STILI HET DRAMA OP KLIEVENDAAL. STAD EN OMGEVING AGENDA VERDUISTERINGS- TIJDEN van 19.47 tot 7,22 BURGERLIJKE STAND Elke poetsing met IVOROL is een ware mondlwasscliïngy Mannen - en ook Vrouwen, Regeling der oorlogs schade. SeuMetan CHA ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 Alkmaar, Vrijdag. 25-JARIG JUBILEUM. Ook des avonds ondervond de heer G. Oukes, die gister zijr» 25-jarig ju bileum bij de Spoorwegen herdacht en namens het personeel, bij monde van zijn chef, den heer Kreyermaat, een fraai cadeau ontving, veel be langstelling. Zijn medebestuursleden van het mannenkoor Orpheus, van welk koor hij 19 jaar deel uitmaakt en dat hem een fraai bloemstuk zond, kwamen ook nog persoonlijk van hun waardeering getuigen. Zoo werd het voor den jubilaris een onverge telijke dag. DISTRIBUTIE-OVERTREDING. Dezer dagen werd door recher cheurs van den economischen dienst der politie, alhier, een persoon aan gehouden, die een partij ongestem peld schapenvleesch en -vet ver voerde. Daar reeds geruimen tijd werd vermoed, dat hij zich met het frauduleus slachten van «schapen bezighield, althans daaraan mede werking verleende, is hij aan het bureau van politie ingesloten en na opgemaakt proces-verbaal overge bracht naar het Huis van Bewaring, alhier. REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door een twintigtal leden der Alkmaarsche Reddingsbrigade werd Vrijdag 12 Sept. 1.1. examen gedaan voor het diploma A van den Neder- landschen bond tot het redden van drenkelingen. Hoewel dit de eerste maal was, dat deze vereeniging zich heeft voorbereid voor zulk een exa men, was het succes groot. Niet minder dan 17 dames- en heerenle den slaagden, terwijl de 5 andere candidaten voor reddend zwemmen voldeden, doch werden afgewezen voor het theoretisch gedeelte. Onder de geslaagden bevonden zich 3 heeren, die reeds ouder wa ren dan vijftig jaar. Voor de leiders der vereeniging is dit succes een reden, om op denzelf den voet voort te gaan. PREDIKBEURTEN. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal de lijst met predikbeurten in ons nummer van morgen worden opge nomen. GEWELDDADIGE OVERVAL TE URSEM. Mevr. R. K. geb. P. is Donder dagavond het slachtoffer geworden van een gewelddadigen overval. Mevr. K. hgd Donderdag haar moe der bezocht in de gemeente Hoog woud. Ongeveer zeven uur begaf zij zich wederom naar haar woonplaats de gemeente de Beemster. Om streeks kwart voor negen toen zij met haar rijwiel reed ter hoogte van den Schermerdijk hoek Molenweg in de gemeente Ursem, werd zij plotseling door een mannelijk indi vidu vastgegrepen en met geweld van haar fiets gesleurd, waardoor zij languit op den weg kwam te lig gen. Door het geweld van den over val en de kracht waarmede zij op het wegdek was gevallen moet me vrouw K. bewusteloos geworden zijn. Toen zij daar eenigen tijd had gelegen passeerden mej. K. uit Ursem met haar verloofde en bemerkten mevr. K. die op den weg lag. Na korten tijd was mevr. K. in zooverre hersteld dat zij op kon staan en met behulp van mej. K. en haar verloof de naar de garage van den heer P. B. te Ursem kon loopen, waar dade lijk een bed te harer beschikking werd gesteld. Mevr. K, was dusda nig van streek dat zij wederom het bewustzijn verloor. Inmiddels was dr. Bloem uit Spierdijk gearriveerd die het slachtoffer geneeskundige hulp verleende. Dadelijk werd door de gemeentepolitie, den heer Kolen brander, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Even later arriveerde ook de burgemeester, de heer D. F. C. F. van den Heuvel en de marechaussee Boekestein. Dadelijk werden de noo- dige stappen gedaan tot een spoedi ge aanhouding van den bruten ge weldpleger wiens signalement be kend is. Na verzorging van het slachtoffer begaf men zich dadelijk per auto naar de plaats van den overval vergezeld door den verloof de van mej. K., die de plaats aan wees waar mevr. K. gevonden was. Men vond er het kunstgebit van mevr. K., waaruit wel blijkt, dat de aanranding met kracht heeft plaats gehad. De weg was met bloed be vlekt, wat te begrijpen is daar hel het gelaat van mevr. K. gewond was. Naar wij nader vernemen is mevr. K. gehuwd en heeft twee kinderen. Ze vertelde, dat ze plotseling door een individu waarvan zij zich het Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Duikbooten - koers west (rom.-sens.); hoofdrollen Herbert Wilk, Ilse Werner, Josef Sieber, Carsta Löck e.a. Toegang voor alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Jeugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Eugen Klöpfer, Herman Braun e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer Vervaagde sporen (sens.); hoofdrollen Kristina Söder baum en Frits van Dongen. Toegang boven 14 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Tusschen avond en morgen (rom.-sens.); hoofdrollen GustavFrö- lich, Lida Baarova, Harald Paulsen, Elisabeth Wendt en Theodoor Loos. Toegang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 19 September. 8 uur, Sted. Muziektuin, vergade ring N.S.N.A.P.; rede over Groot- Duitsch bewustzijn tegen Hollandsche engheid, door D. H. Querner. signalement vrij goed herinnerde, was vastgegrepen en van haar fiets gesleurd. Verder herinnerde mevr. K. zich niets tot het oogenblik waar op mej. K. haar verzorgd heeft. Mevr. K. had een taschje bij zich waarin zich 50 bevond benevens een koffertje welke beide voorwer pen echter onaangeroerd bleven, zoodat het dus wel duidelijk is dat het den misdadiger om iets anders te doen was. Nog denzelfden avond is mevr. K. door de politie per auto naar haar woning te De Beemster vervoerd. Van de politie konden wij nog vernemen, dat een spoor gevolgd wordt. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van den vee houder Wouda te Krommeniedijk doet zich vermoedelijk de besmet telijke veeziekte mond- en klauw zeer voor. Het vee loopt in den polder Het Woud. Wat is een snoekdreg Meeningen nog verdeeld; het O. M. eischt 6 of 6 dagen. Schriftelijk vonnis over twee weken. Vanmorgen diende voor het kan tongerecht weder de zaak tegen de vijf mannen, die twee weken gele den terecht stonden als verdacht van het visschen met de snoekdreg. De zaak werd toen, zooals wij in ons nummer van 5 Sept. vrij uit voerig meedeelden, aangehouden tot het hooren van nog twee des kundigen. Intusschen wa- de rij verdachten tot zes gestegen; deze zesde, zekere D. uit Rotterdam, had op een lateren dag dan de eerste vijf te Zijpe gevischt met een driehoekige haak, die een -dreg werd genoemd. Er had een worm aangezeten, zei verdachte, maar die was er afgebeten geweest, toen hij geverbaliseerd werd. Alle zes zaken werden nu tegelijk behandeld. Voor de verdachten J. en S. trad weder als gemachtigde op de heer C. Misset Gz. uit Scheveningen, hoofdbestuurder van het Centraal Nederlandsch hengelaarsverbond. De beide als deskundigen gedag vaarde getuigen waren de heeren L. N. van der Heide, technisch op zichter bij de visscherij te Utrecht, en De Hart, opziener bij de vissche rij te Zaandam. Het e.erst werd de heer v a n d e r Heide gehoord. Hij vond het in beslag genomen een dreg, al was het dan in het onderhavige geval ook niet als zoodanig gebezigd. Dit voorwerp immers is een driehoekige haak, geëigend om er de visch mee te verwonden en is daarom een dreg; als er zooals hier het geval was geweest, aas aan zit, wordt het slechts gebruikt als een hengel: de visch moet er dan zelf in bijten. Een dreg is als vischtuig verboden; toegelaten is wel een „vleugel", d.i. een dubbele haak. Het O. M., waargenomen door mr. Smal, vond, dat men, als een dreg, gebruikt met aas, toelaatbaar was, dan altijd wel een uitvlucht kon verzinnen, zoodra er politie bij kwam. De heer Misset herhaalde in ho:fdzaak zijn verklaringen van den vorigen keer: een dreg is al leen bestemd voor het slaan naar zichtbaar staande snoeken en is te beschouwen als een moordwerk tuig. Het door verdachten gebruik te instrument is z.i. niet als dreg in die beteekenis te gebruiken. De heer van derHeide acht te alleen het dragen, ja, zelfs het etaleeren van deze z.g. dreg reeds verboden. De heer de Hart was van mee ning, dat ook met de in beslag ge nomen dingen naar visch geslagen kan worden. Het O. M., de deskundigen, dan kend voor hun oordeel concludeer de, dat de driehoekige haak een dreg is, al kan zij dan ook gebruikt worden als gewone hengel met worm of visch als aas. De wijze van gebruik doet hier niet ter zake, meende spr., het gaat om de soort van het vischtuig en dat is ontegen zeggelijk een dreg. Alleen een ge wone hengel, al dan niet gebruikt met aas of visch, achtte hij geoor loofd. Zou men het gebruik van het onderhavige voorwerp toelaten, dan zou men tevens gelegenheid geven er toch ook mee te slaan naar zicht bare visch en dat kan niet de be doeling zijn. Spr. vroeg de veroordeeling van elk der zes verdachten tot 6 boete of 6 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en last tot vernietiging van het in be slag genomen vischtuig. De heer Misset ging nog uit voerig in op de vrèag wat eigenlijk een snoekdreg is en zei o.a., dat in verschillende rechtszaken, die hij dienaangaande had meegemaakt, telkens een vrijspraak was gevolgd. Hij zou het op prijs stellen, dat er nu eindelijk eens een jurisprudentie kon worden gevormd en vroeg voor één van zijn lastgevers ver- o:rdeeling tot een boete om hooger beroep mogelijk te maken en voor de anderen de grootst mogelijke clementie omdat zij allen te goeder trouw het geiyraakte vischtuig heb ben gebezigd. Spr. zag voorts gaarne in deze kwestie schriftelijk vonnis van den kantonrechter. Het door den heer Misset gevoer de verweer gaf den ambtenaar van het O. M. geen aanleiding zijn eisch te wijzigen. De kantonrechter, mr. Boerrigter, zegde toe over twee weken schriftelijk vonnis te zullen wijzen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 19 September: Maans op- en ondergang op 4,58 onder 18.59 21 Sept. Nieuwe Maan. DE KAASMARKT. Dank zij de zeer goede grasgewei Dank zij den zeer goeden grasgroei goed. Als gevolg hiervan was heden de kaasaanvoer 43000 kg, nog 3000 kg hooger dan de vorige week. On geveer 85 van den aanvoer be stond uit 20 plus kaas. De kwaliteit van het aangevoerde was zoo goed, dat geen afkeuringen plaats had den. De maxmuimprjjs voor de 40 plus kaas bedroeg 56 per 50 kg. die van de 20 plus 43.50. CONCERT „EXCELSIOR". Het concert, dat Excelsior nog zou geven in den Muziektuin, zal nu a.s. Zondag plaats vinden. Excelsior zal een populair pro gramma uitvoeren, waarbij de twee nummers zijn ingeschakeld van het concours te Amsterdam, waarmee Excelsior een eersten prijs heeft behaald. Velen zullen stellig nog eens van een mooi concert willen genieten. Voor verdere bijzonder heden zie men elders in dit blad. DE SCHILDER NOODIG. Een vreemdeling die naar een be paalde straat zocht, vestigde onze' aandacht er op, dat de straatnamen op de aan de hoeken der gevels bevestigde borden zeer moeilijk waren te leven. Wij, Alkmaarders, weten de straten wel zonder naam bordjes te vinden. Ze dienen echter vooral voor hen die de namen niet weten, maar dan moeten ze ook leesbaar zijn en vooral in de omge ving van het Rochdale- en Lyceum- kwartier is dit niet het geval. Met een beetje witte verf is dit euvel te verhelpen en daarom hopen wij, dat de gemeente een schilder opdracht zal geven om de verbetering aan te brengen. MEISJE DOODGEREDEN TE SPANBROEK. Vanmorgen is in de gemeente Spanbroek het negenjarig meisje T. de Rood bij het spelen onder een zwaar beladen aanhangwagen te recht gekomen, met het gevolg, dat een der wielen het kind over het hoofd ging. Deerlijk verminkt werd liet meisje opgenomen. Het overleed eenige oogenblikken later. OPENING FILIAAL „DE PAUW". Wat wordt er in het pand „Ver- öronkenoord, hoek Hekelstraat" ge vestigd? Deze vraag werd gisteravond in onze advertentie-rubriek gesteld. Ter oplossing van deze vraag heb ben wij ons heden van dit pand, dat in- 1936, na een brand, op moderne wijze werd opgetrokken, begeven en geconstateerd, dat de bekende chemische wasscherij en stoomver- verij „De Pauw" te Apeldoorn, daar haar- 25ste filiaal in Nederland ves tigt, welk filiaal morgenmiddag om drie uur wordt geopend. De aardige winkel is keurig ge stoffeerd en de dames Aarst en Schaatsbergen, die daarvoor werden opgeleid, zullen als filiaalhoudsters het publiek vakkundige adviezen kunnen verstrekken. ALKMAAR. GEBOREN: Gerda C., d. van Hen drik Blumink en A. van Aanholt. Marijke J., d. van Cornelis G. Els- wijk en E. Timmer. ONDERTROUWD: Cornelis Dek ker en Maria H. Fehres. Gerrit G. van der Vegt en Elisabeth B. Spaaij. Iwe Roorda en Catharina Borst. Jan Degenaar en Nelly Vis. OVERLEDEN: Jacoba Kuiper, wed. van Jan Steeman, 72 jaar. want Ivorol geeft een zeer actief zacht en geurig schuim. Heerlijker tandpasta is er niet. Ivorol in tuben van 60—40 en 25 ct. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten noodig maatregelen nemen, om te voorkomen, dat ze de dupe worden-vanhun leeftijd. Want mqt de jaren verslappen de bloed zuiverende organen, verzwakt ook de. spijsvertering. Dan gaan zich on zuiverheden vormen in het bloed, en die hoopen zich op; men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit meer, vaak met een ongezond pafferig gevoel en neiging tot corpulentie Zulke menschen moeten Kruschen Salts nemen. Kruschen houdt de bloedzuiverende, organen jong, on zuiverheden in het bl'oed krijgen geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig en langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Niet zonder reden wordt Kruschen over de heele wereld erkend als h e t middel tegen rheumatische pijnen en als' voor behoedmiddel tegen ontijdige ou4er- domskwaaltjes als corpulentie, trage stoelgang, auto-intoxicatie; schijn baar onschuldig in aanvang, maar pijnlijk en, sloopend. - Daarom, wapen U 'intijds, neem iederen dag de kleine dosis Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. - Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. IN DORSCHMACHINE TERECHT GEKOMEN. Gistermiddag is de landbouwer D. Broer te Andijk met zijn hand in een dorschmachine terecht geko men, waardoor deze werd verbrij zeld. Direct werd de man uit het veld gedragen en naar het zieken huis te Enkhuizen overgebracht, doch bij aankomsct aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. NOGMAALS TIJS WIJS IN 'T GULDEN VLIES. Daar de zaal Woensdagmiddag totaal uitverkocht en het succes van de voorstelling zeer groot was, wordt er a.s. Zondagmiddag half drie 'nogmaals een kindervoorstel ling van „Tijs Wijs" gegeven. Opge voerd wordt ook nu weer Bolletje Bink en de Wonderdokter. L.T.M.-DAG TE HOORN. De -goedé vooruitzichten, die zich bij den aanvang van den Woensdag j.l. te Hoorn gehouden L.T.M.-dag voordeden, zijn ten volle in ver vulling gegaan. Er was veel belang stelling van het publiek, niet alleen voor de inzendingen maar ook voor het concours-hippique en de ring- rijderij. De kwaliteit van het ingezonden vee werd door kenners ten zeerste geroemd. Bij de afdeeling schapen werd bijv. één ram verkocht voor den exorbitanten prijs van 250, terwijl een ramlam zelfs van de hand ging voor 187.50. De L.T.M.-dag werd des morgens geopend met een toespraak van den heer J. Sijp uit Alkmaar, die allen dank bracht, die tot de orga nisatie van de L.T.M. hebben mede gewerkt. EEN GESCHENK VOOR NOORD- SCHARWOUDE. Verschillende inwoners van de ge meente Amersfoort, die in de dagen 10-20 Mei tijdens de evacuatie gast vrijheid hebben genoten in de ge meente Noordscharwoude, zullen als blijk van dankbaarheid deze ge meente een geschenk aanbieden be staande uit een schilderij van den Amersfoortschen schilder D. Mees ter, voorstellende 't Sluisje, een ka rakteristiek hoekje van Oud-Amers- foort. Bij dit geschenk zal tevens een oorkonde worden aangeboden. ZUIDSCHARWOUDE. Benoemd. - Tot doodgraver aan de gemeentelijke begraafplaats al hier is benoemd de heer Sb. Beets, die nu toe deze functie tijdelijk ver vulde. KOEDIJK. De uitbetaling van gelden, wegens ingeleverde metalen geschiedt op Maandag 22 en Dinsdag 23 Septem ber, v.m. tusschen 9 en 12 uur. Het bewijs B, dat bij de inlevering werd teruggegeven, dient te worden mede gebracht. Persoonlijke verschijning is niet noodzakelijk, mits het bewijs B door rechthebbende voor voldaan is onderteekend. EGMOND AAN ZEE. De strandexploitatie. - Uit de opbrengst van het gemeente-kam peerterrein op het strand blijkt dat de strandexploitatie dit jaar aan merkelijk beter was dan in 1940. De opbrengst bedroeg n.l. ft 868 tegen v.j. 476. Woningbouwvereeniging. - Ein delijk hebben wij ook in onze ge meente een woningbouwvereeni ging. De statuten van de woning bouwvereeniging Egmond aan Zee zijn nl. door den secretaris-generaal van het dep. v. justitie goedge keurd, zoodat de vereeniging nu kan beginnen te werken. Na-inlevering metalen. - De na-inlevering van metalen kan in deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 26 Sept. a.s., des morgens van 1012 uur, in het gymnastiek lokaal der vroegere o. 1. school. 's-Gravenhage, 18 Sept. De Staats courant, van heden bevat het volgen de besluit: Besluit van den wnd. secr.-gen. van het dept. van financiën tot wij ziging van de regelen betreffende de bijdragen van het rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan huisraad. (Wijziging van de re gelen inzake huisraad 1). De regelen inzake huisraad 1, vastgesteld bij resolutie van 4 Dec. 1940 (Nederlandsche Staatscourant d.d. 4 Dec. 1940, no. 237) worden gewijzigd als volgt: I. Na artikel 8 wordt ingevoegd een nieuw artikel luidende: Artikel 8a: (1) Indien de schade op of na 16 Sept. 1941 'is toegebracht, wordt in afwijking van hetgeen in de vorige artikelen is bepaald, voor verloren gegane of onherstel baar beschadigde zaken een bij drage verleend ten beloope van den voor die zaken besteden aankoopprijs, verminderd met een redelijk bedrag voor af schrijving, met dien verstande, dat de bijdrage niet minder be draagt dan de verkoop.waarde dier zaken op 9 Mei 1940. (2) Bij de berekening van de bij drage volgens het vorige lid worden echter niet in aanmerking genomen; a. geld en geldswaardige papieren; b. zaken, welke geen handelswaarde hebben; c. kennelijk overtollige za ken. (3) Voorts worden de navolgende zaken per persoon tot geen hooger bedrag in aanmerking genomen, dan bij elke zaak of groep van za ken is vermeld: a. bontmantels in totaal 300; b. schilderijen en andere kunstvoor werpen in totaal f 1000; c. verzame lingen, met uitzondering van schil derijen en kunstvoorwerpen in to taal 400; d. voorwerpen, behooren- de tot een speciale liefhebberij van den betrokkene in totaal 400; e. sieraden (met inbegrip van gouden en zilveren voorwerpen) in totaal 1000. (4) De bijdrage aan één persoon toe te kennen in de schade veroor zaakt door één gebeurtenis kan het bedrag van 10.000 niet te boven gaan. (5) Voor de toepassing van dit ar tikel wordt de rechthebbende op de zaken, met zijn echtgenoot(e), zijn minderjarige eigen of aangehuwde kinderen en de overige bij hem in wonende minderjarige kinderen over wie hij of zijn echtgenoot(e) de voogdij uitoefent als één persoon beschouwd. (6) Dit artikel blijft buiten toe passing als de berekening van de bijdrage volgens de artikelen 1 t.m. 8 tot een hooger bedrag zou leiden. II. Dit besluit wordt gerekend In werking te zijn getreden op 16 Sep tember 1941. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. 8) „Beweegreden, hè?" zei de hoofd commissaris. ,,Als zelfmoord opge vat, zou het duidelijk genoeg zijn, maar als je 't als moord beschouwt, dan is de beweegreden ondoorgron delijk. U heeft gehoord, dat er een partij is op Klievendael, die gekant is tegen het opnemen van leerlingen met studiebeurzen en dat dit gevoe len dan zou geconcentreerd zijn op dit meisje in het bijzonder. Meent u, dat een van de andere meisjes haar vermoord heeft?" ,,0, neen! Neen! Maar laten wij eens de vragen stellen: wie is met de verdeeldheid op Klievendaal be gonnen? En wie is die Nora Brui ser?" ,,Daar kan men haast niet van spreken: wie met de verdeeldheid begonnen zijn", meende de hoofd commissaris, is wrijving ge weest op Klievendaal en die dateert van de komst van deze directrice. Zeker niet haar schuld. Maar u weet, hoe dat gaat op groote scho len: Er komt een nieuw hoofd. De menschen denken, dat iemand an ders de betrekking had moeten hebben. Het nieuwe hoofd maakt veranderingen. Dit wekt nog meer ontevredenheid. En zoo voort. Dat is de gewone gang van zaken". Karei blies rookwolkjes uit: „Ja, juist. Dat is zoo. Sommigen hadden een' andere directrice ver langd. Wie zouden dat zijn?" ,,U weet immers, dat er een groo te partij was, die meende, dat aan een van- de leeraressén, die al eeni gen tijd op Klievendaal was ge weest, de betrekking had moeten gegund zijn?" ,,Ja. Dat weet ik. Wie was dat?" „Ik zou u geen naam kunnen noe men". De hoofdcommissaris keek verlegen. ,,U meent toch niet, dat een van de leeraressen het meis je zou vermoord hebben? U moet mij niet kwalijk nemen, meneer For tuin: Zóó moet u toch niet over Klievendaal denken: alle leerares sen zijn dames". BeUisk bromde. „Vindt u, dat dit veel onderscheid maakt, meneer? Ik niet". De hoofdcommissaris kon zich daar niet mee vereenigen: „Neen, dat ben ik niet met u eens. En dan: waarom ter wereld zou één van de leeraressen één van de meis jes willen vermoorden? Dat is toch waanzinnig!" ,,0, ik geloof anders, dat heel dik wijls een dergelijk verlangen op komt bij een leerares! Maar daarom geeft ze er nog niet aan toe. Be weegreden onvoldoende", zeggen wij dan". „Ik zie in het geheel geen be weegreden!", zei Bellink. „Je kunt ook niet altijd een geldige beweeg reden vinden. Dit is zoo'n geval, waarbij ik er geen verwachten zou. Klaarblijkelijk zit er veel kwaad bloed op die meisjesschool: grieven en verdeeldheid en vervolging. En als dat eenmaal zoo is, dan komt het niet zelden voor, dat een vrouw haar hoofd verliést". „Een soort van zenuwaandoening, bedoel je?"- vroeg de hoofdcommis saris. „Ja, dat is mogelijk. U moet mij niet kwalijk nemen, maar ik ben van meening, dat we niet vei des behoeven te gaan dan het arme kind zelf! Een jonge vrouw,' die zelfmoord van plan is, tracht dit dikwijls den schijn te geven van moord". ,,Soms. Ja. Heb je ooit wel eens geprobeerd, jezelf flink te raken achter het oorDat gaat niet ge makkelijk, hè, al ben je ook nog zoo' opgewonden. Ik vrees, dat u dit niet als een geval van zelfmoord zult kunnen verklaren. Kent u iemand van de bestuursleden?" De hoofdcommissaris keek ver baasd: „Ja, ik ken generaal Bemeling". ,,Dat leek mij zoo. En Nateman?" ,,Ik heb Nateman wel eens ont moet. Waarom?" „Nu, ze willen' de zaak geheim houden, weet u". „Meneer Fortuin, u denkt toch niet, dat ik „O, nee! Nee! Maar het zou niet goed zijn, om er hen bij te helpen. Wat weet u van hen?" „Ik heb onder generaal Bemeling indertijd gediend, meneer". „Dat spijt mij voor u. En Fistel?" „Dien heb ik enkel maar eens ontmoet. Hij is van een goede, oude familie. Een heel prettig menscli Waarom vraagt u dit alles?,"- „Het lijkt mij, ziet u, dat Beme ling en Nateman niet gesteld zijn op de andere leden van het béstuur. Ik geloof, dat ze tegen de nieuwe directrice waren; dat ze er ook te gen waren, dat het deftige, exclu sieve Klievendaal leerlingen met beurzen aannam; en ze waren in het bijzonder tegen Nora Bruiser.- Dit beduidt, dat ze de verdeeldheid op school gesteund hebben". „Het is bekend, dat generaal Be meling tegen het nieuwe regime op Klievendaal is en Nateman heeft hem daarbij gesteund". „O, dus dat wist u toch?" zei Ka rei scherp. „Dat hebt u ons niet ge zegd. Wel jammer, vindt u niet?" ,,Ik begrijp u niet, meneer For tuin. Er schuilt geen geheim achter him meening. Het zijn heeren van zeer goeden naam!" ,,Dat is altijd zoo in een dergelijk geval", bromde Bellink. „Dit zijn echte heeren en de leeraressen ech te dames! Dat neemt niet weg, dat er oq'der hen een meisje bijna ver moord werd". „Maar dit is ongerijmd!" riep de hoofdcommissaris. „O, nee! Een résumé, gegever door inspecteur Bellink", zei Karei. „Laten wij dit nog eenigszins uit breiden. Deze beide heeren hebben de verdeeldheid in de hand ge werkt, die leidde tot vervolging van Nora Bruiser. Iemand onderneemt het, haar te vermoorden en ze trachtten het onderzoek naar het geval te voorkomen. De aanval is niet door een vrouw gepleegd. Wat weet je daarvan?" Hij had een doosje te voorschijn gehaald, waar in een plukje zwarte, zijdeachtige stof lag. De hoofdcommissaris staarde hem aan. „Van een hoogen hoed, hè?" vroeg Bellink. „Juist. Van een hoogen hoed. Aan een tak van een hagedoornstruik, bij den tempel gevonden. Met voet- .stappen van een man er vlak bij. De slag, waarmee Nora werd ge troffen, was ook krachtiger dan een vrouw dien ooit zou kunnen toe brengen. Dus wijst dit duidelijk op de hulp van een man". „Een heer!" grinnikte Bellink. (Wordt vervolgd). ALKMAA1 JBSOHB U l'EEKBN ALEX RAY ECONOMISCI Zitting va Petroleui vergunni Voor den econo Alkmaar is Woe: een 25-tal person* minder erge over distributiewetten er de landbouwer meer, die zonder zijn voorraad pet zou hebben gebn te dorschen. Tege: of 100 dagen geve De verdediger, hield een pleidooi opsomming gaf v stukken tusschen aardoliebureau te aan te toonen, da schillende vergissi en dat verdachte gunning had gekr veelheid petroleui Verdachte zou vol stens een kleine 1 vergunning hebbe wel op grond van spraak werd gevi economische recht wel zonder vergi aanzienlijke hoev gebruikt. De rech moeilijkheden var en in het bijzonde: te, die het eenige chaniseerde bedrij heeft (volgens zij ken, maar de boer beoordeelen, of ze den olie zullen ko Bovendien was keeren gewaarschi was 500 of 100 i Vleesc distrib De gehuwde mej maar werd, confoi eenzelfde straf ve zij van den Ber werkman J. S. vleesch had gekoc clandestiene slac was. Dat ze het h haar man ziek w kreeg, werd niet vaard, aangezien krijgt dan vroeger, De Alkmaarsche had van haar zwaj vleesch gekocht, a clandestiene slacht 1.50 per pond kocht dat vleesch maar voor haar n genoote van den voor een vroegere K.-v. V. Conform den eis 25 of 10 dagen 1 Haar mevrouw k eisch, 100 of 30 gere patrones, mei 50 of 20 dagen. De Alkmaarsche die 'ook vleesch h hetzelfde adres, w het vandaan had, 1 eisch 60 of 25 d presenteerd. ScIk Schoenen verkoc bruik te maken va: als iedereen weet, Desondanks had c uit Sint Pancras, ste sinds eenige ja: handeltje drijft, aa een paar laarzen kocht voor den pri later een paar scl Bij het verhandele paar had H. ech schoenenbon te zu is evenwel niet vc moet er zijn. De officier vord- of 20 dagen, var verzachtende omst; teruggave van een slag genomen scho was: 25 of 10 dag van de schoenen. De kooper H. w van 40 of 20 da 25 of 10 dagen door hem gekochte niet verbeurd verl nen werden zoodo- een beetje erg duu Liefl Een bakker uit genaamd, had van destien een paar k Aangezien hij bev slechts ten geschen kregen wat ov mocht zonder d. ring voor rechter melijk kon maken, cier een hooge boel dagen. De rechter bakker tot 75 of Mej. D. B. uit I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2