DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenst© verdedigingsstelling van Moskou doorbroken. De strijd in het Oosten. Ziekenfondsbesluit treedt op I Nov. in werking. Oprichting van den landstand". „Nederlandschen Deelneming van Joden aan vereenigingen verboden. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. UITREIKING~NÏIÜWE BOTER EN VETKAARTEN. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 251 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1,25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 24 October 1941 Dttii&chiand strijdt voor Europa Birkenhead gebombardeerd. Duitsch legerbericbt. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 23 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt' bekend: Ondanks moeilijke weersom standigheden werd de buitenste verdedigingsstelling der bolsje wistische hoofdstad in de laatste dagen van het Z.W. en W. uit over een breed front doorgebro ken. Onze vooruitgeschoven aan- valsadeelingen zijn hier en daar tot op zestig kilometer van Moskou genaderd. Ook in den afgeloopen nacht werd Moskou met brisant- en brandbommen bestookt. Duikbooten brachten 4 vijan delijke schepen met tezamen 32.0'0,0 brt. tot zinken. Hierbij werd het troepentransportschip Aurania van 14.000 brt. op den Atlantischen Oceaan aan een krachtig beschermd en snel va rend militair convooi ontrukt. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag een vrachtschip van 1506 brt. tot zinken en bescha digden door bommen een grooten koopvaarder. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren bij goed uit zicht op de aarde gericht op de ravitailleeringshaven Birkenhead. In belangrijke militaire instal laties ontstonden hevige ontplof fingen en branden. Andere ge vechtsvliegtuigen plaatsten vol treffers van bommen op het havgebied van Great-Yarmouth. De vijand liet vannacht bri sant- en brandbommen vallen op verschillende plaatsen van West- Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Er werd slechts onbeteekenende schade aangericht. Luchtdoelartillerie schoot drie Britsche bommen werpers omlaag. In den tijd van 15 tot 21 Octo ber 1941 verloor de Britsche luchtmacht 59 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië acht eigen vliegtuigen verloren. Vergeefsche tegenaanvallen der Sovjets. Berlijn, 23 Oct. (D.N.B.) Op 22 October hebben de te Leningrad in gesloten strijdkrachten der Sovjets opnieuw vergeefsche pogingen on dernomen, om den ijzeren ring te verbreken. Alle bolsjewistische aan vallen, die na krachtige voorberei ding door de artillerie werden uit gevoerd, mislukten ond'er zware verliezen voor de bolsjewieken. Voor zoover de uitvalspogingen der Sovjets niet reeds door de Duitsche zware artillerie werden verijdeld, lièpen zij spaak op het geconcen treerde Duitsche machinegeweer- en lichte artillerievuur. Zware artil lerie van het Duitsche leger nam op 22 October opnieuw belangrijke militaire doelen en .ravitailleerings- bedrijven in Leningrad onder krach tig vuur. Met bijzonder succes be stookten de Duitsche kanonnen het bolsjewistische scheepvaartverkeer tusschen Leningrad en Kroonstad. De actie van de Duitsche luchtmacht. Bei-lijn, 23 Oct. (D.N.B.) Ver sterkte formaties Duitsche gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers hebben op 22 October bolsjewis tische veldstellingen in het Z. deel van het O. front aangevallen. Zware bomtreffers vernielden de bolsjewis tische versterkingen. In talrijke acties aan het geheele O. front ver braken de formaties van,, de Duit sche luchtmacht op vele plaatsen de hoofdspoorlijnen. Met groote kracht richtten de aanvallen van de duikbommenwerpers zich op bolsje wistische marschcolonnes en voer tuigen. Bij al deze aanvallen kwa men de bomimen terecht op troe- penmassa's, welke zich niet meer in veiligheid konden stellen. 250 voertuigen, 4 pantserwagens, 12 stukken geschut en 14 locomotieven werden vernield. Een munitie- en benzineopslagplaats vlogen in de lucht. Op verscheidene plaatsen vie len de Duitsche gevechtsvliegtuigen met groot succes rijdende treinen aan. De strijd om Leningrad. Berlijn, 23 Oct. (D.N.B.) Op 22 October trachtten de bolsjewisten, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, voor Leningrad met ster ke pantserstrijdkrachten door te breken. Duitsche pantserwagens stietten echter op verrassende wijze op de aanrollende bolsjewistische pantserwagens en stelden na een kort vuurgevecht verscheidene bolsjewistische pantserwagens bui ten gevecht. Intusseben hadden de Duitsche pantserwagens de overige bolsjewistische pantserwagens tot op een klein terrein opeengedron gen^ dat door infanteristen en pioniers tot in verren omtrek was ondermijnd, zoodat 15 bolsjewisti sche pantserwagens zich in een val bevonden. Op dit gebied was het vuur van de Duitsche artillerie ge concentreerd. Nadat verscheidene gepantserde kolossen door de Duit sche granaten zwaar waren getrof fen, probeerden de laatsten zich door een krachtigen aanval naar den grooten verkeersweg aan de vernietiging te onttrekken. Doch ook deze manoeuvre was tevergeefs. Geen enkele keerde naar Leningrad terug. De toestand in Moskou. Tokio, 23 Oct. (D.N.B.) De eva cuatie van Moskou door de huiten landsche diplomaten heeft in Mos kou groote ongerustheid onder de bevolking gewekt, zoo meldt de Moskousche vertegenwoordiger van de Tokio Asahi Sjimboen. Het ver keer raakt in groote wanorde en met het oog op het groote gevaar hebben talrijke kooplieden hun zaken gesloten, zoodat de autori teiten gedwongen waren zeer stren ge verordeningen uit te vaardigen, volgens welke alle winkels, restau- Vliegveld op Malta ge bombardeerd. Italiaansch legerbericht. Rome, 23 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 508 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Jagers van de Italiaansche lucht macht hebben gistermiddag op het vliegveld van Micabba (Malta) op den beganen grond staande vlieg tuigen doeltreffend met machine- geweervuur bestookt. In aansluiting daarop vielen onze jagers een vij andelijke formatie aan. In den strijd die hierbij ontstond werden zes vliegtuigen van het type Hurri cane brandend neergeschoten. Ook een zevende vliegtuig, dat zware treffers kreeg, kan als verloren beschouwd worden. Al onze vlieg tuigen keerden behouden terug. Slechts een enkel toestel werd be schadigd. Des nachts werd het vliegveld van Micabba opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Noord-Afrika: Bij locale acties aan het front van Tobroek werden eenige gevangenen gemaakt. Duit sche vliegtuigen bombardeerden doelen van Tobroek, waarbij ex plosies 'veroorzaakt werden tijdens den in het weermachtbericht van 21 October vermelden luchtaanval cp Tripolis werd een Britsch vlieg tuig neergeschoten. Oost-Afrika: Gevechten, die voor onze troepen gunstig verliepen en den tegenstander verliezen be zorgden. JAPAN EN HET LOT VAN MOSKOU Tokio, 23 Oct. De Tsjoegai Sjogio, het prominente Handelsblad, schrijft dat het neutraliteitspact tusschen de Sovjet-Unie en Japan de nood zakelijkheid heeft weggenomen voor de Sovjet-Unie om groote aantallen troepen in het Verre Oosten te sta tioneeren. Het voegt hieraan toe: „Het voortschrijden der vijandelijk heden tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie maakt het zelfs nog duidelijker, dat troepen uit het Ver re Oosten noodig zijn in het Euro- peesche deel der Sovjet-Unie". Wan neer de Sovjet-Unie haar strijd krachten in het Verre Oosten ver groot in plaats van ze te verminde ren, zal Japan wel moeten vragen naar de bedoelingen van de Sovjet- Unie. De Tsjoegai Sjogio Sjimboen spreekt de waarschuwing uit, dat „de toestand nauwkeurige waarne ming eischt, vooral met het oog op de mogelijkheid, dat het Sovjet-le ger in het Verre Oosten een basis zou worden voor een toekomstige strategie der Sovjet-strijdkrachten ingeval de hoofdmacht van het Sov jet-leger door de Duitschers vernield mocht worden". Het blad verklaart, dat wanneer de EngelschAmeri- kaansche hulp ondoeltreffend wordt voor het Europeesche deel van de Sovjet-Unie, de kansen, dat de Engelsch-Amerikaansche hulp ge richt zal worden op versterking van de strijdkrachten der Sovjets in het Oosten, ten zeerste zullen worden vergroot. rants, zaken, ziekenhuizen, etc. hun bedrijf open moeten houden. De Prawda vpn 19 October meldt, dat een zakeniman, die na het hekend worden van het naderen der Duit schers den employés veroorloofde zich van voorraden levensmiddelen te voorzien en de stad te verlaten, doodgeschoten is. Sedert het vertrek der diplomaten tracht de bevolking steeds méér uit de stad weg trek ken, zoo schrijft de Japansche cor respondent. Degenen echter, die blijven, moeten in de rij staan voor de levensmiddelenwinkels om hun inkoopen te doen. ZWARE DUITSCHE ARTILLERIE IN DEN STRIJD. Weer is een schot gelost. Granaat na granaat wordt op de bolsjewistische stellingen, afgeschoten. (Orbis-Holland) Op de persconferentie in Den Haag heeft de heer A. Vermeulen de leider van de soc.-econ. af- dceling van het N.V.V., gistermid dag een toelichting gegeven op het Ziekenfondsbesluit en op het twee de Uitvoeringsbesluit, dat gisteren in het Verordeningsblad is opge nomen. Artikel 50 der Ziektewet is zoo danig gewijzigd, dat met ingang van 1 November iedere volgens de Ziektewet verzekerde ingeschreven moet zijn bij een ziekenfonds. Er komen twee soorten ziekenfondsen, n.l. toegelaten en erkende, respec tievelijk voor de verplichte en vrije verzekering. In het tweede Uitvoeringsbesluit wordt bepaald wie onder de verzekering vallen. Erkenning en toelating der zieken fondsen, zal slechts gegeven wor den aan ziekenfondsen, die op 1 Augustus 1941 bestonden. Na ge sproken te hebben over de verstrek kingen en de premiebetaling besloot de heer Vermeulen met te zeggen dat, ondanks de moeilijke omstan digheden, de sociale ontwikkeling in verhoogd tempo blijft plaats vinden. Elders in dit blad is een uitvoerig verslag van de uiteenzettingen van den heer Vermeulen opgenomen. E. J. ROSKAM boerenleider. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft bij de in het verordenin genblad van heden verschenen verordening no. 196/41 den „Ne- derlandschen landstand" in het leven geroepen. Aan het hoofd daarvan staat de boerenleider van den „Nederlandschen land stand". Bij de tegelijkertijd ver schijnende verordening no. 197/41 heeft de rijkscommissaris zich de benoeming van den boerenleider voorbehouden. Op grond van deze verordening heeft hij den heer E. J. Roskam in Lunteren tot boerenleider van den Nederland schen landstand benoemd. Tekst der verordening. 's-Gravenhage, 24 Oct. Verordening No. 196/41 luidt als volgt: Art. 1. (1) De Ned. Landstand is een openbaar lichaam in den zin van art. 152 der -grondwet en is gevestigd te 's-Gravenhage. (2) De Ned. Landstand heeft .ver ordenende bevoegdheid in den zin van art. 153 der grondwet. Art. 2. De Ned. Landstand heeft in verantwoordelijkheid tegenover het Nederlandsche volk tot taak: (1) De belangen van de lande lijke bevolking te behartigen en te waken over de eer van de standgenooten; (2) in het kader der door den Staat te geven richtlijnen de bedrijfseconomi sche aangelegenheden der lande lijke bevolking te regelen en daarover te waken; (3) aan de voedselvoorziening van het Ned. volk mede te werken. Art. 3. (1) Tot den Ned. Landstand behooren: 1) Alle personen, die door hun werkzaamheid of door het ter beschikking stellen van perceelen grond of water deelnemen aan het productief maken van den Neder landschen bodem met inbegrip der binnen- en kustwateren; 2) de fami lieleden der onder 1) genoemde per sonen, voor zoover dezen geheel of gedeeltelijk voor het onderhoud van genen zorgen. (2) Vereenigingen, lichamen, in stellingen en stichtingen kunnen, on afhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn en 1) voor zoover zij op het in art. 2, onder 1) omschreven gebied werk zaam zijn, door aanwijzing van den in art. 1 der verordening no. 41/1941, ten einde te komen tot een herorde ning op het gebied der niet-có-mmer- ciëele vereenigingen en stichtingen genoemden commissaris, 2) voor zoo ver zij op het in artikel 2, onder 2) omschreven gebied werkzaam zijn, door aanwijzing van den boeren leider in den Ned. Landstand worden opgelost of daarbij aangesloten dan wel worden ontbonden. Art. 4. (1) Aan het hoofd van den Ned. Landstand staat de boerenlei der. Hij vertegenwoordigt den Land stand zoo in als buiten rechte. (2) De boerenleider regelt de in wendige organisatie van den Ned. Landstand door het geven van een statuut. Art. 5. (1) Het Staatstoezicht op den Ned. Landstand berust bij den secr.-gen. van het dept. van land bouw en visscherij. (2) De secr.-gen. van het dept. van landbouw en visscherij vaardigt de ter uitvoering dezer verordening noo- dige voorschriften uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant afgekondigd. DE AMERIKAANSCHE LEVERANTIES AAN DE SOVJETS. Berlijn, 3 Oct. De ANP-correspon dent meldt: Uit New York wordt gemeld, dat de Amerikaansche leveranties aan de Sovjets voortaan hoofdzakelijk zullen geschieden vanuit Boston over den Atlantischen Oceaan, ver moedelijk naar Archangel. Slechts de olie-leveringen zouden over Wla- diwostok blijven gaan. Ook uit een ander oogpunt zou de nieuwe rege ling rationeel zijn: De industrieele producten komen veelal uit het O. der Ver. Staten, terwijl de petro leum uit de W. staten komt. Hierte genover kan echter worden aange voerd, dat Archangel verscheidene maanden van het jaar door het ijs ontoegankelijk is, terwijl Wladiwo- stok geen last heeft van ijs. In de Wilhelmstrasse meende men er reeds een uitvloeisel, in te moeten zien van het optreden van het nieu we Japansche kabinet Tojo. Dit heeft de besprekingen met Washing ton hervat, doch blijkbaar heel wat vastberadener dan tevoren. Amerika vreest waarschijnlijk een verdere ontstemming en mogelijk een onher roepelijk besluit van Tokio, in dien de verschepingen naar Wladi- wostok aanhouden. Ook kan de EEN REDE VAN LORD BEAVERBROOK. Berlijn, 23 Oct. (DNB) Lord Beaverbrook heeft vandaag in het Hoogerhuis gesproken over de voorziening van de Sovjet-Unie met oorlogsmateriaal en onder andere verklaard, dat in een trief van de Britsche inkoopcommissie in de Ver- eenigde Staten wordt gezegd, dat de Vereenigde Staten alle beloften willen nakomen. Bovendien is de Britsche productie zwaar belast, doch Beaverbrook hoopte het pro gramma voor de pantserproductie zoo te kunnen uitvoeren, dat Groot- Britannië niet geheel en al zonder komt. Beaverbrook riep het arbei dende volk op, de wapens ter ver dediging van het land op te nemen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. De geheele bevolking van Engeland zal aan den strijd deelnemen, zooals het Sovjet-volk aan de verdediging van zijn hoofdstad deelneemt. VERDUISTER GOED ZON 24 Oct. onder: 18.27 25 Oct. op: 8.22 MAAN 24 Oct. op: 12.51 onder: 21.46 27 October Eerste kwartier. INTERPRETATIE VERORDENING JOODSCH GRONDBEZIT. De Rijkscommissaris (commissa ris-generaal voor financiën en eco nomische zaken) heeft overeen komstige par. 20 al. 2 van de veror dening no. 154/1941 betreffende het Joodsche grondbezit het volgende algemeen bindende besluit genomen: In de practijk is bij de interpre tatie van de paragraphen 10 en 11 der verordening no. 154/1941 betref fende Joodsch grondbezit twijfel ontstaan, of rechtskundige handelin gen, die volgens den tekst van de genoemde paragraphen alleen ver richt kunnen worden met goedkeu ring van den rijkscommissaris (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken) zonder deze goedkeuring van rechtswege nietig zijn. De paragraphen 10 en 11 verbie den, dat de daarin genoemde rechts kundige handelingen verricht wor den zonder goedkeuring; dit verbod valt mede onder de strafbepalingen van de paragraphen 15 en volgende. Een rechtskundige handeling zonder goedkeuring is derhalve verboden en dus nietig. Dit blijkt ook uit art. 1356 al. 4 van het burgerlijk wet boek, volgens hetwelk voor de gel digheid van een rechtskundige han deling een veroorloofde rechts grondslag vereischt is. nieuwe Amerikaansche maatregel 'n verderen stap zijn op Roosevelt's weg in het naloopen van den oorlog, een wanhopige poging om inciden ten op den Atlantischen Oceaan uit te lokken, daar het voorzien van Europa's doodsvijand met oorlogs materiaal nimmer door Duitschland getolereerd ken worden. Alleen zuiver Joodsche vereenigingen toegestaan. 's-Gravenhage, 24 October. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het deelnemen van Joden aan vereeni gingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. Deze verordening luidt als volgt: 'Artikel 1. Aan een Jood is het verboden: 1) Een vereeniging van per sonen zonder economisch doel in den zin der verordening no. 145/1940, houdende bepalingen ter verkrijging van een over zicht (Erfassung) van vereeni gingen van personen en stich tingen zonder economisch doel, op te richten, aan de oprichting van een dergelijke vereeniging van personen deel te nemen of lid van een dergelijke vereeni ging te zijn of te worden, ten zij de vereeniging van perso nen uitsluitend Joden als leden heeft. 2) Een stichting zonder econo misch doel in den zin der verorde ning no. 145/1940 op t'e richten, aan de oprichting van een dergelijke stichting deel te nemen of uit het vermogen van een dergelijke stich ting direct of indirect voordeel te trekken, tenzij de stichting uitslui tend door Joden is opgericht of het vermogen van de stichting uitslui tend Joden ten goede komt; 3) Werkzaam te zijn voor een vereeniging van personen of stich ting, waarvan hij op grond van het bepaalde onder 1 geen lid mag zijn of uit welker vermogen hij op grond van het bepaalde onder 2 geen voordeel mag trekken. Artikel 2. (1) Een Jood, die in strijd han delt met het in artikel 1 bepaalde, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geld boete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Strafbare feiten, als bedoeld in het vorige lid, worden beschouwd als overtredingen. Artikel 3. Jood in den zin dezer verordening is hij die op grond van het bepaalde in artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Artikel 4. Deze verordening treedt op 1 November a.s. in werking. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE IJSLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Stockholm, 23 Oct.(D.N.B.) Als oorzaak van het aftreden der IJs- landsche regeering vermeldt de En- gelsche nieuwsdienst, dat de positie van het kabinet als gevolg van mee- ningsversc-hillen o-ver de te vo-lgen politiek in zake de stijging der kos ten van levensonderhoud onhoud baar was geworden. Het aantal slachtoffers in Na pels. (D.N.B.) - Volgens een offi- cieele opgave is het aantal slacht offers van den luchtaanval op Napels in den nacht van 21 op 22 October tot 15 gestegen. Het aantal gewonden bedraagt thans 29. 's Gravenhage, 24 October. Voor het tjjdvak van Zondag 26 October tot Zaterdag 1 No vember zijn voor de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de bonnen 41 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen, en voor aardappe lenbon 41a. Voor de houders van vetkaarten is tevens bon 41b voor aardappelen aange wezen. Na Zaterdag 25 October zijn de bonnen 40 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk en aardappelen niet meer geldig. 's-Gravenhage 23 October. De secr.-gen. van het Depart, van landbouw en visscherij maakt bekend, dat vóór 2 No vember a.s. nieuwe boter- en vetkaarten ter vervanging van de thans in gebruik zijnde, zullen worden uitgevreikt. Op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen data zal men zich bij deze diensten die nen te vervoegen onder overleg ging van de distributiestamkiaart en alle thans geldige boter- en/of vetkaarten. Dit zijn dus de normale boter- en vetkaarten, alsmede de toeslag- kaarten van de lbonboekjes eend; voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Tegen inlevering van deze kaarten zullen de nieuwe boter- en vet kaarten worden uitgereikt, welke per kaart acht bonnen bevatten, genummerd van 51 tot en met 58, met de aanduiding „boter" of „vet". De aandacht wordt er op ge vestigd, dat uitsluitend boter en vetkaarten ter inwisseling worden -aangenomen, waarop de bon „41" en alle hoogere nummers nog aanwezig zijn. Voorts behoeven de nieuwe kaarten niet in de plaats van in schrijving dn het bevolkingsregister te worden afgehaald en de toeslag- kaarten voor zwaren arbeid niet in de plaats waar de arbeid wordt verricht. VERMICELLI EN MAÏZENA. 's-Gravenhage, 23 Oct. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede in verband met de distributie van vermicelli en maizena: Zooals bekend wordt per periode van vier weken, een bon van de „bonkaart algemeen" aangewezen voor het koopen van vermicelli of maizena. Aangezien de winkeliea» echter bij de bevoorrading bij den aanvang van elke periode op de door hen ingeleverde bonnen voor vijftig procent toewijzingen voor vermicelli en voor vijftig procent toewijzingen voor maizena ontvan gen, zullen zij uiteraard niet altijd in staat zijn op de bonnen van hun klanten uitsluitend maizena of uit sluitend vermicelli af te leveren. Het publiek zal er dan ook uiter aard voor het geval zulks noodig is in verband imet den voorraad van den winkelier genoegen mede die nen te nemen een gedeelte van de op de ingeleverde bonnen verkrijg bare hoeveelheid in vermicelli e.d. en een gedeelte in maizena e.d. te ontvangen. VASTE BRANDSTOFFEN. 's-Gravenhage, 23 Oct. De secre taris-generaaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart imaakt met betrekking tot de distributie van vaste brandstoffen bekend, dat de met „generator- anthraciet tiende peribde" gemerkte bonnen vanaf 24 October ook recht geven op het koopen van één hecto liter (maximum 75 kg) anthraciet- nootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het vervolg elk recht op het koo pen van één he-ctoliter (maximum 75 kg) anthracietnootjes IV of V of 50 kg turfcokes. STADHOUDER KAUFMANN IN NEDERLAND. De stadhouder van Hamburg, gouwleider Kaufmann, heeft de eerste dagen van deze week als persoonijke gast van d'en bevelheb ber der weermacht, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, in Nederland vertoefd. Bij deze ge legenheid heeft hij de haveninstal laties te Rotterdam en Amsterdam, benevens enkele bedrijven bezich tigd. Ter gelegenheid van een ka- meraadschappelijken avond der of ficieren van den staf van den bevel hebber der weermacht had de gouw leider ook de mogelijkheid tot een samenzijn met den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijkscommissaris dr. Seyss-In- quart. Stadhouder Kaufmann heeft Nederland gister weer v&latep.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1