DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. He nieuwe bonnen. Duitschland strijdt voor Europa De toegang tot de Krim geforceerd. De strijd in het Oosten. La Valetta opnieuw gebombardeerd. Ernstig beroep op volk. het Nederlandsche DISTRIBUTIE-NIEUWS Deze week mag reeds Vrijdag worden gekocht. ZEEP OP BON 135 VERKRIJGBAAR. ik ver- andere snover, u nog oorlog, roeft U ictoria- n: de nou, its, after* Irqgbaar. 0.13 per kg 0.35 per 0.13 per b. 0.13 per kg 0.08 per 0.08 per 0.07 per 0.07 per 0.59 per 0.42 per 0.29 per 0.29 0.24 0.19 0.09 0.09 0.10 0.10 0.07 0.08 0.41 0.26 per per per per per per per per per per per 0.22 per st. 0.19 per 0.15 per 0.10 per 0.14 per kg 0.07 per st. 0.10 per kg 0.08 per 0.13 per 0.09 per 0.08 per 0.07 per 0.17 per 0.15 per 0.07 per st. 0.06 per 0.06 per 0.05 per 0.10 per kg 0.17 per 0.24 per 0.13 per 0.24 per 0.13 per 0.10 per 0.12 per st. 0.07 per 0.13 per 0.10 per 0.08 per 0.05 per 0.07 per kg 0.39 per 0.27 per 0.19 per 2.99 per 0.56 per 0.32 per 0.54 per st. 0.29 per 0.17 per 0.07 per 0.62 per kg 1.28 per e publicatie van tv nd worden, met rdt. g of per bos be- mór het schrap- uit mag door de en boven den itAFBAAB. AAK. maken. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 256 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag JIJ Uetoner 1*41 Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 29 Oct. (D.N.B.) Hef, opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals in een extrabericht is bekend gemaakt hebben divisies infanterie in samenwerking met formaties van de luchtmacht in hardnekkige gevechten den toe gang naar het schiereiland Krim geforceerd. Bij den doorbraak door de zwaar versterkte verde digingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October'in totaal 15.700 gevange nen gemaakt, alsmede 13 pantser wagens, 109 stukken geschut en eei groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verslagen vijand wordt thans achtervolgd. Roemeensche troepen hebben een voor de N.W.-kust van de zee van Azof gelegen eiland ingeno men en van den vijand gezuiverd In het Donetzbekken zetten de verbonden troepen de achtervol ging van den wijkenden vijand met succes voort. In den N. sector heeft de Spaansche „blauwe divisie" door een uitgebreiden aanval ver scheidene plaatsen ingenomen en opnieuw een vrij groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Sterke formaties gevechts vliegtuigen bestookten dag 'en nacht Moskou met brisant- en brandbommen. Er werden groote branden en ontploffingen waar genomen. Andere luchtaanvallen waren gericht op Leningrad. In dagenlange achtervolging brachten duikbooten van een van Gibraltar naar Engeland ver- rend convooi, ondanks krachtige bescherming veertien zwaar ge laden vijandelijke koopvaarders van tezamen 47.000 brt. alsmede een Britsche torpedojager tot zinken. Hst grootste deel van het convooi werd daarmede vernie tigd. Slechts enkele kleine sche pen wisten te ontkomen. Aan de Z.W.kust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Oct. havenwerken en ravitailleerings- bedrijven gebombardeerd. Af zonderlijke Britsche bommenwer pers ondernamen in den afgeloo- pen nacht zonder uitwerking storingsaanvallen op West- en Midden-Duitschland. In den tijd van 22 tot 28 Octo ber verloor de Britsche lucht macht 48 vliegtuigen. In denzelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britanniè zeven eigen vliegtuigen verloren. De beteekenis van de doorbraak naar de Krim. Berlijn, 29 Oct. (DNB) In aanvul ling op het leerbericht wordt aan het DNB medegedeeld, dat door de doorbraak naar de Krim de bolsje wisten een bolwerk dreigen te ver liezen, van waaruit ze hadden ge hoopt nog steeds het Duitsche leger in de flank te kunnen aanvallen. Verder verliezen ze daarmede ook voor het grootste deel de mogelijk heid zich nog op de Zwarte Zee te kunnen bewegen. Kertsj weer gebombardeerd. Berlijn, 29 Oct. (DNB) Gisteren hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen weer een aanval gedaan op de haveninstallaties van Kertsj. Ha vengebouwen en overlaadinstallaties werden getroffen. Een benzinetank ging in vlammen op, na door een bom getroffen te zijn. In de wateren rondom Kertsj werden drie Sovjet- vrachtbooten van 3000 t. in totaal en zes schuiten tot zinken gebracht. Zeven andere schepen van 850 t. werden zwaar beschadigd. Het Finsche front. Hensinki, 30 Oct. (D.N.B.) Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn na de vernietiging van de 114-de Russische divisie ten Z.W. van het Oaaegameer de Sovjet-aanvallen op de 2 Finsche bruggehoofden, die over de Swir genomen zijn, ineen gestort. De bolsjewisten zijn op den terugtocht en hebben reeds een reeks plaatsen ontruimd. In den frontsector tusschen Onegameer en Rukajaervi hebben uit het N. en uit het Z. naar Paatene oprukkende Finsche formaties na de verovering van deze plaats ten N. van het Jaevimeer contact gekregen. Bij de verdere operaties zijn de Finsche troepen doorgedrongen tot aan de Moerimanskspoorlijn. De aanval op een belangrijk verdedigingspositie van de bolsjewisten in dit gebied is begonnen. Het bezetten van een vliegveld. Berlijn, 29 Oct. (DNB) Na de doorbraak door een bolsjewistische defensieline ten W. van Moskou is een afdeeling van de Duitsche voor hoede er in geslaagd een bolsjewis tisch vliegveld te veroveren. On danks alle tegenaanvallen slaagden de manschappen er in het veld te behouden tot nieuwe Duitsche troe- penonderdeelen gearriveerd waren Daar de afdeeling belangrijk verder was opgerukt dan voorzien was, dreigde de voorraad brandstoffen uitgeput te raken. Een eskader Jun kers 20 begeleid door Messer- schmidtt-jagers landden op een wei de terwijl inderhaast opgesteld af weergeschut en de begeleidende ja gers het luchtruim beveiligden. Eenige Rata-toestellen werden on middellijk door het afweergeschut verdreven, terwijl 3 toestellen wer den neergeschoten. Na korten tijd hadden de soldaten de brandstof- reservoirs der pantserwagens gevuld en namen na een kort gevecht bezit van het vliegveld. De toestand bij Moskou. Berlijn, 29 Oct. (DNB) Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben in den centra' len sector hevige aanvallen onder' nomen op bolsjewistische troepen concentraties en verdedigingswerken In het gebied bij Moskou werden door de bolsjewiki bezette dorpen met bommen en hoordgeschut be stookt. Groote branden braken in de stellingen uit, welke gepaard gingen met hevige explosies. Twee Italiaansch legerbericht. Rome, 29 Oct. (Stefani). In zijn legerbericht no. 514 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Aan het front van Tobroek heb ben onze detachementen vijande lijke strijdkrachten verdreven, die onze stellingen probeerden te nade ren. Onze artillerie bestookte de verdedigingswerken van de vesting. Een Britsch vliegtuig werd door de verdediging van Benghasi neerge haald tijdens een vijandelijken aan val die geen schade aanbracht. Gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand werden doeltreffend door machinegeweren van onze luchtmacht bestookt in de zóne van Dzjaraboeb. Aan de fronten in den sector van Gondar leed de vijand gevoelige verliezen aan dooden en gewonden tijdens eenige schermut selingen met onze vooruitgeschoven afdeelingen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op Comiso (Sicilië). Geen slachtoffers en zeer onbelangrijke schade. Eveneens in den afgeloopen nacht hebben een heden van de Italiaansche lucht macht met bommen van zwaar ka liber belangrijke doelen getroffen op de basis La Valetta (Malta). DE GIORNALE D'ITALIA OVER DE REDE VAN ROOSEVELT. Rome, 29 Oct. (DNB).. De Giornale d'Italia schrijft, dat de wereld met verbazing kennis heeft genomen van de geheimzinnige verzekeringen van Roosevelt omtrent zoogenaamde plannen van Duitschland ten aanzien van den godsdienst. Het blad eischt openbaarmaking van het desbetref fende geheime document, dat Roose velt beweert in handen te hebben, en zegt, dat het niet te voorschijn zal komen, tenzij de agenten der samenzwerende oorlogsophitsers in Washington het zelf fabriceeren. munitiedepots vlogen in de lucht. In duikvlucht werden luchtdoelbal - terijen en artilleriestellingen be stookt, waarvan een aantal buiten gevecht gesteld werd. In het gebied bij Leningrad heb ben gevechtsvliegtuigen belangrijke spoorlijnen vernield. Veertien trei nen werden aangevallen en deels zwaar beschadigd. Een trein werd volkomen vernield. In'een hevig luchtgevecht hebben de bolsjewiki gisteren 17 toestellen verloren. De Spaansche jachtvliegers hebben zich hierbij door hun bij zonder kranige aanvallen onder scheiden. De oorlog ter zee. Berlijn, 29 Oct. (DNB) Van mili taire zijde worden aan het DNB de volgende bijzonderheden medege deeld aangaande het tot zinken brengen van veertien zwaar beladen vijandelijke koopvaardijschepen van totaal 47.000 brt. door Duitsche duikbooten. De duikbooten hebben zes dagen lang de aanvallen op het convooi, dat meer en meer in ver warring geraakte, herhaald en scho ten er schip na schip uit weg. De sterke beveiliging kon tegen de taaie aanvallen der duikbooten, die ook een Britschen torpedojager door een torpedo tot zinken brachten, niets uitrichten. ODESSA IS GEVALLEN. Door de bolsjewisten achtergelaten stukken geschut in de straten van deze Zwarte Zee-stad. (Orbis-Holland) DUITSCHE MAATREGELEN IN DE SOVJETUNIE. Berlijn, 29 Oct. (ANP). In goed- ingelichte kringen verneemt men aangaande de nieuwe ordening, die in het O. de plaats zal gaan .nnemen van de communistische ontreddering en willekeur, dat, hoewel de oorlog nog niet ten einde is. reeds van Duit sche zijde maatregelen zijn genomen. Het land, dat den boer, die op de Kolchosen werkte, tot nu toe voor persoonlijk gebruik was toegewezen, gaat thans over in diens eigendom en wordt belastingvrij. Op voor waarde, dat een goede oogst wordt opgebracht en de herfstuitzaai met succes geschiedt, kunnen de percee- len verdubbeld worden. De Duitsche autoriteiten staan er voor in, dat de boeren het benoodigde aantal stuks vee ontvangen. Voor de landbouw producten, afkomstig van de Kol chosen en de particuliere perceelen, worden door de Duitsche autoriteiten vaste en rechtvaardige prijzen be taald, die ver liggen boven die, welke door den staat tijdens het Sovjetregiem voor afleveringen wer den gegeven. Bovendien is er door gepaste maatregelen voor gezorgd, dat ook kapitalistische uitbuitings methoden nooit meer kunnen voor komen. Belangrijk is verder, dat de godsdienstvrijheid ih vollen omvang wordt hersteld. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op aile ironten. EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Toegang naar den Krim geforceerd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 29 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In hardnekkige gevechten hebben divisies infanterie in samenwerking met formaties van de luchtmacht den toegang naar het schiereiland Krim ge forceerd. Bij de doorbraak dooi de zwaar versterkte verdcdi- gingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 gevan genen gemaakt, alsmede dertien pantserwagens, 109 stukken ge schut en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. De versla gen vijand wordt thans achter volgd. De oproep der drie Secretarissen- generaal. (Van onzen Haagschen correspondent) Als een laatste waarschuwing aan en een dringend beroep op het Ne- derlandsche volk hebben 3 Neder- landsche autoriteiten, nl. de secre taris-generaal van Justitie, van Han del Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, en van Binnenlandsche Zaken een Procla matie uitgevaardigd, die in de pers werd bekend gemaakt en over het geheele land als pamflet en als aan plakbiljet verspreid. De dingen, waarom het hierbij gaat, hebben wij onzen lezers her haaldelijk voorgehouden: met dolle daden van sabotage, op welk gebied ook^, treft men tenslotte steeds alleen de eigert' bevolking. Dat kan toch niemand in ernst bedoelen! Laat men dan toch verstandig zijn en begrip toonen voor feiten en werkelijkheid. En het kan niet anders dan dat de oorlogsomstandigheden ons voor vele bitter-harde feiten plaatsen, die aan vaard moeten worden. Het is maar al te waar, wat in deze Proclamatie wordt gezegd: ..Wanbegrip voor het geen deze tijden ook van ons, Neder landers, eischen, leidt alleen tot ver derf". Terwijl reeds in normale tijden .vergrijpen tegen de rechtsorde en de wettelijke voorschriften door de overheid niet kunnen worden ge duld, zoo zal in nog veel scherper zin aan bezettende overheid op de eer biediging van de nationale rechtsre gelen en van haar eigen nadere voorschriften geen inbreuk kunnen dulden. In oorlogstijd kan onwettig hande len, dat tot wanorde en chaos voert en uiteindelijk tot misdaad, door geen enkelen bezetter worden geto lereerd. Krachtig en zoo noodig scherp optreden tegenover deze ge varen is een eisch van de positie en taak der overheid. Die eisch is zoo primair, dat zij vanzelfsprekend is voor ieder, die het welzijn van het Nederlandsche volk wenscht te die nen. De proclamatie maakt duidelijk, dat we in het laatste stadium verkee- ren. Zij is' op te vatten als een laatste appèl op het Nederlandsche volk van de zijde van hen, die de dragers zijn van de gezagsbevoegdheden der Ne derlandsche overheid. Laat dat vol komen duidelijk zijn voor een ieder, opdat niemand in het onzekere zij omtrent hetgeen zou kunnen gebeu ren, indien in dit tijdsgewricht vol spanningen deze Nederlandsche stem geen ingang zou vinden. Drie Secretarissen-generaal, wier beleid en bevoegdheden een zeer groot deel van het volksleven be strijken, hebben ons allen den ernst van het oogenblik nog eens duidelijk voor oogen willen stellen. Men zou zijn volk al heel slecht dienen, in dien daaraan achteloos zou worden voorbijgegaan. Reeds zijn in het buitenland, in andere bezette gebieden, scherpe maatregelen genomen tegen sabo tage- en terreurdaden. Dienten gevolge hebben velen moeten boeten voor de handelingen van enkelingeij, die waanden hun land een dienst te bewijzen, maar door hun aanvallen op bezettingsautoriteiten en het be lemmeren van door de overheid ge nomen maatregelen, in wezen hun eigen volk groote schade hebben toe gebracht. Zoo ver moet zoo vei mag het hier niet komen! Er zijn ook hier te lande enkele bedenkelijke symptonen, welke ge tuigen van verblinding en onjuist be grip omtrent den toestand. In de laat ste weken hebben wij reeds 2 cate gorieën eenige malen erop gewezen en ook in de proclamatie worden er enkele genoemd. Men kan ze ook aangeduid vinden in de Verordening van 17 Oct. j.l., betreffende sabotage- handelingen, waarbij niet alleen de daad, maar ook de poging, niet alleen de dader, maar ook de medeplichtige zelfs met den dood wordt bedreigd. Deze Proclamatie plaatst ons te genover twee categorieën van mis drijven. Allereerst die. welke de openbare orde of veiligheid van het openbare leven aanranden. Maar in de tweede plaats en daarop mag nog wel eens bijzonder de aandacht worden gevestigd op de zeer tal rijke economische vergrijpen, wel ke tegenover het volksgeheel wor den begaan op het gebied van voed selvoorziening, prijsvoorschriften, be voorrading en ongeoorloofden han del. Menigeen speelde reeds met zijn vrijheid enverloor. Thans kan echter het leven ermee gemoeid zijn, want de jongste maatregelen maken wel duidelijk, dat de gevolgen' van onbezonnen daden nog veel verder om zich heen zullen grijpen dan we tot hu toe hebben ervaren. Eén daad van onbezonnenheid of politiek on verstand kan groot, zwaar en on herstelbaar leed brengen over ve len. Dat wil de Proclamatie allen Nederlandschen lezers op het hart binden. Ons volk heeft zijn ^genschappen en eigenaardigheden, heeft zijn wenschen en aspiraties, maar is in groote meerderheid ook een volk, dat in moeilijke tijden over voldoen de nuchterheid wist te -beschikken om gevaren te onderkennen en die. niet op roekelooze en onverant woordelijke wijze te trotseeren. Elk, die het wel meent met ons volk en zijn waarachtige belangen wil dienen, mee wil bouwen aan zijn toekomst, vervult een nationalen plicht indien hij aan het dringend beroep, dat uitging, gehoor geeft en ook anderen daartoe aanspoort. Wij kunnen en wij willen niet ge- looven, dat men aan dezen dringen den oproep tot nuchtere bezonnen heid zonder meer zou voorbijgaan. Wij willen blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk! 's-Gravenhage, 30 Oct. Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Zaterdag 8 Nov. zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bonnen 42 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappe len. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 Nov. verkrijgbaar op de hieronder ge noemde bonnen van de bonkaart al gemeen: Suiker op bon 136, koffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, havermout op bon 143, gort op bon 144, vermicelli of maizena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147 en 148, terwijl voor kleine kinderen rijst beschik baar wordt gesteld op de bonnen D en E havermout van de papkaart. Voorts is van Zondag 2 tot Don derdag 20 November op elk der bon nen 51 en 52 van de nieuwe boter- kaart 125 gram. boter beschikbaar ge steld en op de bonnen 51 én 52 van de vetkaart 125 gram boter met reductie. Ten slotte zijn voor de maand November voor het koopen van zeep aangewezen bon 135 van de bonkaart Algemeen en de bonnen D-zeep en D-toiletzeep. In aansluiting aan het officieele bonaanwijzingsbericht deelt de secr. generaal van het departement van landbouw en visscherij het volgende mede: In verband met het feit, dat op Zaterdag 1 Nov. in verschillende dee- len des lands de winkels gesloten zullen zijn, mogen de voor de op 2 November 1941 aanvangende distri butieperiode aangewezen bonnen voor levensmiddelen reeds op Vrijdag 31 Oct. voor het koopen van de daar op verkrijgbare goederen 'worden ge bruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen voor vleesch en vleesch waren, waarop eerst met ingang van 2 November in hotels, restaurants e.d. en met ingang van 5 Nov. door den kleinhandel het beschikbaar ge stelde rantsoen mag worden afgele verd. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat de bovenomschreven faciliteit slechts voor de komende week geldt, zoodat dan ook de voor de week van 9 t/m 15 No vember aan te wijzen bonnen als gewoonlijk eerst op den daaraan vooraf gaanden Vrijdagavond zul len worden bekendgemaakt. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat enkele kleme wijzigin gen in de distributie zijn aange bracht. GEBAK. In verband met een noodzakelijke wijziging in de samenstelling omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gram. RIJST. Ditmaal is rijst enz. voor kinderen verkrijgbaar gesteld op de met „D havermout" en „E havermout" ge merkte bonnen van de papkaart. Hierop mag derhalve geen haver mout enz. worden gekocht of afgele verd. VLEESCH. Voorts bedraagt in den vervolge een rantsoen versch paard en vleesch in plaats van 100 gram, 150 gram, been inbegrepen. BOTER. Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 20 Nov. a.s. geven de met 51 en 52 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte boter- en vetkaar ten, recht op het koopen van boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat elke bon een half rantsoen ver tegenwoordigt, zoodat per bon 125 gram boter verkrijgbaar is. Aange zien de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dient men steeds twee bonnen of een veelvoud hiervan in te leveren bij den winke lier. EEN ENGELSCHE KRUISER VERNIETIGD? Berlijn, 29 Oct. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt kregen Italiaansche torpedovlieg tuigen den 25en Oct. 10 km ten N. van de lijn Bardia-Solloem een for matie der Britsche vloot in zicht. De vliegtuigen openden in de scheme ring den aanval op de Britsche schepen. Een der toestellen daalde tot omstreeks 10 m. boven het wa ter en schoot een torpedo af op een kruiser. De bemanning van het vliegtuig nam een grooten vuurgloed en een hevige ontploffing waar. Den volgenden morgen ontdekten Ita liaansche verkenners een 2 kilome ter lange olievlek op het water, zoo dat de kruiser waarschijnlijk gezon ken is. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. DE NIEUWE TEXTIELKAART. Een vraaggesprek. Hilversum, 29 Oct. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Vrijdag, 31 dezer, zal van 20.— 20.15 uur over den zender Hilversum II een vraaggesprek plaats hebben over de nieuwe textielkaart. Het vraaggesprek is van dien aard, dat het zoowel voor het publiek als voor den textielhandel van zeer groot be lang is. 's-Gravenhage, 30 Oct. De secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de onder staande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 No vember tot en met 30 November a.s. geeft de met „135" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", als mede de met „D zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 graim toiletzeep (samen stelling van n a 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samen stelling van voor 1 Januari 1941); hetzij 150 gram zachte zeep (samen stelling van n a 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samen stelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in olmloop zijn, mogen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „de toiletzeep" ge merkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op,het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstel ling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden'door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onver minderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elite twintig kilogram droge vuile waseh een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen- de wassche rijen eerst een bon van him klan ten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram wasehgoed hetzij ineens, betzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde ■^waschverzenders", die s'techts als tusschenpersoon tusschen het pu bliek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz. voorzoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servet ten, tafellakens e.d. betreft, Jcan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. INLEVERING GEDRAGEN KLEEDING. De Leider van den Distributie- dienst. ALKMAAR, voorzitter van het Kleeding-Comité brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat uiterlijk tot en met Vrijdag 31 October 1941 gelegenheid bestaat tot inlevering van gedragen winter- kleeding en dekens in het gebouw van de Chr. Kleuterschool, Doelen straat 15. Namens het Kleeding-Comité. De voorzitter, H. BAKKER. Castricum. Zij, die hun boter- en vetkaarten of textielkaarten op de voor uitrei king vastgestelde dagen niet hebben afgehaald, worden daartoe alsnog in de gelegenheid gesteld resp. op ieder Dinsdagochtend van 912 uur aan het Distributiekantoor, Dorps straat 72 en op iederen Donderdag morgen tusschen 9 en 12 uur aan hetzelfde adres. De uitreiking van vitamine D- tabletten zal plaats hebben op Maan dag 3 November a.s. en wel voor de nummers van 1100 van 22.30 uur, 101—200 van 3—3.30 uur, 201—300 van 33.30 uur, 301400 van 3.30 4 uur, aan de afd. Sociale Zaken ter gemeente-secretarie. VERDUISTER GOED! ZON 30 Oct. onder: 18.16 31 Oct. op: 8.23 MAAN 30 Oct. op: 16.42 onder: 3.19 4 November Volle Maan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1