PUK HET DRAMA OP KLIEVENDAAL STAD EN OMGEVING De landbouwtentoon stelling. AGENDA. PUBLICATIES LAATSTE BERICHTEN HeuiUetm VRAAG 36 cent j burg. boss: ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 Alkmaar, Woensdag. DISTRIBUTIEZONDAREN. Overtreders op verschillend gebied geverbaliseerd. Door rechercheurs van den econo- mischen dienst van de politie alhier zijn hij een particulier een viertal hammen in beslag genomen, af komstig van een frauduleus geslacht varken. De persoon, die het varken had geslacht en de handelaar, die het varken levend had verkocht,'werden gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring alhier. Een slager te Heiloo, die een par tijtje spek afleverde zonder bonnen, kreeg procesverbaal, terwijl het spek in beslag genomen is. Wegens het koopen en verkoopen van koek zonder bonnen tegen veel te hooge prijzen, is tegen een drietal personen procesverbaal opgemaakt. Ter zake van het koopen en ver koopen van distributiebescheiden, zooals vetkaarten, distributiebon boekjes enz., is tegen verschillende personen procesverbaal opgemaakt, terwijl de distributiebescheiden, die in de meeste gevallen tegen hooge prijzen waren verkocht, inbeslag genomen werden. De aandacht wordt er op geves tigd, dat hun, die distributiebeschei den koopen, welke door misdrijf verkregen zijn, door den rechter een minimumstraf van drie maanden gevangenis wordt opgelegd. Tegen diverse personen, zoowel hoopers als verkoopers, is proces verbaal opgemaakt wegens het ver handelen van aardappelen buiten de distributie. Verschillende partijen aardappelen werden inbeslag geno men. Wegens het frauduleus vervoeren van aardappelen en tarwe is even eens tegen eenige personen proces verbaal opgemaakt, terwijl boven dien de vervoerde goederen in beslag genomen werden. Verschillende rijwielhandelaren in deze gemeente, die solution van de nieuwe samenstelling, in de meeste gevallen van minderwaardige kwa liteit, verkochten tegen veel te hooge prijzen, werden geverbaliseerd en zullen zich moeten verantwoorden bij de inspectie voor de prijsbeheer- ^ching te Amsterdam. Wegens het verhuren van een winkelpand boven den prijs welke op 9 Mei 1940 voor dat pand gold, is tegen den verhuurder terzake van prijsopdrijving procesverbaal. Een ijzerhandelaar, buiten deze gemeente woonachtig, die oud balk- ijzer had verkocht tegen abnormaal hoogen prijs, werd eveneens gever baliseerd wegens prijsopdrijving. Een stoelenmatter, die veel te hooge prijzen in rekening bracht bij het repareeren en matten van stoe len, wed geverbaliseerd. Wegens deze pijsopdrijving zal ook hij zich moeten verantwoorden bij de in spectie voor de prijsbéheersehing te Amsterdam. „DE VOORTREKKERS" IN ALKMAAR. Opvoering van het blijspel Eisdelijk werk. De zaal van Het Wapen van Ileemswerk was gisteravond goed bezet, toen de tooneelgroep De Voortrekkers opvoerde het blijspel Eindelijk werk, van Paul Vulpius, in het Nederlandsch bewerkt door Jan Haag. De kringleider der N.S.B., de heer Sprenger, leidde de artisten met een kort woord in, waarbij hij o.a. mededeelde, dat zij leden der N.S.B. zijn en deswege overal wa ren uitgestooten, totdat zij ten slotte de groep De Voortrekkers hadden gevormd, als hoedanig zij thans het land doortrekken met een stuk met nat.-socialistisch gegeven. In een zeer vlot spel heeft ge noemde groep hiema opgevoerd het blijspel Eindelijk Werk, dat, hoe onwaarschijnlijk ook van inhoud uitstekend in staat bleek de aan wezigen een paar uren gezellig bezig te houden, terwijl toch de kern er van niemand ontging: de idee, dat het kapitaal niet de wereld mag be- heerschen, maar slechts middel be hoort te zijn om werk te doen uit voeren, opdat geen fabrieken enz. stil staan en de arbieders moeten gaan stempelen. Deze kern werd in een gloedvolle dialoog aan het eind van het tweede bedrijf op overtui gende wijze uitgesproken door den held van het stuk. De inhoud van het stuk is gauw verteld: Een jonge kerel, Jan van der Heiden genaamd, werkloos door dat de fabriek, waar hij bezigheid had gevonden, door de moordende concurrentie van het grootkapitaal was doodgedrukt, is het in ledigheid ronddolen moe geworden en wil weer aan het werk, hoe en waar dan ook. Hij gaat een bankgebouw binnen, waar hij zich zelf aanstelt tot lid van den staf en gaat dadelijk aan den arbeid, waarbij het hem na een paar weken reeds gelukt om de directeuren te winnen voor een grootsch plan, waardoor de fabriek Westerbaan Uiternoot weer kan draaien en duizenden arbeiders weer aan het werk kunnen komen. Hoe de jonge man dit alles kon bereiken, de schrijver heeft er op vaak geestige wijze een uitweg voor gevonden ten koste van de „deftig heid" der heeren directeuren, die zich om den tuin lieten leiden door het zelfbewuste optreden van den „indringer en zwendelaar", welko betitelingen zij nog wel even Jan van der Heiden naar het hoofd wer pen, maar die hij zonder veel moeite weet te ontzenuwen, zoodat zij hem vragen directeur te worden van de tot dan toe nog steeds fictieve nieu we vennootschap. Men heeft bij de opvoering van het stuk herhaaldelijk hartelijk ge lachen om de karikaturen van de deftige heeren en de gemakkelijk heid, waarmee „Jan" hen naar zijn inzichten wist te laten besluiten. De rol van den grooten fantast werd gespeeld door Piet Rienks, den regisseur van het gezelschap, wiens verdienste als zoodanig is, dat hij een vlug tempo in het stuk wist te houden van begin tot einde. Ook de andere elf rollen vonden een goede vertolking, zoodat het applaus, dat soms bij open doek op klonk en na elk der drie bedrijven ■aanzwol tot een ovatie, zeker ver diend was. De heer Sprenger heeft aan het slot het heele gezelschap gehuldigd door aan de dames-speel sters bloemen aan te bieden. G. H. W. ter Hoeven. GESLAAGD. De heer P. Gootjes alhier slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het candidaats- examen economische wetenschappen. VERBODEN VERVOER. Een drietal vrouwen uit Zaan dijk afkomstig, werden onder de ge meente Beemster aangetroffen, ter wijl zij op hun rijwielen ieder een zak met circa 15 kilo tarwe vervoer den. Onder de gemeente Warmenhui- zen hebben ambtenaren van den C. C. D. twee Alkmaarders aange troffen, die per rijwiel ieder 25 kilo tarwe vervoerden. Een Amsterdammer, die op den bagagedrager 'n jutezak met 25 kilo grauwe erwten vervoerde, werd te Alkmaar aangehouden. In al deze gevallen werd de zonder toestem ming vervoerde vracht in beslag genomen, waarna tegen alle ge noemde fietsers procesverbaal werd opgemaakt. DE HERVERKAVELING VAN HET GEESTMER-AMBACHT. Thans schijnt het voornemen van de provincie om tot herverka veling van het Geestmer-Ambacht over te gaan, opnieuw 'aan de orde te komen. Alle eigenaren of hunne gemachtigden in de thans gepro jecteerde gedeelte zijn nl. opgeroe pen voor een in de volgende maand te Noordscharwoude te houden vergadering. LOGGER VASTGELOOPEN. De logger Scheveningen 20 is naar men ons uit Camperduin meldt door een verkeerde ma noeuvre tusschen Camperduin en Petten op den kop van een pier ge- loopen. De bemanning 6 perso nen blijft aan boord en wacht op hoog water. Gevaar voor het schip schijnt niet te bestaan. Meer dan 800 fokdieren aanwezig. In café Bos, Waagplein, werd heden door den voorzitter van den Kring van afdeelingen van de H. M. v. L., burgemeester J. Posch .van Oterleek, de jaarlijksche land bouwtentoonstelling geopend. Dit jaar was door de omstandig heden de tentoonstelling tot een provincialen fokdag van schapen gereduceerd, doch de inzending was zoodanig, dat de afd. Alkmaar als organisatrice trots op dezen dag kan zijn. In de rubriek schapen was nim mer zoo'n groote inzending van zoo uitstekende kwaliteit aan wezig. Buitengewoon was de inzending rammen in de rubriek oudere die ren en vooral de wol was zeer in kwaliteit vooruit gegaan. Ook de rubriek beeren was prima. Dit was vooral het geval in de rubriek oudere dieren. Een bijzonderheid was de drach tige zeug van den fokker-eigenaar A de Haan uit N.-Beemster. Van deze zeug waren n.l. vier IK-jarige beeren ter tentoonstelling aan wezig, terwijl door omstandigheden vier beeren uit één nest,' van deze zeug, niet aanwezig waren. Prachtig was ook de inzending zeugen met biggen. De opening. Onder de belangstellenden merk ten wij op den burgemeester van Alkmaar, jhr. van Kinschot, w.et- houder van Slingerland, dr. Mol, ir. Lienesch, den heer W. Voort- huysen, het eere-lid den heer P. Preijer en den heer P. Termaat, voorzitter van de Middenstands organisatie. Na een woord van welkom en dank aan Alkmaar voor de mede werking, wees de heer Posch er op, dat tengevolge van de voeder- schaarschte de varkensfokkerij tot een minimum was ingekrompen. Het gaat er thans om het beste fokmateriaal door deze tijden heen te helpen om als de vrede komt de productie naar wij hopen weer met kracht op te voeren. Deze tentoonstelling geeft een juist beeld van de situatie. Er is nog uitstekend1 fokmateriaal, doch het wordt schaarsch. Wat betreft de schapenhouderij, aldus .spr., kunnen wij een opge wekter toon laten hooren. Bijna 10 jaar heeft deze geweldig in de put gezeten. Thans geniet de schapen houderij allerwege groote belang stelling. De groote inzendingen schapen op deze tentoonstelling de- rronstreeren dit voldoende. De Alk- maarsche landbouwtentoonstelling is om zijn schapen vermaard en naar wat ik er vanmorgen van heb gezien, zal Alkmaar dezen ouden roem handhaven. Volgens een vluchtige telling zijn meer dan 800 fokdieren aanwezig, alle van uitstekende kwaliteit. Het aanwezig zijn in Noordhol land van zulk een keurcollectie die ren is het resultaat van goede voor lichting en serieus fokken. De vereeniging het Texelsche Schapen stamboek heeft hier baanbrekend werk verricht. Meer uitvoerig stel de spr. dezen arbeid in het licht. In het laatst van de negentiende eeuw werd in Noordholland veel gekruist met verschillende Engel- Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Duikbooten - koers west (rom.-sens.); hoofdrollen Herbert Wilk, Ilse Werner, Josef Sieber, Carsta Löck e.a. Toegang voor alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Jeugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Eugen Klöpfer, Herman Braun e.a. Toegang boven 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer Vervaagde sporen (sens.); hoofdrollen Kristina Söder baum en .Frits van Dongen. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Tusschen avond en morgen (rom.-sens.); hoofdrollen GustavFrö- lich, Lida Baarova, Harald Paulsen, Elisabe.th Wendt en Theodoor Loos. Toegang boven 18 jaar. DIJK BEZWEKEN TE URK. Twee maanden stagnatie. Zaterdagmorgen is te Urk de dijk bezweken van het afvoerkanaal van het stoomgemaal, meldt de „E. Crt." Hoewel het gemaal nog niet in gebruik is gesteld, had men het afvoerkanaal als proef reeds vol water den werkput binnen, waar- zweek de dijk en stroomde het wate rden werkput binnen, waar door veel schade werd aangericht, en het in werking stellen van het gemaal, dat in,November zou plaats vinden, zeker twee maanden moet v/orden uitgesteld. Ofschoon dit ongeluk plaats vond toen alle arbeiders nog aan het wérk waren, vonden gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats.. Dit is de tweede keer, dat het werk gestagneerd is, eerst door brand en thans door overstrooming. UITVOERING WET AUTO VERVOER PERSONEN. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat bij zijn besluit van heden aan den Commissaris van Politie is opge dragen hem te vertegenwoordigen bij het beschikken op aanvragen om vergunningen voor de uitoefe ning van autobusdiensten, voor de uitvoering Van groepsvervoer, voor de uitvoering van toerwagen- ritten en van ongeregeld vervoer, een en ander binnen de gemeente Alkmaar, alsmede voor het vervoer van personen met huurauto's en taxi's en bij het geven van voor schriften ten aanzien van de indie ning en behandeling van vorenbe doelde aanvragen. Alkmaar, 23 September 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. sche rassen. Wij kunnen constatee- ren dat het Engelsche bloed dat bij het gros der schapen domineerde, bijna geheel is verdwenen. Wij hebben ook bij de vetweiderij in Noordholland bijna uitsluitend te maken met Texelsche schapen. In het algemeen is het gewicht van de woivacht iets gedaald, doch daar staat tegenover dat de kwali teit van de wol belangrijk is verbe terd. De melkrijpheid van de moe derschapen is zeer belangrijk toe genomen, wat ons bij de tegenwoor dige vetschaarschte uitstekend van pas komt. De geschiktheid voor de slacht bank is van het Texelsche schaap belangrijk beter dan van de En gelsche rassen. Ook dit werd door den heer Posch nader toegelicht. Uit al deze verschillen blijkt dat binnen het Texelsche ras nog zeer veel kan worden verbeterd. Uit de belangstelling zoowel van uit- als buiten de provincie blijkt de belangrijkheid van deze provin ciale schapen- en varkensfokdag. Moge deze voor den landbouw zoo belangrijke dag in alle opzich ten slagen. Met dezen wensch verklaar ik de Alkmaarsche landbouwtentoonstel ling voor geopend. (Applaus). Hierna werd de tentoonstelling, onder leiding van den voorzitter der afdeeling, bezichtigd. Bekroningen FOKVEE. Texelsche fokschapen (geregistreerd). Rammen, geboren in 1938 of vroe ger: la. Reserve kampioen. Fokker C. Stapel Pz., Hoogkarspel; eig. K. Bregman Jz., N.-Beemster; 1b. Fok ker Jac. Eelman Gz., Oosterend, Te xel; eig. F. Nieuwland, Burgerbrug; 2a. Fokker A. Dekker Kz., Oterleek; eig. D. Donker Pz., Schagen; 2b. Fok ker Jb. Lap Kz., Texel; eig. J. Hel der Jbz., Berkhout. Rammen, geboren in 1939: le kam pioen, Fokker wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; eig. W. Kistema- ker, Abbekerk; 2e. Fokker Jac. Eelman Gz., Oosterend, Texel; eig. G. en P. C. Vis,'Venhuizen; 3e. Fok ker D. J. Berkhout, Opperdoes; eig. C. de Haan, Spierdijk; 4e. Fokker Jc. Lap Kz. te Den Hoorn (Texel), eig. Gebrs. Hogetoorn te Noord- Beemster; 5e. Fokkers Gebroeders Hogetoorn, N.Beemster; eig. W. Kool, Beemster; 6e. Fokker G. Ap pel, Burgerbrug; eig. A. Gevers, Heemskerk; eerv. verm. Fokkers Gebrs. Hogetoorn, N.Beemster; eig. P. Kistemaker, N.Beemster. Rammen, geboren in 1940: le. Fokker W. Kistemaker, Abbekerk; eig. A. Zeilemaker, Sijbekarspel; 2e. Fokker wed. H. Langedijk, Weere, Abbekerk; eig. N. Ruyter, Beemster; 3e. Fokker J. Kikkert Nz., de Wes ten, Texel; eig. Jb. de Goede, Pur- mer; 4e. Fokker wed. H. Langedijk, Abbekerk; eig. S. v. d. Wal, Weere, Winkel; 5e. Fokker wed. H. Lange dijk, Abbekerk; eig. J. de Jonge Wz., N.-Beemster; 6e. Fokker W. Kiste maker, Abbekerk; eig. K. Korver, Oterleek; eerv. verm. Fokker-eig. M. Kant, Weere, Winkel; eerv. verm. Fokker A. Zeilemaker, Sijbe karspel; eig. S. Posch-Spaan, Oter leek. Ooien (viertallen), geb. in 1939 of vroeger, la. kampioen, inzending van wed. H. Langedijk, Weere, Ab bekerk; lb. inz. van Gebrs. Hoge toorn, N.Beemster; 2a. inz. van C. Stapel Pz., Hoogkarspel; 2b. inz. van J. E. J. Kramer, Burgerbrug; 3e. inz. van W. Helder, Beets. Ooien (viertallen), geb. in 1940: la. reserve kampioen, inz. van K. Bregman, N.Beemster; lb. inz. van Gebrs. Hogetoorn, N.Beemster; 2a. inz. idem; 2b. inz. van wed. H. Lan gedijk, Weere, Abbekerk; 3a. inz. van A. Brak, St. Maarten; 3b. inz. van P. Marrees Dz., Beemster; eerv. verm. inz. van W. Kistemaker, Ab bekerk; eerv. verm. inz. van Jrs. v. Kampen, Hoogkarspel. Ooilammeren (viertallen), van één vaderdier, geb. in 1941: la. inz. van W. Nobel, Beemster; lb. inz. van K. en J. P. Bregman, N.Beemster; 2a. idem; 2b. inz. van C. Donker, Schel linkhout; 3e. inz. van S. v. d. Wal, Weere, Winkel; eerv. verm. inz. van C. Stapel Pz., Hoogkarspel; eerv. verm. inz. van J. J. Kalverboer, Oterleek. 1 (Wordt vervolgd). C ten. Bruggencate, secretaris van de afd. Alkmaar. Vóór de pauze hield de heer van der Veer, die 25 jaar als leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Buitenzorg in Indië heeft ver toefd, op buitengewoon onderhou dende en geestige wijze zijn talrijke toehoorders bezig, met te verhalen over den harden en moeilijken strijd dien onze voorouders hebben ge voerd en onze tijdgenooten nog voeren om Ned.-Indië te maken tot en te behouden als rijke voor raadschuur, waarvan schier de ge- heele wereld profiteert. Na de pauze werden de rijkdom men van 'den Indischen bodem door middel van projectiebeelden, aan schouwelijk voorgesteld en door den beer van der Veer toegelicht. Aan het slot van den avond bracht de heer ten Bruggencate den spreker dank voor diens causerie en wekte hij de aanwezigen er toe op propaganda te maken voor de komende Oost- en Westavonden. HEERHUGOWAARD. Steun pluimveehouders. - Aan de pluimveehouders A. de Boer en P. van Langen Jbz. is een vergoe ding ingevolge de steunverleening aan pluimveehouders toegekend. I GROOTSCHERMER. Kermisuitvoering „Thalia" - Maandagavond voerde „Thalia" in de zaal van v. Truijen op „De Huis- leeraar", een blijspel in 3 bedrijven. Het stuk werd goed gespeeld en de talrijke aanwezigen hebben een ge notvollen avond gehad. Iepenziekte. - Bij de inspectie in deze gemeente bleken 66 boomen door de iepenziekte te zijn aange tast. KOEDIJK. Volksspelen. - Dinsdagmiddag werden ter gelegenheid van de ker mis volksspelen gehouden op het sportterrein, waaraan 77 personen deelnamen en waarbij prijswinnaars werden mevr. KlompSaveknele en de heeren C. Hartland Cz., Jn. de Mayer, F. Turkstra, Jn. Klein, K. Buisman en P. Oostwouder Sr. Deze kermis heeft zich, hoewel ■het traditioneele bal niet mocht worden gehouden, gekenmerkt door een bijzonder prettigen geest, zoodat men zich aangenaam vermaakt heeft en de verschillende belanghebben den niet over te kort klandezie be hoefden te klagen. Varkenspest. - Onder de var kens van den veehouder H. K. is de pest uitgebroken. BERGEN. Interessante Indië-avond. - Op uitnoodiging van de vereeniging „Oost en West" afd. Alkmaar en omstreken, hield de heer K. van der Veer, ambtenaar aan de afd. handelsmuseum 'bij het Koloniaal Instituut, Dinsdagavond in de Rus tende Jager een voordracht met projectiebeelden over Neerland's werk in Ned.-Indië. Spr. werd ingeleid door den heer C. van den Bussche j-, - In den ouderdom, van 57 jaar is gisteren te Arnhem overleden de heer C. van den Bussche, sinds 15 April 1940 pre sident-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij. Zuivelbesluit 1941. - .In de Staatscourant van gister is opgeno men een besluit van den secr.-gen. van het dept. van landbouw en vis- scherij, waarin de richtlijnen wor den uitgegeven krachtens welke de centrale bij niet-nakoming van voor schriften de bij het Zuivelbesluit 1941 (kaas) gegeven boeten en an- derè met name genoemde maatrege len kan toepassen. Noodlottige val. - De 40-jarige W. F., wonende te Mijdrecht, kwam op den Kerkweg met zijn rijwiel te vallen. Ruim een uur later vond men F. in bewusteloozen toestand. Hij is in ernstigen toestand naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Doodelijk ongeluk. - Gister middag viel de twaalfjarige A. H. Nessen op het Kennemerplein te Haarlem met de fiets. Hij werd door een hem achterop rijdende auto overreden en op slag gedood. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Berlijn, 24 Sept. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 Sept. verscheide ne havens aan de Britsche Zuid kust en aan het Bristolkanaal met succes aangevallen. Verscheidene branden konden worden waargeno men. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 's-Gravenhage, 24 Sept.: 1.000 2741 4751 6841 7229 9174 20067 21835 400 2708 7880 19353 21869 200 1418 2074 17537 100 1286 2322>4827 5434 9182 9200 19684 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. 12) „Dat zal ik dan wel doen", zei Loverman. „Maar hij houdt voeling met Klievendaal. Hij moet weten, dat wij daar niets meer gehoord hebben. Als u denkt, dat hij zich verpraten zal, dan bent u toch wat te optimistisch gestemd!" „Jar daar hebt u misschien gelijk in. Een treurige wereld!" zuchtte Karei. Zoo gingen ze lunchen en, toen Loverman met de plaatselijke poli tie gesproken had, namen zij den trein naar Klievendaal. Karei had dien bijna gemist. Dit verklaarde hij, door te zeggen, dat hij brieven, had geschreven. Dien avond overlegden ze met der hoofdcommissaris en nadat ze dien verbaasden man het geval hadden meegedeeld, waren ze met hem overeen gekomen, dat ze den vol genden ochtend gezamenlijk naar het huis vna Nateman zouden rij den en dien daar zouden ondervra gen. Toen ze al uiteen gingen, zei Karei: „A propos, meneer, u heeft Nate man toch wel laten bewaken?" „Dag en nacht is het huis bewaakt meneer Fortuin. En Klievendaal. Hij heeft niemand van de school ge sproken. Hij heeft zich heel rustig gehouden. Hij zal natuurlijk weten, dat het meisje het goed maakt en dat zal voor hem nu niet zoo'n ge ruststellend bericht wezen. Het ver wondert mij, dat hij ook niet met de noorderzon vertrokken is, toen hij die juffrouw Bruiser het land uit kreeg!" Karei keek naar hem met droo- merigen blik. „Ja, dat is eigenaardig. NU, goe den nacht", meneer!" De auto van den hoofdcommissa ris reed voor, toen ze dien volgen den ochtend in het hotel aan het ontbijt zaten. „Gaat u mee, meneer Loverman", zei Karei en schoof zijn stoel weg. „Het staat er alles goed voor, al hebben wij er ook dikwijls aan ge twijfeld. U bent zoowaar beter af zonder die koffie, want ze is niét zoo heel best!" Loverman had er niet veel ple zier in, maar toch volgde hij. De hoofdcommissaris was zeer ac tief: „Goeden morgen, heeren! Ik dacht zoo, dat wij geen tijd moesten laten verloren gaan. Hebt u de bladen al ingezien, meneer Loverman?" ,,Ik ben nog niet wakker", pruttel de de aangesprokene. ,,Ze hebben er de lucht van ge kregen! Kijkt u maar!" En Loverman las: „In het landelijke dorpje Bateloo te midden van de Geldersche bos- schen, werd gisteren een lijkopgra- ving gedaan in op d. acht van de justitie. Twee lijkkisten werden in beslag genomen. Waarschijnlijk is er een sensationeele ontdekking ge daan. Verdere ontknoopingen van een geval in een ander deel van het land worden verwacht". „Dat is een goede waarschuwing voor den heer Nateman. Vindt u niet?" vroeg de hoofdcommissaris. „Als hij dat gelezen heeft, zal hij wel zijn biezen pakken!" „Denkt u?" vroeg Karei. ,,U heeft toch nog een man, die het huis be waakt?" „Zeker, meneer Fortuin. En ik heb nog een man op een motorfiets ge zonden, zoodra ik dit las". „Dus dat is dat!" zuchtte Karei. Loverman keek naar hem, n!et met al te veel sympathie, maar toch had zijn rond gelaat een droomerige kalmte. Toen ze bij het hek van het huis van Nateman waren aangekomen, wuifde een motorfietser hen toe. Ze naderden het huis, een mooi, nieuw gebouw, dat naast het oude stond, i „Daar is het geld van Dremer.» voor gebruikt", pruttelde Loverman. De overrompelde huisknecht zei- de, dat de heer Nateman nog aan het ontbijt zat. ,,Hij zal mij dadelijk ontvangen", zei Loverman. Ze werden in de ontvangkamer gelaten en de gewezen marine-offi cier kwam er aan. Hij was er-blijkbaar niet op voor uit gegaan sinds hij op Klievendaal was geweest, althans hij leek ineen geschrompeld en was veel bleeker. Hij begroette den hoofdcommissa ris met een vertoon van hartelijk heid; voor Karei was hij schuw; tegen Loverman opvallend beleefd. „U is zeker voor zaken gekomen? Ik ben te uwer beschikking. Wat kan ik voor u doen?" ,,Gaat u er bij zitten", zei Lover man. „Ik kwam u verslag vragen van uw handelingen op den dag, dat Nora Bruiser op Klievendaal opge hangen werd". „Mijn handelingen?" lachte Nate man. „Er kan van handelingen moei lijk sprake zijn. Ik ben naar Klie vendaal gegaan, om het tooneelstuk te zien: ik heb dat gezien, ben toen teruggegaan naar het schoolgebouw en heb daar zitten praten, tot wij hoorden, dat het arme kind zich op gehangen had". „O, nee, nee", zei Karei. „Zóó zijn wij niet ingelicht. De getuigenver klaringen luidden, dat u naar den tempel is gegaan. Daar hebt u het meisje gevonden. U trof haar achter het oor en wierp haar voorover. Toen heeft u haar de das afgedaan en haar daaraan opgehangen. Ver volgens is u teruggegaan naar het schoolgebouw en heeft daar ge praat". ,,De getuigenverklaringen?" her haalde Nateman. „Heeft zij u dat verteld?" „Zij?" lachte Karei. „Dacht u, dat zij dit niet doen zou?" „Het is een leugen!" riep Nate man. (Slot volgt). ALKMAARSi S" 197. Boem, boem, boer Het leek we of de blikse: hem achterr zat. Wat koi den er toch c de maan ra: dingen gebei ren. Het hie! maar aan e Klompertje viel maar steeds diepe Wat kon hi hier toch ee zwagr wee worden. Wa; moest dat heen? (Dinsdags en WOENSDAG Alléén 2de uitsluit Te koop: 2e b buitenbanden, Adres bureau Ter overnam schoentjes ma mandje, wie tennisbroek (J derkleertjes, s enz. tot circa bertjasje, groc boorlint voor Te bevragen 104 uur. S1EUWERTS, Te koop: wer] kachels, groot FNIDSEN 91, Te koop: een 1 Inmaakpotten K. ROL, Bierk Te koop: een als nieuw, ooi voor tourrijwi WARMONDS1 Amsterdam W Te koop: vo< prima Wringer Te bevragen 1 Te koop: mooi< Kinderwagen, WIIiLIBRORD Heiloo. Aardappelenba bakken te kop PRINS HENDi Alkmaar. Tel. Te koop gevra boedels, Grar machines, Pi; Ongeregelde enz. DEKKER, Te koop: Win1 DEN HARTOC Te koop: een 1; jas, flinke ma; J- v. SCOREL Te bevragen n Een zoo goed mantel, maat gevraagd. Br D 588 bureau Te koop: 1 zwa Brieven onder bureau van dit Te koop: Moe naait voor- en onderdeelen. P ZAADMARKT INSLUIPE VERB Gisternacht agenten tijdens de Prinsegrach van het volks lichtschijnsel langs de ramen den onraad en aan. Een alnta het gebouw. V gen zij het per Op den gang trof men den diende B. aan, had laten insli bezit van een 1 zaklantaarn, di noodlottig is gi X.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2