DE TIJGER ptiek maar Alkmaar ;EBR. 1942. ag van ndommen ien. (maar n en IK iUM" l Resultaten van den prod. slag. PUZZLE DAMMEN Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want ölÉH Pagina^G^ inders. Weest il voorschrijft, steeds voor ter kan niet. Reparatiën. Tel. 2875. larmoriisch rijven vol VERSUM loede en Nederland, yerleenen a Uw wen- sn. dal-ons ija. I kosteloos ontvangen, imhouding. oed passend dan naar EMENT "f KAAS. logstijd maakt iening, in over- tende van de an het Prijzen- afkomstig uit >pgeslagen hoe- len verhandeld. erk is voorzien, de maxima, :enbesluit 1941 3 berekenen pep „Belegen N.Z.", Consument 1.95 1.90 1.80 ALKMAAKSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1941. Fag'tta 3 1.95 1.55 1.70 1.90 ;oopen, gelden, bij spoor- of inclusief ver- ner dan 1 K.G, Naar dr. F. E. Posthuma heeft medeged. waren in 1940 met brood graan beteeld 78.000 hectaren winter- 56.000 ha. zomertarwe, 219.0000 ha. winter- en 9.000 ha. zomerrogge, dus in totaal 134.000 ha. tarwe en 228:000 ha. rogge. Over 1941 zijn de ze cijfers: 82.000 ha. winter- en 55.000 ha. zomertarwe, 229.000 ha. winter- en 12.000 ha. zomerrogge, dus 137.000 ha. tarwe en 241.000 ha. rogge. Met consumptieaardappelen waren beteeld in 1940 92.000 ha., met fabrieksaardappelen 37.000 ha. In 1941 resp. 117.000 en 43.000 ha. Dus een totale vermeerdering met 31.000 ha. Gedurende het voorjaar zijn rond 22.000 hectaren grasland gescheurd. De met koolzaad bebouwde op pervlakte is met 10.000 hectare ver meerderd. Met dit voor de vet-voor- ziening zoo belangrijke gewas is thans 13.000 ha. beteeld. Met stop pelgewassen zijn rond 115.000 heet. bebouwd, hetgeen eveneens een sterke vermeerdering beteekent. Natuurlijk, aldus dr. Posthuma, is het jammer, dat het weer niet altijd heeft medegewerkt. Zoo is de graanoogst tengevolge van het aan houdende natte weer in Aug. niet best te noemen. Maar in het, geheel genomen is er zeker reden tot te-„ vredenheid, al is er nog zeer veel te doen. MET DE EERSTE DUITSCHE SOLDATEN IN KIEF. De hoofdstad van de Oekraine Kief viel 19 dezer in Duitsche handen. Op onze foto: de eerste Duitsche soldaten bij hun intocht in de stad. (Associated Press-Recla) EEN SCHAAPHERDER HAD MET ZIJN KUDDE EEN PLAATSJE GEZOCHT OP HET SCHEVENINGSCHE STRAND. Dit niet alledaagsch gebeuren ondervond groote be langstelling van de zijde der Boulevard- gangers. (Polygoon-Meyer) P.A.K. GAAT IN STELLING. Na inneming en zuivering van een Sovjet-dorp gaat het Duitsche geschut opnieuw aan den rand van den weg in stelling. (Orbis-Holland) PERSCONFERENTIE OP HET DEPARTEMENT VAN V. EN K. A.N.P.) Donderdagmiddag werd onder leiding van den heer M. Blok zijl, hoofd van de afd. perswezen van het dept. van volksvoorlichting en kunsten, de eerste dagelij ksche persconferentie onder Nederlandsche leiding door den secr.-gen. van ge noemd dept. prof. dr. T. Goedewaa- gen met een rede geopend. Van Duitsche zijde waren aanwezig de beeren W. Janke, leider der Presse- Abteilung van het rijkscommissa riaat, H. Dreves, W. von Fetter, Hauptmann Bruns en O. Grafen horst. In zijn openingsrede memoreerde prof. Goedewaagen o.m. de hoogach ting, die de Duitsche pers in haar be richtgeving steeds voor Nederland en zijn cultuur betoond heeft. Spr. bracht dank aan den Pressedezer- nent, den heer W. Janke, voor de wijze, waarop hij als leider der pers conferenties, steeds op de bres stond voor de belangen der Nederlandsche pers. Met nadruk wees hij er op, dat de thans aangevangen persconferen ties op het departement, die plaats vinden in volledige overeenstem ming met de Duitsche autoriteiten, zullen worden gehouden in den geest van het streven naar volledige gelijkgerechtigdheid van ons volk. Na een kort woord van den heer M. Blokzijl in aansluiting aan deze rede, sprak de heer W. Janke, lei- Her der Presse-abteilung van het rijkscommissariaat, die de heeren prof. dr. T. Goedewaagen en M. Blokzijl voor de door hen gesproken woorden dank zegde en in herinne ring bracht welk een uitnemende Wijze van samenwerking zich reeds hlléngs tusschen de Nederlandsche en Duitsche instanties ontwikkeld had. Vervolgens legde spr. verwij zend naar de rede, welke de rijks commissaris rijksminister Seyss In- quart 27 Juni j.l. te Amsterdam hield, er den nadruk op, dat ook dit stadium in de ontwikkeling bewijst, hoe het doel der Duitsche autoritei ten is, de zelfstandigheid van Neder land te bevorderen, dat geenszins annexatie in het voornemen ligt en hoé, al naar mate het Nederlandsche volk zich vrij weet te maken van Verkeerde oude bindingen, van En- gelsche invloeden en van Joodsche heerschzucht, deze vrijheid bereikt wordt en Nederland een eervolle plaats in het gelid der Germaansche volkeren 'verwerft. Op de diverse toespraken volgde hartelijk applaus. Tenslotte werd technisch nog me degedeeld, dat de conferenties in het Departement van Volksvoorlich ting en kunsten voortaan zullen worden aangeduid als Nederland sche, die in het gebouw Kneuterdijk 20 als Duitsche persconferenties. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Bij een alleen voor voetgangers onbewaakte overgang langs het Noordzeekanaal, te IJmuiden,is gistermiddag de 74-jarige heer A. P. R., wonende te IJmuiden, door een passeerenden trein gegre pen. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij spoedig over leed. VELDPOSTZENDINGEN. 's-Gravenhage, 26 Sept. Veld- postzendingen aan Nederlanders, die in de Waffen SS. en in het Vrijwilligerslegioen Nederland die nen, worden door de post. gratis vervoerd, voorzoover deze zendin gen (briefkaarten en brieven de 100 gram gewicht niét te boven gaana. Voor briefzendingen (veld postpakketjes van 100250 gram, is 15 ct. porto verschuldigd, voor zendingen van 2501000 gram 20 ct. Alle desbetreffende poststukken jmoeten, voorzien vcan het adres van dengene, dien men zulk een zending wil doen toekomen, gezon den worden aan de Erganzungsstel- le- Nord-West der Waffen SS., Stadhouderslaan 132 te 's-Graven hage. Men schrijve dus boven aan on derstreept „veldpostzending", en late dan volgen: „An die rganzurig- stelle der Waffen SS., den Haag, Stadhouderslaan 132" zur Weiter- leitung an (naam en veldpostnum mer). Dit geldt zoowel voor hen, die bij de Waffen SS. als bij het vrijwilligerslegioen Nederland die nen. Pres.-dir. Ned. Heide Mij. Het bestuur der Ned. Heide Mij. heeft tot president-directeur be noemd ir. C. Staf, thans plaatsver vangend president-directeur. BRAND IN GLAS- EN VERF- FABRIEK. Woensdagavond is te Bussum door onbekende oorzaak een groote brand ontstaan bij den glashandel en verf- fabriek van de firma Koster aan de Landstraat. Het geheele, drie verdiepingen hooge gebouw brandde geheel uit. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. SMEEROLIE AFGELEVERD ZONDER VERGUNNING. ïn een onzer groote steden heeft een ambtenaar van den centralen crisis controledienst vastgesteld, dat een kwantum van niet minder dan 40.000 kg smeerolie zonder vergun ning was afgeleverd aan een groot aantal verbruikers, terwijl boven dien nog ongeveer 20.000 kg olie méér op vergunningen was afgele verd dan waartoe deze recht ga ven. Dit laatste was mogelijk, om dat de hoeveelheden van de ver gunningen, waarvan de rechtheb benden geen of slechts gedeeltelijk gebruik maakten, toch aan het rijksbureau voor aardolieproducten als volledig afgeleverd werden op gegeven. Voorts bleek, dat er ge knoeid was met de opgaven van voorraden, ontvangsten en afleve ringen, terwijl in een geheime bergplaats een groote hoeveelheid smeerolie was verstopt. Auto-monteur gedood. - Giste ren moest bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij aan den Over toom 'te Amsterdam een 18-jarige auto-monteur een reparatie onder aan een auto verrichten. De auto was daartoe met een crick opgevij zeld. Deze schoot op een gegeven moment uit, waardoor de wagen met zijn volle gewicht op den mon teur terecht kwam. Op weg naar het ziekenhuis, is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. Kind door tramwagen over reden. - Op den Hoofdweg te Am sterdam is gistermiddag een 3-jarig (meisje bij het oversteken van den rijweg onder een tramwagen van lijn 17 terecht gekomen en op slag gedood. Doodelijk ongeval. - Op het terrein van de werkverschaffing aan de havens-West te Amsterdam is gistermiddag een Chinees, die naar werkte, onder de locomotief van een zandtreintje geraakt en op slag dood. Metalen voorwerpen distribu tiegoederen. - In het gisteren ver schenen verordeningenblad is een ■beschikking afgedrukt van den secretaris,-generaal van het dept. van handel, nijverheid en scheep vaart, waai'bij alle geheel of ge deeltelijk uit ijzer, staal of non- ferro metalen vervaardigde voor worpen, voor zoover zij dit nog niet zijn, worden aangewezen als distri butiegoederen in den zin van arti kel 4 der distributiewet 1939. Doodelijk ongeval. - Gisteren is de 71-jafige E. te M. uit 's-Gra venhage in de Nieuwe Schevening- sche Boschjes door de Blauwe Tram aangereden en op slag gedood. Onze Derde September-Opgave. Woorden van drie lettergrepen. De 16 woorden van drie letter grepen in deze puzzle bedoeld, waren de volgende: Duinvallei Razernij Adel dom Mazurka Alibi Tegen- LAWD- EN TUINBOUW OPROEP VERPLEEGSTERS VERVALT VOORLOOPIG. Het .vrijwilligers Legioen Neder land maakt bekend, dat de oproep voor verpleegsters, welke Dinsdag 23 September 1941 gepubliceerd is, voorloopig als niet gedaan moet vrorden beschouwd, aangezien het personeel voltallig is. Het ligt in de bedoeling den oproep te herhalen, zoodra de ambulance van het legioen naar het Oosten zal zijn ver trokken. INGEZONDEN STUKKEN HUISSLACHTINGEN EN VERDOOVING. Geachte Redactie. U zoudt mij er een dienst mee doen door onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad af te staan. Bij voorbaat vriendelijk dank. „Nu de tijd van de 'huisslachtin gen weldra daar is, kan men van sommige varkenshouders vernemen, datzij straks hun beest zelf wel zuller): „behandelen". Bekend kan 'worden verondersteld dat zulk af slachten op doorgaans ondeskun dige wijze plaats vindt en zonder voorafgegane door de wet voorge schreven bedwelming geschiedt. Het lot van de beesten is dan ook allerbedroevendst, want zij worden nagenoeg doodgemarteld. En wie hiervan eenè enkele oogenblikken getuige is geweest, zal spoedig dit luguber bedrijf den rug hebben toegekeerd. Het lijkt me toe, dat alle welden kenden zullen hopen, dat van hoo- gerhand tijdig maatregelen worden VEILINGEN IN KENNEMERLAND. De boonencampagne is geëin digd, al wil dit niet zeggen,- dat ex- geen partijtjes van den napluk meer komen. Over het resultaat van de wettelijk vastgestelde prijzen kan men tevreden zijn. De aanvoer begon de afgeloopen week weer grooter te worden, dank zij de ruimer aanvoer van bloem kool en vruchten. Het valt den laat- sten tijd op hoe mooi de kwaliteit en sorteering is van de veiling te Alkmaar en dat geldt in de eerste plaats voor boonen, bloemkool en prei. Bloemkool gold van r 7.20 tot j' 14.50 per 100, roode kool 2.60 tot 3.50, savoye kool 2.80 'tot f 3.50 per 100 kg. Dikke boonen, snij boonen, dunne (enkele) boonen en pronkboonen gaan in kwantiteit en kwaliteit met den dag achteruit en 30 a 50 pet. van de aanvoer haalt de maximumprijzen niet. Spinazie werd in flinke partijtjes aangevoerd tegen prijzen van 8 tot 12 per 100 kg. Prei bijzonder mooie kwaliteit gold 5 tot f 8 per 100 kg. Andijvie was vsij ruim aan gevoerd en de prijzen van 5.20 tot if 6.30 zijn niet laag. Sla had geen groote belangstelling, de prijs van ;f 2 tot 3 per 100 stuks is vrij goed. Bosgroente was niet duur, alleen bospeen kon ongeveer den maxi mumprijs van 4 tot 5 per 100 bos halen. Aan de vruchten- en fruitmark' komt ruime aanvoer, zooals elk jaar in de tweede helft van September. De kwaliteit valt niet tegen', al is het moeilijk om de prijzen te beoor c'eelen naar kwaliteit, omdat de sor teering veel te wenschen overlaat. Tafelperen brachten het tot 35, tafelappelen tot f 32, keukenvruch- (ten vdn 6.50 tot 22 per 100 kg op. Druiven komen meer en meer naar voren, doch de prijzen Frankentha- lers van 20 tot f 50 en Alicant van 36 tot f 45 per 100 kg zijn aan den lagen kant. slag Idioom Saturnus Candidaat Hindernis Esculaap Kadaster Ulevel Nagellak Samenspraak Tegelplaat. Zooals men ziet vormen de eerste letters van de woox-den in deze volgorde: Dramatische kunst. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der September-serie De ontbrekende letters. Hieronder vidt men 10 zelfstan dige naamwoorden van 9 letters. De 2e, 4e, 6e en 8e letter .van elk woord zijn aangegeven. De ont- bi-ekende letters moet men invul len. Heeft men de goede woorden gevonden, dan vormen de eerste letters in de aangegeven volgorde den naam van een plaats in Noord- Holland: at1a vnih oddn ae1n renn z1ae aise Welke woorden zijn bedoeld en welke plaatsnaam vormen de eer ste letters? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 3 October 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probjeem 1716. Stand. Zw. 11 sch. op: 7, 9, 12, 13, 16/19, 24, 25, 30. W. 11 sch. op: 21, 26, 27, 28, 34, 37, 39, 42, 44, 48, 49. Oplossing. 1. 28—22 1. 17X28 2. 34—29 3. 39—34 4. 49—44 5. 48—43 6. 37—32 7. 32X 3 2. 24X33 3. 40X50 4. 50X39 5. 39X48 6. 48X22 7. 16X27 genomen welke een uitsluiting van bedoelde handelingen zullen be oogen, want dit onnoodig dierenleed kan worden gekeerd. Met dank voor de opname. M. VISSER, Noordscharwoude. (Huisslachtingen komen tegen woordig niet veel meer voor of het zouden clandestiene slachtingen moeten zijn. In October kunnen huisslachtin gen plaats vinden maar de meeste dieren worden dan in het abattoir geslacht. Wanneer dit aan huis ge- schie'dt, moet er steeds een contro leur van den voedselcommissaris bij aanwezig zijn, die c.a. toeziet, dat de normale bedwelmingsmid delen worden toegepast. Red. Alkm. Crt.) het overvloedige, desinfecteerende schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheele mond. Ivorol in tuben van 60-40 en 25 ct. JHP M m mm m m 8. 3X28. Wint. Combinaties. Zoudt gij in den volgenden stand direct de winnende voortzetting vinden? Zw. 7 sch. op: 4, 7, 12, 17, 18, 19, 37. W. 7 sch. op: 15, 28, 29, ^3*9, 43, 44, 47. Wit speelt: 1. 47—41 1. 37X46 2. 39—34 2. 46X23 3. 29—24 3. 23X20 (4 sch.) 4. 15 X 2 4. 4—10 5. 219 enz. en wint. Een mooie combinatie uit 4. een partij Vos-Raichenbach volgt nu: Zw. 1'5 sch. op: 2, 3, 4, 6, 7, 8, 12/16, 18, 23, 25, 29. W. 15 sch. op: 21, 26, 27, 30, 31, 34, 36, 38, 39, 40, 43, 44, 45, 47, 48. Zwai-t was aan zet en speelde 410, alleen met het oog op een mogelijk 3'933, van wit. Toen wit inderdaad 3933 speelde volgde: 1. 39—33? 1. 18—22 2. 27X20 2. 15X3S v 3. 33X24 3. 16X27 4. 31X22 4. 12—1® 2. 22X13 5. 8X50!! Door Rachenbacii mooi gezien! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1717 van A. de Nas te Utrecht. Zw. 14 sch. op: 5, 9, 12,13, 14, 18, 19, 21, 22, 23, 25/28. W. 14 sch. op: 29. 32, 34, 36/41, 43, 44, 45, 47, 48. In onze volgende rubriek gaven wij de oplossing. SetüCleioH door J. REGIS. HOOFDSTUK I. Een vreemde bezoeker. Uit het duister van de sneeuwjacht sprong een man het huis binnen, zoo als een zwemmer zich aan de golven ontworstelt. Ademloosen half ver blind bleef hij staan, stampte met zijn voeten en sloeg zijn armen eenige malen over elkaar om zich van de sneeuw te ontdoen. Toen hij zijn'hoed afnam, viel een wolk van sneeuw op de zwart-en-witte vier kante steenen tegels neer, waar de witte vacht tot een plasje water smolt. Een eleetrische plafondlamp deed haar licht uit honderden facetten op het gezicht van den man neerval len een vermoeid en verschrikt gezicht met scherpe trekken, groo te bruine, melancholieke oogen en een korten zwarten baard. Met dunne nerveuse vingers droogde hij zijn gezicht af met behulp van een zijden zakdoek met rooden rand. Onophoudelijk gleed zijn tong over zijn lippen, alsof ze zoo droog wa ren, dat zij hem, ondanks de voch tige koude, een brandend gevoel gaven. In de leege diepe hal van het groote Stockholmsche flatgebouw bleef hij staan en staarde naar de trap, die naar hoven leidde. „Nu, vooruit maar", zei hij in het Fransch. ,,Dan moet ik dus toch maar En met loome schreden besteeg hij tenslotte langzaam de trap, zon der acht te slaan op de lift, waar van het bronzen hek aan dat van een kooi deed denken. Daarop werd de zware huisdeur nog eens opengeduwd om opnieuw een besneeuwde gestalte binnen te laten. De nieuw aangekomene had blijkbaar even weinig haast als de eerste, want ook deze bleef eerst staan, waar de sneeuwstorm hem had binnengeworpen, om dan te be ginnen met de sneeuw van zich af te kloppen. De man op de trap had den nieuw aangekomene bemerkt. Hij bleef staan en zijn bruine oogen trachtten als met een brandende nieuwsgie righeid iets te ontdekken van het door,een breedgeranden hoed be dekte gezicht van den man bjj de huisdeur. Maar de pas aangekomene nam zijn hoed niet af en sloeg ook de hoog dichtgenoopte kraag van zijn overjas niet naar beneden. Hij trok langzaam zijn handschoenen uit en stak een sigaret op. De bruine oogen van den man op de trap, zoo vol diepe zwaarmoe digheid, keken zóó onderzoekend en doordringend naar beneden, dat de man in de overjas ze wel haast in zijn nek zou moeten voelen. Maar deze bleef hardnekkig bezit met zijn sigaret en een zwakke geur van Ma cedonische tabak mengde zich met de vochtige lucht van de hal.' De man, op de trap zuchtte zacht, en met gebogen hoofd, alsof hij bang was ken slag te krijgen, gleed hij vervolgens als een onhoorbare schaduw verder de trap op, die zich als een spiraal om den liftkoker slingerde. „Die verschrikkelijke vijanden al tijd weer", mompelde hij. „Die vree- selijke vijanden!" Zijn blik vloog in het voorbijgaan over de blanke naamplaatjes op de deuren. Op de trap tusschen de tweede en de derde verdieping bleef hij staan en luisterde naar wat er beneden gebeurde. Hij hoorde iemand lang zaam een'verdieping heneden hem de trap opkomenEindelijk las hij op een deur den naam Allan Chris- man „Allan Chrisman", herhaalde hij peinzend zacht voor zich heen en hij belde twee maal snel achter elkaar. De deur werd bijna dadelijk ge opend. Hij deed een stap terug en zei slechts één woord'. „Madame!" Zijn tong .bevochtigde zijn lippen en hij keek zonder iets te zeggen naar de dame, die in de deuropening stond. Ze was klein, tenger en blond en geheel in zwarte zijde gekleed. Ze keek den man onderzoekend aan met onvex'schrokken oogen, die zich langzaam verwijdden. „Bent u madame Chrisma'n?" vroeg hij, terwijl zijn woorden als uit zijn mond geperst werden. „Bent u de zuster van Clarendon?" „Ja, die ben ik". „Wanneer u madame Suzanne Chrisman bent, moet ik u spreken". „Waarover?" „Over Felix Clarendon, uw broe der". Ze liet de deur los en deed een stap terug. Voetstappen lieten zich hooren op de dex'de trap. Het ge zicht van den man vertrok als in een krampbeweging. Suzanne Chris man'zag, dat het vrees was. Hij trad binnen, trok de deur geluid loos achter zich dicht en volgde de dame, die zonder iets te zeggen voor hem uitging. Ze opende een deur en een helder licht viel op bei der gelaat. Het hare was bleek en stil geworden. „Wie bent u?" vroeg ze, terwijl ze onderzoekend in de bruine oogen van den man vóór haar keek. „Mijn naam? Als ik zeg: Kropilis herinnert u zich ons dan?" Ze hadden beiden Fransch ge sproken. De man stond nog bij de deur en keek op de dame neer. Zijn gezicht vertoonde een ziekelijke bleekheid, als van iemand, die altijd binnenshuis leeft, welke indruk nog door den donkeren baard verhoogd werd, die daarmee een schrille te- gehstelling vormde, en zijn onzeke re, toonlooze stem scheen vol te zijn van de bittei'heid en teleurstelling van een heel leven. „Wij zijn het wachten moe gewor den", ging hij eentonig voort, „maar u wordt maar niet moe. U volhardt er maar steeds eigenzinnig in, ons ons recht te onthouden. Maar nu is het uit. Wij willen riu eindelijk op heldering. Begrijpt u? Opheldering! En ons recht!" Suzanne bewoog zich niet. Een N gevoel van ijzige koude om haar polsen maakte haar er eerst op merkzaam op, dat de man naar vo ren gekomen was en haar handen had gegrepen. „Ik heb u geen onrecht gedaan!" riep ze uit, terwijl ze zich met ge weld uit zijn greep losmaakte. „Niet?" antwoordde de man zacht, doch niet zonder ruwheid. „En uw broer dan?" „Mijn broer? Mijn broer?" Het leek wel, of er een vlam uit Suzannes oogen te voorschijn kwam; ze verwijdden zich en vulden zich met toorn. Zij doorboorde den man met haar blieken, totdat hij zijn oogen neersloeg. Toen ze merk te, dat zijn tong zich voortdurend tusschen zijn dunne, nerveuse lip pen heen en weer bewoog, werd zij door een koude huivering bevangen: zij voelde, dat de man, die daar vóór haar stond, door een mateloo- zen, onverklaarbaren angst geheel beheerscht wérd. En toen hij zijn oijgen weer tot haar ophief, werd het haar opeens volkorfien duide lijk, dat het geen vijandschap was, die in de diepte van de bruine oogen brandde, doch iets anders, een hulpeloos smeekende vraag... (Wordt vervoljgi)-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5