DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De havenstad Tanganrog ingenomen. De strijd in het Oosten. Nieuwe richtlijnen in de Japansche politiek. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 247 Deze courant wórdt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Maandag ZU Uctoöer Duitschland strijdt voor Europa Einde van den sïag van Brjansk en Wjasma. Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maafkt bekend: De aanvalsoperaties in het O. verloopen volgens de gestelde plannen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de haven werken van Moermansk en be langrijke militaire inrichtingen in en om Moskou. Ook vannacht waren luchtaanvallen gericht op Moskou alsmede op ravitaillee- ringsinrichtingen te Leningrad. Zooals reeds in een extrabericht is bekend' gemaakt, is een van Noord-Amerika naar Engeland varend krachtig beschermd con- vooi bij het betreden van het blokkadegebied door Duitsche duikbooten aangevallen. In een taaien aanval, welke verscheide ne dagen duurde, hebben de on derzeeërs 10 vijandelijke koop vaardijschepen, waaronder 3 volgeladen tankbooten, van teza men 60.000 brt. tot zinken ge bracht. In een des nachts gevoer- den strijd tegen de strijdkrachten, die het convooi escorteerden werden 2 vijandelijke torpedoja gers tot zinken gebracht. Voor Gibraltar heeft een Duit sche duikboot een vijandelijk pa trouillevaartuig tot zingen ge bracht. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden aan de Enge-lsche zuidoostkust verscheidene ha venwerken en 'brachten een koop^ vaardijschip van 4000 brt. tot zinken. De vijand vloog niet naar het Rijksgebied. Het legerbericht van 19 Oct. luidt als volgt: Tusschen de zee van Azof en den Donets schrijdt de achtervol ging van den verslagen vijand met succes voort. Formaties van de Waffen-SS namen in huizen en straatgevechten de havenstad Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht Sovjet- vliegvelden gebombardeerd. Zooals. reeds in een extra-be richt is bekend gemaakt, is de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegeviérend geëindigd. Onder het opperbevel van gene- raal-veldmaarschalk Von Bock hebben troepen van het Duitsche leger in de nauwste samenwer king met de luchtvloot van ge neraal-veldmaarschalk Kessel- ring de bolsjewistische legergroep van maarschalak Timosjenko ter sterkte van acht legers met 67 infanterie-, zes cavalerie- en zeven pantserdivies alsmede zes pantserbrigades vernietigd. De zuivering van het strijdgebied is eigenlijk geëindigd. De getallen uit het extra-bericht zijn intus- schen gestegen tot 657.948 ge vangenen, 1241 tanks en 5396 stukken geschut. Een onafzien bare hoeveelheid oorlogstuig werd buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vij and zijn wederom zwaar. Aan deze operaties namen deel de le gers van generaal-veldmaarschalk Von Kluge, van de general- obersten Guderian, Hoth en Höppner en van den generaal der pantsertroepen Reinhardt. In den strijd tegen Groot- Britannië hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht havens aan de Engelsche zuid- oost-kust gebombardeerd. Tal van branden ontstonden. De vijand is in den afgeloopen nacht ndet naar Duitsch gebied gevlogen. De actie van de Duitsche luchtmacht. Berlijn, 18 Oct. (D.N.B.) Sterke formaties van de Duitsche lucht macht hebben op 17 October doel treffende aanvallen ondernomen op de Sovjets in alle deelen van het O. front. In het kustgebied van de Zwarte Zee vielen duikbommenwer pers Sovjet-artillerie- en veldstellin- gen aan, waarbij zij verscheidene batterijen buiten gevecht stelden, ïn het gebied van Charkof werden bolsjewistische troepenconcentraties en de achterwaartsche transportbe wegingen der bolsjewisten, alsmede spoorwegen en terugtochtswegen bestreden. Hier vernietigden duik bommenwerpers 9 treinen, 6 loco motieven, meer dan 100 auto's én 3 voertuigen met een kabelballon. Jn een anderen sector van dit ge bied werden 20 treinen, 7 locomo tieven, 4 pantserwagens en meer dan 200 auto's zwaar beschadigd. In den centrale sector waren zeer zware aanvallen van gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers ge richt op stellingen, troepenbewegin gen en transporten der bolsjewisten in het gebied van Moskou. Hier wer den 8 stations, 2 treinen en 4 loco motieven vernield en 26 treinen on bruikbaar gemaakt. Het optreden van Duitsche vlieg tuigen tegen doelen op den grond in samenwerking met het leger leverde eveneens successen op. Een muni tieopslagplaats werd o.a. door goed gerichte treffers in brand geschoten. Ook in het N. strijdgebied werden doeltreffende aanvallen ondernomen op de ingesloten bolsjewistische for maties te Leningrad. De operaties strekten zich eveneens uit tot de ten Oosten van het gebied tusschen het Ibnen- en Ladoga-meer staande bolsjewistische troepen. De strijd in verschillende sectoren. Berlijn, 19 Oct. (D.N.B.) In de Oekraine hebben de Duitsche troe- pen gisteren de achtervolging van den verslagen vijand voortgezet. Op vele plaatsen werden uitge breide veldversterkingen, waarin soms sterke bolsjewistische achter hoedetroepen den Duitschen op- marsch trachtten te stuiten, door broken. Over het geheele front werd de vijand, waar hij tegen stand bood, teruggeworpen, vaak na verbitterden strijd. In den centralen sector werd een buitengewoon versterkt stel lingensysteem dat door de bols jewisten met inspanning van alle krachten zeer hardnekkig verde digd werd, op verscheidene plaat sen doorbroken. Bij het afweren van tegenaanvallen, die door pant serwagens gesteund werden, ver nietigden de Duitsche troepen op eén plaats 18 groote pantserwa gens. Bij de vernietiging van twee ingeslolrn i- werden 7000 gevangenen genraakt Militaire doe.'en op Malta gebombardeerd. Italiaansch legerbericht. R'ome, 18 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht nr. 5'03 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Britsche vliegtuigen hebben eerii- ge bommen laten vallen op de stad Syracuse. Eenige huizen werden beschadigd, vier burgers werden gedood en 24 gewond. Andere vliegtuigen vielen Elmas (Caglia- ri) aan zonder schade aan te rich ten. N.-Afr:ka: Levendige activiteit van onze artillerie op de vijande lijke stellingen van Tobroek. Tij dens een luchtaanval op Benghazi hebben wij 2 bommenwerpers neergehaald. O.-Afrika: Engelsche vliegtuigen hebben de laatste dagen woonwij ken en het vliegveld van Gondar aangevallen. Een toestel werd door het luchtdoelgeschut getroffen en moet als verloren beschouwd wor- aen. In den sector Qulquabert en Celga verliepen de gevechten gun stig voor ons. Vannacht hebben pfmaties van onze luchtmacht de luchtbases van Malta gebombar deerd. De doelen werden geraakt Het legerbericht van 19 Oct. luidt als volgt: Op het front te land in N.- en O.-Afrika groote bedrijvigheid van or; ze voorhoede-afdeelingen. De stad Crotone is gistermiddag aagevallen door enkele vijandelijke vliegtuigen, die brisantbommen uit wierpen, welke gedeeltelijk in zee en gedeeltelijk op het strand terecht kwamen: geen slachtoffers of schade. Vrijdag is bij een luchtgevecht met onze jagers een Hurricane neergeschoten. Formaties van onze luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht militaire doelen op Malta aan een bombardement onderworpen. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. en een groote buit veroverd. De bolsjewistische verliezen waren zeer zwaar. In den N. sector werden talrijke Sovjetaanvallen afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft vandaag vele bolsjewistische stel lingen met succes aangevallen. De verdediging van Moskou Berlijn, 19 Oct. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Moskou meldt, worden langs de wegen, die naar de Sovjethoofd stad leiden, nieuwe verdedigings linies opgeworpen. De voorsteden van Moskou toonen reeds een ge heel veranderd beeld door de aan gelegde verdedigingswerken. HET WERK VAN DE DUITSCHE ARTILLERIE. Hier werd een belangrijke aardolie-opslagplaats onder vuur genomen en grondig vej-nield. (Orbis-Holland) Minister-president Tojo heeit een verklaring afgelegd. Tokio, 18 Oct. (D. N. B.) Minister president Tojo heeft in aansluiting op de eerste vergadering van h?t nieuwe kabinet een verklaring af gelegd en de richtsnoeren der Ja pansche politiek als volgt samen gevat: le. Succesvolle beëindiging van het Chineesche conflict, 2e. Totstandbrenging van de Groot- Aziatische gemeenschappelijke le ven sruimte als bijdrage tot den wereldvrede, 3e. Naar buiten versterking vain de betrekkingen tot de asmogenq- heden, 4e. Naar binnen versterking van de oorlogsstructuur en mobilisatie van alle krachten. Minister Tojo zeide daarin te zui len slagen, wanneer hij daarvoor de algemeene medewerking kan krij gen, opdat hij op deze wijze iets aan het geluk en de weivaart der Japansche natie zou kunnen bij dragen. Men vat deze uitlatingen in Tokio als een regeeringsverklaring op. Op grond van een keizerlijk be sluit zal Tojo in actie ven militairen dienst blijven. De minister van Financiën Kaja wekte op tot inspanning van alle krachten, om zoo snel mogelijk de nationale oorlogseconomie te vervol maken. Men kan niet verwachten, dat dezelfde levenshouding als tot dusver kan voortbestaan. Perscommentaren. De Japansche pers oordeelt una niem gunstig over het nieuwe kabi net. Dank zij de dubbele functie van Tojo is het nieuwe kabinet in staat zoo noodig onmiddellijk de mobili saties tot uitvoer te brengen. De „Japan Times" wijst er op, dat Tojo in zeer nauw contact met alle generaals, admiraals en economische leiders blijft. „Nitsji Nitsji" wijst op den steun van het leger, welks vertegenwoor digers in het niuwe kabinet het bij zondere vertrouwen van de kroon hebben. Uiteraard, zegt het blad, zal de nieuwe regeering haar taak vervullen in het bestek van het driemogendhedei.pact. De opvattingen in Berlijn en Rome. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt; heeft men van toonaangevende Duit sche zijde zich nog niet over de Japansche regeeringswisseling uit gesproken. Ook in de Wilhelmstrasse heeft men alleen naar de verklaring van Tojo verwezen. In Rome schijnt men de benoe ming van Tojo, die een persoonlijke vriend van den Duce is, met vreugde te begroeten. Washington en het nieuwe Japansche kabinet. Washington, 18 Oct. (D. N. B.) De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft een officieelen commentaar op de verandering van de Japansche regeering van de hand gewezen, omdat er nog geen bijzonderheden bekend zijn. Op de vraag of nieuwe besprekingen ge voerd zullen worden tusschen hem en den chef van het Amerikaansche leger, antwoordde Huil ontkennend. In politieke kringen van Washington acht men het vraagstuk van het Verre Oosten zeer delicaat, men hoopt echter, Japan door krachtige taal, gepaard gaande met economi sche sancties aan den teugel te houden. Een oorlog in den Stillen Oceaan, zoo redeneert men hier, zou slechtf voordeelen brengen aan Duitschland en niet aan de Angel saksische mogendheden. Men komt tot de overtuiging, dat men eerst alle krachten moet concentreeren op de vernietiging van Duitschland. Japan komt later aan de beurt. Volgens Associated Press neemt men in officieele kringen alhier een afwachtende houding tegenover de nieuwe Japansche regeering aan, doch hoedt zich voor de veronder stelling, dat de kabinetswisseling een radicale afwijking van de bestaande betrekkingen met de Ver. Staten be- teekent. Ambtenaren van buiten landsche zaken lieten doorscheme ren, dat de onderhandelingen met Japan ter regeling van de bestaande problemen zijn voortgezet tot op het moment, dat Tojo premier werd. DE OORLOG TER ZEE EN IN DE LUCHT. Naar uit Berlijn aan het D.N.B. ■werd gemeld, verloren de Britten in de week van 12 tot 18 October door de actie van Duitsche duikbooten 19 koopvaarders, 3 torpedojagers én een bewakingsvaartuig. In dezelfde periode bracht de luchtmacht de Britsche koopvaardij een verlies toe van 25.000 brt. Het totale verlies wordt voor deze week op 126.500 brt. geschat. Mijnen werden regel matig in Britsche havens gelegd, kadioinstallaties in Dover bescho ten en vliegtuigen neargehald. Uit de Zwartre Zee en de Finsche Golf werden mijnen verwijderd en de artillerie hielp in het O. krachtig mee in den strijd van leger en lucht macht. De successen der luchtmacht. In de periode van 8 tot 14 October verloren de Britten 85 vliegtuigen en daarna op vliegtuigen boven Duitschland nog 10 stuks en 20 stuks boven het Kanaal. Voorname lijk d'e vluchten boven Duitschland, waarbij geen belangrijke oorlogsin- stallaties getroffen werden, kwamer. den britten duur te staan. Bij de aanvallen op Britsche gebied ginger slechts 11 Duitsche vliegtuigen ver loren. Aan het O. front, waar de lucht macht zeer actief was, werden be langrijke installaties in Moskou en Leningrad eiken nacht gebombar deerd en vele achterwaartsche ver bindingen, spoorweginstallaties, transporten en troepenconcentraties voortdurend aangevallen. Bij Odessa verloren de Sovjets 3 koopvaarders met gezamenlijk 30.000 brt. en wer den 10 schepen zwaar beschadigd. Van de Zwarte Zee tot bij Moer mansk waar haveninstallaties ge bombardeerd werden werden da gelijks bijna 100 bolsjewistische ■vliegtuigen neergeschoten. De Sovjets hebben op 18 Oct. in totaal 71 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 54 in luchtgevech ten, 12 door afweergeschut neer- gcba-lc'. Vijf toestellen werden op den grond vernield. DE TORPEDEERING VAN EEN AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER, at HetA.N.P. nuit Berlijn, dat men zich daar niet uitlaat over de zoogenaamde torpedeering van den Amerikaanschen torpedojager, de Kearney die volgens een mede- deeling van het Amerikaansche mi nisterie van Marine op een patrouil- letocht ten Z. W. van IJsland getor pedeerd en beschadigd zou zijn omdat authentieke berich ten hierover ontbreken. Men vindt het alleen interessant, dat dit be richt verspreid wordt op het mo- mefit, dat de debatten in den Se naat beginnen over de wijziging van de neutraliteitswet en gelooft, dat het incident Roosevelt en zijn raadgevers gelegen kwam om het gewenschte resultaat van de stem ming te verkrijgen. In Duitsche politieke kringen wijst men er op, dat de Ver. Staten hunkeren naar een dergelijk inci dent om de oorlogspsychose aan te wakkeren of zeker acties der Ame rikaansche politiek te ondersteunen. Roosevelt, zoo zegt men, streeft er reeds lang naar een hindernis voor zijn oorlogspolitiek' terzijde te schuiven en wil met alle middelen en onder alle omstandigheden ver wikkelingen met de spil veroorza ken om zijn gedaalde prestige en 't De Diplo zegt o.a.: De Amerika nen moeten weten, hoe zij hierop willen reageeren, maar als Roose velt denkt, dat hij dergelijke gang stermethoden ter beinvloeding van de openbare meening ook op andere continenten kan invoeren om ook naar believen te kunnen optreden, dan onderschat hij «len drang tot zelfbehoud en het eergevoel der andere landen kolossaal. De woordvoerder van het comité „America First" heeft verklaard, dat dit incident een dier gevallen is, die geënsceneerd worden om het land in den oorlog te storten en se nator Ney heeft verklaard, dat het steeds moeilijker wordt het land buiten den oorlog te houden wan neer men den koers blijft volgen, V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle ironten. EXTRA BERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. De dubbele slag van Brjansk en Wjasma geëindigd. Hoofdkwartier van den Füh rer, 18 Oct. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De dubbele slag van Brjansk en Wjasma is zegevierend ge ëindigd. Onder opperbevel van generaal-veldmaarschalk Von Bock hebben troepen van het Duitsche leger in de nauwste samenwerking met de luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjenko ter sterkte van 8 legers met 67 infanterie-, 6 ca valerie- en 7 pantserdivisies alsmede 6 pantserbrigades ver nietigd. De zuivering van het gevechtsgebied van verstrooide overblijfselen van den vijand is nog aan den gang. In totaal wer den bij deze gevechten totdusver 648.196 gevangenen gemaakt, 1.197 pantserwagens, 5229 stuk ken geschut van allerlei aard, alsmede een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vij and zijn wederom zwaar. Aan de uitvoering van deze operaties hebben de legers van generaal- veldmaarschalk Von Kluge, van den „Generalobersten" Freiherr Von Weichs en Strauss, alsmede de pantserlegers van dt General obersten Guderian, Hoth en Höppner en van den generaal der pantsertroepen Reinhardt deelgenomen. Duitsche duikbooten torpedeeren tien vijan delijke schepen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een van N.-Amerika naar Engeland varend krachtig be schermd convooi, is bij het be treden van het blokkadegebied door Duitsche duikbooten aan gevallen. In een taaien aanval, welke verscheidene dagen duur de, hebben de onderzeeërs tien vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder drie volgeladen tank booten, van tezamen 60.000 brt. tot zinken gebracht. In een des nachts gevoerden strijd tegen de strijdkrachten, die het convooi escorteerden werden twee vij andelijke torpedojagers tot zin ken gebracht. HET DECREET VAN STALIN. Stockholm, 20 Oct. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt ter aanvulling van Stalins proclamatie van den staat van beleg te Moskou, dat dit decreet heden in werking treedt en het verkeer tusschen mid dernacht en vijf uur 's ochtends verbiedt. De handhaving van de strengste orde in stad ei omgeving is toevertrouwd aan de comman dant van Moskou, generaal-majoor Zinilof. Tot dat doel zijn de strijd krachten der interne verdediging en de arbeidersbataljons onder hem gesteld. Alle arbeiders te Moskou zijn opnieuw aangespoord alle mo gelijke hulp te verleenen aan de troepen, die de stad verdedigen. Met de verdediging en het poli tietoezicht in de gebieden ten W. der hoofdstad zijn de bevelhebber van het leger van het W. front, generaal Joekof, en de bevelhebber van het garnizoen Moskou, luite nant-generaal Artempjef, belast. ODESSA INGELIJFD. Boekarest, 19 Oct. (D.N.B.) Bij een uit het groote hoofdkwartier gedateerd decreet van den leider van den staat, maarschalk Anto- nescu, is Odessa ingelijfd bij het Roemeensche bestuursgebied aan den anderen kant van den Dnjestr en gemaakt tot hoofdstad van Transnistrie. DE VOLKENBOND. Geneve, 20 Oct. (D.N.E.) Op een vraag in het Lagerhuis naar de verblijfplaats van den Volkenbond beeft volgens de Times de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Law, verklaard, dat de bond is verplaatst naar Overzee. Te Geneve bevinden zich nog slechts enkele waarnemingsposten. De economische en financieele afdee- ling bevindt zich thans te Princeton (Ver. St.) de kas te Londen, de permanente afdeeling- voor opium te Washington en het Internationaal Arbeidsbureau te Montreal. ME VWS IN 'T KORT De Britsch-bolsjewistische druk op Afghanistan. (A.N.P.) - In ant woord op een desbetreffende vraag werd Zaterdag in de Wilhelm strasse meegedeeld, dat de pogingen tot het uitoefenen van een zekeren diplomatieken druk door Engeland en de Sovjet-Unie op Afghanistan, bevestigd kunnen worden. Men geeft in dit verband te kennen, dat deze pogingen tot het uitoefenen van druk gelijken op die welke on langs tegen Iran ondernomen zijn. Panama haalt bakzeil. (D.N.B.) - Associated Press meldt uit de stad Panama, dat het kabinet in zijn zitting van Zaterdag besloten heeft lot bewapening van de Panamee- sche schepen en het bewapenings- verbod van ex-president Arias heeft herroepen. die noodzakelijk tot incidenten moet leiden. Huil en Welles confereeren met Japanschen gezant. Washington, 18 Oct. (D.N.B.) Vol gens een mededeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken hebben minister Huil en onder staatssecretaris Welles gisterenavond laat een vrij langdurig onderhoud gehad met den Japanschen gezant, Wakasoegi, over de Amerikaansch- Japansche betrekkingen. VERDUISTER GOED! ZON 2'C Oct. onder: 18.36 21 Oct. op: 8.15 MAAN 20 Oct. op: 7.43 onder: 18.51 20 Oct. Nieuwe Maan. 27 October Eerste kwartier. De kinderrijkste Japanner. (Do mei). - „Grooter en beter gezin nen" is een Japansche leus met tal ven aanhangers, waarvan de trouwste 3 November zullen wor den gedecoreerd voor het bezit van 10 of meer gezonde kinderen. Kin deren beneden de 6 jaar tellen nog niet mee. Daisoeke Jamada uit de provincie Kitami zal speciaal wor den vermeld wegens zijn buitenge wone vruchtbaarheid als vader van 10 jongens en 5 meisjes. Herstel Turksche spoorwegver binding met Europa. (Stefani). - Uit Ankara wordt vernoimen, dat de spoorwegverbindingen tusschen Tur kije en Europa op 2 Januari her steld zullen worden. Het diplomatieke corps naar Kazan vertrokken. (D.N.B.) - De Londensche correspondent van A.B. C. meldt: Thans wordt definitief bevestigd, dat het geheele diploma tieke corps, met uitzondering van eenige vrienden van Stalin, naar Kazan vertrokken is. Ook het grootste deel van de bolsjewistische ambtenaren heeft Moskou verlaten en neeimt het lijk van Lenin mede, welke overbrenging onder de groot ste geheimhouding is gebeurd. Stalin benoemt leidster over vrouwen-terroristenbataljons. (D.N. B.) - Naar de Roemeensche bladen melden, heeft Stalin de bekend© Jodin en communiste, Anna Pauker, die vroeger in Roemenië woonde, tot generaal bevorderd en belast met de leiding over de vrouwen- terroristenbataljons achter het front. Na den afstand van Bessarabië was zij uit de gevangenis ontslagen en uitgeruild tegen een vooraanstaan den Roemeen uit Bessarabië. Noorsch post- en passagier schip door Engelschen getorpedeerd.. (D.N.B.) - Het Noorsche telegraaf- agentschap meldt, dat de Engel schen na de lijn vaartuigen Richard With en Baroey thans ook een over val op een vreedzame Noorsche postboot hebben gedaan. Het 678 ton metende s.s. Vester Aaien is Vrij dagmiddag zonder waarschuwing en op verraderlijke wijze door een Britsche duikboot getorpedeerd in de nabijheid van Oeksfjord. Slechts enkele leden der bemanning en één passagier konden gered worden. Meer dan 60 Noren zijn het slacht offer van dezen aanval geworden. Het schip was duidelijk als Noorsch kustvaartuig te herkennen. Voorzorgsmaatregelen te Sin gapore. (D.N.B.) - Naar Reuter uit Singapore meldt, zijn daar volledige voorbereidselen getroffen voor een eventueele evacuatie der bevolking uit het kustgebied ten Oosten en ten Westen van de stad. Molotof en Kalinin uit Moskon vertrokken. (D.N.B.) - Naar de Lon densche Daily Express meldt, heb ben Molotof en Kalinin Moskou per vliegtuig verlaten. Communisten ter dood veroor deeld. (D.N.B.) - Door de militaire gerechtshoven te Sebenico en Spa- lato in Dalmatië zijn dertig commu nisten wegens zware misdaden, moorden en daden van sabotage, veroordeeld. Over achttien hunner werd de doodstraf uitgesproken. Harriman in Washington aan gekomen. (D.N.B.) - De Londen sche nieuwsdienst meldt, dat Harri man in Washington is aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1