DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. e DuUschland strijdt voor Europa Verscheidene Bolsjewistische legers ingesloten. De strijd in het Oosten. Vertrek vrijwilligers naar het O.-front, DISTRIBUTIE-NIEUWS Extra rantsoen boter voor jeugdigen. Nederlander ter dood veroordeeld. Pagina 4. rEMENT AART. over te gaan tot iten en derhalve ten hiertoe voor tot de Brand- i, die niet ge ilen. omen niet meer itsluitend te 99 0.22 per st. 99 0.19 per 99 0.15 per 99 0.10 per 99 0.14 per kg 99 0.10 per 99 0.08 per 99 0.13 per 99 0.09 per 99 0.08 per 99 0.07 per 99 0.17 per 99 0.15 per 99 0.07 per st. 99 0.06 per 99 0.10 per kg 99 0.17 per 99 0.24 per 99 0.13 per 99 0.10 per 99 0.24 per 99 0.14 per 99 0.11 per 99 0.14 per st. 99 0.11 per 99 0.09 per 99 0.05 per 99 0.07 per kg 99 1.50 per J> 0.56 per 0.32 per 0.54 per st. 99 0.29 per 99 0.17 per 0.07 per 99 0.62 per kg ;nd worden, met irdt. g of per bos be- ór het schrappen •uit mag door de len boven den SAFBAAR. [AAR. n. De Nederlandsche Arbeidsdienst ontgint land in Friesland. - Even voor het „laatste loodje", dat dezen keer eens niet zwaar woog. De commandant spreekt. (Ned. Arbeids- dienst-Schimmelr pennitigh) i T' ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt elken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Donderdag 9 October 1941 143ste Jaargang No. 238 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 8 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraïne de aan- vals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn, heef de op 2 Oc tober begonnen doorbraak in het midden van het O. front tot een nieuwen vernietigenden slag ge leid, welke groote gevolgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn zooals in een extra bericht is bekend gemaakt ver scheidene bolsjewistische legers in gesloten. Zij gaan onverbiddellijk hun ondergang tegemoet. Ten W. van Leningrad mislukte in den nacht van 6 op 7 Oct. een nieuwe landingspoging van den vijand, al vorens hij. de kust bereikt had. In dappere "luchtaanvallen werden achter het geheele bolsjewistische front transportaanvallen en spoor lijnen zwaar getroffen. Talrijke treinen werden vernield of beschadigd. In den afgeloopen nacht viel het luchtwapen belang rijke 't militaire inrichtingen in Moskou en Leningrad aan. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd in den afgeloopen nacht een vrij groot koopvaardij schip door bomtreffers beschadigd. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied vonden niet plaats. Uitgebreide operaties op een enorm gebied. Berlijn, 8 Oct. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. in aanvulling op het weermachtbericht: Uit het legerbericht van heden blijkt duidelijk, dat aan het O. front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen der wereld en vooral die van de leiding der Sovjetlegers gericht waren op het Z. deel van het O. front, is de Duitsche» weermacht in het centrum van het O. front door gebroken. Reeds tijdens den grooten vèrnietigingsslag ten O. van Kiëf de den de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te heroveren, hetgeen hun niet is gelukt. Bovendien wilden zij ten N. van Smolensk oprukken en door deze doorbraak het Duitsche front in het N. aan het wankelen brengen en Leningrad ontlasten Deze operatie is den Sovjets verder felijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjasma omsin geld, doch het legerbericht laat ver moeden dat ook nog in andere plaats sen van het centrale deel van het front de Duitsche doorbraak plaats vindt. De opmarsch ten O. van Smolensk. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) Over den Duitschen opmarsch ten O. van Smo lensk schrijft een oorlogscorrespon dent, dat deze geweldige herfstslag die den 2 October begon, zich af speelt bij heerlijk weer. Men kan het 't Duitsche leger nauwelijks aanzien, dat het al vechtende 1000 km en meer langs Sovjetwegen ach ter zich heeft liggen en dat het de geweldigste militaire macht ter we reld in een reeks van omsingelings- slagen reeds aan den rand van den afgrond heeft gedreven en een ge bied in bezit heeft genomen, vier maal zoo groot als Engeland. Doorbraakpogingen vanuit Leningrad. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) De bolsje wistische strijdkrachten die te Le ningrad zijn ingesloten hebben op 7 Oct. weer zonder succes uitvalspo- gingen ondernomen. In den sector van een Duitsch legercorps probeer den de bolsjewisten met gebruikma king van alle strijdmiddelen een doorbraak te forceeren. Na vooraf gegane krachtige voorbereiding dooi de artillerie vielen zij de Duitsche stellingen met steun van pantserwa gens en vliegtuigen aan. Bovendien nam een bolsjewistische kanonneer boot van zee uit deel aan de gevech ten te land. De bolsjewisten werden door de Duitsche troepen met zware verliezen afgeslagen. De kanonneer boot werd door Duitsch artillerie vuur genoodzaakt om te keeren en het vuren te staken. Ondersteuning bij de lucht macht. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) Van Duit sche militaire zijde wordt medege deeld, dat sterke groepen gevechts vliegtuigen vandaag de operaties van het Duitsche leger aan de N.-kust van de zee van Azof met succes on dersteund hebben. Buitengewoon he vige aanvallen werden gedaan op bolsjewistische transportschepen en koopvaarders. Bij Marioepol werden twee schepen van 1800 en 1500 ton tot zinken gebracht, In de haven van Berdjansk werden twee kleine sche- pen £Lzmhen Sehracht, een schip van 2000 ton werd zwaar bescha digd. In het gebied, waar de bolsje wisten op Rostof terugtrekken, wer den hun colonnes met succes' door gevechtsvliegers aangevallen. Meer dan 100 gemotoriseerde en bespan nen voertuigen werden door bom men vernield. Een groot aantal voer tuigen werd ernstig beschadigd. Verdedigingswerken van Tobroek doeltreffend bestookt. Italiaansch legerbericht. Rome, 8 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 493 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: Noord-Afrika: Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tobroek hebben onze afdeelingen infanterie aanvalspogingen van den vijand ver ijdeld. De artillerie heeft de verde- digigswerken van de vesting To broek doeltreffend bestookt. Men heeft vastgesteld, dat tijdens de luchtgevechten boven Solloem, waarvan melding is gemaakt in het legerbericht van 6 Oct., Duitsche jagers vijf in plaats van twee vijan delijke toestellen hebben neerge schoten. Engelsche vliegtuigen hebben weer bommen laten vallen op Tripo lis, waarbij vijf slachtoffers vielen en onbelangrijke materieele schade werd aangericht. Italiaansche vlieg tuigen hebben vannacht vliegvelden cp Malta gebombardeerd. Er werden zware ontploffingen waargenomen. In O.-Afrika geen enkele gebeur tenis van bijzonder belang. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 9 Oct. onder: 19.01 10 Oct. op: 7.55 MAAN 9 Oct. op: 21.15 onder: 11.50 13 October Laatste kwartier. DE ENGELSCHE BOMAANVAL OP ROTTERDAM. In het Museum Boymans werd door brandbommen de origineele teekening (links) van een ontwerp voor het Vredespaleis uit 1906 beschadigd. Op de rechter- foto ziet men de beschadigde teekening. (Officieele opnamen) WAT ENGELAND VAN FINLAND VERLANGDE. Helsinki, 8 Oct. (D.N.B.) De Fin- sche pers is ten aanzien van de En- gelsch-Finsche notawisseling een stemmig van meening, dat Enge land dezen stap heeft ondernomen om de militaire ineenstorting van de Sovjet-Unie te vertragen. De bladen wijzen er in het bijzonder op, dat Engeland van Finland iets heeft verlangd zonder daarvoor een tegenprestatie te leveren, DUITSCH-TURKSCHE VRIEND SCHAPPELIJKE BETREKKINGEN. Berlijn, 8 Oct. (A.N.P.) In een ge- meenschappelij ke Duitsch-Turksche verklaring wordt gezegd: De laatste dagen hebben pers- en rardioberichten uit verschillende vreemde bronnen herhaalde malen getracht den indruk te wekken, dat Duitsehland door eischen en pres sies en door opmarschen van troepen in Bulgarije op het punt zou staan Turkije aan te vallen. De Turksctie en Duitsche regeeringen die geen oogenblik aan deze tendentieuze geruchten ook maar de geringste beteekenis hebben gehepht, zijn des ondanks overeengekomen te verkla ren, dat dergelijke, van iederen grond ontbloote publicaties op gee- nerlei wijze in staat zijn de betrek kingen van vriendschap vol ver trouwen te verstoren, die de beide landen hebben bevestigd door hun overeenkomst van 18 Juni. Tot zoo ver deze verklaring. Hoe zeer de in deze verklaring genoem de berichten bezijden de waarheid jn, blijkt ten overvloede uit het feit, dat de Duitsche rijksregeering langs diplomatieken weg een uit- noodiging heeft doen toekomen aan de Turksche regeering om eenige generaals te zenden naar het O. front, waar zij in de gelegenheiid zullen worden gesteld zich een beeld te vormen van de vorderingen der Duitsche operaties en van de kracht van het Duitsche leger. De Turksche regeering heeft deze uit- noodiging aanvaard en aan twee Turksche generaals opdracht gege ven met hun staven naar het O. front te vertrekken. Deze uitnoodi- ging is te belangwekkender, daar het de eerte maal is, dat een neu trale, resp. niet-oorlogvoerende staat een uitnoodiging van dezen aard ontvangt, en tevens daar Turkije niet alleen een vriendschapspact heeft looped met Duitsehland, maar ook met de Sovjet-Unie op vriend- schappelijken voet staat en met haar eveneens een pact heeft. DE BRIEF VAN ROOSEVELT AAN STALIN. Washington, 8 Oct, (D.N.B.) Het Witte Huis heeft vandaag bevestigd, dat president Roosevelt aan Stalin een brief heeft gezonden, waarin hij zegt, dat middelen zullen worden gevonden om het materiaal te leve ren, dat noodig is om Hitier aan alle fronten met inbegrip van het Sov jet-front te bestrijden. Roosevelts brief, die door Harri- man te Moskou is overhandigd, geeft voorts uiting aan het vertrou wen, dat de bolsjewistische legers „tenslotte Hitier zouden overwin nen". De brief vangt aan met de woorden „Mijn beste vriend Stalin" en er wordt in gezegd, dat allen in Amerika onder den indruk zijn van de prestaties van 't „dappere Sovjet- leger". Toegevoegd wordt, dat men gepaste middelen zal vinden om voor materiaal en uitrusting te zor- fiee. DUITSCHE BLADEN OVER DEN VERNIETIGINGSSLAG. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) De Berlijn sche avondbladen geven het extra bericht van het opperbevel der weer- macht omtrent den vernietigings slag in den centralen sector van het Oostelijk front met groote opschrif ten over de geheele breedte der pagina's. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft daaromtrent: Het bolsjewiS' me had de beschikking over het grootste leger ter wereld met reus achtige uitrusting. Dit leger is thans in het hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvals- kracht van het bolsewisme versla gen en staat thans op het punt ook de verdedigingskracht van den ge broken tegenstander kapot te slaan- De Berliner Börsenzeitung wijst c?p het feit, dat maarschalk Timosjenko, die het bevel voerde in het centrum van het O. front, uitgelezen en goed uitgeruste divisies ter beschikking stonden en verklaart: In zeer groote dankbaarheid zijn thans de gedach ten van het Duitsche volk gericht op de strijdende, zegevierende troepen en op den Führer, in wiens hand de Duitsche weermacht het instrument der overwinning op het bolsjewisti sche wereldgevaar is geworden. De Amerikaansche wapenpro- ductine. (D.N.B.) - De begrootings- eemmissie van het Huis van Afge vaardigden heeft het gevraagde be drag van ongeveer zes milliard dol lar goedgekeurd. In de commissie werd verklaard, dat de productie van oorlogsmateriaal nog niet het gewenschte peil heeft bereikt. Britsch convooi in het Kanaal beschoten. - Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben ver dragende Duitsche batterijen gis termiddag een Britsch convooi in het Kanaal met succes onder vuur genomen. Na een korte beschieting was het convooi verstrooid. De oorlog in China. (Domei). - De Japansche troepen hebben in Hoepeh drie divisies der strijdkrach ten van Tsjoengking omsingeld en vernietigd. Beschadigde Britsche kruisers in Gibraltar. (D.N.B.) - Twee be schadigde Britsche kruisers die in de Middellandsche Zee door Ita liaansche torpedovliegtuigen waren aangevallen, zijn Dinsdag de haven van Gibraltar binnengeloopen om gerepareerd te worden. De vloot- formatie zou volkomen gedecimeerd zijn, indien zij zich niet terugge trokken had. De aanval is de hevig ste geweest dien de Britsche oor logsbodems in de Middellandsche Zee ooit heeft meegemaakt. HULP AAN GETROFFENEN TE ROTTERDAM. Ingevolge e'en nieuwe regeling in zake den steun aan gedupeerden heeft de schade-enquête-commissie te Rotterdam reeds Maandagmorgen voorschotten verleend aan door het bombardement van Vrijdagvond ge troffenen. Deze nieuwe regeling ver leent de schade-enquêtecommissie het recht voorschotten te verstrek ken van maximaal 1000 op deze wijze is reeds een bedrag uitge keerd van 50.000. Naast deze hulp in den vorm van voorschotten wordt thans ook direc te steun verleend ingevolge een z.g. overbruggingssysteem. Twee ambte naren van het departement van so ciale zaken zijn daarvoor gedeta cheerd in het kantoor van de H.A.L. Zij geven kleine bedragen aan klei ne neringdoenden, doch ook aan anderen om huishuur, ziekenhuis kosten e.d. te betalen. Deze gelden komen uit het herstelfonds en be hoeven niet te worden terugbetaald. Een organisatie is nu nog in voor bereiding om ook ambtenaren van de distributie in te schakelen, ten einde de gedupeerden zoo spoedig mogelijk aan distributiebescheiden te helpen, opdat zij bijv. beddegoed, lakens en andere huishoudelijk ge rei kunnen aanschaffen. Hulp van N.S.V. en N.VJ) Behalve dat de gevolmachtigde voor de stad Rotterdam terstond maatregelen genomen heeft om de Duitschers en Nederlanders, die door het bombardement in Rotterdam ge troffen zijn, te hulp t'e komen, heb ben naar het ANP verneemt, onver wijld ook de districtsleider van de N.S.D.A.P. en de nat.-soz. Volks- wohlfahrt alsmede de Nederlandsche Volksdienst maatregelen genomen pm de slachtoffers te helpen. De V Victorie, DuUschland wint voor Europa op alle fronten, EXTRABERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Vèrnietigingsslag in centralen sector van het oostfront. Hoofdkwartier van den Füh rer, 8 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Terwijl in de Oekraine de aanvals- en achtervolgings operaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October ingezette doorbraak in het centrale deel van het Oostelijk front tot een nieuwen vernietigingsslag ge leid, welke geweldige gevolgen zal hebben. Alleen in het ge bied van Wjasma zijn verschei dene bolsjewistische legers ingesloten. Zij gaan onver biddelijk hun vernietiging tege moet. De strijd bij de zee van Azof. Hoofdkwartier van den Füh rer, 8 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Door een vermetele operatie van het gebied ten O. van Dnjeptropetrofsk uit is een Duitsch pantserleger, versterkt door Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties, door gedrongen tot de zee van Azof en heeft het bij Melitopol aan de frontzijd© verslagen negende Sovjetleger den terugtocht af gesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waffen-SS er in geslaagd langs de kust dei- zee van Azof Berdjansk te be reiken en in contact te komen met de gepantserde strijdkrach ten uit het noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven venandelijke divisies vlak voor de vernietiging. De SS- formatie heeft de zkakke over blijfselen van den verslagen tegenstander, die probeeren te rug te trekken op Rostof, reeds tot Marioepol nagezet. „Amtsleiter" van- de N.S.V. in het „Arbeitsbereich" heeft op den och tend na den bomaanval het tehuis voor ouden van dagen bezocht, ter wijl de leider van den Ned. Volks dienst een der eersten was, die een bezoek bracht aan het ziekenhuis waarin het grootste aantal gewonden verpleegd wordt. Beide leiders orga niseerden terstond via de plaatselijke dienstinstanties ingrijpende hulp maatregelen. INBRAAK IN EEN RUBBER-DEPOT. Gisternacht ontdekten twee sur- veilleerende agenten te Den Haag achter in een diep portiek in de v.d. Duynstraat twee mannen, die op groote pakken zaten. Daarin bevon den zich 79 binnen- en 55 rijwiel buitenbanden. Later bleek, dat zij hadden ingebroken in het depot van een rubberfabriek aan de van Hoo- gendorpstraat. Het waren de 23-jari- ge slooper van D. en de 50-jarige stucadoor van M. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 9 Oct. Hedenavond, van 7.45 tot 8 uur, spreekt Max Blokzijl voor de radio (zender Hilversum II) over Activisten, posi tivisten en negativisten. LEIDER DER N.S.B. HOUDT RADIOREDE. 's-Gravenhage, 8 Oct. In het ka der van het vertrek van een batal jon Nederlandsche nationaal-socia- listen naar het Oostfront op Zater dagmiddag a.s. zal de leider der N.S.B. Vrijdagavond 10 Oct. van 19.45 'tot 20 uur een zeer belangrijke radiorede uitspreken over den zen der Hilversum II, golflengte 301 m. Het onderwerp van deze rede zal zijn: „Hoe ik er toe gekomen ben, onze Nederlandsche nationaal-socia- hsten naar het oostfront te zenden, pm te strijden, tegen de bolsjewisten". GEWAPENDE NEDERLANDERS. Moeten wij allen op 17 en 18 October zijn, terwille van onze noodlijdende landgenooten. Op die dagen houdt Winterhulp Ne derland een huis- en straat collecte, waarbij speldjes met wapens van de provincies en de stad Amsterdam ten verkoop worden aangeboden. 's-Gravenhage, 8 Oct. Zooals reeds medegedeeld is, wordt het le B on v/h. 2e legioensregiment Zaterdag a.s. hier ter stede be- eedigd. De beëediging en het vertrek van deze groep Nederlanders, die zich naast den dapperen Duitschen soldaat voor den strijd tegen de bolsjewieken zal inzetten, zal wor den tot een zeer beteekenisvolle plechtigheid, waaraan de hoogste Duitsche en vele Nederlandsche autoriteiten zullen deel nemen. Wij behoeven wel niet te wijzen op de verstrekkende beteekenis van deze daad voor. Nederland en voor het Nederlandsche volk, dat door dit voorgaan van dit legioen vast beraden strijders, dat bereid is het hoogste goed voor de verdediging en het behoud onzer beschaving en cultuur te offeren, den weg ge wezen wordt naar de plaats, die land en volk in het toekomstige Europa, dat onder leiding zal staan van den Führer aller Germanen, Adolf Hitler, zullen innemen. Zij die straks den eed van trouw aan den Führer voor den strijd tegen de bolsjewieken, zullen af leggen, vertegenwoordigen dat steeds groeiend deel van het Ne derlandsche volk, dat zich metter daad afwendt van plutocratie, Jo dendom en bolsjewisme, dat deel dat de oogen geopend heeft voor de waarachtige belangen van Neder land en in de komende Germaan sche volkengemeenschap. Zij die straks gaan vertrekken en zich in hechte wapenbroederschap zullen scharen aan de zijde dér tiendui zenden Nederlanders die op ver schillend terrein aan de grootste worsteling, die de wereld ooit ken de, tezamen met Duitschers, Italia nen, Roemenen, Hongaren, Finnen, Denen en Noren, zullen deelnemen, leggen met den inzet van hun leven de basis voor Neerlands toekomst doch ook en vooral voor het behoud onzer eeuwenoude christelijke be schaving, want het gaat immers ook om de verdediging der christe lijke levensleer. Laten zij, die oogen en hart nog immer hoopvol op het westen ge richt houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blijken te hebben, bedenken, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: opgang of ondergang opgang met Adolf Hitler of ondergang met Stalin en zijn trawanten. De ondergang, van het avondland zou het onherroepelijk gevolg zijn van een overwinning der bolsje wistische horden, waartegen de Führer nog juist te rechter tijd heeft ingegrepen. De menschen, die thans vertrek ken, strijden voor hun overtuiging, dat zij Europa redden van den ondergang door het barbarisme. Wie naar de Sovjet-Unie trekt, is er van overtuigd, dat hij zich daar in den strijd werpt met een vijand, die geen mede-lijden kent. Hij weet, dat hij zich daar aan de grootste -gevaren bloot stelt en moet er van overtuigd zijn, dat het doel, waarvoor hij strijdt, dit groote offer waard is. Wie eigen belangen achterstelt ten bate van het algemeen, kan niet anders dan gerespecteerd worden door allen, die vrijheid van gedach ten voorstaan en beseffen, dat slechts een eerlijke overtuiging tot het brengen van het grootste offer dat £neh kan geveji jp, gtaat is, Boter voor zieken. 's-Gravenhage, 8 October. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter. Boter tegen gereduceerden prijs voor zieken, die in het bezit zijn van vetkaarten. In den vervolge zal aan houders van vetkaarten, die op medische gronden voor extra rantsoenen boter in aanmerking komen, boter tegen de gebruikelijke reductie van 22 K cent per 250 gram worden verstrekt. Aan deze personen zullen losse rantsoenbonnen gemerkt met „één rantsoen margarine of vet" worden verstrekt, welke recht geven op 250 gram boter met reduc tie. Uitreiking geschiedt uitsluitend tegen overlegging van een door den vertrouwersarts geteekend formu lier M.D. 29, waarbij tevens de stamkaart» dient te worden overge legd ter controle van het feit, of destijds een vetkaart werd uitge reikt. Uitreiking van extra bonnen voor „één half rantsoen boter." Aan personen, welke geboren zijn na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, wordt een extra rantsoen boter van 125 gram beschikbaar gesteld. Degenen, die hiervoor in aanmerking komen, dienen zich in de week van 13 tot en met 18 October a.s. op een door de plaatselijke distributiediensten nader vast te stellen dag, bij deze diensten te vervoegen. Zij zullen dan een bon voor „een half rantsoen" boter ontvangen, welke onbeperkt geldig is en recht geeft op 125 gram boter, zonder reductie. Daar de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dienen steeds twee bonnen bij den winke lier ingeleverd te worden, zoodat degenen, die over een oneven aantal bonnen beschikken, met anderen een combinatie zullen moeten vor men, teneinde een even aantal te verkrijgen. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden, betreffende de inlevering der bonnen, vermeld. OMRUILING BOTERKAARTEN VAN ZELFKARNERS. 's-Gravenhage, 8 Oct. In tegen stelling tot de destijds gedane me- dedeeling, dat zelfkarners uitslui tend voor boterkaarten in aanmer king kwamen, wordt thans bekend gemaakt, dat deze verbruikers als nog in de gelegenheid zullen wor den gesteld de hun uitgereikte bo terkaarten tegen vetkaarten om te ruilen, voor zoover zij in verband met hun inkomen op vetkaarten aan spraak kunnen maken. Voor bijzon derheden worden de zelfkarners verwezen naar de elders in dit blad opgenomen desbetreffende officieele publicatie. 's-Gravenhage, 8 Oct. De Hö- here SS- imd Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Addicks uit Amsterdam is door een krijgsraad der SS en Politie wegens het plegen van een» daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. BENOEMINGEN. 's-Gravenhage, 8 Oct. Het rijks commissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn ver ordening nr. 108/40 (vierde veror dening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) be noemd: Den vice-president bij 't gerechts hof in den Haag mr. van Romondt tot president van dit gerechtshof, den rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam mr. Weit- jens tot lid van den hoogen raad in den Haag en den advocaat dr. Pee- ters in Eindhoven tot1 burgemeester van Maastricht.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1