" „Meent u daarmede Antigone, juffrouw Blamans?" vroeg Karei. „Ja, meneer Fortuin", antwoord de zij zedig. „O, oompje", vervolgde ze, „het is allerliefst van je, dat je gekomen bent met je engelengezicht!" „Dank voor die vriendelijke woor den! En vertel mij nu eens: waarom ben ik genood op uw maagdelijke festijnen?" „Nu, is het nu niet meer dan erg? De eene helft geeft op haar af en de andere jaagt haar op! Herrie juffrouw Hermans bedoel ik is woedend. Arme, arme Noor! Ze wilde, dat ze maar dood was!" „Ja, arm kind!" zuchtte mevrouw Fortuin. „Ik vond, dat zij het prach tig deed, Nan. Zou ik haar ook even kunnen spreken? Ik zou het haar zoo graag eens zeggen". „Heel lief van je, maar op het oogenblik wil ze niemand spreken. Ze is nog in de tent. Verlangt al leen te zijn. Dat is altijd, als ze ver driet beeft". .(Wordt vervolgd). - Si

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5