DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EKEN Ingesloten strijdkrachten verder in het nauw gedreven. De strijd in het Oosten. Ir. F. E. Müller wordt burgemeester van Rotterdam. Geen annexatie van Nederland. Pagina 4. ir Hilv. II een geza- ering. jeugd. Van 13.40— heeft een vraag- s met den heer W. van Meeteren, die >n met een woord- d. Daarna draagt hij n Leopolds, n 19.4520.uur een reportage uit* r het onderwerpt hept gelegenheid, outbewerkers in de plaats Gennep,, die raren gekomen, wer- erhulp belast met de en de artistieke be en groot aantal hou- die voor de Winter- worden gebruikt, deze reportage een van hetgeen de in dit bijzondere ge- ivens wordt het am- houtbewerker in het 1 voren gebracht. aangiftebiljet A voor asting 1941 worden veet en het nu een- ti kan zijn licht op- tudeering van het L. J. Veen's Uitg. Amsterdam uitgege- bovenstaanden titel practische handlei* ren door A. L. F. lastingadviseur en ■an Belastingeonsu- n? Een boek voor door Eduard Hoor- ra Adema. Uitgave iolt's Uitg. Mij. N.V, lit een boek voor maar omdat „jong" r begrip is, kan ter worden toegevoegd, jes zijn voor kinde- i 10 jaar. Het zijn plaatjes waarin jes en zoo nu en n de voornaamste sn, vertellingen wei- genoeg zijn om in id te worden voor- :kje, dat in de ko* aanden zeker zijn Tj. Adema. pen voor man tegen man, landsche ambulance ostfront. t 22 giro: 87600 venhage. 226. Moeder was in de keuken zo druk bezig, dat ze niet naar Klompertje had omgeke ken en ze had er dus ook niets van ge merkt, dat Klompertje daar met de zware tuin slang kwam aansjouwen om de was eens even een radicale beurt te geven. >er mij niet ver- i hij het me heele- tuurd hebben!" Hij begon den lezen, die even- sch was geschreven e, ik dank je, dat je Je lieve woorden a openbaring van op de heele wereld j het niet deed, Su perb azend onrustig; gevaar nu heel :hien zal alles toch :n. Maar onthoud or ik je handteeke- als ik sterf, voor- lelukt is, de safe te jij het recht daar- noet dan alles aan ven, die zich als de zitter legitimeert, en eenen sleutel en Wanneer ik jouden 1 dat beteekenen, ir je handteekening ift te toonen, om ife te krijgen. De im zijn genoeg. De ik zul je later ver- iWordt vervolgd). COURAN 143ste Jaargang No. 240 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Zaterdag 11 October 1941 Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerberichk Uit het hoofdkwartier van den Führer, 10 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maalrt bekend: De strijdkrachten van den vijand die aan de Zee van Azof, rondom Brjansk en bij Wjasma zijn inge sloten, werden gisteren nog ver der in het nauw gedreven. Bo vendien werd de in het midden van het front over een breedte van 500 kilometer geforceerde door braak naar het O. dieper ge maakt. Het belangrijke spoorweg knooppunt Orel is reeds sinds den 3en October in onze handen. Ten W. van Leningrad werd een nieuwe, door pantserwagens ge steunde uitvalspoging van den vijand afgeslagen. In de gevechten om de eilanden Moon en Oesel werden, volgens de thans volledige gegevens, 12.531 gevangenen gemaakt en 161 stukken geschut alsmede ver scheidene pantserwagens buitge maakt. 2680 mijnen van den vijand moesten in het verloop van de gevechtshandelingen onschade lijk gemaaakt worden. Het luchtwapen heeft vannacht i vliegvelden op de Krim aangeval-' len, alsmede spoorwegcomplexen in den Z. en centralen frontsector en belangrijke militaire inrichtin gen te Leningrad. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië bombardeerden gevechts vliegtuigen overdag belangrijke inrichtingen op de Faroër-eilan- den en brachten ten N. van de Britsche eilanden vier koopvaar dijschepen met tezamen 6600 brt. tot zinken. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. De ijzeren ring steeds nauwer gesloten. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Na hevi ge gevechten in de omgeving van Brjansk is de ijzeren ring om de ingesloten troepenformaties steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewis ten een doorbraak beproefden, wer den zij met zeer zware verhezen teruggeslagen. Uit de lucht hagel den bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen. In vermetele aanvaller, spleten afdeelingen der Duitsche voorhoede en pantserformaties de Sovjet-strijdkrachten, die daarna door infanterie omsingeld en over weldigd werden. Tallooze dooden bedekken het slagveld, vernield en verbrand oorlogstuig omzoomt de wegen, waarop honderdduizenden gevangenen worden weggevoerd. Doorbraak over een front- breedte van 500 km. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) De door braak van de Duitsche strijdkrach ten in het midden van het Oostelijke front heeft zich, naar het D.N.B. verneemt, voltrokken over een frontbreedte van 500 km. Op het oogenblik rukken de Duitsche infan teriedivisies reeds op naar de door de gemotoriseerde eenheden inge nomen stellingen. De stad Orel is door de Duitsche troepen, naar het D.N.B.' verder verneemt, reeds op 3 October ingenomen. Op de Balti- sche eilanden hebben de Duitsche formaties .in totaal 12.000 gevange nen gemaakt en een rijken buit be haald. Aan het front van Leningrad is opnieuw een doorbraakpoging dei- bolsjewieken met groote verliezen voor de Sovjets bloedig afgeslagen. De strijd in het gebied van Wjasma. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Op den ochtend van 8 Oct. is een Duitsche verkenningsafdeeling in het ge bied van Wjasma tot een hoofdver keersweg, die naar Moskou leidt, doorgedrongen en heeft dezen op een belangrijke kruising afgesloten, waardoor den bolsjewistischen troe pen de terugtocht werd afgesneden. Door het vuur van het Duitsche ge schut werden honderden bolsjewis ten gedood en ruim duizend gevan genen gemaakt. In het gebied van Brjansk werden de resten der drie omsingelde bolsjewistische divisies volkomen in de pan gehakt. Bij het aanbreken van den dag begon de groote Duitsche aanval. Duizenden lijken bedekten weldra het slagveld. Slechts enkele bolsjewisten wisten het leven er af te brengen. Op 9 Oct. heeft het Duitsche lucht wapen weer opmerkelijke successen behaald. Minstens 20 treinen wer den hierbij vernield of in brand ge schoten. Talrijke spoorwegtrajecten werden op vele plaatsen bescha digd. In het Donetz-gebied werden een locomotievenwerkplaats en een wapenfabriek zwaar getroffen. Zes gereedstaande vliegtuigen werden vernield en op het Ladogameer wer- dn twee vrachtbooten der Sovjets, elk van 800 ton, zwaar beschadigd. De strijd in het Donzetsbekken. Boedapest, 10 Oct. (D.N.B.) M.T.I. meldt van het Oostelijk front: De vernietiging van de in de Oekraine omsingelde vijandelijke strijdkrach ten en daarmee de algeheele ontbin ding van den Sovjet-tegenstand tus- ®n Bnjepr en Donets nadert het einde. De verbonden troepen ver slaan de bolsjewistische troepen, die in de richting-Donets vluchten en dringen onophoudelijk voor waarts om de belangrijkste punten m het Donetsbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaar- sche troepen vallen geen gevechts handelingen te melden. De strijd aan het Finsche tront. Helsinki, 10 Oct. (D.N.B.) Naar van welingelichte Finsche zijde ver luidt, worden de operaties der Fin sche strijdkrachten ten Z.O. van het Onegameer volgens de plannen voortgezet. Het Onegakanaal en de hoofdweg Leningrad—Vytegra zijn reeds gepasseerd. Van Petroskoi naar het Noorden oprukkend, nade ren de Finnen in snel tempo de plaats Kontupohja, die bij de Moer- manskspoorlijn ligt, Havenwerken van Tobroek gebombardeerd. Italiaansch leger bericht" Rome, 10 Oct. (Stefani) Legerbe- richt no. 95 luidt als volgt: In Noord-Afrika levendige activi teit van onze artillerie aan het front van Tobroek. Britsche vlieg tuigen hebben een aanval gedaan op Benghasi. Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben met tusschenpoozen achtereenvolgens de havenwerken en haveninstallaties van Tobroek aangevallen, evenals de batterijen artillerie en andere inrichtingen op den grond. De objec tieven werden doeltreffend geraakt. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. Twee Engelsche bommenwerpers, die over een zóne aan de Italiaan sche kust vlogen, werden krachtig belemmerd door ons luchtafweerge schut. Zij botsten tegen elkaar aan en vlogen in brand: de eene stortte ter aarde, de andere viel in zee. De inzittenden kwamen om het leven. In Oost-Afrika heeft een van onze verkenningsafdeelingen vijan delijke eenheden in den sector van het Tanameer op de vlucht gedre ven. ENGELSCH COMMENTAAR OP TOESTAND AAN HET OOSTELIJK FRONT. He grootste van alle offensieven. Berlijn, 10 Oct. (A.N.P.) De En gelsche majoor Allan Murray heeft het volgende commentaar gegeven op den toestand aan het O. front: Zonder eenigen twijfel heeft de positie aan het bolsjewistische front een kritieken stand bereikt. De Duit sche aanval heeft diepe wiggen in de bolsjewistische verdediging in den centralen sector gedreven. Dit is niet alleen het grootste der door de Duitschers aah het O. front onder nomen offensieven, doch het is ook het meest succesvolle, het is een po ging van Hitier, om de bolsjewisti sche legers voor den winter te ver nietigen. Hiermede wordt ook een beeld gegeven van de enorme kracht der Dutische oorlogsmachine. In den loop van bijna vier maanden heeft thans het Duitsche opperbevel het eene groote offensief na het andere over een front van bijna 1600 mijl ondernomen, en wel van een hevig heid als men in geen enkelen vori- gen oorlog heeft meegemaakt. On danks alle moeilijkheden waren de Duitschers in staat, het grootste van alle offensieven op touw te zetten en uit te voeren. In de geheele militaire geseheidenis valt niets te noemen wat hiermede vergeleken kan wor den. Voor zoover de feiten ons be kend zijn, zijn in den centralen sec tor van het front, waar de toestand het ernstigst is, twee diepe wiggen in de bolsjewistische verdediging op beide flanken van maarschalk Ti- mosjenko's legergroep gedreven. De Duitsche troepen zijn gevorderd tot op ongeveer 100 mijl van Moskou. Op het oogenblik kan niemand zeg gen, wat er met de legergroep van maarschalk Timosjenko gebeurd is. Het is deze legergroep echter, die den weg naar Moskou verspert, en de moeilijkheden die zij thans ont moet, beteekenen, dat de deur niet zoo stevig meer gesloten is als te voren. Wij weten natuurlijk niet, welke Duitsche troepen deze wig gen gedreven hebben. Wanneer het mogelijk zou zijn de gemotoriseerde infanterie als rechtstreeksche steun van de voorste formaties te gebrui ken, dan zal de legergroep van Ti mosjenko zich weldra in het groot ste gevaar bevinden. Oproepen van Kremlin aan de bevolking. Bernr, 10 Oct. (D.N.B.) Exchange Telegraph meldt uit Moskou: Het Kremlin heeft in verscheidene op roepen tot de bevolking den ernst van den militairen toestand uiteen gezet en de pers legt in artikelen den nadruk op deze verklaringen. De manlijke bevolking is opgeroe pen om zich voor de verdediging yan de hoofdstad gereed te houden. Kief gevallen. Een herinnering Toen in 1919 de Bolsjewiki door het Vrijwilligers leger uit Kief werden verdre ven, werden in den nacht van 28 Augustus vóór hun vertrek in de gevangenissen (de Tsje-Ka's) duizenden gevan genen op beest achtige wijze vermoord. Een der menschen- abattoirs te Kief. Het volk strooide bloemen in de bloedplassen. (Continental- Holland) DE TOESTAND OP DEN STILLEN OCEAAN. Een groote, dreigende oorlogs machine. Tokio, 10 Oct. (D.N.B.) Het beeld van den toestand op den Stillen oceaan is, dat een groote, dreigende oorlogsmachine van Engeland en de Ver. Staten tegen Japan wordt op gebouwd, zoo schrijft de Japan Ti mes and Advertiser. Het blad wijst er op, dat alle reeds genomen en ontworpen veiligheidsmaatregelen van Japan, gezien den aggressieven aard van deze demonstraties, ge rechtvaardigd zijn. Het blad gaat verder: Het is fantastisch aan te ne men, dat Japan een aanval op de Z. posities van Engeland zal onder nemen. Desondanks treft men enor me voorbereidingen te land en ter zee. Het blad vraagt, of men werke lijk kan aannemen, dat Japan on verschillig deze omsingeling zal aan zien. DE JAPANSCHE PERS OVER DE DUITSCRE SUCCESSEN. Tokio, 10 Oct. (D.N.B.) De geheele Japansche pers maakt in grooten opmaak melding van de proclamatie van Hitler en van de verklaringen van dr. Dietrich over den toestand aan het O. front. De bladen zijn een stemmig van meening, dat in den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie een snelle ontwikkeling is gekomen. De Hotsji Sjimboen schrijft: „Een nieuwe ontwikkeling in den wereld toestand kondigt zich aan. Het is opmerkelijk, dat de Sovjetstrijd krachten reeds met vernietiging be dreigd worden, terwijl pas de helft van haar Europeesch gebied bezet is. Dat beteekent, dat Duitschland een politieken bliksemoorlog heeft gevoerd, zooals nooit eerder is voor gekomen. Zelfs de hulp van Enge land en de Ver. Staten kan voor Duitschland geen gevaar meer vor; men. Engeland heeft een crisis te verwachten. Men moet zich derhal ve afvragen, tot welke stappen de Ver. Staten bereid zijn. Dat zal ook gevolgen hebben voor den toestand in het Verre Oosten, zoodat de af loop van den oorlog aan het O. front ook voor Japan van groot belang is. DE STAATSGREEP IN PANAMA. New-York, 10 Oct. (D.N.B.) De staatsgreep in Panama wordt in Washingtonsche regeeringskringen algemeen toegejuicht, zoo melden de correspondenten der New-Yorksche ochtendbladen uit Washington. Vol gens de New-York Times ziet men de bijzondere beteekenis van den staatsgreep in het feit, dat er thans een regeering gevormd wordt die den Ver. Staten vriendelijk gezind is. Het Duitsche oordeel. Berlijn, 10 Oct. (A.N.P.) Omtrent den achtergrond van den staatsgreep in Panama zijn nog geen absoluut betrouwbare berichten verkrijgbaar. Daarom velt men in kringen van de Wilhelmstrasse nog geen oordeel, hoewel talrijke Amerikaansche pers stemmen belangwekkend gevonden worden die erop duiden, dat .de oud president niet bijzonder geliefd was, dat hij o.a. de bewapening van sche pen die onder Panameesche vlag va ren van de hand wees en dat men van den nieuwen- president een meer positieve medewerking aan de „po litiek der halfronden" verwacht. De invloed der Ver. Staten. New-York, 10 Oct. (D.N.B.) Vol gens de New-York Joumal Ameri can heeft de vroegere senator Rush verklaard, dat de tijd zal leeren, dat de Ver. Staten betrokken zijn ge weest bij het ten val brengen der Panameesche regeering. De Ameri kaansche regeering heeft daarmede in strijd met haar verklaring over een politiek van goede buurschap ge handeld. Men kan verwachten, dat zij steeds verdere stappen zal doen, wanneer de politiek van Amerikaan sche staten in strijd is met de belan gen der Ver. Staten. De regeering Arias is ten val gebracht, omdat zij weigerde de wapening van onder Pa nameesche vlag varende koopvaar ders toe te laten. Uit Washington meldt hetzelfde blad, dat de regee- ringsambtenaren zich weliswaar zeer verbaasd toonden over het ten val brengen van Arias, maar, toch van meening waren dat die val' zeer ge legen kwam. DE DIPLO OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) „In de geschiedenis van dezen oorlog zal de negende October worden opgetee- kend als een datum, die in militair en politiek opzicht even belangrijk is", zoo schrijft de Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz naar aanleiding van de sensationeele berichten van successen aan het O. front, die gisteren werden bekend gemaakt. Met de militaire ineenstor ting der Sovjet-Unie is het grootste, laatste brok kanonnenvleesch der democratie verbruikt, aldus de Diplo, die er verder aan herinnert, dat dien dag een tweede politieke gebeurte nis van groote beteekenis viel te vermelden: het sluiten van een nieuw Duitsch-Turksch handelsver drag. Turkije geeft hierdoor te ken nen, dat het aansluiting wenscht bij het groote economische gebied, dat ontstaat onder leiding van Duitsch land. Ten aanzien van de reactie, die deze dubbele politieke gebeurte nissen in het buitenland hebben ver oorzaakt, constateert de Diplo, dat de weerklank aan den kant van den vijand aanmerkelijk pessimistischer is geweest dan ooit tevoren. De En- gelsch-Amerikaansche pers onthoudt zich op opvallende wijze van elke poging om te twijfelen aan de ge loofwaardigheid der Duitsche me- dedeeling omtrent den toestand aan het O. front. Zelfs de Prawda geeft toe, dat de crisis aan het O. front voor de Sovjets haar hoogtepunt heeft bereikt. CHARKOW IN HET OPERATIE GEBIED. Ter' herinnering Sajenko, commandant van de Tsje-Ka te Charkow, een berucht pijniger ert beul. Zijn wreedheden tijdens de be zetting en de evacuatie van de stad door de Bolsjewiki in 1919, waren in heel Rusland bekend. Honderden menschen waren overgeleverd aan dezen sadistenmaniak. Continental-Holland) ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DEN TOESTAND. Madrid, 10 Oct. (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van het Ma- drilleensche blad Ya meldt, dat de Engelsche bladen vandaag alle den oproep van het Moskousche blad Prawda publiceeren, waarin gezegd wordt, dat het volk der Sovjets er van bewust moet zijn, dat het oogen blik der ineenstorting nabij is. De correspondent citeert verder de Eve ning Standard, die o.m. schrijft: „Er feestaat in Engeland niet zeer veel hoop. Vertrouwen heeft men heele- maal niet. Overal is de bitterheid bij het Engelsche volk te merken, dat men den Sovjetbondgenoot ziet ondergaan, zonder hem ook maar in het minst te kunnen helpen. Nu heeft voor de Sovjet-Unie het laat ste uur geslagen. Vroeger had het Russische gebied geen beteekenis, thans moet iedere voetbreed gronds verdedigd worden. Nu echter is het te laat". De correspondent van de ABC geeft alleen maar dagbladuit latingen uit Londen en noemt de bladen alle met den naam Cassan dra, omdat zij zich aanmatigen als een Grieksch orakel alle gebeurte nissen van heden te hebben voor speld. Alle Engelsche bladen, aldus de correspondent, spelen thans de zelfde symphonie, die er mede ein digt, dat de dag zal komen, waarop de strijd met het Duitsche leger moet worden aangebonden. In de Kamer overweegtmen de mogelijk heid om alles, wat maar loopen kan in militairen dienst te stellen. Het „Kwartier van den arbeid". - Het „Kwartier van den arbeid", dat wekelijks Woensdag over den zender Hilversum 1 werd uitgezon den, zal met ingang van heden op Zaterdag worden uitgezonden en wel van 18.1518.30 uur over den- zelfde» zender. TERUGKEER VAN BRITSCH- AMERIKAANSCHE MISSIE UIT MOSKOU. Berlijn, 10 October. (D.N.B.) Da leden van de Britsch-Amerikaansche missie in Moskou zijn uit de Sovjet- Unie weer in Engeland aangekomen, zoo meldt de Engelsche nieuws dienst. Beaverbrook weigerde bij zonderheden over de conferentie te verstrekken. Admiraal Stanley, een lid van de Amerikaansche missie, zeide „het is mogelijk, dat Duitsch land sucessen in de Sovjet-Unie be haalt, ik ben er echter van over tuigd, dat de bolsjewisten zich niet zullen laten ontmoedigen". United Press meldt uit Londen, dat in het Engelsche parlement cri- liek is geoefend, omdat aan dé Sov jet-Unie niet de grootst mogelijke hulp verstrekt is. Allerlei' wan- hoopsvoorstellen zijn er ingediend om de Sovjet-Unie maar te helpen. De Times is van meening, dat de minister-president niet zal aarzelen elk wettig risico op zich te nemen, doch gelooft, dat men den Sovjets een slechten dienst zou bewijzen, wanneer Engeland -zich in „onuit voerbare avonturen" zou storten. De radiospreker van den zender Boston merkt op, dat men in Enge land verbitterd is, omdat de Britsche regeering „het gunstige oogenblik" voor een doeltreffende hulpverlee ning der Sovjet-Unie heeft laten voorbijgaan, VERLIEZEN DER ENGELSCHEN AAN VLIEGEND PERSONEEL. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Van Duitsche zijde zijn de feitelijk aan toonbare verliezen der Britten aan vliegend personeel in den tijd van 1 Juli tot 30 September geteld, De in Duitsche doorgangskampen voor gevangenen opgenomen na men van gevangen Britten vormen een lijst van 717 personen. Het aantal vastgestelde dooden be draagt 1280. Daarmede heeft het Britsche luchtwapen in twaalf weken 1997 man verloren aan ge> vangenen en gesneuvelden. Daar komt nog een groot aantal Engel- schen bij, die om het leven geko men zijn bij neerstorten in het kanaal, zonder dat hun namen of nauwkeurige aantal van Duitsche zijde konden worden opgeteekend. DE DUITSCH-TURKSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Istanboel, 10 Oct. (D.N.B.) Alle Turksche bladen publiceeren op een opvallende plaats den tekst van het Duitsch-Turksch economische ac coord. Met groota opschriften wordt de aandacht der lezers gevestigd op den grooten omvang en op het feit, dat de onderhandelingen zijn ge voerd in den geest van de traditio- neele vriendschap. Sommige bladen laten in het bijzonder het licht val len op de overeenkomst betreffende levering van Duitsch oorlogsmate riaal aan Turkije en brengen daar mee het belang tot uitdrukking, dat hier gehecht wordt aan deze bijzon derheid. DESSA'S BIJ DE SMEROE Bandoeng, 9 Oct. (A.N.P.) Volgens een mededeeling van den Vulcano- logischen Dienst in Nederl.-Indië is het kritieke moment in de dreigingen van de Smeroe nog niet aangebro ken. Men neemt thans zelfs aan, dat het gevaar iets is afgenomen. Een be richt van een correspondent maakt melding van de enorme hoevelheden eruptiestof, welke in de laatste we ken door den vulkaan is uitgewor pen. Deze erupties leveren in zoo verre gevaar op, dat de mogelijkheid bestaat dat in het komende regen seizoen, deze eruptiestoffen met het regenwater als geweldige bandjirs naar lager gelegen gronden kunnen storten. Er zijn reeds maatregelen genomen, als evacuaties van dessa's in de gevaarlijke zóne. De werking van de Smeroe staat onder voortdu rende controle van ambtenaren van den Vulcanologischen Dienst. Kroatische staat een half jaar oud. (D.N.B.) - Ter gelegenheid van het halfjarig bestaan van den Kroa- tischen staat heeft de minister van buitenlandsche zaken, dr. Lorko- witsj, over alle Kroatische zenders een rede gehouden. De Kroatische staatsleider, dr. Pawelitsj, heeft ter gelegenheid van het halfjarige be staan van den Kroatischen staat een uitgebreide amnestie verleend. Bo vendien heeft dd Poflafnik de stop zetting gelast van alle processen die aanhangig gemaatk zijn wegens politieke actie van personeel in overheidsdienst voor de stichting van den Kroatischen staat. Stemming in het Amerikaan sche congres. (D.N.B.) - Het Huis van Afgevaardigden heeft met 328 tegen 67 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de door president Roo sevelt verzochte geldmiddelen voor de hulpverleening aan Engeland. Autobus met schoolkinderen door trein aangereden. (D.N.B.) - Bij een botsing te Memphis (Ten nessee) tusschen een autobus met schoolkinderen en een trein werden de onderwijzer en vijf kinderen ge dood. Tien andere kinderen werden ten deele zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. 's-Gravenhage, 10 October. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1. alinea 8 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Rotterdam, mr. P. J. Oud op diens verzoek eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied op grond van dezelfde ver ordening ir. F. E. Müller, tot dusver commissaris in de pro vincie Utrecht, als zoodanig eervol ontslag verleend en te gelijkertijd benoemd tot burge meester van Rotterdam. Ten slotte heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied krachtens art. 1. alinea 7 van zijn verordening no. 108/40 den gezant ter beschikking W. B. Engelbrecht te 's-Graven hage, tot commissaris in de provincie Utrecht benoemd. Frede^k Ernst Müller werd 25 Januari 1889, als oon van den in dustrieel C. J. K. Müller, te Utrecht geboren. Hij studeerde voor werk tuigkundig ingenieur in Duitschland. In 1915 werd hij bedrijfsleider in het bedrijf van zijn vader, de che mische fabriek der firma wed. P Smits en Zn. te Utrecht om in 1927 als firmant in de directie opgenomen. Toen in 1931 de N. S. B. werd op gericht trad de heer Müller spoedig tot deze beweging toe. Hij vervulde in de N. S. B. verschillende functies Op den 5en Februari 1941 werd hij benoemd tot commissaris der provincie Utrecht. Willem Bernard Engelbrecht, de nieuw benoemde (comm. der prov. Utrecht), is 11 Augustus 1881 te Ba tavia geboren. In 1902 legde hij met goed gevolg het eerste examen voor den consulairen dienst af en was daarna gedurende een drietal jaren werkaam aan de consulaten te Car diff en Newport en aan het consu laat-generaal te Londen. Van 1905— 1907 werd hij leerling-consul te Hamburg. In 1908 legde hij met goed gevolg het examen voor vice- consul af, waarna hij te Antwerpen werd geplaatst. Van 1909 tot 1911 was hij vice-consul te Hamburg. In 1913 was hij tijdelijk zaakgelastigde te Bangkok en van 1914 tot 1918 wnd. consul-generaal te Santiago de Chile, waar hij na enkele jaren weer terugkeerde als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. In 1926 kreeg hij dezelfde functie in Polen tot in 1933 de gezantenpost te Warschau werd opgeheven. Na de opheffing van het verbod voor ambtenaren in Juni 1940 is hij toe getreden tot de N. S. B. Verklaring in het „Nat. Dagblad". In een hoofdartikel, getiteld: Nederland blijft Nederland" schrijft het „Nationaal Dagblad", dat de leider der N.S.B. steeds heeft gestreefd naar een volkomen onaf hankelijkheid van het Nederland sche volk binnen den kring der Germaansche volken in het Nieuwe Europa en het vervolgt: „Thans zijn wij gemachtigd tot het publiceeren van de vol gende, uiterst belangrijke ver klaring. Zij luidt: Vast staat, dat zij, die spre ken over of streven naar aan sluiting van Nederland bij Duitschland, handelen in strijd: met den uitgesproken wil van den Führer." Het blad laat daarop nog o.m. volgen: „Het wil ons voorkomen, dat deze verklaring een groote gerust stelling zal zijn voor dat deel van het Nederlandsche volk, dat nog steeds meent te mogen veronder stellen, dat het op den lOen Mei 1940 met ons zelfstandig volksbe staan gedaan was. Niets is minder waar dan dat! En al mogen sommige kringen wel eens, helaas, in deze richting hebben gedacht en ge sproken, thans is aan alle eventueel! nog bestaande onzekerheid ten deze een eind: gekomen door deze duide lijke verklaring, welke in geen enkel opzicht voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Er dient bovendien met den meesten nadruk op te worden ge wezen, dat deze verklaring een uitvloeisel is van de waarlijk ver beten actie, die de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, gevoerd heeft tegen hen, die het annexionisme in hun vaandel hadden geschreven, en, die niets liever zouden zien, dan dat Nederland Duitsch zou zijn ge worden,"

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1