DE TIJGER ZIEKENHUISVERPLEGING. STAD EN OMGEVING AGENDA. De voorzitter van de Federatie pleit voor vorming van één groot landelijk fonds. RADIOPROGRAMMA. AMSTERDAMSCHE BEURS ümiüdm Pagina 2. DE PAPIERRANTSOENEERING. In verband met de papier- rantsoeneering mogen wij heden niet meer dan vier pagina's geven. Daardoor zjjn wij genood zaakt verschillende berichten en verslagen tot het nummer van morgen te laten liggen. KOPEREN JUBILEUM. Gister herdacht de heer J. Bleeker den dag dat hij 12 y jaar werkzaam was bij N.V. De Alkmaarsche stoom- wasch- en strij kinrichting aan den Westerweg. Door den directeur, den heer J. H. van Straaten, en het per soneel is hij hartelijk toegesproken en verschillende geschenken werden hem overhandigd. Het verdere ge deelte van den dag bracht hij in familiekring door. GOED AFGELOOPEN. Hedenmorgen is aan de Zaad- markt een jongeling, Wouter Jon ker, wonende in de Ramen, met een bakfiets ,van de firma Stoel te water gereden bij 'n poging om een vrachtauto van de Stoombooton derneming Stad Alkmaar te pas- seeren. Personeel van de boot heeft den jongeling, die onder de bakfiets was geraakt, weer op het droge gebracht, waarna hij op zijn voer tuig naar huis reed. OMZET VEILING HOOGKARSPEL. Aan de veiling „De Eendracht" te Hoogkarspel werd Dinsdag het begrootingscijfer van den omzet bereikt, zijnde 550.000. De be grooting van omzet was voor 1941 50.000 hooger gesteld dan het vorig jgar, toen het begrootingsbe- drag, zijnde y, millioen, bereikt werd op 22 November. ZILVEREN JUBILEUM ALS KLEERMAKER. Vandaag herdacht de heer M. Oosterwijk zijn 25-jarige werk zaamheid als kleermaker in de zaak der firma Koster, Langestraat alhier. Dat werd feestelijk gevierd. Toen vanmorgen tegen elf uur de jubilaris met zijn echtgenoote in de zaak kwam, klonk een „Lang zullen ze leven" hen tegen. De heer M. A. Koster sprak hem hartelijk toe en noemde het een goede eigen schap van Rienus, dat hij steeds zijn best deed om de clientèle tevreden te stellen. Zijn bsroep mag dan misschien niet veel naar buiten toonen, toch heeft de jubilaris vele kieedingstukken onder handen ge had. Voor samenwerking met zijn collega's had hij steeds het juiste gevoel en toen de leiding op de kleermakerij in andere handen overging, heeft hij zich direct het beste kunnen aanpassen. Met den wensch, dat O. nog vele jaren mag blijven werkzaam zijn, bood spr. hem als cadeau een dressoir aan, alsmede een bloemhulde. De hser Köhlmann, leider van den winkel, erkende gaarne, dat de jubilaris als goed vakman een steentje heeft bijgedragen tot den bloei van de zaak en hodpte dat op dezelfde wijze nog vele'jaren zal worden doorgewerkt. Een cadeau bij zijn jubileum zou de heer D. thuis vinden. De coupeur der zaak, de heer Hoes, die sinds anderhalf jaar als zoodanig werkt, roemde de betoon de samenwerking en zei, dat de jubilaris steeds zijn best deed om zoo sierlijk mogelijk te werken. Als blijk van waardeering bood spr. een pendule aan. Als collega bracht de heer S i e- m o n s zijn compliment aan den jubilaris, wiens arbeid hij roemde en dien.hij prees als trouw en eerlijk collega, steeds bereid tot hulp. Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Een zonderlinge gast (rom.- dram.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De geprolongeerde echtge noot (hum.) Toegang 18 jaar. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Serenade (rom.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer Juweelenroof (rom.- sens.) 14 jaar. De vertegenwoordiger der firma, de heer de B r uy n, sprak ten siotte eveneens woorden van lof en dank namens het winkelpersoneel, daarbij een tuimelaar (aschbak) aarltiedende. In enkele welgekozen woorden dankte de heer O., voor de hem ge toonde waardeering en vriendschap. DISTRIBUTIEZONDAREN. Door ambtenaren van den C. C. C. D. is wederom tegen een groot aantal personen procesverbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd vervoer van levensmiddelen, in Hoogkarspel zelfs tegen 7 personen, die aardappelen en witte boonen vervoerden. In Noordscharwoude werden bij een zestal personen aardappelen in beslag genomen. In Bovenkarspel wedden 3 wielrijders aangehouden, die ieder een zak aardappelen vervoerden, terwijl in Hoorn een drietal personen een procesverbaal opliepen, waarvan twee wegens het vervoeren van tarwe en één van bruine boonen. Te Schellinkhout werden op een vrachtauto twee zakken met aard appelen gevonden, die in strijd met het desbetreffende verbod ver voerd werden. BURGEMEESTER VAN ENKHUIZEN HERBENOEMD. De heer J. C. Haspels is met in gang van 1 November 1941 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Enkhuiz?n benoemd. Vergadering Streekver- band Alkmaar. Woensdagmiddag werd in het café De Boer bij de Friesche brug een vergadering gehouden van het StreekVerband Alk maar van Ziekenhuisverple- gingsvereenigingen, met het oog op de komende wijzigingen op het tot dusver bestreken ter rein, in verband met het komen de uitvoeringsbesluit van het Ziekenfondsbesluit. Mede aanwezig waren de voorzit ter en de secretaris van de Federa tie en bestuursleden van het Streek Verband Waterland. De heer A. W i e d ij k, uit Bar- singerhorn, memoreerde de te Am sterdam gehouden vergadering van de Federatie en de daar gevoerde besprekingen. Sinds dien hebben de meeste aangesloten vereenigingen een ledenvergadering gehouden, waarop echter weinig opheldering gegeven kon worden over de te vol gen richtlijnen. Spr. verwonderde zich dan ook niet over de groote opkomst van thans, waar men méér licht hoopt te krijgen. Hij; gaf aan stonds het woord aan den heer Stolk, voorzitter van de Federatie van Zie- kenhuisverplegingsvereenigingen, die de beoordeeling van de gestes der .Federatie, zooals die tot uiting kwam in de Zaterdag te Alkmaar gehouden vergadering, pijnlijk vond en onjuist. De voorzitter van' die vergadering had, als hij meende dat de Federatie niet genoeg deed, haar moeten aansporen tot méér werken. Maar er is genoeg gewerkt, zei spr., echter hij mocht en kon niet alles meedeelen wat hij wist, omdat hij in velerlei opzicht tot geheimhou- aing was verplicht uit hoofde ook van zijn lidmaatschap van den Raad van Bijstand. Hij vroeg het vertrou wen van de leden, zooals het be stuur der Federatie sinds zoovele jaren heeft gehad. Er zullen offers moeten worden gebracht, maar men vergete niet, dat we thans in abnor male tijden leven. Wat verkregen werd en wat dient te gebeuren. Spr. zei, dat de taak van de zie- kenhuisverplegingsvereenigingen niet is afgeloopen, integendeel, zij kan gewoon doorgaan. Ingevolge de letter der verordening is iedere verpl-egingsve.reeni- g i n g een ziekenfonds. De- ziekenfondsen worden onderschei den in: a. toegelaten en b. erkende fondsen. Wij hebben, vervolgde spr., actie gevoerd over erkenning, en toen wij deze moesten stopzetten, hadden reeds 60.000 personen zich als lid opgegeven. Het bevel tot staken der actie kwam, orpdat wij geen erken ning zouden kunnen krijgen, als zijnde vóór 1 Aug. 1941 opgericht. De bestaande ziekenfondsen m o e t e n de risico voor verple ging in ziekenhuizen en sanatoria overdragen aan de op dat gebied werkende vereenigingen, welke regeling is getroffen dank zij de werkzaamheid van de Federatie. Eén landelijk fonds zou in het gunstigste 'geval 250.000 vrijwillig verzekerden kunnen omvatten, die de kern zouden moeten vormen om de verplicht-verzeker de n in herverzekering te kunnen nemen. Maakt men nu vorming van een groote concentratie door wach ten onmogelijk, dan neemt men de kans op de vorming van een kern als bedoeld totaal weg. Spr. advi seerde daarom tot vorming van een groote landelijke organisatie en niet te wachten of men misschien een er kenning zou kunnen krijgen als ziekenfonds, welke dan toch altijd nog slechts een voorloopige erkenning zou zijn. Het is een plicht tegenover de verplicht-verzekerden om toe te treden tot een centraal fonds, dat de Federatie zich voorstelt. De plaatselijke afdeelingen zul len daarin zoo groot mogelijke onafhankelijkheid behouden. Een en ander in afwachting van eventueele maatregelen, die mis schien na den vrede, die toch een maal komen moet, zullen worden genomen. Spr. dacht hierbij aan de mogelijkheid dat b.v. de sanatorium- verpleging dan weer facultatief wordt gesteld in verband met de lasten voor de bedrijven door de thans opgelegde maatregelen. Maar de toestanden, zooals we die thans hebben, komen niet meer terug. Het „Draagt elkan ders lasten" zal blijven worden doorgevoerd, zooals men het nu voorstaat. De mogelijkheid m ook vrijwillig verzekerden te geven wat zij behoeven, kan slechts verkregen worden, als er een landelijk fonds bestaat met gelijke premie over het heele land, wat niet het geval is bij heffing van een premie van 4 van het loon. Bij zijn verdere bespreking van het Alkmaarsche voorstel (zie ons verslag van de vergadering van Za terdag j.l. in ons blad van Maandag d.a.v.), zei spr., dat een bijdrage van f 1 absoluut te weinig zal zijn. Daarom,wil de Federatie 1.50, wat, naar hij verder uiteenzette, als nood zakelijk moet worden geacht, omdat ide volledige verpleging voor rekening van de ziekenhuis- verplegingsvereenigingen zal komen, dus vrij vervoer der patiënten, nar cose, verpleegkosten, enz. enz. Spr. keurde de houding van Alk maar af, dat 16 jaren lang zich niet om andere vereenigingen bekom merde en nu pas sinds Aug. lid is van het Streekverband en nu met een spreekt van niet-werken der Federatie. Er is w e 1 een conferentie gehou den met de Mij. t. bev. der Genees kunst over alles wat de ziekenhuis- veipleging aangaat. ^Maar er is ge zegd, dat niets concreets besloten zou kunnen worden met welk fonds ook, omdat elke overeenkomst toch altijd nog in Amsterdam ter goed keuring zou moeten worden aange boden. Zoo zal ook een contract, zooals Alkmaar zou willen sluiten met het A.A.Z.A., nog niet wor den goedgekeurd. Het is de Federatie niet te doen om een machtspositie te veroveren op het terrein der ziekenverple ging. Als het belang der verzeker den het meebrengt, zal spr. zoowel als de secretaris, de heer Buijze, ter stond aftreden. Spr. herhaalde zijn verzoek om vertrouwen voor het Federatiebestuur, dat tot dusver heeft weten te bereiken wat maar even mogelijk was. Op het oogen- blik hebben zich al 160.000 ver zekerden opgegeven voor een lan delijk fonds. Veel is. reeds gedaan, maar zeer veel moet nog worden ge daan, wat wel degelijk moet worden overwogen. Spr. verklaarde zich bereid even tueele vrager, te beantwoorden, maar hij wilde niet ingaan op dis cussies. Zie vervolg in het nr. van morgen. EEN BELANGRIJKE VERBETERING. Gebr. Kaal, Houttil alhier, hebben in hun ruim winkelpand een be langrijke interne verbouwing tot stand gebracht, waardoor de arti kelen zooals haarden, stofzuigers en radiotoestellen veel overzichtelijker geëxposeerd kunnen worden. Links, achter den winkel, is voorts een radio-laboratorium met de nieuwste instrumenten inge richt, waar een bekwaam techni cus, met behulp 'van de nieuwste kostbare Philipsinstrumenten thans in staat is alle merken radio-toe stellen te herstellen en zichtbaar te trimmen. Het publiek wordt voorts een belangrijke service geboden door dat rechts achter den winkel een gramofoonhall is ingericht, waar koopers van gramofoaontoestellen of -platen rustig de verschillende., platen kunnen hooretj. De keuze in haarden, stofzuigers, radio- en gramofoontoestellen. in deze zaak is nog zeer groot. Ook vindt men er van de laatste nog pracht combinaties. TIJDELIJKE BENOEMING. Bij beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming van 9 October 1941 is voor het tijdvak van 1 Octo ber 1941 tot 1 October 1942 be noemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool te Schagen de heer M. v. d. Ploeg aldaar. MOORDAANSLAG TE SCHAGEN. Gieltje Br. te Schagen, die reeds zooveel zaakjes op zijn kerfstok ge had heeft die het daglicht niet kon den velen, heeft Dinsdagavond te 5 min. voor 7 in een café aan de Land- bouwstraat aldaar den handelaar Jb. v. d. Oord overhoop gestoken. Giel was weer eens beschonken en dronk borrels met v. d. Oord, totdat ze op een gegeven oogenblik ver schil van meening kregen over en kele touwen, aldus het Westfr. Dbl. Onverhoeds trok Giel daarop een zwaar dolkmes en stak het v. d. O. in zijn rug, waarna hij hem nog meer stak. Hevig bloedend zakte v. d. O. in elkaar. Giel vluchtte de-straat op. Dokter v. d. Sluijs, opgebeld door den café houder, dacht dat het slachtoffer na derde, en loodste hem naar binnen, om hem, zooals hij onder het bloed zat, te verbinden. Alras had de dok ter gezien dat hij niet de getroffene was, en sloot B. op in de kamer, na opdracht gegeven te hébben hem te reinigen en waar noodig te verbin den. Daarop heeft de dokter in het café het slachtoffer verbonden. Ge lukkig bleken geen edele deelen ge raakt te zijn, al was v. d. O. door het groote bloedverlies wel zeer ver zwakt. Per brancard-auto werd v. d. O. naar zijn woning aan de Loet ver voerd. Intusschen had de dader uit de kamer van den dokter weten te ko men en was via sousterrain en serre de straat opgevlucht. Een der mare chaussees zette den vluchteling na en slaagde erjn hem na een verwoe de klopjacht in de Corn. Bokstraat te arresteeren. Zwaar geboeid werd de dader daarop naar het arrestan tenlokaal overgebracht en vandaar later naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. De toestand van v. d. O. is>wel ernstig maar niet levensgevaarlijk. VERKAVELING GEESTMER- AMBACHT. In verband met de \erkavel-ing van het blók, genaamd „Geestmer- ambacht, Eerste Blok", heeft zich te Koedijk een commissie gevormd, bestaande uit den burgemeester en de heeren C. Spaan, W. Visser en P. Stam Mzn., deze laatste als secretaris. Deze commissie heeft met de eigenaars van p-erceelen, gelegen in dat blok en wonende te Koedijk en Langedijk, 'een bespreking ge houden, daar er zeer veel punten zijn, welke de eigenaars dienen te weten vóór zij hun houding voor of te-gen verkaveling kunnen bepa len. De commissie stelde verschil lende punten voor, welke met een paar werden aangevuld door de aanwezigen. Op initiatief van de commissie te Koedijk hebben zich ook te War- menhuizen en te Schoorldam dus danige commissies -gevormd. De punten^.vastgesteld in die commis sies, zullen daarna 'bij elkander ge voegd en geformuleerd worden en daaraan aan den commissaris der provincie gezonden worden, met het verzoek daarop antwoord te mogen ontvangen in de te Noord scharwoude te houden vergadering van. eigenaars van perceelen, gele gen in dat blok, waar gestemd moet worden vóór of tegen deze verka veling. Hierdoor kan een verwarde én tijdroovende discussie op die vergadering worden voorkomen. Algemeen zijn de betrokken eigenaars niet voor deze verkave ling, daar de kosten, welke voor hun rekening zullen komen, veel te hoog geacht worden. EGMOND AAN ZEE. Voor het zwakke kind. - Het bestuur der vereenigin-g Zieken zorg heeft besloten het koloniehuis Huis ter Duin, dat anders in Octo ber gesloten wordt, dit jaar geopend te houden voor de winterve-rple- ging, om zooveel mogelijk zwakke kinderen te kunnen verplegen. OPSTAND IN SYRIË. Ankara, 16 Oct. (A.N.P.) Onlus ten in het N.O. van Syrië hebben het karakter van een openlijken opstand aangenomen. Teneinde deze opstandige beweging den kop in te drukken hebben de Britsche auto.- riteiten naar deze streken een straf expeditiecorps gezonden, dat reeds meer dan 20 dorpen platgebrand heeft. Ondanks deze maatregelen zijn de Britten er tot dit oogenhlik niet in geslaagd de rust in dit deel van Syrië te herstellen. DOORBRAAK DOOR VERDEDIGINGSLINIE VAN ODESSA. De stad staat in brand. Boekarest, 16 Oct. (D.N.B.) Het Roemeensche weermachtbericht meldt: „Onze troepen zijn door de ver dedigingslinies van Odessa heen gebroken. De vijand trekt zich over het geheele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Tararea bevinden zich sedert 8 uur in onze handen. Onze gevechten worden voortgezet. Odessa brandt. LANGEDIJK. Veel vaartuigen noodig. - Nu de koolhalerstijd is aangebroken, blijkt, dat er te weinig vaartuigen beschik baar zijn, omdat zoo goed als alles over het water vervoerd moet wor den. De Ned. Heide Mij., welke eeni- gen tijd geleden een groot aantal schuiten uit deze streek gehuurd heeft voor grondvervoer, heeft zich bereid verklaard, deze gedurende deze periode af te staan. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.59 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.40 Voordracht. 11.En semble Jonny Kroon. 11.50 Orgel concert. 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.De Ramblers. 1.30 Gr.pl. 2.— Haarl, Orkestver. en solist en gr.pl. 4.Bij bellezing. 4.20 Zang met pianobege leiding. 4.45 Gèrard Lebon en zijn orkest. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Musetteorkest en soliste. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Or gelconcert. 8.15 John Kristel en zijn orkest en soliste. 8.45 Causerie: „Wie was Jan Klaassen". 9.Ensemble Bandi Balogh. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: Economie News from Holland.. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilv. I. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gf.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Pianovoordr. en gr.pl. 11.-— Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pL 12.De Romancers. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Amabile-sextet. 1.40 Gr.pl. 2.Salonorkest, solist en gr.pl. 3.Voor de vrouw. 3.45 Gr.pL 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pL 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 O. Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gr.pL 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pL 7.45 Rep. 8— Gr.pL 8.45 Voordracht. 9.Gr.pL 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.— Gr.pL 10.10—10.15 Avond wij ding. OPGAVE f AMSTERDAMS CIIE BANK KV. Bijkantoor. Alkmaar-» van Donderdag 16 October 1941 .130 .168 .215 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 10Ui/ie 4 Nederland 1940 II100 3—3Va Nederl. 1938 93'/, 3 Ned.-Indië 1939 953/. BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank l5H/« IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 146y. Calvé Delft Cert. ,ll5>/2 Nederl. Ford .338 Lever Bros158 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 263 CULTUUR MAATSCH. H. V. A4821/» Java Cultuur .2801/, Ned. Ind. Suiker Unit 262 Verg. Vorstenlanden 135 PETROLEUM. Kon Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 11 é5/s Java-China-Japan lijn 169 Kon. Ned. Stoomboot .200 Scheepvaart Unie ,206 TABAKKEN. Deii Batavia »264>/j Oude Deli307 Senembah257y4 ,31iys 3101/a 255'/, 166'/4 179 159 plm 2 u 99'/, 100 92Vs 95V, 130 165 215 150 144»/4 114 331 155 255 476 280 260 135 306 304 253 160 180 158 144 165 196 202 262 304 257 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. door J. REGIS. 17 Maurice Wallion voelde instinct matig, dat het doel van den jongen Griek niet de vlucht was, doch dat hij vrij en in stilte aan de vernieti ging van zijn vijand wilde werken. Wallion rekende op Joseph als op een bondgenoot. Dat hij van plan was, in Stockholm té blijven, moest vanzelfsprekend worden beschouwd. Waar Thomas zich bevond, daar zou Joseph zich bevinden. Maar waar bevond Thomas zich? En wie was hij? Het rustige overleg van Wallion begon aan het zweven te raken. Hij sloot zich in zijn redactiekamer op, en, niet in staat stil te zitten, liep' hij met groote passen heen en weer, rookend en voortdurend tobbend. Hij had een fantasiefiguur ge schapen en deze Thomas genoemd, maar wanneer hij deze figuur pro beerde te grijpen, dan verdween zij tusschen zijn handen: slechts een paar wreede ijzige oogen troffen de zijne gedurende een seconde en los ten zich dan eveneens in het duis ter op. ,,Ik ben Thomas niet", fluis terde een stem hem spottend in het oor, „ik ben Issul niet. Niemand heeft mijn aangeicht gezien, nie mand weet, waar ik ben De reporter rolde voortdurend de sigaret tusschen zijn lippen. Zijn handen waren koud en hij wreef ze maar, zonder het zelf te weten. „Niemand weet, wie hij is!" mom pelde hij. Hij bleef staan en sloeg met de vlakke hand op tafel. „Iemand moet het toch weten!" 1 Op hetzelfde moment werd zijn aandacht getrokken door een klein wit voorwerp midden op het vloei- blad op zijn schrijftafel. Het was een visitekaartje met den naam Gustave Ramhouillet. De journalist draaide het kaartje verwonderd in zijn hand. Hij kende niemand van dien naam. Hij belde om den redactiebedien- de. „Wat is dat hier voor een visite kaartje?" „Er is een meneer hier geweest en die vroeg naar u, ongeveer een half uur geleden". „Wanneer komt hij terug?" „Dat weet ik niet. Hij was niet erg gemakkelijk te verstaan, hij sprak Fransch „Hoe zag hij er uit?" „Het was een kleine, slanke heer met een smal gezicht en een klein, donker snorretje, heel vriendelijk en beleed. Hij scheen het erg druk te hebben. Maurice Wallion herinnerde zich den kleinen heer van den vorigen avond, die hem zoo beleefd excuus gevraagd had, toen ze in de huis deur van Kungs Gustavsstraat 64 tegen elkaar gebotst hadden. Er was dus nog een figuur in het spel Nog iemand, die zich voor de aan gelegenheden van Clarendon in teresseerde aan welken kant Stond hij? Wallion wierp het kaartje op ta fel en zei: „Wanneer deze meneer Gustave Rambouillet soms terugkomt, als ik ben uitgegaan, vraag hem' dan, even op te schrijven, wat hij van me wil en wanneer hij weerkomt. Ik heb geen tijd om hier langer te zitten wachten!" De bediende hielp hem in zijn jas. „De chef van de stadsredactie heeft een poosje geleden naar u ge vraagd „Ik zal straks wel even naar hem toegaan. Ik heb nu nog een dringen de aangelegenheid te doen. Om twaalf uur ben ik terug!" De journalist nam de tram, welke hem naar het hoofdbureau van po litie bracht. Zijn markant, gesloten geicht had een peinzende uitdruk king. Hij dacht aan het merkwaar dige feit, dat er steeds meer lieden opdoken, die interesse hadden voor de miUioenen van Felix Clarendon. De positie van Suzanne Chrisman scheen steeds fataler te worden. De gebroeders Koprilis, de onzichtbare Thomas, een tevoren nog nooit ge ziene monsieur Rambouillet al die figuren (en misschien nog meer) cirkelden in meer of minder dreigende nabijheid om het geheim heen. Twee van de2e voornaamstè gestalten waren reeds een vreeselij- ken en gewelddadigen dood gestor ven. En tenslotte stonden daar nog, als min of meer onpartijdige waar- heidszoekenden, aart den eenen kant Maurice Wallion en aan den ande ren kant de politie. De tragedie had een uitvoerige rolverdeeling Wallion vond in het hoofdbureau meer beweging dan anders. Hij kwam verscheidene van de beste detectives tegen, die daar onder half luide gesprekken op bevelen wacht ten, terwijl de gangen van haastige voetstappen en luide bevelen weer klonken. De zware machinerie der gerechtigheid was op het punt, zich in gang te zetten om een eenzamen man te bestrijden, van iwien men wist, dat hij zeker geen wijnhande laar was en hoogst waarschijnlijk •niet Thomas heette „Is de chef er ook?" vroeg de re porter. „Ja, hij is juist bezig mevrouw Chrisman een persoonlijk verhoor af te nemen". „Dat hoopte ik al. Breng hem dit maar eens, alsjeblieft". Wallion schreef eenige regels op een visitekaartje. Een minuut later werd hij bij den chef der geheime politie binnen gelaten, die met de vingertoppen tegen elkaar aan zijn bureau zat. Het was klaarblijkelijk meer een gesprek dan een verhoor. Suzanne Chrisman zat aan den an deren kant van de tafel, gekleed in haar wijden bontmantel, in een eenigszins vermoeide houding. Het gezicht onder dqn grooten hoed was bleek en toonde de sporen van een doorwaakten nacht. „Zoo, meneer Wallion", begroette de chef den journalist vriendelijk, „we spraken juist ovèr u. Mevrouw Chrisman is zeer terughoudend. Heeft u haar dat aangeraden?" Deze onverwachte aanval bracht den journalist eenigszins in verle genheid, al toonde hij dat ook niet. „Ik heb haar voorzichtigheid bij haar uitingen aangeraden", ant woordde hij dadelijk. „Maar ik wil nu, na ryp beraad, dezen raad aan vullen, mevrouw Chrisman: ik geef u in overweging, in den chef onbe grensd vertrouwen te stellen en hem alles te vertellen!" Suzanne richtte een langen, on derzoekenden blik op Wallion. „Alles?" herhaalde ze zacht. „Ja, alles! Alles, wat u me giste ren verteld hebt!" Het gezicht van den chef klaarde op. „Zoo is het beter", verklaarde hij met nadruk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2