DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote slag ten N. van de Zee van Azof. De strijd in het Oosten. Te dure textielgoederen Inkrimping pluimvee stapel. Inlevering en aankoop van dekens en winterkleeding. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 237 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, n postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Woensdag 8 October 1741 Duiischland strijdt voor Europa De verslagen Sovjet-troepen achtervolgd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 7 Oct. (D.N.B.) Binnen het bestek van de aangekondigde nieuwe operaties is in het gebied ten N. van de Zee van Azof een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troepen achtervolgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand. Gemotoriseerde en pantserformaties drongen diep binnen in de vijandelijke terug tochtsbewegingen. Darbij werd de staf van het negende Sovjetleger gevangen genomen, de opperbe velhebber had zich tevoren per vliegtuig in veiligheid gebracht. Ook in de overige sectoren van het O. front hebben de aanvals- operaties hun van te voren be paalde verloop. Een herhaalde nachtelijke lan dingspoging van Sovjetstrijd krachten aan de kust ten W. van Leningrad werd afgeslagen. Het meerendeel van de voor het aan voeren gebruikte schepen werd tot zinken gebracht. De aan land gegane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht een wapenfa briek in Eostof en militaire instal laties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog belangrijke in stallaties in Z.W. Engeland aan gevallen. In N.-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ook gisteren de haveninstallaties van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met tezamen 10.000 brt. met vol treffers vernield. Nog twee groote schepen werden zwaar getroffen. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnenge vlogen. De strijd voor Leningrad. Berlijn, 7 Oct. (D.N.B.) Op 6 Oct. hebben de te Leningrad ingesloten bolsjewistische strijdkrachten weer tevergeefs geprobeerd door den ijze ren ring der Duitsche troepen heen te breken, waarbij zij van infanterie, pantserwagens, artillerie en vliegtui gen gebruik maakten. Rostof gebombardeerd. Berlijn, 7 Oct. (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft in den nacht van 6 op 7 October voor de eerste maal de belangrijke overladings haven Rostof aan de monding van de Don aan de Zwarte Zee aangeval len. Bij deze aanvallen werd ook de wapenindustrie van Kramatorskaja met succes bestookt. Kramatorskaja, een stad van 10C.00O inwoners, is een der belangrijkste industrieplaatsen van het Donetzbekken. De stad ligt in het N.W. van dit industriegebied aan de spoorlijn CharkofGorlofka. In Kramatorskaja is de zware indus trie geconcentreerd in de fabrieken Stalin met ruim 30.000 werklieden, Kirof, met 15.000 en Kuibysjef, met 5000 werklieden. In den N.-sector van het O. front heeft een Duitsche pantserdivisie in drie dagen tijds 27 Sovjetpantser wagens vernietigd. Tijdens de ge vechten, waarbij de bolsjewieken zware verliezen leden, weken de Sovjets voor den Duitschen op- marsch. Naar het D.N.B. van des kundige zijde verneemt, beteelient de aanval der Duitsche luchtmacht op Rostof een nieuwen slag voor de wa penindustrie der Sovjets. Rostof, dat meer dan 500.000 inwoners telt', is een der belangrijkste steden in het Z. der Sovjet-Unie. Het is vooral be kend door de fabriek Rosselmasch, die thans wapenfabriek is geworden. Er werken ongeveer 25.000 arbeiders. Rostof bezit verder gieterijen, spoor- wegwerkplaatsen, een emailfabriek en chemische fabrieken. Van Rostof uit leidt de eenige belangrijke spoor weg naar den Kaukasus. De vernietiging van de trans portmiddelen der Sovjets. Berlijn, 7 Oct. Het D.N.B. publi ceert een overzicht van de vernielin gen, die in drie dagen aan de ver keersmiddelen der Sovjets zijn aan gericht. Dit overzicht geeft een beeld van de verwoestingen, die dag en nacht worden aangericht en toont aan, aldus verklaart men van be voegde Duitsche zijde, dat de Sovjets nooit in staat zullen zijn, dat geleden verliezen ook maar voor een deel te compenseeren. Van 4 tot 6 October, dus in drie dagen, werden o.a. 91 treinen vernield. Verder werden 128 tremen zoo zwaar beschadigd, dat zij geen dienst meer kunnen doen. Als men aanneemt, dat een normale trein bestaat uit slechts 20 wagons van 10 meter lengte, dan zijn bij de 91 treinen alle 1820 wagons met een totale lengte van meer dan 18 K.M. vernietigd. INWIJDING VAN HET MAUSOLEUM VAN MARCONI Bologna, 7 Oct. (Stefani). Op zijn tocht door een deel van Italië is de Duce heden aanwezig geweest bij de plechtige inwijding van het mausoleum van Guiglielmo Mar coni. Na zijn aankomst in de geheel versierde stad Bologna begaf Mus solini zich, luide toegejuicht door de bevolking, naar Pontevecchio. Be halve de weduwe van Marconi, wa ren ook zijn dochter en zoon' aan wezig. Vervolgens keerde Mussolini naar Bologna terug, waaruit hij na een bezoek aan enkele instellingen al daar, zijn reis voortzette. MOORD TE PARIJS. Parijs, 7 Oct. (D.N.B.) De secre taresse van de anti-bolsjewistische liga, die sedert 23 September spoor loos was verdwenen, is geworgd en in de Seine geworpen, naar men thans heeft geconstateerd. Het lijk is Zaterdag j.l. bij Bourgival opge- vischt en vandaag geindentificeerd. Ieder spoor van de moordenaars ontbreekt. Vliegveld bij Mersa Maïroe gebombardeerd. Italiaansch legerbericht. Rome, 7 Oct. (Stefani) Het Ita- iiaansche legerbericht van heden luidt: Engelsche vliegtuigen hebben brand- en brisantbommen geworpen in de streek van Catania en Licata zonder schade aan te richten. In Noord-Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, benevens doelen op den grond in het gebied van To broek. Aan de fronten van de Mar marica-woestijn vuur- en verken ningsactie van onze troepen. Het vijandelijke luchtwapen heeft nach telijke aanvallen gedaan op Tripolis en heeft bommen geworpen, die voor het grootste deel in zee vielen. In Oost-Afrika hebben onze een heden in den sector van Gondar met aanzienlijke strijdkrachten verken ningen uitgeverd en aanvalspogin- gen van den tegenstander afgesla gen. Tijdens een aanval stortte een Britsch vliegtuig dat door den af weer op den grond was getroffen, brandend neer in de nabijheid van onze stellingen. MOEILIJKHEDEN BIJ DE UITWISSELING VAN OORLOGSGEWONDEN. Berlijn, 7 Oct. (A.N.P.) De langs diplomatieken weg gevoerde onder handelingen tot het uitwisselen van zware oorlogsgewonden tusschen Engeland en Duitschland hadden in toenemende mate tastbaren vorm aangenomen, toen van Engelsche zijde plotseling moeilijkheden ont stonden. Een 50-tal Duitsche ern stige gewonden zijn tegen 1500 Engelsche gewonden voor de uit wisseling in aanmerking gekomen en Duitschland deed het voorstel, een zoodanige uitwisseling te orga- niseeren, dat een duidelijke en beide partijen bevredigende regeling ver wacht kon worden. Voor bepaalde technische kwesties stond de moge lijkheid der radioverbinding open, welke echter door de Engelschen in publicistischen geest werd uitge buit. In antwoord op een officieele Duitsche verklaring dat over de voortzeting van de uitwisseling nog langs diplomatieken weg onderhan deld wordt, heeft de Engelsche radio in sensationeelen vorm verkondigd, dat in die omstandigheden de daar voor aangewezen lazaretschepen niet zouden vertrekken. Tevens heeft de Engelsche pers beweerd, dat Duitsch land de daad van menschelijkheid heeft doen mislukken. In de Wilhelmstrasse heeft men deze houding heden schandalig ge noemd. Van Duitsche zijde meent men recht te hebben de vraag te stellen, hoe het b.v. gesteld is met de men- schelijke behandeling van Duitsche vrouwen en kinderen in Iran, of dat men het wellicht in overeenstem ming met het volkenrecht acht Duitsche mannen in Iran aan de bolsjewieken uit te leveren of naar Indië te sturen. Men verklaart ook, dat, zooals bij vele menschlievende handelingen, ook in deze kwestie der uitwisseling van gewonden, Duitschland het initiatief genomen heeft. De onderhandelingen blijven zich langs diplomatieken weg bewe gen. ROOSEVELT WENSCHT VERANDERING DER NEUTRALITEITSWET. Washington, 7 Oct. (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld heeft president Roosevelt den leiders van het congres medegedeeld, dat hij voorstander van wijziging der neu- traliteitswet is, opdat de Amerl- kaansche schepen kunnen worden gewapend en zich kunnen begeven naar havens van oorlogvoerende mogendheden en naar de thans ver boden oorlogszones. IN DEN NACHT VAN VRIJDAG OP ZATERDAG (van 3 op 4 Octo ber j.l.) wierpen Engelsche vliegers bommen op de woonwijken van Rotterdam, vernielden kerken, een oudeliedentehuis, ziekenhuizen, deelen van het Museum Boymans en vele huizen. 119 dooden, 196 zwaar en eenige honderden licht gewonden zijn de bloedige offers van deze Engelsche waanzindaad. De achterzijde van de Noorsche kerk. (Officieele opname) Het bombarde ment van Rotter dam door Engel sche vliegers. Het exterieur van de eveneens getroffen Sint- Elisabeth-kerk. (Officieele opname) Finsch-Engelsch-Noorsche notawisseiing. De uitgeweken Noorsche regeering heeft op 22 Sept. aan Finland een memorandum overhandigd waarin herinnerd wordt aan de buitenge woon vriendschappelijke verhouding welke steeds tusschen beide landen heeft geheerscht. Deze verhouding: dreigt verstoord te worden doordat Finland een bondgenootschap heeft gesloten met Duitschland waarmede Noorwegen zich in oorlog bevindt. De hoop wordt uitgesproken op nieuwe vertrouwelijke betrekkingen na den oorlog. In het Finsche antwoord wordt medegedeeld dat men zeer veel prijs stelt op de saamhoorigheid der Noorsche volken, maar dat de prac- tische mogelijkheid tot verwezen lijking de laatste jaren door de poli tieke en oorlogsgebeurtenissen zijn geïnfluenceerd. Finland blijft t.o. zijn Noorsche buren evenwel warme vriendschappelijke gevoelens koeste ren en naar een nauwe samenwer king streven en hoopt r.a den oorlog ook op een goede vertrouwelijke verhouding met Noorwegen. Finland moet evenwel strijden tot het ge vaar dat zijn bestaan bedreigt ge bannen is. In een Engelsch memorandum van 28 Sept. wordt Finland er op gewe zen, dat wanneer het zijn opmarsch op zuiver Russische gebied voortzet, Engeland het als openlijken vijand zal moeten beschouwen, wat men in Engeland diep zou betreuren. Men wil vergeten dat de Engelsche ge zant uit Helsinki is verdreven en hoopt weer op normale diplomatie ke betrekkingen. Evenwel moet Finland dan den strijd beëindigen en zijn troepen overal terugtrekken waar zij de grenzen van 1939 heb ben overschreden. Daarna zal een verbetering der betrekkingen kun nen volgen. In het Finsche antwoord wordt herinnerd aan den ongemotiveerden aanval door de Sovjet-Unie in 1939. De Sovjet-Unie werd uit den Vol kenbond gestooten maar men liet Finland bij zijn oorlogvoering al leen. Herinerd wordt aan de voor Finland nadeelige vredesvoorwaar den bij den vrede van Moskou in 1940. Terstond na dien vrede begon de Sovjet-Unie een afpersingspoli' tiek en streefde zij naar de vernieti ging van Finland. Op 22 Juni 1941 begonnen de vijandelijkheden op nieuw, hoewel Finland pas in Juli tot actieve afweermaatregelen over ging, welke zelfverdediging betee- kenen. Belangrijke gebieden binnen, de grenzen van 1939 zijn nog in handen van den vijand en deze evenals die welke de Finnen in den loop der ge vechten hebben bereikt, worden ge bruikt als steunpunten voor aanvallen op het Westen. Een doeltreffende ver dediging is voor Finland slechts moge lijk door verschuiving van zijn defen sie naar deze gebieden zelf. Het betreft hier streken, waarvan de bevolking in de eerste plaats Finsch is, en waar de garantie der Sovjet-regeering tot aanzienlijke autonomie niet ingelost werd. „Finland is dankbaar, dat het thans niet alleen strijdt en begrijpt niet, dat Groot-Brittannië, waarmee het vreedzame betrekkingen heeft wenschen te handhaven, hetgeen het nog steeds doet, slechts omdat Fin land thans niet alleen tegen de Sovjet-Unie strijdt, zich gerechtigd of zelfs verplicht kan gevoelen Fin land als openlijke vijand te behan delen". I 50.000 boete. 's-Gravenhage, 8 Oct. De confec tie- en stoffenhandel V.K. te Axel, welke zonder veel concurrentie in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen werkt, heeft van Juni 1940 tot Mei 1941 ar tikelen verkocht tegen hoogere prij zen clan volgens de prijzenbeschik- king 1940 no. 1 toelaatbaar zijn. Bij een in Mei j.l. gehouden con trole bleek, dat niet alleen reeds op 10 Mei 1940 voorradige goede ren met 5 en 10 in prijs ver hoogd waren, maar dat bovendien ook buiten de distributie om tex tielgoederen van voor-oorlogsche fabricage werden ingekocht tegen prijzen, welke belangrijk hooger waren dan die, welke op 9 Mei 1940 betaald werden. Bovendien werden duurder ingekochte nieuwe goede ren verkocht na overlegging van het gebruikelijke oude winstpercentage, terwijl de prijzenbeschikking 1940 no. 1 slechts het aanhouden der oude winstmarges in geld toelaat. De firmanten waren er op uit het onderzoek van de controleurs zoo veel mogelijk te bemoeilijken. Groote voorraden werden wegge sleept en verborgen op de zolders van firmanten en personeel. Ook trachtten de vennooten het perso neel er toe te brengen onjuiste ver klaringen af te leggen, teneinde den aard en den omvang der overtre dingen verborgen te houden. Ook bij het verhoor is op allerlei wijzen gepoogd de controleerende ambte naren te misleiden en de feiten, zoo lang dit maar eenigszins mogelijk was, te ontkennen. De firma werd een boete opgelegd van f 50.000. Tevens zijn de textiel- waren, welke de firmanten buiten de distributie om gekocht hadden, verbeurd verklaard. De eveneens groote hoeveelheden, welke aan de zaak waren onttrokken en gereser veerd waren voor verkoop onder gunstiger omstandigheden, zooals wol, sajet, dekens en costuumstof- fen, zijn nu tegen de oorspronke lijke prijzen verkocht. STEEKPARTIJ IN CAFE. In een café te Steyl (L.) heeft om onbeduidende reden een ernstige vechtpartij plaats gehad, tusschen enkele cafébezoekei's. Een zekere D. uit Tegelen, die onder invloed van sterken drank verkeerde, trok zijn mes en bracht den 25-jarigen K. een diepe steekwonde in den buik toe. De getroffene, die zeer veel bloed verloor, werd naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De dader is door de politie opge spoord. De publieke opinie. Uit Helsinki wordt door het D.N.B. gemeld: Het Finsche publiek heeft met groote voldoening kennis ge nomen van het Finsche antwoord op de Engelsche nota. Een afzonderlijke vrede met de Sovjet-Unie, aldus schrijft b.v. de Ilkka, zou onnatuur lijk zijn. Hij zou onmogelijk verwe zenlijkt kunnen worden, vooral om dat van Engelsche zijde niet dezelfde eischen aan de Sovjet-Unie gesteld zijn. De Engelsche eischen aan Fin land zijn slechts gesteld in het belang van Engeland en de Sovjet-Unie. Het geheele Finsche volk, aldus het blad, staat éendrachtig achter zijn regee ring. De banden met Duitschland vormen een onvoorwaardelijke lots- gemeenschap. Maxima vastgesteld. In een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd bekend, dat het, behoudens enkele uitzonderingen, verbo den is, op bedrijven met minder dan 10 ha cultuurgrond meer dan tien stuks pluimvee te hou den, terwijl cp bedrijven met meer dan tien ha cultuurgrond niet meer dan 15 stuks pluim vee mag werden aangetroffen. Voor bijzonderheden zie men de officieele publicatie. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 8 Oct. onder: 1P.03 9 Oct. op: 7.53 MAAN 8 Oct. op: 20.43 onder: 10.50 13 October Laatste kwartier. BEMIDDELAARS CP KUNSTGEBIED. Joden uitgeschakeld, 's-Gravenhage, 7 Oct. Het dept. van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Om de misstanden op het gebied1 der arbeidsbemiddeling voor amusementsmusici en artisten uit den weg te ruimen en ter be scherming dezer kunstenaars zijn vele concessies der tot nog toe tal rijke bemiddelaars ingetrokken. Het gaat om 27 bemiddelaars, waarvan er 19 Jood waren. In de toekomst zijn nog slechts de volgende bemiddelaars voor amusementsmusici en artisten toe gelaten: B. H. Ibeling en A. Dirckx te den Haag en Frans Mikkenie en H. Orvan te Amsterdam. De heer Orvan heeft de zaken overgenomen van de vroegere be middelaars Max van Gelder en Jacob Saks te Amsterdam. De bemiddelingskosten bedragen 6 waarvan zoowel kunstenaar als ondernemer elk 3 betalen. Tegen kunstenaars en onderne mers, die zich van andere personen dan bovengenoemden voor bemid deling van hun engagementen be dienen (vooral, als het om de vroe ger toegelaten en thans uitgescha kelde bemiddelaars gaat) wordt krachtig opgetreden. Evenzeer tegen alle deelhebbenden, wanneer engagementen door tusschenper- sonen tot stand komen in een vorm, die een ontduiking van dep hier gemaakten maatregel beteekent. De departementen van soc. zaken en V. en K. hebben den heer J. G. Bloem, voorzitter van de N. T. B., aangewezen als gemachtigde belast met het toezicht op de arbeidsbe middeling. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE VENLO. Het noodlottige vergiftigingsgeval bij de familie K. P. te Venlo heeft zijn tweede slachtoffer geëischt. Maandagmiddag is de 71-jarige eeht- genoote van P., die zelf reeds Vrij dag was overleden, eveneens gestor ven. De toestand van het zesjarige kleinzoontje is naar omstandigheden redelijk. SLACHTOFFERS BOMAANVAL BEGRAVEN. (A.N.P.) Op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam, waren gistermorgen en gistermiddag zeer velen getuige van de plechtige teraardebestelling van zestien slacht offers van den Britschen bomaanval op Vrijdagavond j.l. De plechtigheid droeg een uiterst sober karakter. Eenige inspecteurs van het Rotter- damsche politiecorps vertegenwoor digden den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, terwijl voorts op den doodenakker aanwezig waren de heeren v. d. Heul en Tempelaars namens 't gemeente bestuur en de heeren Lobach en H. Ceelen van het departement van so ciale zaken als vertegenwoordigers van het college van secretarissen- generaal. Zij hebben aan den nabestaanden van de overledenen deelneming be tuigd met het gebeurde, terwijl aan de groeve verder slechts de familie leden spraken. Een schat van bloe men kwam met de stoeten, die in de straten naar de begraafplaats door de Rotterdamsche bevolking stil werden gadegeslagen, mede. Ook op de r.k. begraafplaats zijn gistermorgen eveneens enkele slacht offers van het Eng. bombardement ter aarde besteld. Het waren een twee- en een vierjarig kindje en een meisje van 19 jaar. Op de Zuiderbegraafplaats zijn drie slachtoffers van den bomaanval ter aarde besteld. Op de begraafplaats Oud Char- lois is eveneens een der slachtoffers begraven. VERKOOP VAN FOTO'S NAAR HET BUITENLAND. 's-Gravenhage, 7 October. Den laatsten tijd is vastgesteld, dat de zoowel van de Nederlandsche als de Duitsche pers uitgeschakelde Joodsche en andere fotopersbu- reaux nog steeds fotomateriaal naar het buitenland leveren. Derhalve is thano bepaald, dat het aan alle firma's verboden is (amateurs inbegrepen) zonder toe stemming van het dept. van volks voorlichting en kunsten of het rijkscommissariaat om fotomateriaal teekeningen ,mode teekeningen enz. naar het buitenland te leveren of te verzamelen, 't Verbod gaat heden in. De J apansch-Amerikaansch e besprekingen. (D.N.B.) - In de pers conferentie voor buitenlandsche journalisten heeft de woordvoerder bekend gemaakt, dat de onderhan delingen tusschen Japan en de Ver. Staten niet tot een breuk geleid en evenmin een nieuw stadium van ontwikkeling bereikt hebben. Voor 2 oude en halve puntenwaarde één nieuw exemplaar. 's-Gravenhage, 7 Oct. Aange zien de hoeveelheid beschikbare textielproducten geringer is ge worden, zal met ingang van 1 Nov. a.s., d.i. het tijdstip, waar op de nieuwe distributieperiode van textielproducten aanvangt, ertoe, worden overgegaan, de grootere stukken slechts be schikbaar te stellen voor hen, die deze stukken dringend noo- dig hebben. Hun zal daarvoor een speciale vergunning worden verstrekt. De handel heeft weliswaar nog eenige voorraden, doch de moeilijk heid is, dat in hoofdzaak de duur dere soorten aanwezig zijn en dat de bevolkingsgroep, die kleeding- stukken noodig heeft, slechts de goedkoopere zal kunnen aanschaf fen. De bevolkingsgroep, die de duurdere kleedingstukken zal kun nen aanschaffen, zal wel niet in aan merking komen voor een speciale vergunning, omdat men in die krin gen toch wel over de noodzakelijke kleedingstukken beschikt. Zoo zal de moeilijkheid ontstaan, dat dat deel der bevolking, dat over vol doende middelen beschikt om hun oude jas te vervangen door een nieuwe, dit niet kan doen, aangezien het geen vergunning zal krijgen, ter wijl zij, die in aanmerking komen voor een vergunning, in den regel niet in staat zijn, een nieuw klee- dingstuk van vrij hoogen prijs te koopen. Het gevolg zou zijn, dat nie mand geholpen werd en dat de han- met den duren voorraad stoffen zou blijven zitten. Wat ingeleverd kan worden. De regeling inzake het inleveren van kleedingstukken voorziet nu in deze moeilijkheden. Deze regeling komt er op neer, dat men van Maan dag 13 October tot en met Zaterdag 1 Nov. a.s. de volgende gedragen en gebruikte kleedingstukken kan in leveren heerencostuums, heerenwin terjassen, wollen of half'wollen hee renregenjassen, dameswinterman tels, wollen of halfwollen damesre genjassen, jongenswinterjassen, meisjeswintermantels, wollen de kens. Voor elke twee stuks ingele verde artikelen zal een ont vangstbewijs worden afgegeven, waarmede men onder gelijktij dige inlevering van de halve puntenwaarde één nieuw exem plaar van deze kleedingstukken zal kunnen koopen. Tevens zal men, behalve van de nieuwe textielkaart, gebruik kunnen maken van de toeslagkaart en van de nu loopende textielkaart, welke ook na 1 Nov. a.s. geldig blijft. Het is niet noodzakelijk, dat men twee stuks van hetzelfde artikel inlevert, zoodat men bij inlevering van bijv. één heerencostuum en één dames- •wintermantel of van één jongens winterjas en één wollen deken recht heeft op een ontvangstbewijs. De in zameling van de oude textielstuk- ken zal, evenals het vorige jaar, ge schieden door de in verschillende distributiekringen in het leven ge roepen kleedingcomité's. Het ont vangstbewijs, dat door de comité's zal worden afgegeven, zal nauwkeu rig den aard van de ingeleverde kleedingstukken of dekens vermel den. Daarenboven zal het aangeven, welk textielstuk men gerechtigd is te koopen. Het ontvangstbewijs zal eerst na 1 Nov. a.s. geldig zijn. De ingenomen kleedingstuk ken zullen aan nader aan te wij zen instellingen worden ver strekt, die de goederen zullen uitgeven aan hen, die de mid delen niet hebben om zich op normale wijze van winterklee ding en -dekking te voorzien. Deze zullen bij de in ontvangst neming van de hun gratis te verstrekken goederen slechts de helft van de puntenwaarde daar van behoeven in te leveren. Bij deze regeling zullen dus de drie groepen: de minder welgestel- den, de welgestelden en de handel zijn gebaat. Vooral hun, die niet over de noodige middelen beschikken om zich tegen de komende koude te be schermen, zal deze regeling ten goe de komen. Aan hen, die zich kunnen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1