DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa Voortgong der operaties in het Oosten. Wederzijdsche luchtaanvallen. De strijd in het Oosten. Nederlandsche Arbeidsdienst. PUBLICATIES ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 252 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 25 October 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Oct. (DNB). Het opperbevel der weemacht maakt bekend: In het Oosten blijven de aanvals- en achtervolgingsoperaties verder vootgaan. Bij den afweer van een bolsjewistischen tegenaanval in het N. deel van het O.-front heeft de Spaansche „blauwe divisie" den vijand zware veliezen toege bracht en verscheidene honderden gevangenen .binnengebracht. Het luchtwapen heeft in de wate ren rond de Krim een Sovjetschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en Moskou bestookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloo- pen nacht bommen geworpen op verschillende plaatsen in het N.- Duitsche kustgebied, o.m. op Hamburg en Kiel. De burgerbe volking leed geringe verliezen. De schade is onaanzienlijk. Een Brit sche bommenwerper werd neerge schoten. Italiaansch legerbericht. Rome, 24 Oct. (Stefani). Het Ita- liaansch'e weermachtbericht luidt: Gistermiddag hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Crotona, er werd onbeteekenende materieele schade aangericht. Geen slachtoffers. In den afgeloopen nacht volgden nieuwe aanvallen op Napels. De verliezen beperkten zich tot vijf gewonden onder de burger bevolking. De aangerichte schade is niet groot. Onze luchtmacht onder nam nieuwe aanvallen op Malta, hierbij werden de luchthaven van Micabba en de havenwerken van La Valetta getroffen. Noord-Afrika: Niets bijzonders aan de fronten te land. In Tobroek werd een vijandelijk vliegtuig door onze jagers neergeschoten. Britsche vlieg tuigen bombardeerden Benghasi, Homs en Tripolis, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. In Homs werd slechts lichte materieele schade aangericht. Drie bommen werpers werden brandend omlaag geschoten, waarvan twee in Beng hasi en de derde in Homs. Red dingsbooten borgen de verkoolde lijken van eenige vijandelijke vlie gers. Oost-Afrika: Activiteit van onze vooruitgeschoven afdeelingen in de sectoren Ualag en Tanameer. Vijan delijke eenheden werden terugge dreven. Van de andere sectoren valt niets bijzonder te melden. AANDRANG OP WIJZIGING IN DE ENGELSCHE REGEERING. Berlijn, 24 October (D.N.B.) Vol gens den Britschen berichtendienst bevat de Times een aanduiding over de mogelijkheid van een ver andering in de Engelsche regeering. Weliswaar heeft Churchill zich in het afgeloopen jaar reeds tweemaal verzet tegen den eisch tot coördina tie van de controle inzake de pro blemen van het thuisfront, zoo schrijft het blad, toch zal het des te noodzakelijker blijken om het pro ces voort te zetten waarbij naar goeddunken van Churchill en op den door hem gekozen tijd, nieuwe en versche mannen in de regeering moeten worden gebracht. Deze mannen behoeven niet noodzakelijk uit het parlement afkomstig te zijn, zoo merkt de Times ten slotte op. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Berlijn, "24 Oct. (A.N.P.) Uiteen zettingen van Eden in het Engel sche Lagerhuis en de analoge ver klaringen van lord Beaverbrook in het Hoogerhüis komen, wat haar doelstelilng betreft, overeen met de laatste verklaringen van den aarts bisschop van Canterbury ten opzich te van de hulpverleening aan de Sovjet-Unie. Deze overeenstemming is, naar imen in politieke kringen alhier in het bijzonder verklaard, een niet verkeerd te begrijpen be kentenis der samenwerking van En geland met de bolsjewisten op mili tair en ander gebied. Als bijzonder opmerkelijk ziet men de verklaring van Eden, dat men den weg over Iran vrij geimaakt heeft. Eden laat dus de tot dusver in acht genomen reserve vallen en geeft onomwon den toe, dat het optreden tegen de Duitschers in Iran slechts een ver sleten voorwendsel is geweest. DE DUITSCHE INSLUITING RONDOM MOSKOU. KAART VAN PEUT De Duitsche troepen zijn over een breed front Moskou genaderd, zij jbevinden zich nu ten Zuid- Westen in de buurt van Borowsk en Poldolsk; iA den centralen sector bij Mosaisk en in het Noord-Westen te Klim De buitenste verdedigingsgordel der Sovjet's aan de river de Moskwa werden reeds verbroken. De vernietigingsstrijd. Berlijn, 24 Oct. (D.N.B.) Een nauwkeurig onderzoek heeft uitge wezen, dat in den tijd van 22 Juni tot eind Sept ruim 260 Sovjet-divi sies vernietigd zijn. Bovendien ver-' loren talrijke Sovjèt-divisies meer dan 50 pet. van hun gevechtskracht. De vernietiging van ruim 260 divi sies, waarvan 226 geschutsdivisies, 40 pantserdivisies en talrijke andere eenheden, beteekent voor de Sov jets een verlies van verscheidene millioenen soldaten, van wie slechts een deel in gevangenschap is ge raakt. Dit beteekent niet slechts het uit eenslaan van de voor den aanval op Duitschland en Europa gereedstaan de Sovjetlegeïs, maar bovendien ook van de achter het opmarschfront aangetreden tweede en derde golf. De Duitsche weermacht heeft het bolsjewistische gevaar voor Europa definitief in den ban gedaan. Een front van 1200 km. Berlijn, 24 Oct. (D.N.B.) Ter aan vulling van het weermachtbericht wordt gemeld: Als men bedenkt, dat het weermachtbericht van 1.2 Octo ber een nieuwe phase in de operaties behelsde onder verwijzing naar den toen begonnen aanval over een front van 1200 km, blijkt zonneklaar, dat niet steeds afzonderlijke succes sen, die een gevolg zijn van deze reusachtige aanvalsbeweging, kun nen worden bekendgemaakt. Over een zoo groot front rijpt het 'totale resultaat eerst na verloop van tijd. Reeds de tien reusachtige slagen, die geleverd zijn sedert het begin van den veldtocht in het O., hadden stuk voor stuk geruimen tijd noodig om ten einde te loopen. Juist de historische afloop van deze slagen, houdt de zekerheid in, dat ook de huidige operatie naar het definitieve succes toegroeit. De kluistering van groote massa's troepen der Sovjets aan Leningrad beteekent op zichzelf reeds een vor dering van de operaties, want het omsingelde Leningrad komt eiken dag, waarop het er niet in slaagt uit te breken, dichter bij zijn eind. „Generaal Winter" niet meer in dienst van de Sovjets. Berlijn, 25 Oct. (A.N.P.) In mili taire kringen der rijkshoofdstad wijst men er op, dat afgezien van de eene plaats, waar Leningrad on verbrekelijk omsingeld is, het ge heele Duitsche O. front in den aan val is en achtervolgingen uitvoert. Voor zoover de Duitsche opmarsch op enkele plaatsen van het O. front door slecht weer mocht worden be nadeeld, zal hij na het invallen van den vorst en van de koude met het oude elan voortgaan. Generaal Win ter aldus dezelfde kringen staat niet meer in dienst van de Sovjets. Men wees voorts in de Wil- helmstrasse nogmaals op het Duit sche besluit om zoolang te strijden, tot de laatste bolsjewistische divisie is vernietigd. Binnen welke ruimte lijke grenzen deze vernietiging ge schiedt, noemt men hier een kwestie van secundairen aard. De actie van de Duitsche "luchtmacht. Berlijn, 24 Oct. (D.N.B.) Sterke formatiesvan d,e Duitsche lucht macht hebben op 22 Oct. in het Z. deel van het O. front en in den cen tralen sector ter ondersteuning van de operaties van het leger bolsjewis tische pantserwagens, welke gereed gehouden werden, met succes aange vallen. In den centralen sector waren de acties van de Duitsche luchtmacht met sterke strijdkrachten gericht op bolsjewistische veldstellingen en marcheerende colonnes op de be langrijke ravitailleeringswegen. De bolsjewisten leden bij deze aanval len zware verliezen aan menschen en materiaal. Op 23 Oct. werden de aanvallen voortgezet. Bommen van allerlei kaliber sloegen in de stellingen van de Sovjets en hebben zware vernie lingen veroorzaakt. In het centrale deel van het front waren de luchtaanvallen vooral ge richt op gereed staande Sovjettanks en -troepen, waaronder groote ver nieling werd aangericht. Op 23 Oct. hebben de Sovjets, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, 84 vliegtuigen verloren in luchtgevech ten en door Duitsch afweergeschut. Een vliegtuig werd op den grond vernield, 27 door afweergeschut en 56 in luchtgevechten. De strijd rond Moskou. Berlijn, 24 Oct. (D.N.B.) Den 23en Oct. stiet de pantserafdeeling van een ten W. van Moskou oprukkende Duitsche voorposten-afdeeling op ODESSA GEVALLEN. Roemeensche Infanterie marcheert de stad binnen. Langs 'den weg de buiten gevecht gestelde zandzakbarricaden. (Weltbild-Polygoon) (Polygoon-v. Bilsen) DE AANSLAGEN IN FRANKRIJK. Parijs, 24 October (D.N.B.) In verband met de terechtstellingen van gijzelaars deelt de secretaris generaal van het .ministerie voor de inlichtingen mede, dat de bezettings autoriteiten de voor terechtstelling aangewezen gijzelaars niet kiezen uit de personen, die na een aanslag zijn gearrest -rd, maar uit ge- interneerden welker strafschuldig- heid duidelijk bewezen is. In de Parijsche pers 'wordt een bekendmaking gepubliceerd van den militairen bevelhebber in Frankrijk, dat op den dag na de misdaad in Nantes een lid van de Duitsche weermacht in Bordeaux in den rug is neergeschoten. De da ders zijn ontkomen. Ook de daders van Nantes zijn nog niet gepakt. Ais boete voor deze nieuwe misdaad, zoo wordt in de bekendmaking ver der gezegd, is wederom bevel gege ven tot doodschieten van vijftig gij zelaars, wanneer de daders niet in den avond van 25 October- gear resteerd zijn zullen nog vijftig gijze laars doodgeschoten worden. Voor de opsporing der daders wordt een belooning van 15 millioen francs uitgeloofd. Fransche regeering bijeen. Vichy, 24 Oct. (D.N.B.) De voor naamste leden der regeering zijn vanochtend opnieuw ter beraadsla ging bijeengekomen. Op de agenda stond weer de kwestie der aansla gen in het bezette gebied en der vergeldingsmaatregelen. Men ver moedt, dat de regeering alle moge lijke moeite zal doen om de situatie ontstaan door de incidenten, in overeenstemming met de Duitsche bezettingsautoriteiten op te lossen. Een persstem. Parijs, 24 October. (D.N.B.) Over de aanslagen op leden van de weer macht schrijft de Matin, dat tot der tien maanden na het begin van de bezetting slechts een moord is voor gekomen. Het vermoorden van Duit sche ofifeieren en soldaten is eerst begonnen, toen de ineenstorting dei- Sovjets een aanvang had genomen. Alle Franschen moeten medehel pen om de aanstichters van deze misdaden te ontdekken. Het is on toelaatbaar, dat het bij een reeks moorden niet gelukt ten minste een moordenaar te vinden. Zijn, zoo vraagt het blad, de buitenlandsche moordenaars sterker dan de Fran sche politie? De begrafenis van den ver moorden Duitschen officier te Nantes. Parijs, 24 Oct. (D.N.B.) Op heu Duitsche soldatenkerkhof te Nantes is vandaag in aanwezigheid van tal rijke vertegenwoordigers der Duit- che en Fransche autoriteiten het stoffelijk overschot van luitenant kolonel Hotz ter aarde besteld. Maarschalk Pétain liet zich ver tegenwoordigen door den prefect van het departement Benedem- Loire, die een krans op het graf legde. Een groote, zwijgende menig te stond langs de straten. De „Ortskomsmandant" zeide m zijn rede, dat Hotz steeds de groot ste goedheid en liet grootste begrip voor alle moeilijkheden heeft ge toond en overtuigd was van de' noodzakelijkheid van toenadering in bet nieuwe Europa, zc odat hij op de beste wijze met de Fransche autoriteiten samenwerkte. De aan stichter^ tot dezen moord, aldus de „Ortskommandant", zijn verraders, zij waagden het niet, dan vijand openlijk aan te vallen, zij hebben huurlingen gebruikt. Daar de ware schuldigen onvindbaar blijven, zul len degenen, die in dienst van En geland en Moskou hun misdadige actie in Frankrijk voeren, in hun plaats de- verantwoordelijkheid dra^- gen. De verantwoordelijkheid valt terug op degenen, die meenen tegenover deze misdaad te kunnen zwijgen of werkeloos ter blijven. sterke Sovjet-pantserstrijdkrachten, die zich in een beboscht dal gereed hielden voor den aanval. Viïrende van de. omliggende hoogten reden de Duitsche pantserwagens in snelle vaart op de gedeeltelijk reeds aan geschoten Sovjet-pantserwagens in en ramden ze. Bij de botsing spron gen de kettingen, andere pantser wagens vielen om en begonnen te 'branden. WAT IS DE POSITIE VAN TIMOSJE NKO? Berlijn, 24 Oct. (ANP) In mili- taice kringen alhier bestrijdt men de juistheid der bewering, die van middag door een Britschen zender werd geuit, dat maarschalk Timos- jenko, die zooals bekend door Stalin van zijn functie was ontheven, thans het bevel voert over de Zuidelijke groep der Sovjets. In verband daar mede wijst men er in het bijzonder op, dat dit bericht van dien zender noch door Reuter is overgenomen,' noch door Moskou bevestigd is. DE VERJAARDAG DER ONTMOETING VAN MONTOIRE, Parijs, 24 Oct. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den eersten verjaar dag der ontmoeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain in Mohtoire wijzen de Parijsche bladen in commentaren op de een jaar ge leden gewekte hoop en komen zij op voor een voortzetting der aldaar begonnen politiek. Deze eerste ver jaardag der ontmoeting van Mon- loire staat tevens onder den indruk van de moorden op leden van de Duitsche weermacht in Nantes en Bordeaux. VERKLARINGEN VAN DEN JAPANSCHEN WOORD VOERDER. Tokio, 24 Oct. (Domei). De woord voerder van het bureau voor de in lichtingen, Koh Isjii, heeft heden ten overstaan van buitenlandsche persvertegenwoordigers gesproken over het stopzetten van de hulp verleening der Ver. Staten aan de Sovjet-Unie door middel van ver schepingen naar Wladiwostok. Hij zeide: „Wanneer dit bericht waar is, zou ik willen zeggen, dat wij vol daan zijn, het is een zeer goede zaak voor elk der betrokken landen". Hieraan voegde hij toe: „Het geeft een opluchting in de gevoelens tus schen Japan en Amerika", doch hij weigerde iets te zeggen over de Ja- pansche stappen betreffende muni tieverschepingen via Wladiwostok. Wel zeidé hij nog „Het maakt eenig verschil in den indruk op het Japansche volk, - of Sovjetschepen dan wel Amerikaansche schepen de goederen naar Wladiwostok vervoe ren, practisch echter is het probleem een vraagstuk van de lading". Isjii herhaalde, dat dan nog de kwestie blijft van de „ontstemming" die ont staan is door het feit, dat de Ver. Staten olie zenden naar de Sovjets en de verschepingen naar Japan stop zetten Voorts verklaarde hij, dat Japan niet geheel onverschillig kan zijn ten opzichte van oorlogsleve ranties aan de Sovjets van het stand punt van het lidmaatschap van de spil. Op vragen betreffende de onder handelingen in Washington ver klaarde Isjii „De -besprekingen te Washington gaan nog voortalle punten zijn uiteengezet en het woord is thans veeleer aan Hull en Roose velt". In antwoord op een vraag van een buitenlandschen correspondent zeide Isjii: „Japan kan niet terugko men op de vestiging van een nieuwe orde in-Oost-Azië". DE SCHEEPVAARTROUTE NAAR ARCHANGEL. New York, 24 Oct. (DNB) De New Yorksche ochtendbladen meldeü eensluidend, dat bet Witte Huis he vig ontstemd is over de publicatie van de Federal Shipping Board om trent den scheepvaartweg over den Atlantischen Oceaan naar Archangel voor de leveranties aan de Sovjet- Unie. Algemeen acht men de ver klaring van Roosevelts secretaris, Early, dat deze publicatie even erg is als een rechtstreeks 'olegrarn aan Hitier, een terechtwijzing voor de Federal Shipping Board. Opmerkelijk is dat het verslag van den Washingtonschen corres pondent der Herald Tribune, vol gens hetwelk Harriman, de route van Archangel heeft aanevolen, daar het oorlogstuig op die manier vlug ger naar het W.-front der bolsjewis ten kan worden overgebracht, in het geheel geen rekening houdt met de omstandigheid, dat de haven van Archangel gedurende de lange win termaanden is dichtgevroren, NIEUWE GEVOLMACHTIGDEN VOOR NOORDBRABANT EN UTRECHT. 's-Gravenhage, 24 Oct. De rijks commissaris heeft overeenkomstig art. 4 alinea 2 van zijn verordening van 29 Mei 1940 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Ne derland tot de volgende peraoneels- wijzigingen besloten: De gevolmachtigde voor de pro vincie Noordbrabant, Ritterbusch, heeft een aanstelling gekregen in de partij-kanselarij. Tot gevolmachtigde voor de provincie Noordbrabant werd de gevolmachtigde voor de provincie Drente, gouw-inspecteur Thiel; benoemd. 2. De gevolmachtigde voor de pro vincie Utrecht, dr. Joachim, heeft een aanstelling gekregen in het rijksministerie van binnenlandsche zaken, In zijn plaats werd tot gevol machtigde voor de provincie Utrecht benoemd de Reichshauptstellenleiter Sommer. - DE ENGELSCHE HULP AAN DE SOVJET-UNIE. Berlijn, 23 Oct. (DNB) Naar aan leiding van de kritiek, welke giste ren tijdens de debatten in het Brit sche parlement geleverd is op de Engelsche hulp aan de bolsjewisten, verklaart de Daily Telegraph, dat de voorstanders van-een Britsche inva sie in West-Europa gelegenheid heb ben gehad uiteenzettingen te hooren over het dwaze van hun campagne. Het land zou tevreden zijn, wanneer dit geschreeuw nu zou ophouden. De Britsche industrie, in het bijzon der de pantser- en vliegtuigfabrie ken moeten haar productie op een reusachtige wijze verhoogen om de tekorten in de eigen behoefte van Engeland aan te vullen en om bo vendien haar deel bij te dragen in de ewapening der Sovjet-Unie. De Daily Mail geeft in verband met de bewering, dat een stroom van leveranties thans naar de Sov jet-Unie gaat, een ontkennend ant woord op de vraag of men dezen uitvoer van materiaal en wapens thans 'weer zou moeten staken, om een expeditiecorps voor een invasie op het continent uit te rusten. LUCHTAANVAL OP DUNDEE. Berlijn, 24 Oct. (DNB) De haven installaties van Dundee zijn van nacht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen. Verscheidene groote branden werden verzooraakt. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers op 23 October een Britschen bommenweroer van het type Blen heim en een Hurricane-jager neer geschoten. Later werd nog bekend gemaakt, dat op 22 October een Britschen Curtiss bommenwerper tijdens luchtgevechten is neergeschoten. HOOGE ROEMEENSCHE ORDE VOOR WEERMACHTS- BEVELHEBBER. 's-Gravenhage, 24 Oct. Koning Mi chael van Roemenië heeft den weer machtsbevelhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, de orde „Ster van Roeme nië" verleend, tezamen met het lint van de „Orde voor militaire dapper heid". De besprekingen van dr. Funk te Rome. (A.N.P.) - Het bezoek van den Duitschen rijksminister van economische zaken, dr. Funk, aan Italië, is gisteren beëindigd. Tijdens zijn verblijf te Roime heeft minister Funk met zijn Italiaanschen ambt genoot Riccardi alle vraaagstukken besproken, die van belang zijn voor de volkshuishoudingen van beide landen. E. J. ROSKAM SPREEKT. 's-Gravenhage, 25 Oct. Heden avond van 6.30 tot 7 uur 'zal over den zender Hilversum II, 301 m. door den leider van den Nedei-land- schen landstand, den boerenleider E. J. Roskam een uiterst belangrijke radiorede gehouden worden, waarin mededeelingen gedaan zullen wor den, die van zeer veel betekenis zijn voor het geheele Nederland sche volk. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 25 Oct. onder: 18.25 26 Oct. op: 8.24 26 Oct. ondef: 18.23 27 Oct. op: 8.26 MAAN 25 Oct. op: 13.50 onder: 22.48 26 Oct. op: 14.39 onder: 23.53 27 October Eerste kwartier. Aanmelding en keuring. Luister allen naar de radio reportage op Maandag 27 Oc tober 1941 van 19.2019.30 over Hilversum X. Aanvang van den diensttijd op 8 December 1941. Nb afloop hiervan be middeling voor arbeid in Ne derland. Keuringen hebben plaats op 28, 29, 30 en 31 Octo ber 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de vol gende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keu ringsplaats begeven en zich aanmel den bij den voorzitter van den keu- ringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een brood maaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de vol gende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar .zijn; c. ongehuwd zijn; d. voor zoo ver minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hunner ouders,' hun voogd of verzorger. Meldt u ter keuring aan. Te 'Leeuwarden, Breestraat 48, concertzaal „Schaaf", Dinsdag 25 Oct. 1941; te Alkmaar, Doelenstraat 15, Dinsdag 28 Oct. 1941; te Dordrecht, Mient 7, Dinsdag 28 Oct. 1941; te Groningen, Violenstraat 2, Woensdag 29 Oct, 1941; te Zaandam, Slachthuisstraat 6 (school), Woens dag 29 Oct. 1941; te Tiel, Vleeseh- straat, 2 (geb. Gemeentewerken), Woensdag 29 Oct. 1941; te Winscho ten, Boschstraat 25 (Groene Kruis), Donderdag 30 Oct. 1941; te Amster dam, Iepenweg 13, Donderdag 30 Oct. 1941; te Eindhoven, Kruisstraat 53, Donderdag 30 Oct. 1941; te As sen, Javastraat 7, Vrijdag 31 Oct. 1941; te Amsterdam, Iepenweg 13, Vrijdag 31 Oct. 1941; te Breda, Leu venaarstraat 97, Vrijdag 31 Oct. '41. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 8 December 1941 opgeroepen om gedurende 5)4 maand in den Ned. Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5K- maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aan merking komen voor een van de drie volgende gróepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwil lig nadienen gedurende nader te be palen tijd; c. na eervol ontslag voor keur bij arbeidsbemiddeling in Ne derland. ERGENS IN DE TOENDRA... Ergens in de toendra ligt een ge wonde soldaat. Ergens in het onmetelijke Sovjet land ligt een mensch op hulp te wachten. Zijn kameraden, aan wier zijde hij 'n half uur geleden is opge trokken, zijn strijden verder gegaan en hebben hem, toen hij gewond werd, een noodverband aangelegd.^ Nu ligt hij stil te wachten op verdere" hulpverleening. Het wachten duurt lang, maar hij weet, dat de hulp zal komen. Die zekerheid verlicht zijn lijdenNederlanders, weet U, dat het ook van U afhangt, of die hulp spoedig verleend zal worden? Nederlan.lers, weet U, dat de Ne derlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront vertrekt, den steun moet hebben en dien steun ook verdient van heel het Neder landsche volk? Nederlanders, U zult zich niet aan Uw plicht kunnen ont trekken. Steunt het werk van de Nederland sche ambiance. Stort Uw bijdrage, iets meer dan U kunt missen, op giro rekening 8-7 - 6- 0- 0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BEGROOTING DER GEMEENTE EN BEGROOTINGEN GEMEENTE BEDRIJVEN VOOR 1942. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat de begrooting der gemeente.en de be- grootr ifen voor de afzonderlijk behea-le takken van dienst der gemeente voor 1942, op de secreta rie van 27 October t/m. 10 Novem ber a.s. voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 2-5 October 1941, De Bul-gemeester, F. H. VAN KINSCHOT. A. KOELMA, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1