AMSTERDAMSCHE BEURS Hoofdpijn en Kiespijn LAATSTE BERICHTEN WAARIN KLEINE TUINEN Haar aanleiding van de „Waalsche beweging" ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941. Pagina 5 HOORN. Geen vervoerbewijs. - Een wielrijder uit Berkhout, vervoerde onder die gemeente circa 40 kg tarwe. Bij gehouden controle bleek, dat hij in strijd handelde met het betrokken vervoerverbod, zoodat de tarwe in beslag werd genomen, ter wijl een procesverbaal natuurlijk volgde. NOORDSCHARWOUDE. Ingekuilde aardappelen gestolen. - Alhier zijn ton nadeele van den heer J. K. 9 zak aardappelen uit een kuil gestolen, wat voor de bena deelde een groote schadepost be- teekent. BROEK OP LANGENDIJK. Bloembollenveiling L.G.C. - De vijfde droge bloembollenveiling van de Langendijker Groenten Cen trale werd Vrijdagmorgen gehou den in het veilingsgebouw alhier. Er werd weer geveild onder voor waarde van contante betaling, waarvoor een korting van K per maand tot aan Mei 1942 wordt toegestaan. Er was een behoorlijke aanvoer, ongeveer 800.000 stuks. Er waren niet heel veel handelaren opgekomen, maar toch is een flinke hoeveelheid, rond 3>00 manden, verkocht. Daaronder waren ver scheidene partijen, welke behoorden tot den voorraad van- vorige veilin gen. Er bestond voor bepaalde soor ten een levendige vraag. Mendel- tulpen, welke de vorige keeren niet graag gekocht werden, ontmoetten nu een goede vraag. Er zijn dan ook verschillende soorten en sorteerin gen van verkocht. Openstelling postkantoor. - Het postkantoor zal met ingang van October tot 31 Mei 1942 geopend zijn voor den postdienst: op werk dagen, behalve Zaterdag, van 8.3-0 tot 12.30, van 1416.3-0 en van 1819.3-0 uur; op Zaterdag van 8.30 tot 12.3-0, en van- 1416 uur; op Zondagen, Hemelvaartsdag, en Kerstdagen, 2en Paaschdag en 2en Pinksterdag van 89 uur. Er bestaat gelegenheid tot het afhalen van niet-aangeteekende stukken op Zondagen, Hemelvaartsdag en len Kerstdag 's morgens van 89 uur. Voor -den telegraaf en den tele foondienst op werkdagen van 8.30 tot 146.3-0 en 1819.3-0 uur. Op Zondagen van 89 uur. De buslichtingen zijn met ingang van dien datum van het kantoor 6.5-0 uur, 12.5-0 uur, 16.50 uur en 20.10 uur. Aansluitende op de nachtposttreinen om 18.1-0 uur. STOMPETOREN De volksdansen. - Vrijdagavond werd door den heer D. J. van der Ven van het Nederlandsche Cen traal Bureau voor Volksdansen te Oosterbeek voor de leden van de toorieelvereen. Aurora in de zaal van den heer Kamsteeg een cau serie gehouden over aard en be- teekenis van den volksdans. In een duidelijke en populaire uiteenzet ting wees de spreker er op, dat het uitvoeren van volksdansen den ge meenschapszin sterk bevordert, een prettige sfeer schept en een verheffenden invloed uitoefent. Dat wij hier te doen hebben met een bij uitstek deskundige, blijkt wel hieruit, dat de heer van der Ven niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland de folklore, en in het bijzonder de gemeen- schapsdansen, grondig heeft be studeerd. Uit zijn groote kennis en erva ring op dit gebied stipte hij speci aal de Achterhoeksche, Limburg- sche en Brabantsche dansen aan, terwijl hij uitvoerig vertelde van folkloristische feesten en dansen op Terschelling. Daarna werden onder leiding van mevr. dr. E. van der Ven ten Bensel eenige dansen beoefend, die zeer in den smaak van de deelnemers (sters) vielen. Naar wij verwachten, zal mede door deze stimulans het dans- programma van Aurora binnen afzienbaren tijd belangrijk worden uitgebreid. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 15 September 1941 staatsleeningen. Vor. k, 4 Nederland 1941 10: 4 Nederland 1940 II i UOi/s «41/, y's/i6 1331/s .169 - 214 33V2 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1939 bank instellingen. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert, f 2.50 'Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 1521/9 ind. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie 157 Calve Delft Cert. 126 Nederl. Ford .35 1/ Lever Bros168'/. Phil. Gloeil. Gem. Bezit 290 cultuur maatsl h. H. V. A503 Java Cultuur 300 Ned. Ind. Suiker Unit 279'/, Verg. Vorstenlanden 145 petroleum. Kon. Petr rubbers. Amsterd. Rubber Deü Bat. Rubber Hessa, Rubber Oostkust Serbadjadi scheepvaarten. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Den Batavia .277 Oude Deü319 i/s Senembah ,277 plm 2 u 1001/2 1001/, 9 4 5/ 97>/4 132 3291/j ■3191/2 -2/3 176 194 166 153 H41/, 208 l/s .222 175 220 157 1261/, 5 5 169 288 503 300 280 148 336 322 275 180 198 165 154 175 210 224 280 319 280 zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. HE1LOO, Konjjnenfokkersvereeiniging opge richt. - Woensdagavond kwamen in de Rustende Jager een 12-tal be langhebbenden bijeen om een ver- eeniging van konijnenfokkers op te richten. De heer J. Ros opende en zei, dat, evenals in 19141918 de bedoeling niet is het fokken van konijnen, maar slechts een verbete ring van de vleesch-positie. Dat wil daarom niet zeggen, dat wij aan het rationeele fokken geen aandacht zouden wijden, integendeel. Het doel is aansluiten bij den Ned. Ko- nijnenfokkersbond. In een vlot be toog heeft de heer Ros uiteengezet hoe we moeten fokken, willen we resultaat bereiken. Het fokmate- riaal speelt een voorname rol, evenals voeding en huisvesting. Om zich te wapenen voor bedrog bij den aankoop moeten we voorlichting hebben en die kan men bereiken in clubverband. Spr. stelde voor om tot oprichting over te gaan. Na bespreking werd hiertoe be sloten. In het bestuur werden geko zen de navolgende heeren: J. Schole voorzitter, J. Ros secretaris, R. Haak penningmeester, M. A. Pater en J Vellinga commissarissen. De naam der vereeniging zal zijn „Nut en Sport". Het inleggeld werd bepaald op 1, de contributie op 0.25 per maand. Bij de behandeling van de concept-statuten kwam bezwaar naar voren tegen den krassen maat regel om een lid, dat zich onge oorloofde daden verricht, voor 5 jsar te royeeren. Na verdediging door den voorzitter werd ook dit artikel goedgekeurd. (Ongecorrigeerd). SLUIKHANDEL IN MEEL- PRODUCTEN. De ambtenaren van den crisiscon- U dienst te Waalwijk zijn, in samenwerking met de gejmeente- politie, een sluikhandel in meelpro- ducten op l ~t spoor gekomen. In verband Hiérr"-Je zijn reeds twee personen, S. en I."., gearresteerd. Bij S. kon tmen ongeveer 1000 kg meel, tarwe en mais in besla; ramen. Het onderzoek duurt nog voori. INGEKOMEN PERSONEN. S. P. B. Mart-ens, N.H., inspecteur Nat. Cred. Vereen., Stationsweg 48, van Jutphaas. S. G. Frankfort, geen, studeerend, Lyceumstraat 79, van Zoetermeer. H. P. Kluit man, N.H., uitgever, en echtgen., Kenne-m-erstraatweg 117, van Ber gen. Th. H. van den Berg, R.K., vertegenwoordiger, en echtgenoote, zonder her., van der Meijstraat 11a, van Amsterdam. C. P. Raad- schelders, wed. van W. A. Verhaar, R K., zonder ber., en kind-eren, Ver meerstraat 12, van Oudorp. J. B. van der Gulik, N.H., dienstbode, 2e Landdwarsstraat 30, van Ermelo. G. Zwagerman, geen, ass. huis houding, Luttik Oudorp 91, van Oudorp. - M. J. Duinke-r, geen, zonder ber., Kennemerstraatweg 193, van Amsterdam. A. Oomens, R.K., reiziger, van Everdingenstraat 18, van Delft. A. J. Schaefe-r, N.H., hoofd huish. ziekenhuis, Fon tein Verschuirstraat 3, van Bever wijk. C. Sijm, R.K., dienstbode, Gerard Doustraat 2, van Haarlem. H. H. A. Groet, N.H., instrument maker P.T.T., Pdternosterstr. 5, van Schagen. G. Kuilman, Rem., verpleegster, Costerstraat l'Q, van Zijpe. IJ. Vos, wed. van M. Veu- ger, D.G., z.b Costerstraat 10, van Zijpe. - Th. M. A. Pot, R.K., eta leur, Spoorstraat 40, van Den Hel der. C. M. Pasman, geen, kan toorbediende, Spoorstraat 88, van Heemstede. M. J. Kruik, R.K., religieuse, van Everdingenstraat 18, van Amsterdam. N. Klink, geen, adj. onde-roff.-instructeur (wacht gelder), Snaarmanslaan 149, van Nijmegen. I. Spigt,, N.H., d.b., Wilhelminalaan 7, van Anna Pau- lowna. S. C. Sp%ans, geen, electr. lasscher, en echtg., R.K., Eikelen bergstraat 20, van Amsterdam. Kip, N.H., d.b., Juliana van Stol berglaan, van Hoog-eveen. G. Jr E. Leesberg, R K., z.b., Kennemer straatweg 17, van Amsterdam. N. de Jong, -N.H., z.b., Rochdale- straat 6, van Sneek. T. van der Werf, geen, d.b., Juliana v. Stol- berglaan 24, van Heerenveen. M C. A. Schouten, R.K., dienstbode, Laat 74, van Zwaag. F. Maijs, geen, ass. bemiddelaar Gewest, arb. bureau. Nic. B-eetskade 66, van Bergen. N. V-els Heijn, N.H., leeraar oude talen, Rozenstraat 37, van Amersfoort. C. Ruijter, Chr.Ger., schoenmaker, Oudorper- öijkje 43, van Rotterdam. M. Groot, R.K., religieuse, van Ever dingenstraat 18, van Delft. G. de Graaf. N.H., z.b., Costerstraat 10, van Zijpe. VERTROKKEN PERSONEN. A. Jepma, N.H., grondwerker, van St. Annastraat 23 naar Frane- ker. - J. Borcherding, geen, instru mentmaker, van Zijdam 7a naar Schagen. H. M. P. Visser, D.G., z. b., van Emmastraat 1 naar Ede. J. J. Schipper, geen, kantoorbe diende, en echtg., van Kennemer straatweg 99 naar Koedijk. L. J. Schoonhoven, N.H., z. b., echtg. v. J. HANDEL IN VARKENSVLEESCL'. Het was de politie te Vlaardingen ter oore gekqmen, dat frauduleus geslacht varkensvleesch verkocht zou worden. Inderdaad bleek bij een ingesteld onderzoek, dat zekere B. uit Vlaardingerambacht de varkens slachtte. Deze verkocht zij weer aan V., die op zijn beurt het vleesch weer aan verschillende andere per sonen verkocht, namelijk aan L., de G., de V. en P. De grootste hoeveel heid werd wel gekocht door laatst genoemden P. Het vleesch werd ver der weer door middel van tusschen- personen of rechtstreeks aan diverse menschen -uit den omtrek verhan deld, o.a. aan zekeren B. uit Schie dam en v. d. L. uit Vlaardingen. De politie heeft nog ongeveer 90 pond varkensvleesch in beslag kunnen nemen. Tegen alle personen is pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl B., V. en P. in verzekerde bewaring zijn gesteld. ven naar een duurzamen vrede, waarbij alle gevoelens van haat zijn uitgesloten. Deze vrede kan alleen het gevolg izijn van een politiek van gcede verhouding met Duitschland, terwijl Frankrijk in de toekomst een van de voornaamste steunpilaren van het nieuwe Europa zal zijn, al dus besloot Laval. VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 64-jarige N. F. te Leiden tengevolge van de duisternis in het water van de Oude Singel geloopen en verdronken. EEN VERKLARING VAN LAVAL. Vichy, 15 Sept. (A.N.P.) De voor malige Fransche minister-president, Pierre Laval, heeft na zijn genezing van den op hem gepleegden aan slag, tegenover den vertegenwoor diger van United Press een ver klaring afgelegd, waarin hij be toogde, dat de vele brieven en an dere blijken van deelneming, welke bem hebben bereikt, voor hem een bewijs van vertrouwen in zijn werk beteekenen en tevens een aanspo ring inhouden om zijn inspanning ten bate van zijn land met verdub belde kracht voort te zetten. Men heeft gezegd, aldus Laval, dat de gene die op mij schoot, heeft willen defmonstreeren tegen de samenwer king met Duitschland. De samen werking met Duitschland is echter een materieel-e en politieke, een economische en militaire voorwaar de voor het behoud van Frankrijk en zijn koloniaal rijk. Men moet de toekomst vastberaden tegemoet zien, zoo vervolgde Laval en stre- ONGEREGELDHEDEN IN KOERDISTAN. Stockholm, 15 .Sept. (D.N.B.) "ens een bericht uit Londen in Sver.ska Dagbladet meldt de Times correspondent in Teheran, dat in Iraan-sch-Koe-rdistan ongeregeld heden zijn uitgebroken, welke klaarblijkelijk veroorzaakt zijn door een inval van Koerdische stammen. TANNER OVER FINLANDS STRIJD. Helsinki, 15 Sept. (D.N.B.) De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner heeft te Waasa een rede gehouden, waarin hij de in het buitenland verspreide geruchten over beweerde voornemens van Fin land om een afzonderlijken vrede met de Sovjet-Unie te sluiten tegen sprak. In nauwelijks 25 jaar tijds, zoo verklaarde de minister, heeft Fin land voor zijn zelfstandigheid en vrijheid drie uiterst zware oorlogen moeten voeren, den eersten om de zelfstandigheid te verkrijgen, den tweeden om de verkregen vrijheid tegen een brutalen aanval van het bolsjewisme te verdedigen en thans den derden, o-m de onrechtvaardig heden van den vorigen oorlog uit den weg te ruimen en voor de toe komst veilige grondslagen te leggen. P. Muurling, van Zocherstraat la naar Baarle Nassau. G. van der Meer, N.H., huishoudster, v. Oudor- perdijkje 6 naar Heiloo. S. A. de Boer, R.K., z. b., van Baanstraat 6 naar Spanbroek. J. C. Blom, geen, Weste-rweg 61 naar Hilversum. J. van de Veen, N.H., controleur R.B.V.V.O., van Nieuwpoortslaan 100 naar Medem-blik. R. Over- beek, N.H., winkelbediende, van Kinheimstraat 29 naar Koog aan de Zaan. M. J. van der Veen, geen, balletdanseres, van Waerdendel- straat 11 naar Amsterdam. H. J. van Lienen, geen, metselaar, van Dijkgraafstraat 9 naar Maasbree. A. A. Schilder, R.K., van Baan- singel 40 naar 's-Gravenhage. H. Kreb. z.b., geen, van Lindenlaan 65 naar Ambt Vollenhove. H. J. Rits, dienstbode, R.K., van Snaarmans laan 115 naar Zaandam. N. A. Leuntjes, verpleegster, N.H., van Wilhelminalaan 11 naar Graft. G. W. Pot, z.b., R.K., van Oudegracht 190 naar Amersfoort. G. Stokman, z.b., R.K., van Oudegracht 281 naar Amersfoort. M. E. Wijnands, R.K., van v. Everdingenstraat 16 n. Roosendaal en Nispen. J. Phaff, motorschipper, geen, van Zeglis 79 naar Wormerveer. W. A. van de Leijgraaf, R.K., van Zocherstraat 1 naar Amersfoort. N. Comman deur, dienstbode, N.H., van Eikelen bergstraat 72 naar Amsterdam. K. M. A. Bokma, kapster, N.H., van Stuartstraat 46 naar Rhenen. A. Ender, inpakster, R.K., van Boezem- singel 46 naar Vaals. J. F. Kunst, R.K., chauffeur, van Laat 36 naar Spanbroek. A. Eel- tink, R.K., z. b., van N. G. Pierson- straat 11 naar Nigtevecht. A. M. Wittop Koning, D.G., z. b., echtg. van D. C. L. van Dijk, van Egmon- derstraat 14 naar Amsterdam. C. Groen, R.K., dienstbode, van Hekel- straat 12 naar Breda. A. C. An- driese, geen, z. b., van Limmerhoek 42 naar 's-Gravenhage. R. J. F. M. Lissone, R.K., z. b., van Bergerweg 140 naar Nijmegen. T. Dekker, R.K., z. b., van Geest 3 naar Zaan dam. H. Brouwer, geen, van Wes- treweg 138 naar De Bilt. H. van Geelen, N.H., kantoorbediende, van Trompstraat 36 naar Zaandam. J. Mol, N.H., dienstbode, van Metius- straat 2 naar Wormer. J. C. Lake- man, R.K., van Ramen 15 naar Am sterdam. E. van Zutphen, R.K., z. b., van Visscherslaan 35 naar Am sterdam. U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt U kunt er «lechti menseben mee bereiken, die vandaag de co\irant hebben gelezen en xe morgen even seer sullen lezen. Vandaar, dat courantenreclame on weersprekelijk de basis is van Iedere goede reclame campagne. THEESOORTEN VAN EIGEN BODEM. De verschillende theesurrogaten staan op het oogenblik in het mid delpunt der belangstelling, en in de winkels is de verscheidenheid zóó groot, dat de keuze er zeer door be moeilijkt wordt, en ook hier geldt, dat ondervinding de beste leer meesteres is. Over het algepieen zijn de theesurrogaten voor de beschei den beurs wat prijzig op den duur, en zoo zullen er velen onder ons zijn, die speuren naar theesoorten die zelf gewonnen kunnen worden, in eigen tuin of die van anderen of in de vrije natuur, theesoorten die met weinig moeite en geenerlei kos ten voor ieder bereikbaar zijn. Zoo zijn daar de bladeren van de Meidoorn, de Sleedoorn, Hondsroos, Braambes, Boschaardbei, Boschbes, Framboos en Lieve Vrouwen Bed- stroo, die werkelijk stuk voor stuk geurig zijn en tot bruikbare brouw sels verwerkt kunnen worden. Om ons bij het verzamelen arbeid te besparen, snijden we niet blad veor blad af, doch we nemen kleine takjes, die we een dag in de lucht laten drogen, waarna de bladeren zich gemakkelijk laten afritsen. Na deze eerste behandeling begint het eigenlijke drogen, waarvoor we geneigd zijn de zon te gebruiken of een lauwe oven, om het proces maar te bespoedigen, maar dit moeten we net niet doen, om onze „thee" ten minste zoo geurig mogelijk te krij gen. Door snel drogen zal er veel van het oorspronkelijke aroma ver loren gaan en om dit te voorkomen drogen we de bladeren op een plek de door de zon verwarmd is g e- w e e s t. Met een mooien nazomer kunnen we op die manier prachtig gauw klaar zijn met de drogerij. Tegen het wegwaaien hangen we het blad in een zakje van tulle of neteldoek, wat we bij de hand heb ben, waarin we van tijd tot tijd de bladeren eens door elkaar schudden om ze regelmatig te doen drogen en schimmelvorming te voorkomen. Eenmaal volkomen droog kunnen we ze in de vijzel fijnstampen of met de deegrol bewerken, zoodat ze eenigszins aan thee doen denken. Daarna bewaren we ze in stopfles- schen of goed gesloten bussen op een droge plaats. De bladeren van den Meidoorn winne'n aan aroma als we er wat blad van de Hondsroos doorheen mengen. Van Bramen winnen we vooral de kleinste blaadjes, die de Chineesche theegeur het meest nabij komen. Uit de pitten van de bekende rozenbottels, die 'ons ook jam kun nen leveren, is ook nog thee te be reiden. De pitten worden gedroogd en een lepel is voldoende voor twee koppen thee. Een paar gedroogde schilletjes er aan toegevoegd, ver hoogt de kleur en de smaak. Het eenige bezwaar van deze theesoort is, dat zij precies een uur moet ko ken om bruikbaar te zijn, maar is INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Vergun mij de vrijheid enkele opmerkingen te maken omtrent een mededeeling in verband met de ziektewet alsmede met ouderdoms rente enz. in 't nummer van Zaterdag j.l. Dat men er aan de rijksverzeke- ringbank ook een afschuifsysteem op na houdt is overbekend. Hoevele zullen er al geen slachtoffer van zijn. Doch ik stel de groote vraag: Is men verzekerd ja of neen?" Heeft een arbeider wekelijks ge offerd, al of niet. Wordt iedere werkgever niet verplicht voor zijn werknemer te betalen voor ziekte, invaliditeit en ouderdomsrente? Heeft de werkgever in ruil daar voor niet 't recht wekelijks een ge deelte van 't loon in te houden van den werknemer bij hem in dienst? Is 't dan niet tergend om wanneer 't noodlot iemand treft ziek of inva lide te worden en hij is zoo brutaal om meteen niet door te gaan, om hem dan zijn steun te onthouden of willekeurig te reduceeren omdat hij gezondigd heeft tegen artikel zoo veel paragraaf nul komma nul. De kwestie is 'm.i. „Is men ver zekerd of niet?" Ik ken velen die van bedoelde maatregelen slacht offer zijn en nu zitten ze zuchtend: „Het ik daarvoor geofferd en ge plakt?" Daarom zou het van de Alkm. Courant wel zoo verdienstelijk zijn 't lezend publiek te wijzen waar zich w e 1 te vervoegen inplaats van waar niet, als men slachtoffer is van deze of gene nalatigheid. Dankzeggend voor plaatsing, teeken ik. Achtend, J. VELDHUIS, Koningsweg 24a, Alkmaar. (Inzender ziet over het hoofd, dat het door hem gewraakte bericht, vooral een waarschuwing is aan belanghebbenden om in ieder ge val binnen 24 uur na het intreden van de ongeschiktheid tot het ver richten van arbeid, een ziektemel ding in te dienen. Overigens begrijpen wij vol komen, dat de slachtoffers van de reglementen zich verontwaardigd toonen. De ambtenaren staan ech ter in dienst van de instelling en de gedupeerden doen verstandig zich voor hun belangen tot de door de vakorganisaties ingestelde bureaux voor arbeidsrecht te wenden, die zelfs het sociaal breeds standpunt innemen, dat zij ook voor de be langen van niet-leden op de bres staan. Red. Alkm. Courant. zij eenmaal gekookt, dan kan zij zonder eenige bezwaar eenige kee- den opgewarmd worden, zonder dat dit smaak en geur doet verminde ren. A. C. MULLER—IDZERDA. BRIEVEN UIT BELGIE. (Van onzen correspondent.) Brussel, 3 Sept. 1941. *0 Het feit dat Waalsche elementen in België groepeeringspogingen doen in een geest van zelfbeveiliging en om overigens duidelijk uitgespro ken een neo-Belgiscisme te schep pen dat voor de Vlamingen aan vaardbaar zou kunnen worden ge acht, mag niet uit het oog doen verliezen, dat vóór 10 Mei in Wal lonië de werkelijke Waalsche be weging niet op België maar op Frankrijk was geörienteerd, zonder dat daarom deze beweging aan diep te een werkelijk belangrijke betee- feenis had. De waarlijk politiek actieve Wailinganten blikten naar Parijs op als een verliefde schoons die liefst zoo snel mogelijk door den uitverkorene haars -harten wenscht te worden ontvoerd, of om harts tochtelijk te worden Ofnhelsd, al moet die omhelzing dan ook den verwurgingsdood kosten. De taal die men op de jaarlij ksche „bedevaar ten" aan den leeuw van Waterloo te booren kreeg, was van dien aard dat het zeJfs de blinde francophielen te sterk werd en dat heftig werd ge protesteerd tegen de treurzangen om de nederlaag van Waterloo, door Napoleon geleden, en die tot-de af scheuring van België van het Fran sche rijk heeft geleid. Een priester, die het geestelijk gewaad had afge legd, was een van de voorvechters dezer beweging. Het dient gezegd dat de belangstelling te Waterloo enkele malen belangrijk was, maar dat zij is venminderd, nadat voor de meeste deelnemers is gebleken waar over het ging. Men zou er verwonderd over moe ten zijn, indien dezelfde elementen van de huidige omstandigheden niet zcuden gebruik maken cim te trach ten hun inzichten te verwezenlijken, hoe weinig kans er ook bestaat dat deze inzichten ooit zouden kunnen v/orden verwezenlijkt, nu de Fran sche macht indien zij zich niet op Europeesche samenwerking oriën teert, is geknakt. Het Brusselsche blad „Le Nou veau Journal" heeft onlangs gewe zen op de activiteit van enkele Rel- gische emigranten die, „misbruik makende van de Fransche gastvrij heid, trachten een beweging te scheppen ten gunste van de annexa tie van Wallonië bij Frankrijk". Het blad voegde er bij dat deze nieuwe annexionisten er weliswaar nog niet in geslaagd waren contact te krij gen met admiraal Darlan, maar wel met invloedrijke ambtenaren te Vichy, o.m. den heer Dumoulin de la Barthète, chef van het burgerlij k kabinet van den maarschalk, waar bij de vroegere Fransche consul te Luik, Sarrien, een zekere bemidde lende rol speelt. Het blad noeimde den Luikschen drukker Thone en den vroegeren directeur-generaal van het I.N.R., Theo Fleischman, ais de propagandisten voor de an nexatie, er bijvoegende dat het te wijten is aan de stappen van dezen laatste, indien enkele Fransche bla den in onbezet Frankrijk gezin speeld hebben op deeventualiteit van een volksraadpleging in België. Fleischmann behoorde ook tot de ge regelde gasten van den inmiddels overleden heer Le Tellier, voorheen Belgisch ambassadeur te Parijs. „Le Nouveau Journal" schreef verder: „Dit is alles, zal men zeggen, niet heel erg. Thone en Fleischmann, zelfs gesteund door Dumoulin de la Barthète en Sarrien, kunnen de toe komst van ons land niet in gevaar brenges, zoomin als in Wallonië de vereende krachten van den maïtre- chanteur R. Colleye en den ex-aca- démicien Marcel Thiry belangrijke kenteringen in de openbare meening kunnen verwekken". Het blad eisch- te verder dat de regeering te Vichy de anti-Belgische samenzweerders een reis naar Londen zou mogelijk maken ofwel naar een concentra tiekamp zou sturen. Intusschen werd te Brussel wel vernomen dat te .Vichy enkele personaliteiten van da vroegere Belgische regeering wer den ontboden, o.m. generaal Denis, om hen de les te lezen nopens hun pro-Engelsche activiteit. Ten opzichte van Wallonië heeft de heer De Clercq die op het oogenblik wegens ziekte met rust is verklaard: „Met dezelfde beslist heid waarmee wij de Walen verwij derd willen houden van het Vlaam sche volkslichaam, staan wij er ook op dat het Waalsche land als levens ruimte van ons volk zou worden be schouwd. De Vlaamsche boer, de Vlaming in het algemeen, die uit wijkt naar Wallonië, moet het recht behouden op de volledige erkenning van zijn Vlaamschen aard, door eigen scholen en eigen cultureel leven. De banden, die hem binden aan Vlaanderen, mogen niet door gesneden worden, ze moeten in tegendeel bevorderd worden door de officieele staatsmachten". Om dit beleid te verdedigen heeft het V.N. V. het orgaan „Ons Vaderland" voor de Vlajmingen in Wallonië in leven geroepen. Tegen deze opvattingen hebben de huidige Waalsche woordvoerders hevig gereageerd. „Le Pays Réel", het orgaan van Rex, waarmee het V.N.V. nochtans het accoord sloot, dat men kent, schreef o.m.: „Wij weten genoeg welk lot dit initiatief wacht om er eenig belang aan te hechten. Zeggen we enkel precies, zooals Leon Degrelle het heeft ver klaard, dat het onduldbaar is dat IVlamingen trachten in Wallonië troebelen te verwekken. Niemand verplicht hen zich daar te koimen vestigen: als zij er komen moeten zij er den vrede eerbiedigen, wat zij overigens immer doen door zich te assimileeren. Dit irredentisme ten opzichte van kunstmatig geschapen minderheden in Wallonië schijnt de uiting te zijn van een vrij kinderachtig verlangen om de groote mogendheden in hun eischen na te bootsen". En verder: Er moet in 't Vlaamsch wel een fa bel bestaan zooals deze van den kik- vorsch die zich zoo dik wou maken als een os. Het kan nuttig zijn dit even zekere Vlaamsche journalisten in herinnering te brengen". Het standpunt dat het V.N.V. nu inneemt is geheel nieuw. Er is bij de Vlamingen, afgezien dan wellicht van een aantal leden van het V.N.V., geen imperialistische geest ten op zichte van de Walen aanwezig. Dat .3 bij herhaling betoogd en het komt, met de waarheid overeen. Men moet overigens aannemen dat, indien de Vlamingen opkomen voor de onge reptheid van Vlaanderen en terecht geen eischen wiHen erkennen van de ontwortelden in eigen land of van de daar gevestigde Walen, het ook niet opgaat een andere behan deling te eischen voor de in Wallo nië gevestigde Vlamingen. Op een anderen grondslag zal er wel nooit 'een overeenkomst met de Walen worden bereikt, indien het ooit tot een concretiseering van de nieuwe staatsgedachte komt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3