DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De vernietiging der van Kiëf, Sovjetlegers ten O. STAD EN OMGEVING J® De strijd in het Oosten. Vliegveld op Malta gebombardeerd. WIJZIGINGEN IN HET PROVINCIAAL BESTUUR. Besluiten van den burgemeester. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote f Aleto vt_ contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, IMste Jaargang No. 228 postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 27 September 1941 Daiischland slri Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 26 September. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt bekend: Zooals in een extra bericht wordt medegedeeld, duurt de vernietiging van de ten Oosten van Kiëf nog ingesloten resten van den vijand onverbiddelijk jdt voor Europa voort. Het aantal gevangenen is tot 492.000 gestegen. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. De luchtmacht heeft in het gebied rondom Charkof, Tula en Moskou spoorlijnen en bewapeningsbedrij- ven vernield. In het zeegebied rondom Enge land wierpen gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een groot koopvaardijschip in brand. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. De slag ten Oosten van Kiëf. Berlijn, 26 Sept. (D.NïB.) Ter aan vulling op het legerbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde nog het volgende: In een onwaarschijnlijk korten tijd nadert de reuzenslag in hét gebied ten O. van Kiëf zijn einde. Volgens het legerbericht van vandaag kan binnenkort reeds de vernietiging van de laatste resten van den vijand daar verwacht worden. Het aantal krijgs gevangenen weerlegt de beweringen van den tegenstander volgens welke Boedjenny er in geslaagd zou zijn zijn legers in hoofdzaak aan omsin geling te onttrekken. De gevolgen der Sovjetverliezen zullen zich ook in de toekomst nog doen gevoelen. De Sovjets tasten thans door tegen aanvallen het Duitsche front af om na te gaan op welke plaatsen nieuwe Duitsche offensieve opmarschen ver wacht moeten worden. Al is het sei-' zoen ook reeds ver gevorderd, men heeft toch overal reeds ingezien, dat ook in de wintermaanden geen ver mindering kan worden verwacht van den druk der Duitsche troepen op de Sovjetlegers. Strijd op diverse deelen van het front. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) Van be voegde zijde verneemt het D.N.B. dat sterke formaties van het Duitsche luchtwapen op 25 Sept. de Sovjet stellingen in het Z. deel van het O.- front met succes hebben aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bestookten Sov jet infanterie en artillerie stellingen. Een zware regen van bommen sloeg talrijke bunkers en mitrailleurnesten der bolsjewisten stuk. Door vuur der boordwapens en welgerichte bom men op door bolsjewisten bezette plaatsen raakten de voor dekking gebruikte huizen in brand. Verschei dene succesvolle treffers werden ge plaatst op een belangrijk spoorweg traject, dat vernield werd. Ook in den N. sector van het O.- front werden Sovjetstellingen en troepenconcentraties met succes met bommen van allerlei kaliber be stookt. Talrijke stellingen der Sovjet artillerie en luchtafweer werden met voltreffers buiten gevecht gesteld. Bomtreffers op veldversterkingen der infanterie bracht den bolsjewis ten zware verliezen toe. Groote ver woestingen werden aangericht in bolsjewistische wagenparken. Welge richte bommen verbraken een spoor wegtraject en staken talrijke door de Sovjet groepen bezette plaatsen in brand. Op het Ladogameer hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een Sovjet- convooi aangevallen. Zes schepen van het convooi werden met bom treffers tot zinken gebracht. Nog drie Sovjetschepen werden bij een landingspoging der-bolsjewisten met bommen getroffen. De zuiveringsactie. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) In het Z. deel van het O.-front hebben de Duitsche troepen op 25 Sept. met succes een zuiveringsactie onderno men in het gevechtsgebied. Hierbij werden talrijke bolsjewistische haar den van verzet uit den weg ge ruimd. De Duitsche troepen maak ten ruim duizend gevangenen en vernietigden acht bolsjewistische pantserwagens. Verscheidene stuk ken geschut der bolsjewisten werden buitgemaakt. Op 25 Sept. onderna men de bolsjewisten in het Z. deel van het O.-front weer zonder suc ces ruiteraanvallen op de Duitsche stellingen in den sector eener divisie infanterie. Op een plaats reden 400 cavaleristen der Sovjets op de Duitsche infanterie-stellingen in. Op de ruiters volgde infanterie, welker optreden door pantsertreinen ge steund werd. Het grootste deel der bolsjewistische aanvallers werd in het .vuur der Duitsche wapens ver nietigd. De Duitsche troepen maak ten talrijke gevangenen en verover den een groote hoeveelheid oorlogs materiaal. Leningrad en Kroonstad bestookt. Berlyn, 26 Sept. (D.N.B.) Van be voegde zijde verneemt het D.N.B. dat Duitsche artillerie gisteren sche pen in de haven van Leningrad en batterijen in de haven van Kroon stad hebben bestookt. Het scheeps geschut en de batterijen der bolsje wisten werden tot zwijgen gebracht. In den N. sector hebben de Sov jets gisteren verscheidene pogingen gedaan, om met steun van pantser wagens den Duitschen opmarsch te stuiten. Al deze pogingen werden verijdeld. Italiaansch legerbericht. Rome, 26 Sept. (StefanL) Het hoofdkwartier van de Italiaansche wéermacht maakt bekend: In den afgeloopen nacht is het vliegveld Micabba op Malta op nieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Oost-Afrika: In den nacht van 24 op 25 Sept. hebben de gamizoens der vestingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aanvalspogingen van den vijand verijdeld. Den vijand werden verliezen toegebracht. Noord-Afrika: Levendige activi teit van onze artillerie aan het front va.n Tobrtek. Twee vijandelijke vliegtuigen, die in den middag van 24 Sept. Misoerata gebombardeerd, in scheervlucht met machinegeweer- vuur bestookt en ongeveer tien doo- den onder de inlandsche bevolking alsmede schade aan ^onnhuizen ver oorzaakt hebben, werden omlaagge- schoten. Een ander Engelsche vlieg tuig werd te Benghasi door den af weer op den beganen grond getrof fen en stortte brandend in zeë. REDE VAN RIJKSCOMMISSARIS TESBOVEN. Oslo, 26 Sept. (D.N.B.) Rijkscom missaris Terboven heeft een belang wekkende politieke rede gehouden. In zijn inleiding besprak de rijks commissaris de gebeurtenissen, wel ke tot 25 Sept. 1940 hebben 'geleid en zeide, dat de toen genomen be slissing eigenlijk slechts een for- meele bevestiging van den politie ken zelfmoord der oude partijen en der vroegere regeering is geweest. 25 Sept. 1941 is een historische dag geweest, waarop de principieele nieuwe orde in Noorwegen is be gonnen, welke door het Nasional Samling gedragen wordt. De geheele arbeid van dit jaar was rechtstreeks gericht op het doel, n.l. het overne men van de macht door het Nasional Samling. Vervolgens gaf de rijks commissaris uiting aan zijn wensch, dat het tweede jaar van de nieuwe orde beslissingen zal mogen brengen zoowel wat betreft de doelstelling van den revolutionairen strijd van het Nasional Samling op het gebied der binnenlandsche politiek alsook wat betreft de worsteling om het lot der germaansche volken. Namens de andere ministers dank te vervolgens minister dr. Lunde den rijkscommissaris. Duitschland en Noorwegen heb ben een gemeenschappelijken vij and, zoo verklaarde de minister, n.l. het bolsjewisme. Hij besloot met den wensch, dat Noorwegen spoe dig vrij en zelfstandig aan de zijde van het zegevierende groot-Duitsch- land zou mogen staan. HET GRENSCONFLICT TUSSCHEN PERU BN ECUADOR. Lima, 26 Sept. (D.N.B.) De regee ring van Mexico heeft de regeering van Peru meegedeeld, dat zij met het oog op de grensincidenten tus- schen Peru en Ecuador een nota aan de bemiddelende mogendheden ge zonden heeft, waarin zij voorstelt alle Amerikaansche staten op te roe pen tot een gemeenschappelijke actie teneinde het grensconflict bij te leggen. In haar antwoordnota deelde de regeering van Peru mede, dat zij bereid is een bemiddeling te aanvaarden. Peru, dat in geen enkel opzicht den vrede verstoort doch slechts de aanvallen van Ecuador heeft afgeweerd, wil gaarne vrede sluiten, doch moet elke bespreking ever een gebiedsafstand van de hand wijzen. Ontzettende toestand voor be volking van Leningrad. (D.N.B.) - De Times meldt, dat de bevolking van Leningrad het hard te verduren heeft, niet alleen door de voortdu rende beschietingen en bombarde menten, maar ook door het ontbre ken van water en electriciteit. Het openbare leven is dientengevolge volkomen gedesorganiseerd. De strijd in de lucht. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) Duitsche jagers hebben naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt inden strijd tegen Sovjet vliegtuigen op 25 Sept. aan het O.-front bijzonder veel succes gehad. In luchtgevech ten hebben Duitsche jagers 31 Sov jet-machines neergeschoten. Tien Sovjetvliegtuigen werden door af weergeschut neergeschoten en 25 op den grond vernield. Volgens tot dusverre ontvangen berichten heb ben de Sovjets op 25 Sept. in totaal 66 vliegtuigen verloren. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY OVER DE GRIEKSCHE BEVOLKING Berlijn, 26 Sept. (ANP). Reuter meldt uit Londen, dat de aartsbis- sschop van Canterbury verklaard heeft, verontwaardigd te zijn over het leed en de wreede behandeling van het Grieksche volk door zijn militaire meesters. Vele Grieken, aldus de aartsbisschop, zijn letterlijk aan verhongering blootgesteld. Met vreugde heb ik vernomen, dat de Britsche regeering alles in het werk stélt om de bevolking te helpen. De regeering hoopt aanzienlijke hoe veelheden levensmiddelen aan de Grieksche bevolking te kunnen zen den, welke echter niet in handen mogen vallen van hebzuchtige Duit- schers en Italianen. De bewering van den aartsbisschop van Canterbury, dat de Britsche regeering levensmiddelen aan de Grieksche bevolking stuurt, is onjuist zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde opgemerkt. Het zenden van levensmiddelen aan de Grieksche bevolking geschiedt via het Internationale Roode Kruis met medewerking van de Turksche roode halve maan, terwijl de Engel- schen bepaalde hoeveelheden mee sturen voor hun krijgsgevangenen. De Engelschen hebben bij hun af tocht uit Griekenland de voorraad schuren verwoest. Alleen de Brit sche hongerblokkade tegen de vroe gere bondgenooten is de oorzaak van het gebrek aan levensmiddelen in Griekenland. Wanneer thans het Roode Kruis uit Istanboel levensmiddelen zendt naar den Piraeus, dan bestaat de „Britsche verdienste" hoogstens daarin, dat het transporten toelaat, welke het toch niet verhinderen kan. Het is duidelijk, dat het tekort aan levensmiddelen in Griekenland aller eerst veroorzaakt wordt doordat de uit Griekenland wegtrekkende Brit sche troepen voorraadschuren ver nield hebben en men er van Britsche zijde tegen gewaakt heeft dat levens middelen den voormaligen bondge noot bereiken, zoolang Griekenland bezet gebied is. Wanneer het inderdaad juist zou zijn, dat het aan Britsch initiatief en Britsch medelijden te danken is, dat 'thans uit Istanboel levensmiddelen naar de Piraeus worden gezonden, dan is er geen enkele reden waarom ook de in West-Europa bezette staten als Nederland en België niet van eenzelfde goedgunstige beschikking zouden kunnen profiteeren, temeer daar voldoende waarborgen worden geschapen, dat deze voorraden niet naar Duitschland zullen gaan. Men heeft zich van Duitsche zijde zelfs bereid verklaard de distributie en controle aan de vreemde hulp organisaties over te laten. In dit licht bezien is de veront waardiging over de verhongering der Grieksche bevolking niets anders dan een schijnvertooning. BRIEF VAN ENGELSCHE GEESTELIJKEN AAN MAISKY. Berlijn, 26 Sept. (ANP). Het Sov jetpersbureau Tass meldt, dat een Engelsche bisschop en 14 Engelsche geestelijken van het graafschap Essex den volgenden brief- gestuurd hebben aan den Sovjetambassadeur te Londen, Maisky: „Gezien het feit, dat er vroeger tusschen ons oneenig- heid geheerscht heeft, achten wij het thans onzen plicht U onze sympathie en bewondering tot uiting te brengen over de roemvolle daden van het roode leger. Wij zijn er zeker van, dat ons in onzen gemeenschappelij ken strijd tegen de heidensche krachten van het fascisme de over winning geschonken zal worden en beloven het land der Sovjets, dat voor de beschaving der menschheid strijdt, onze hulp in woord en daad". Engeland, dat nog kort geleden het initiatief nam Rusland door den Vol kenbond te doen veroordeelen we gens den laffen aanval op het vrede lievende Finland, vindt thans geen woorden genoeg om zijn bewonde ring en vriendschap voor het anti godsdienstige bolsjewisme naar vo ren te brengen. Zijn verklaring raakt alle Europeecche staten, welke met Duitschland tezamen tegen de Sovjet- Unie strijden. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE KOOP V AARD IJ VLOOT - Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt, dat sedert 1 Augustus van dit jaar meer dan 900 opvarenden der Engelsche koopvaardijvloot om het leven zijn gekomen bij het vervoer van levens middelen naar Engeland. JAPAN BETREKT PETROLEUM UIT MEXICO, Tokio, 26 Sept. (D.N.B,) De olie verschepingen uit Nederlandsch- Indië en de Ver. Staten liggen als gevolg van de Amerikaansche blok- keeringsmaatregelen wel stil maar, zoo deelde de woordvoerder van het Japansche bureau van voor lichting mede, Japan blijft petro leum betrekken uit Mexico. Boven dien bestaan er nog steeds normale handelsbetrekkingen tusschen Ja pan en de Zuid-Amerikaansche landen. De afrekening geschiedt thans rechtstreeks, dus niet meer via New-York. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. DE BRITSCH-BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA TEGEN BULGARIJE. Ankara, 26 Sept, (D.N.B.) Door de Britsche- en Sowjet-propadanda wordt op het oogenblik een zenuw oorlog gevoerd tegen Bulgarije, al dus schrijft het officieuze Turksche blad „Oeloes". De bedoeling van Moskou is om met alle middelen de tegenwoordige politiek van de Bulgaarsche regee ring voor de Bulgaarsche openbare meening in miskrediet te brengen. Daar deze pogingen tot dusver ech ter geen succes hebben gehad, is ook niet aan te nemen, dat een voortzetting van deze politiek van provocaties, zooals zij door Moskou tegenover Bulgarije wordt gevoerd, met succes bekroond zal worden. Daarvoor zijn de militaire neder lagen der Sowjets te zwaar en van te groote beteekenis. ZEVEN CHINEESCHE LEGERS BUITEN GEVECHT GESTELD. Sjanghai, 26 Sept. (D.N.B.) De Ja pansche operaties, die de vorige week zijn begonnen in noordwest Hoenan, hebben, naar de woord voerder van het Japansche leger op de persconferentie heeft bekend gemaakt, in den loop van een week geleid tot buiten gevecht stellen van zeven Chineesche legers. Het staat echter vast, dat de Chineesche troepen geweldige verliezen heb ben geleden. NOG MEER LANDEN BIJ HET DRIEMOGENDHEDENPACT? Berlijn, 26 Sept. De A.N.P.-cor- respondent meldt: In gewoonlijk goed-ingelichte kringen acht men het niet onmoge lijk, dat het aantal bij het driemo- gendhedenpact aangesloten staten weldra zal worden uitgebreid. Na tuurlijk kan tevoren noch een da tum noch een naam genoemd wor den. Wat den datum betreft, zou de verjaardag van het pact daarvoor een uitgezochte gelegenheid zijn. Het lidmaatschap staat theore tisch voor eiken staat open, mits deze maar de nieuwe ordening er kent en het zijne er toe wil bijdra gen, dat de funeste overheersching van internationaal Jodendom en plutocratie wordt weggevaagd. De practijk sluit dan wel b.v, de Zuid- Amerikaan?che staten uit. Toch blijft ér nog een heele kring van landen, voor welke 't lidmaatschap van het pact naast theoretische ook practische waarde heeft, als Fin land, Spanje, Zweden, Portugal, Zwitserland, Turkije, waarbij spe ciaal gedacht mag worden aan de naties, die in offervaardigheid en Europeeschen zin aan den algemee- nen strijd tegen het bolsjewistische gevaar deelnemen. Op deze basis zijn er nog heel wat andere Euro- peesche staten, die voor toetreding in aanmerking komen. Vast staat in ieder geval, dat de as ook op diplo matiek terrein niet stil zit, Noodlanding van Amerikaansch legervliegtuig met 14 man. (D.N. B.) - Uit Puerto Rico wordt gemeld, dat een Amerikaansch marine patrouillevliegtuig met 14 man aan boord ten Zuidoosten van San Juan een noodlanding heeft moeten doen. Tien leden der bemanning werden door schepen gered. De vier anderen worden nog vermist. Myron Taylor naar Londen. (D.N.B.) - Myron Taylor is gister per vliegtuig naar Londen vertrok ken. Zijn bagage was reeds aan boord van den clipper, die gister ochtend naar New York vertrok. Dit toestel wachtte op den afgezant van Roosevelt, doch deze nam plaats in een vliegtuig naar Londen. Het Amerikaansche gezantschap heeft voor Taylor een plaats besproken in een toestel, dat Maandag naar New-York vertrekt. Het gezantschap deelde de pers mede, dat Taylor een reis naar Noord-Portugal maakte. Halifax naar de Vereenigde Staten. (D.N.B.) - Gistermiddag is lord Halifax uit Londen te Lissabon aangekomen. Naar verluidt, ver trekt hij Maandag met den clipper naar New York. AUTOBUS GEKANTELD. Hedenmorgen is een autobus van den marinedienst, welke met'veer tig arbeiders op weg was naar de Slikken in Noord Groningen even buiten de stad bij Noorderhooge- burg van den weg gekanteld. Bij den oprit naar de brug over het Kanaal bemerkte de chauffeur plotseling een links van den weg rijdenden wielrijder, die zonder licht fietste. Hij wilde den man ontwij ken, doch geraakte bij deze ma noeuvre te veel opzij, waardoor de bus van den omhoogloopenden weg afkantelde en in een drooge sloot terecht kwam. Een der inzittenden, de 29-jarige E. M. uit Groningen, werd ernstig gewond. Acht anderen kregen lichte verwondingen. Amsterdam, 27 Sept. De com missaris der provincie Noord holland heeft met ingang van 1 October 1941 aan de heeren mr. A. Bruch, A. W. Michels, L. van der Wal en mr. dr. P, J. Witteman, op hun verzoek eer vol ontslag verleend uit hun functie als lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, onder dankbetuiging voor de diensten, in deze functie aan de provincie bewezen. Met ingang van gelijken da tum heeft de commissaris der provincie benoemd tot be stuursraad de heeren mr, W. N. Felhoen Kraal, dr. A. C. Groe- neveldt, W. H. M. Nienhuis Ruys en mr. W. J. Schönhard. Deze bestuursambtenaren zullen, tezamen met den heer J. Saai, die in functie blijft, den commissaris der provincie in het uitoefenen van het provinciaal bestuur bijstaan, Mr. W. N. Felhoen Kraal is op 18 Maart 1897 geboren. Hij heeft in Leiden in de rechten gestudeerd. Hij is verbonden geweest aan de re dactie van ,,De Telegraaf" en was vervolgens werkzaam bij onder scheidene firma's, o.a. bij Philips en de firma van Gelder te Wormer- veer. Hij is niet bij een politieke partij aangesloten. Dr. A. C. Groeneveldt, die op 29 Jan. 1884 is geboren, heeft in Lei den in rechten gestudeerd. Hij is bij verschillende stoombootmaatschap pijen werkzaam geweest en daar na eenige jaren als ambtenaar ver bonden aan het dept. van land bouw, handel en nijverheid, Hij heeft vervolgens gestudeerd aan de universiteiten van Cordoba, Osaka, Kapurthal en Londenl Na zijn promotie was hij bij onderscheidene groote maatschappijen werkzaam. In 1939 heeft hij de organisatie van het vluchtelingenwezen hier te lande op zich genomen. Hij is niet bij eenige politieke partij of bewe ging aangesloten. W. H. M. Nienhuis Ruys is op 14 Juli 1898 geboren. Hij was ria den wereldoorlog gedurende eenige jaren vice-consul van Nederland te Dantzig. Nadien is hij werkzaam geweest bij de Kon. Shell-Bataaf- sche Importmaatschappij. Thans is hij dir. van het gew. Arbeidsbureau te Haarlem. De heer Nienhuys Ruys is lid der N.S.B. Mr, W. J. Schönhard is op 17 Oc tober 1895 geboren. Hij heeft aan de vrije universiteit te Amsterdam rechten gestudeerd. Sinds 1921 is hij werkzaam aan het Prov. Waterlei dingbedrijf van N.-Holland. Sedert 1927 als secretaris der directie. Mr. Schönhard is lid der N.S.B. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: 1. tot verhuring van a. het benedengedeelte van het perceel Langestraat nr. 85 aan de Vereeniging tot op richting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar tegen een huurprijs van 1330 per jaar; b. het .terrein aan het Zeglis (opslagplaats) aan J. Bult alhier voor 525.60 per jaar; c. de woning Ropjeskuil nr. 5 aan J. L. Klugt alhier voor 208 per jaar. d. de woning Krelagestraat nr. 29 aan B. Bijlsma alhier voor 208 per jaar; e. het pakhuis met woning Zoutstraat nr. 2 („De Vigi- lantie") aan F. A. Veer alhier voor 364 per jaar; f. de woning Ramen nr. 6a aan D. de Waard alhier voor 293.80 per jaar; g. de sluiswachterswoning aan de Zeswielen met het genot van het grasgewas langs den Hoornscheweg en den Mun- nikenweg aan C. Stam te Oudorp voor 6 per week; 2. tot verkoop van een perceel, bouwterrein aan den Friesche- weg, kadastraal gem. Alkmaar sectie C nr. 3998 (ged.) en gem. Oudorp sectie A nr. 1057 (ged.) groot ongeveer 946 M2. voor 8514 in totaal aan N. A. J. Schellings alhier. 3. tot hernieuwde vaststelling der huren voor de krachtens de woningwet door de gemeente gebouwde woningen. VOLKSZANG. De volgende week worden de zangavonden hervat. Zooals uit de advertentie blijkt heeft het bestuur voor dezen keer de zaal in 't Gulden Vlies gehuurd. CONCERT VAN DE POST- FANFARE. Het bekende Alkmaarsche korps De Postfanfare, zal Zondag a.s. om 3 uur een concert geven in den Stedelijken Muziektuin. Het zal de uitvoerenden zeker niet aan belang stelling ontbreken. Onder leiding van den heer Anderson zal een fraai programma ten gehoore worden ge bracht. Medewerking zal worden verleend door Haarlems Postaal Mannenkoor onder leiding van den heer P. H. Germes. Men zal zeker dit mannenkoor graag eens hooren. NED. REIS VEREENIGING. Een lezing over Indië. De afd. Alkmaar begint haar serie lezingen ditmaal met een voordracht over Indië. De heer M. H. du Croo, een kenner van Indië bij uitnemend heid, een vlot causeur, zal Indië voor ons doen leven zooals het is, doch ook zooals het enkele tiental len jaren geleden was, waarbij hij vooral de dagelijks voorkomende dingen bespreken zal, zoodat hij Indië zal doen zien, alsof we zelf voor het eerst onder de palmen aan land zouden stappen. Een serie ge kleurde lichtbeelden zal er het hare toe bijdragen, om een goeden in druk over het gesprokene vast te houden. VRACHTAUTO TE WATER. Waarschijnlijk tengevolge van den mist van Donderdagochtend is bij het Huiswaarder bruggetje bij het Noordhollandsch Kanaal een groote gesloten vrachtauto met levensmid delen, van de fa. Meinsma te Har- lingen, in genoemd kanaal gereden en onder water'gereden, waar zij op zij viel. De fa. Met had een zwaar werk aan het lossen en naar boven brengen van het voertuig, dat, toen het eenmaal weer op den vasten wal stond, vrij ernstig beschadigd bleek. De auto werd naar de werkplaats der fa. Met gesleept, waar zij zal werden hersteld. Men deelt ons mede, dat de chauf feur en een man, die eveneens in de cabine zat, zich nog tijdig wisten te redden. BIJEENKOMST VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Woensdagavond kwart over zeven wordt door de Vrijzinnig Hervorm den in Alkmaar in de Harmonie zaal een gezellige bijeenkomst ge houden, waaraan het Vrijz. Herv. zangkoor, het Dubbelmannenkwartet en diverse solisten en sprekers hun medewerking verleenen. Bijzonderheden treft men aan in een advertentie in dit nummer. DANKBARE GEEVACUEERDEN. Maandagmiddag om half 2 zal na mens Amersfoortsche ingezetenen, die in Mei 1940 geëvacueerd waren in Noordscharwoude, als blijk van erkentelijkheid voor de ontvangst een schilderij worden aangeboden aan het bestuur der voormalige ge meente. V Victorie, Duitschland wint voor Europa, op alle bonten. EXTRA BERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Vernietiging van Sovjet-strijd krachten duurt voort. Hoofdkwartier van den Füh rer, 26 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De vernietigng van de ten oosten van Kiëf nog ingesloten resten van den vijand duurt on verbiddelijk voort. Het aantal gevangenen is tot 492.000 ge stegen. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. De vemietigingsslag ten oosten van Kiëf. Hoofdkwartier van den Füh rer, 26 September (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De vernietiging van de laatste ten O. van Kiëf nog ingesloten strijdkrachten van den tegen stander is terstond te verwach ten. Het aantal gevangenen is intusschen gestegen tot 574.000 en neemt nog steeds toe. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is onoverzienbaar. VERDUISTER GOED! ZON 27 Sept. onder: 19.28 ZON 28 Sept. op: 7.34 onder: 19.26 MAAN 27 Sept. op: 15.01 onder: 23.56 Eerste kwartier. ZON 29 Sept. op: 7.36 onder: 19.24 MAAN 28 Sept. op: 15.54 onder: 0.57 5 Oct. Volle Maan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1