KIJKEN is KQflPEN u CLOECK HET DRAMA OP KLIEVENDAAL. TTlfynfutfutt'é LAND- EN TUINBOUW DE ZIELIGE MAN. SeuMUw AGENDA ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941. Alkmaar, Dinsdag. HARDLEERSCH. Ondanks het feit, dat het rijwiel, tengevolge van het bandengebrek, voor de zwijntjesjagers een steeds begeerlijker object is geworden, blijft het publiek met dit thans zoo onmisbare en waardevolle ver voermiddel, de bekende nonche lance betrachten. Zelfs wanneer de duisternis is 'ingetreden, laten nog velen hun karretje onbeheerd op hoeken van straten, in portieken en voortuintjes staan. Het gevolg hiervan is, dat het aantal ont vreemde rijwielen, ook in ons ge liefd Alkmaar, schrikbarend toe neemt en dat in slooten en langs wegen een niet onbelangrijk aantal rijwielen wordt gevonden, die men van de banden ontdaan heeft. De slachtoffers van hun noncha lance weten niets beters te doen dan aangifte bij de politie te doen van een verdwenen fiets. Deze doet het mogelijke om de zwijn tjesjagers op te sporen en het groot aantal van deze heeren, dat regelmatig zich bij de justitie te verantwoorden krijgt, bewijst wel, dat de politie niet stil zit. Het moet echter een ieder dui delijk zijn, dat voorkomen beter is dan genezen en dat het in de a.s. duisternisperiode, zelfs voor de actiefste politie niet mogelijk is, alle ontvreemdingen te achterhalen. Onze waarschuwing luidt dan ook: „Voorkom de ontvreemding van uw rijwiel, door dit, ook niet bij korte bezoeken, onbeheerd te laten staan." 7 BENOEMD. Bij beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming: is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar wederom tijdelijk benoemd tot leerares: mejuffrouw J. C. Postma. GEEN SPREEKUUR. De heer V. P. Keijsper, wethouder, is Vrijdag a.s. verhinderd spreek uur te houden. ROEKELOOSHEID GESTRAFT. Nabij de Heilooërbrug is heden morgen ongeveer 12 uur het jongetje A. Rooker uit de St. Josephstraat, dat op den gasgenerator van een autobus was gaan zitten, toen deze zich in beweging zette, aan een been gewond. Het kind is naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. RIJWIELDIEFSTALLEN TE HEERHUGOWAARD. Van de fietsen, die in de nabij heid van het station Hugowaard staan, werden opnieuw een paar banden ontvreemd. Men is zelfs zoo brutaal geweest een paar fietsen uit de bewaarplaats van den heer K. nabij het station mede te nemen Vermoedelijk is iemand daar bin nen geslopen en heeft zijn slag ge slagen, terwijl ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat iemand, die ter goeder trouw den sleutel van de bewaarplaats heeft mede gekregen, onwetend aan een ander de gele genheid heeft gegeven om ook mede naar binnen te gaan. SLUIS IN BEDRIJF GESTELD. De sluis in het nieuwe kanaal te Noordscharwoude is gister in bedrijf gesteld. De eerste motor boot, welke geschut werd, was die van den heer S. Groen te Waarland. Als sluiswachter is benoemd de heer K. de Wacht, van Schagerbrug. VEILING VEEVOEDER GEWASSEN. In verband met de hooge prij zen welke gemaakt worden voor de veevoedergewassen, die van den landbouw komen, heeft het bestuur van de veilingvereeniging van Avenhorn besloten met ingang van October a.s. eiken Donderdag vei ling te houden van deze producten, zooals bieten, pastinaken, etc. SCHERMERBOEZEM MET RAAKSMAATBOEZEM GELIJK GELEGD. Gister was het voor de scheep vaart en de waterberging van Schermeerboezem een historische dag. De werken in verband met de N.H. Kanalisatieplannen in de om geving van Alkmaaar waren n.l. zoover gevorderd, dat Raaksmaat- boezem en Schenmerboezem konden worden gelijk gelegd en de sluis aan de Zeswielen buiten werking kon worden gesteld. Hiermede is een sinds eeuwen door de scheep vaart gekoesterde wensch in ver vulling gegaan, terwijl deze maat regel tevens van groote beteekenis is voor de ontzilting van het water in de Schermerboezem. Het maalpijl van Scherimerboezem is n.l. gelijk aan A.P., terwijl, dat van Raaksmaatboezem 14 c.M. be neden A.P. bedroeg. Door de gelijk- legging kan er thans in Schermeer boezem veel meer water worden ge borgen, hetgeen aan de ontzilting van het water zeer ten goede koimt. Door het dichten van de brug in de Waarddijk te Rustenburg en hec tot standbrengen van een afschei ding bij den nieuwen sluisbouw te Noordscharwoude, kon de sluis aan de Zeswielen worden opgeheven en is htt thans mogelijk geworden vanuit het N.H. Kanaal te Alkmaa" rechtstreeks dcor te varen naar Noordscharwoude, waar men thans moet schutten om in het noordelijk gedeelte van Raaksmaatboezeen te komen. Bij Rustenburg kan m-en nu alleen door de sluis aldaar op de Oostvaart van de H.Hugowaard ko men, die leidt langs Hensbroek en Obdam om de Berkmeer heen, langs de Langereis naar het gemaal te Aartswoud. De plechtigheid van de gelijkleg- ging werd gistermorgen bijgewoond door den dijkgraaf van de Uitwate- rende Sluizen in West-Friesland, den heer C. Kramer Glijnis, tevens dijk graaf van de Schermeer, den heer D Swart, loco-dijkgraaf van het Geest- merambacht, den heer Kooij, dijk graaf van de Niedorper Strijkmo lens, den heer Thomesen, directeur van den Provincialen Waterstaat, ir. óe Gaasy van den Provincialen Wa terstaat, den architect van de Uit- waterende Sluizen den heer Schuit maker, den opzichter van het Geest - merambacht den heer Wartenhorst en den aannemer van het werk, den heer Bosker uit Wieringen, bene vens eenige andere heeren van den Provincialen Waterstaat, die voor het eerst per vaartuig in de gelijk- gelegde boezems een tocht maakten. KANAAL DE WEED-HOORN? Bij de Zuiderzeewerken wordt thans ernstig overwogen om bij de droogmaking van den Zuidwestpol der den volgens het oorspronkelijke plan geprojecteerden boezem langs de kust van Schellinkhout en Wïj- denes geheel weg te laten. Het is, volgens de Enkh. Crt., do bedoeling om in plaats daarvan een kanaal te graven van het z.g. Horn- huis, bij de klucht Lageweg-Schel- linkhouterdijk recht op De Weed (gemeente Venhuizen) aan. Hier door wordt natuurlijk een veel kor tere verbinding bereikt tusschen Hoorn en het IJselmeer. Het kanaal zou 120 meter breed worden. Het Hoornsche Hop wordt niet drooggelegd, maar blijft een boe- zemmeer. Uit bovenstaande blijkt, dat vol gens dit nieuwe plan de polderdijk bij De Weed met het oude land aansluiting zou vinden. Reeds eeni- gen tijd is men bij De Weed en in Wij denes bezig grondboringen te verrichten. VARKENSPEST. Wederom heeft in de gemeente Ursem zich een geval van varkens pest voorgedaan en wel onder de dieren van den heer A. A. van Die pen. Bij den heer G. Bouma is een varken tengevolge van pest gestor ven. daarvoor een -deer van net piant- soen, dat de gemeente eenige jaren geleden daar heeft aangelegd, moet worden opgeofferd. De huizen, die in blokken van 4 en 5 gebouwd worden, zullen een huur doen van 6,50, 6,65 en 7,50 per week. De plannen zijn ontwor pen door den architect P. van der Wart te Utrecht. De woningen be vatten beneden een kamer en woon keuken, boven 3, 4 of 5 slaapkamers en zolder. De bouw zal geschieden door en voor rekening van de N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht, met toepassing van de nieuwe hy potheek-regeling 1941. NOORDS CHARWOUDE. De hengelwedstrijd. - De hen- gelclub Ontspanning heeft een goedgeslaagden hengelwedstrijd gehouden in het nieuwe kanaal. Men sloeg niet minder dan 130 baarsjes aan den haak. De uitslag van den wedstrijd was: 1. D. van Seventer, 27 stuks, 2. S. Worms- becker 18 stuks met de grootste baars 31.6 cm.; 3. A. Timmerman 23 st.; 4. Jb. Bullooper 23 st.; 5. A. de Vries 15 st.; 6, S. Dekker 13 st.; 7. P. Koning 4 st. en 8. D. Peetoom. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alleen eeht met den naam Mijahardt. UITGEEST; Zilveren jubileum. - Zaterdag j.l. herdacht de heer D. Fortuin al hier den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij het P.E.N., destijds genaamd de K.E.M. Zeer fraaie cadeux, waaronder een bij zonder mooi theemeubel, werden heim door superieuren en collega's aangeboden. Vrienden en bekenden hebben den jubilaris en zijn echtgenoote thuis in de bloemetjes gezet. Fraaie bloemstukken werden aangeboden, terwijl ook o.a. de zeil- en water- sportvereeniging, waarvan de heer Fortuin bestuurslid is, hem een asch- bak met zilveren scheepje aanbood. OUDE NEEDORP. Benoemd. - De heer J. H. Ver laan, onderwijzer aan de r.k. school te Oude Niedorp, is benoemd tot hoofd eener R.K. jongensschool te Schoonhoven. HEILOO. Prijzen behaald. - De heer C. Oly alhier heeft op het concours- hippique te Medemblik een 7-tal prijzen behaald, waaronder een le prijs voor concoursnummer twee spannen. Gemeentelijk grondbedrijf. - Zoo als we destijds berichtten, heeft het gemeentebestuur „De boerderij Muys" aan den Westerweg inge richt voor grondbedrijf. Werkloozen uit de gemeente hebben alle wegen aangelegd met in het midden een waterpartij, die er mag zijn. Het werk, uitgevoerd door de Ned. Hei demaatschappij, is nagenoeg vol tooid, althans voorloopig. In de maand November wordt de beplan ting aangebracht. Het bouwterrein ligt ongeveer klaar, doch voorloopig gebruiken de burgers van Heiloo die terreinen voor volkstuintjes. KOEDIJK. Floralia. - Zondag hield de Flo r alia-vereeni ging haar jaarlijksche tentoonstelling in de zaal Groot, waarbij ook nummers voor huisvlijt waren ingezonden. De inzendingen bloemen waren niet groot, wat den voorzitter deed opmerken dat er met eenigen goeden wil van het bijzon der groot aantal uitgezette planten door ieder toch wel een plant méér ingezonden kon worden. In de afd. huisvlijt-inzendingen waren 'bijzon der zeer mooie voorwerpen, waarbij vooral de schooljeugd goed verte genwoordigd was. Verder waren er verschillende attracties, waardoor veel animo be stond. Het geheel werd opgeluisterd door muziek van mej. de Geus en de hee ren van Twuiver, Boldewijn en Visser. BROEK OP LANGENDIJK. Weer terecht. - Het 4-jarig zoontje van den heer A. K., alhier, werd Maandagmorgen vermist. Hij v/as met een vriendje met een vrachtrijder meegereden en niet naar huis teruggekeerd. Zooals begrijpelijk is, was er groote onge rustheid over het uitblijven van de kleuters'. Het was al laat in den namiddag, toen er bericht kwam uit Heerhugowaard, dat de kleine spijbelaars daar waren opgepikt. De veilingen aan den Langedijk. Eigenlijk min of meer tegen de verwachtingen in was de aanvoer van aardapjoelen niet onbelangrijk. Er werden in totaal ruim 40 wagons aangevoerd. De Eigenheimers, blauwe en blanke, overheerschten wel, maar er kwamen ook verschei dene partijen Koopmansblauwen, voornamelijk te Noordscharwoude. Voorts heeft men Bevelanders, waar van de aanvoer eveneens iets groo- ter wordt. De prijs van al deze soor ten was in de afgeloopen week 3.90 per 100 kg. Voor de Schotsche muizen, die nog steeds in geringe hoeveelheden worden gepresen teerd, de Geelblom, de variëteit van ir. Rietsema, en de Bintjes was de prijs 3.65 per 100 kg. Wat de groenten betreft, de vroe ge witte kool voor zuurkool was voornamelijk te Broek op Langen dijk goed vertegenwoordigd. Van den totalen aanvoer van 80 wagons waren er alleen te Broek op Lan- gendijk 65. Men houdt het er thans cp aan, zooveel mogelijk van de aan Langedijk en Warmenhuizen aan gevoerde witte kool voor de zuur- koolfabricage te bestemmen, omda; deze veilingen dicht bij de zuur- T H?.« GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 September tot en met Dinsdag 23 September 1941 de vol gende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen rose kleur; Vetbonnen oranje kleur. Alkmaar, 16 September 1941. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. URSEM. Lek in de waterleiding. - Zon dagmiddag werd Noordijk (gemeen te Ursetn) in verlegenheid gebracht door het springen van de hoofdwa terleiding. Dit ging met zulk een kracht gepaard, dat er een flink gat in den weg werd geslagen. Door het actieve optreden van ambtenaren van het waterleidingbedrijf is het euvel spoedig hersteld. EGMOND AAN ZEE. Wcningbouw voor Heldersche vluchtelingen. - Met den bouw van 35 woningen in onze gemeente voor de huisvesting van Helder sche vluchtelingen is een begin ge maakt en verscheidene werkloozen uit onze gemeente zijn daarbij reeds tewerkgesteld. De huizen zullen gebouwd worden aan den oostkant van de Prins Hendrikstraat en den noordkant van de Wilhelminastraat. Verder is een nieuwe weg geprojecteerd, loopende van de Wilhelminastraat, langs de r.k. pastorie naar den Watertoren- weg. Ook met den aanleg van dezen weg, aan den oostkant waarvan een aantal huizen komen, is men reeds begonnen. Jammer is het, dat Er slenterde een man door de win kelstraten en het was geen fraai ge zicht want 's mans colbertje maakte geen aantrekkeljjken indruk: het jasje hing in plooien omlaag en de broek leek harmonica-gewijze op de schoenen te zijn opgestapeld. Ook het gezicht van den man vertoonde plooien in de hoogte en in de breed te, zoodat bij den drager van het af gedragen costuum veel zorg en kommer was te vermoeden. Opvallend was de belangstelling die dezen man bij zijn rondgang door de,stad toonde voor de zaken in heerenmode-artikelen. Veel lo gischer en ook veel tragischer zou het geweest zijn als deze sombere figuur achter de spiegelruiten van bakkers- en slagerszaken had post gevat voor het houden van zijn overpeinzingen. Deze zonderlinge figuur bepaalde zich echter tot de overhemden, hoedenboordeknoop jes, en de andere nuttige artikelen welke thans hoewel sober in kwa liteit by de heerenmode-zaken geëtaleerd zijn. Zoo ging hij zijn 5) „Aangenaam met u kennis te ma ken. Het spijt mij ontzettend, dat het niet beter geslaagd mag hee- ten" zei juffrouw Hermans. „Waar is Nora heengegaan, Nan?" „Ik geloof, dat ik het u wijzen kan", zei Karei. „Wilt u maar zoo goed zijn, mij te volgen?" Hij liep voort en juffrouw Her mans moest wel mee. Nan keek met komisch gebaar naar mevrouw Fortuin en zei: ,,Hij wil niets meer van ons weten!" waarna de dames op korten afstand volgden. Juffrouw Hermans zei: ,,Ik zal haar weer vinden". ,,Dat hoop ik", prevelde Karei en ging met haar verder. De leerares keek hem scherp aan: „Is u de beroemde meneer For tuin". ,,Ja. Degene, dien u meent. Juist. Heeft u daar ook iets tegen?" „In het minst niet. Werd u ge vraagd, hier te komen?" T „Door Nan Blamans. Niet ambts halve. Was er eenige reden, waar om ik hier zou wezen?" „Ik weet het niet. U schijnt er wel op gesteld Nora Bruiser te vin den". „U ook". „Als u het stuk gezien heeft, be grijpt u wel waarom. Ze was erg van streek. Ik had haar liever niet alleen zien gaan". „Nee. Zoo dacht ik er ook over. Wat weet u van haar?" „Als u Nan gesproken heeft, weet u al wat ik weet!" „Maar u dacht, dat ik ambtshalve hierheen geroepen kon zijn. Waar om dan?" „Ik heb geen verstand van detec tivewerk, meneer Fortuin!" „Dat heeft niemand. En dat kan ook niet. Je weet zelf niet, waarop je letten moet: dus kijk je naar al les tegelijk". Dit zeggende stond hij stil en zei: „Hier zoo ongeveer heb ik haar uit het oog verloren. Ik ld enk, dat ze dien tempel is binnen gegaan. Laten wij eens kijken". Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Strijdende jeugd (Hitler- junge Quex (rom.-dram.); hoofdrol len Heinrich George, Hermann Speelmans en Bertha Drews. Toe- gahg voor eiken leeftijd. Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Frau im Strom (rom.- dram.); hoofdrollen Hertha Feiler en Attila Hörbiger. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (hum.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Leni Marenbach. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.); hoofdrollen Hilde Krahl en Attila Hörbiger. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 16 September. 7.30 Uur 't Gulden Vlies, voor drachtavond Ank van der Moer. Woensdag 17 September. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, kinder voorstelling Tijs Wijs de torenwach ter, door gezelschap Jan Nooij. L. T. M.-dag in Hoorn. Donderdag 18 September. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen/ OVERNAME ZUIVELFABRIEK. De N.V. zuivelfabriek „Niet Ge nacht" te Oude-Niedorp is overge dragen aan de coöp. zuivelfabriek „Westfriesland" te Lutjewinkel, De botermaker J. G. Impink en de eerste kaasmaker J. Bes zullen in vasten dienst overgaan bij de fa briek te Lutjewinkel. De directie van Westfriesland zal rekening hou den met de wenschelijkheid van vertegenwoordiging in haar bestuur voor wat betreft de uit deze trans actie voortvloeiende toetreding van nieuwe leden. Tot liquidateur van Niet Gedacht is benoemd de heer C. P. Jong te Oude-Niedorp en tot commissarissen ten aanzien van den liquidateur de heeren J. Wit en M. Smit, resp. di recteur en boekhouder der vennoot schap. Aan den 2en kaasmaker H. Zomerdijk zal een schadeloosstelling worden gegeven. ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering Damlust. - In de Maandagavond gehouden vergade - ring van de damvereeniging Dam lust werd in de plaats van den voorzitter, die heeft bedankt geko zen de heer P. Beers Pz. te Noord scharwoude, die de benoeming aan nam. De aftredende voorzitter werd hartelijk toegesproken. Besloten werd, het damseizoen te openen met een simultaan-seance, te geven zoo mogelijk door een hoofd klasse-speler van den Ned. Damb. NIEUWE NIEDORP. Floralia-tentoonstelling. - Za terdag en Zondag werd in de zaal van de Prins Maurits de jaarlijk- sche Floralia-tentoonstelling gehou den. De opzet mocht dan niet zoo grootsch zijn als andere jaren, toch mogen we spreken van een geslaag de tentoonstelling. Er waren vele en verschillende inzendingen op elk gebied, welke het geheel een fleurig aanzien gaven. Vooral de plaatselijke bloemisten hadden hun beste beentje voorgezet en het hoekje van Henk Band trok ieders belangstelling. Naar we vernemen zal dit in zijn geheel en in eenigs- zins vergrooten vorm geplaatst worden in den tuin van de gemeen te achter het raadhuis. Zaterdag was er reeds een groot aantal bezoekers, dat Zondag nog overtroffen werd. De fanfare ver leende dien dag haar medewer king en droeg veel tot een gezel lige stemming bij. Het was een slechte nabootsing van een Dorischen tempel van hout, zóó geschilderd, dat het steen leek. Ze stonden onder het voorportaal. Daar er geen vensters in waren, was het er zeer donker. „O, hemel!" hijgde juffrouw Her mans. Karei ijlde naar binnen. Nora's lichaam hing aan een balk Haar schooldas was om haar hals gebonden en ook aan een van de haken aan den balk, waaraan de lampen hadden gehangen. Onder haar voeten was een bankje omver geworpen. Hij zette dit weer op, hield haar lichaam in den arm en legde haar op den grond. „Is ze dood?" fluisterde juffrouw Hermans. „Nog niet. Niet geheel". Hu trok zijn jas uit en begon kunstma tige ademhaling toe te passen. „Er is hier nog eenige kans. Hebt u 'n schoolziekenhuis of zoo iets? Met een dokter er bij? Goed. Wilt u 'die dan even gaan halen? Zegt u maar. dat ik bezig ben met een meisje, dat een ongeluk heeft gehad en dat zij zoo gauw mogelijk moet komen. Maar zegt u het tegen niemand an ders. Waarschuw ze dan in het zie kenhuis, dat ze kruiken en een mos terdpleister in gereedheid hebben. Gauw!" Hij werkte voort met rhythmische bewegingen en riep: „Hannie!" Zij stond hem reeds gade te slaan zij en Nan. „Haal de auto". „O, laat mij het doen! Ik zal vlie gen!" riep Nan. „Jij blijft hier!" commandeerde Karei. „Kan ik niets doen? Dat is zoo vreeselijk!" „Je kunt haar beenen wrijven", bromde Karei en werkte voort. Juffrouw Hermans keerde hijgen de weer: „Dokter Hatert meneer For tuin". Karei wendde zijn transpireerend gelaat dien kant uit en zag een ma gere, zakelijke vrouw. „Er alles van gehoord?" vroeg hij. „Juffrouw Hermans heeft mij verteld, hoe u haar gevonden heeft". De vrouwelijke dokter knielde naast het meisje. Zij is ver heen!" „Ja. Ik was er laat bij. Mijn schuld. Hier had ik niet aan ge dacht". Juffrouw Hatert staarde hem aan. „Hoe kon dat ook? U kende haar immers niet?" „Weet niets van haar". „Het is een zeer intelligent kind. Ze gebruikte haar vermogens goed. Ik vrees, dat ze hier niet gelukkig is geweest". „U is dus niet verrast?" „Arm kindl" zei de dokteres. „Ja, ja. Zoo is het beter", prevel de Karei. „Gaat u er mee door". Hij veegde, zijn gelaat af en keek toe. „Kalm aan!Hij boog zich over het meisje heen. „Ja. Zoo" maar voort gaan. Ik geloof wel, dat ze zal bijkomen". „O, oompje!" hijgde Nan. „Zou ze echt weer heelemaal goed wor den?" „Het zal een heele strijd om haar zijn! Ik 2al den strijd voeren. Nan" Mevrouw Fortuin legde haar hand op zijn schouder. Ze keken elkaar aan. „Jij?" vroeg ze met een zucht van voldoening. Karei streelde haar hand en zei: „Kijk,'dokter, mijn auto is hier. Wij zullen haar naar het ziekenhuis brengen". Ze wikkelden het meisje in een Pagina 2 droeven gayg van étalage tot étalage en de plooien in gezicht en cos tuum werden steeds dieper. Men kan over den gemoedstoe stand van zoo'n man van alles den ken. Er kunnen immers achter zoo'n rimpelig gezicht en onder zoo'n ver fomfaaid pakje vreemde gevoelens leven: van stille gelatenheid tot de ontstuimigheid van een krater die op uitbarsten staat; van overgave aan de grillen van het noodlot, dat sommigen zoo ontzettend tarten kan, tot verzet, dat tot vreeselijke dingen in staat is. En toen de man na zijn rondgang de heerenmode-winkels een touw- zaak binnenging om daar een stevig koord te koopen, toen was er inder daad aanleiding tot sombere ge dachten. De man, die zich klaarblijkelijk door de tijdsomstandigheden zoo ge dupeerd gevoelde, kwam thuis, deed zijn jas en vest uit en bond vervol gens het stuk touw om zijn broek. Hij mompelde daarbij: „Zes gulden voor een paar bretelles: niet te be talen voor me. Gelukkig dat het met een touw van een dubbeltje ook kan". koolfabrieken zijn gelegen. Dan komen er geen extra vervoerskosten op. Op de veilingen buiten dit rayon wordt dan het percentage voor de export naar evenredigheid verhoogd. De prijs is nog steeds 2 per 100 kg. .De aanvoer van roode en gele kool was vrijwel gelijk aan dien van de vorige week. De afwijkende kwa liteit en de stek gingen vlot van de hand. De prijs voor de goede kwali teit was 3.50, afwijkende 2.80 per 100 kg. Het aanbod van „zak"goed neemt toe, voornamelijk van peen en uien. Kroten ziet men nog heel weinig aan de veilingen. Te Broek werd ruim 55 ton peen aangevoerd, welke 3.50 per 100 kg opbracht. De ge- wasschen A-peen, welke voor 6 per 100 kg moest worden verkocht, ging eveneens vlot van de hand. In totaal werd ruim 120 ton uien ver handeld, waarvan 80 ton te Broek. De prijs was f 4.50 per 100 kg. Voor de komende week zullen de uien, evenals de aardappelen, door elkaar moeten worden aangevoerd. Er kwamen heel wat spercieboo- nen, aan beide veilingen tezamen ruim 120 ton. Het grootste gedeelte hiervan kwam voor rekening van Noordscharwoude, waar ruim 100 ton werd aangevoerd. De prijs was 15 per 100 kg. De druiven ontmoetten gedurende de afgeloopen week een minder goede vraag. De Frankenthalers, welke alleen voor binnenlandsche consumptie worden geveild, konden den maximumprijs niet houden. Deze was verleden week 55. Dins dag daalden de noteeringen tot 34.60 en Vrijdag liepen ze zelfs tot beneden 30. De laagste prijs voor goede kwaliteit was 23.30. Te Broek op Langendijk werd bloemkool aangevoerd, welke 12 per 100 kg opbracht. Rammenas, waarvan eveneens te Broek een ge ringe aanvoer kwaim, werd voor f 13 per 100 kg verkocht. Er werden 6400 kg tomaten aan gevoerd, welke evenals de groenten, op punten onder de handelaren wer- deeld. De prijs was f 16 per 100 kg. deken en droegen haar in de ruime auto. „Juffrouw Hermans, u zult het aan uw directrice moeten meedee- len. Zegt u maar, dat ik de zaak in handen heb genomen en dat ik het voor een ernstig" geval houd. Ga jij nu naast Hannie zitten, Nan, en wijs haar den naasten weg naar het ziekenhuis. Een ommezien nog". Hij ging weer naar den tempel, keek daar overal- met onderzoekenden blik rond, ging op het voetenbankje staan en sneed de rest van de das af. Het volgende oogenblik was hij weer in de auto en die gleed daar op weg. Na eenigen tijd kwam hij uit het ziekenhuis en juffrouw Hermans en Nan stonden hem in de grootste spanning op te wachten. „Ze maakt het zoo goed, als maar mogelijk is", zei hij. Mevrouw Fortuin sloeg den arm om Nan heen. „U wilt nu zeker de directrice spreken, meneer Fortuin?" vroeg juffrouw Hermans. „Ja, zeker. Dan wilt u haar wel even waarschuwen, niet waar?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2