ster I DAGBLAD VOOR MJKMMR EN OMSTREKEN. i tee w*RBH i CH I1TZ Duitschland strijdt voor Europa Uitvalspogingen bij Kiëf afgeslagen. De strijd in het Oosten. Succesvolle aanval in Oost-Aïrika. Amerika en de oorlog. De winkelsluiting. Aangifte inkomsten belasting. 328.000 aan boeten uitgedeeld. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. Distributie van ge smolten rundvet 1 Pagina 4 t** w de Santé- ïanté ver thee, dat R ravour e«* isiog- f" V - '.'"."'Tl llende Westfriesche imencorso. De „ver ingen in het dorp :den wagen, voor- (Polygoon-KuiperJ ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 227 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 26 September 1941 Britsch convooi vernietigd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 25 September. (D.N.B.) Het opper bevel van. de weermacht maakt bekend: Wanhopige uitvalspogingen van de laatste nog in het gebied ten Oosten van Kiëf ingesloten vijan delijke strijdkrachten werden met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij de zuive ring van het slagveld werd het lijk van den in den strijd gesneu velden opperbevelhebber van het Zuidwestelijke front der Sovjets, kolonel-generaal Kirponos, gevon den. Zijn staf, alsmede de staven van het 5de en 21ste Sovjet-leger corps werden in de pan gehakt. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht met goede uitwerking militaire installaties in Moskou en bewapeningsbedrij- ven bij Tula. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben duikbooten ten Westen van Afrika een naar Engeland varend convooi van twaalf schepen aangevallen en het ondanks de krachtige bescherming door torpedojagers vernietigd. Elf schepen met tezamen 78.000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Aan de Schotsche Oostkust plaatste de luchtmacht overdag bomtreff ers op verschillende spoor lijnen. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht het ha vengebied van Dover aan. In Noord-Afrika schoten Duit sche jagers ten Oosten van Sol- loem zonder eigen verliezen zeven Britsche jachtvliegtuigen en één bommenwerper neer. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche rijksgebied onder nomen. De gevechten voor Leningrad. Berlijn, 25 Sept. (D.N.B/ In den sector voor Leningrad hebben de Duitsche troepen in de gevechten van 24 Sept. nieuwe vorderingen gemaakt. Een Duitsche divisie ver overde na hevige gevechten een groot fabrieks-complex en brak het taaie verzet van de Sovjets in een harden strijd op korten afstand.'Een andere Duitsche divisie veroverde na hevige gevechten een groote plaats en drong daarna verschil lende andere plaatsen binnen.Alle tegenaanvallen der Sovjets met in fanterie en pantserwagens werden met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. In het N. is de van Leningrad naar Moermansk leiden de spoorlijn op verschillende plaat sen in handen van de Finsche troe pen. Ook aan het Finsche front maakten de verbonden troepen in dg fellé gevechten der laatste dagen nieuwen terreinwinst ondanks hevig verzet van de bolsjewisten. Op het Ladoogameer werd een bolsjewis tisch vrachtschip tot zinken ge bracht .In de luchtgevechten boven het Finsche front verloren de bols jewisten negen vliegtuigen en een versperringsballon. De Duitsche luchtmacht in actie. Berlijn, 25 September (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde, dat sterke afdeelingen Duit sche gevechtsvliegtuigen en stuka's ook vandaag velangrijke militaire doelen aan het Oostelijke front met succes hebben aangevallen. Op een Sovjetvliegveld werden talrijke vliegtuigen vernield. De operaties van het landleger werden in den noordelijken en den zuidelijken sector gesteund door krachtige aan vallen op artillerie- en veldstellin- gen der Sovjets, op colonnes en ge pantserde formaties. Spoorlijnen, die van groote -beteekenis waren voor het vervoer van troepen en voorraden, werden vernield. Bolsjewisten afgeslagen. Berlijn, 25 Sept. (D.N.B.) Duitsche infanteristen, die aan den O. oever van de Duna stellingen hadden be trokken, hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 24 Sept. een met groote massa's uitgevoer- den aanval van in aantal verre su perieure bolsjewisten afgeslagen. Rome, 25 September. (Stefani) In zijn weermacht bericht no. 479 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Groote activiteit in de lucht in de Marmarische woestijn en aan de grens van Cy- renaica en Egypte. De Duitsche luchtmacht haalde acht vijande lijke vliegtuigen neer. De Engel- schen ondernamen luchtaanvallen op Tripolis, Benghasi en Bardia, waar 'n ziekenhuis getroffen werd. Drie patiënten werden gedood en zes gewond. In Tripolis werd een bommenwerper door het luchtdoel geschut neergehaald. Oost-Afrika: Een afdeeling na tionale en koloniale troepen uit het garnizoen van Culquabert heeft een versterkte positie van den vijand aangevallen. Na een hevigen strijd werd de vijand verdreven. De vij and leed groote verliezen aan men- schen, bewapening en materiaal. In de andere sectoren van het gebied van Gondar: activiteit van de 'ar tillerie en gevechten tusschen voor uitgeschoven afdeelingen, welke voor enze troepen gunstig verl'ie- Er zullen schietpartijen ontstaan. New York, 25 Sept. (D.N.B.) De Ver. Staten komen nader hij de deelneming aan den oorlog, aldus de New York Daily News in verband met den wensch van Roosevelt naar wijziging van de neutraliteitswet in dier voege, dat Amerikaansche sche pen bewapend kunnen worden. Daaruit zullen schietpartijen ont staan, aldus het blad en Roosevelt zelf heeft verklaard, dat schieten oorlog heteekent. De recente rede van den minister van marine, Knox, naar aanleiding van het van stapel loopen van het slagschip Massa- chussets is in dit opzicht nog duide lijker. Knor heeft al maanden lang steeds het eerst gezegd, wat Roose velt korten tijd later wilde zeggen. Knor spreekt in overeenstemming met Roosevelt, want, wanneer dit niet het geval is, zou hij geen twee minuten meer de minister van ma rine van Roosevelt zijn. Roosevelt driift het Amerikaansche volk in den oorlog, ofschoon 80 van de Amerikaansche bevolking geen oor logsverwikkeling wil. Een partij oorlogsophitsers gesteund door Britsche oorlogshoofdmannen, drijft het Amerikaansche volk den oorlog in. Bij deze oorlogsopruiers heeft zich thans ook de Sovjet-ambassa deur te Londen, Maisky, gevoegd. 'Tenslotte geeft het blad de mee- ning te kennen, dat wanneer het de Amerikaansche oorlogspartij mocht gelukken de Ver. Staten den oorlog in te laveeren, dit niet slechts het Amerikaansche volk, maar ook de oorlogspartij zelf eens zal berouwen. DE HOUDING DER SOVJETS TEGENOVER BULGARIJE. Boedapest, 25 September (A.N. P.) In Hongarije volgt men met gespannen aandacht de houding der Sovjets tegenover Bulgarije. Het blad Magiarorzag werpt de vraag op wat wel de achtergrond van dit streven is en komt tot de volgende conclusie: Daar de weg voor een hulpverleening door de Angelsaksische mogendheden via Wladiwostok veel te ver is, is men in Moskou van meening, dat on verwijlde hulp slechts over de Zwarte Zee kan komen. Wanneer het n.l. gelukt Bulgarije te terrori- seeren en met Turkije in onmin te brengen, dan zou Duitschland ge noodzaakt zijn Bulgarije te helpen. Dezelfde plicht zou Engeland heb ben tegenover Turkije. Op deze wijze zou de weg via Turkije ge opend worden en zou het oorlogs materiaal rechtstreeks naar den Kaukasus gestuurd kunnen wor den. De Engelsche vloot zou de Zwarte Zee kunnen binnendringen en de Duitsche operaties aan de kust van de Sovjet-Unie verstoren. Geen Navycerts meer voor Spanje. (A.N.P.) - Naar uit krin gen van de Britsche ambassade verluidt, heeft de Engelsche regee ring besloten, in de toekomst geen Navycerts meer te verstrekken aan de Spaansche regeering voor overzeesche aanvoeren. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen boven Pa lermo gevlogen en een aantal bri sant- en brandbommen laten val len, die schade hebben verricht aan woonwijken. Tot dusver werd1 geen melding gemaakt van slachtoffers. Ons luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig brandend neergehaald. Eenheden van de Italiaansche luchtmacht hebben de laatste nach ten luchtbases op het eiland Malta aangevallen en een klein vijande lijk schip in het oostelijke hekken van de Middel'landsche zee be- 'schadigd. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten, EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Elf vijandelijke schepen vernietigd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 25 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Duikbooten hebben ten wes ten van Afrika een aanval ge daan op een naar Engeland varend convooi van twaalf schepen. Opdanks krachtige bescherming door torpedojagers werd het convooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf schepen met te zamen 78.000 brt. werden tot zinken gebracht. DE TOESTAND IN FRANSCH SOMALILAND. Vichy, 25 Sept. (A.N.P.) De gou verneur van Fransch Somaliland heeft het aanbod van den Engel schen generaal Cunnigham, tot overgave van dit gebied, zonder meer van de hand gewezen, of schoon de Britten gedreigd hebben de blokkade in nog sterker mate te zullen voortzetten. De gouver neur heeft zijn standpunt gemoti veerd met de verklaring, van vreemde regeeringen geen bevelen of raadgevingen in ontvangst te willen nemen. Geen bedreiging van welken aard ook zal het Fran- sche bezettingsleger of de inheem- sche bevolking van hun plichts vervulling af kunnen houden, zoo voegde hij er aan toe. Defensief bondgenootschap tusschen Ned.-ïndië en de Malei- sche Staten. (D.N.B.) - Volgens berichten uit Bangkok zouden Ne- derlandsch-Indië en de Maleische Staten een defensief bondgenoot schap hebben gesloten. De activiteit van de Smeroe. (D.N.B.) - De omroep van Batavia meldt, dat de activiteit van den vulkaan Smeroe nog niet vermin derd is. Bovendien hebben zich nog twee nieuwe kraters gevormd, zoodat in totaal thans zeven kra ters actief zijn. De streek onmid dellijk nabij de gevaarlijke zone is reeds geëvacueerd. Aanvulling van de bepalingen. 's-Gravenhage, 25 Sept. Eenigen tijd geleden is in werking getreden het Winkelsluitingsbesluit. Bij de uit voering daarvan zijn enkele moei lijkheden aan den dag getreden en vragen gerezen. In verband hier mede bleek het gewenscht dit be sluit en de op grond daarvan uitge vaardigde uitvoeringsbeschikking op enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich ge vallen voordoen, waarin de naleving van de verduisteringsvoorschriften voor een bepaalden winkel op bij zondere bezwaren stuit. Dit kan het geval zijn bij sommige van die win kels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur n.m. open te blijven, b.v. groote kleedingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan den burgemeester de be voegdheid gegeven om voor die winkels ontheffing te verleenen van de verplichting tot openstel ling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat het tijdstip van zonsonder gang voor 6 uur valt. Voorts is de mogelijkheid in het leven geroepen om winkeliers die op grond van godsdienstige overwegin gen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de verplichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, ontheffing te ver leenen. De mogelijkheid om gedu rende ten hoogste 12 werkdagen ir£ het jaar van de verplichting tot open stelling van winkels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gel den, voor zoover de winkelier van deze dagen mededeeling doet aan den burgemeester van de gemeente, waarin de winkel is gelegen. De uitvoeringsbeschikking van het winkelsluitingsbesluit is thans zoodanig gewijzigd, dat de ver plichting tot openstelling in den vervolge niet meer uitsluitend zal gelden voor de z.g. speciaal zaken, doch voor alle zaken, waarin de met name vermelde waren worden verkocht. Dit he teekent, dat deze verplichting o.m. ook zal komen te gelden voor de warenhuizen. Ten slotte is de omschrijving van de kleedingwinkels gewijzigd waar door scherper is omlijnd, welke win kels tot deze groep worden geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigin gen treden met ingang van 6 October a.s. in werking. Een vereenvoudiging. 's-Gravenhage, 24 Sept. De wnd. secr.-gen. van het dept. van finan ciën brengt het volgende ter alge meene kennis: Teneinde het invullen van de aangiftebiljetten A (inkomstenbe lasting) te bespoedigen, mogen de aangevers, die opbrengst van effec ten hebben aan te geven, het aan gifteformulier door het aanbrengen van een doorhaling vereenvoudigen.. Zij, die niet tevens een aahgifte voor de vermogensbelasting hebben te doen, mogen in vraag 15, letter b, 2e doorhalen de regels, begin nende met een Romein-sche I en eindigende met „H Inschrijvingen fecten wél maken. Zij behoeven worden ter Beurze van Amster dam". De onderdeelen c en d van de destoetrefende vraag blijven dus staan. Hierbij worden de opbreng sten van efecten- dan aangegeven zonder de onderscheiding naar het al dan niet aan de Amsterdamsche effectenbeurs genoteerd zijn van de desbetreffende fondsen. Zij die in- het geval ve-rkeeren, dat zij tevens een aangifte voor de vermogensbelasting hebben te doen, moeten de onderscheiding tusschen opbrengst van genoteerde efecten en van'niet genoteerde ef ecten wél maken Zij behoeven daarbij niet te letten op het al dan niet genoteerd zijii- op het oogen- blik, waarop de opbrengst genoten werd (zooals het biljet eigenlijk verlangt), doch kunnen de onder scheiding gemakshalve maken naar den toestand op 30 April 1941, zoo als zij dat ook doen voor de ver mogensbelasting. De aandacht van de aangevers voor de vermogensbelasting wordt er voorts op gevestigd, dat de ge vraagde specificatie van effecten, schuldvorderingen en schulden (voor zoover een en ander niet tot het bedrijfs- of toeroepsvermogen behoort) deel uitmaakt van de aan gifte, zoodat ieder, die de specifica tie niet bijvoegt, niet de vereischte aangifte doet. Voorts wordt nog medegedeeld dat zij, die uitgaven- voor inning van huren en pachten hebben ge had, en zij, die erfpachtcanons heb ben betaald, deze kosten en lasten mogen aftrek-ken van de inkomsten uit de verhuurde of verpachte goederen. Zij kunnen daartoe het aangiftebiljet A (vraag 15, letter a, aan het slot) met de pen- aanvullen. Onderhoudsuitkeeringen aan een gewezen echtgenoote en onder houdsuitkeeringen aan de echtge noote, van wie de belastingplichtige duurzaam gescheiden leeft, kunnen in het biljet A worden afgetrokken bij vraag 18, letter b, mits men er bij schrijft, waar het om gaat. Te dure kaas. In den kaashandel waren groote misstanden binnengeloopen, voor namelijk een gevolg van de groote vraag naar kaas. Hierdoor ontstond: het beruchte „fooienstelsel": zij verkochten de kaas tegen de prijzen, welke vol gens het zuivelbe sluit 1940 (zuivel producten) berekend mogen wor den stelden echter tegelijkertijd een „fooi" vast, welke de koopers hun moesten geven en die in directe verhouding stond tot de verhandel de hoeveelheid kaas. Tot een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegra ven werd besloten toen het bleek, dat de boekhoudingen van eenige handelaren niet in overeenstem ming waren met de werkelijkheid, daar de fooien niet waren opge nomen. De overtredingen- vonden welis waar in hoofdzaak in Bodegraven plaats, maar er leidden ook draden naar andere plaatsen, in die rich tingen wordt het onderzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoo- gere prijzen dan de volgens het prij-zenbesluit 1940 (zuivelproduc ten) toelaatbare werden door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage 32 kaas- handelanen beboet. Het totaalbe drag de-zer boeten bedraagt ruim 328.089. Zij houden uiteraard verband met de verkregen extra- winsten. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot 75.0-09 boete, de firma v. d. B. tot 4-0.009, M. K. tot 20.000. De 29 andere overtre ders kregen kleinere boeten. ONDERWIJZERES BENOEMD. Tot onderwijzeres (kweeke- linge met akte) aan de St. Adel- bertusschool te Bergen is benoemd mej. A. C. van der Lans aldaar. 's-Gravenhage, 26 September. Voor het tijdvak van Zondag 28 September tot en met Zater dag 4 October zijn als nieuwe bonnen aangewezen: voor brood of gebak, vleesch of vleesch- waren en melk de nummers 37 en voor aardappelen bon 38 reserve, waarop wederom 3Vfc kg wordt verstrekt. Na Zaterdag 27 September zijn de bonnen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk genummer 36 en bon 37 reserve aardappelen, niet meer gel dig. Voor houders van vetkaarten. 's-Gravenhage, 25 September. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. de consumenten, die in het bezit zijn van een vet- kaart op een van de beide bonnen van die kaart, welke voor bedoeld tijdvak geldig zullen worden ver klaard, desgewenscht in plaats van boter gesmolten rundvet zullen kun nen koopen. In verband hiermede is bepaald, dat van Dinsdag 14 Octo ber tot en met Zaterdag 1 November a.s. de met 39 genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht zal geven op 250 gr. boter of 200 gr. ge smolten rundvet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend ge smolten rundvet, dat verpakt is in -bekers of tabletten, waaro-p de woorden „zuiver gesmolten rundvet" zijn aangebracht, op genoemden bon zal mogen worden verkocht. De prijs hiervan is vastgesteld op 1.25 per kg, d.i. dus 0.25 per rantsoen van 200 gram. Het aldus in distribu tie te brengen vet bestaat voor 100 pet. uit zuiver gesmolten rund vet van versehe en goede kwali teit. In verband daarmede is dan ook de per bon beschikbare hoeveel heid gesteld op 200 gr, d.i. dus het normale vetrantsoen, gelijkstaande met 250 gram boter. Houders van vetkaarten, die gesmolten rundvet op hun bonnen wenschten te betrekken, dienen de met 39 genummerde bon van de vetkaart zoo spoedig mogelijk doch in ieder geval voor Zondag 5 Octo ber a.s. bij hun slager in te leveren, waarvoor zij desgewenscht een ont vangstbewijs kunnen verlangen. Na i4 October zal de consument dan de 200 gram vet per bon bij den slager Jn ontvangst kunnen nemen. Na 4 October a.s. mogen geen vetbonnen meer bij de slagers worden inge leverd. Degenen, die op bon 39 van de vetkaart geen gesmolten rundvet be trekken, kunnen hierop in het tijd vak van 14 October tot en. met 1 No vember a.s. 250 gr boter koopen, Dit nummer bestaat uit 4 pagina's. VERDUISTER GOED1 ZON 26 Sept. onder: 19.3-1 27 Sept. op: 7.3-3 MAAN 26 Sept. op: 13.58 onder: 23.01 27 Sept. Eerste kwartier. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSION BEWONERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat ZATERDAG 27 SEP TEMBER 1941 tusschen 912 uur en MAANDAG 29 SEPTEMBER tusschen 912 uur of 1.3-04 uur- bij den Distributiedienst Oude gracht 168, ingang Ridderstraat, formulieren MD 121 ter verkrij ging van vaste brandstoffen voor de maanden October en November 1941, voor kamer- en pensi-on-be- won-ers, kunnen worden afgehaald. Deze aanvraagformulieren wor den uitsluitend verstrekt aan kamerverhuurders en pensionhou ders, die HAARDEN en KACHELS stoken. Voor kamers, welke ver huurd, resp afgestaan zijn aait ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en verdere familie leden, benevens kostgangers, mogen geen extra vaste brandstoffen wor den verstrekt. (Met kostgangers worden bedoeld degenen, die hui selijk verkeer genieten.) De formulieren moeten Dinsdag 30 September, of Woensdag 1 October a.s. weer bij den Distribu tiedienst worden ingediend, onder overlegging van alle distributie- stamkaarten van degenen, waar voor extra vaste brandstoffen worden aangevraagd. Aanvragen, die na 1 October 1941 worden ingediend, worden niet meer in behandeling genomen. Alkmaar, 26 September 194-1. De Leider voornoemd, H. BAKKER. waarop de normale reductie zal worden verleend. Met nadruk wordt er op geweizen, dat voor 1 October a.s. geen boter op bon 39 mag wor den afgeleverd. Wellicht ten overvloede wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de met „39" genummerde bon van de vetkaart geen extra bon is, zoo dat daarnaast voor het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. nog slechts een bon van de vet- kart zal worden aangewezen, voor het koopen van 250 gram boter» Voorts zullen voor dat tijdvak twee bonnen van de boterkaart worden aangewezen, elk recht gevende op 250 gram boter, doch niet op rund vet. Voor de houders van boter- kaarten brengt de bovenomschreven regeling dus geen enkele wijziging in den normalen gang van zaken. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bijzonderheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, vermeid. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Door de marechaussee alhier werd aangehouden de 23-jarige slager S. afkomstig uit Amsterdam, die wordt verdacht omstreeks half September j.l. in- Heiloo een rij-wiel te hebben ontvreemd. Dit rijwiel werd door verdachte per trein naar Santpoort verzond-en, waar hij het dacht te verkoopen. Toen,, dat niet lukte, zou hij de fiets in die ge meente ergens hebben laten staan. Een onderzoek wordt ingesteld of de beweringen van verdachte juist zijn-. Wie de eigenaar van het ont vreemde rij-wiel zou kunnen zijn, wordt thans te Heiloo onderzocht. Voorts heeft S. aan een koopman te Heiloo een viertal rijwielen ver kocht, die hij te Am-sterdam van een onbekende zou hebben ontvangen om aan den man te brengen. Voor de mooeite zou verdachte dan een zeker bedrag ontvangen. De „onbe kende" is te Amsterdam nog niet kunnen worden opgespoord, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hij slechts leeft in de fantasie van ver dachte S. Of de-ze rijwielen wellicht zijn ontvreemd zal het verdere on derzoek moeten uitwijzen. Een viertal rijwielen werden in beslag genomen. S. werd naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. VARKENSPEST. Onder de varkens van een drietal veehouders aan den Groe- neweg en Nesdijk te Bergen is de varkenspest uitgebroken. DE PROVINCIALE ZIEKEN HUIZEN. Verpleegkogten verlaagd. Blijkens de verslagen der Pro vinciale Ziekenhuizen van Noord holland zijn de verpleegkosten in de drie inrichtingen te Sant poort, Bakkum en Medemblik over 194Ó opnieuw gedaald, ten deele dank zij een betere bezetting. De provinciale bijdragen konden dan ook op lagere bedragen wor den bepaald dan over 1939. KAAS GEMAAKT ZONDER VERGUNNING. In een perceel onder de ge meente Sij'bekarspel zijn door amb tenaren van den crisisopsporings- dienst 12 kazen in beslag genomen, die waren gemaakt zonder de ver eischte vergunning. Procesverbaal tegen den niet bevoegden kaasmaker volgde bovendien. SCHAPEN VERMIST. Geslacht in de weide? Uit een weide onder de ge meente Wieringen werd een schaap ontvreemd. Op een nabij gelegen weiland werd door de politie een groote plas bloed gevonden, zoodat het schaap waarschijnlijk daar is geslacht en vervolgen-s is wegge voerd. Ook van een nabij gelegen wei land werd nog een schaap vermist. Het onderzoek naar de daders heeft tot heden nog niet tot resultaat ge leid. SI i li I- H li!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1