DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .Duitschland strijdt voor Europa O. K. W. MELDT SUCCESSEN TEN Z. VAN ILMENMEER. Bulgarije antwoordt de Sovjet-Unie, Actie der Duitsche luchtmacht. Hardnekkige strijd voor Leningrad. Extra bericht Duitsche opperbevel. Krachtig offensief bij Solloem. Knox' verklaringen. Goederen Huis Oranje- Nassau verbeurd verklaard. Sjah van Iran wordt opgevolgd door zijn zoon. VERDU1STERINGS- TSJDEN van 19,52 tot 7.18 DISTRIBUTIE-NIEUWS 143ste Jaargang No. 219 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 17 ioai 60. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. woensacg 1/ aepïemoer postgiro 37060. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 16 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de Oekraine hebben forma ties van het Duitsche leger, op doeltreffende wijze ondersteund door de luchtmacht, in dappere aanvallen op de belangrijkste plaatsen bruggehoofden over den benedenloop van den Dnjepr ge vormd. Nadat de bruggehoofden in gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, tegen ver bitterde, sterke vijandelijke aan vallen, welke deels ondersteund werden door pantserwagens, in bezit gehouden en uitgebreid kon den worden, zijn thans de Duit sche divisies van daar over een breed front zegeVierend verder naar het Oosten opgerukt. In het gebied ten Zuiden van het Hmen-meer zijn, zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, de laatste weken sterke vijande lijke strijdkrachten van het 11e, 27e en 34e bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche le ger onder bevel van Generaloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot van General oberst Keiler op beslissende wijze verslagen. Negen vijandelijke di visies werden volkomen vernie tigd. Negen andere divisies wer den met de bloedigste verliezen voor den vijand verslagen. Meer dan 53.000 gevangenen vielen in onze handen. 320 pantserwagens, 695 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal werden buitgemaakt of vernield. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart vernie tigde de luchtmacht overdag ten W. van de Hebriden een tankschip van 7300 brt. In den afgeloopén nacht werden in het zeegebied rondom Engeland uit convooien twee groote koopvaarders, waar onder een transportschip, in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duit sche troepen aan het front van Solloem een succesvollen verken- ningsaanval met pantserwagens uitgevoerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een belangrijke heuvel genomen. Tijdens luchtge vechten en door de luchtdoelartil lerie werden op 14 Sept. in Noord- Afrika zonder eigen verliezen acht Britsche vliegtuigen neergescho ten. Pogingen van- Britsche vliegtui gen om gisteren overdag de Duit sche bocht en de Nederlandsche kust aan te vallen, bleven zonder uitwerking. Jagers schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht op verschil lende plaatsen in N.W.-Duitsch- land bommen neer. De burgerbe volking leed, vooral in Hamburg, eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten negen der aanvallende bommenwerpers neer. Bezwaren afgewezen. Sofia, 16 September. (D.N.B.) In het gisteren door den Bulgaarschen gezant te Moskou overhandigde ant woord op de kortgeleden door de Sovjet-regeering geuite bezwaren, verklaart de Bulgaarsche regeering categorisch, dat alle in de Sovjet nota vervatte beweringen, als zou Bulgarije jegens de Sovjet-Unie een illoyale houding hebben aangeno men, onjuist zijn. De Bulgaarsche regeering is vooral verrast door de bewering, dat Bulgarije basis zou zijn geworden voor Duitsch-Ita- liaansche oorlogshandelingen tegen de Sovjet-Unie. Verder uit de Bul gaarsche regeering haar verwonde ring over het feit, dat dergelijke uit latingen van buitenlandsche radio stations tegen Bulgarije, de Sovjet- regeering hebben kunnen misleiden, zoodat zij ze voor ernst heeft opge nomen. Ten aanzien van de lucht aanvallen op Bulgaarsch gebied be zit de Bulgaarsche regeering over tuigende bewijzen, dat de bommen in kwestie van Sovjet-vliegtuigen afkomstig zijn. Daarvoor vormt ook de landing van parachutespringers, wier herkomst duidelijk werd vast gesteld, een bewijs. De houding der Bulgaarsche pers is zuiver een ge volg van die der Sovjetpers en van de Sovjetradio. Ten slotte moet de Bulgaarsche regeering met leed wezen vaststellen, dat de Sovjet regeering zeer onjuist is ingelicht aangaande den toestand in Bulga rije en dat zij bepaalde feiten uit het interne leven van Bulgarije fou tief uitlegt. Anders zou zij geen ernstige reden hebben Bulgarije van illoyaliteit te betichten of aanvals plannen toe te schrijven. Berlijn, 16 September (D. N. B.) In de laatste 24 uur werden totaal tien Britsche vliegtuigen neerge-a schoten, waaronder acht bommen werpers. Bij aanvallen boven het Kanaal en Noordzee werden twee toestellen, boven N.-W.-Duitschland 8 toestellen neergehaald. Hedenmid dag werden 4 Éngelsche jachtvlieg tuigen neergeschoten. De Duitsche machines leden geen verliezen. Aan den ingang van de Iersche Zee wer den 'n transportvaartuig van 6.000 br. en aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 12.000 brt. vernietigd. In N.-Afrika hebben Duitsche jagers op 14 Sept. in lucht gevechten aan de Egyptische grens 8 Britsche toestellen neergeschoten, zonder eigen verliezen te lijden. Voorts werd een vliegveld bij Cairo met succes gebombardeerd. Ter dood veroordeeld. (D.N.B.) - De Fransche militaire rechtbank te Marseille heeft een communist wegens verraad ter dood veroor deeld. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Tijdens de gevechten in het versterkte ge bied rond Leningrad heeft den 14en September een Duitsche divisie in fanterie een hardnekkig verdedigde bunkerstelling doorbroken en een stadje veroverd. 91 bunkers werden buiten gevecht gesteld. Meer dan 800 Sovjetsoldaten werden gevangen genomen. Formaties der Duitsche marine zijn, naar het D.N.B. verneemt, na den met zware verliezen gepaard gaanden terugtocht der bolsjewisti sche zeestrijdkrachten uit het ge bied rondom Reval in ononderbro ken aanvallen het binnendeel van de Finsche golf binnengedrongen. On danks de moeilijke omstandigheden van zee en weer werden met succes mijnen gelegd, ondanks krachtige bolsjewistische luchtaanvallen. In- tusschen werd binnen het bestek van de verovering van de Estland- sche kust door het leger de kustver dediging verder uitgebreid en nieu we batterijen werden opgesteld. De luchtoorlog. 15 Sept. zijn de spoorwegverbin dingen, die over de landengte naar de Krim voeren, naar het D.N.B. verneemt, op vele plaatsen door Duitsche luchtaanvallen verbroken. Een belangrijk spoorwegstation werd getroffen .Voorts worden suc cesvolle aanvallen der luchtmacht gemeld van het Noordelijk front, bij Moermansk, op schepen in de N. IJszee, op Sovjetstrijdkmchten op eilanden in de Finsche golf en op Sovjettroepen en gevechtsstellingen in het gebied van Kiëf. Volgens tot dusver ontvangen be richten hebben de Sovjets op 15 Sept. in totaal 96 vliegtuigen ver loren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 17 Sept. (D.N.B.) In den nacht van 16 op 17 Sept. zijn Brit sche bommenwerpers naar Z. W.- Duitschland gevlogen. De brisant- en brandbommen welke op ver schillende pla.asen geworpen wer den, richtten geringe schade aan in woonwijken. Onder de burgerbevol king werden verscheidene men- schen gedood en gewond. Verfieslijst „Hood". (D.N.B.) - De Britsche admiraliteit heeft giste ren een verlieslijst van de „Hood" gepubliceerd. Zij bevat de namen van 1418 leden der bemanning, die allen vermist worden en waarschijn lijk den dood gevonden hebben. Er zijn slechts drie geredden. Spoorwegongeluk in Japan. (D. N.B.) - Op 15 km ten Westen van Himeji (Japan) zijn op het traject Kobe-Sjimonoseki gisteravond twee personentreinen wegens het niet- funetionneeren van de automati sche seininrichtingen op elkaar ge reden. Er werden ruim 163 personen gedood en 67 gewond. V VictorieDuitschlanc wint voor Europa op alle fronten. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 16 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het gebied ten zuiden van het Ilmen-meer zijn de laatste weken sterke strijdkrachten van het 11e, 27en en 34e bolsje wistische leger door troepen van het Duitsche leger onder bevel van den Generaloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot van den Generaloberst Keiler op beslis sende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden vol komen in de pan gehakt. Negen andere divies werden onder de bloedigste verliezen voor den vijand verslagen. Ruim 53.000 gevangenen vielen in onze han den. Voorts werden 320 pantser wagens, 695 stukken geschut van allerlei aard alsmede een groote hoeveelheid oorlogs materiaal buitgemaakt of ver nield. Ifaliaansch legerbericht. Roime, 16 Sept. (Stefani.) In zijn weermachtbericht nr. 469 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Gemechaniseerde Duitsche afdee- lingen hebben met medewerking van de luchtmacht van de as op 14 en 15 September een krachtig offensief ondernomen op Egyptisch gebied ten Oosten van Solloem, waarbij de Engelsche troepen gedwongen wer den zich terug te trekken. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen heb ben herhaalde malen de vijandelijke luchtmacht aangevallen, waarbij zij in totaal twaalf vijandelijke toestel len omlaag schoten. Van onze vlieg tuigen zijn tien niet teruggekeerd. Andere toestellen werden getroffen en hadden eenige gewonden aan boord. Andere eenhedep van de luchtmacht hernieuwden des nachts het bombardement op Tobroek en op het gebied van Mersa-Matroe. In richtingen en opslagplaatsen alsmede ooncentraties gemechaniseerde strijd middelen en spoorlijnen werden getroffen. Er ontstonden vele bran den. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden Benghasi, doch zonder eenig resultaat. Oost-Afrika: Hevige activiteit van de artillerie, van mortieren en auto matische wapens in den sector van Woltsjefit. Pogingen van den vijand o(m ons te naderen werden prompt afgeslagen in den sector van Cui- quabert. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk schip met bommen getroffen en zwaar beschadigd. Berlijn's reactie. Berlijn, 16 Sept. (A.N.P.) De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft het z.g. bevel tot vuren van Roosevelt getracht te in terpreteeren en hij is daarbij, naar men vandaag in politieke Duitsche kringen vaststelt weer een stukje verder gegaan dan Roosevelt zelf. In niet officieelen vorm preciseert hij in zekeren zin zaken, die Roose velt om goede redenen nog in het duister heeft gelaten, dit alles met het doel weer iets dichter bij den oorlog te komen. Feitelijk doet Knox, volgens de meening van de genoemde Duitsche kringen precies hetzelfde, wat ook anderen van de kliek van den Amerikaanschen pre sident sedert lang doen: niet-offi- cieel preciseeren, wat htm opdracht gever met het oog op zekere stem mingen in het land nog vaag gelaten heeft. In dit verband gelooft men als opmerkelijk het licht te moeten laten vallen op de nieuwe verorde ning volgens welke Amerikaansche schepen zich thans mogen begeven nar zekere deelen van het Britsche rijk uitdrukkelijk wordt daarbij Engelsch-Egypte genoemd het geen, hun tot dusver op grond van de z.g. neutraliteitswet was verbom den. Van een grondwettige wijziging van deze wet is niets bekend, het geen in zoo verre met belangstelling wordt opgeteekend, dat daarmede weer eens een kenmerkend licht wordt geworpen op het democrati sche systeem, dat zich in het eerst beroept op bestaande wetten om ze dan niet na te komen. 's-G ravenhage, 16 Septem ber. Het rijkscommissariaat deelt mede: Wilhelmina van Oranje-Nas- sou houdt, zonder iets geleerd te hebben uit den loop der gebeur tenissen, halsstarrig vast aan het belsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daar mede buiten de gemeenschap van het nieuwe Europa. Zij richt tot het staatshoofd en de weermacht van het Groot-Duit- sche rijk verbazingwekkende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op on verantwoordelijke wijze aan tot het plegen van daden van ge weld tegen de bezettende macht, welke slechts de hardste repre sailles tengevolge zouden heb ben. In opdracht van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dien tengevolge de commissaris-gene raal voor de veiligheid op grond van artikel 1 der verordening no. 33/1940 omtrent het verbeurd verklaren van het vermogen van personen, die een anti- Duitsch of tegen het Duitsche rijk gericht streven bevorderen, bepaald, dat die vermogens waarden van de levende leden van het Huis Oranje-Nassau worden verbeurd verklaard, welke zich in het bezette Ne derlandsche gebied bevinden. De verbeurdverklaring wordt door hare openbare bekendmaking van kracht (artikel 4, alinea 1 van de verordening no. 33/1940). De verbeurd verklaarde vermo genswaarden zullen krachtens arti kel 4 alinea 2 van de genoemde ver ordening voor doeleinden ten alge- meenen nutte in het bezette Neder landsche gebied gebruikt worden, 'voor zoover deze waarden niet voor den duur van den oorlog voor de bezettende macht noodig zijn. Istariboel, 16 Sept. (D.N.B.) De zender van Teheran meldt inzake het aftreden van den Sjah, dat, naar verluidt, zijn oudste zoon hem zal opvolgen. Deze beslissing is vandaag tijdens een speciale zitting van het parlement genomen. De eerste minister, Foeroegi, leg de hierin de volgende verklaring af: „Ik heb den afgevaardigden en het volk van Iran de belangrijke mede- deeling te doen, dat zijne keizer lijke majesteit Reza Sjah Pahlevi om gezondheidsredenen is afgetre den ten gunste van zijn zoon, den kroonprins, als zijn rechtmatigen opvolger. Deze heeft de macht over eenkomstig de wet en de grondwet in handen genomen". De premier riep het parlement voor 17 Sept weer bijeen te komen, opdat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschreven formaliteiten voor het parlement kan vervullen. Reuter meldt uit Teheran, dat de afgetreden Sjah van Iran de hoofd stad verlaten heeft om zich naar Ispahan te begeven. Reuter meldt, dat de Britsche en de bolsjewistische troepen zijn opge trokken tot enkele mijlen voor Te heran. Britsche en bolsjewistische troepen zoudgn, Woensdag gemeen schappelijk de stad binnentrekken. Het D. N, B. meldt uit Kaboel, dat volgens daar ontvangen berich ten de Sovjet-Unie de bolsjewisee- ring van de door Sovjet-troepen be zette deelen van Iran in snel tempo voorbereidt. ONGELUK BIJ IERSCHE MANOEUVRES. New York, 17 Sept. (D.N.B.) As sociated Press meldt uit Dublin, dat volgens mededeeling van de Iersche regeering tijdens manoeuvres in de buurt van Glenimaal (graafschap Wicklow) een ontploffing is ont staan, waarbij vier officieren en tien manschappen van het Iersche leger werden gedood en 17 andere manschappen werden gewond. Myron Taylor bij den paus. (D. N.B.) - De paus heeft gisterochtend den vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in particuliere au diëntie ontvangen. De audiëntie duurde een uur. Bommen op Le Havre. (D.N.B.) - Gisternacht hebben Britsche ge vechtsvliegtuigen een groot aantal brisant- en brandbommen op de woonwijken van Le Havre laten vallen. 20 huizen werden verwoest, er vielen 10 dooden. STEL NIET UIT „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt", zegt een oud Hollandsch spreekwoord. Die ouwe-Hollanders wisten het wel en heel wat van hun moderne nazaten kunnen nog wel een lesje van hen leeren. Stel niet uit Hoe dikwijls hebt u zich voorge nomen de Nederlandsche ambulan ce te steunen? En steeds maar weer uitgesteld! Neem, wat uw voorvaderen zei den dan ter harte. Stort dan nu vandaag nog uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 j Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HET EERSTE NEDERLANDSCHE RADIOMUZIEKFEEST. Het programma van het eerste Nederlandsche radiomuziekfeest voor Vrijdag 19 Sept. luidt: Een grappige herinnering aan een concert in den tijd van onze groot vaders en grootmoeders. Om 11.20 u, declameert Jos van Turenhout over Hilversum I het fragment van het concertbezoek uit de Camera Obscu- ra van Hildebrand. Te 14 uur geeft het Stedelijk Or kest van Maastricht o.l.v. Henri Her mans en m.m.v. Helene Ludolph een Nederlandsch middagooncert, waar in de symphonie in E kl. terts van Johan Winnubst en een romantische liederencyclus van Jac. Beers tot uitvoering komen. Verder een variatiewerk voor or kest van Matti Niel, onbekende lie deren met orkest van Alph. Diepen- brock en mr. Johan den Hertog's danssuite (Hilversum I). Te 17.45 uur een pianovoordracht met composities van landgenooten door Marinus Flipse (o.l.v. Cor Kui ler), Hilversum I. Te 18.15 uur oude Nederlandsche koormuziek door de Nederlandsche motetvereeniging o.l.v. Joh. Lege- ne. Ter afwisseling laat te 20.30 uur over Hilversum I het omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot zich in een pro gramma van Nederlandsche amu sementsmuziek hooren. JONGEN GERAAKTE ONDER EEN TREIN. Nog betrekkelijk goed afgeloopen. Gistermiddag wilde te Den Haag de 18-jarige G. B. den overgang voor voetgangers en wielrijders bij de Spaarnestraat oversteken. Hij werd echter gegrepen door een locomo tief van een juist passeerenden trein. De jongen geraakte onder den trein en alle 15 wagons gingen over hem heen. Een vriendje, dat bij hem was, vreesde reeds het ergste, doch tot zijn groote blijdschap bleek zijn kameraad het er nog levend te heb ben afgebracht en had deze slechts een gecompliceerde beenbreuk ge kregen. De jongen is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overge bracht. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond ontdekte een nacht waker van den Amersfoortschen nachtveiligheidsdienst, dat aan de achterzijde van een villa in de Ko ningin Sophialaan een spanjolet was verbroken. Hij stelde onmiddellijk de politie en den directeur van den A.N.V. hiermede in kennis. Met behulp van een politiehond van dezen laatste werd het perceel doorzocht. Verschillende deuren waren opengebroken en men trof drie inbrekers aan, die werden ge- arreseerd. Zij hadden het geheele huis reeds doorzocht en vele kost baarheden, kleeren, ondergoed enz., klaar gelegd om mede te nemen. Syrische regeering afgetreden. (D.N.B.) - Radio Jeruzalem meldt, dat de regeering van Syrië is afge treden. Generaal Catroux heeft den uit den tijd van den hoogen com missaris Dentz bekenden Gaullis- tischen agent Tag Eddin Alhusui opgedragen een nieuwe regeering te vormen. Aardbeving in Turkije. (D.N. B.) - Door de aardbeving in Azia tisch Turkije is een dorp in het district Erdjektsje volkomen ver woest. Er zijn tot dusver 192 dooden en 225 gewonden. Dinsdag is te Bel grado opnieuw een sterke beweging geconstateerd in Klein-Azië. Hongkong door taifoon geteis terd. (D.N.B.) - Gistermiddag is Hongkong door een hevigen taifoen geteisterd. Vier schepen, waaronder een van 7.000 b.r.t. werden zwaai beschadigd. Een nog niet voltooid schip werd losgeslagen en kwam aan den grond te zitten. De mate- rieele schade is nog niet te over zien. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 17 September: Maans op- en ondergang op 2.39 onder 17.55 21 Sept. Nieuwe Maan. NIET-INGESCHREVEN TELERS VAN AARDAPPELEN. De leider van den distriibutiedienst Kring ALKMAAR maakt, in ver band met de a.s. uitreiking van nieuwe aardappelkaarten, bekend, dat niet-ingeschreven telers, die 5 are of meer kleigrond, of 10 are of meer zandgrond bebouwen, zich Donderdag 18 Sept. 1941 of Vrijdag 19 Sept. 1941, tusschen 912 uur v.m. of 1.304 uifr n.m., ten kan tore van den Distributiedienst Breedstraat 40 dienen te vervoegen met hun distributiestamkaart en de distributiestamkaarten vanhun ge zinsleden en inwonend personeel. In him eigen belang wordt dezen telers aangeraden aan dezen oproep gevolg te geven, daar zij anders bij uitreiking van nieuwe distributie bescheiden niet hiervoor in aanmer king zullen komen. Alkmaar, 17 September 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. WIJZIGING IN DE DIAMANT BESCHIKKING, In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secr.-gen. van het dept. van handel, nijver heid en 'scheepvaart tot wijziging van de diamantbeschikking 1940 no. 1. De definitie van diamant wordt thans'uitgebreid tot niet op de ge bruikelijke wijze gezette diamant. Voorts is bepaald, dat het zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau verboden is diaman ten te verhandelen op andere plaat sen dan de normale verkoopplaat sen en dat ook aan particulieren de handel in diamant zonder ver gunning van dien directeur is ver boden, tenslotte is in de beschik king een vervoerverbod van dia mant opgenomen. VERLENGING ALGEMEENE SPOORABONNEMENTEN. Het is gebleken, dat een belang-, rijke bepaling, betreffende het ver lengen van algemeene abonne mentskaarten van de spoorwegen onder de houders van deze kaarten nog geen voldoende bekendheid ge niet. De mogelijkheid bestaat namelijk om verlengingskaarten, mits voor dezelfde klasse, reeds t/m. vijf dagen vóór den dag, waarop zij ingaan, in ontvangst te nemen, terwijl de nieuwe kaart dan onmiddellijk geldig is. Abonne mentshouders, van wie verreweg de meesten telkens op den eersten dag der maand hun kaarten verlengen, wordt ten sterkste aangeraden van deze mogelijkheid een ruim gebruik te maken, waardoor zij zich het1 ongerief van lang te moeten wach ten kunnen besparen. BIJ GASONTPLOFFING ERNSTIG GEWOND. De landbouwer A. van Vugt, wo nende onder de gemeente Ooltgens- plaat, stak gistermorgen met een lucifer de gaslamp aan, waarop zich een ernstige ontploffing voordeed. Ramen, deuren en kozijnen werden uit den muur gerukt en de landbou wer liep ernstige brandwonden op aan handen en gezicht. Bij onder zoek bleek, dat de slang van de bu- tagasleiding was losgeraakt, zoodat het gas de kamer binnenstroomde. De echtgenoote en de kinderen, die nog te bed lagen, kwamen met den schrik vrij. Textieldiefstal. - Gisternacht is bij een inbraak in een kleedingma- gazijn aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam een hoeveelheid man- tel- en japonstoffen gestolen ter waarde van ongeveer 6000. Tarwe in beslag genomen. - Vanmorgen werd te Assendelft een vrachtauto aangehouden, waarop ongeveer 25 balen tarwe werden ge vonden, die gesmokkeld werden. De lading werd in beslag genomen. Een onderzoek naar de herkomst der tarwe wordt ingesteld. Onder de tram geraakt. - Door eigen onvoorzichtigheid is gistermid dag de 6-jarige A. Buitendijk te Rotterdam door een motorwagen van de R.E.T. gegrepen en ernstig gewond.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1