ERTJES DE TIJGER COLLECTE ZIEKEN HUISVERPLEGING. STAD EN OMGEVING AGENDA. LAATSTE BERICHTEN. FILMNIEUWS. PUBLICATIES NEDERLANDSCHE ROOfcE KRUIS K.. .J COLLECTE Nederlandsche Roode Kruis 25 OCTOBER. AMSTERDAMSCHE BEURS ÜeuiMeion ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 OCTOBER 1941. Pagina 2. ARRESTANT UIT TREIN GESPRONGEN. Hedenmorgen om kwart vóór elf is bij den spoorwegovergang aan de Schuine Hondsbosschelaan te Heiloo een jongeman, zekere B., uit Wor- merveer, die naar het huis van be waring alhier zou worden overge bracht, uit den rijdenden trein ge sprongen. De trein stopte terstond en de rechercheurs, die den arres tant begeleidden, hielpen hem over eind en brachten hem tijdelijk naar het arrestantenlokaal te Heiloo. Vandaar is hij overgebracht naar de ziekenzaal van het huis van bewa ring. Hij is gewond aan het hoofd, maar maakt het overigens vrij goed. B. was verleden week gearres teerd in verband met rijwieldiefstal len te Heiloo en werd toen opgeslo ten in het huis van bewaring. Van daag was hem te Wormerveer een verhoor afgenomen. DE KAASMARKT. Ook heden was de aanvoer (42500 kg) hooger dan verwacht werd. Zoo als men weet krijgen de handelaren voor veertiendaagsche perioden toe wijzingen voor hun aankoopen en aangezien het heden den laatsten dag was van zoo'n periode, hadden vele handelaren hun toewijzingen reeds verbruikt, waardoor er van daag wel eenige moeilijkheden wa ren om de productie onder te bren gen, waarin men tenslotte toch slaagde. De aanvoer bestond heden uit 28 stapels, w.o. 10 stapeltjes boeren kaas, waardoor het percentage 40 plus kaas, ditmaal hooger lag dan de vorige week, aangezien de boe ren 40 plus kaas mogen maken. Tot nog toe is de melkgift, dank zij het zachte weer, hooger geweest dan verwacht werd, doch in de af- geloopen twee weken is de melkgift belangrijk verminderd. Aangezien de rayonindeeling, die men onderling aan de fabrieken had overgelaten, niet heeft bevredigd, is thans de bepaling afgekomen, dat, uit economische overwegingen, fa brieken gesloten kunnen worden. Verwacht wordt, dat de daarvoor ingestelde commissie van deze bepa ling gebruik zal maken. GESLAAGD. Te Leiden slaagden de heeren C. J. de Lange en A. P. H. de Lange resp. op 2 October en 16 October voor het candidaatsexamen in de rechten. HET GING NIET DOOR. Bij de Friesche brug alhier wer den op een wagen 7 zakken aardap pelen in beslag genomen. Tegen den vervoerder volgde een proces-ver baal. Ook in andere plaatsen had de ge houden controle wederom resultaat. Zoo is b.v. onder de gemeente Anna Paulowna een tweetal Haarlemsche arbeiders aangetroffen met aardap pelen en gerst. Ook tegen hen is proces-verbaal opgemaakt met na tuurlijk' inbeslagname van de ver boden vracht. WAAR IS DE GESTOLEN FIETS? Door de gemeentepolitie te Scha- gen is de arbeider S. gearresteerd als verdacht van diefstal van een heerenrijwiel, dat in de hal van de bioscoop aan de Gedempte Gracht, aldaar was geplaatst. Na de banden van dit rijwiel te hebben verwijderd, zou hij de fiets in het kanaal Scha- gen-Kolhorn hebben geworpen ter hoogte van de Meelbrug te Barsin- gerhorn. De politie heeft ter plaatse gedregd, doch het rijwiel werd niet gevonden. Wel werd in de nabijheid een andere fiets zonder banden uit het water opgehaald. Hiervan kon de eigenaar nog niet opgespoord worden. S. ontkende ook, dat hij dit rijwiel in het water zou hebben ge worpen. Het onderzoek wordt voort gezet. De verdachte is ingesloten in het Huis van Bewaring alhier. UITVOERINGEN IN HET GULDEN VLIES. Concert. Het Gulden Vlies-programma voor de komende dagen brengt allereerst het concert van onze groote zangeres Jo Vincent op Zondagmiddag. Zij zal begeleid door den niet minder bekenden kunstenaar Theo v. d. Pas een geheel nieuw programma ten gehoore brengen met liederen van Schubert, Albert Roussel, Hugo Wolf en Nederlandsche toondichters. Voor muziekliefhebbers iets bij zonders. Cabaret-Revue. Zondagavond half acht komen de populaire artisten Tholen en van Lier met hun gezelschap de uitste kende cabaret-revue: Aanpakken opvoeren. Het groote succes, dat zij bij de eerste opvoering hier behaal den, zal zeker een aansporing zijn, dézen vroolijken avond van zeer goede kleinkunst te bezoeken. Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Tot en met 25 Oct. hoek Geest Kanisstraat, tentoonstelling schil- dersvereen. „Doorwerken". Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Taboe (rom.-sens.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af- Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Moeder (rom.-dram.) 18 jaar- Zondag voorstelling van 2 uur af Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdn. Het geheim van luitenant Runeberg (sens.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 't Was 1 April (hum. Holl. film). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 18 October. 25 en 7.3010 uur, bovenzaal Central, Hofplein, jaarmarkt N.S.V.O. Zondag 19 October. 1.30 uur, draverijen op het Sport park te Alkmaar. Voordracht: Macbeth. A.s. Dinsdag volgt dan een voor drachtavond van Eduard Verkade, die hier het grootsche werk van William Shakespeare: Macbeth zal voordragen. Velen heeft Verkade door zijn schitterende voordrachten reeds nader tot den grooten Shakespeare gebracht. Het belooft Dinsdag een kunstavond te worden van hoog gehalte. GENERAAL TOJO KABINETS FORMATEUR. Tokio, 17 Oct. (D.N.B.) Generaal Tojo, de minister van oorlog in het afgetreden kabinet Konoje, is be last met de vorming van het nieu we Japansche kabinet. Hij heeft de opdracht aanvaard. Geen wijziging in de politiek. Tokio, 17 Oct. (Domei). De Ja pansche ochtendbladen, schrijvende over het aftreden van het kabinet Konoje, verwachten- geen wijziging in de fudamenteele politiek, on danks de regeeringswijziging. Alle dagbladen prijzen hoogelijk hetgeen door het kabinet Konoje 1ot stand is gebracht, sedert het, (nauwelijks drie maanden geleden) aan het bewind kwam. Vergadering Streekver- band Alkmaar. (Vervolg van gister). Rechtzettingen en vragen, Verschillende afgevaardigden ga ven zich op om nadere inlichtingen te vragen. Eerste ervan was de heer W. vande Vallte Alkmaar, die ontkende, dat zijn vereeniging ano niem had gewerkt, zooals in de nu gehouden besprekingen naar voren was gekomen. Spr. ging den gang van zaken op de Amste-rdamsche vergadering na, waar hij de grootst mogelijke centralisatie ontried, in verband met de ervaringen, welke bij de uitvoering der sociale wetten zijn opgedaan. Op grond van be staande toestanden had spr.'s be stuur zich in verbinding gesteld met bet A.A.Z.A., omdat het belang der leden, die menschen dus die gezond zijn, maar ziek kunnen worden, hoofdzaak is en blijft. Spr. verwees hiervoor naar het meergenoemde verslag in ons no. van Maandag j.l., dat hij als zeer juist kenschetste. Getracht moest worden een lijn uit te stippelen, waarlangs zou kunnen worden ge werkt. De gang van zaken, zooals de Federatie die zag, was spr. niet sympathiek. Een streekverband had spr. steeds overbodig geacht en nu Alkmaar zich daarmee wél bemoeid heeft, mag dat toch niet als een ver wijt worden aangerekend. Het auto ritaire optreden van den heer Stolk vond spr. verkeerd en critiek daar op mocht z.i. geen ondergraven van de Federatie worden genoemd. Het plan van den heer Stolk klinkt wel aanlokkelijk, maar het heeft het gevaar, dat alles geregeld zal wor den vanuit Den Haag. Spr. zag hier tegenover de mogelijkheid van rayons-gewijze toelating der zieken- huisverplegingsvereenigingen, waar bij men het centrum dichterbij heeft, wat voor contact met het be stuur veel beter en gemakkelijker is. Een rayon van Den Helder tot Amsterdam en Haarlem, met inbe grip van de eilanden, waarin dan zeker 150.000 leden zouden kunnen worden verkregen, achtte spr. wel mogelijk, met eigen bestuur en zoo groot mogelijke onafhankelijkheid van de plaatselijke vereenigingen. Een landelijk centraal orgamseeren zou beteekenen een geheel uit han den geven van de zaak met de on mogelijkheid om haar later weer op te vatten. Boven de rayons zal in de toekomst wel een landelijk ver band kunnen komen, maar daarom moet men toch niet de bedoelde de centralisatie afwijzen. De afgevaardigde van Burger- brug vroeg hoe de plaatselijke ver eenigingen bij het door den heer Stolk bedoelde plan zullen komen te staan tegenover de leden van het „doktersfonds" (d.z. dus de vrijwil lig verzekerden). De heer Stolk antwoordde, erop te rekenen, dat de vrijwillig verze kerden lid van de Federatie zullen blijven. De heer De Jonge, van Bergen, was gegriefd door de aanvallen van den heer Stolk op de actie der Alk- maarsche vereeniging. Zij heeft daarvan hield spr. zich overtuigd willen pogen het beste te bereiken wat mogelijk is. De heer P. J. Mink, van War- menhuizen, memoreerde hoe de zie- kenhuisverpleging zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld. De zelf standigen worden ook weer buiten gesloten bij de nieuwe regelingen. Kan men nu niet op dezelfde wijze met zijn voorzieningen doorgaan? Bij het verlaten der vereeniging door verplicht-verzekerden zou men nu toch kunnen overgaan tot fusie van de vereerygingen, die dan nog overblijven, om op de 'tot nu toe ge volgde wijze de belangen der vrij willig verzekerden te behartigen. De heer Stolk geloofde niet, dat een dan gevormde centralisatie er kend zal worden. Spr. betoogde voorts, dat de door hem naar voren gebrachte landelij ke organisatie, samengesteld zooals de Federatie thans wenscht, alléén waarborg biedt voor de toekomst. Een definitief plan wilde spr. niet geven, omdat zulks eerst moet wor den goedgekeurd door de overheid. Met alles moet worden gewacht op de Uitvoeringsverordening, welke is aangekondigd. Tot den heer van de Vall zei spr., dat hij openhartige critiek steeds waardeert, maar nu leek het hem, dat Alkmaar ter vergadering was gekomen alleen met het doel om critiek te voeren. Spr. gaf een uit eenzetting van hetgeen gebeurd is vóór en in verband met de meerge noemde vergadering te Amsterdam. Als gevolg van de plotseling veran derde toestanden, in verband waar mee thans nog niet alles kan wor den overzien, kon nog geen voorstel van de Federatie worden gedaan. Spr. bleef het organisatorisch on juist vinden, dat Alkmaar als lid van de Federatie en het Streekver band geen nadere toelichting had gvraagd. Onjuist was ook van Alk maar, dat het verbinding zocht met vereenigingen uit den omtrek, bui ten het Streekverband om. Een rayon-indeeling achtte spr. hier be zwaarlijk, omdat in Noordholland verschillende ziekenfondsen werken (zooals dat van Amsterdam in de Zaanstreek). Volgens het plan van Alkmaar zou de kans later bestaan op een lande lijk verband. Maar is het dan niet practischer en voordeeliger om rechtstreeks een centrale organisa tie te vormen? Deze zal precies zoo kunnen werken als de plaatselijke vereenigingen thans doen, met dit onderscheid, dat men een zekere nivelleering zou moeten invoeren, waarbij de vrijwillig verzekerden evenveel zouden krijgen als de ver plicht verzekerden, wat een eisch is van sociale rechtvaardigheid. Dezen eisch zou men niet kunnen vervul len bij een werking in rayons, zoo als spr. nader aangaf. Wanneer men denkt mee te doen aan een landelijke organisatie, be denke men, dat de tijd dringt, want men mag niet doorwerken als vóór 1 Nov. geen erkenning is verkre gen. De Federatie gaat door. Nadat nog verschillende heeren het woord hadden gevoerd en inlich tingen waren gevraagd omtrent het geen te doen staat bij een accoord gaan met de idee van den heer Stolk, en vele andere vragen méér waren gesteld, werd het door den heer Stolk gevraagde vertrouwen voor het Federatiebestuur verder verleend, zoodat dit zal voortgaan op den nu ingeslagen weg. De heer W i e d ij k sloot ten slot te de vergadering met het uitspre ken van woorden van dank aan de verschillende sprekers. EEN JAARMARKT. Vanwege de Nat. Soc. Vrouwen organisatie zal Zaterdag en Zondag in de bovenzaal van hotel Central een jaarmarkt worden gehouden. Daar zullen vele fraaie en nuttige handwerken ten verkoop worden aangeboden en zullen tevens diver se attracties voor de kinderen aan wezig zijn. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Harmonie-Theater brengt een amusementsfilm gespeeld door onze bekende Hollandsche filmartisten. Het is de film: ,,'t Was 1 April" op genomen onder regie van Detlef Sierck en Jacques van Tol als Ufa- film der Brauerproductie. Het is de dolvermakelijke geschiedenis van Vlasman, den macaroni-fabrikant die in contact komt met een baron. De ijdele familie Vlasman is in de wol ken. De baron zal op bezoek komen. Ieder krijgt het te hooren. Maar de baron komt niet. Een plaatsver vanger wordt gezocht en gevonden in den persoon van Joh. Kaart. De rest laat zich begrijpen. Jopie Koopman, Cissy van Benne- kom, Johan Kaart, Jacques van Bij- levelt en Herman Tholen spelen de hoofdrollen. In Victoria-Theater loopt Taboe, de prachtige film, die geheel op de Zuidzee-eilanden is opgenomen. Daar leven Metahi en Revi onbezorgd en blij. Maar oude zeden noodzaken Revi van haar aardsche liefde af stand te doen en dan volgt een on verschrokken strijd om het eiland en het noodlot te ontvluchten. Deze strijd vormt een onafgebroken reeks van spannende gebeurtenissen in een sprookjesachtige natuur. Cinema brengt de ontroerende film Moeder, waarin Kathe Dorsch een van haar grootste creaties geeft. Als Martha blijft zij na den dood van AANSCHAFFING SCHOOL BOEKEN ST. JOSEPHSCHOOL (ULO). De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat op 16 Oct. j.l. is vastgesteld het volgen de besluit: De Burgemeester van Alkmaar; Gelezen het adres, d.d. 25 Juli, van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscho len alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrek ken voor de aanschaffing van schoolboeken wegens uitbreiding van het aantal leerlingen der derde klasse van de St. Josephschool (ulo) alhier; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der La- ger-onderwijswet 1920 gestelde eischen en de Commissaris der pro vincie Noordholland heeft medege deeld, dat de Secretaris-Generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken geen bezwaar heeft tegen het inwilligen der aanvrage, zulks overeenkomstig punt 7a, eer sten zin, der Algemeene Voorwaar den, verbonden aan de toekenning van Rijkssteun aan noodlijdende ge meenten; Gelet op de artikelen 72 en 75 der Lager-Onderwijswet 1920; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleen en; II. de uit het besluit onder I voort vloeiende uitgaven te zijner tijd na der te regelen bij suppletoire be grooting. Binnen dertig vrije dagen, te re kenen van heden, kan ieder ingeze tene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij den Commissaris der provincie Noord holland Alkmaar, 17 October 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1739 is opgenomen het besluit ven den Raad dier gemeente van 3 Juli 1941, waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijzi ging van de Verordening op het heffen en invorde ren van haven- en kaai- gelden in de gemeente Alkmaar. Deze verordening is heden afge kondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in af druk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 16 October 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat op 25 October a.s., in enkele plaatsen op 26 October, een openbare huis- en straat collecte zal worden gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis komt. De collecte wordt gehouden ter bevordering van het bestaansdoel van het Nederlandsche Roode Kruis. Moge dat doel U ertoe brengen met milde hand te geven. Voor het Hoofdbestuur: De Eerste-Ondervoorzitler, W. BARON VAN LYNDEN, De Secretaris-Generaal, H. H. 1HODEN VAN VELZEN. haar man met vier kinderen achter. En nu is het opmerkelijk te zien hoe deze vrouw jaren lang voor haar kinderen strijdt om hen gelukkig te maken. Talrijke moeilijkheden moet de moedige vrouw overwinnen, maar de moeder triomfeert. Naast Kathe Dorsch treden op Wolf Albach Retty, Paul Hörbiger en Hans Holt. Een film vol spanning e.i mysterie is het werk van Brigitte Horney en Willy Birgel: Het geheim van luite nant Russberg. Zij staat op het programma in het Alkm. Bioscoop Theater en zal door haar uiterst boeiende intrige en subliem s. el voor ieder een attractie zijn. Tal van be kende artisten vervullen de rollen naast de hoofdfiguren. Door den secretaris-generaal van het departement van justitie is aan het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis toestemming verleend tot het houden van een openbare straat- en huisinzameling van geld op Zaterdag 25 October in alle gemeenten in Nederland, zulks ter bevordering van het bestaans doel van het Nederlandsche Roode Kruis. Het „bestaansdoel" is in het alge meen, volgens art. 3 der statuten dit: „Geboren te midden van oor logsleed, gedreven door naasten liefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waar door menschelijk leed kan worden voorkomen en verzacht". Voor een groote categorie Neder landers, burgers zoowel als militai ren, vervult het Ned. Roode Kruis de rol van helper in den nood. In oorlogstijd verleende het hulp aan zieken en gewonden. .Ook thans nog staan de helpers en helpsters gereed en bereid cm bij calamiteiten hulp te verschaffen. Daartoe worden nog steeds honderden vrouwen en meis jes opgeleid, om als helpsters, onder leiding van artsen en gediplomeerde verpleegsters hulpdiensten te bewij zen bij de verpleging. Daartoe wor den nog voortdurend honderden helpers, leden der transportcolonnes, cpgeleid en geoefend in het verlee nen van eerste hulp en het transpor teeren van zieken en gewonden. Het spreekt vanzelf dat met deze opleiding, zoowel als met de tal rijke andere takken van dienst en men denke aan de verpleging van herstellende gewonden in „Kareol", de Roode Kruis correspondentie met het buitenland, den pakkettendienst voor krijgsgevangenen en geïnter neerden, den bloedtransfusiedienst, de hulpposten langs de wegen, enz. enz. groote bedragen in geld ge moeid zijn. Vandaar het beroep op het Nederlandsche volk om de col lecte voor het Nederlandsche Roode Kruis te steunen. „In tijd van nood helpt het Roode Kruis U Helpt gij thans het Roode Kruis". Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. ALKMAAR. GEBOREN: Bernarde G. M., d. van Cornells Breed en C. G. VendeL Leopold B., z. van Johannes L. A. Stoer en H. Ms Wisman. Barbara H., d. van Hermanus Rotteveel en M. P. Romijn. ONDERTROUWD: August H. Wes- tra en Aaltje Kirkenier. Gerrit Bakker en Francina Lodder. GETROUWD: Rudolphus J. J. Scheltinga en Hendrika Hoekstra. OVERLEDEN: Cornelis P. Vis, ge huwd met G. Broertjes, 51 jaar. Gerrit Kooij, gehuwd metA. Greeuw, 76 jaar. Martinus Go vers, gehuwd met M. Vethman, 55 jaar. Trijntje de Grand, gehuwd met J. Weel, 79 jaar. Waarom zaudfGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kuntzlinl Neem 'n AKKERTJE hef nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou, OPGAVB j AMSTERDAMSCHE BANK K,V, Bijkantoor Alkmaar^ van Vrijdag 17 October 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 99%, 4 Nederland 1940 II 99% 3—3'/;, Nederl. 1938 92% 94% .1271/4 .166% .212 3 Ned.-Indië 1939 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Gert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 149 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 145 Calve Delft Cert. .1121/* Nederl. Ford .330 Lever Bros154% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 255 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .471% Java Cultuur .277 Ned. Ind. Suiker Unit 255 Verg. Vorstenlanden 132% PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia Oude Deli301 Senembah 250 .301 302% 253% -162 -179 1543/4 .143% 165% .1944,, 2001/j .261 plm 2 u 991%, 100 021/s 94% 127 164 206 145 144 110 330 152 254 462 270 250 127 294% 294 250 160 175 150 140% 162 195 196% 252 299V2 245 door J. REGIS. 18 Het hoofd van de jonge tooneel- speelster zonk omlaag, totdat haar heele gezicht achter den rand van haar hoed verborgen was. De beide heeren zaten stil ze begrepen, dat ze met haar trots en haar eerbied voor de nagedachtenis van haar broeder streed. Tenslotte hief ze haar hoofd op en keek den chef met een vasten blik aan. Na een tijdje begon ze te spreken en de beide toe hoorders luisterden geboeid naar haar weeke, hartstochtelijke stem. Het tragische lot van Felix Claren don had niet op overtuigender en toegewijder wijze kunnen worden geschilderd, dan door deze jonge vrouw, die zijn zuster was. Waar schijnlijk was ze zich wel eeniger- mate bewust van de uitwerking van haar woorden, maar niets kon ech ter zijn, dan de donkere klank van haar stem. Ze sprak langzaam, zon der haar stem te verheffen, zonder een beweging, maar tegelijkertijd met een brandende overtuiging, die een machtige uitwerking op haar toehoorders uitoefende. De chef luisterde met gespannen aandacht, hij onderbrak haar niet, doch gaf ook geen teeken van instemming. Toen ze hem tenslotte den sleutel en de beide brieven uit Parijs over handigde, nam hij ze met een bui ging aan, die Wallion frappeerde. „Nu heb ik alles verteld', besloot Suzanne. „Ik kan er niets meer aan toevoegen dan dat niets ter wereld me kan doen twijfelen aan de on schuld van mijn broer!" De chef keek de brieven haastig door. Daarna bleef Hij eenige secon den onbewegelijk zitten. „Nu, meneer Wallion'. zei hij dan en hij schraapte daarbij zijn keel, „wat denkt, u er van?" „Dat er veel voor de voorstelling van mevr. Chrisman te zeggen is", zei de journalist op beslisten toon. De chef sloeg peinzend met de brieven op den binnenkant van zijn linker hand. „Zoo?" mompelde hij. „Is dat uw meening? Dat is dus uw mee ning!" Hij nam don sleutel en keek er opmerkzaam naar, „Ja", ging hij dan langzaam voort, „ik wil niet ontkennen, dat u mij ertoe hebt gebracht, de zaak tot op zekere hoogte ietwat anders te be schouwen, mevrouw Chrisman. Wat de onschuld van Felix Clarendon betreft", hij maakte een sceptisch gebaar „nu, dat is een ingewik kelde geschiedenis, en mijn positie staat mij niet toe, vooraf een be paald standpunt in te nemen. Ik be loof u, zoo onpartijdig te zijn, als me maar mogelijk ismaar meer moogt u niet verlangen!" Hij zweeg een oogenblik. Daarna hernam hij weer zijn ambtelijke ge laatsuitdrukking en gmg voort: „Nu nog een ernstige vraag, me vrouw Chrisman: maakt u aan spraak op een aandeel in de mil- lioenen van Clarendon?" Suzanne hief haastig haar handen op in een afwerend gebaar. „Nee", riep ze heftig uit. „Nee, niet een sou, geen centime ervan! Die behooren aan de familie Kopri- lis en de andere deelgenooten in Clarendons bank!" „In zekeren zin zou men dus kun nen zeggen, dat u voor deze deel genooten de verantwoording voor die millioenen draagt, nu uw broer u formeel heeft opgedragen, de safe te openen!" „De safe is het centrale punt in de heele geschiedenis", merkte Wal lion op. „Zoo is het", gaf de chef toe en streek peinzend over zijn geweldige snor. „Die geheimzinnige safe moet gevonden worden. Wat er ook in aanwezig is de. oplossing van het raadsel moet sin ieder geval daar verborgen zijn. Mag ik u voorstel len, den sleutel hier te deponeeren? Ik zal dadelijk in Europa en Ameri ka een onderzoek naar Clarendons safe laten instellen. Heeft u geen vermoeden met betrekking tot den naam, waaronder de safe gehuurd if?" „Nee", antwoordde Suzanne. „Maar den sleutel wil ik u graag in bewa ring geven". „Vooral", voegde Wallion eraan toe, „omdat die hier het veiligste zal zijn!" „Waarom?" vroeg de chef. „O, we mogen niet vergeten, dat de onverzoenlijke vijand van de gebroeders Koprilis ook een vijand van Clarendons zuster zijn moet. Zijn plan heeft twee kanten. In de eerste plaats wil hij de gebroeders Koprilis van mevrouw Chrisman verwijderd houden „En in de tweede plaats?" „In de tweede plaats wil hij me vrouw Chrisman zelf dwingen, den sleutel en haar handteekening aan hem over te leveren!" De chef boog zich voorover. „Gelooft u dan, dat hij weet, waar de safe zich bevindt?" „Ja, van die veronderstelling ga ik ui)". „En zoo gauw het hem gelukt is, de handteekening en den sleutel te bemachtigen zijn de millioenen van Cla rendon van hem!" De chef hield nog steeds den sleutel in de hand. Toen schoof hij zijn stoel plotseling achteruiten ging naar de brandkast. Hij legde den sleutel in een vakje en sloeg de beide deuren met een slag dicht, waarna hij terugkwam en met een grimmigen glimlach weer ging zit ten. „Nu kan hij komen", zei hij. „Nu kan hij bij me komen en den sleutel vragen. Ik zal hem wel zijn be komst geven!" „Maar de handteekening", vroeg Wallion. „Men kan mevrouw Chris man toch moeilijk in een brandkast opsluiten". „Wat kan hij doen?" vroeg de chef. „Wat heeft hij al gedaan?" wierp de journalist hem tegen. „De gebroeders Koprilis mijn hemel, bedoelt u „Ja, dat bedoel ik! Hij schrikt voor niets terug!" De beide ménnen keken elkaar aan en keken dan beiden naar Su zanne, die bleek, maar rustig, in haar stoel zat. „Ik ben niet bang", zei ze glim lachend. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2