1 DE TIJGER STAD EN OMGEVING AGENDA. Installatie burgemeester Egmond aan Zee en Egmond-binnen. SPORT MAGGI gebruikt nog volwaardige grondstoffen Maggi's Producten in kwali teit aan de spits en., in prijs de billijkste. LAATSTE BERICHTEN. DISTRIBUTIE-NIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS SeuilteUm ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 OCTOBER 1941. Pagina 2. GESLAAGD. Te Utrecht is voor het apothekers assistentexamen geslaagd mej. A. Chr. Kennedij te Beemster. KINDERMATINEE GULDEN VLIES. Asschepcester d. h. Ned. Jeugdtooneel. Gisterenmiddag gaf het Ned. Jeugdtooneel onder leiding van Rie Bejjer in het Gulden Vlies twee op voeringen van het sprookje Assche- poester, in de nieuwe bewerking van Rie Beijer. De jeugdige toe schouwers en ook de ouderen, die aanwezig waren, hebben zich bij deze voorstellingen, die in fraaie costumes en goede eigen décors plaats vonden, uitstekend geamu seerd. De opvoering was zeer goed verzorgd. Het eerste bedrijf speelde in Asschepoesters keuken en liet zien, hoe de lieve Asschepoester door haar stiefmoeder en stiefzus ters behandeld werd. Maar de goede fee en haar kabouters brachten het meisjes toch naar het bal. Het twee de bedrijf speelde in een vertrek naast de balzaal en de hofmaar schalk en zijn pages, de koningin en de prins en de zusters zagen daar het vreemde meisje verschijnen, dat zoo'n indruk maakte op den prins en om twaalf uur bij het over haaste vertrek haar glazen muiltje verloor. En het slotbedrijf bracht, weer in de keuken, de gelukkige ontknooping voor den prins en Roze- knop, die zich tegenover de booze stiefmoeder en -zusters zeer ver gevensgezind toonden. Eenige aar dige liedjes waren ingelascht. Tilly van Vliet heeft heel lief en gevoelig de titelrol gespeeld, terwijl Rie Beijer en Atie Crok uitstekend wa ren als de stiefzusters. Miës Elout typeerde zeer juist de booze stief moeder en de koningin. Teddy Gcieth was de prins en deed zijn naam Edelhart in alle opzichten eer aan en André van Dijk had veel suc ces als de hofmaarschalk. Als de twee straatjongens, de twee kabou ters en de twee pages zag men met genoegen Dini Heynis en Cor Witt- sche. Als geheel uitstekend kinder- tooneel. G. C. van Gulik. URSEM. Gemeenterekening. - De bur gemeester heeft de gemeentereke ning voorloopig vastgesteld. De ontvangsten van den gewonen cienst bedragen 59.040.12 en de uitgaven 59.580.48; nadeelig sal do 810.36. De ontvangsten van den kapitaaldienst bedragen 45.023.41, de uitgaven 69.557.52, nadeelig siot 24.534.11. Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Tot en met 25 Oct. hoek Geest Kanisstraat, tentoonstelling schil- dersvereen. „Doorwerken". Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Taboe (rom.-sens.) 14 jaar Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Moeder (rom.-dram.) 18 jaar Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdn. Het geheim van luitenant Runeberg (sens.) 14 jaar. •Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 't Was 1 April (hum. Holl. film). Alle leeftijden. HOORN. Verdronken. - De 49-jarige J. de G., melkrijder bij de Horna alhier, is in de duisternis in het water van de Vollerswaal terecht gekomen en ver dronken. SCHERMERHORN. Feestmiddag. Daar de gebrui kelijke autotocht met de ouden van dagen reeds gedurende twee jaar niet gehouden kon worden, heeft het bestuur van de afd. van den Bond voor Staatspensionneering be sloten de 65-jarigen en ouderen van deze gemeente op Donderdag 6 Nov. a.s. een feestmiddag te bezorgen. Het duo Wi-Jo te Stompetoren zal dien middag in café Schreuder hu moristische voordrachten ten beste geven, terwijl, voor zooveel de om standigheden zulks toelaten, de aan wezigen zullen worder onthaald. Nieuwe burgemeester dringt op samen werking aan. Gistermiddag heeft te Egmond aan Zee en te Egmond-Binnen de installatie plaats gehad van den heer G. J. H. Fijn, die 16 September door den Rijkscom missaris, dr. Seyss Inquart, tot burgemeester van Egmond aan Zee en Egmond-Binnen was be noemd. De installatie te Egmond aan Zee had om twee uur in de raadszaal aldaar, die te Egmond-Binnen om vier uur in het raadhuis te Egmond aan den Hoef plaats. Zooals men weet, is het raadhuis te Egmond aan Zee nog altijd in een voormalig woonhuis gevestigd. De raadszaal, een groote woonkamer met een aangrenzende serre, had zich spoedig met een 70-tal belang stellenden, bestaande uit familiele den, eenige leden van de W.A. uit Alkmaar en omgeving en leden van de N.S.B. uit Bergen en omgeving, gevuld. Vele belangstellenden kon den geen plaats bekomen en volg den in de gang deze plechtigheid. De voltallige gemeenteraad, die in het verleden luister bijzette aan dergelijke plechtigheden, moest thans worden gemist, aangezien de raden zijn opgeheven. Om kwart over 2 werden de nieu we burgemeester, diens echtgenoote, dochter en moeder door den loco burgemeester, den heer C. Broek, binnengeleid, die onmiddellijk den secretaris, mr. Spit, voorlezing ver zocht van het schrijven van het Provinciaal bestuur, gedateerd 8 October, waarin mededeeling van de benoeming werd gedaan. Nadat mr. Spit aan dit verzoek had voldaan, richtte de loco-burge meester het woord tot den heer Fijn, waarbij hij wees op de bizon- dere omstandigheden, zoowel van internationalen als van plaatselijken aard. Uw ambtsaanvaarding, zoo zeide hij, heeft plaats in een tijd, waarin zich een revolutie over de geheele wereld voltrekt. Ook de gemeente Egmond aan Zee is daardoor niet onberoerd gebleven en heeft er den terugslag van ondervonden. Dat u, zoo vervolgde hij, onder deze bizon- dere omstandigheden toch gemeend hebt, het ambt van burgemeester van Egmond aan Zee te kunnen en moeten aanvaarden, bewijst, dat u durf hebt, dat u tegen moeilijkhe den, die u zich levendig voor oogen gesteld zult hebben, niet opziet. Dat is iets, wat voor u pleit. In den korten tijd, dien u in ons midden, vóór uw ambtsaanvaarding hebt doorgebracht, is het mij geble ken, dat het u ernst is met de be hartiging der belangen van deze ge meente, die u met groote activiteit wilt verdedigen. Het is mij voorts gebleken, dat u sociale gevoelens voorstaat, die ook wij kunnen onderschrijven. De ver dediging der belangen van de min der bedeelden in deze maatschappij staat bij u op den voorgrond. Ik heb het vertrouwen, dat het u daarmee volkomen en inderdaad ernst is en dat u, zoolang u het ambt van burgemeester van Egmond aan Zee uitoefent, voor de inwoners en voor de gemeente, waar het u moge lijk i's, krachtdadig zult opkomen. Alvorens, het burgemeesterschap over te dragen, wenschte spr. eerst een openlijk woord van dank uit te spreken tegenover den secretaris, mr. Spit, die hem gedurende vijf maanden van zijn loco-burgemees- terschap, onder dikwijls moeilijke omstandigheden, zoo uitnemend heeft bijgestaan met het besturen dezer gemeente. Spr. vertrouwde er op, dat mr. Spit, die het vertrou wen der inwoners bezit, ook onder den nieuwen burgemeester, belang rijke diensten aan de gemeente zal blijven bewijzen. Spr. verklaarde zich voorts nog bereid, in het belang der gemeente, ook in de toekomst zijn medewer king te zullen verleenen. Wij gaan een winter tegemoet, zoo vervolgde spr., waarin het voor ve len zelfs moeilijk zal zijn, de eerste nooddruft te bevredigen. Honger en kou zullen wij buiten de deur moe ten houden. Ik ben er van overtuigd, dat u in de gegeven omstandighe den zult doen, wat mogelijk is, om deze nooddruft allereerst te bevre digen. Hierop hing spr. den heer Fijn den ambtsketen om en verklaarde hem tot burgemeester geïnstalleerd. Rede van den nieuwen burgemeester. Na op de verantwoordelijkheid tegenover de bezettende macht en het* volk te hebben gewezen, wees deze op de groote verandering van de bestuurstaak van den burgemees ter, die thans uitgaat van het lei dersbeginsel. Zonder doordrongen te zijn van den geest, die onze toe komstige maatschappij en samenle ving moet dragen, aldus spr., komt mij de goede vervulling van het ambt niet wel mogelijk voor. Spr. verzekerde, dat hij zich zijn verant woordelijkheid ten volle bewust is en dat hij zijn beste krachten zal geven om in oprechte loyaliteit aan het gezag en de bezettende macht, zijn ambt te vervullen. Hoe de toekomst van ons volk van de Nederlandsche Staat zal zijn, is thans moeilijk te zeggen, doch zeker is, dat indien de strijd, gevoerd in het Oosten van ons werelddeel an ders zou zijn verloopen, ook de cul tuur van West-Europa, dus ook van ons vaderland, ten ondergang ge doemd zou zijn. Met voldoening constateerde spr., dat in de gemeente het besef, dat alleen samenwerking voor de ge meente tot een goed resultaat voor de toekomst kan voeren, is doorge drongen. Spr. verzekerde, dat allen, die oprecht deze samenwerking wil len, in hem niet teleurgesteld zul len worden. Wat geweest is, keert nimmer weer. Tot hen, die uit zoo verschei dene richtingen op hunne wijze heb ben gestreden voor 'n nieuwe en be tere gemeenschap, zeide spr.: „keert u thans niet af, nu deze nieuwe ge meenschap, waarnaar ook gij ge streefd hebt, op andere wijze, dan door u gedacht, wordt gevormd, doch steekt de handen uit en ga me de aan den arbeid voor den eind strijd". Met nadruk waarschuwde spr. te gen daadwerkelijk of lijdelijk ver- Zet, ontduiking of sabotage, er op wijzende, dat door onbezonnen da den, anderen in verdenking kunnen worden gebracht. Een woord tot de ambtenaren. Zich tot de ambtenaren richtende, wees spr. erop, dat zij niet alleen in den diensttijd, doch ook daarbui ten, het algemeen belang hebben te dienen. Het publiek, de burgerij, is er niet voor den ambtenaar, doch de ambtenaar werkt in dienst van de burgerij. Van de politie, aldus spr., wordt voor de handhaving der wetten, or de en rust, veel tact gevorderd. Tot de opvoeders der jeugd zeide spr.: „Hoe .gij ook staat tegenover systemen o'f personen, spaart het kind. Zorgt, dat op de scholen geen maatschappelijke geschillen bemerk baar zijn en allen één zijn in orde en tucht". Na verzekerd te hebben, dat hij zijn burgemeeterstaak dankbaar had aanvaard, betoogde spr. meer uitvoe rig, waarom er aan het isolément van de Egmonden een einde moet komen, als zijn overtuiging uitspre kende, dat deze streek een groote toekomst tegemoet gaat. De naam Egmond is een der oudste in de historie. De naam Egmond aan Zee roept voorts de daden op van hen, die de zee bevoeren, veelal als vis- schers, in dienst der volkshuishou ding. Ook is de naam Egmond aan Zee verbonden aan den strijd met de zee en grootsche daden van mensch- lievendheid. Ondanks den momen- teelen tegenslag is het hart der Eg- monders onveranderd gebleven en spr. hoopt dan ook, dat zij spoedig weer hun plaats in onze volkshuis houding mogen innemen. Na een woord van dank aan wet houder Broek, eindigde spr. met de verklaring, dat hij allen, die het al gemeen belang willen dienen, in vol vertrouwen de hand reikt, overtuigd als hij was, dat aller samenwerking in het algemeen belang, de gemeen te en de burgerij kan voeren naar een gelukkige toekomst. (Applaus.) Hierna werd de bijeenkomst door den heer Fijn gesloten, waarna men zich in Hotel Trompenberg in een druk bezochte receptie vereenigde. De plechtigheid te Egmond aan den Hoef. Te Egmond aan den Hoef, waar de installatie door den loco-burge meester, den heer N. de Waard, ge schiedde, hield de nieuwe burge meester een gelijkluidende rede, waarbij hij verzekerde, dat de be langen van de tuinders, de kracht van ons volk, niet op den achter grond zullen worden gedrongen. Als belangstellenden waren hier o.m. aanwezig de burgemeesters van Alkmaar, Bergen, Castricum, Heiloo, Schoorl en Koedijk, benevens de dijkgraaf van het Hoogheemraad schap „Hollands Noorderkwartier", de inspecteur, van de marechaussee en het hoofd van de Prov. terreinen te Bakkum. Namens de collega's ambtgenooten werd burgemeester Fijn toegespro ken door den heer Bos, burgemeester van Heiloo, die zijn medewerking toezegde, waarvoor de heer Fijn dank bracht. Paarden DRAVERIJEN OP IfcUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draverijen wa ren als volgt: I. Wiltsanghprijs: 1. Colombine S (eig. J. van Twisk te Beemster), km-tijd 1.35.1. Tot.: winnend f 17.70, plaats 3.10; 2. Borlena Scott (eig. C J. Olsthoorn te Stompwijk), pl. 2.30; 3. Emma Signal (eig. N. Doe- ven te Leiden), pl. 1.90. II. Walhallaprijs: 1. Mesnil Cher (eig. G. J. v. d. Elshout Pzn. te 's- Gravenhage), km-tijd 1.28.8. Win nend 3.20, pl. 1.80; 2. General Locke (eig. J. K. Poll te Hilver sum), pl. f 3.40. III. Houtrustprijs: 1. Guignols Pri de (eig. D. Siem Jr. te 's-Gravenha- ge), totaaltijd' 2.56.4 met 3 lengten. Winnend 2.10, pl. 1.30; 2. Serdab (eig. J. H. W. Pasman te Wassenaar), plaats 1.50. IV. Woestduinprijs: 1. Barones Spencer (eig. mevr. de wed. J. Oos- ting te Wolvega), km-tijd 1.27.5. Winnend 5.70, pl. 1.60; 2. Amazo ne G. (eig. G. Poppen te Hippolytus- hoe)f. Plaats 1.40; 3. Allouez (eig. J. de Vlieger te Nieuw-Vennep). Plaats 1.30. V. Kolonel Metelerkamp-memo- riaal: 1. Le Beguin (eig. H. G. Dek kers te 's-Gravenhgge), totaaltijd 1.46.6 met vele lengten. Winnend 2.20, plaats 1.30; 2. Gatinaise (eig. G. van Yperen te Wassenaar). Plaats 1.40. VI. Welschapprijs: 1. Avro (eig. H. Appel te Spanbroek), km-tijd 1.32.6. Winnend f 3.90, plaats 1.20; 2. Co lombine S. (eig. J. van Twisk te Beemster). Plaats f 1.40; 3. David Volo (eig. J. de Vlieger te Nieuw- Vennep). Plaats 1.20; 4. David O ZWAARDER STRAF IN HOOGER BEROEP. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof te Amsterdam den los- arbeider P. L. uit Alkmaar, die op een dansavond in het hotel van v. d. M. lokaalvredebreuk had gepleegd en wederspannig was geweest tegen een agent van politie, tot een ge vangenisstraf van twee maanden. De politierechter te Alkmaar had hem op 26 Mei van dit jaar één maand gevangenisstraf opgelegd, van welk vonnis P. L. in beroep ging, omdat hij de straf te zwaar vond. Rost van Tonningen voor de radio. - Hedenavond 23 Oct. zal de secr.-gen. van het dept. van finan ciën en president van de Neder landsche bank, mr. Rost van Ton ningen, in de uitzending „De spiegel van den dag" van 19.20 tot 19.30 uur over den zender Hilversum I in eeen vraaggesprek een uiteenzetting geven over de aangekondigde nieu we staatsleening. Contactcommissie N.V.V. - De Persdienst van het N.V.V. deelt mede, dat het N.V.V.' er toe is over gegaan provinciale contaotctemmis- sies voor de werkverruiming in te stellen. Arbeiders in de werkver ruiming, die klachten van welken aard ook hebben, kunnen zich via de in de kampen aanwezige ver trouwensmannen van het N.V.V. tot deze contactcommissies wenden. Voor Noordholland is het adres S. M. Schaasberg, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. (eig. C. A. Olsthoorn te Stompwijk). Plaats 1.20. VII. Birkhovenprijs: 1. Petite Ar tiste (eig. P. van Weelden te Bilt- hoven), totaaltijd 2.24.8. Winnend 2.70, plaats 2.20; 2. Etna II (eig. stal Prospero te 's-Gravenhage). Plaats 2. STRENGE MAATREGELEN TEGEN ANTI-DUITSCHE TERREUR IN FRANKRIJK. Duitsch Feldkommandant vermoord. Parijs, 22 Oct. (DNB). Van be voegde zijde wordt medegedeeld: Zondag is te Nantes de Duitsche Feldkommandant door onbekende déders vermoord. Als zoenoffer voor dezen moord en als afschrikwek kend voorbeeld ter voorkoming van herhaling van dergelijke misdaden heeft de militaire bevelhebber in Frankrijk in de eerste plaats bevo len, dat vijftig gijzelaars door den kogel ter dood moeten worden ge bracht. Indien de daders niet vóór den 24sten October gepakt zijn, wor den met het oog op den ernst van de daad opnieuw vijftig gijzelaars doodgeschoten. De Fra'nsche autori teiten steunen het onderzoek met alle kracht. Het is te hopen, dat het. gelukt de daders en de aanstichters tijdig te ontdekken en dat de reeds genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te houden van aanstichting tot derge lijke laffe misdaden. Maarschalk Pétain en admiraal Darlan hebben vanmiddag per radio een oproep gericht tot de bevolking van het bezette gebied, waarin zij, met het oog op de aanslagen op Duitsche officieren aansporen tot loyaliteit jegens de bezettingsauto riteiten en tevens tot hulp bij het opsporen en de arrestatie van de da ders en de aanstichters. De moord op den Feldkomman dant te Nantes wordt door de ge heele pers scherp veroordeeld. De bladen wijzen in hun commentaren op de eigenlijke aanstichters van de ze misdaad, die zich te Londen en Moskou bevinden. Door dergelijke aanslagen, zoo zeggen de bladen, wordt de een jaar geleden in Mon- toire begonen Duitsch-Fransche toe nadering in gevaar gebracht. De Matin schrijft, dat in buiten- landschen dienst staande bandieten de Duitsch-Fransche betrekkingen willen verstoren. De uit deze daden van terreur voortvloeiende maatre gelen van vergelding zullen de ge heele bevolking treffen. Daarom is het van belang, dat Franschen en Duitschers samenwerken om de moordenaars te vinden en vooral de aanstichters te ontdekken. De Petit Parisien schrijft, dat de aanslag in Nantes nog laffer en ge- meener is dan de tot nu toe voor- gekomene. De bevolking van Nantes heeft dikwijls ervaren, dat de ver moorde Feldkommandant alles heeft gedaan om in tijden van beper kingen onvermijdelijke hardheden te verzachten. Het feit, dat te Parijs de daden van terreur als gevolg van strenge maatregelen zijn opge houden, moet tot leering strekken. De Aujourdhui verklaart, dat het geheele land verontwaardigd is door den moord te Nantes. De Oeuvre zegt, dat de misdadi gers ontdekt moeten worden en dat de Fransche bevolking wenscht, dat de rust te Nantes terugkeert. en levert nog tegen normale prijzen. De vraag naar Maggi's Producten is echter zó groot, dat daaraan niet steeds ten volle kan worden voldaan. Maggi's Soepen per tablet 8 cl Maggi's Jus per tablet6 Maggi's HuishoudblokjeP/2 Maggi's Aroma, nagevuld in Uw ledig Maggi-flesje: No. 0 14 No. 127 Prijzen en kwaliteit van onze pro. ducten bewijzen U, hoe degelijke opvattingen en een 50-jarige erva ring het Maggi-devies bevestigen: ALLES VOOR HET VADERLAND. Dat is niet alleen de lijfspreuk van de W. A. der nationaal socialis tische beweging dat is niet alleen het parool voor de Nederlandsche nationaal socialisten die aan het Oostfront strijden voor een vrij zelf standig Nederland, dat pehoort ook de lijfspreuk te zijn van iederen Ne derlander die beweert een goed va derlander te zijn. De tijd van praten is voorbij, met debatten en twistgesprekken, met fluisteren en lasteren worden ons volk en ons vaderland niet gediend. Deze tijd vraagt daden, verricht door vastberaden mannen, die een open oog hebben voor de werke lijkheid, die begrijpen dat daar *in het Oosten ook ons land wordt vrij gevochten, dat daar ook over onze toekomst beslist wordt. Alles voor het vaderland. Voor een gelukkige toekomst van ons vaderland zie hier waarom die duizenden Nederlandsche vrijwilli gers de wapenen opnamen en samen met de Duitsche weermacht en de legers en de legioenen van andere landen strijden, totdat de overwin ning behaald zal zijn. Nederlandsche nationaal socialisten 'geven het voor beeld aan alle goedwillende Neder landers die niet alleen zeggen dat zij echte vaderlanders zijn, maar die ook de daad bij het woord voegen. Nederlanders volgt dat voorbeeld, meldt U aan bij het vrijwilligers le gioen „Nederland", Koninginne gracht 22, te Den Haag. INLEVERING VAN OPPLAKVELLEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, brengt nogmaals onder de aandacht vani belanghebbenden, dat in te leveren opplakvellen aan onderstaande e.schen moeten voldoen: a. de bonnen moeten recht in de vakjes zijn geplakt, dus in géén geval schuin; ook niet onderste boven; b. de restantbonnen moeten in de eerste verticale kolom geplakt zijn, dus niet willekeurig tus- schen de nog geldige bonnen of de bonnen, waarvan de geldig heidsduur zoo juist is ver streken; N c. de bonnen moeten gesorteerd opgeplakt zijn. Opplakvellen, welke niet aan deze eischen voldoen, zullen in verband met de dienaangaande ont vangen voorschriften, voortaan worden geweigerd. Alkmaar, 23 Oct. 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANS N.V, Bijkantoor Alkmaar. - van Donderdag 23 October STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 .100 4 Nederland 1940 II 99">/16 3—3V, Nederl. 1938 927/ie 3 Ned.-Indië 1939 92i/s BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank .128 Handel Mij. Cert. v. 2.50168 Koloniale Bank 211 Ned. Ind. Handelsbank 147 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 144 Calvè Delft Cert. .115»/« Nederl. Ford 329 Lever Bros158»/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 270 CULTUUR MAATSCH. H. V. A480 Java Cultuur 290 Ned. Ind, Suiker Unit 262 Verg. Vorstenlanden 1341/, PETROLEUM. Kon. Petr310 RUBBERS. Amsterd. Rubber 305 Dell Bat. Rubber .255 Hessa Rubber |67 Oostkust Serbadjadi1501/, SCHEEPVAARTEN. /s Holland-Amerika lijn 147'/4 Java-China-Japan lijn 168i/s Kon Ned. Stoomboot 196 Scheepvaart Unie 204»/« TABAKKEN. Deii Batavia ,262 Oude Deii304 Senembah257 1941 plm 2u 99 V, 923/, 921/, 128 169 211 143 143»/, 116 320 1591/, 271 484 290 263 134'/, 312|-3 309 254 167 178 156 148 169 194 206 270 3091/4 259 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. door J. REGIS. 23 De beide heeren staken weer met zekere omslachtigheid hun sigaret ten aan. „Dus u zei „Dat Walter Cray zich in Stock holm bevindt!". Opnieuw ontstond een pauze. Het was, of geen van beiden het eerst wilde spreken. „De oude philanthroop Cray mompelde de journalist tenslotte, ,,in Stockholmnu, terwijl Ni cholas en Sebastian Koprilis gedood zijn waarom? Waartoe?" Hij steunde zijn hoofd in de han den. De onverwachte mededeelingen van Rambouillet hadden hem on rustig gemaakt, zonder dat hij zich over de oorzaakt ervan rekenschap had kunnengeven. Maar hij voelde, dat het probleem groeide en een on- gehoorden omvang begon aan te nemen. „Cray was de vriend van Four- nier", hoorde hij den Franschman zeggen. „Vriend?" herhaalde de journa list mechanisch. „Vriend?" Hij hief zijn hoofd op. „Is dat volkomen zeker?" wierp hij tegen. Rambouillet antwoordde niet. Hij keek naar zijn sigaret. Het scheen den journalist toe, alsof hij op iets wachtte, op een vervolg. Maurica Wallion zei langzaam: „U had een duel met den Grooten Onbekende in Parijs, monsieur Rambouillet. Het gelukte u nooit, hem te naderen maar u stootte in de plaats daarvan op Walter Cray. Nu dan, nu hebben we den Grooten Onbekende hier in Stockholm aan het werk gezien, en nu stooten we we® pp Walter Cray! Weet u wat, monsieur Rambouillet De Franschman keSk met een eigenaardige uitdrukking op. „Ja?" zei hij hoffelijk en rustig. „Weet u wat, monsieur Rambouil let? Het schijntme toe, dat de Groote Onbekende en Walter Cray wel een en dezelfde persoon kon den zijn!" De Franschman glimlachte. „Een heel interessante veronder stelling", zei hij. „Ik wachtte daar al op". „U hebt dus zelf „Ja, monsieur, ik heb zelf dezelf de veronderstelling gemaakt. Daar door wordt het probleem vereen voudigd, nietwaar? Het is een aan gename. kerte verbindingsweg in den gedachtengang. Maar het is ge vaarlijk met zulke wegen in de lo gica, monsieur. Uw onze theorie is van den grond af fout!" De journalistwierp zijn sigaretten eindje weg. „Waarom?" vroeg hij teleurge steld. „Omdat ik de zaak onderzocht heb en het weet. We moeten eraan denken, dat onze Groote Onbeken de ongeveer vijf jaar geleden volop aan het werk was In Turkije, waar hij een eenigszins mysterieusen, maar toch heel duidelijken invloed had. Een paar jaar geleden is hij, het spoor van Clarendon volgend, in Parijs aan het werk geweest. De philanthroop Walter Cray daaren tegen heeft tot op den huidigen dag een onaantastbaren volkomen on- schuldigen levensweg. In één woord: sedert meer dan twintig jaar heeft Walter Cray geen voet buiten Pa rijs geleefd als een onberispelijke, welbekende burger, die zijn gan- schen tijd aan zijn kapitaal, zijn aandeelen en zijn weldadigheid wijdde. Ja, monsieur, ik heb zeer nauwkeurig het leven van Cray de laatste zes jaren onderzocht en met mathematische zekerheid de abso lute onaantastbaarheid van al zijn doen en laten vastgesteld! Bedenkt u, dat ik dezelfde verdenking heb gehad als u en dat ik de papieren van Cray gezien heb, zijn heele mi lieu heb doorzocht, ja, ik kan wel zeggen, ieder kleinste détail van zijn leven binnenste buiten heb ge keerd!" „Hoe oud is Cray?" „Bijna zestig jaar". ,,En hoe oud onze vijüxl zijn kan", zei Wallion peinzend, „dat is even onbekend als zijn werkelijke naam, zijn afkomst en alles, wat hem be treft.. Maar u bent ervan overtuigd, dat hij tot een jaar of zes geleden in Turkije was? Ja, dat moet wel zoo zijn. Zoowel Clarendon als Nicho las Koprilis hadden angst voor hem en die angst was afkomstig uit dien tijd; de laatste noemde zelfs een naam Issul „Dat is niet genoeg, monsieur. Niet alleen, dat hij daar was, ik leg er den nadruk op: hij had er een ze keren invloed, hij nam een positie in met een zekere macht, want hij kon den ouden Koprilis laten ver dwijnen, hij kon door zijn intriges Clarendons bank ten val brengen en hij kon een geheimzinnigen dwang op Clarendon zelf uitoefenen en hem ertoe brengen, dwaasheden te be gaan! Nee, Issul alias Thomas is met Walter Cray niet identiek en misschien hebben die twee niet het minste met elkaar te maken!" Wallion vroeg haastig: „Wat heeft Walter Cray dan in Stockholm te doen?" „Nu komt u met een vraag, dia niet zoo gemakkelijk is te beant woorden. Maar ik geloof, dat ik hiervoor ook een verklaring kan ge ven. Ik zal u nog een korte episode uit Parijs vertellen. Het was op den dag na den dood van Fournier1 Clarendon. Ik en de eenige vriend van Fournier, dus Cray, liepen sa men de papieren van den overlede ne door. U weet al, dat men in zijn nalatenschap niet het geringste aanknoopingspunt, noch voor de plaats, waar de millioenen verbor gen waren, noch voor de identiteit van den Grooten Onbekende vond. Intusschen, als ik daar zoo aan de groote Amerikaansche schrijftafel zit, terwijl de oude philanthroop naast me staat, kijk ik toevallig op en zie, dat Cray een weinig bleek is ge worden. Hij kijkt naar een groot geel couvert, dat hij in de hand heeft. Het is verzegeld, tamelijk dik en heelemaal bovenaan staan twee woorden in het handschrift van FournierClarendon. Ik vraag hem: wat is ermee, bent u niet lekker? En hij antwoordt me: hoort u dan niets, er is iemand in de slaapkamer van Fournier, ik hoorde duidelijk sluipende voetstappen. Nu, ik ga na tuurlijk kijken, maar er is niemand, absoluut niemand, geen kat zelfs. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2