De ruilverkaveling van het Geestmerambacht. PUBLICATIES De verplichte veelevering door middel van Veeruiling. Belangrijke buitengewone vergadering der Ver. tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. FILMME11WS. AGENDA. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK. Veertien maanden zijn 40 arbei ders, steenhouwers, timmerlieden, metselaars, leidekkers en handlan gers reeds met de tweede restauratie van de Groote Kerk bezig en thans is men zoover gevorderd, dat met October een aanvang zal worden gemaakt met het middenschip, de consistoriekamer, de heerenkamer en het poortje aan de Langestraat. Met de restauratie van dit poortje wordt reeds de volgende week be gonnen. Hiervoor zal het noodig zijn, dat het verkeer wordt omge legd. Van het Zevenhuizen komen de, zal men den kant van 't politie bureau moeten houden, terwijl men van de Koorstraat rechts voor den boekhandel van ter Burg naar de Langestraat moet oversteken. Wij hebben over het werk eens een praatje gemaakt met den op zichter, den heer ter Linde en den werkbaas Bijl, beide uitstelAmde vaklieden die er zich van bewust zijn, dat door de restauratie van de Groote Kerk ons Noorderkwartier in het bezit komt van een hersteld machtig bouwwerk uit de middel eeuwen, dat getuigenis zal afleggen van de kunde der vakmenschen uit het voorgeslacht, die in groote gods vrucht bouwwerken van een onver gelijkelijke schoonheid wisten te scheppen. Met groot enthousiasme vertelden zij ons, dat de leiding van de restau ratie er naar streeft, het gebouw weer in zijn oorspronkelijke schoon heid te herscheppen. Evenals vóór 15 jaar bij de eerste restauratie, heeft men onweerlegbare aanwijzin gen gevonden, dat oorspronkelijk de muren gevoegd zijn geweest, al staat wel tevens vast, dat het stucwerk er reeds heel vroeg op is aange bracht. Met de steenen gewelfvelden is dit niet het geval, zoodat deze op nieuw weer gestuct worden, ter wijl de muren van de stuclaag wor den bevrijd. Wie thans reeds in het koor het spel van het licht op de be vrijde baksteenen muren aan schouwt, krijgt wel een indruk van de pracht, die thans naar voren komt, welke pracht nog verhoogd wordt door de restauratie van de fraaie kolommen. Met gevoel voor schoonheid spra ken beiden ons van de vroegere restauraties, waarvan, vooral door die, waarbij de buitenmuren met be- tonsteen waren gerestaureerd, het bewijs werd geleverd, dat men des tijds geen begrip had voor het ka raktervolle van den handvormsteen. De restauraties niet baksteen waren van oudere data en niet zoo leelijk, dat men die zal vervangen. Als er geld overblijft, zal dit met den be- consteen wel geschieden. De daar voor benoodigde steen is reeds aan gekocht en het is maar te hopen, dat de geldmiddelen ook dit herstel zul- ien toelaten. Toen vóór 14 maanden de tweede restauratie ter hand werd genomen, werd allereerst het slechtste en ge vaarlijke gedeelte van de kerk on derhanden genomen. Daarvan is nu het dak hersteld en met nieuwjaar zullen 't koor en de kooromgang ge reed komen. Het grootste gedeelte van het dwarsschip, met uitzonde ring van de beide eindgevels, ,is reeds vóór 15 jaar gerestaureerd. Nu worden de beide eindgevels plus de bijgebouwen onder handen genomen, zooals de consistoriekamer, de heerenkamer en de librije, waar door het noodig wordt, de kerk te sluiten tot Augustus 1942. Als men met het voorgenomen werk gereed is, zal men tijdelijk de kerkdiensten kunnen houden in het dan gerestaureerde gedeelte. Daarna zal het groote schip met zijbeuken en zijkolommen onder handen worden genomen. Voor dit werk denkt men 2 jaar noodig te hebben, zoodat verwacht wordt, dat men met de geheele restauratie in het voorjaar van 1944 klaar zal zijn. Een mooi stuk werk wordt er door den kunstenaar-restaurateur, Gerard Jansen uit den Haag, in het tongewelf in het koor verricht. Deze artist is daar n.l. bezig met de op dit gewelf aangebrachte voorstel ling van „Het laatste oordeel" te restaureeren. Vóór 50 jaar werd dit uit 1518 dateerende tongewelf in hef Rijksmuseum te Amsterdam onder gebracht. Thans heeft dit weer zijn oorspronkelijke plaats gekregen en zullen de kerkgangers het evenals het voorgeslacht uit de 16e eeuw in zijn oude schoonheid kunnen aan schouwen. De restauratie van de Groote Kerk is voor Alkmaar en zijn omgeving wel een werk van zeer groote betee- kenis. ALKMAARSCHE KAMERMUZIEKVEREENIGING BESTAAT 25 JAAR. Er is dit jaar een jubilaresse wier zilveren feest niet „in stilte" her dacht zal worden, maar te Wier eere zelfs een extra mooi concert zal worden gegeven. Dat concert is trouwens begrijpe lijk als men bedenkt, dat de jubilee- rende vereeniging volkomen aan de harmonie der klanken gewijd is en zich in het bijzonder heeft bezig ge houden met het arrangeeren van de zoogenaamde kamermuziek. In 1916 werden door mej. A. C. Gouwe en de dames G.en K. Blom, in samenwerking met den oud-wet houder Jan de Wit, eenige concerten in het genre der kamermuziek voor bereid welke zoodanig succes had den, dat men besloot tot het stichten van een organisatie welke dergelijke concerten voortaan elk jaar zou kunnen geven. De belangstelling was groot en een 500-tal leden trad tot de nieuw opgerichte vereeniging toe. Thans na een kwart eeuw kunnen de bestuurderen terugzien op een reeks buitengewoon geappre cieerde uitvoeringen waaraan de be kendste musici uit binnen- en bui tenland hun medewerking verleend hebben. Van de pianisten zijn hier o.a. op getreden Frederic Lamond, Dirk Schafer, Myra Hess, Jan Smeterlin, Cor de Groot en Theo v. d. Pas. Zangers en zangeressen waren Aaltje Noordewier-Reddingius, Ilona Durigo, Charles Panzéra, Max Kloos, Berthe Seroen, To van der Sluis. Van de violisten noemen wij Carl Flesch, Stefi Geijer en Erna Rubin stein en van de cellisten Gerard Hekking, Harry Son, Raija Garbou- sopa en Van Leeuwen Boomkamp en van de verdere instrumentalisten Rosa Spier (harp) en Haakon Sto- tijn (hobo). Van de kwartetten en sextetten noemen wij o.a. het Hol- landsche strijkkwartet, het Budapes- ter strijkkwartet, het- Böhmische strijkkwartet, het Capet-kwartet en het Concertgebouw-sextet. In 1916 begon men met twee con certen per jaar, later werden dat er vier, maar den laatsten tijd kon men er noodgedwongen weer niet meer dan twee geven. Het bestuur bestaat thans uit mej. A. C. Gouwe, mej. Annie Veenen- bos en den heer mr. F. A. Josephus Jitta. Het ligt in de bedoeling het zil veren feest in November te vieren met een buitengewoon concert, waaraan o.a. Joh. Röntgen (piano) Annie Woud (zang) en Lourens Bogtman (zang) zullen medewerken. Men hoopt dat in dit jubileum jaar vele nieuwe leden zich zullen opgeven, daar het ledental de laatste jaren zeer geslonken is, een alge meen verschijnsel bij muziekvereeni- gingen, welke in de jaren van de radio-concerten vele luisteraars ver loren, die ten onrechte van mee ning waren, dat om het maar eens populair uit te drukken muziek in blik evengoed is dan wanneer ze versch wordt opgediend. Tenslotte mag bij de herdenkhu De provincie zal f 283.000 moeten bijdragen. Ten aanzien van de voorgeno men ruilverkaveling van het Geest merambacht, waarvan het eerste blok in een eind October te houden vergadering onder leiding van ge deputeerde J. Saai zal worden be sproken, vernemen wij nog de vol gende bijzonderheden: Het gaat hier om het gebied tus- schen den westelijken proefpolder en de trambaan SchoorldamWar- menhuizen. Het is echter de bedoe ling om het gedeelte dat Is gelegen tusschen de trambaan en de vaar- sloot naar de sluis te Schoorldam, ook in de verkaveling te betrekken, maar op het oude peil te laten. Het te verkavelen gedeelte is groot 290 ha., waarvan 10 ha. groote tocht- slooten. Van de resteerende 280 ha. beslaan de slooten ongeveer 28 ha. en de cultuurgrond 252 ha. Deze landerijen zijn alleen langs het wa ter te bereiken. De bodemkundige gesteldheid en ontwatering van vele perceelen verkeeren in minder goeden toe stand, terwijl de hoogteligging van het terrein zeer verschillend is. Het peil van het Geestmerambacht is 1 40 m.NAP, in den Grebpolder, een onderbemaling in het blok, is het peil 2.26 m.—NAP. Hoe men denkt te werken. Ten aanzien van de werkwijze wordt aanbevolen, om als eerste phase van de saneering in het eer ste blok goede kavels te maken zon der in de eerste plaats te letten op de eigendomsverhoudingen, omdat de perceelen van één eigenaar niet alleen over dit blok, maar over den geheelen polder verspreid liggen. Zijn de blokken aldus bewerkt, dan zal een min of meer administratieve slot-ruilverkaveling moeten volgen om de verspreid liggende perceelen van één eigenaar tot een of enkele kavels aaneen te voegen. Wanneer men zich een volledige saneering van het Geestmerambacht ten doel stejt, moet men zich afvra gen welke eischen de grove tuin bouwbedrijven, welke immers verre weg het grootste oppervlak inne men, stellen aan de meest doelmati ge en economische exploitatie. De grond behoort een goede struc tuur te hebben en de beheersching van den waterstand dient in ver band met den zeer hooge eischen stellenden tuinbouw zoo volledig mogelijk te zijn. Om dit te bereiken is het niet mogelijk het bestaande net van waterloopen te behouden en zal het noodig zijn, den grond in tensief te herontginnen, waarbij de pikklei zooveel mogelijk naar bene den moet worden gewerkt. Door spitten van den grond tot pl.m. 1 m. diepte is hiervoor gewenscht. De waterhuishouding van den grond wordt hierdoor aanmerkelijk verbe terd en voor het behoud daarvan wórdt mede drainage toegepast. Aangezien uit financieele overwe gingen aan een totale egalisatie van het terrein niet te denken is, is de mogelijkheid onder het oog gezien vaksgewijze te egaliseeren, waar door de groote hoogteverschillen verdwijnen en deze van 10 tot 20 c.m. zullen zijn. Daartoe worden 7 afdeelingen gemaakt. Nieuwe wegen. In het blok zijn eenige wegen ontworpen, welke aansluiting zul len geven op den weg langs het N.- Holl. kanaal en den prov. weg Koe dijkHeerhugowaard. Voorts is er rekening gehouden met een verbin ding SchoorldamWarmenhuizen, welke laatste weg een onderdeel van een hoofdweg Schoorldam Oudkarspel vormt. De bemaling. In de bemaling zal eerst tijdelijk voorzien worden. De Grebpolder zal, zij het in gewijzigden vorm, als on derbemaling blijven bestaan. De kosten. De comm. acht de totstandkoming dezer werken van groote beteeke- nis zoowel voor den grond in het blok als voor den geheelen polder Geestmerambacht. Ruilverkaveling zonder peilverlaging en herontgin ning zou geen afdoende verbetering geven. De kosten van 't werk zullen, ook al wordt 100 pet. van de arbeidsloo- nen door het rijk bijgedragen, te hoog worden voor de ingelanden. Uitvoering van het werk zal alleen mogelijk zijn, indien de provincie bereid is, in de bijkomende kosten 'n belangrijken steun te verleenen. Be rekend wordt, dat de waardevermeer dering van het land pl.m. 1000 per ha. zal bedragen, terwijl reke ning wordt gehouden met een land- aanwinst van 5 ha van 3000 per ha. Aan de provincie zal dan om een bijdrage moeten worden gevraagd van 283.000. De ruilverkavelingskosten worden berekend op pl.m. 1000 per ha. De ruilverkavelingsrente welke gedu rende 30 jaren zal moeten worden betaald, zal dan ongeveer 50 per jaar en per ha. bedragen. van dat jubileum zeker niet een woord van hulde ontbreken aan het adres van mej. A. C. Gouwe, die de vereeniging mede heeft opgericht en sindsdien niet alleen altijd bestuurs lid is gebleven, maar nimmer tijd of moeite gespaard heeft als het er om ging de organisatie waaraan zij haar beste krachten gewijd heeft, in breeden kring bekend en gewaar deerd te maken. PIANO-RECITAL. De uitnemende pianiste Anneke Wester zal Zaterdagmiddag 4 Oct. om half drie een piano-recital geven in de kleine zaal van de Harmonie. Haar programma ver meldt werken van Chopin, Franck, Gfanados, Ravel en Strawinsky, Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 173'6 is opgenomen zijn besluit van 8 September 1941 waarbij is vast gesteld. een Arbeidsovereenkomstenbe- sluit voor het personeel van de vaste kern van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge meentesecretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijg baar. Alkmaar, 26 September 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris. A. KOELMA. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Koedijk aange troffen een Airedale terrier, pl.m. IK jaar oud, reu, lief karakter, bruine kop, zwart dek, br. pooten, forsch gebouwd; droeg bruinen ronden halsband zonder penning. Liefhebbers kunnen zich vervoe gen bij mevr. dr. den Hartogh te Koedijk of bij den inspecteur van de Dierenbescherming te Alkmaar, den heer C. Verwer, Baanstraat' alhier. VOORKOMING VAN BRANDGEVAAR. Wij wijzen onze lezers op een onder dezen titel in dit blad voor komende publicatie van den burgemeester. ONS NIEUWE FEUILLETON. Wij beginnen in ons nummer van morgen een nieuwe feuilleton, geti teld ,,De Tijger", de spannende ge schiedenis van de ontmaskering van een der meest cynische Zweedsche misdadigers. BEVOLKING. Onderstaande personen, vluchte lingen uit Den Helder, worden ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Anthonie C. van Kampen, geboren te Hellevoetsluis, 28 Augustus 1911; Johannes R. Poort, geboren te Nij megen, 17 Augustus 1916, beiden gekomen uit Schagen. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE HOORN. Voor het nieuwe cursusjaar van de rijkstuinbouwschool, dat op 15 Sep tember j.l. is aangevangen, bleek zeer groote belangstelling te bestaan. Er konden 48 leerlingen worden toe gelaten. De eerste voorbereidende klas moest gesplitst worden. De school telt op het oogenblik, in 4 klassen, 87 leerlingen, een aantal, dat nog nooit eerder is voorgekomen. Nieuw toegelaten werden o.a. tot de eerste voorbereidende klas: G. Bakker, G. Besseling en W. Reus, N. J. Sas, Jb. Giling en A. P. Schouten te Berkhout, A. de Geus te Zuid- scharwoude, D. Jonker te Oudkarspel en F. v. Stipriaan te Heerhugowaard; tot de tweede voorbereide klas: C, Asma te Andijk, F. de Haas en J. J. H. Vlas te Alkmaar, J. P. A. Rosier te.Bergen-Binnen en J. Reus te Berkhout. VERBODEN VERVOER. Te Zijpe is een arbeider uit Den Helder aangehouden, die op zijn rijwiel een zak met 35 kilo tarwe en een zak met 24 kilo erwten ver voerde. Nadat hij de tarwe en erw' ten had afgegeven en procesverbael was opgemaakt, "mocht hij naar zijn woonplaats terug keeren. AANBESTEDING. Het gemeentebestuur van Gronin gen heeft de ophooging met circa een millioen m3 zand van de ter reinen, bestemd voor een nieuwe centrale begraafplaats, opgedragen aan de op een na laagste inschrij vers, de heeren van Hattem en Blankevoort te Beverwijk en Haar lem, voor 892.500. EEN VERKOOPING BIJ LOTING. Woensdagmiddag had de ver- kooping plaats van het huis en erf van wijlen den heer L. Groot te Nieuwe-Niedorp door notaris de Boer van Hoogwoud. Een en ander was getaxeerd op f 6000, voor wel ken prijs vier liefhebbers waren. Na loting was de gelukkige de heer Jongejan uit Waarland. NOORDSCHARWOUDE. Door een ruit gevallen. - Don derdag is mevr. van S. van het Grenspad door een ruit gevallen, waarbij zij een bloedende wonde aan de keel opliep, zoodat dokters hulp noodzakelijk was. TURKIJE'S NEUTRALITEIT. Berlijn, 26 Sept. De A.N.P.-corres- pondent meldt: In verband met den druk, waaraan Turkije vooral den laatsten tijd is blootgesteld, ver luidt dat Ankara eek verklaring zal publiceeren volgens welke het vast besloten is zijn neutraliteit onder alle omstandigheden te handhaven. Groote partij boter gestolen. - Gisternacht is een inbraak ge pleegd in de opslagplaats van den boter- en kaashandel Daniels en Co. aan de Prinsegracht te Am sterdam. Een hoeveelheid van 680 kg boter werd door de dieven buitgemaakt. HINDERWET. Bij besluit van heden is de be slissing op het verzoek van den heer R. W. ZAADNOORDIJK, al hier, om vergunning tot het vervan gen van een gasoven door een heeteluchtoven in het peceel Over- diepad nr. 3, verdaagd. Alkmaar, 25 September 1941, De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. De provincie stelt f 100000,— beschikbaar voor saneering van den veestapel. De vereeniging tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee en andere veeziekten in N.H. kwam heden in het Gulden Vlies, onder voorzitter schap van den heer H. K. Koster uit Wieringerwaard, in een buitengewo ne vergadering bijeen. Het hoofddoel van deze bijeen komst was een poging om de ver plichte veelevering, door middel van verruiling, dienstbaar te maken aan de saneering van den veestapel. Van den commissaris der Provin cie was een toezegging ingekomen om hiervoor uit de Provinciale kas een maximumbedrag van 100.000 beschikbaar te stellen a raison van 25 per dier. Deze bijdrage zal alleen worden toegekend bij algeheele vrijmaking van de koppels en de reactiedieren. Dit beteekent, dat in de eerste plaats voor de verplichte levering alleen reactie-dieren worden afgemaakt. Voor de daarna nog overblijvende reactie-dieren, kunnen reactie-vrije dieren worden ingeruild uit reactie- vrije koppels of koppels waarin het reactie-percentage of heel laag of belangrijk is verminderd. Eigenaren van dergelijke veekop pels die beschikken over goede nog niet te oude melkkoeien zonder ge breken, die deze voor veiling be schikbaar willen stellen, krijgen van de voedselcommissaris voorloopig uitstel van de verplichte levering en worden verzocht opgave aan het kantoor van de vereeniging in het Landbouwhuis te doen. Deze regeling is voor het gezond worden van onze veestapel wel van groote beteekenis. De veevoeder positie vordert nu eenmaal, dat iedere veehouder zijn veestapel moet inkrimpen. Ons volksbelang vodert, dat in de eerste plaats de reactiedieren worden opgeruimd. Het individueele belang van den veehouder, die een t.b.c.-vrije stal heeft, brengt echter mede, dat hij zijn t.b.c.-vrij dier niet ruilt met een t.b.c.-lijder van zijn buurman, omdat het t.b.c.-vrije dier bij de overname voor de slacht' nu eenmaal meer op brengt. Nu de mogelijkheid bestaat, dat zoo'n veehouder voor de ruiling uit de overheidskas een toelage ont vangt, lijkt het ons mogelijk de veestapel in N.H. t.b.c. vrij te ma ken en zeker verdient het voorbeeld van de provincie N.H. navolging. Wanneer toch boer A, die een t.b.c.- vrije stal heeft, vier koeien moet leveren, evenals boer B wiens stal dit reactiedieren bestaat, dan behoeft het geen betoog, dat het voor ons volksbestaan beter is dat boer B acht reactie-dieren levert0 en vier t.b.c.-vrije dieren van boer A ont vangt, dan dat beide ieder vier dieren inleveren. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een bijzonder woord van welkom tot het lid van Ged. Sta ten, den heer J. Sud, aan wiens ini tiatief het wel te danken is, dat de provincie het geld voor de sanee ring beschikbaar stelt. Spr. betreurde voor de slacht offers-verslaggevers het ophef- fingsbesluit tot het verdwijnen van verschillende dagbladen, ook, om dat daardoor voor de vereeniging een propaganda-object vervalt. Moge een drukker bezoek van de vergaderingen daarvan het gevolg zijn. De notulen van den secretaris, den heer E. Koster, werden onver anderd vastgesteld. Het gevolg zal zijn, dat thans nagenoeg alle B- leden A-leden kunnen worden. Aan de orde was hierop het vast stellen van de begrooting voor het dienstjaar 1 Mei 1941-30 April 1942. Deze begrooting werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 1303.68. De secretaris deelde mede, dat een ontwerp-wijziging gereed is van het reglement voor de invoe ring van een andere strafmaat in te stellen. Voorts deelde hij mede, dat het provinciaal bestuur 18 Sept. heeft besloten, behoudens goedkeuring van den secretaris-generaal, de bovengenoemde subsidie voor de saneering van den veestapel groot 100.000 beschikbaar te stellen. De voorzitter sprak hierover zijn voldoening uit en veronderstelde, dat de regeling het best door de plaatselijke vereenigingen tot stand kan worden gebracht. (Wordt vervolgd). VOORKOMING VAN BRANDGEVAAR. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis, dat het zeer ge wenscht is kachels, rookkanalen en schoorsteenen, welke in het komen de stookseizoen gebruikt zullen worden, vóór het stoken behoorlijk door een vakman te laten nazien en, zoo noodig, te laten herstellen. Nadrukkelijk wordt er op gewe zen, dat brand reeds kan ontstaan bij een klein, gemakkelijk te ver helpen, gebrek aan kachel, rook kanaal of schoorsteen. Het brand gevaar neemt toe, wanneer de kachel wordt gestookt met brand stoffen, waarvoor zij eigenlijk niet geschikt is. Met laatstgenoemde mogelijkheid zal dezen winter re kening moeten worden gehouden. Brand kan vooral in de huidige omstandigheden rampzalige gevol gen voor den betrokkene hebben. Vervanging van het verbrande is niet altijd mogelijk en zal tot zeer hooge kosten kunnen leiden, welke wêllicht niet, of niet geheel, door verzekering gedekt worden. Met het oog hierop verdient het aanbeveling alle kachels, enz,, tijdig te laten nazien en de schoor steenen behoorlijk te laten vegen. De aandacht wordt tenslotte ge vestigd op het bepaalde in artikel 4, le lid, der Algemeene Politie verordening, krachtens hetwelk de gebruiker van een perceel met een of meer schoorsteenen moet zorgen, dat deze, ongeacht of daarin gedu rende het geheele jaar of alleen ge durende den winter wordt gestookt, ten minste éénmaal in het jaar en wel in de eerste helft daarvan ge veegd worden. Alkmaar, 26 September 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Victoria-Theater. In dit theater wordt de succes film: Duikbooten.... koers west, ge prolongeerd, wat wel bewijst dat men hier met een zeer interessant filmwerk te doen heeft. De hoofdrol len worden schitterend gespeeld door Herbert Wilk, Hse Werner. Heinz Engelmann e.a. Harmonie-Theater. Onder den veel belovenden titel: Dat komt er van, brengt het Harmo nie-theater een zeer amusante film. De geschiedenis is vol verrassingen en bezorgt de toeschouwers groote vroolijkheid. Paul Hörbiger, Fita Benkhoff (als de revue-danseres), Johannes Riemann en Theo Lungêh vervullen de hoofdrollen. Cinema. In het Cinema-theater wordt de romantische bravour-film van Hans Albers: Trenck de Pandoor, waarin Albers niet minder dan drie rollen vervult, nog eens onder de verdien de aandacht van de liefhebbers ge bracht. Sibylle Schmitz, Kathe Dorsch en Hilde Weisner vervullen de vrouwelijke hoofdrollen. Alkm. Bioscoop-Theater. De Afgod van Parijs is de groote film van Gustaf Gründgens, die zijn rol van Debureau in het oproerige Parijs in 1830 of buitengewone wijze speelt. Een film vol actie en roman tiek. Sybille Schmitz speelt ook een belangrijke rol evenals Ralph A Ro berts als koning Karei X. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van 24 September. Clandestien geslacht. Voor den economischen rechter compareerde Woensdagmorgen weer een heel rijtje smokkelaars en an dere distributiezondaren. Eenige menschen, die clandestien hadden geslacht, kregen straffen tot 9 maanden opgelegd. Handel in bonnen. Verleden week stond een Hoorn- sche bakker terecht, die een groote partij bloembonnen had gekocht van een Alkmaarschen handelsrei ziger, in dienst bij de firma T. De bonnen waren afkomstig van den boekhouder van deze firma, die ze, volgens de beweringen, van bak-T kers had cadeau gekregen. De par tij was voor 160 verhandeld. Thans stond de boekhouder, D. uit Alkmaar, terecht. Hij had 12000 bloembonnen gehad, waarvan hij acht maal 720 had verhandeld via den handelsreiziger. Hij beweerde, dat de. bonnen af komstig waren van winkeliers, aan wie bloem was geleverd, hetgeen niet mocht. Verdachte kon met de bonnen geen kant heen en trachtte ze daarom te verkoopen om van het geld andere bonnen te koopen, waarop de firma wel weer meel kon krijgen. Hij had het gedaan om de winkeliers, die op hun bloem bonnen bij de koekfabrieken geen koek meer konden krijgen en voor wie de firma T. geen gemengd meel had, te helpen en om tenslotte te voorkomen, dat de firma schade leed. De rechter twijfelde een beetje aan' de juistheid van het verhaal en de officier vorderde tegen den boekhouder 750 of 80 dagen, met verbeurdverklaring van een deel an de opbrengst der bonnen, zijn Bioscopen. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Trenk de Pandoer (rom.) Eiken leeftijd. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De afgod van Parijs (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Dat komt er van (hum.- sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdagavond geen voorstel ling. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Duikbooten - koers west (rom.-sens.) (Geprolongeerd). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vr jcag 26 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden André du Lancelle. Zaterdag 27 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, revue Met vol gas vooruit. Zondag 28 September. 3 uur, Sted. Muziektuin, concert Postfanfare. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van De Kettinghandelaar, volks schets in 5 bedrijven. de 120. De rechter veroordeelde verdachte tot 500 of 50 dagen, met verbeurdverklaring van de 120. Een ander geval van bonnenhan- del betrof den caféhouder M. uit Anna-Paulowna. Die had van zeke ren B. als betaling voor genoten consumptie eenige boterbonnen in ontvangst genomen, hetgeen niet geoorloofd is. De bonnen in kwestie waren door B. op zijn beurt gekocht van zekeren J., een jongeman, die ze van zijn patroon had gestolen. Verdachte wist dat echter niet. De officier vorderde 80 of 20 dagen. Vonnis 60 of 15 dagen. Meergenoemde B. kreeg, omdat hij de bonnen van J. had gekocht voor 1 per stuk, dezelfde straf voor zijn verboden handel. De „tankstationbediende" W. uit Anna-Paulowna, die ook bonnen van J. had gekocht, werd over een zelfde kam geschoren. De Alkmaarsche koopman J., die zonder vergunning fietsbanden had laten vervoeren en daarvoor terecht' stond, kwam met een bepaling op de proppen, waarin voor vervoer van fietsbanden dispensatie was ver leend. Dat gaf eenige sensatie, want het was niet bekend. Na eenig on derzoek bleek de koopman gelijk te hebben, zoodat ontslag van rechtsvervolging volgde. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2