Klompertje Klomp DE TIJGER FT STAD EN OMGEVING AGENDA. Vergadering Noordermarktbond TOONEEL. PUBLICATIES EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN OteutéCeUm D 4 ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 OCTOBER 1941. Pagina 2. ALKMA7 ,4W'JI GESLAAGD. De heer G. van der Molen te Heiloo is gister te Den Haag geslaagd voor het vanwege de P. T. T. ge houden examen voor het diploma van radio-telegrafist. WINTERHULP. De eerste collecte Winterhulp Alk maar heeft in totaal opgebracht de som van 1162.94. Voor de bus- en speldjescollecte op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 Oct. a.s. doet het comité nogmaals een dringend beroep op collectanten. Hoe meer collectanten hoe kleiner de wijken en hoe grooter de op brengst. De aanvragen om steun komen reeds binnen en er is dringende ar moede. In den a.s. winter is drin gende hulp noodig en deze hulp kan slechts dan worden gegeven, indien W.H.N. beschikt over voldoende gel den. Denkt aan uw in nood verkeeren- de medeburgers en geeft met milde hand. HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. Eerste abonnementsconcert. Het eerste abonnementsconcert dat Zaterdag a.s. in de Harmonie zal worden gegeven, zal op verzoek van de concertbezoekers van Schagen te 3 uur aanvangen, in plaats van om 2.30 uur, zooals eerst werd ver meld. Op dit concert dat door Marinus Adam wordt geleid, zal de bekende pianist Marinus Flipse als solist op treden met het piano-concert in Es. gr. terts van Franz Liszt. Het concert wordt geopend met de ouverture „Tannhauser" van Rich" Wagner. Na de pauze wordt uitge voerd de Symphonie no. 4 in a gr. terts van Jan van Gilse. AANSTELLING BEKRACHTIGD. Bekrachtigd is de aanstelling van mr. A. Koelma, gemeentesecretaris, als lector voor den cursus 1941-1942 aan de Ned. Economische Hooge- school te Rotterdam. KIND VERDRONKEN. Woensdagmorgen geraakte het IK-Jarig zoontje van de familie Zweekhorst te Heerhugowaard in een onbewaakt oogenblik aan den Laan- weg aldaar te water. Toen het kind werd opgehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. IEPZIEKTE. Te Heerhugowaard zullen ook dezen winter weder tal van boomen moeten geveld worden wegens iep ziekte. Alleen van de boomen langs den Middenweg zijn er meer dan 200 gekruist of gestreept. Te Hensbroek is gebleken, dat 40 boomen door genoemde ziekte zijn aangetast. STICHTING SCHOOLARTSEN- DIENST IN HET DISTRICT BERGEN. Op initiatief van den inspecteur van de volksgezondheid in Noord holland werd onlangs door de burge meesters der gemeenten Bergen, Eg- mondbinnen, Egmond aan Zee, Ha renkarspel, Heerhugowaard, Koedijk, Langedijk,' Oterleek, Oudorp, St. Pancras, Schoorl en Warmenhuizen een bijeenkomst gehouden met het doel het geneeskundig schooltoezicht in hunne gemeenten voortaan te doen verrichten door een schoolarts in vol-ambtelijken dienst. Hierdoor wordt bereikt, dat het medisch hygiënisch schooltoezicht zoo veel mogelijk effect zal hebben, hetgeen tot nog toe minder goed mogelijk bleek, daar de plaatselijke practisee- rende artsen daarvoor veelal geen voldoenden tijd beschikbaar hadden. De ervaring, bij vele reeds be staande schoolartsendiensten opge daan, heeft uitgewezen, dat het voor het opgroeiende geslacht van groot gewicht is, dat in den schoolleeftijd beginnende lichamelijke of geeste lijke afwijkingen tijdig worden ont dekt en dat schadelijke invloeden, inhaerent aan het schoolbezoek, tot een minimum worden teruggebracht. De burgemeesters der genoemde gemeenten hebben bereids hun me dewerking toegezegd tot de totstand koming van een gemeenschappelijke regeling. Het is de bedoeling dat deze dienst op 1 Januari a.s. zal aanvangen. Aan alle schoolbesturen zal wor den verzocht van het medisch toe zicht voor hunne scholen gebruik te maken. HET HALF MILLIOEN BEREIKT. Maandagmorgen is bij de veiling- vereen. „Op Hoop van Zegen" te Blokker een omzet van een half millioen bereikt. ZEEMANSVROUWEN. Om aan veler verzoek te voldoen, zal het successtuk: Zeemansvrou wen Zondagavond nog eenmaal hier in het Gulden Vlies worden opgevoerd. Dit typische Bouber- stuk uit het volksleven, met een lach en een traan, zal ook nu weer veel bijval vinden. Het wordt door Boubers gezelschap uitstekend ge speeld, met Aaf Bouber, Annie Schuitema, Tonny Foletta, André v. Dijk en, Herman Bouber in de hoofdrollen, alle artisten die in een stuk als Zeemansvrouwen zoo goed tot hun recht komen. DE LEVENDE POPPENKAST. Een uitverkochte zaal had de Levende Poppenkast-vertooning gisterenmiddag in het Gulden Vlies. De groote schare jeugdige bezoe kers beleefde vol enthousiasme het avontuur van Jan Klaassen, die den zieken koning wist te genezen. De vertolkers hadden dan ook opnieuw een daverend succes en speelden hun rollen op uitnemende wijze. DREIGBRIEFSCHRIJVER ONTMASKERD. De politie te Schagen heeft een zekeren M., wonende aan het Noord aldaar, gearresteerd wegens het schrijven van een dreigbrief aan den heer C., grossier aan de Molenstraat te Schagen, wien daarin onder be- "dreiging werd opgedragen een enve loppe met geld op een bepaalde plek neer te leggen. De heer M. had zich, in strijd met de gegeven opdracht, met den brief naar de politie be geven en in overleg met haar een enveloppe op de aangegeven plek neergelegd. Dat de politie in de buurt post vatte, spreekt vanzelf, maar M., die wel-in de buurt ver scheen, rook blijkbaar lont en durfde den brief niet wegnemen. De politie begaf zich toen naar zijn huis, waar zij constateerde, dat het schrift van den brief aan den heer C. wel dege lijk afkomstig was van M. Deze werd daarop gearresteerd en naar Alkmaar overgebracht. De man was nog slechts kort ge leden na een gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal weer in vrijheid ge steld. HEILOO. Excursie-ochtend „Dienst kleine boeren". - Onder leiding van den assistent afd. D. K. B. van den Voorlichtingsdienst, den heer A. P. Couwenhoven, vond Woensdag morgen in „De Rustende jager" een bijeenkomst plaats van de kleine boeren, behoorende tot district 9 van bovengenoemden dienst. In de zaal waren verschillende platen aangebracht, waarop men de boeren wees op het nut en de noodzakelijk heid van scheuren van grasland, telen van koolzaad, bouwen van silo's en gierkelders, het verbouwen van stoppelgewassen, 't gebruik van hooiruiters en het aanleggen van moestuintjes. Door middel van statistische ge gevens toonde de heer C. aan, dat Nederland op het gebied van land bouw en veehouderij een groote plaats inneemt in Europa. Onze boterproductie was 12 kg boter per hoofd per jaar, dat is dus nog geen half pond per week per persoon. In normale tijden hadden wij de beschikking over een behoorlijke hoeveelheid rund- en varkens- vleesch en vet en niet te vergeten de margarine. Door de oorlogsom standigheden zijn de grondstoffen voor dit laatste artikel niet meer aanwezig. Aan den boer wordt nu gevraagd, zooveel mogelijk te wil len zorgen, dat de plm. acht millioen inwoners van Nederland het half pondje boter in de tien dagen nog kunnen houden en liefst nog wat meer. Hieraan te voldoen is niet ge makkelijk. Wil men echter ondanks minder vee en kunstmest toch zich blijven handhaven of liever nog vooruit komen, dan zal men moeten samenwerken. De boer moet in eigen omgeving betere methoden en nieuwe werkwijzen kunnen ga- Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur hoofdnummer Grenspatrpuille (rom. sens.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De groene domino (rom. dram.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De roman van een dokter (dram.) Toegang 14 jaar. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Johann Strauss (rom.-muz.) Eiken leeftijd. Donderdag 9 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering cabaret-revue Capriolen door Kom mer Kleyn e.a. Zaterdag II October. 2.30 uur, Harmonie, Symphonie- concert van de H.O.V. deslaan. Dit plan zou verwezenlijkt kunnen worden, wanneer iedere gemeente, waar landbouw en vee teelt hoofdzaak zijn, een voor beeldbedrijf bezat. Momenteel zijn er in Noordholland ongeveer twaalf. Verder moeten ibedrijfsvereenigin- gen in het leven woorden geroepen, waar de boeren, onder leiding van een assistent van den voorlich tingsdienst de problemen van het vak kunnen bespreken. De boeren zoons moeten landbouwscholen en cursussen gaan bezoeken, de provin cie in of nog beter eens in een andere provincie gaan kijken. Ook de grondbewerker, niet alleen dus de grondgebruiker zou een cursus moeten volgen en praktische voor lichting moeten hebben. De boer heeft een ambacht, als ieder ander ambachtsman moet hij zich alge meen ontwikkelen en vakonderwijs volgen. De plaats, die den boer toekomt, moet hij niet alleen weten te ver krijgen door hooge prijzen voor zijn producten te bedingen, maar meer nog door algemeene ontwikkeling zullen de boeren achting en waar deering bij het overige deel der be volking verwerven. En juist het voorbeeldbedrijf, waarop spr. op dezen ochtend den nadruk legde, als kern van de bedrijfsvoorlichtings- vereeniging met den assistent als schakel tusschen theorie en prak tijk, kan hiertoe veel bijdragen. De resultaten van het voorbeeldbe drijf, welke werden besproken, pleitten voor het doel wat spreker zich stelt: het bevorderen van de stichting van voorbeeldbedrijven en bedrijfsvereenigingen, in iedere landbouw- of veehouderij-gemeen te. In het voorjaar van '39 ben ik reeds met de propaganda hiervoor begonnen aldus spr. en ik heb er geen spijt van. Na deze inleiding, welke door het kleine gezelschap met aandacht werd gevolgd, ging men gezamen lijk naar het voorbeeldbedrijf van den heer Dekker aan den Katk- ovensweg, waar door verschillende boeren nog vragen werden gesteld, die door den heer Couwenhoven naar genoegen werden beantwoord. 's Middags heeft het gezelschap de grasdrogerij te Bergen bezocht. Gunstige financieele toestand; 400 voor hagelschade te Oude-Niedorp. Dinsdagmiddag vergaderde het bestuur van de veilingsvereeniging Noordermarktbond in het vergader lokaal van de veiling, onder leiding van den heer J. Kliffen. In verband met de samenvoeging van de Lan- gendijker gemeenten sprak de voor zitter er zijn vreugde over uit, dat de nieuwe gemeente een burge meester heeft gekregen, die op de hoogte is van den tuinbouw en de veilingaangelegenheden. Onder de ingekomen stukken was de mededeeling van De Vier bond, dat pogingen in het werk wor den gesteld, om een extra brood rantsoen voor de tuinders te krijgen voor den koolhalerstijd. Het Centr. Bureau berichtte het overlijden van rnej. Van 't Riet, een der trouwe medewerksters der orga nisatie. Haar heengaan wordt door den N.M.B. betreurd. Blijkens het accountantsrapport is tot 19 Sept. een voordeelig saldo op de exploitatierekening verkregen van 4637,05, zonder dat echter rekening is gehouden met event, afschrijvingen. In verband met den zeer gunstigen financieelen toestand van de vereeniging had de voorzit ter zich al eens afgevraagd, of men moet doorgaan met het heffen van het hooge marktpercentage en zoo doende een potje vormen. De heer Jb. Klaver zou gaarne zien, dat de veiling de vereenigingen tegemoet kwam in de kosten, welke gemaakt zijn voor het uitreiken en ontvangen van de boeten. Dat wordt voor de vereenigingen te zwaar. In de gevoerde besprekingen kwam nog naar voren, dat men mis schien het aan de vereenigingen uit te keeren percentage van 1/10 zou kunnen verhoogen. De omzet in Augustus was 232.779,76, in Sept. 192.044,83. In verband met de te lage prij zen, welke voor verschillende tuin bouwproducten, voornamelijk aard appelen en kool, worden vastgesteld, heeft ,men zich tot de bevoegde in stanties gewend. De veilings- en standsorganisaties hebben nu Zater dag j.L gezamenlijk de kostprijzen opnieuw vastgesteld op verzoek van hoogerhand en deze aan den prij zen commissaris toegezonden. Men heeft bovendien gevraagd, deze prij zen met terugwerkende kracht te doen gelden. Voor de verlichting van kool- schuren heeft de Prov. Commissie zich tot het P.E.N. gewend; voor de genen, die met gas verlichten, wordt ook gezorgd. De directeur van het gasbedrijf heeft reeds de toezegging gedaan. Voorts zal men pogingen in het werk stellen, de kolenvoor- ziening voor de hooischuren te ver ziekeren. Medegedeeld werd, dat de veiling moeilijkheden heeft gekregen, door dat zij de zilveruien, waarvoor geen prijs was vastgesteld, te duur heeft laten verkoopen. Men had niet bo ven de prijzen van verleden jaar mogen gaan. Men heeft bij de be voegde instanties bezwaren tegen deze vervolging ingediend. Verscheidene tuinders ontduiken den veilplicht, werd in een brief van het Centr. Bureau v. d. Veilingen medegedeeld. Op handhaving van dezen plicht dient te worden aange drongen. Bij de pootaardappelen doet zich thans dit euvel ook weer voor, dat de menschen het geld niet over de veiling ontvangen. In verband met de geringe ben- zine-toewij zingen zal het koolhalen moeilijkheden geven. Er zijn reeds besprekingen gevoerd voor het in stellen van een sleepdienst, maar dat was heel duur. Voor het kool halen in het Ambacht zal men heelemaal op „boomen" aangewezen zijn. In totaal zullen ruim 450 wa gons van elders moeten worden ge haald. De veilingen zullen worden inge schakeld voor event, toewijzing van ijzer en staal ten behoeve van de tuinbouwbedrijven. Daarvoor zal het noodig zijn, dat de tuinders de noodige opgaven verstrekken van hun bezittingen aan ijzeren en sta len gereedschappen, enz. Besprokön werd hierna de hagel schade te Waarland en Oude-Nie dorp. Medegedeeld werd, dat de ge troffenen in eerstgenoemde plaats een bijdrage van Winterhulp Neder land hebben ontvangen, niet echter zij, die te Oude-Niedorp wonen. Men besloot voor hen een bedrag van 400 ter beschikking te stellen. In de rondvraag werd de inventa risatie van de vroege witte kool be sproken. De formulieren hiervoor waren niet zorgvuldig ingevuld, waarom het noodig is, dat degenen, die deze formulieren ophalen er controle op uitoefenen. Bij de inventarisatie ■van de winterkool zal een straffe boete-maatregel niet achterwege kunnen blijven. Nadat de heer K. van Dijk nog had aangedrongen op aansluiting bij de Uienfederatie, hetgeen in over weging zal worden genomen, volg de sluiting. UITSLAG VEILING gehouden bij opbod te Oudkarspel, op Dinsdag 7 Oct. 1941 ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar, van het Koffiehuis met kolfbaan, tooneel, stalling en erf, aan de Dorpsstraat te Oudkarspel, van ouds bekend „Het Huis de Bre- derode" groot 12 A 28 cA, welk per ceel in bod is gebracht op 10.000. De afslag en eind toewijzing blijft bepaald op Dinsdag 14 Oct. 1941 n.m. 2 uur (aanvang 3 uur) in bovenge meld koffiehuis te OudkarspeL ST. MAARTENSBRUG. De kermis. - De kermis-1941 te St. Maartensbrug is achter den rug. Er was ditmaal buitengewoon veel bezoek, vooral des Zondags ter ge legenheid van de harddraverij, uit gaande van de harddraverijvereeni- ging „Klein Begin". Maandag trokken Tholen en van Lier, die optraden in de zaal van Kossen, zeer veel belang stelling. Ook den laatsten kermisdag heerschte er een gezellige drukte in het anders zoo rustige dorp. Onge regeldheden hebben zich tijdens het kermisfeest niet voorgedaan. HEERHUGOWAARD. De oudste verjaarde. - Woens dag vierde „de oude heer Ploeger", onze oudste inwoner, zijn negen tigsten jaardag. De heer Ploeger oorspronkelijk Henstoroeker van geboorte, vestigde zich reeds op zestienjarigen leeftijd in onze gemeente en had jaren lang een veeh ouders b e drij f aan den Middenweg-Zuid. Na de oprichting van de coöp. zuivelfabriek „Vita-Nova" in 1893, werd hij boekhouder aan deze fabriek. In 1895 volgde benoeming tot ontvanger dezer gemeente, welke functie hij tot 1923 vervulde. Zoowel van familie als kennissen ontving de thans aan den Basser- weg rentenierende, die nog zeer welbespraak its, veel blijken van belangstelling CABARET-REVUE: CAPRIOLEN. Een uitstekende voorstelling. Het Schouw-Cabaret, dat hier gis teravond in het Gulden Vlies, on der leiding van Kommer Kleyn, de eerste voorstelling bracht van de Cabaret-Revue: Capriolen, heeft ons het beste cabaret gebracht, dat wij in langen tijd hebben gezien. Het was in alle opzichten keurig ver zorgd, ook wat de aankleeding en de costuums betreft, en deze zeer goede voorstelling had nu zeker een geheel volle -zaal verdiend. Maar, zooals het meermalen gaat: juist nu v/aren niet alle plaatsen bezet. En dat was jammer, want van deze fij ne beschaafde uitvoering, die in vlot tempo afgewerkte reeks van interessante scenes, had een uitver kochte zaal moeten vinden. Na een introductie van den uit- nemenden pianist van het gezel schap Wim de Vries, bracht het en semble de toeschouwers in de Ca priolen-Bar waar Lizzy Valesco al direct met succes haar kleine ro mance zong en men de andere leden van het ensemble leerde waardee- ren. Herbert Perquin vroeg toen als conférencier de aandacht en hl) heeft zich van deze, zooals men weet zeer moeilijke taak op verras- KOSTELOOZE KOEPOK INENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Wilhelminalaan nr. 11 bestaat de gelegenheid voor kostelooze koepokinenting op DINSDAG, 14 OCTOBER a.s., des voormiddags te 9.00 uur. Alkmaar, 8 October 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. DRANKWET (Staatsblad 1931, nr. 476.) Ingekomen is een verzoek van den heer H. Hulskamp, alhier, om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaat se, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Laat nr. 2. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 9 October 1941. De Burgemeester van Alkmaar. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. send goede wijze gekweten. Dat wat fijn en geestig van het begin tot het einde en werd door de aan wezigen zéér gewaardeerd. Moord uit Jaloezie was de eerste der sketches en werd zéér goed ge speeld door Kommer Kleyn. Eri Rouché en Rob v. d. Bas. Duidelijk bleek nu weer hoe goed deze sketches, mist werkelijk artis tiek gespeeld, het altijd doen. Zeer goed was b.v. ook De Actrice! Sterk gespeeld door Lizzy Valesco en Kommer Kleyn. Fred Nagel maakte een uitnemen de indruk met zijn twee levenslied jes: Het ware geluk en De Speel- goedtrein. Zijn duidelijke voor dracht viel bijzonder op. Geestig en vol levensblijheid was het Lied van den nieuwe hemel, door Rob v. d. 'Bas. Na de Ode aan de maan speel den Lizzy Valesco, Kommer Kleyn en Fred Nagel de sketch: Slot op m'n mond. Het lied van een beest (de goudvisch) werd een groot suc ces voor Herbert Perquin. Nadat Lizzy Valesco nog een lied had ge zongen, vormde het aardige ensem ble van De Matrozen een keurig be sluit van de eerste helft. Het tweede gedeelte werd op even gelukkige wijze geopend met „Par venu's" door Lizzy Valesco en Kom mer Kleyn. De schitterende uitbeel ding maakte dit nummer tot één der beste van den avond. Drie scènes uit de cyclus: De Afwezige, gaven o.m. een fijn gespeeld huwelijksaan zoek van Eri Rouché en Perquin! Fred Fagel behaalde met zijn voordracht: Bravo Rotterdam, even eens een groot succes. Toen volgde nog het bijzonder geslaagde „Lim- cricknummer van Rob v. d. Bas en een temperamentaal optreden van Liszy Valesco in het Koormeisje, waarna het geheele ensemble de bezoekers terugvoerde naar de Capriolen-Bar om daarmee het programma te beëindigen. Een langdurig applaus beloonde de uitvoerenden, die allen zonder uitzondering op keurige wijze tot het groote succes hebben bijgedra gen. Zij die gisteravond iets goeds en moois gemist hebben, kunnen he denavond hun schade inhalen. Dan toch wordt „Capriolen" ten tweeden male gegeven. G. C. van Gulik. 223. Maar eerst dan de was. Plons, daar ging het water in de tobbe. Nu het goed er in. Dan het wasbord en nu maar stevig boenen. Klom pertje boende en boende, tot de zweetdrup peltjes onder zijn mutsje vandaan kwamen rol len. Hij moest op het bankje staan, want anders kon hij er niet bij. 224. Poeh, wat was het warm. Dat had Klom pertje toch eerlijk gezegd niet gedacht. De was doen, dat was feite lijk het werk van grote men sen. Daar moest je veel kracht voor hebben. Maar zou er nu niets op te vinden zijn, om dat werkje klaar te krijgen. door J. REGIS. 11 „Ja", zei Suzanne dof. „De onbe kende haatte mijn broer en tenslot te doodde hij hem". „Precies zooals hij nu Nicholas Koprilis gedood heeft!" voegde Wal- lion er haastig aan toe. Hij sprong op en begon heen en weer te loopen. Plotseling bleef hij voor Suzanne staan en zei weer op rustigen toon: „Deze man, voor wien uw broer en Koprilis bevreesd waren als voor den dood, huurde in October een woning in het huis hier tegenover en van zijn venster uit hield hij u in het oog". „Mij?" „Ja, juist u. Hij hield u in het oog, totdat hij Nicholas Koprilis zag komen, zooals hij verwacht had. O, deze man zag alles vooruit! Koprilis mocht niet met u spreken. De he mel weet, wat hij dan zou hebben onthuld! De man, die u beiden ga desloeg, had een windbuks bij zich in den vorm van een wandelstok. Hij had het plan, Koprilis dood te schieten. Toen zag hij mij komen en begreep, dat ik van mijn kant ook Koprilis naging. Wat moest hij doen? Van zijn eigen venster uit, dat ongunstig gelegen was, kan hij niet schieten; als hij echter hier kwam, dan stond ik hem in den weg. Hij ziet licht door uw raam, want de jaloezieën zijn opgetrokken. Koelbloedig rekent hij uit, waar zich het raaam bevindt, dat recht tegenover het uwe ligt. Hij belt bij de bewuste woning aan, de bewo ner doet open, de misdadiger over weldigt hem en nu heeft hij het vrije gezicht op de kamer, waarin Koprilis en u zich bevinden Suzanne keek hem met groote verbazing aan. In haar oogen was een groote ontsteltenis te lezen. „Inmiddels was Koprilis zijn ge sprek met u begonnen", vervolgde Wallion zijn verhaal. „Zonder zich lang te bezinnen, belt hij door de te lefoon op, welke achter hem op de tafel staat. Hij verwacht, dat u zult antwoorden en heeft het voorne men, u dan te vragen, of hij Kopri lis even mag spreken. Maar Koprilis die in zijn dolle vrees iedereen wantrouwt, ook u, antwoordt zelf. Wat hoort hij? Een vreemde stem waarschijnlijk voor dit doel ver anderd die vermoedelijk onge veer de volgende woorden in het Turksche of Grieksch zegt: „U bent gevolgd! Maak het raam maar open en kijk maar eens de straat op!" Koprilis rent naar het raam en kijkt beneden zich in de donkere straat De journalist wachtte hier even, als om zijn woorden meer indruk te laten maken. Op het gelaat van Suzanne was een stijgende span ning te zien. Na een poosje ver volgde hij: ,,Aan den overkant had de ander echter ook zijn raam geopend en hij mikt rustig met zijn windbuks op Koprilis, dien hij onbeschermd op een afstand van ongeveer twaalf meter voor zich heeft. Hij treft hem doodelijk. Misschien ziet de getroffe ne, als hij terugtuimelt, den schijn van een gezicht daar buiten in de duisternis, misschien ontmoetten hun oogen elkaar een seconde die van den moordenaar en die van zijn slachtoffer. Dan maakt de man met de windbuks zich uit de voeten, zonder een spoor achter te laten. Hij heeft zijn taak vervuld, Koprilis kan niets meer verraden Wallion zweeg een oogenblik en zei daarop zachter, meer in zich zelf: ..Als Koprilis toch maar nog iets had kunnen zeggen, voordat hij stierf, een woord maar, een naam!" Suzanne richtte zich op. „Een naam! Hij heeft een naam genoemd!" „Wat? Werkelijk?" „Ik heb er niet op gelet, ik dacht niet dat het een naam was, maar misschien de wartaal van een ster vende; maar in het laatste oogen blik voor zijn sterven mompelde hij: „Hij heeft me gedood Issul heeft me gedood!" Dat verstond ik duide lijk". De journalist bleef in de schaduw staan. „Issul? Issul? Verder niets?" „Nee, alleen dat eene woord". „Isshl? Misschien Turksch. Is dat een naam? Is dat een volledige naam? Misschien sprak de sterven de wartaal; misschien is het ook al leen maar een deel van een naam. Maar dat wijst in ieder geval in een bestaande richting". Hij trad weer naar voren in het licht van de lamp en zijn oogen schitterden. „Issul, zooals Koprilis hem noem de kunnen wij zijn hand niet voelen in hetgeen er in Parijs ge beurde? Laten we eens aannemen, dat de gebroeders Koprilis werke lijk van plan waren, een overeen komst tusschen Fournier alias Cla rendon en hen te zien te bereiken. Zij verwijderden zich ',m elf uur 's avonds en de overeenkomst zou den volgenden dag worden geslo ten. Om vier uur den volgenden morgen werd uw broer vermoord en de moordenaar ontkwam, even zoo geniaal zonder een Spoor ach ter te laten als vanavond in Stock holm. Wat zegt u daarvan?" „Hij is dezelfde dezelfde!" De oogen van den journalist schit terden meer en meer. „Waarom zullen we niet verder terug redeneeren? Issul! De naam wijst op Turkije. Toen Felix Claren don in Turkije kwam, was hij een eerzaam man. In wiens macht kwam hij toen daar? Beging hij werkelijk vanzelf moreelen en maatschappe- lijken zelfmoord? Verleidde hem misschien niet veeleer iemand tot zijn zijn Suzanne stond langzaam op en kwam dicht bij hem staan. Haar oogen waren als krampachtig ver groot en haar stem was niet geheel vast, toen ze zei: „Nee, nee, mijn broer deed dat niet vanzelf. Neemt u dat van me aan!" „Ik moet alles onderzoeken en daarom neem ik vooraf heelemaal niet3 aan", antwoordde hij vriende lijk, giaar met een spoor van onge duld. „Ik wacht, tot ik zeker weet. En wat ik weet, is, dat er een dui delijke, alhoewel moeilijk te begrij pen samenhang bestaat, die episode aan episoda in deze tragische ge schiedenis verbindt, van den onver- wachten val van Clarendon en den dood van den ouden Koprilis eeni- ge jaren geleden tot aan den dood van Nicholas Koprilis in uw eigen woning, vanavond. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat hier een onge woon intelligent, maar ook een on gewoon gewetenloos stel hersens aan den arbeid is geweest! Met als eeni- ge doel, de twintig millioen te pak ken te krijgen! Ik vraag me echter af, wanneer deze meester in de boosheid hier voor het eerst is op getreden, en ik vind veel waar schijnlijkheid in de redeneering, dat hij reeds de hoofdoorzaak is geweest van den val van Clarendon. Juist daarom vraag ik nu: in wiens macht kwam Felix Clarendon, toen hij in Turkije kwam?" „Is het mogelijk"-, zei Suzanne langzaam, „dat u mijn broer niet veroordeelt?" „Veroordeelen? Heel Europa heeft Felix Clarendon al veroordeeld en heeft hem hard veroordeeld. Ik begin daarentegen een mogelijkheid te zien voor een revisie van dit oor deel. Dat is mijn standpunt. Mis schien zal het ons gelukken, de na gedachtenis van uw broeder schoon' te wasschen: ik noem dat nog maar een mogelijkheid, steunend op ze kere, nog niet bewezen veronder stellingen". (Wordt vervolgd). 487e Sï VIJFDE KLASSE Trekk PRI. 1 1 2 2 3 4: 5 61 6 7! 8: 8' 91 9! 1101 1125 1880 1881 2100 2196 2596 2639 3041 3046 3654 3848 4714 4763 5279 5542 5961 6001 6323 6334 7365 7383 8036 8083 8615 8686 9069 9103 9609 9779 '10022 10028 10J 10293 10401 1(* 10771 10821 11( 11350 11351 11E 11736 11778 11£ 12123 12164 122 12704 12794 128 13261 13280 132 13567 13693 137 14047 14119 143 14941 15028 15180 152 15556 15563 157 15920 15978 160 16505 16611 166 16854 16968 170 17287 17316 173 17522 17675 177 18186 18288 184 18826 19033 190 19398 19521 195 20216 20265 202 20593 20643 206 21138 21296 213 21947 1056 1156 1348 1508 1707 1997 2207 2558 2770 3124 3426 3612 3740 4011 4187 4336 4544 4740 5017 5085 5286 5444 5734 6144 6258 6495 6758 7002 7294 7463 7540 7742 7941 8223 8356 8733 9096 9289 9622 9718 10027 10130 10339 10554 10824 11050 11315 11499 11629 11800 12029 12306 12443 12541 12775 13019 13328 13569 13719 14100 14356 14427 14714 14911 15040 15315 15464 15714 15835 15903 16018 16131 16405 16524 16884 17074 17246 17482 17616 17775 17898 18103 18305 18442 18686 18865 19031 19193 19501 19696 19933 20211 20558 20721 21156 21427 21588 21807 21980 1073 1187 1396 1532 1738 2006 2275 2571 2902 3135 3430 3653 3817 4074 4197 4339 4545 4818 5024 5143 5323 5488 5743 6163 6296 6555 6808 7005 7348 7479 7568 7819 8010 8224 8379 8747 9134 9302 9667 9747 108 122 140 153 1801 2031 233 257J 294 318) 344 366' 3871 410) 421 440 460 482 502 5151 533 549 576 6172 633 6642 6811 708! 7358 748 7591 785e 8077 8228 8417 8778 9175 9334 9676 9764 10037 10044 10208 10226 10343 10456 10602 10625 10841 10859 11057 11108 11340 11347 11525 11550 11648 11662 11803 11867 12098 12151 12317 12332 12452 12467 12566 12672 12817 12851 13060 13123 13347 13425 13588 13604 13816 13911 14135 14169 14380 14388 14441 14481 14817 14820 14917 14933 15055 15099 15320 15337 15478 15488 15719 15721 15844 15876 15942 15962 16056 16030 16159 16182 16413 16492 16609 16622 16893 16911 17159 17161 17275 17276 17487 17527 17627 17672 17801 17803 17971 17980 18118 18161 18319 18328 18492 18508 18702 18715 18912 18953 19060 19075 19194 19244 19503 19526 1)1780 19794 19956 20030 20243 20245 20562 20587 20758 20787 21169 21268 21469 21470 21662 21666 21819 21826 5922 14782 TREKKINl HIK 1500 1380 1000 8982 400 7852 200 2063 100 2925 6632 14967 Drukwerk is Wij z«n daarvo N.V. HERMS ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2