Aspirin STAD EN OMGEVING De Nat. Jeugdstorm zeven jaar. AGENDA. Winterhulpseizoen N.holland 1941-1942 officieel geopend. De verplichte veelevering door middel van veeruiling. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941. Pagina 2. ERNSTIG ONGEVAL. Bij werkzaamheden aan een maai- machine te Badhoevedorp, had Za terdag de 44-jarige monteur E. G. de Groot uit de P. L. Takstraat al hier, werkzaam bij de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij, het ongeluk door een draaiende as te worden gegrepen. Vreeselijk verminkt werd hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij overleed. DE VEEVORDERING. Voor de veevordering werden heden 175 runderen aangeboden tegen 150 in de vorige week. Aange zien van de 175 er een 12 werden aangehouden, was echter het aantal runderen, dat aan de veecentrale ge leverd werd, ongeveer gelijk aan dat van de vorige week. GESLAAGD. Zaterdag slaagde als coupeur aan de Ned. Modeacademie te Am sterdam de heer P. C. Schekker- man te Bergen. 5000 KILO AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. In het Noordhollandsch kanaal onder deze gemeente is een schip per uit Warmenhuizen aangehou den, die in zijn vaartuig circa 5000 kilo aardappelen vervoerde, niet ge dekt door eenige vergunning of vervoerbewijs. Voorts verden nog door de rijkspolitie aan boord 5000 kilo's uien aangetroffen. De aardappelen werden in beslag genomen. Bovendien werd tegen den schipper procesverbaal opge maakt. DE PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. In de prijzen, welke voor de ver schillende groente- en fruitsoorten zijn vastgesteld, zal met ingang van Dinsdag geen wijziging komen. Alleen op enkele ondergeschikte punten is wijziging in de regeling aangebracht. Zoo spreekt men bij bloemkool niet meer van afwijken de kwaliteit, welke met 80 van den prijs voor goede kwaliteit wordt betaald, maar van B-kwali teit. De prijs daarvoor is ook 20 lager dan die van de goede kwali teit. Aan de lijst voor binnenlandsche producten is toegevoegd de gepelde bloemkool welke 6 per 100 kg zal gelden. Jonge bospeen (tenminste 30 stuks per bos van 0.7 kg) noteert 15 per 100 bos. Voor geschoonde spruitkool is de prijs op 26 per 100 kg vastgesteld. Alleen die spruiten mogen als geschoond worden verkocht, waar van de stronk kort is afgesneden en die van alle losse en vuile bla deren zijn ontdaan. Onder bospeen wordt verder alleen verstaan jonge bospeen. De verkoop van andere bospeen is verboden. KIND VERDRONKEN. Te Wervershoof is de 4-jarige Nicolaas Koomen, terwijl hij met een vriendje aan den slootkant speelde, te water geraakt en ver dronken. Zijn kameraadje is wegge- loopen en heeft van het ongeluk geen mededeeling gedaan. Nadat geruimen tijd was verloopen, werd de kleine vermist en een onderzoek ingesteld. Toen men het knaapje uit het water haalde bleken de levens geesten reeds geweken. Bijeenkomst in den Muziektuin. Het feit, dat zeven jaar gele den de Nat. Jeugdstorm werd opgericht, was Zaterdag aanlei ding voor het houden van open bare bijeenkomsten in verschil lende plaatsen des lands. Zoo ook in Alkmaar, waar in de groote serre van den muziektuin de leden van den jeugdstorm hier ter stede (een 90-tal) bijeen kwamen en welke bijeenkomst werd ingeleid met het zingen van „Stormersjeugd marcheert". De leider, de heer Vis, sprak hier de verzamelde jeugd toe, waarbij hij begon met erop te wij zen, dat er eigenlijk sprake is van een ouden en een jongen jeugd storm, resp. van vóór en na den oorlog. Spr. ging de geschiedenis na van deze jongeren-organisatie sinds de oprichting, waaruit wij aanstippen, dat deze plaats vond ingevolge een opdracht van ir. Mussert aan den heer C. Geelkerken, „om een jeugd organisatie te stichten, die in grond slag en richtlijnen en door organi satie geschikt zou zijn om op den duur de geheele Nederlandsche jeugd te omvatten". Het kostte veel moeite om er zonder gold iets van te maken. Herinnerd werd aan de opening van het kwartier van den hoofdstormer in het begin van Dec. 1934, waarop nog in dezelfde maand volgde de opening van den „Vendel kelder" te Utrecht. Geleidelijk ging de ontwikkeling verder, er kwamen steeds meer jeugdhuizen, kwartie ren en jeugdherbergen, ondanks aanvallen en verdachtmakingen, verboden van vlag en muziek en uniform-processen, die echter ein digden met vrijsprekende vonnissen. Een uitspraak van den Hoogen Raad van 27 Jan. 1936, waarbij be slist werd, dat de Nationale jeugd storm een bepaald staatkundig stre ven vertolkte, had tot gevolg, dat de uniformen niet meer in het open baar zouden mogen worden gedra gen en den dag daarna maakte de organisatieleider bekend, dat de N.J. ontbonden was. Op het jongeren- kwartier werd echter geweckt aan de grondslagen van een nieuwe or ganisatie en op den eersten Febr. volgde de oprichting van den twee den jeugdstorm en ook deze groei de regelmatig. Om dit aan te too- nen, wees spr. op de kampen te Lunteren. Voorts werd herinnerd aan de herdenking van Nederlands onafhankelijkheid in den Haag op 17 Nov. van dat jaar, waaraan de N.J. ook meedeed, ondanks de in den weg gelegde moeilijkheden. De spreker vertelde van de propa ganda in den winter 1937 en van een nachtoefening in het kamp in den daaropvolgenden zomer. Intusschen kwamen er steeds meer moeilijkhe den, tengevolge waarvan de hoofd stormer, om erger te voorkomen, af trad. „Thans is de terreur op het hoogst gestegen", zei spr., plagerij na plagerij van publiek en autori teiten. Eindeloos geschrijf naar de departementen. Niets mocht baten. Wij wilden eenheid brengen on een heid was niet. de bedoeling van de heeren. Zoo volgde marschverbod op marschverbod, particulieren wei gerden ons verder gebouwen te ver huren, kinderen werden op straat lastig gevallen. Op 24 Febr. 1940 heet het „Op de plaats rust". De jeugdstorm wordt opgeheven". Deze rust duurde echter slechts kort, want in Juni reeds gaf de Lei der den hoofdstormer opnieuw op dracht om een jeugdstorm op te Bioscopen. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Trenck de Pandoer (rom.) Eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De afgod van Parijs (rom.-sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Dat komt er van (hum.- sens.) 18 jaar. Woensdagavond geen voorstel ling. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Duikbooten - koers west (rom.-sens.) (Geprolongeerd). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee Maandag 29 September. (.45 uur, Rustende Jager te Heiloo, Westfriesche avond. Dinsdag 30 September. 8 uur, 't Gulden Vlies, Indië-avond vanwege de N.R.V. JUBILEUM. Donderdag a.s. hoopt de heer A. de Jong, smid-lasscher aan de gasfabriek, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. IN DEN MUZIEKTUIN. Gistermiddag musiceerde de Post- fanfare in den Muziektuin. Dat er met ambitie, onder leiding van den heer G. Anderson gestudeerd was, bleek wel uit de wijze waarop de marsch, de fantasie van Gadenne, de potpourri over walsen van Strauss, van A. J. Maas, en de ouverture van Cordonnièr uitge voerd werden. Na de pauze kwam in enkele nummers de zuiverheid in het ge drang; men. herstelde dat echter la ter weer. Zeer goed werd ook de piston solo door den heer G. den Das geblazen, en met den feestmarsch van J. R. v. d. Glas eindigde het programma van de Postfanfare. Voor dit concert had men de me dewerking verkregen van Haarlem's Postaal-mannenkoor, en met genoe gen heeft men met dit koor kennis gemaakt. Onder leiding van den heer P. M. Germes zong men be schaafd, zuiver, met voordracht, en duidelijke uitspraak, en ook rhyt- misch goed verzorgd: Herder's Zon dagslied van Kreutzer, Oogst van Boedijn; de Kuiper van Kools, Zum Sanctus, van Schubert (hierin was een zweving merkbaar, volkomen zuiver was het niet steeds). Mijn Hof, van Loots, en het Soldatenkoor uit de opera Faust, van Gounod. A. Kooger. bouwen, waarop van alle kanten de oude leden weer kwamen opdagen en op 31 Juli reeds de eerste groote demonstratie te Den Haag plaats vond. En sindsdien is de N.J. ge groeid tot 15.000 leden. De causerie, die een paar keer door gemeenschappelijken zang on derbroken was, werd besloten met een opwekking om méér leden te winnen. Na de lezing werd geluisterd naar de uitzending per radio van de offi- cieele plechtigheid te Arnhem en toen de spreker aldaar zich wendde tot de stormers en stormsters in den lande, stonden allen stram in de rij, iets wat in alle plaatsen waar de N.J. bestaat, gelijktijdig het geval was. 1 Een korte plechtigheid was het afscheid van de voortrekster Carels, die naar Utrecht vertrekt. De heer Vis wenschte haar daar alle goeds. De huldiging van de leden van vóór Mei 1940 kon hier nog niet plaats vinden, doordat men in Utrecht had gedacht, dat in Alk maar dergelijke leden niet waren. Edoch, het waren er een twintigtal. Hun zal, zoo beloofde de heer Vis, zoo spoedig mogelijk het draagtee- ken worden uitgereikt. Hiermee was de bijeenkomst afge- loopen en marcheerde de groep af. In den Stadsschouwburg te Haarlem is Zaterdagmiddag, offi cieel het Winterhulpseizoen 1941 1942 geopend. In tegenwoordigheid van den Prov. vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in Noordholland, Oberdienstleiter Seidel, den Com missaris der Provincie en Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, w.o. vele 'burgemeesters, werd de openingsrede gehouden door den Prw. Directeur den heer Avenarius. I$$te wierp een terugblik op het achter ons liggende seizoen toen W. H. N. als het ware het terrein moest ontginnen, dat eenmaal rijpe vruchten zou moeten dragen. Door laster en onwil om mede te werken aan een opbouwend werk, dat slechts naar den schijn een Duit sche organisatie was, maar waarbij alleen het doeltreffend gebleken Duitsche voorbeeld voor ons land was gevolgd, hebben de pioniers groote moeilijkheden moeten over winnen eer men in breede kringen tot het besef kwam, dat hier slechts doeltreffende hulp aan de armsten en zwaksten onzer bevolking werd beoogd. Desondanks kon zegenrijk werk verricht worden, daar hier een half millioen werd geofferd wat een bedTag van gemiddeld 0.56 per gezin vertegenwoordigt. Op een ƒ28000 na werd al dit geld reeds aan steun voor de meest noodlijdenden uitgekeerd. Spreker maakte daarbij met dankbaarheid melding van bij zonder groote bijdragen en o.a. van het feit, dat menschen, die zelf een (karig inkomen hebben zooals de visschers van IJmuiden, Katwijk en Texel maandelijks bijna 1500 voor het Winterhulpwerk bijeen éénmaal en aan 13715 gezinnen twee of meermalen een uitkeering verstrekt, waar bij een gezin op plm. 4 personen werd gerekend. Spreker memoreerde daarbij dankbaar de vele schenkingen in natura en herdacht het uitzenden van 12 groepen van 25 behoeftige Haarlemsche huismoeders, die 10 dagen vacantie hadden genoten, welk zegenrijk werk door den Ned. Volksdienst ongetwijfeld zal wor den voortgezet. Rede van den Comm. der s Provincie. Nadat hij het tweede seizoen offi cieel geopend had verklaard, liet het muziekcorps van de Haarlem sche politie, dat aan dezen middag belangeloos zijn medewerking ver leende, op het versierde tooneel eenige keurig gespeelde nummers hooren, waarna de Commissaris der Provincie, mr. A. J. Backer in een gloedvol' betoog een aansporing tot medewerking aan den menschlie- venden arbeid van de W. H. N. tot de talrijke aanwezigen richtte. Hij noemde het een voorrecht tot deze eerste officieele daad na de ope ning van het tweede seizoen te zijn uitgenoodigd en zeide een woord van hart tot hart te willen spreken tot alle hier aanwezige burgemees ters, vrijwillige medewerkers en ingezetenen van diverse gemeenten. In een geestig betoog beschreef hij zijn belevenissen, toen hij als Prov. •Directeur dn het eerste jaar „den boer opging." De boeren, die hij ontmoette waren meerendeels niet goedgesitueerde, zelfvoldane land bouwers, maar menschen, die den nijpenden nood van het 'platteland ondergingen en vrijwel niets dan aardappelen voor hun voeding kon den krijgen. Veel onwil en onverschilligheid •heeft spreker in officieele en niet ""cieele kringen moeten overwin- VOOI Hel» vvxiifciJiuxjkjwti-ix wjjtw ixiwietsie jai iiigeïi moeien oveiwur brachten. Aan 18572 gezinnen werdj^en yoor men begrip kreeg van dei ware beteekenis van deze zegen rijke instelling. Hij beschreef den nood van de meest misdeelden in Amsterdamsche krotten, waar men vaak eiken dag tot het aardappelen- maal te bed bleef om door het ge brek aan brandstof nog eenige warmte te kunnen vinden en wees er op hoeveel sneller en beter de W. H. N. hulp verschaft dan vroe gere officieele instanties, die ten slotte toch tot machteloosheid ge doemd waren. Wij staan thans voor een harden winter, dien wij ge meenschappelijk moeten dragen met ieder lid van onze volksge meenschap. Er zullen honger en kou dreigen, maar dat zij de arm ste bevolking werkelijk aantasten willen wij gezamenlijk voorkomen. Naar lasterpraatjes wordt thans niet meer geluisterd. Thans is het tijd om nog doeltreffender te ar beiden dan in den tijd welke achter ons ligt en dat is mogelijk door een betere gezindheid, door een contact van mensch tot mensch, van hart tot hart en het bieden van snelle hulp op een opbouwende wijze. Door de distributie zullen wij all^p de beperkingen ondervinden, welke zoo vele jaren de allerarmsten ten deel vielen, maar de beter gesitu- teerden zullen offeren voor hen, die hulp het meest van noode hebben. De liefde voor ons volk vraagt daden en offers en wij- zullen vol doen aan de plichten welke wij kennen door ons stambewustzijn. Met een fragment uit een gedicht van Hoffmann von Fallersleben over Vlaanderen waarin tot uiting komt, dat onder Gods hand niets verloren gaat beëindigde de Com missaris zijn gloedvolle en knappe inprovisatie waarna het muziek corps der politie zich opnieuw deed hooren en deze officieele bijeen komst door den adj. dir. voor N. Holland, den heer Van Leeuwen, yerd gesloten. Een steen des aanstoots is Uw verkoudheid vaak voor Uw omgeving. Een reden te meer om DE KETTINGHANDELAAR. Voor een tamelijk bezette zaal had gisteravond in het Guitten Vlies een opvoering plaats van bovengenoemd stuk, dat eenigszins aan Rooie Sien doet denken en geheel in dezelfde sfeer speelt. De uitvoerenden hadden met verschillende moeilijkheden te kampen gehad, zoodat de vertooning niet geheel tot haar recht kon ko men. Er was voor zeer goede mu ziek gezorgd. Het kleine orkestje onder leiding van den heer Eygen- steyn voldeed bijzonder. De herha ling die hedenavond van het stuk gegeven zou worden, zal niet plaats vinden. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR E. O. In de op Zaterdag in „Kinheim" onder voorzitterschap van den heer R. G. C. Schroder gehouden verga dering van contribuanten der Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken werden tot leden van den raad van toezicht herbenoemd mej. A. N. H. W. v. d^ Linden, mej. dr. A. G. Schoo en de 'heeren D. G. G. Margadant, J. J. Feringa, J. v. d. Worp, A. K. Dijkhuizen, J. Lourens. dr-.A. J. Korteweg, dr. F. J. Frede- rikse en dr. R. J. Hamburger. In de daarna gehouden vergade ring van den raad van toezicht bracht het bestuur bij monde van mf. P. van Sonsbeek verslag uit over 1940/1941. Daaruit bleek, dat, al moest de arbeid door de tijds omstandigheden eenigszins worden beperkt, de V.U. zich toch in een blijvende belangstelling van de zijde van het Alkmaarsche publiek mag verheugen. De rekening over 1940/1941 werd vastgesteld, evenals de begrooting voor 1941/1942. Vervolgens werd vastgesteld het programma voor 1941/1942. Er zullen cursussen worden gehouden door: Otto van Tussenbroek, drie kunstbeschouwingen; Hans Gruys, het lied in vogelvlucht (aan den vleugel Fanja Fansson); prof. dr. G. L. Smit Sibinga, de evolutie van het leven op aarde; prof. dr. N. A. Donkersloot, humor in de Nederlandsche letterkunde; A. F. J. Portielje, mooie en merkwaardige dieren; prof. dr. L. J. van Holk, de moderne mensch en het christelijk geloof. Verder zal een voordracht over de beteekenis van Rembrandt voor dezen tijd worden gehouden door dr. R. Miedema, terwijl even eens als vroeger filmavonden zul len worden gegeven. Het pro gramma biedt dus aan velen weer gelegenheid tot verrijking van den geest. Ten slotte werd tot 'lid van het bestuur herbenoemd mevrouw T. HeringaSchuiling te Schoorl. EEN PRIMEUR VOOR NEDERLAND. Uit zand, klei en een weinig cement steenen persen. Te Ursem worden momenteel bi lander interessante proeven geno men, onder leiding van de Nederi. Heide Maatschappij, met het persen van bouwsteen uit zand, klei en een weinig cement. Deze proeven ver- keeren al in een dergelijk vergevor derd stadium en hebben een zoo gunstig resultaat, dat men over en kele dagen aldaar van deze steenen een schuurtje hoopt te kunnen met selen. Deze werkwijze om steenen te persen is een Amerikaansch pro cédé, en voor Nederland, naar men ons van bevoegde zijde verklaarde, geheel iets nieuws, zoodat gerekend mag worden dat Ursem hiervan de primeur heeft. De klei te Ursem blijkt n.l. voor het persen van dezen steen zeer ge schikt. Volgens deskundigen is deze klei ongeveer vijf maal zoo hard dan cement. Het komt er echter op aan de meest effectvolle werkwijze toe te passen om de groote voordee- len van deze klei zoo volledig mo gelijk tot him recht te doen komen. Met een speciale pers, waarop zich slechts enkele vormen bevinden, zijn er verschillende proeven van bereiding, samenstelling, werkwijze, etc. genomen. De resultaten van deze proeven zijn gezonden naar verschillende laboratoria en fabrie ken, voor onderzoek en'met de be doeling dat fabrikanten zich voor dit steen-persen zullen gaan inte resseeren. Deze geperste steen, waarvan er op het werkterrein reeds enkele mooie stapeltjes liggen, hebben een platter model dan de gewone met- •="lsteenen. Zoodra de steen uit de p^rs-installatie gekomen is, moet het' (Vervolg van Vrijdag.) De voorzitter oordeelde de veeruiling iets, dat veel meer toege past moet worden dan thans ge beurt. Een groot deel van de bedrij ven kan daardoor reactie-vrij wor den gemaakt. Wanneer ieder de rea- geerende dieren vervangt door niet- reageerende dieren, dan kunnen zelfs de stapels die 45 pet. reactie- dieren hebben vrij worden gemaakt. Velen zullen in ieder geval hierdoor geholpen worden. Wil de veeleve ring goed verloopen, dan dient dit in eigen kring te gebeuren. Samen- spreking met en huisbezoek bij de leden is hiervoor noodig. Spr. waar deert het in het provinciaal bestuur, dat het hiervoor open oog heeft en steun verleent. De heer Stapel (Sijbekarspel) oordeelde, dat iedere boer dit moest toejuichen. Spr. heeft veel gaatjes- dieren en oordeelde het practisch moeilijk om aan de premie te ko men. Spr. vroeg aan welke eisehen voldaan moet worden. De secretaris noemde een groote moeilijkheid, dat men nog niet weet hoeveel dieren ieder mag houden. Men ruilt echter. Vrees, dat er geen voldoend aantal dieren voor ruiling in aanmerking komt, bestaat, doch die vrees is ongegrond. Wij le veren dieren af die aan de eisehen van de koopers voldoen en wij moe ten zorgen, dat die dieren niet wor den afgeslacht. De plaatselijke ver- eenigingen moeten lijsten aanleggen van dieren die geruild kunnen wor den. Laat men c'.e reactie-dieren laten merken en laten wij daarvoor ruildieren zoeken. Wij hebben die ren beschikbaar die voor den grond slag van de fokkerij goed zijn. Hier ligt voor de plaatselijke ver- eenigingen een mooie taak. Laat men nagaan welke goede dieren men heeft. Ook de zuivelfabrieken kun nen hier goed werk doen. Het aantal reactie-dieren kan zeker tot de helft verminderd worden. De heer Stapel: Wanneer je aan het ruilen gaat, wordt het vaak één lachen en één huilen. Als men een reactiedier ruilt voor een t.b.c.- vrij dier met minder productie, dan wordt het een dure ruiling. Krijgt men voor iedere koe die men op ruimt vergoeding, ook als men alle koeien opruimt? De secretaris: De stallen moe ten t.b.c.-vrij gemaakt worden en men krijgt de subsidie van f 25 als men alle reactie-dieren opruimt bo ven den leveringsplicht. Wie zes koeien moet leveren en acht reactiedjeren heeft, krijgt acht maal 25 als hij ook de twee ande re ruilt. Uitvoerig lichtte spr. het geheele ruilingsplan toe. Twee bevoegde handelaren taxee- ren het dier naar marktwaarde en zetten daar 10 op voor het reactie- vrij zijn. Hoogstens wordt 50 voor afstammingswaarde op de cij fers toegekend. Ook zijn er fabrie ken als „Neerlandia" die de trans acties steunen en daarvoor 10 per rund geven, als reactie-dieren wor den opgevorderd en de stal daar door t.b.c.-vrij wordt. De heer E. Dz. Govers gaf aan hoe „Neerlandia" handelt in samen werking met „De Eersteling" te Stompetoren, die 125 leden telt en reeds 51 t.b.c.-vrije stallen heeft. Men heeft huisbezoek gedaan om vast te stellen wat noodig en wat over was en dit sloot vrijwel. 84 die ren werden geruild, met het gevolg dat het aantal vrije stallen steeg van 51 tot 81. Voorwaar een mooi stuk werk. Plaatselijk gaat dus de ruiling het gemakkelijkst. Dat één van beide partijen bij ruiling, moet gaan huilen, wordt, als het werk goed gebeurt, voorkomen. Laat men nu profiteeren van de ge legenheid de stallen t.b.c.-vrij te maken. Noordholland kan hierdoor weer aan de spits komen. De heer Z ij p drong aan op bevordering van een vlotte betaling aan de veekoopers. Er zijn er die in April hebben geleverd en nu nog niets hebben ontvangen. De secretaris merkte op, dat het geval-Zijp slaat op een ruiling in het inundatie-gebied, waar mo menteel de zaak geheel buiten staat. Bij ons wordt er a contant gewerkt. Een voorwaarde voor de levering is, dat verborgen gebreken aan het oordeel van de vee-arbitrage wor den onderworpen. Laat men er toch naar streven, dat Noordhol land evenals Groningen en Drente t.b.c.-vrij wordt. Dit is een groot belang voor de volksgezondheid. Dit is toch ook de stimulans voor het provinciaal bestuur geweest. Een groot percentage van de t.b.c. bij den mensch was een gevolg van de runder-t.b.c. Een groote moeilijk heid is, dat men nog niet weet hoe véél dieren men mag houden. Daar door komen er te weinig aanvragen. De heer Ka a g vond het hierom noodig, dat er aandrang wordt uit geoefend, dat de definitieve verkla ring afkomt. Het schijnt toch in den Haag bekend te zijn. De heer Kout (Kwadijk) sprak nog een woord van lof voor de sym pathieke daad van het provinciaal bestuur. De sociaal-economische toe stand bij vele veehouders is echter en rem om de aan de ruiling ver bonden offers te brengen, al is in het inundatiegebied in het algemeen de ruiling volkomen geslaagd. Waar het uiteindelijk gaat om den mensch, daar dient z.i. ook het rijk hier steun te verleenen. De heer J i m m i n k vond het noodig dat het tuberculose-onder- zoek vervroegd plaats heeft, opdat er zekerheid bestaat, dat de aange boden dieren werkelijk t.b.c.-vrij zijn. Ir. Venema beaamde dit, doch buiten den staltijd is het zeer moei lijk, zonder de volle medewerking van de veehouders, welke spr. daar voor inriep. Na een uitvoerige bespreking over details (de voorzitter had wegens andere bezigheden de vergadering verlaten), waarbij vooral het taxee- ren naar markt- of slachtwaarde een rol speelde en waarover de zienswijze verdeeld bleef, omdat de inzichten van de consumptiemel ders uiteenloopen, sloot de vice- voorzitter, de heer Kramer Glijnis, de vergadering met den wensch, dat de besprekingen tot een goed resul taat worden uitgedragen. ZUIVELFABRIEK LUTJEWINKEL. Een dag van jubilea. De 26 Sept., dag van het 25-jarig bestaan van de zuivelfabriek Lutje winkel, was ook die van het zilveren jubileum van den heer Jm. Blaau boer, voorzitter en mede-oprichter, en van drie arbeiders der fabriek, zijnde de heeren Kuiper, Veenstra en van der Wal. Deze drie werden in een samenzijn van het voltallige perso neel gehuldigd door den directeur der fabriek, die hun werklust en werkkracht roemde en een feestgave aanbood. De werknemers hunnerzijds com plimenteerden den directeur en den mede-jubileerenden voorzitter met het 25-jarige bestaan der fabriek en den laatste tevens met zijn 25-jarig lidmaatschap. Aan de fabriek boden zij een electrische klok aan en den heer Blaauboer offreerden zij een schemerlamp. Des middags werd in de zaal van Igesz te Schagen een receptie ge houden ter eere van de jubileerende fabriek en den voorzitter van het bestuur. Aanvankelijk had men hier voor een feest op touw willen zetten, maar de tijdsomstandigheden noop ten tot een bescheiden herdenking. Er was zeer groote belangstelling en tal van bloemstukken getuigden van veler meeleven. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. dr. Mol, dir. van den keuringsdienst te Alkmaar; ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent; de voorzitter van de commissie voor landbouwcoöperatie; de directeur van de N.V. Gouda; notaris van Leersum te Winkel; de voorzitter en de secr. van de F. N. Z.; de voorzitter van de L. C. O. in Noordholland; de voedselcommissaris te Alkmaar; de voorzitter van de K. v. K. aldaar, de burgemeester van Wieringermeer, de gem.-secr. van Schagen; directeuren van zuivelfabrieken te Amsterdam, Hilversum, Barsingerhorn, Heem stede, Opmeer, Heerhugowaard, de Stolpen en 't Zandt, van wie velen vergezeld van bestuursleden. De heer v. Zoonen, wethouder van Winkel, bood namens de huldigings commissie uit boerenleveranciers een prachtig stilleven aan; en de heer Brüggeman, plaatsvervangend direc teur der Hoornsche Crediet- en Ef- fectenbank, schonk namens den kegelbond een olieverfschilderij, voorstellende een Westfriesche boer renhofstede. De heer Vethman, dir. N.V. Gouda, deed zijn felicitaties vergezeld gaan van twee wandpa- product regelmatig besproeid wor- den, daar nat-opdrogen ge'wenscht is. Men vertelde ons, dat de uitwer king van de proeven zeer meevalt en de steen goed hard is. Ongetwijfeld zien velen, vooral in vakkringen, met belangstelling uit naar de verdere ontwikkeling van dit interessant maar vooral belang- "ijk werk, wat wellicht groote toe komstmogelijkheden in zich draagt. neelen, voerstellende het jubileum en het belang van den boer. Een groot aantal sprekers huldigden vervolgens den heer Blaauboer om zijn doorzettingsvermogen en zijn helder inzicht, onkreukbare eerlijk heid en trouw, waardoor hij zich een strijder toonde voor de belangen van den Noordhollandschen boer. De heer Blaauboer dankte in weinige, doch goed gekozen woorden voor de hem betoonde belangstelling. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, Langestraat 85. Nieuwe aanwinsten 1941 lijst 25. Nederlandsche romans. B74.1a Bordewijk. Apollyon. I C14.7k Canter. Kalverstraat. C36.5wi Corsari. De weddenschap van inspecteur Lund. t D99.2 Dyk, van. Zonnevaart. F17.7 Feenstra. Nelleke's opvoe ding. (J) G32.2 Gerritsen. Wereld in wit en groen. (J) L25.5e Last. Elfstedentocht. M26 Marja. Snippers op de rivier. M47.4k Mens. Koen. M47.4w Mens. De Windhappers (J). R54.2 Robberts. Jikkemien. S58.5d SerVaes. Drie boeken; Kin derzaal, Kinderen ie over zijn, Moede Liesbeth. V64.lt Visser-Rooseadaaltot in den dood. W19.3 Wallagh In „De Trou". Z16.6 Zandstra. De wijde stilte. B47.5m Bergstrand-poulsen. De mensch en de klokken. C20.7 Cespedês. Jeugd in boeien. E36.3 Erizzo en Erizzo. Advocaten- practijk. L49b Lewis. Berthel Merriday. S74.3 Sommerfelt. 16 jaar. (J) Engelsche romans. 823A40f Arlen. Flying Dutchman. 823B44.3 Bentley. Freedom fare well. 823B60 Blaker. Here lies a most beautiful lady. 823C24a Christie. The ACBmur- ders. (g) 823J13m Jacobs. Many cargoes (g) 823M35 Maxwell. To what green altar? (g) N.B. (J) is: voor jongeren, (g) is: geschenk. is: historisch, t is: christelijk. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter .loeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2