DE TIJGER m mm Amusementsmusici krijgen vrijen dag, Bedrijfsorganisatie voo vee en vleesch ingesteld. Verordening tot bestrijding van gevallen van sabotage. Mr. D. Fock overleden VRAAG EN AANBOQ 36 cent per vijf regels DAMMEN mm émrnmm m Wm. wt». üeuiMetm ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 OCTOBER 1941. Pagina 3. r De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft, dat krachtens een in de Ned. Staatscourant afgekondigd besluit van den secr.-gen. van het dept. van sociale zaken de musici, die dans- en amuse mentsmuziek voortbrengen, van 1 November a.s. af in het genot zullen worden gesteld van een wekelijkschen rustdag, als hoe danig de Maandag is aange wezen. De regeling is aldus, dat het aan de musici verboden zal zijn, alsdan muziek van dezen aard te maken, terwijl ook tegen exploitanten van inrichtingen en leiders van samen feoimsten zal kunnen worden opge treden, indien zij overtredingen zouden toelaten, die overigens be- Btraft kunnen worden met hechte nis van ten hoogste 1 maand of een geldboete van ten hoogste 300. Van het verbod zijn uitgezonderd uitvoeringen voor radiouitzendingen, mechanische reproducties van mu ziek en het maken van muziek op den openbare weg. Voorts vallen nog buiten het verbod muziek-uit- voeringen in inrichtingen van on derwijs, die niet als dans-instituten en dansgelegenheden kunnen wor den beschouwd, alsmede muziek uitvoeringen in besloten gezelschap pen van niet meer dan 20 personen, eveneens, onder het voorbehoud, dat deze gezelschappen geen dans instituten of dansgelegenheden mo gen zijn. Vallen twee Paaschdag, de (tweede Pinksterdag, Nieuwjaar of een der Kerstdagen op Maandag, dan is het verbod niet van kracht. Orkestconcerten, uitvoeringen door solisten enz., die zuiver het karakter van kunst uiting dragen en dus niet in café's, restaurants e.d. worden gegeven, vallen uiteraard buiten deze verbodsbepalingen. De secr.- gen. kan ontheffing verleenen van het verbod. Voor bioscopen, schouwburgen en revue's zal, indien de werktijden niet overmatig zijn, in een regel op een gunstige beslissing kunnen wor den gerekend, evenals ten aanzien van dansinstituten, gevestigd in een eigen gebouw, waarin geen verlof a of b geldt. NEDERLANDSCH LANDBOUW COMITÉ. In de dezer dagen gehouden alg. verg. van het Ned. Landbouwcomité heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes critiek geleverd op de wer king van de pachtwet, die vaak de beste burgers van ons volk, de' klei ne zelfstandigen, dupeert. Het is daarom zoozeer te betreuren, aldus spr., dat in deze reeds zoo moeilijke positie een zeer ruwe fiscale maatre gel het evenwicht in nog sterker mate is komen verstoren, n.l. de heffing van 100 opcenten op de grondbelasting. Deze maatregel mist toch ieder verband met de draagkracht, terwijl haar basis geheel onjuist gewor den is. Wij allen moeten in dezen tijd van grooten ernst de voorschriften' van de overheid, de maatregelen, die voor ons bedrijf ten bate van de voedselvoorziening van ons volk worden getroffen, trouw naleven. Meer dan ooit geldt nu: allen voor één en één voor allen en wij mogen niet een voedselpolitiek voeren op eigen houtje, maar dienen te hande len als onderdeel van het geheel op voorschrift van onze bevoegde in stanties. Na uitvoerig het vraagstuk van de vrijheid van den boer om te coöpereeren te hebben behandeld, gaf spr. nog een uiteenzetting over aard en wezen van de bij het comité aangesloten organisaties, waarover hier en daar eenig misverstand blijkt te bestaan. Toen door de bekende besluiten t.a.v. de beide confessioneele land arbeidersbonden en den r.k boeren- en tuindersbond groote veran deringen optraden, was voor ons, al dus spreker, de tijd gekomen onze houding opnieuw te bepalen. Wij konden dat doen in volle vrijheid en wij deden dat. Door geheel zelf standig ons werk voort te zetten bleef onze onafhankelijkheid, hiel den wij ons tevens buiten de beroe ring die in agrarische kringen door een en ander kon worden gewekt en bleven wij in de eigen lijn. Wij krimpen dus allerminst onzen arbeid in en wij willen ons evenmin iso- leeren. Wij werken volop door, ons contact met de regeering blijft be staan, wij blijven ook bereid tot overleg met anderen, maar nu van geval tot geval, wanneer het land bouwbelang dat eischt. Woning half leeggehaald. - De bewoners van een woning in de Deurloostraat te Amsterdam kwamen gisteren, na sinds half Augustus afwezig te zijn geweest, weer eens een kijkje nemen. Het 's-Gravenhage, 17 Oct. De secr.-gen. van het dept. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat door hem met in gang van 15 Nov. a.s. is inge steld de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, gevestigd te 's- Gravenhage. Deze bedrijfsorga nisatie is de eerste bedrijfsor ganisatie, welke op grond van het organisatiebesluit voedsel voorziening 1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan verordenende bevoegdheid is toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch wordt ingesteld, bestrijkt den handel in en de be- en verwerking van vee en vleesch, zoo' mede de veeteelt. Dit lichaam zal dus naast haar bemoeiingen op het gebied van de teeltregeling in het bijzonder tot taak hebben het rege len van den aanvoer en den afzet van vee, zoomede de regeling van de verdeeling van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het ter rein, dat de bedrijfs-organisatie be strijkt, zal tot de bedrijfsorganisatie behooren. De samenstelling, inrich ting en bevoegdheid der nieuwe or ganisatie is geregeld in een regle ment, dat bij de beschikking is ge voegd. Daaruit blijkt, dat het be stuur uit 5 leden bestaat, n.l. twee veehouders, een handelaar in vee, een slager en een vleeschwarenfa- brikant. Hangende de totstandkoming van de vakgroepen en ondervak groepen van den handel en de in dustrie voor vee en vleesch, zal als bestuur optreden de commissie van voorbereiding voor de instelling van een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke onlangs bij de Neder landsche veehouderij centrale is in gesteld. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zijn een vee- en vleesch- aankoopbureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoo- pen, opslaan en zoo noodig doen ver werken van vee, vleesch en vleesch waren. Dit bureau, dat in het bij zonder dus belast is met de com- mercieele transacties, welke uit de werkzaamheid van de bedrijfsorga nisatie voortvloeien, staat recht streeks onder toezicht van den di recteur-generaal van de voedsel voorziening. De staat is financieel aansprakelijk voor de door Bet bu reau verrichte handelsdaden, voor zoover deze tot uitoefening van zijn taak hebben gestrekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch en het vee- en vleeschaan- koopbureau zullen te zamen in de plaats treden van de Nederlandsche veehouderij centrale. De betreffende beschikking met bijlagen is gepubli ceerd in de Nederlandsche staats courant van Vrijdag 17 Oct. 1941 no. 203. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 17 Oct. In den af- geloopen nacht zijn een aantal Brit- sche vliegtuigen boven Neder- landsch gebied verschenen, waaruit een aantal brisant- en brandbom men is geworpen. De bommen kwa men meest in het open veld terecht en richtten geen schade aan. Enkele bommen beschadigden evenwel woonhuizen en een boerderij werd vernield. Hierbij werd een meisje gedood. Omtrent de reeds gisteren gemel- den aanval op een Nederlandsch visschersvaartuig wordt nog nader gemeld, dat ook een kustplaats en een aardappelschuit met mitrail- leurvuur werden aangevallen. Hier bij werden vier personen gedood en twee zwaar gewond, alsmede vijf licht gewond. MILITAIR LID VREDE GERECHTSHOF. 's-Gravenhage, 17 Oct. Bij besluit van den sec.-gen. van het dept. van justitie van 4 October 1941 zijn be noemd tot militair lid van het vrede gerechtshof: 1. den luitenant-gene raal b.d. H. A. Seyffardt te 's-Gra- venhage; 2. den luitenant-generaal b.d. W. J. D. Havelaar te Ede. bleek, dat een groot deel van den inventaris verdwenen was. Alle levensmiddelen, sigaren, dranken, alsmede een groote partij linnen goed ter waarde van 3000 waren ■tijdens hun afwezigheid wegge haald. Boterbonnen vervalscht. - De recherche heeft den 24-jarigen P. S., wonende alhier, gearresteerd, 'die een aantal boterbonnen had ver valscht en in den handel gebracht. De man had de ongeldige verklaar de bonnen 31 veranderd in 37. Hij had op verschillende van deze bon nen reeds boter gekocht. 's-Gravenhage, 18 Oct. De thans verschenen verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot bestrijding van sabotagehandelingen luidt ais volgt: Duitschland strijdt voor de toe' komst van Europa tegen de vijan delijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddellijk neerslaan van alle pogingen tot tegenwerking. Op grond van paragraaf 5 van het de creet van den Führer over de uit oefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 18 Mei 1940 bepaal ik derhalve: Artikel 1: (1) Hij die opzettelijk een in gevolge geldende rechtsvoor schriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veilig heid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche ge bied, wordt als saboteur gestraft met den dood (2) Poging tot en deelneming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. (3) Is in uitzonderingsgeval len, waarin bijzondere, in den persoon van den verdachte gele gen gronden tot vermindering der strafbaarheid bestaan, de doodstraf bovenmatig te achten (nicht Angemessen), dan wordt als straf levenslange tuchthuis straf of tuchthuisstraf van ten minste 10 jaren opgelegd. (4) De rechter bepaalt de wijze waarop de doodstraf wordt ten uit voer gelegd. Artikel 2. (1) Tot kennisneming van de in artikel 1 bedoelde strafbare feiten is het Duitsche hooggerechtshof als bijzondere rechtbank (Sonderge- richt) bij uitsluiting bevoegd. (2) Het tijdstip, waarop de te rechtzitting wordt gehouden, wordt bepaald zonder inachtneming van termijnen. (3) De tenlastelegging kan mon deling geschieden. Een uittreksel van de tenlastelegging wordt opge nomen in het proces-verbaal der zit ting. (4) De voorschriften betreffende de bevoegdheden van den Duitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor le den der SS en voor de leden der politie-organisaties met een bijzon dere taak blijven onaangetast. Het zelfde geldt ten aanzien van de in paragraaf 11 der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij verorde ning no. 123/1941, bedoelde moge lijkheid tot verwijzing van bepaalde strafzaken naar de bijzondere recht bank voor de SS. Artikel 3. Indien ter terechtzitting is geble ken, dat het strafbaar feit niet aan de omschrijving van artikel 1 vol doet, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. Artikel 4. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. WERK VOOR MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS. 's-Gravenhage, 16 Oct. Eenigen tijd -geleden, heeft het college van secr.-gen. aan een commissie op dracht gegeven, op korten termijn te rapporteeren over de vraag, op welke wijze aan de militaire oor logsslachtoffers zooveel mogelijk herstel van hun maatschappelijke positie kon worden verzekerd. Het college heeft zich met de voorstel len van deze commissie vereenigd en het ligt nu in het voornemen een besluit uit te vaardigen, waarbij de secr.-gen. van het dept. van binnen- landsche zaken wordt gemachtigd, an de openbare lichamen de ver plichting op te leggen militaire oor logsslachtoffers tegen een door hem vast te stellen bezoldiging in dienst te nemen. Militaire oorlogsslachtof fers zijn zij, die na 11 April 1939 invalide zijn geworden en wier in validiteit door de uitoefening van hun militairen dienst is veroorzaakt of verergerd, terwijl zij naar het oordeel van den secr.-gen. van het dept. van binnenlandsche zaken, door hun invaliditeit geacht moe ten worden achter te staan op de openbare arbeidsmarkt. Het is de bedoeling, dat aan de oorlogslacht offers passenden arbeid wordt ver schaft, doch overigens b o v e n de bestaande personeelssterkte in dienst worden genomen. In afwachting van het formeel tot stand komen van het besluit, ligt het in de be doeling reeds thans een voorloopige verplichting op te leggen, teneinde de betreffende oorlogsslachtoffers zoo spoedig mogelijk aan passenden arbeid te helpen. MET DE FIN- SCHE BOND- GENOOTEN worden de bolsjewieken verdreven uit de Oostzeeprovin- cies. Een her innering Een klein groepje van de talrijke door de Tsjeka ver moorde bewo ners in de Oost- zeeprovincies in de jaren 1920— 1922. (Continent- Holland) 's-Gravenhage, 18 October. Op 83-jarigen leeftijd is giste ren hier ter stede overleden mr. D. Fock, minister van staat en oud-gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats heb ben op Dinsdag 21 October om 1 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Mr. Fock is 19 Juni 1858 geboren te Wijk bij- Duur stede. Hij ge noot zijn op leiding aan de Leidsche uni versiteit, waar na -hij in 188-0 promoveerde in de rechten. Hij vestigde zich hierna in Ned.-Indië, waar hij in Semarang en Batavia de advo catuur uitoefende. Tijdens een bijna 20-jarig verblijf in Indië legde hij de grond-slagen van zijn veelzijdige kennis van Ned.-Indië. Mr. Foca was o.m. min. v. kolo niën van 19-05190'8, in het kabinet De Meester hierna tot 1911 G.G. van Suriname en van 19211926 G.G. v. Ned.-Indië. Na reeds twee maal in de Tweede kamer zittin'g te hebben gehad, had hij- van 1929-1933 zitting voor de vrijheidsbond in de Eerste Kamer. Mr. Fock was begiftigd met het grootkruis Ned. Leeuw, het groot kruis legioen van- eer van Frankrijk en het grootkruis in de Orde van de Kroon van België K**S «0X9 .1$ VA» MN WW» AFHAWaiMt waw axbm os sms* mmhoaswxoo z*t WT NIFf KUNNEN VENHMMftSft V ÏUN KUIS TM. iNÏÏNSTONTS* (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop aangeboden: een gegla zuurde Asbestplaat, maat 250 x 120 en een mahoniehouten tafel maat 130—95. STUARTSTRAAT 46. Te koop: Haardkachel zoo goed als nieuw, zinken badkuip en grijze damesschoenen maat 38 X als nieuw, mooie vos, kinderbox, fototoestel 9 x 12 met statief. STRAATWEG 311, Heiloo. Te koop: een goed onderhouden handwaschmachine „Velo" en e-en jongensfiets. LANDSTRAAT 47. (Polygoon-v. Bilsen) Probleem 1719 vorige rubriek. Stand. Zw. 7 sch. op: 7, 9, 10, 13, 21, 27, 37. Wit 7 sch. op: 23, 32, 34, 38, 40, 41, 48. Oplossing. Alleen zetten van- wit. 1. 32—28, 2. 38—32, 3. 48—43, 4. 34—29, 5. 29—24, 6. 23X5, 7. 5X2!! Combinaties. In d-en volgenden- stand-: Zw. 9 sch. op: 8, 9, 10, 11, 13, 15, 18, 19, 22. W. 9 sch. op: 24, 26, 30, 31, 38, 39, 40, 44, 48. speelde wit 26—21, waarop zwart wel een beetje onvoorzichtig 1116 speelde. Maar misschien was U toch de nu voor wit mogelijke combina tie ontgaan. Het vervolg was: 1. 31—27 2. 40—34 3. 30—25 4. 38—32 5. 48—43 6. 25X 5!! 1. 22X31 2. 16X27 3. 19X30 4. 27X38 5. 38X29 Het volgende mooie stand je van den heer J. Wagter te Groningen geven wij in ver band met de plaatsruimte in cijfers: Zw. 8 sch. op: 7, 8, 9 19, 23, 24, 28, 29. Wit 8 sch. op: 27, 30, 31, 34, 37, 39, 40, 43. Wit speelt 3732 en zw. moet slaan 24X33. Dan 43 39 en zw. moet 28X26. Wit 39X28 en zw. moet 23X21, waarop 34X1 van wit!' Ter oplossing voor deze week: Probleem 1720 van D. Douwes te Utrecht. Zw. 12 sch. op: 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 23, 29, 33. W. 12 sch. op: 20, 21, 22, 26, 27, 34, 38, 40, 42, 43, 45, 50. Oplossing van dit prach tige probleem volgende rubriek. Pracht groene haardstoel m. losse zitting en prima veeren te koop 30. Br. letter D 680 bur. van dit blad. Gevraagd een in g. st. zijnde schrijf machine of Portable. Br. met uit voerige beschrijving en prijs ondei letter G 683 -burt-au van dit blad. Te koop gevraagd: Gouden horloge met ketting. Tevens miniatuur stoommachine. Te koop aangeboden: prima eiken piano en veerenbed. Billijke prijs. SPOORSTRAAT 5. Te koop,: prima Toerfiets en Werkfiets. PLEVIER, Oterleek. een Kinderwagen te koop aangeboden. Donkerrood, 2 mnd. gebruikt, 55. REEKERSTRAAT 7. Te koop: een nette jongensjas leeftijd- 12—15 j. Adres SLIKSTEEG 13. Te koop: Tafels, Lampen, Radio- Gramophoon, Electr. Piano (ook met de hand bespeelbaar), Electr. motor 3 V. 1/4 P.K. bij J. BAKKER, Café te Hargen (gem. Schoort). Tel. 254. Te koop: vanaf Maandag een prima poetsvrije vulkachel. JOH. N. KAAL, Achterdam 30. Te koop: Bill-ard, eiken -buffet, on geveer 45 M2. cocosloop-ers, rieten stoelen. J. BAKKER, Café te Hargen (gem. Schoorl). Tel. 254. Te koop gevraagd: Postzegelverza- meling. Betaal topprijs. Br. onder letter F 682 bureau van dit blad. Te koop: een grasmachine en groote spiegels. RUYSDAELKADE 4, Alkmaar. Te koop: pr. onderh. kinderw., een box m. bodem. Zaterdags na 5 uur of Zondagmorgen-. ST. ADELBERTUSLAAN 9, Bergen Te koop: 1 divankleed, 2 paar damesschoenen 38 J4, 1 mooie bont- vos, meisjesmantel 4 a 5 jaar, eiken tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen, 3 kachels UITENBOSCHSTRAAT 2. Antiek Kabinet liefst gebogen model van wortelnoten of mahonie hout te koop gevraagd. Beschadigd hmdert niet. Brieven onder letter P 691 bureau van dit blad. Gevr. wiel of fiets met 3 versnel lingsnaaf zonder banden. NIEUWPOORTSLAAN 36. Te koop: twee prachtige winter jassen maat 46 en 48. Twee moderne damesmantels, maat 44 en 46. Twee costumes maat 46 en 52. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: zware Motor z. g. a. n. 750 cm. 4 versnelling, voetschake ling. SNAARMANSLAAN 143. Te koop: 2 fauteuils, 4 stoelen, een groote eiken tafel en een Auping- matras, alles in prima staat. Te bevragen Alkmaar. HEILOOERDIJK 13, Te koop: Tafelbiljarten z. g. a. n. met leijen bladen. J. HOED, Scharloo lb, Alkmaar. Tel. 3756. Te koop: Twee goed onderhouden moderne Kinderwagens. JULIANASTRAAT 20. Te koop: z. g. a. n. Autoped- en Rijwielbanden, maat 28 x 1 26 x 1)4 x l3/.i (tandem) en 28 x l3/s (sport). HEEMRAADSTRAAT 2. Te koop: een paar Voetbalschoenen m. 43-39-37 z. g. a. n. AKERSLAAN No. 35. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels, Koffergramofoons, Gramo- foonplaten, Brandkasten, Naaima chine-s, Meubelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Engelsch Salonameuble ment, 4 clubs, tafel, dressoir, thee meubel, bankstel compleet, eiken slaapkamerameublement, tevens groote partij- ledikanten met bedden zeer geschikt voor pension. Te koop gevraagd: nette geheele of gedeelt. inboedels. KONINGSWEG 3-0, Alkmaar. Prima Haardkachel te koop. Adres KENNEMERPARK 34. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 19 October is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. door J. REGIS. „Dat vermindert het gevaar niet", merkte de journalist op. „Ik stel .vo°r> 4at mevrouw Chrisman dade- -■ heimelijk uit haar tegenwoordi ge, woning naar een andere ver huist, die gemakkelijker en heter te bewaken is. De Astra Film maat schappij, waarbij mevrouw Chris man een engagement heeft, heeft haar zetel in Stocksund, niet ver hier vandaan. Ik stel voor, dat me vrouw Chrisman daar buiten een geschikt gelegen villa huurt, en ver der verlang ik voortdurende politie bescherming in de villa. Juist voor dat voorstel ben ik hier gekomen". „Goed, goed. Dat valt wel buiten mijn bevoegdheid, maar dat is wel m orde te maken. Zou u dat zelf geschikt vinden, mevr. Chrisman?" „Ja, het zou een verlichting voor me zijn", antwoordde de jonge vrouw met een dankbaren blik in de richting van Wallion. „We zullen eens over de zaak na denken", besliste de chef, terwijl hij opstond. Toen Wallion en Suzanne weer op straat stonden, vroeg de journalist plotseling: „Hebt u ooit van een zekeren me neer Gustave Rambouillet ge hoord?" Suzanne was zeer verbaasd. „Nee, nooit!" antwoordde ze. HOOFDSTUK VII. Een bondgenoot. De journalist vergezelde mevrouw Chrisman naar huis. Toen ze de deur opende, zei hij: „Gisteravond, toen ik hier in de hal stond, zag ik u de deur een eind je open maken. Dat moet u in het vervólg liever nalaten. In het alge meen verzoek ik u, heelemaal niet open te doen, als u -alleen thuis bent. Heeft u nu iets te doen in de filmstudio?" „Ja, maar ik heb vandaag vacan- tie gevraagd tot het eind van de week". „Dat is goed, dan ben ik gerust. Ik kom gauw weer. Tot ziens, me vrouw Chrisman". Ze hield een poosje zijn hand in de hare en keek naar zijn rusti'g, krachtig gezicht. „Allan kwam gisteravond dadelijk nadat u weg was gegaan thuis, monsieur Wallion „Ja?" antwoordde de journalist vragend. „Ik hoorde, dat u hem in het restaurant ontmoet had en met hem had gesproken Er verscheen een eigenaardige smeekende blik in haar groote, vochtige oogen en zei zeide zacht: „Allan is zoo jong, monsieur Wal lion Haar oogen vulden zich met tra nen, ze zweeg plotseling, knikte zon der verder iets te zeggen ten af scheid en ging naar binnen. Maurice Wallion bleef peinzend op de trap staan. „Ik geloof heusch, dat ze me vra gen wilde, niet hard tegen dien Al lan te zijndacht hij „dien lafbeknou ja, ik heb er ook eigenlijk geen recht toe het leven is toch wonderlijk". Hij glimlachte bitter en ging ver der. De lucht was met vochtigheid doortrokken, zwaar en bruinachtig van tint zij benauwde de borst en, ofschoon het midden op den dag was, was alles schemerig als in een reusachtige grot. Het weer stond op het punt van om te slaan en de stra ten, die des morgens nog van reine sneeuw wit geweest waren, waren nu door een bruine, modderige massa bedekt. Zoo scheen het op de zen dag ook met de menschen te zijn: ze waren misschien vroolijk, frisch en vol werklust opgestaan, maar nu slopen zij mismoedig, bleek en stil door de straten. De wolken hingen zoo laag en de wind was zoo ruw, dat Wallion zijn jaskraag opsloeg en zijn hoed over zijn voor hoofd trok, met de onbewuste bedoe ling, zich van den drukken invloed van de buitenwereld t'è bevrijden. Toen hij cp de krant terugkwam, ging hij dadelijk bij den chef van de stadsredactie binnen. „U wilde me spreken?" De redacteur keek ietwat onge duldig op. „Ja", zei hij. „Heb ik het goed gehoord, dat u gisteravond tegen woordig was bij het politieonder zoek na den moord?" „Ja, dat heeft u inderdaad goed gehoord!" Om de lippen van den redacteur kwam een nijdige trek. „Wat, is dat werkelijk waar?" ging hij met nauwelijks onderdruk te ergernis voort, terwijl hij een krant in de lucht heen en weer zwaaide. „Neemt u me dan niet kwalijk, meneer Wallion! Dat be grijp ik niet goedVan D e Koerier wordt toch méér verlangd. Zooiets zou ook een ge wone verslaggever kunnen „Laat u het zoo iemand dan doen", antwoordde Wallion rustig. „Ik had er al aan gedacht, u voor te stellen, het den jongen Beyler te laten deen"» „U had gedacht voor te stel len!" „Ja, hij is voor zulke werkjes heel geschikt". „Ja, en u zelf dan?" vroeg de re dacteur verbaasd. „Ik? Ik heb vandaag aan den hoofdredacteur voor onbepaalden tijd verlof gevraagd". „Verlof gevraagd??" De redacteur werd door zijn ge mengde gevoelens overweldigd en hij zweeg. Wallion wachtte nog een oogenblik, zonder iets te zeggen, en dan maakte hij een buiging en ver dween. Twee minuten later ontving hij de schriftelijke mededeeiing, dat hij zijn verlof had gekregen. Daarop ging Wallion aan zijn bureau zitten om na te denken. Hij had verlof gevraagd om zich geheel te kunnen wijden aan den strijd tegen de mystieke vijanden van Suzanne Chrisman. Hij zag een strijd op leven en dood in het voor uitzicht en voelde een ongekunstel de vreugde bij deze gedachte. iWordt yervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5