DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t Duiischtand strijdt voor Europa 210 vijandelijke kazematten veroverd. Wederzijdsche luchtaanvallen. De strijd in het Oosten. Tabroek en omgeving gebombardeerd, Luchtgevecht boven de Middell. Zee. DOODSTRAFFEN WEGENS MISDRIJVEN TEGEN DE DUITSCHE WEERMACHT. Een rede van Churchill. Nederlanders. Particulier benzine- gebruik sterk ingekrompen. DISTRIBUTIE-NIEUWS PUBLICATIES ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote 143ste Jaoraona No 231 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 3 3 postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 1 October 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 30 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij het uitvoeren van operaties ten O. van den Dnjepr hebben Italiaansche troépen vrij sterke strijdkrachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verschei dene duizenden gevangenen ge maakt. In den N. sector van het O. front heeft een infanteriedivi sie op 28 en 29 Sept. een succes vollen aanval ondernomen op een taai verdedigde stelling. Zij ver overde hierbij stormenderhand 210 vijandelijke kazematten. For maties van de luchtmacht bestre den doeltreffend transporten per trein in het gebied rondom Char- kof en zetten de vernieling van het spoorwegnet ten O. van Le ningrad, alsmede van installaties der Moermanskspoorlijn voort. In den strijd" tegen Groot-Bri- tannië vernietigde de luchtmacht in den afgeloopen nacht ten O. van Great Yarmouth een vracht schip van 8000 brt. en bracht in hetzelfde zeegebied uit een vrij groote formatie torpedojagers een der oorlogsschepen door bomvol- treffers tot zinken. Andere aan vallen waren gericht op de ha vengebieden aan de Schotsche O.- kust en in het Z.O. van het eiland. In N.-Afrika bombardeerden duikbommenwerpers overslag plaatsen en munitieopslagplaatsen in Tobroek. Gevechtsvliegtuigen beschadigden in de Middeüand- sche zee een koopvaardijschip en schoten een Britschen bommen werper neer. De vijand vloog in den afgeloo pen nacht naar het N.-Duitsche kustgebied en drong met enkele vliegtuigen tot in de wijde omge ving van de rijkshoofdstad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voornamelijk in Hamburg, leed de burgerbevol king verliezen aan dooden en ge wonden. De Britsche luchtmacht verloor gisteren en in den loop van dezen nacht in totaal elf bom menwerpers. Sovjet-tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde het volgende: In den Z.-sector van het O.-front hebben de bolsjewisten bij de gevechten op 29 Sept. op nieuw zware verliezen geleden. Zij deden op verscheidene plaatsen van het front tegenaanvallen, welke al le met bloedige verliezen werden afgeslagen. Ten deele ontstonden hevige gevechten met de bajonet, waarin de bolsjewisten het onder spit dolven. In den sector van een enkel Duitsch bataljon infanterie verloren de bolsjewisten honderd dooden en twee honderd gevangen. In den sector van een Duitsche divisie wer den in den loop van 29 Sept. ver scheidene zware Sovjetpantserwa gens van 40 tot 44 ton vernietigd. De strijd aan het Finsche front. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Aan het Finsche front tusschen het Ladoga- meer en het Onegameer hebben de verbonden troepen in de gevechten op 28 en 29 Sept. verdere goede vor deringen gemaakt en verscheidene door de Sovjets hardnekkig verde digde plaatsen veroverd. De bolsje wisten trachtten in den loop van de ze gevechten verscheidene malen vergeefs het Finsche oprukken te stuiten door tegenaanvallen. Al de ze tegenaanvallen werden door de Finsche troepen afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewis ten. In den sector van een Finsche di visie werden in den loop van deze gevechten ruim 5000 gesneuvelde Sovjet-soldaten geteld. Verscheidene stukken geschut der Sovjets en een talrijk ander oorlogsmateriaal is door de Finnen buitgemaakt. Op het Ladogameer bezetten de Finsche troepen het laatste eiland, dat nog in bolsjewistische handen was. De strijd in de lucht. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Duitsche luchtstrijdkrachten hebben op 29 Sept. op het Ladogameer een trans portschip van 500 brt. tot zinken gebracht en nog twee schepen met tezamen 1800 brt. zwaar beschadigd. In den Z.-sector van het O.-front hebben weer sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen in den strijd op den grond ingegrepen. Spoorlijnen rondom Tsjarkof wer den in groote uitgestrektheid ver nield en daarbij werden 33 trans port- en ravitailleeringstreinen ver nield of zwaar beschadigd. In denzelfden sector werden in luchtgevechten 12 Sovjet-vliegtui gen neergeschoten en nog zes vlieg tuigen bij aanvallen op vliegvelden op den grond vernield. De Duitsche marine in actie. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Eenhe den der Duitsche marine hebben de laatste dagen herhaaldelijk met groot succes doelen aan land in den N.-sector van het O.-front aangeval len. De kruisers Leipzig en Emden beschoten Sovjet veld- en artillerie stellingen met-goede uitwerking. DE BEWONERS VAN EUPEN-MALMEDY-MORESNET. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Het staatsblad publiceert een verorde ning omtrent, de nationaliteit der bewoners van Eupen, Malmedy en Moresnet. Volgens deze verorde ning, die gebaseerd is op het decreet van den Führer inzake de hereeni- ging van deze gebieden met het Duitsche rijk van 23 Mei 1940 ver krijgen alle personen die krachtens art. 36 van het verdrag van Ver sailles Belgische burgers geworden zijn, thans definitief de Duitsche nationaliteit. Hetzelfde geldt voor de personen, die als bewoners van neutraal-Moresnet .de Belgische na tionaliteit op 10 Januari 1920 ver kregen hebben. Italiaansch legerbericht. Rome, 30 Sept. (etefani.) In zijn weermaehtbericht no. 484 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In S.-Afrika werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorbereide vijandelijke aanvals- poging snél- (afgeslagen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tentenkampen en op slagplaatsen van materiaal van To broek, waardoor aanzienlijke ont ploffingen en branden ontstonden. Onze vliegtuigen bmbardeerden in den nacht van 28 op 29 September militaire doelen in het gebied van Tobroek en Mersa Matroeh met zichtbare resultaten. In O.-Afrika intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven stellin gen in de verschillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestook ten gisteren de vliegvelden van Cagliari en Catania met machine geweervuur en brisantbommen. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door den lucht afweer en een door jagers neerge schoten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze zeeverkennigsvliegtui- gen een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vlieg tuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd het zelf slacht offer van de overmacht. Een deel der bemanning werd gered. Een an der vliegtuig van de zeeverkenning werd door twee Blenheims aange- valen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. Bekendmaking. 's-Gravenhage, 30 Sept. De weermachtsbevelhebber in Neder land deelt mede: „Een Duitsch Kriegsgericht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Nederland ontdekte sabotage- en spionnage- organisatie behandelen. v. De vier hoofdbeklaagden werden tot den dood veroordeeld. Aan drie van hen werd het vonnis met den kogel voltrokken. De vierde werd wegens geestelijke minderwaardigheid met levenslange tucht huisstraf begenadigd. Een aantal andere beklaagden kreeg veeljarige vrijheidsstraffen". 's-Gravenhage, 30 Sept. De weermachtsbevelhebber in Neder land deelt méde: „Een Nederlander, die een in dienst van de bezettende macht staanden Duitschen spoorwegbeambte zonder eenige aanleiding van achteren neergeschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgericht ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel ten uitvoer gelegd". FINLAND EN DE OORLOG. Ten opzichte van den oorlog wordt uit Helsinki het volgende medege deeld: Onze verdedigingoorlog, welke ons door de bolsjewieken werd op- gedrngen, duurt thans meer dan drie maanden. De vijand is overal over de grenzen geworpen met uit zondering van het gebied van Han- gö en eenige eilanden in de Finsche Golf. Maar de strijd gaat verder tot de zekerheid voor een stabielen vrede is verkregen. Steeds heeft de Sovjet-Unie naar den oorlog ge streefd, welke eerst tegen Europa, daarna tegen de geheele wereld ge voerd zou worden, opdat de bar- baarsche leer van het bolsjewisme de geheele wereld zou veroveren. Een der eerste doeleinden was uit breiding van den invloed der bolsje wieken in het Noorden. Daarom werd Finland het land, dat den eer sten slag moest opvangen. De Fin- sOhe soldaten hebben met eigen oogen kunen vaststellen, welke ge weldige. militaire werken de Sovjets van de IJszee tot aan de Finsche Golf hebben aangelegd. Hiehbij ging het, zooals duidelijk gebleken is, om aanvalsbases. Dit dwingt ons, aldus het officieuze commentaar, den oor log voort te zetten, wij moeten onze positie zoodanig verbeteren, dat een vrede van langen duur verzekerd is. UITWISSELING VAN OORLOGS GEWONDEN. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Op voorstellen van Duitsche zijde vindt thans voor de eerste maal, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, een uitwisseling plaats van Duitsche en Engelsche zware oor logsgewonden, benevens van dok ters en sanitair personeel, dat in den loop van den strijd tot dusver in gevangenschap is geraakt. De uit wisseling zal op 4 Oct. geschieden in een havenstad der bezette Kanaal- kust. De familieleden zijn op de hoogte gebracht van de a.s. aan komst hunner verwanten. Een algemeene beschouwing over den toestand. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill heden in het Lager huis verklaard, dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden bij hun besprekingen in Moskou een duidelijk en volledig overizcht heb ben van hetgeen Engelnda van nu af aan de Sovjet-Unie maand voor maand kan geven. Churchill voegde hieraan toe, dat het Britsche volk „offers van zeer ernstigen aard" moet brengen om de Sovjet-Unie in staat te stellen als oorlogvoerende mogendheid te blijven bestaan. Churchill maakte vervolgens bekend dat binnenkort een „nieuwe en loya le alliantie" zal worden gepubli ceerd, die door Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie met Iran wordt ge sloten en waarbij Iran zich, aan de zijde van Engeland zal bevinden in de toekomstige ontwikkeling van den oorlog. Nadat de minister-prse- sident het Britsche volk er tegen ge waarschuwd had van den winter een vermindering van den Duit schen druk te verwachten, zeide hij, dat men zich moet voorbereiden op nog véél fellere gevechten dan tot dusver. Naar de Engelsche dienst omtrent de vandaag door Churchill uitge sproken rede nog meldt, betreurde de minister-president opnieuw, dat „te vaak verklaringen over de poli tiek der regeering en overzichten over den oorlogstoestand door den minister waren afgelegd". In dit verband merkte Churchill op, dat hij voornemens was, de Britsche verliezen aan schepen niet meer met regelmatige maandelijksche tus- schenpoozen bekend te maken. Evenals in zijn laatste rede stelde hij het verminderde tot zirïken brengen van Engelsche en in Engelschen dienst varenden tonnage tijdens de laatste drie maanden, hetgeen naar bekend verband houdt met de ster' ke vermindering van het voor Enge land varende aantal schepen, voor als een succes der Engelsche afweer maatregelen. Ook spiegelde hij zijn hoorders opnieuw de hulp der Ver- eenigde Staten voor. Men kon verwachten, dat de vij andelijke duikbootoorlog met een grooter aantal onderzeebooten zou worden gevoerd dan voorheen en door de luchtmacht in sterkere mate zou worden gesteund. Als een „op merking van bemoedigenden aard" kenmerkte hij zijn verwijzing naar den steun, die Engeland van de zij de der Sovjet-Unie ten deel viel en naar de „vastbeslotenheid der Ver. Staten". In het Verre Oosten, zoo voegde hij eraan toe, zag men China (Tsjoengking) aan de zijde van Engeland. In het verder verloop van zijn re de ging Churchill o.a. in op den -teun, dien Engeland en de Ver. Staten de Sovjet-Unie willen ver- leenen. In vele opzichten, zijn de tegen woordige problemen gelijk aan die van verleden jaar, toen Engeland met bloedend hart weigeren moest, de laatste nog overgebleven jacht- eskaders ter hulpverleening aan Frankrijk te zenden. Churchill sprak verder ook over het Engelsche leger. Het thans gevormde Britsche leger heeft niet zulke herhaalde en succesvolle ervaringen als het Duit sche leger gehad. Deze ervaringen bevorderen zeer zeker de kracht van de weermacht. In den komenden winter zul len weer vele landgenooten een beroep op Winterhulp doen. Ook uw bijdrage is voor het steunen onmisbaar. Geeft daarom bij de dezer dagen te houden lijstencollecte naar vermogen. VERDUISTER GOED l ZON 1 Oct. onder: 19.19 2 Oct. op: 7.41 MAAN 1 Oct. op: 17.46 onder: 3.11 5 Oct. Volle Maan. ZWITSERLAND PROTESTEERT TE LONDEN. Bern, 30 Sept. (D.N.B.) Het de partement van buitenlandsche zaken deelt mede: De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen onverwijld een protest in te dienen inzake de ernstige schending van het Zwitsersche luchtgebied, door ongeveer vijftig Britsche vliegtui gen in den nacht van 28 op 29 Sep tember, welke een energieke reactie van den Zwitserschen luchtafweer heeft teweeggebracht. Smuts benoemd tot veldmaar schalk. (D.N.B.) - De Engelsche nieuwsdienst meldde Dinsdagavond, dat generaal Smuts, de minister-pre sident van de Unie van Zuid-Afrika, benoemd, is tot veldmaarschalk. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITS CHLAND. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) Een vrij groot aantal Engelsche bommenwer pers heeft vannacht steden aan de Duitsche Bocht en aan de Oostzee aangevallen. De op woonwijken ge worpen brisant- en brandbommen veroorzaakten verwoestingen en be schadigingen van woningen en eisch- ten slachtoffers aan dooden en ge wonden onder de burgerbevolking. Afzonderlijke vliegtuigen die Berlijn probeerden aan te vallen, werden door het luchtdoelgeschut zeer spoe dig genoodzaakt terug te keeren. Een vijandelijk vliegtuig werd door den luchtafweer neergehaald. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) Vrij sterke formaties van het Duitsche luchtwa pen hebben vannacht een belang rijke haven aan de Britsche O.-kust aangevallen. Volgens de eerste rap porten van teruggekeerde bemannin gen kon de aanval bij helder zicht worden uitgevoerd. Er werden ver scheidene branden en ontploffingen waargenomen. Bovendien werden nog twee steden in Schotland gebom bardeerd. Het Duitsche luchtwapen zette aan het O. front zijn aanvallen in alle sectoren met sterke formaties voort. Overal, beheerschten de Duitsche ge- vechts- en jachtvliegers het lucht ruim. De aanvallen golden vooral de verkeersinrichtingen van den vijand. De aanvallen waren veelal van ver nietigende uitwerking. Belangrijke spoorwegtrajecten werden herhaal delijk gestagneerd. Voltreffers op spoorwegknooppunten verwoestten vitale punten. Op eenige plaatsen kon het luchtwapen vijandelijke troepenconcentraties met succes aan vallen. DE CONFERENTIE IN MOSKOU. Berlijnsche persstemmen, Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) De Ber lijnsche avondbladen schenken onder meer ook aandacht aan de plutocra- tisch-bolsjewistische conferentie te Moskou. De „Berliner Nachtausgabe", schrijft: Wij weten reeds lang, dat het bij deze conferentie niet zoo zeer gaat om de vraag, hoe de Engelschen het bols jewisme kunnen helpen, dan wel hoe de bolsjewisten het korte uitstel voor Engeland verlengen kunnen. De groote ijver van Churchill voor deze conferentie laat zich slechts ver klaren door het feit, dat hij met hui vering de groote verwachtingen in een ziet storten, die hij van de Sov jethulp had gekoesterd. De Berliner Börsenzeitung wijst er op, dat er in Moskou zes commissies zijn ingesteld, die, naar uit een offi cieel bericht blijkt, de dringendste hulpmaatregelen voor hulpverlee ning moeten bestudeeren, en wel voor leger, luchtmacht, marine, transportkwesties, grondstoffen en hospitalen. De „Berliner Lokal Anzeiger" ziet in de instelling der commissies" een teeken, dat de besprekingen te Moskou reeds bij den aanvang zijn teruggevallen op het oude conferen tieschema. 's-Gravenhage, 30 Sept. In verband met de oorlogsnood zakelijkheden zal in October het particulier benzinegebruik nog belangrijk worden inge krompen. Ook zal het verkeer nog worden beperkt. De toe wijzing in het beschikbare con tingent benzine ten gunste van vitale en noodzakelijke bedrij ven laat v-oor eerst daarna komende doeleinden slechts weinig beschikbaar. Mede zal, zooals in de vakpers reeds werd medegedeeld, bij de binnenvaart in voortgezette mate wegens de geringe hoeveelheid be schikbare donkere olie, de door deze -olie gedreven motor door den gasgenerator worden vervangen. Voor zoover de desbetreffende vaartuigen daartoe geschikt zijn, zal deze vervanging gratis kunnen geschieden en wel in dier voege, dat van rijkswege generatoren in huurkoop worden gegeven met vrijstelling van het betalen der termijnen van diegenen, die deze generatoren goed verzorgen. GELIJKSTELLING DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE DIPLOMA'S. 's-Gravenhage, 30 Sept. Nadat door een verordening der bevoeg de secretarissen-generaal van 19 April 1941 (79/41) Rijksduitsche diploma's gelijk gesteld zijn met de dienovereenkomstige diploma's in Nederland heeft de rijksminister voor wetenschap in overleg met den rijksminister van binnenland- sche zaken voor het Duitsche rijk de omgekeerde regeling getroffen. Krachtens deze regeling worden Nederlandsche diploma's met de dienovereenkomstige diploma's van het Groot-Duitsche rijk principieel gelijk gesteld. Hiermede is niet alleen een daad van wederkeerige loyaliteit vol trokken, doch is tevens een practi- sche vrijheid van beweging voor alle Duitsche en Nederlandsche ar beidskrachten van allerlei aard ge waarborgd. Zoo kan thans b.v. een jong Nederlander, die aan een Ne derlandsche universiteit met suc ces zijn studie in de medicijnen voltooid heeft, zijn beroep in het Duitsche rijk uitoefenen, voor zoo ver hij naast het met goed gevolg afgelegde examen voldoet aan in Duitschland gestelde eischen als onbesproken gedrag, arierschap, enz. De destijds ter gelegenheid van het verschijnen van de Nederland sche verordening hier en daar ge uite vrees, dat de Nederlandsche arbeidsmarkt thans met Duitsche arbeidskrachten overbelast zou kunen worden, wordt thans defini tief weggenomen door het Duitsche decreet en de groote vraag naar arbeidskrachten van allerlei aard in het Duitsche rijk. Daardoor verdient de verordening de bijzon dere belangstelling van het Neder landsche publiek. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. EXTRA VASTE BRANDSTOFFEN TEN BEHOEVE VAN RUIMTEN VOOR BIJZONDERE DOEL EINDEN BIJ CENTRALE VERWARMING. De Leider van den Distributie - dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat op DONDERDAG 2 OCTOBR 1941 en VRIJDAG 3 OCTOBER 1941, tusschen 9—12 of 1.304 uur bij den Distributie- dienst, Oudegracht 168, ingang Ridderstraat, formulieren MD 120, ter verkrijging van extra brand stoffen voor hen, die houders zijn van een bonkaart L (Centrale Ver warming) en tevens in hetzelfde perceel B, C of D-verbruikers zijn, kunnen worden afgehaald. Verhuurde kamers van- pensions en kamerverhuurders vallen even eens onder deze regeling. Bij bovengenoemde ruimten zijn 2 categorieën mogelijk: Ai in de ruimten voor bijzondere doeleinden zijn verwarmings radiatoren aanwezig; B: in de ruimten voor bijzondere doeleinden zijn ge-en verwar mingsradiatoren aanwezig, doch wordt gestookt met haar den en kachels. Voor deze categorie moeten eveneens op de formulieren MD 120 extra vaste brandstoffen worden aangevraagd. De formulieren moeten uiterlijk op MAANDAG 6 OCTOBER 1941 weer bij den Distributiedienst zijn ingeleverd. Alkmaar, 1 October 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeen telijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van- Woensdag 1 October tot en met Dinsdag 7 October 1941, de vol gende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen oranje kleur; Vetbonnen blauwe kleur. Alkmaar, 30 September 1941. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. VALSCHE KOLENBONNEN IN BESLAG GENOMEN. De Haagsche afdeeling van den Centralen opsporingsdienst is dezer dagen een belangrijke vervalsohing van kolenbonnen op het spoor geko men. Aangehouden werden een 18- jarige typograaf en diens 47-jarige vader, in wiens drukkerij beslag is gelegd op een electrische drukpers, een cliché en een zetproef voor het vervaardigen van valsche kolenbon nen, benevens eenige andere druk- kersbenoodigdheden. De maker van het cliché, een 25-jarige typograaf, en de opdrachtgever, een 28-jarige boekbinder, en een drietal tusschen- personen, die tal van bonnen in om loop hadden gebracht, zijn voorts in bewaring gesteld. In de drukkerij werden nog 5.000 valsche kolenbon nen aangetroffen. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 30 September. In den afgeloopen nacht was de Engel sche luchtactie boven ons gebied gering. Er we-rden in een stad in N.-H-olland een 25-tal woonhuizen door bommensplinters licht bescha digd. Voorts werden bij een Engel schen aanval op een schip voor onze kust een man, een vrouw en een kind door machinegeweervuur ge wond. De Nelson beschadigd. (D.N. B.) - De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat het door Italiaan sche torpedovliegtuigen beschadigde slagschip de Nelson is geweest. Nieuwe burgemeester van Lon den. (D.N.B.) - Naar de Londen- sche correspondent van Social De- mokraten meldt, is Maandag sir John Laurie tot burgemeester van Londen gekozen. SMOKKELAARSBENDE IN ARREST. In Friesland is in den laatsten tijd een aantal personen aangehouden, dat zich had schuldig gemaakt aan frauduleuze slachtingen- van var kens, schapen en runderen. Wegens 't tegen zeer hooge prijzen verhan delen van koffie en thee werd tegen meer dan 70 personen procesver baal opgemaakt. Er werden partijen koffie thee, vleesch en brandstoffen in beslag genomen, gedeeltelijk van van justitie, diefstal afkomstig. Ondanks deze aanhoudingen bleek dat er nog al tijd een uitgebreide smokkelhandel gedreven wordt. De bende, die zich hieraan schuldig maakte is thans ook onschadelijk gemaakt. Men slaagde er n.l. in een smokkelaar in contact te brengen met een cri sisambtenaar. Deze trad op als kooper van thee. De smokkelaar gaf voor, dat de thee ergens in een pakhuis lag cpgeslagen. In gezel schap van den crisisambtenaar ging hij evenwel naar zijn eigen huis. Hij verkocht de th-ee aan den amb tenaar voor 25 gulden per pond. In een hotel, waar de aflevering van de thee had plaats gehad, werd de smokkelaar aangehouden. Verschei dene arrestaties zijn reeds gevolgd. VERBODEN WAPENBEZIT. 's-Gravenhage, 30 September. Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T. uit G. wegens verboden wapenbe zit te verantwoorden gehad. De be klaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gierigheid niet ingeleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen gebruik ge maakt zou hebben. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat wie in strijd handelt m-et het verbod van het wapenbezit on danks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds op nieuw is gewezen op het verbod inzake het wapenbezit, Wie deson danks om welke redenen ook alle waarschuwingen negeert, kan zich over de gevolgen niet beklagen. De officier eischte een tuchthuis straf van twee jaar. Het gerechts hof veroordeelde den beklaagde conform den eisch van den officier GEZINNEN VAN MARINE PERSONEEL. 's-Gravenhage, 30 Sept. De ver- eeniging „Onze Vloot" vestigd de aandacht van de gezinnen waarvan de echtgenooten of kostwinners zich in dienst der Nederlandsche marine buiten Nederland bevinden en wier spaargelden als „vijandelijk vermo gen" zijn geblokkeerd, op de moge lijkheid naar behoefte over deze spaargelden de beschikking te ver krijgen. „Onze Vloot" verstrekt op schriftelijke aanvraag hierover de noodige inlichtingen en verleent ge heel belangeloos de noodige assis tentie en bemiddeling. De betrok kenen doen goed bij hun aanvraag om inlichtingen de op hun geval be trekking hebbende gegevens in te sluiten. Het adres van „Onze Vloot" is Surinamestr. 15 te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1