DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. SUCCESSEN AANGEKONDIGD VAN HET O.-FRONT De strijd in het Oosten. Levendige bedrijvigheid in N.-Afrika. Onrust in Servië, Koopvaarders der V S. zouden worden bewapend. Sovjet-eischen aan Iran. Scherp optreden tegen clandestiene slachters. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No, 217. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Maandag 15 September 1941 .Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 14 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn als gevolg van het gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duitsche strijdkrachten tot in het verdedi gingsfront van Leningrad zijn doorgedrongen wordt de nauwe omsingeling van de stad ondanks den verbitterden afweer onweer staanbaar voortgezet. Ten zuiden van de Faroer eilanden is gisteren een vijande lijk vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Tijdens den in het weermachtbericht van gis teren gemelden succesvolle aan val van de luchtmacht op een convooi ten oosten van Great Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika bombardeer den Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 Sep tember en gisteren overdag Britsche luchtdoelstellingen en tentenkampen rondom Tobroek. Op 12 September is tijdens de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevelhebber van een legercorps, generaail-oberst Hit ter von chobert gesneuveld. Het legerbericht van 13 Sept. luidde, naar het D.N.B. meldt: Aan het O. front verloopen de aanvalsoperaties volgens de plan nen met succes. ,/Duikbooten hebben bij her nieuwde aanvallen op 't vijande lijk convooi, waarvan in het weer machtbericht van gisteren mel ding is gemaakt, nog vier vracht booten van 19.000 ton in totaal be nevens drie bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 28 vrachtbooten met een gezamenlij- ken inhoud van 164.000 ton verlo ren. In den strijd tegen Gr.-Britan- nië heeft de luchtmacht in den af- geloopen nacht ten O. van Great Yarmouth drie groote koopvaar ders, die deel uitmaakten van een vijandelijk convooi, met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden in de Midlands bene vens op bewapeningsbedrijven en een benzine-opslagplaats in het Z.O. van het eiland. Bij een aan val overdag op Scarborough trof fen gevechtsvliegtuigen een fa- brieksinstallatie met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag Port Tewfik en olieopslagplaatsen in de haven van Suez gebombar deerd. Uit een reeks groote bran den bleek het succes van dezen aanval. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen- nacht de streek tusschen Frankfort aan de Main en Mannheim aangevallen. Bom men op woonwijken veroorzaak ten eenige verliezen onder de bur gerbevolking. Luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke bommen werpers neer. Berlijn, 13 Sept. (D.N.B.) In tal rijke gevechten en waarbij op taaien bolsjewistischen tegenstand werd gestuit, behaalden de Duitsche troe pen in een sector van het Oostelijk front den 12en September een [flinke terreinwinst. De bolsjewis ten leden in deze gevechten zware bloedige verliezen. 2850 soldaten geraakten in Duitsche gevangen schap. Een enkele divisie heeft, naar het D.N.B. wordt gemeld, van .22 Juni tot en met 31 Aug. 854 Sovjet pant- serverkenningswagens, 404 kanon nen en 199 vliegtuigen vernietigd of buitgemaakt. In een ander geval werden van 12 op 13 September 1500 gevangenen gemaakt. 70 Stuk ken geschut, 20 tractors, 200 vracht auto's, 400 bespannen voertuigen en 3 vliegtuigen buitgemaakt of ver nietigd. De strijd rond Leningrad. Berlijn, 13 Sept. (D.N.B.) Sterke afdeelingen van de Duitsche lucht macht hébben, naar het D.N.B. ver neemt 12 en 13 September in het gebied rond Leningrad de verster kingen, vooral ten Z. der stad, met succes aangevallen. Bunkers, veld- versterkingen en batterijen werden vernield. Het Z. front. Berlijn, 13 Sept. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft den 12en September in de Oekraïne de suc cesvolle aanvallen op de Sovjet troepen in het gebied tusschen Dnjepr en Kief en ten N. van den Midden-Dnjepr met dezelfde kracht als op den dag tevoren voortgezet De bolsjewisten leden zware ver liezen aan menschen en materiaal. Voor de Dnjepr-monding vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes Sovjetschepen aan. Op de landengte Noordelijk van de Krim werden colonnes, gepant serde verdedigingswerken en veld- stellingen met succes gebombar deerd. Op 13 September en in den nacht van 13 op 14 September verloor de Sovjet-luchtmacht, aldus het D.N.B., in totaal 53 vliegtuigen. Van alle sectoren meldt het D.N.B. successen van de Duitsche luchtmacht. Noren in Engeland. (D.N.B.) - Volgens een bericht in de Times zijn ongeveer duizend Noren uit Spitsbergen in noodverblijven in Schotland ondergebracht. De dienst plichtigen onder hen zullen binnen kort bij het Noorsche leger of de „vrije Noorsche vloot" worden in gelijfd. Italiaansch legerbericht. Rome, 13 Sept. (Stefani). Het 467e Ital. legerbericht luidt als volgt: Aan het front in Noord-Afrika le vendige bedrijvigheid van onze ar tillerie. Formaties van de Italiaan- sche luchtmacht hebben, ondanks het hevige afweervuur van den vij and, in den nacht van 13 September voortdurend talrijke sectoren van de de vesting Tobroek gebombardeerd. Batterij en, verdedigingsinstllaties barakken en munitieopslagplaatsen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen". Zware branden en ontploffingen konden worden waar genomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Kulguabert een zieken huis, dat van duidelijk zichtbare roode kruisteekens was voorzien, gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper werd door onze luchtdoelartillerie neer geschoten. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op een convooi heeft de luchtdoelartillerie op onze schepen vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht tijdens aanvallen op vij andelijke schepen een kleine vracht boot tot zinken gebracht. Het 466ste legerbericht luidde, naar Stefani meldt: In Noord-Afrika hebben Italiaan- sehe en Duitsche luchtstrijdkrachten hun doeltreffende bombardement van de vijandelijke doelen te land in Tobroek en Mersa Matroe voortge zet en een vliegveld in de Egypti sche woestijn gebombardeerd. Be drijvigheid van onze artillerie in de sectoren Tobroek en Sollocm. Britsche vliegtuigen hebben Ben ghazi met bommen bestookt. Wijken, bewoond door de Arabische bevol king, werden beschadigd. Een lucht aanval op de streek van Catania maakte geen slachtoffers en veroor zaakte evenmin schade. In Oost-Afrika vloog de vijand weer boven de stellingen op het strijdtooneel van Gondar, waarbij hij bombardementen uitvoerde. On ze troepen hebben aanvallen der Britsche infanterie afgeslagen. Treinbotsing. (D.N.B.) - Gis terochtend zijn in Engeland bü Holme-Chapel tusschen Crewe en Manchester twee treinen op elkaar gebotst. Verscheidene personen wer- dep gedood en ongeveer 30 gewond. Oproep van eersten minister. De Servische ministerpresi dent Neditsj heeft Zondagmiddag via de radio opnieuw een oproep gericht tot het Servische volk, mede te werken aan de bestrij ding van communistische ben den. De regeering houdt het voor haar grootste nationale taak, zoo zeide Ne ditsj, den kern van het Servische volk voor den ondergang te vrijwa ren. De regeering doet op iedereen zonder uitzondering een beroep, zijn plicht te doen jegens het vaderland. De regeering staat buiten en boven elke politieke partij, haar streven is er slechts op gericht Servië te be schermen. Ten slotte stelde de minis ter-president een termijn vast tot 17 September. Wie van de weerspan- nigen dan in zijn verblijfplaats zal zijn teruggekeerd en zich niet aan overtredingen zal hebben schuldig gemaakt, zal niet ter verantwoording geroepen worden. Degenen, echter, die geen gevolg geven aan dezen laatsten oproep, zullen door het Ser vische volk vernietigd worden, in het bewustzijn dat met hun onder gang het volk zelf gered wordt. New-York, 13 Sept. (D.N.B.) De Associated Press publiceert een be richt van haar correspondent in Washington, die uit gesprekken met congresleden afleidt, dat de bewa pening van de Amerikaansche koop vaardijschepen in verband met de rede van Roosevelt beschouwd wordt als de volgende stap van de Ver. Staten. Daarvoor zou echter de neutraliteitswet moeten worden ge wijzigd, welke uitdrukkelijk slechts handvuurwapens op Amerikaansche schepen toestaat. Een tweede pro bleem is de levering van het ge schut. Ook bestudeeren de congres leiders, naar de Associated Press verder meldt, de neutraliteitswet nauwkeurig om behalve de bewape ning der schepen ook het aanloopen van havens van oorlogvoerende landen door Amerikaansche schepen mogelijk te maken. Hiertegen is ech ter een sterke oppositie te verwach ten. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 15 September. Hedenavond spreekt Max Blokzijl om' 19.45 uur voor de radio (HiL versum n) over: „De oorlogs invaliden en hun dankbaar vader land." Teheran, 14 S«pt. (D.N.B.) Naar radio-Teheran meldt, heeft de Sov- jetregeering op een Iraansche nota van 4 September geantwoord, dat in de demarcatielijn van het bezette gebied geen wijziging kan worden gebracht en dat de steden Kaswin en Mesjmed daar niet buiten kunnen vallen. De Iraansche autoriteiten in de eerste plaats de politie en gen darmerie, kunnen haar werk blijven doen, indien zij met de bolsjewisti sche weermacht samenwerken. De Sovjets behouden zich het recht voor, oorlogsmateriaal over de Iraansche wegen en spoorlijnen naar de Sovjet- Unie te vervoeren. Zij verlangen concessies voor de exploitatie der noordelijke petroleumvelden. De buitgemaakte wapens en munitie zullen aan Iran worden teruggegeven zoodra de Sovjetweermacht zich uit Iran kan terugtrekken. Er kan geen sprake zijn van betaling der oorlogs schade, aldus de Sovjetnota, aange zien de oorlog „door den tegenstand der Iraansche weermacht is uitgelokt en verlengd". Zeeliedenstaking in V.S. (D.N. B.) - De zeeliedenbond „Seafarers International Union", aanpesloten bij den Amerikaanschen bond van vakarbeiders heeft een staking uit geroepen om voor de leden van den bond op alle schepen een oorlogstoe lage te verkrijgen, welke in het oor logsgebied varen. Engelsch bezoek aan Java. (D. N.B.) - Volgens een bericht uit Bata via is de opperbevelhebber der Brit sche strijdkrachten in 't Verre Oos ten, sir Robert Brooke-Popham, op Java aangekomen om aldaar, naar het heet, met den gouverneur-gene raal en opperbevelhebber van leger en vloot van Nederlandsch-Indië besprekingen, te voeren. DUITSCH COMMENTAAR OP DE REDE VAN ROOSEVELT. Berlijn, 13 Sept. (D.N.B.) De dag bladen schrijven hedenavond be halve over de verklaring van Roo sevelt vooral over de uitlating van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil, volgens welke het bevel van den Amerikaanschen president om te vuren van toepassing is op alle zeven wereldzeeën en zien daarin een maximum aan openlijk toegege ven provocaties van den kant van de Ver. Staten. Dr. August Halfeld karakteriseert in het „Hamburger Frómderiblatt" de verklaring van Roosevelt als ongebreidelde aan spraak op heerschappij van den Ame rikaanschen président over de wereldzeeën. Practisch schakelt hij zichzelf daarmede in de lijn van En- gelands heerschappij ter zee in. Iedere mogendheid, die zich uit drang tot zelfbehoud verweert tegen de wapensmokkelarijen van de Ver. Staten wordt door Roosevelt be dreigd met een actieven oorlog. Het weinige oorlogszuchtige Apierikaan- sche volk is tot zwijgen gebracht door een systematische propaganda Dof en apathisch aanvaardt het ook de laatste verklaring van zijn presi dent. Dr. Halfeld wijst er ten slotte op, dat de Ver. Staten in dezen oor log door de spilmogendheden geen oogenblik bedreigd zijn. Deze „be dreiging" der Ver. Staten bestaat uitsluitend in de voorziening der vijanden van Duitschland en Italië met wapenen door Amerika met het doel den Europeeschen oorlog ein deloos voort te zetten. Overigens is het pikant, dat de grootkapitalisti- sche Roosevelt de bescherming der „legitieme" wapenleveranties aan Moskou proclameert tot een Ameri- kaansch defensiebelang. De „Berliner Nachtausgabe" con stateert, dat Roosevelt definitief bewezen heeft, dat hij zonder raad pleging van congres en volk voor nemens is militaire verwikkelingen met Duitschland te doen ontstaan. Schip der V.S. beschadigd. (D. N.B.) Het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het in de oorlogs zone van het Suezkanaal varende Amerikaansche vrachtschip „Arkan sas" door bomscherven .is bescha digd. Tot zinken gebracht. (D.N.B.) - Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft vannacht aan de Oostkust van Engeland een groot vracht- en pas sagiersschip van 10 tot 12.000 b.r.t. 'door voltreffers tot zinken ge bracht. De conferentie te Moskou. (D. N.B.) - Verscheidene leden der Amerikaansche delegatie voor de conferentie te Moskou en de Sov jetambassadeur te Washington Oemanski, zijn Zondagavond te Londen per vliegtuig aangekomen. Staat van beleg opgeheven. (D. N.B.) - Radio Jeruzalem meldt, dat de staat van beleg in Syrië en Liba non thans is opgeheven, met uitzon dering van de grensprovincies. De Gaullistische hooge commissaris be houdt zich evenwel het recht voor, den staat van beleg zoo noodig op nieuw af te kondigen. 's-G ravenhage, 13 Septem ber. De rijkscommissaris maakt be kend: De coimimissaris-generaal voor de veiligheid heeft zich opnieuw ge noopt gezien met de scherpste mid delen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoor lijke levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk stelselmatig saboteeren. De Duitsche Sicherheits- polizei heeft te Renkum in de pro vincie Gelderland omvangrijke clan destiene slachtingen opgespoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp overge bracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden. Dit zijn: 1. Hendrik Smaling, o arbeider, Kerkstraat 100, Renkum. 2. Jan Nab, slager, Bennekomsche- weg 70, Renku,m. 3. Cornelius Johannes Henkelman, schoenmaker, Kerkstraat 87, Ren kum. 4. Jan Rozenboom, arbeider, Van Tngeweg 65, Renkum. Verd. Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtin gen geld te verdienen. Verdacht Nab, de slager, heeft in opdracht van Smaling geslacht en deelgenomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche in stantie wegens clandestien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoen maker, heeft het slachtlokaal ver huurd. Hij was van de gebeurtenis- een op de hoogte, want hij) was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtin gen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch be trokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkelman bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetre- den als wederverkooper van het vleesch, afkomstig van de clan destiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Ro zenboom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgenomen om daardoor bijver dienste te krijgen. Hierbij moet nogmaals het onder mijnende optreden tegen de belan gen des volks van degenen, die on danks alle waarschuwingen uit lou ter winstbejag zich aan de gemeen schap vergrijpen, aan de kaak wor den gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef wagen de volksge meenschap te benadeelen. Laten zij in het oog houden: Men blijft toeslaan. MANIPULATIES MET PAARDEN- PRIJZEN. De bedrijfsleider van een export- slachterij te Gieten, R. D., bood op 9 Juli j.l. op de paardenmarkt te Winschoten zeven paarden te koop aan. Zooals bekend mag geen paard verhandeld worden tegen een hoo- geren prijs dan daarvoor door een taxatie-commissie is vastgesteld. De waarde van de zeven paarden wa ren bepaald op ongeveer 1100 per stuk. Voor dit bedrag wilde hij nu de paarden van de hand doen, maar vroeg van den kooper een bedrag van 500 per paard, dat hij later verlaagde tot 425, voor het recht van koop. Daar het echter niet geoorloofd is, om, in welken vorm ook, bij ver koop van paarden meer te bedingen dan de taxatie-waarde bedraagt, werden hier de prijsvoorschriften overtreden. De inspecteur voor de prijsbeheersching veroordeelde hem tot. 2000 boete. Zijn paarden wer den vefbeurd verklaard. KOSTEN GROENTEN- EN FRUITTRANSPORT. Indien grossiers de door hen ge kochte groeten en fruit over af standen van meer dan honderd kilo meter moeten vervoeren, zullen zij somtijds niet uitkomen piet de ver goeding voor transportkosten, die in de vastgestelde prijzen begrepen is. Naar de gemachtigde voor de prij- izen mededeelt, kunnen daarom grossiers, die gekochte groenten en fruit over een afstand van meer dan honderd kilometer moeten vervoe ren, de van 13 Augustus 1941 af be taalde werkelijke vrachtkosten ge restitueerd krijgen. Voor het meer betaalde moet een gespecificeerde declaratie worden ingediend bij de Nederlandsche Groente- en EYuit- centrale, Laan Copes van Catten- burg 62, 's-Gravenhage. Daartoe be stemde formulieren kunnen bij de gememde centrale worden aange vraagd en moeten uiterlijk binnen acht dagen, nadat de verzending heeft plaats gehad, worden inge diend onder bijvoeging van vracht brieven, controlebewijzen van den Autobevrachtingsdienst (A.B.D.) of beurtvaartadressen, waaruit de be taalde vracht blijkt. Opgemerkt wordt, dat in de bovengenoemde vergoeding van een gulden per hon derd kilogram het fustretour voor de eerste honderd kilometer is be grepen, zoodat men dit niet meer afzonderlijk <moet déclareeren. De declaratie-formulieren moeten zijn voorzien van het stempel of van een verklaring van de betrokken vei ling, waaruit blijkt, dat de groente en fruit daar zijn afgehaald. Voo: restitutie komen slechts in aanmer king de kosten van het vervoer, dat op de [meest economische wijze is geschied, bijvoorbeeld het vervoer langs de kortste route. Indien gros siers uit eenzelfde streek over groo- ten afstand groenten en fruit laten vervoeren, zal het voor de restitutie van de meerdere transportkosten in vele gevallen noodzakelijk zijn, dat zij hun aankoopen gezamenlijk laten verzenden, teneinde zoodoende de meest economische voorwaarden te kunnen bedingen. Oe Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale behoudt zich het recht voor, aanvragen tot restitutie af te wijzen, indien vol gens haar meening het vervoer langs goedkooperen weg had be- hoore-n te geschieden of indien de aankoopen dichter bij het con- sumptiegebied hadden kunnen wor den gedaan. GEEN KORTING OP UIT TE KEEREN RENTEN. De N.V.V.-persdienst meldt, dat de secr.-generaal van het dept. van bin- nenlandsche zaken zich in een schrijven tot de gemeentebesturen heeft gewend, waarin wordt mede gedeeld, dat er prijs op wordt ge steld, dat inzake de bijslagen op de ouderdoms- en invaliditeitsrente voor de uitkeeringen krachtens de armenwet dezelfde gedragslijn wordt gevolgd als voor de steunre geling, d.w.z., dat deze bijslagen ook niet op eerstgenoemde uitkeeringen worden gekort. Frauduleuze slachters. - Reeds geruimen tijd bestond het vermoe den, dat een tweetal inwoners van Breukelen, M. en O., zich schuldig maakten aan frauduleus slachten van vee. Na een intensief onderzoek deed de marechaussee Zaterdag een inval in een geheime slachtplaats, waar zij de verdachten op heeter- daad betrapten. Een geslachte koe werd in beslag genomen, terwijl M. en O. in arrest werde® gesteld MAUSOLEUM EX-KEIZER WILHELM H. Onder leiding van een bekend architect uit Berlijn is dezer dagen begonnen met den bouw van een mausoleum in den tuin van huize .„Doorn", waar wijlen ex-keizer Wil helm II jarenlang heeft gewoond ^n enkele maanden geleden is over leden. Het mausoleum zal worden opgetrokken in Hollandschen bak steen gedekt met pannen en ge kroond door een groot koperen kruis. De wanden van het interieur zullen bestaan uit wit-zwart geaderde mar meren platen, afgewisseld door stemjnige glas in lood motieven. Het stoffelijk overschot, dat thans in de hofkapel rust zal, in alle stilte in dezen grafkelder worden bijgezet. TWEE RECHTERS MET PENSIOEN. 's-Gravenhage, 13 September. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied1 heeft, krachtens artikel 1, vierde lid, van zijn verordening nummer 108/40 (vierde verordening over bijzóndere bestuursrechtelijke maatregelen) en van artikel 3 der verordening nummer 130/41 over de leeftijds grens van rechters, mr. E. Jelling- haus, president van het gerechtshof te 's-Gravenhage en mr. J. M. Jolles, president van het gerechts hof te Amsterdam, eervol uit hun ambt ontslagen en gepensionneerd. INZAMELING FINSCHE ROODE KRUIS. Het bestuur der Finsch-Neder- landsche vereeniging, heeft met toe stemming van de autoriteiten, an dermaal tot het houden van een in zameling ten behoeve van het Fin- sche Roode Kruis, besloten. Dank zij de welwillende medewerking der Nederlandsche en Finsche instan ties is de mogelijkheid tot onverwijl de verrekening der gelden met Fin land verzekerd. Giften kunnen wor den gestort bij de Rotterdamsche Bankvereeniging - N.V. (postgiro 3016) te Rotterdam, alsook bij haar bijkantoren, onder vermelding: voor het Finsche Rogdë Kruij.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1