DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. at an iar 1 öle :hriften t Duitschland strijdt voor Europa Gunstige vorderingen aan het O.-front. De strijd in het Oosten. Jef Denyn verongelukt. Commentaren op de rede van Hitier. DISTRIBUTIE-NIEUWS Petroleum voor kook- doeleinden. Nederlandsche arbeids dienst. Pagina 6. lCHXIGDE ARNALEN. ibliek in rekening 0.75 per kg a 0.75 per 3.20 per ■ijs in evenredig- besteld. i strafbaar. laar, in. LCHTIGDE VOOR ZEEP. n met het ver oor de artikelen, inde prijzen ten 0.12 0.12 0.06 0.04V2 0.04 erde zeepsoorten i strafbaar. l a a r. aken. aan de groote ge en de verschillende ke de schilderkunst luid-Nederland in den hebben beïnvloed, he handleiding voor it gebied beter ge len zijn. Tj. Adema. 5 UITGAVEN. spel bekeken, door o-omroep: De Neder- ep, heeft een interes- het licht doen zien i onder bovenstaan- iel (een naam, dien srre prefereert boven t in ons land nog belangstelling gevon- i andere landen ge- r gaat de oorzaken geeft een volledige van het luisterspel, loopt te bereiken dat ij schrijvers, acteurs r vooral ook bij de c dit onderwerp zal r gemaakt en zij hun llen opgeven. En als boekj.e dat met tee- ito's verlucht is, met eest, krijgt men ein- indruk van alles, orbereiding en uit- oo'n luisterspel vast- ït dan heel wat beter :eren en als dat be seft ook de schrijver doel bereikt. Alle on- i door den auteur deld en elke luiflter- rerkje van ruim 100 Hij zal er geen spijt G. C. yan Gulitë. ALKMMRSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 235 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Maandag 6 October 1941 Luchtaanvallen op Moskou en Leningrad. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 4 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Aan het O. front zijn gevechts handelingen van groote beteeke- nis aan den gang. Het lucht- wapen heeft in de Zwarte Zee' een troepentransportschip van ongeveer 20.000 brt. tot zinken gebracht en in den afgeloopen nacht belangrijke militaire in richtingen te Moskou en Lenin grad aangevallen. Er werden ver scheidene zware branden waar genomen. Eenheden van de Duit sche marine gingen in samenwer king met de Finsche marine voort met het leggen van versperrin gen in de Finsche golf. Duik- booten hebben op den Atlanti- schen Oceaan vier vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip van tezamen 28.000 brt. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië brachten gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht ten O. van Great Yarmouth drie koopvaardijschepen van tezamen 28.000 brt. tot zinken. Zij be schadigden bovendien in dezelfde wateren, alsmede in het Kanaal van St. George vier groote koop vaardijschepen zóó ernstig, dat nieuwe verliezen aan scheeps- ruimte als zeker kunnen worden aangenomen. De luchtaanvallen waren voorts gericht op vliegvelden in O.-Engeland. Noord-Afrika: In den afgeloo pen nacht was een doeltreffende aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen gericht op de Stad en de haven van Tobroek. Britsche bommenwerpers verwoestten in den nacht 'van 3 op 4 October te Rotterdam twee kerken, brachten .een Nederlandsch hospitaalschip tot zinken en veroorzaakten ver liezen onder de burgerbevolking. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk vonden niet plaats. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 24 Augustus tot^ 3'0 September 476 vliegtuigen. Daarvan werden er 418 door for maties van de luchtmacht, 58 door eenheden van de marine neerge schoten In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Bri- tannië in totaal 40 eigen vlieg tuigen verloren. Het legerbericht van 5 Oct. luidt als volgt: De aanvalsoperaties in het O. vorderen gunstig. In het Z. van de Oekraine hebben infanterie divisies bij gevechten om sterk opgebouwde en taai verdedigde Sovjetstellingen in het gebied van Perekop en bij de zuivering van het schieiland bezuiden de Dnjeprmonding en van eenige kleine eilanden in de Zwarte Zee in den tijd van 24 tot 29 Septem ber ruim 12.000 gevangenen bin nengebracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 machinegeweren buitgemaakt. Vanuit Oesel heb- ben pioniers met stormbooten in stoutmoedigen aanval het eiland Abruka bezet en de bezetting ge vangen genomen. In Oost-Karelië hebben de Finsche troepen hun operaties met succes voortgezet. Luchtaanvallen zijn in den afge loopen nacht gericht op een be langrijke wapenfabriek ten Z.O. i van Tsjarkof en op militaire in stallaties in Moskou en Leningrad Aan de O. en Z.O. kust van Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belanrgijke in stallaties gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duit sche duikbommenwerpers los plaatsen en materiaalopslagplaat sen in de haven van Tobroek en Mersa Matroeh met succes aange vallen. Tijdens luchtgevechten zijn twee Britsche jagers neer geschoten. Er zijiï geen vijandelijke toe stellen naar het rijksgebied ge vlogen. Aanvallen in diverse sectoren afgeslagen. Berlijn, 4 October (D.N.B.) Op 3 October hebben de Sovjets een vergeefsche landingspoging onder nomen aan de kust van de Finsche Golf bij Strelja. Waarbij werden 2000 Sovjet-soldaten door de Duit sche troepen overweldigd en in de pan gehakt. Duitsche pantserjagers drongen op 3 October in den Z. sector van het O. front door de bolsjewistische stellingen. De Duitsche pantserfor maties sloegen alle bolsjewistische tegenaanvallen af en vernietigden van haar kant tajjijke bolsjewisti sche pantserwagens. Op 3 October hebben de Sovjets, gestéund door pantserwagens, de Finsche troepen aangevallen in den Finschen frontsector ten Z. van de Swir. De Finnen sloegen de bolsje wistische pantseraanvallen af. De Finsche pantserwagens hebben in deze gevechten hun groote superio riteit en koelbloedigheid opnieuw bewezen. Op een plaats van het ge vechtsterrein in den N. sector van het O. front sloegen Duitsche infan teristen alle bolsjewistische aanval len met succes af. Wapens die pas uit de fabrieken kwamen. Berüjn, 4 October. (D.N.B.) De zware verliezen der Sovjets aan mtnschen en materiaal die zij in de raatste gevechten in den Z. sector van het O. front en in den vernieti gden slag ten O. van Kiëf geleden hebben, dwingen hen om van alle beschikbare reserves gebruik te ma- ■nl u blijkt daaruit, dat bolsje wistische grensafdeelingen waarop de Duitsche troepen in de gevechten der eerste Octoberdagen in den Z. sector van het O. front gestooten waren, sléchts onvolledig in uni form gekleed waren. De tijdens deze gevechten buitgemaakte of vernie- tigde bolsjewistische kanonnen en pantserwagens 'waren pas de laat ste dagen uit de fabrieken gekomen. Interessante cijfers van het Roemeensche front. Boekarest, 5 October. (D.N.B.) Het groote hoofdkwartier geeft de volgende samenvattende mededee- ling over de operaties aan het Roe meensche front: Sedert het begin van den oorlog hebhen wij ruim 60.000 gevangenen gemaakt. Wij hebben rond 15.000 vermisten, waarvan 7.000 tot 8.000 als dood, de rest als gevangen ge nomen moeten worden beschouwd, benevens 20.000 gesneuvelden en 76.000 gewonden, waarvan ongeveer 80 licht gewond is en genezen kan. Daarentegen heeft de vijand in de sectoren, waar onze troepen heb ben gestreden, 70.000 dooden en on geveer 100.000 gewonden gehad. Wij hebben 553 vijandelijke vliegtuigen vernield en 120 eigen toestellen verloren, waarvan een deel hersteld kan worden. Wij hebben zeer groote hoeveelheden materiaal eri munitie buitgemaakt en in vergelijking daar mede veel minder verloren. Tot dus ver werden ruim 90 der para chutetroepen en der in onzen rug in den strijd gebrachte terroristen organisaties gevangen genomen. Geen van beide slaagden erin ver nielingen aan te richten of sabotage aanslagen te plegen. Noch munitie- treinen of -opslagplaatsen, bruggen noch fabrieken werden door vlieg tuigbommen vernield. De in Ploesti veroorzaakte schade bedraagt nog niet eens 300 millioen lei. Strijd in den sector van Leningrad. Berlijn, 5 October. (D.N.B.) Aan het front van Leningrad hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, de Duitsche troepen op 4 October in felle gevechten een door de bolsjewisten hardnekkig verde digde plaats genomen. Bij deze ge vechten maakten de Duitsche troe pen dertig Sovjet-machinegeweren buit en 30 granaatwerpers. Denzelf den dag ondernamen de bolsjewisten wederom, vergeefsche pogingen om door den Duitschen ring heen te brken. De bolsjewistische aanval len, die met steun van tanks werden ondernomen, werden door de Duit sche troepen met succes afgeslagen. De Sovjets verloren daarbij ver scheidene tanks. Voorts heeft de in d& gebied opgestelde zware Duit sche artillerie in den loop van 3 October opnieuw belangrijke in- dustrieele doelen in Leningrad on der doeltreffend vuur genomen. Een belangrijke fabrieksinstallatie in Le ningrad is door het Duitsche ge- schutvuum in brand geschoten. An dere Duitsche batterijen beschoten met góed gevolg werven en haven installaties van Leningrad. De Kirof-fabrieken beschadigd. Berlijn, 5 October. (D.N.B.) De zware Duitsche artillerie heeft de Kirof-fabrieken te Leningrad door haar granaten ernstig beschadigd, naar de Duitsche waarneming heeft geconstateerd. In vakkringen worden de Kirof- fabrieken volgens haar beteekenis e|| omvang de „Russische Krupp- fabrieken" genoemd. Bij het begin van den veldtocht in het Oosten be droeg het aantal arbeiders ongeveer 50.000 man. Deze fabrieken behoo- ren tot de grootste Sovjet-bewape- ningsbedrijven, waar behalve staal, geplet ijzer en blik vooral geschut, tanks en onderdeelen voor andere wapens worden geproduceerd. Op de Zjdanof-werf, die bij de fa briek behoort, is o.a. de zware Sov- Tankschip onder Pana- meesche vlag lot zinken gebracht. New-York, 4 Oct. (D.N.B.) Het vroegere Amerikaansche s.s. J. P. White dat krachtens de wet tot hulpverleening aan Engeland was afgestaan en onder de vlag van Panama voer zou, volgens berichten in de Amerikaansche bladen, op weg naar Kaapstad tot zinken ge bracht zijn. Waarschijnlijk bracht het schip benzine van West-Indië naar Kaapstad over. Overeenkom stig de in de Ver. Staten bestaande agitatie brengt de Amerikaansche pers het bericht over het tot zinken brengen van het schip in een sen- sationeelen opmaak. Uit Berlijn wordt door het D. N. B. gemeld, dat de geheele beman ning, op vier vermisten na, ge red is. Nadere bijzonderheden. Washington, 4 Oct. Door de Standard Oil Company te New Tersey' is volgens het D.N.B. mede gedeeld, dat het schip door de En- gelschen is overgenomen en petro leum, dus contrabande, naar een haven van een oorlogvoerende mo gendheid heeft vervoerd. Het schip voer bovendien niet onder Ameri kaansche vlag. De correspondenten van de Ame rikaansche pers, die reeds enkele dagen geleden verbaasd waren, toen Roosevelt verklaarde, dat er in de Sovjet-Unie een vrijheid van godsdienst bestond als in de Ver- eenigde Staten, toonden zich van daag op de persconferentie opnieuw verbaasd, toen Huil het tot zinken brengen van de „White" zee- rooverij noemde. De leden van de persconferentie vroegen steeds op nieuw aan Huil, of het tot zinken brengen van een in Engelsche opdracht varend en met contra bande geladen schip volgens het internationale zeeoorlogsrecht ver boden is. De verklaringen van Huil bevredigden de vragers in het ge heel niet. Brussel, 4 Oct. (A.N.P.) De be kende Mechelsche carillonbespeler, Jef Denyn, is tijdens een wandeling zoo ongelukkig komen te vallen, dat bij een schedelbreuk opliep en kor ten tijd daarna in het ziekenhuis overleed. Met Denyn verliest Vlaanderen een van 'de oude meesters van het klokkenspel. Denyn volgde als 19- jarige knaap zijn vader op, die caril lonbespeler was van de Mechelsche kathedraal. Op 24-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot carillon-be speler van de stad Mechelen, welke functie hij tot aan zijn dood be hield. In 1922 stichtte hij de caril lon-school te Mechelen, welke on der zijn leiding in de geheele wereld bekend werd. Denyn heeft vele stukken voor carillon gecompo neerd. jet-kruiser Kirof van stapel geloo- pen, die bij gevechten voor Reval voor het eerst zwaar werd bescha digd. Behalve oorlogstuig produceeren de Kirof-fabrieken in grooten om vang werktuigmachines, turbines en tractors. Felle gevechten aan het Oostelijke front. Berlijn, 5 October (D.N.B.) Aan het Oostelijke front hebben zich gisteren in den sector van een Duitsch legercorps felle gevechten ontwikkeld. De bolsjewisten brach ten, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, talrijke tanks, o.m. eenige van het zwaarste type, en een pantsertrein in den strijd tegen de Duitsche troepen. Alle Sovjet- aanvallen werden door de Duitsche troepen met succes afgeslagen. De Sovjets leden merkbare verliezen aan menschen en materiaal. De Duitsche troepen maakten ruim 500 gevangenen en vernielden 13 Sov jettanks, o.m. een van 52 ton. De Sovjetpantsertrein werd zoodanig getroffen, dat hij niet meer kon rijden. Een Sovjet-vliegtuig, dal trachtte in te grijpen in den strijd op den grond, werd door Duitscb afweergeschut neergehaald. In den loop van de gevechten ontstond op een plaats een vuurgevecht tusschen Duitsche en Sovjet-artillerie. De Sovjet-kanonnen werden in korten tijd door het vuur der Duitsche ar tillerie tot zwijgen gebracht. Verstoring van de Sovjet- ravitailleering. Berlijn, 5 October. (D.N.B.) Bin nen het bestek van het beginnende groote offensief in het Oosten wa ren de acties van het Duitsche luchtwap-en. vooral gericht op de ravitailleering en het achterwaart- sche spoorwegnet der Sovjets. Twin tig treinen werden geheel of ge deeltelijk vernield, o.m. een muni- tietrein, die ontplofte. Daarbij wer den twintig vijandelijke vliegtuigen bij luchtgevechten neergeschoten. Nog zes toestellen werden op den grond vernield. Vele trajecten zijn door voltreffers op de rails volko men onbruikbaar. DE FUHRER tijdens zijn groote redevoering. (Telefoto: Hoffmann-Stapf) De Berlijnsche pers over de rede. Berlijn, 4 Oct. (D.N.B.) De hoofd artikelen van de Berlijnsche avond bladen staan geheel in het teeken van de rede, welke de Führer giste ren gehouden heeft. Den Britten, zoo schrijft de „Ber liner Börsenzeitung", zal wel den lust tot domme en drieste spotternij vergaan, wanneer zij deze niet te loochenen bewijzen van de gewel dige kracht van Duitschland voor oogen houden en er kennis van ne men, dat de beslissende strijd met hen in het voorjaar alleen als gevolg van de dreiging in den rug niet mo gelijk was. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" citeert o.a. den zin: „De histo rische waarheid is, dat sedert twee jaar Duitschland den eenen vijand na den ander heeft verslagen" en voegt hieraan toe: „Door deze uit spraak, die de Führer met den kal- men trots van een man van den grootsten daad kon doen, stelde hij de verhevenheid van de Duitsche oorlogsvoering op de indrukwek kendste wijze tegenover een duistere wereld van samenzwering, zelfbe drog en weredlbedrog, waarin onze vijanden zijn bijeengekomen. De Engelsche ophitsing, zoo ver klaart het blad, moet dan ook thans voor de kracht van de feiten in het Oosten scheldend en jammerend ca- pituleeren en klampt zich thans wanhopig vast aan den schralen troost, dat tenminste Engelands laat ste uur nog niet geslagen heeft, al thans nu nog niet". De opvatting in Duitsche politieke kringen. Berlijn, 4 Oct. (D.N.B.) De rede van den Führer heeft alle groote problemen zoo grondig behandeld en het vertrouwen van het Duitsche volk en zijn leiding in de' overwin ning zoo duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het innemen van een standpunt te dien aanzien volgens de meening van politieke kringen in de hoofdstad overbodig is, zoo ver nemen wij van welingelichte zijde. Daarentegen verdient de weer klank, dien de rede in het buiten land heeft gevonden, aandacht. In Engeland en in Amerika heeft men ten opzichte van deze rede, zooals men in de Wilhelmstrasse nadruk kelijk te kennen gaf, de hatelijkste en onzakelijkste argumenten, die denkbaar zijn, ongetwijfeld omdat de rede zulk een bewijsvoering zon der hiaten is voor de Duitsche eind overwinning, dat de argumentatie aan den overkant van den oceaan zich niet meer tegen de rede als zoo danig richt,' doch tegen de niet meer te bestrijden feiten. Deze vlucht in de onzakelijkheid en de angst om aan eigen volken de zakelijke Duit sche bewijsvoering te doen hooren, is, naar het oordeel, dat men in toonaangevende Duitsche kringen kan hooren, in zeker opzicht ken merkend voor de mate waarop de tegenpartij er reeds toe overgaaf den kop in het zartd te steken. In ver band met de toestanden in Amerika wordt in het bijzpnder het sociale probleem genoemd. Romeinsche kringen over de rede. Rome, 4 Oct. (D.N.B.) De woor den van Adolf Hitler, even vol, aan inhoud als vastberaden, zoo consta teert men in Romeinsche politieke kringen, brengen de onafhankelijk heid en zekerheid der overwinning tot uiting van de as, die zich van haar kracht bewust is. Bijzonder be langrijk acht men in Rome de woor den van den Führer over de gewel dige geheime militaire voorbereidin gen der Sovjets tot een aanval op Europa. Deze voorbereidingen zou den niet alleen tot vernietiging van Duitschland, doch van heel Europa geleid hebben wanneer niet de strijdkrachten van de as daartegen waren opgetreden. Voorts onder streept men de aankondiging van den Führer, dat de arbeiders, boeren en soldaten die door hun dapperheid en offers de overwinning van de as zullen behalen, hun verdiende loon zullen krijgen. Deze denkbeelden, die ook door Mussolini gehuldig! worden, toonen duidelijk den geest en de doelstellingen der beide lei ders van het nieuwe Europa. Japansch commentaar. Tokio, 4 Oct. (D.N.B.) In kringen van het ministerie van buitenland- sche zaken wordt o.a. gezegd: „Het is. na de rede van Hitier voor den eersten keer duidelijk geworden, dat de voornaamste strijdkrachten van de Sovjets vernietigd zijn. Niet al leen het Sovjet leger, doch ook de Sovjet zware industrie heeft den doodelijken slag ontvangen, zoodat aan een herstel van het Sovjet leger niet te denken valt". De Japansche bladen publiceeren de rede van Hitier groot opgemaakt Tokio Nitsji Nitsji wijst er op, dat de Sovjet één wapenfabriek was welke thans door Duitschland tot op den grond toe vernield wordt. Enge land is thans van andere staten af hankelijk. Jomioeri Sjimboen schrijft, dat de voorzienigheid Hitier heeft uitver koren voor het scheppen van een nieuwen tijd. Turksche indrukken over de rede. Istanboel, 4 Oct. (A.N.P.) De Turksche pers heeft vanochtend een lang uittreksel van de rede van den Führer groot opgemaakt gepubli ceerd, Zoo schrijft het blad „Cum huriyet": „De rede van den Führer is de rede van een man, die zeker is van zijn overwinning. De rede van den Führer was een nieuwe aankondiging van strijd aan het adres van den vijand. De indruk in België, Brussel, 4 Oct. (A.N.P.) In het bijzonder de mededeeling, dat een nieuwe geweldige operatie in het Oosten aan den gang is, die tot de definitieve verplettering van den holsjewistischen vijand zal bijdra gen, heeft een optimistische- stem ming onder de openbare meening veroorzaakt. Ook de passage, waar in de Führer sprak van de groeien de solidariteit van de Europeesche volken tegenover de ontbindende krachten, heeft een diepen indruk gemaakt en den wil tot samenwer king met Duitschland nog verder versterkt. De Beigische pers heeft de rede in extenso gepubliceerd. In de op schriften komt vooral tot uitdruk king, dat de vijand in het Oosten reeds verslagen is. Het Vlaamsche blad Algemeen Nieuws schrijft: Het is te hopen, dat meer en meer de overtuiging bij alle volken van Europa veld wint dat inderdaad aan he-t O. front jjestre- den wordt voor het bestaan van Europa en de Europeesche bescha ving, alsmede voor een betere so ciale toekomst van het werkende volk. Luchtaanvallen op tal van vijandelijke doelen. Italiaansch legerbericht. In het Italiaansche legerbericht van 4 Oct. maakt het Italiaansche opperbevel o.a. het volgende be kend: Gisteren overdag is het plaatsje CManzaro Ma-rina aangevallen door Britsche vliegtuigen. Een aantal bommen trof het spoorwegstation en eenige particuliere huizen.. Noord-Afrika' Tijdens een lucht aanval op Benghasi, veroorzaakte eenige materi-eele schade maar maakte geen persoonlijke slachtof fers. Duitsche stuka's vielen in den nacht van 2 October met suc ces de verdedigingswerken aan in de zóne van Tobroek, alsmede de havenwerken van Mersa Matroeh. Onze artillerie trad qp tegen de vijandelijke verdediging van de vesting Tobroek, waarvan de in richtingen doeltreffend gebombar deerd werden. Andere Italiaansche vliegtuigen vielen met talrijke bommen Mersa Matroeh aan. Het legerbericht van 5 October luidt als volgt: In Noord-Afrika ontmoetingen van plaatselijken aard met gunstig verloop voor onze troepen. De Ita liaansche luchtmacht heeft hevige bombardementen uitgevoerd en treffers geplaatst op installaties en kaden te Tobroek, benevens op de installaties en barakken in de zóne van Mersa Matroeh. Branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Tijdens een nieuwen luchtaanval op Benghasi zijn nog twee vijandelijke vliegtuigen brandend neergehaald, een derde vliegtuig is door Duit sche jagers neergeschoten. Onze luchtmacht heeft doeltref fend luchtbases gebombardeerd op Malta. Andere toestellen hebben met succes op het eiland Cyprus de vliegvelden van Nikosia en Larnaca bestookt en in de haven Paphos vijandelijke schepen tot zinken ge bracht. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. UITREIKING AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distributie- dienst Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat zij, die verzuimd heb ben hun nieuwe aardappelkaarten in het daarvoor gestelde tijdvak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het Distributie kantoor, Breedstraat 40, ALKMAAR, op Woensdag 8 Oct. a.s., tus schen 912 of 1.304 uur. ALKMAAR, 6 October 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. 's-Gravenhage, 4 October. De se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken, de perio de, waarin de nieuw aan te wijzen bon vo.or petroleum voor kookdoel- einden geldig zal zijn, van acht op twaalf weken te brengen. Derhalve geeft gedurende het tijd vak van 6 October tot en met 27 De cember a.s. de met „14" genummer de bon van de bonkaart „O" recht op 't koopen van twee liter petro leum voor kookdoeleinden. GEEN BLOEM OP KLEINE BONNEN DER BROOD KAART. 's-Gravenhage, 4 October. Om misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zoo als ook uit de lijst van geldige bon nen voor voedingsmiddelen van Vrijdag 3 October 1941 blijkt, de kleine bonnen van de broodkaart uitsluitend recht geven op het koo pen van een half rantsoen brood of gebak, zoodat op deze bonnen geen bloem kan worden gekocht. Meldt u ter keuring. Aanvan diensttijd 3 Novem ber 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen van 7' t/m. 10 en 14 t/m. 16 October. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op onder-vermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keu ring voor vrijwillige dienstneming. Ieder, die aan de volgende voor waarden voldoet, kan- zich naar de dichtstbijgelegen keuringsplaats be geven en zich aanmelden hij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugréis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de vol gende voorwaarden voldoen: a. niet jonger zijn dan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar; b. ongehuwd zijn; c. gezond zijn. Meldt uterkeuring aan. Dinsdag 7 October te Leeuwar den, St. Anthoniusstraat 4; te Alkmaar, Doelenstraat 15; te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. Woensdag 8 October te Gronin gen, Violenstraat 4-0; te Amster dam, Iepenweg 13; te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. Donderdag 9 October te Assen, Javastraat 7; te Amsterdam, Iepen- weg 13; te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October te Zwolle, Blijmarkt 25; te Den Haag, Huy- genspark 23; te Breda, Leuvenaar straat 97. Dinsdag 14 October te Almelo, Oude Kloosterweg 1; te Den Haag, Huygenspark 23; te Eindhoven, Kruisstraat 53. Woensdag 15 October te Apel- door, Gen. v. d. Heydelaan 64; te Utrecht, Radiumstraat 12; te Eind hoven, Kruisstraat 53. Donderdag 16 October te Njjme- -en, Ridderstraat 4; te Gouda, Nieuwe Haven 312; te Arnhem, Menthenstraat 12. Aanmelden tusschen 9.00 en 15.00 uur. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5 maand in den Nederlandschen Ar beidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5H maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid, in aan merking komen voor een van de drie volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemiddeling in Neder land.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1