DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Odessa geëindigd. DOODSTRAF VOOR SABOTEURS. De strijd in het Oosten. De wijziging in het Japansche kabinet. Nieuwe luchtaanval op La Valetta. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 246 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, g ,q. 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: 9 1 'postgiro 37060. Duitschland strijdt voor Europa, De operaties verloopen volgens de plannen. Duitsch legerbericht. Berlijn, 17 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van den leider van den staat in Roemenië, maarschalk Antonescu, heeft een Roemeensch leger, aangevoerd door den gene raal over een legercorps Jacobici en gesteund door enkele speciale formaties van het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen, op 16 October stad en haven van Odessa ingenomen. Daarmede hebben de sedert twee maanden voortduren de zware gevechten tegen de in de diepte opgebouwde veldversterkin- gen van Odessa standhoudénden tegenstander een zegevierend einde ge zonden. De buit is nog niet te overzien. Met Odessa is den vijand een belangrijk industriecentrum, een van zijn belangrijkste steden en de grootste haven aan de Zwarte Zee ontnomen. In de wateren van Odessa heeft het Duitsche luchtwapen transport- portschepen van den uit de stad vluchtenden vijand met groot succes aangevallen. Het bracht met voltreffers van bommen zes koop vaarders met tezamen ongeveer 30.000 b.r.t. tot zinken. Nog acht andere groote schepen werden zwaar getroffen, een Sovjettorpe- doboot werd vernietigd. Tusschen de zee van Azof en de Donets wordt de achtervolging van den verslagen vijand door Duit sche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen voortgezet. In den N.-sector van het O. front hebben formaties van het Spaan- sche legioen met succes aan de ge vechten deelgenomen. Overigens verloopen de opera ties in het O. volgens de plannen. Doeltreffende luchtaanvallen zijn gisteren en vannacht gericht op voor den oorlog belangrijke instal laties in Moskou. Ook Leningrad werd vannacht opnieuw gebombar deerd. Voor de monding van de Hum- ber en ten W. van de Scilly- eilanden zijn een groote koopvaar der en nog een schip van 1500 b.r.t. door neergeworpen bommen tot zinken gebracht. Aan de Z.O. en W. kust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen haveninstal laties van den vijand met bommen bestookt. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht in W.-DuitsGhland brisant- en brand bommen neergeworpen. In eenige plaatsen ontstond onbelangrijke schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Duitsche luchtmacht in actie. Berlijn, 17 Oct. (D.N.B.) Afdee- lingen der Duitsche luchtmacht heb ben den zestienden October met groot succes hulpvliegvelden, ver keerswegen, veld- en artileriestel- lingen der Sovjets aan het geheele Oostelijk front aangevallen. Met bommen en schietwapens werden in zeer korten tijd in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front vijftien Sovjetvliegtuigen op den grond ver nield. In het centrale deel van het Oos telijk front hebben afdeelingen Duitsche stuka's belangrijke spoor lijnen gebombardeerd. Ook in het Noordelijk deel van het Oosten werden Sovjet verkeers wegen met blijvend gevolg getrof fen en vernield. Het jaargetijde belemmerde de krijgsverrichtingen niet. Ankara, 17 Oct. (D.N.B.) In Het blad Koemhoerijet schrijft Joenas Nadr, dat volgens de opvatting van Angelsaksische militaire en politie ke kringen de Duitsche operaties aan het O.-front zeer te lijden zou den hebben, indien „generaal win ter met zijn sneeuwstormen en koude als een nieuwe factor ten gunste van de Sovjet-Unie zou in grijpen. Deze opvatting, aldus Nadi is volkomen onjuist gebleken Een grootere hindernis moesten eigen lijk de zware regens van den herfst zijn, die de groote vlakten in het Oosten tot modderpoelen maakten Niettemin is het Duitschland ge' lukt, een bliksemoorlog te voeren van een omvang, dien de geschie denis niet kende. De winter zal dan ook eerder een vergemakkelijking voor de Duitsche operaties betee- kenen, zonder dat daarmede gezegd wordt, dat de oorlog inderdaad tot diep in den winter zal duren. De toestand in Leningrad. Helsinki, 17 Oct. (D.N.B.) De oor logscommissaris der „stad van Le ning" heeft vandaag een radiotoe spraak gehouden, waarin hij de groote verliezen der Sovjets toegaf. De ,,oo dogscommissaris" verklaar de vervolgens, dat alle inwoners der stad op de pleinen onderricht in den wapenhandel krijgen. Vele duizen den arbeiders verrichten reeds krijgsdiensten bij de verdediging der stad. Uit Berlijn wordt door het D.N.B. gemeld: Zware artillerie van het Duitsche leger heeft op 16 October opnieuw voor den oorlog belang- r? i? doelen en ravitailleeringsin- stallaties van Leningrad met suc ces onder vuur genomen. -T Moskou als vesting. York> 17 0ct- (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Londen schrijft 7S. ,chronicle, dat Moskou geen civiele hoofdstad meer is, maar een vesting is geworden. Engelsche pers over den toestand. m?ene7e' 17, 0ct (D.N.B.) Reeds mJj08'dag schreven de Londensche bladen dat zich aan het O.-front een wL\~ef°n ,af te teekenen, niet al- 7 .1J n ou.'.m?aro°k in den viir, S 'ir- militaire medewerker kritieiL^lmes schreef, dat de meest aanvpwtaZe V70r de Sovjets was braak wpiv' Duitsche door zijn^kon «it en°rm waarlijk zou worden T Jr °°gent>lik verwacht mar^'n- rdfn de Duitsche op- z^nden 7 o staan zou komen, stnrff™ t Jets voor de ineen- Mnln,g Het offensief bij fpld e keeft den Sovjets ongetwij- rell? n gr?ot deel hunner beste hevivIeS g ?sLt' In weerwil van de ppot^f gevechten in den midden sector rukken de Duitschers ook in net Z. nog voortdurend op. De ge varen zijn in het Z. voor de Sovjets nog veel grooter geworden, want ook c. verbindingswegen voor de Amerikaan sche en P-M'-c1 p 1-ve dc- •- Tr- en den Kaukasus worden rechtstreeks bedreigd, Tokio, 17 Oct. (D.N.B.) Generaal Tojo, de vroegere minister van oorlog, die opdracht heeft gekregen een nieuw kabinet samen te stellen, is geboren in 1884. Hij heeft den post bekleed van directeur der mi litaire academie en was vervolgens divisie-commandant van het Kwan- toeng-leger alsmede lid van den ge- nèralen staf in hetzelfde leger. In den eersten tijd van den Chinee- schen oorlog opereerde Tojo in Binnen-Mongolië aan het hoofd van de legerafdeeling die vanuit Jehol optrok. In Juli 1940 werd Tojo, die reeds in 1938 plaatsvervanger was van den toenmaligen minister van oorlog, Itagaki, minister van oorlog in het kabinet Matsoeoka. Buitenlandsche commentaren. In Engeland is men merkwaardig terughoudend. De Londensche radio zegt, dat wanneer Japan na de Duitsche overwinning de Sovjet- Unie zou aanpakken, Amerika zich afzijdig zou kunnen houden, maar Engeland, als bondgenoot van Mos kou met Japan in een oorlog zou kunnen geraken. Van Duitsche zijde respecteert men de moeilijkheden waarmee Japan klaarblijkelijk te kampen heeft Men is er van verzekerd, dat de Ja pansche polijiek geleid zal blijven door het driemogendhedenpact. In buitenlandsche kringen ziet men thans plaats voor de mannen, die ook in de practijk den strijd der as willen steunen en in de benoe ming van generaal Tojo tot kabi- nets-formateur een aanwijzing voor de juistheid van deze zienswijze Anderen zien eveneens de volkomen bereidheid der marine om den strijd in den Stillen Oceaan te aanvaar den. Naar uit New York volgens 'tDNB wordt gemeld, gaat de Ameri- kaansche pers zich te buiten aan talrijke vermoedens over de achtergronden van de kabinetswis seling te Tokio, waarbij de bladen voor het meerendeel de opvatting huldigen, dat een wijziging in de politiek van Japan tegenover de Ver. Staten niet uitgesloten is. De Washingtonsche correspondent van de New York Herald Tribune ver moedt, dat Roosevelt op de confe rentie van gisteren met de leger- en vlootleiders zoowel de gebeurtenis sen in Japan als ook de Duitsche successen in Rusland heeft bespro ken. Ook is de veronderstelling ge rechtvaardigd, dat de dislocatie van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan is behandeld. Een tijdperk van eerlijke, zij het ook be paald onaangenamer betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten is begonnen. Italiaansch legerbericht. Rome, 17 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht No. 502 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben vannacht de vlootbasis La Valetta op Malta ge bombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Napels. Zij lieten eenige bommen vallen. Eenige particuliere gebouwen werden ge troffen, waardoor twaalf personen werden gedood en 37 gewond. Brandbommen veroorzaakten op eenige plaatsen der stad branden, die snel bedwongen konden worden. Noord-Afrika: Vijandelijke geme chaniseerde strijdkrachten, die uit de vesting Tobroek probeerden uit te breken, werden terstond bestookt foor het vuur van onze artillerie er> ie ingedreven. Britsche vliegtuigen lieten bogi- 's-Gravenhaie, 17 October. Het rijkscommissariaat deelt mede: Het Duitsche rijk strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogingen tot tegenwerking. De in het buitenland hun misdadi- gen arbeid verrichtende oorlogsop hitsers, tot welke momenteel ook vroegere leidende Nederlandsche persoonlijkheden behooren, hebben hun laatste hoop op den anval der bolsjewieken tegen het Duitsche rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewoners der onder de bescher ming der Duitsche weermacht staan de gebieden tot sabotagehandelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Europeesche cultuur en bescha ving, te verzwakken. In het algemeen heeft de Neder landsche bevolking haar bezonnen heid bewaard. Eenige onverant woordelijke, opgehitste en misleide elementen hebben zich evenwel in den laatsten tijd ertoe laten verlei den om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk hadden of aan leiding konden geven de openbare orde en de veiligheid van het open bare leven, in het bijzonder de on gestoorde economische ontwikkeling, de arbeidsvrede, de grondstoffen- en verzorgingspositie der bevolking in gevaar te brengen. Met betrekkking tot den strijd, dien het Duitsche rijk voor een nieuw Europa tot de eindoverwinning voert, heeft de rijkscommissaris maatregelen getroffen om alle dergelijke po gingen tot sabotage onverbidde lijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenis van de heden in werking getreden ver ordening no. 195/1941 betreffende het afweren van sabotagehandelin gen gekenmerkt. Hij die een volgens de gel dende rechtsvoorschriften straf baar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft cf wel aanlei ding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde cf van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van artikel 1 van deze verorde ning als saboteur met den dood gestraft. In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitgesproken, wanneer de daad naar haar uit weking de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven dermate in gevaar brengt, dat de dader als algemeen ge vaarlijke saboteur beschouwd meet worden onverschillig of hierbij sprake is van bijv. Duitschvijapdige handelingen, van het vervaardigen of ver spreiden van Duitschvijandige geschriften of andere Duitsch vijandige voorwerpen, van straf bare benadeeling van de onge stoorde economische ontwikke ling, van de vernietiging of be schadiging van belangrijke be- drijfsinstallaties of van inrich tingen of zaken, die bestemd zijn voor industrieele, land bouw-, of verkeersdoeleinden. Hetzelfde geldt voor het in strijd met de voorschriften achterhou den van voorraden of de niet- aflevering van voorwerpen die tot algemeen gebruik dienen en waarvan dp aflevering verplicht is en evenzoo kan de onecono mische vernietiging of onbruik- baarmaking van dergelijke voor raden of voorwerpen, de over treding van prijsvoorschriften, overmatige bevoorrading (ham steren), verboden slachtingen, zwarte handel, of ongeoorloofde handel in distributiebonnen en -kaarten, alsmede vervalsching daarvan, het uitspreken der doodstraf tengevolge hebben. Er zij uitdrukkelijk op gewezen, dat deze opsomming niet vol ledig is, daar artikel 1 der ver ordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de gelegenheid om tegen ernstige delicten van alle soor ten, voor zoover het sabotage daden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der ver ordening kan de doodstraf niet al leen worden toegepast op den sabo teur zelf, maar eveneens op uitlok- kers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht gevestigd zij medeplichtingen. In de eerste plaats echter staat dengene, die in eenigerlei vorm tot sabotage uitlokt of aanspoort de doodstraf te wacb ten. Het maakt ook geen verschil of een voltooid strafbaar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden in Jiet bijzonder ouders en opvoeders gewaarschuwd, dat krachtens de Duitsche, in het foezette Nederlandsche gebied toe passelijke voorschriften, ook tegen jeugdige personen boven de 16 jaar doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabotage handelingen is de bij het Duitsche hooggerechtshof ingestelde bijzon dere rechtbank bij uitsluiting be voegd, behoudens de bevoegdheden der krijgsraden of SS-rechtbanken volgens de algemeene voorschriften. De bijzondere rechtbank zal onmid dellijk in werking treden en volgens een zeer verkorte procedure werken. Tegen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dient ter handhaving van rust en orde, van de ongestoorde binnenlandsche eco nomische ontwikkeling, van de be veiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de be^ langen der vredelievend en arbeid zame bevolking, die er recht op heeft onvoorwaardelijk en onder alle omstandigheden tegen sabo teurs beschermd te worden. HANDELSVERKEER TUSSCHEN NEDERLANDSCH-INDIE EN JAPAN. Batavia, 17 Oct. (A. N. P.) In de maand Augustus bedroeg de invoer van Japansche goederen in Java en Madoera nog veertien procent van den totalen invoer. In die maand voerde Japan nog de helft in van alle ingevoerde garens, en manufac turen. Indien echter de loopende con tracten, waarvoor reeds deviezen waren afgegeven, zijn uitgevoerd, zal door de stopzetting van het handels verkeer geen invoer uit Japan meer plaats hebben. Behalve garens en manufacturen bestaat deze invoer hoofdzakelijk uit cement, aardewerk, papier, glaswerk, aluin, zoutzuur, zwavelzuur, blik-melk en blik-sar- dines, alsmede bier. WIJZIGING NEUTRALITEITS- WET DOOR HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN GOEDGEKEURD. Washington, 18 Oct. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft heden met 259 tegen 138 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der neutraliteitswet, waardoor wapening van koopvaardijschepen mogelijk wordt gemaakt Het ont werp gaat thans naar den senaat. men vallen op Benghasi. Eenige hui zen liepen schade op. Oost-Afrika: Tijdens een verken ningsvlucht heeft een van onze jachtvliegtuigen groepen vrachtauto's in de zóne van Dabat (in het N.O. van Gondar) met machinegeweren bestookt. Eenige automobielen ge raakten in brand. Hoewel verschei dende malen door het hevige vijan delijke luchtdoelgeschut getroffen, keerde het vliegtuig behouden terug. Detachementen van de vesting Celga, die een van onze ravitailleerings- colonnes escorteerden, hadden een ontmoeting met strijdkrachten van den vijand, die op de vlucht gedre ven werden. Middellandsche Zee: Behalve de gisteren reeds vermelde duikboot is nog een onderzeeër door een van n' 2 ojagers onder bevel van den corvettenkapitein Luigi Franzioni tot zinken gebracht. VERDUISTER GOED! ZON 18 Oct. onder: 18.40 19 Oct. op: 8.12 19 Oct. onder: 18.38 op: 8.13 MAAN 18 Oct. op: 5.03 onder: 17.53 19 Oct. op: 6.21 onder: 18.22 20 October Nieuwe Maan. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. BESLUITEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. tot het verleenen van de mede werking der gemeente, overeen komstig het verzoek van het bestuur der vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, ten behoeve van de aanschaffing van schoolboe ken wegens uitbreiding Van het aan tal leerlingen der derde klasse van de St. Josephschool (ulo) alhier; Scherfvrije schuilplaatsen. b. tot het maken van een viertal scherfvrije schuilplaatsen voor per sonen, die zieh tijdens luchtaanval len op straat bevinden, te weten in den Bergerhout nabij de Berger- brug, aan het begin van de Wilhel- minalaan, op het Waagplein bij de kleine Waag en in het plantsoen bij de Friechebrusg en tot beschikbaar stelling van een crediet daarvoor van 12.000; c. tot verkoop aan P. Bot te Heer- hugowaard van een perceel bouw terrein aan de Jan van Scorelkade (sectie C nr. 3840 ged.) groot onge veer 2163 m2, voor 13.500 in totaal, ten behoeve van den bouw van 9 woningen. PRIJSOPDRIJVINGEN EN DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Door den Economischen dienst van "de Politie alhier, is wegens prijsopdrijving van oude rijwiel buitenbanden en binnenbanden tegen den verkooper en kooper proces-verbaal opgemaakt, terwijl de banden in beslag zijn genomen. In dit geval werden twee buiten en twee binnen-banden, die nieuw ongeveer 10,hadden gekost, verkocht voor 70,Tevens werd een oud rijwiel in beslag genomen dat was verkocht voor 75,en nieuw ongeveer 40,had gekost. Wegens prijsopdrijving van scheer mesjes, textielgoederen, eieren en kaas is tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt, terwijl de goederen werden inbeslaggeno- men. Een groentenhandelaar, die zijn artikelen niet voldoende had ge prijsd, is bekeurd wegens overtre ding van het prijsaanduidingsbe- sluit. Tegen een tweetal personen us proces-verbaal opgemaakt wegens het te koop aanbieden van een min derwaardig soort olie tegen veel te hooge prijzen. De vaten olie ter waarde van 800 zijn inbeslagge- nomen. Wegens het vervoeren van bruine boonen en tarwebloem is tegen di verse personen, die daartoe geen vergunning hadden bekomen, pro ces-verbaal opgemaakt. Terzake het koopen en verkoopen van niet gekeurd ründvleesch en schapenvleesch via den smokkelhan del, is wederom tegen eenige per sonen proces-verbaal opgemaakt, terwijl het vleesch is inbeslaggeno- men. Een slager uit een van de buiten gemeenten die 5 kilogram spek ver kocht tegen den prijs van f 7 per kilogram, zonder inlevering van bonnen werd bekeurd. Het spek werd inbeslaggenomen. Voorts is tegen een tweetal per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens het eigenmachtige verande ringen aanbrengen op een distribu tiestamkaart. „ASSCHEPOESTER" VOOR DE KINDEREN. A.s. Woensdag brengt het Gulden Vlies weer een prachtigen middag voor de kinderen en eventueel voor ouderen. Het Ned. Jeugdtooneel, on der leiding van Rie Beyer, zal dan twee bijzonder verzorgde tooneelop- voeringen komen geven van Assche- poester en het glazen muiltje. Dit stuk is naar het bekende sprookje door Rie Beyer bewerkt met zang en muziek. Al de bekende figuren uit het sprookje verschijnen ten tooneele. In tal van plaatsen be haalde de opvoering 'n groot succes. DE TER HERINNERING AAN ROODE TERREUR. Ingang van een der donkere kelders te Tsja- ritsyw, waarin de bolsjewieken hun gevangenen opsloten (1921), de meeste gevangenen, die dezen kelder verlieten, gingen den dood in. (Continent-Holland) DE JAARMARKT VAN DE N.S.V.O. In de bovenzaal van café „Cen tral" wordt heden en morgen door de vrouwenorganisatie N.S.V.O. een jaarmarkt gehouden die vandaag van 2 tot 5 uur en van 7.30 tot 10 uur is geopend en morgen van 2 tot 5 uur. Wij hebben heden een kijkje ge nomen bij een schat van wollen kinderen- en dameskleeding, jon genstruien, fraaie handwerken en babytruitjes, die duizenden uren gratis arbeid hebben gevorderd. Het mooie van deze jaarmarkt is, dat de damesleden de artikelen gratis be schikbaar hebben gesteld, waardoor het mogelijk wordt de goederen be neden winkelprijs te verkoopen, ter wijl voor elk artikel slechts een ge ring aantal punten behoeft te wor den ingeleverd, Voorts vindt men er een grabbel ton, waar men voor 10 cent steeds een prijs bekomt, een schietgelegen heid en een sjoelbak, terwijl men ook de inhoud van een flesch erwten mag raden. Belangrijk is voorts, dat de dames, door schenking, in de ge legenheid zijn gesteld, tegen civielen prijs een echt kopje thee te servee ren. Om twee uur wordt deze jaar beurs door de kringvrouw-leidster mevr Bleèse-de Ranitz geopend. DE NIEUWE DOELEN EN DE CENTRALE WERKPLAATS Wij noemen opzettelijk deze twee tezamen, omdat zij sinds eenige jaren bij elkaar behooren en aan de inrichting van het oude, uit het be gin der 17e eeuw dateerende gebouw zooveel is verbeterd door de aan de centrale werkplaats verbonden jeug dige handwerkslieden. De laatste van deze verbeteringen is nu het opnieuw inrichten van de door verschillende muziekvereeni- gingen voor hun repetities gebruikte zaal en daarom „Muziekzaal" ge noemd, al wordt zij dan ook mede gebruikt door de schaakclub DOS. Alle kasten en kisten aan en langs den wand zijn verdwenen en hebben plaats moeten maken voor een fraaie betimmering met ockumé (mahonie-triplex) en de zoldering is ook geheel gewijzigd. Zij is nu voorzien van eiken-kinderbalken, steunend op geweldige moerbalken van vuren, alles eiken gebeitst. In het midden is een soort rozet aan gebracht, waarin in „zilver" het Alk- maarsche stedelijk wapen, omgeven door muziek-emblemen. Voor de muziek-instrumenten, die anders ge borgen werden in de kasten, is nu bergruimte gevonden op den zolder, die nu met 'n speciaal daarvoor aan gebrachte deur in den zijwand met de zaal is verbonden Ten behoeve van de gebruikers van de zaal is éen closet aangebracht. Langs de wan den zijn zijlampen en aan den zol der hangen nog een drietal groote lampen. Deze aldus ingerichte en geheel vernieuwde zaal werd gistermiddag door den heer C. D. F. Kohnert, voorzitter van de commissie voor de centrale werkplaats, overgedragen aan den burgemeester als hoofd van de gemeente, eigenares van het ge bouw. Hierbij waren een twintigtal heeren aanwezig, o.w. behalve de burgemeester, de gem.secretaris en de wethouders mr. C. A. de Groot en G. van Slingerland. Op de tafel prijkten een paar bloemstukjes. De heer Kohnert stelde vast, dat zoeken van werkobjecten wel eens moeilijkheden heeft op geleverd. Dankbaar memoreerde spr. de opdrachten voor de gemeen te en dan waren er de vele werkob jecten die in de Nieuwe Doelen zelf werden gevonden. Spr. gaf daarvan een korte opsomming. Het jongste ervan was het onder-handen-nemen van de muziekzaal, welk karweitje een goed stuk werk is gebleken, dat inspanning heeft gekost bij de jongens, die het maakten. In ver band hiermee had spr. ook een woord van lof voor den leider, den heer Th. Schouten. Spreker bracht tevens dank aan B. en W. voor de steeds gegeven medewerking en aan den heer Beekman, lid der commis sie, die door zijn adviezen zoo vaak een brug vormde tusschen Gemeen te werken en de Centrale werk plaats. Hierna droeg spr. de zaal over aan den burgemeester, die haar met veel genoegen voor de ge meente aanvaardde. Hierna werd de vernieuwde zaal nader bezichtigd, waarbij ook de vorige veranderingen werden beke ken De Duitsche voedselvoorzie ning. (D.N.B.) - Volgens Associa ted Pre-ss heeft het Amerikaansche ministerie van landbouw vastge steld, dat de le-vensmiddelenrant- soeneerin-g in Duitschland de werk kracht van het Duitsche volk niet heeft geschaad. De Duitschers, al dus deze mededeeling. krijgen thans, in het begin van het derde oorlogs jaar, meer levensmiddelen dan. in den zomer van 1916. SUBSTITUUT-GRIFFIER BENOEMD. Tot substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank alhier is be noemd mr. C. J. A. Matthes, waarn. griffier bij de arrondissementsrecht bank te Amsterdam. EEN HALF MILLIOEN. Woensdag werd aan de Alkmaar- sche Exportveiling de half millioen omzet bereikt. SCHAAP VAN ZIJN PATROON GESTOLEN EN GESLACHT. Uit een weide te Wijdenes werd een aan den veehouder ter H. toebehoorend schaap gestolen. Het bleek, dat de knecht van H., samen met den tuinder W., een der vorige nachten een schaap van zijn baas uit de weide gehaald had, naar de woning van W. vervoerd en ge slacht. Beide persopen zijn daarop aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. VERBODEN VBRVOER. Alhier is een voerman uit Schagen aangehouden, die op zijn wagen een zak aardappelen ver voerde. Deze werd in beslag ge nomen. Ambtenaren van den C. C. D. te Anna-Paulowna hebben tegen een viertal personen procesverbaal opgemaakt wegens het vervoeren van aardappelen in strijd met de betrekkelijke voorschriften.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1