Ir. Müller aanvaardt zijn ambt. Aanmelding Ziekenfondsen in vollen gang. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-lnquart over den toestond in Nederland. in AAAEL NIEUWE v BANDEN KRIJGT I m NIET De avonturen van Stille No. 9 44 Pagina 6. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 OCTOBER 1941. Pagina 3. Opvolger mr. Oud geïnstalleerd. A.N.P. Gisterochtend heeft de heer ir. F. E. Müller, tot dusver commis saris der provincie Utrecht, zijn ambt van burgemeester van Rotter dam aanvaard, waartoe hij werd aangewezen ais opvolger van den heer mr. Oud, wien op verzoek eer vol ontslag is verleend. Onder de vele genoodigden bevon den zich prof. dr. T. Goedewaagen, secr.-gen. van het dept. van Volks voorlichting en kunsten, mr. M. M. Rost van Tonningen, pres. van de Ned. Bank, dr. R. van Genechten, proc.-gen. van het Haagsche ge rechtshof en van Duitsche zijde dr. C. Völckers, gevolmachtigde van de rijkscommissaris van de stad Rotter dam. Hierna hield de nieuwe burge meester een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat Rotterdam als geen endere plaats in ons land van het oorlogsgeweld te lijden heeft gehad. En nog dagelijks, aldus spr., zijn de Rotterdammers aan gevaren bloot gesteld, waarvan wel een schrijnend voorbeeld is geweest de totaal zin- koze luchtaanvallen van de R.A.F., die eerst kortelings geleden zoovele slachtoffers onder de burgerbevol king hebben geëischt en waarvan wij de herhaling maar al te zeer moeten vreezen. Ik weet, zeide spr., dat het mee- rendeel van U afwijzend staat te genover de beginselen van het nat.- socialisme. Ik meen, dat Uw instel ling verklaarbaar en begrijpelijk is. Gij hebt Uw stad lief en veel wat U dierbaar was hebt gij een prooi zien worden van de verwoestingen van den oorlog. Spr. wilde niet ingaan op de schuldvraag, maar wel op de nala tigheid. Nalatigheid van de zijde van on ze bestuurderen was het, welke er toe leidde, dat ons vols vreemd vij andig gestemd werd jegens de revo lutie van ontzaggelijken omvang en draagwijdte, welke nieuwen vorm zal geven aan de samenleving van de volkeren van Europa. Het is door dit verzuim, dat ons land tenslotte in den oorlog werd betrokken op de wijze, zooals dit is geschied. Verzuimd is de gevolgen te over wegen, welke uit een gewapend conflict zouden kunnen voortsprui ten en maatregelen te overwegen, welke ter bestrijding daarvan in zulk een geval zouden dienen te worden genomen. Het geheele vraagstuk der schade vergoedingen is beïnvloed door de palatighjeid diergenen, die niet onmiddellijk en afdoende met de vereischte ruimheid van blik zijn opgetreden. Thans, aldus spr., be rust deze aangelegenheid in Den Haag in de handen van een man, die over deze zaken denkt zooals ik oat doe. In samenwerking met hem, en met den inzet van mijn geheele persoon zal ik er naar streven, ook hier in Rotterdam, waar het oorlogsleed zulk een grooten omvang heeft, te helpen, en met krachtige hand zal ik mij wijden aan den wederopbouw van deze stad. Spr. zette vervolgens nader uit een, dat hij op de gebieden van het culturteele en sociale leven evenals op die van den handel en het be drijfsleven zijn beste krachten zal inzetten. Mocht iemand meenen niet voor volle 100 pet. tot samenwerking be reid te kunnen zijn, dan doet hij beter reeds thans heen te gaan want vroeg of laat zou zijn houding voor mij aanleiding rijn de samenwer king te verbreken. De leider der N. S. B. heeft de toekomst van ons vaderland zeker gesteld ons zal de taak rijn toe gewezen te werken voor de toe komst van Rotterdam dat alle voor waarden bezit voor een gröotsche ontwikkeling. In plaats van een kwijnende stad, welke Rotterdam in de laatste jaren geweest is, gedrukt door de wan gunst der conjectuur en der werk loosheid, zal zij voorbestemd zijn te worden tot een der eerste steden van Europa. Te werken aan de toekomst van de stad, die voorbestemd is een der eerste steden van Europa te worden, is de grootsehe taak, welke op dit oogenblik voor ons is weggelegd. In het vaste vertrouwen, dat alle wel- meenenden daaraan zullen willen medlewerken, in den geest van den nieuwen tijd, aanvaardde spr. hier mede de leiding over de stad. De loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, sprak den heer Müller toe. Hij zeide hierin o.m., dat hij in 1938, eveneens als loco-burgemees ter, sprekende namens den gemeen teraad, den burgemeester tegemoet trad en hem er op wees, dat hij het hem verleende ambt alleen met vrucht kon waarnemen, en ten bate van de hem toevertrouwde gemeen te, indien hij er in kon slagen respect af te dwingen van het col lege van B. en W. en den gemeente raad, aan welks beslissingen hij ver der gezag moest ontleenen. Sedert 1 Sept. is dit anders ge worden. Burgemeester Müller neemt de taak van den raad en van het college beide op zich. Voor zoover aldus spr. gij het noodig vindt u te doen helpen, kiest gij straks zelve uw helpers. Zoo gij het noodig acht een oordeel te hebben uit de burgerij, benoemt gij zelve uw raads lieden. Gij ontleent uw gezag alleen en uitsluitend aan de centrale over heid. Deze zoo principieele wijziging zal de een toejuichen, den ander droevig stemmen. Gij, aldus spr., zult een grooter macht hebben dan ooit een burge meester voor u heeft gehad. De oorlog overviel onze stad juist in een tijd van zichtbaren opgang. De rampen waren groot. Maar niet zoo, dat ze de bevolking neersloe gen. Spr. wees vervolgens op de geestkracht der bevolking en sloot met den wensch: Moge ik het nog meemaken, dat de Rotterdammers het loflied op de stad uit de dagen van vroeger weer zingen, terwijl alle rampen van den oorlog voorbij gegaan zijn. Daarmede installeerde spr. den burgemeester door het aanbieden van den ambtsketen. 's-Gravenhage, 29 Oct. De voor lichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: De verstrekking van aanmeldings- kaarten voor hen, die uit hoofde van de voor de uitvoering van het ziekenfondsenbesluit gestelde rege len verplicht zijn zich v r 16 Nov. a.s. bij een erkend en toegelaten al gemeen ziekenfonds aan te sluiten, is thans in vollen gang. In totaal zijn thans, door bemiddeling van de bestaande ziekenfondsen en van de postkantoren, rond drie millioen aanmeldingskaarten voor uitreiking beschikbaar. Dit is dus ongeveer het tweevoud van het vermoedelijk aantal verze- keringsplichtigen. Zulk een ruime beschikbaarstel ling is noodig, omdat uiteraard niet precies valt na te gaan hoe groot overal de behoefte wel is. Teneinde stagnatie zooveel mogelijk te voor komen heeft men daarom een wat ruime speling genomen. Mocht des ondanks aan eenig postkantoor de voorraad tijdelijk uitgeput zijn door dat de aanvragen daar buiten ver wachting groot zijn geweest, dan behoeft dit dus geenszins aanleiding tot ongerustheid te geven. Een ieder zal in de gelegenheid worden ge steld tijdig in het bezit van zijn aan- meldingskaart te komen. Daarbij houde men in het oog dat degenen, die reeds lid zijn van een zieken fonds, hun kaart van het zieken fonds moeten ontvangen, terwijl degenen, met wie dit niet het gevai is, naar de postkantoren moeten gaan. Indien men zich niet aan de zen stelregel houdt en de zieken fondsleden toch een kaart bij het postkantoor aanvragen, dan kan zulks licht voor anderen tot onge rief leiden, omdat de gezonden voor raad hierop uiteraard niet is bere kend. Ook wanneer werkgevers voor him personeel kaarten laten halen en leden van het personeel doen dit op eigen houtje no ge er s dan leidt dit evenzeer tot een onevenredig groote vraag, waartegen de toch zeer ruim genomen reserve op bepaalde oogenblikken niet bestand zou kun nen blijken. Het is daarom in ieders belang, dat men zich stipt aan de gegeven aanwijzingen houdt en dat voor een en dezelfde persoon niet meer dan één aanmeldingskaart wordt verlangd. STRAKS ALS MOSKOU VALT. Als de soldaten van het nieuwe Europa straks de Duitsche oorlogs- vlag in Moskou hijschen, dan zullen daar ook Nederlandsche strijders bij zijn. Want Nederlandsche mannen leve ren hun aandeel in den strijd. Ne derlandsche mannen bestormen nu de laatste bunkerstellingen vóór Moskou, schouder aan schouder met hun wapenbroeders uit alle be schaafde landen van Europa. Straks als Moskou valt, dan be- teekent dit, dat weer een stap ge daan is op den weg, die leidt naar de algeheele vernietiging van het bolsjewistische gevaar. Dat daaraan duizenden Nederlan ders een werkzaam aandeel hebben, dat Nederlandsche nationaal-socia- listen daarbij zijn: de geschiedenis van ons vaderland zal leeren, dat deze mannen den dank verdienen van allen, die het goed meenen met ons land en volk. Zij immers strijden voor de toe komst van ons volk, voor de zelf standigheid van ons land. Daarom, hoewel u reeds te laat bent nog ge tuige te kunnen zijn van den val van Moskou, zorgt, dat u er bij bent, als de laatste gevechten tegen de bolsjewisten geleverd worden. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. ONDERLINGE DIENSTEN VAN Geen prijsverhooging 's-Gravenhage, 29 October. Ten einde de klanten te helpen die om bepaalde goederen verlegen zijn, komt het vaak voor, dat handelaren deze goederen bij andere handelaren koopen, omdat op dat oogenblik him eigen voorraad is uitverkocht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat in zulk een geval nooit tot prijsver hooging mag worden overgegaan. Het ligt integendeel veel meer op den weg van de handelaren om elkander in dergelijke gevallen korting toe te slaan, waardoor voor ieder een zekere winstmarge mogelijk wordt zonder prijsver hooging. AFPERSER LIEP IN DE VAL. Eenigen tijd geleden was een Hagenaar in contact gekomen met een vrouw, de 21-jarige van H. Dezer dagen werd hij echter onaan genaam verrast, doordat hij bezoek kreeg van een man, die zich uitgaf voor den echtgenoot der vrouw, en die oveT de verhouding tusschen beiden wel eens een woordje wilde spreken. Men besloot tot 'n bespre king ten huize van den echtgenoot, naar later bleek den 3'0-jarigen K. de V. Deze bedreigde hier zijn slachtoffer met een dolkmes en voegde daaraan de woorden- toe: „Denk er om, ik moet 300'0 gulden hebben, anders kom je hier niet levend de deur uit." De Hagenaar werd -bang en hoewel hij- niet over het gevraagde beschikte, kon hij het veege lijf nog redden door af stand te doen van een bedrag van 500 en vier sieraden, ter geza menlijke waarde van 1500 gulden. Maandag j.l. werd hij echter wéér lastig gevallen door de V. Deze nam geen genoegen met het geld en de sieraden en telefonisch kwam men overeen, dat Dinsdagmiddag om zes uur de volgende bespreking zou plaats hebben in een café. Na veel wikken en wegen won het verstand het echter van den angst en de Hagenaar deed aan gifte van de afpersing bij de politie. Op het moment, dat het: slachtoffer op haar aanraden het café betrad, drongen daar ook eenige recher cheurs bonnen. De afperser zat er reeds op zijn prooi te wachten en werd gearresteerd. Het afgeperste geld en de sieraden droeg hij bij zich. Te zijnen huize vond de politie bovendien het dolkmes. De man bleek in het geheel niet met de vrouw gehuwd1 te zijn; deze laatste werd gistermorgen als medeplichtige aangehouden. HOTELDIEF AANGEHOUDEN. Goede vangst te Nijmegen. Een hotelhouder te Nijmegen deed hij de politie aangifte, dat een dezer nachten uit een portefeuille op zijn slaapkamer 600 gulden was gestolen, terwijl zijn dochter tot de ontdekking kwam, dat ook eenige sieraden uit haar kamer waren verdwenen. De verdenking viel op een der gasten. Hij werd gearres teerd en hij bleek nog een gedeelte van het gestolen geld bij zich te hebben. Voorts werden enkele sieraden opgespoord bij een vrou welijke kennis van den gearresteer de. De aangehoudene is de 22-jarige H., afkomstig uit Den Haag Den laatsten tijd dreef hij een clande- stienen handel in distributiegoe deren. DUIZENDEN GEVANGENEN In de gewel'dige omsingelings- en vernietigingsslagen, welke het Duit sche leger samen met de verbonden landen in het Oosten voert, worden dagelijks duizenden gevangenen ge maakt. Uitgeput door de dagenlange ontberingen en door het hevige ar tillerievuur worden zij in de gevan genkampen ondergebracht. Vele, zeer vele gewonden voeren rij met zich mede en het is de plicht van den overwinnaar voor deze menschen zorg te dragen. Immers, een strijder, die de wapenen heeft neergelegd, is buiten het conflict gesteld. Het spreekt vanzelf, dat hier achter de linies een geweldig werk te ver richten is voor de ambulances. Aan deze menschlievende taak zal ook Nederland zijn deel hebben: Neder land zendt een ambulance. Nederland zendt de beste ambu lance, die ooit uitgerust is. Neder land zendt een ambulance, die ge dragen wordt door het geheele Ne derlandsche volk. Maar dan moet ook u niet achter blijven! Stort vandaag nog uw bijdragen, iets méér dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (Polygoon) Passende plaats van ons land in de toekomst. Krakau, 29 Oct. (A.N.P.) Naar aanleiding van rijn bezoek aan Kra- Ikaui heeft rijksminister Seyss-ln quart, de Krakauer Zeitunig een in terview verleend over de ontwikke ling in Nederland sedert de instel ling van het rijkscommissariaat en over den huidigen toestand in dit land, waarvan eenige der voor naamste gedachten van de zeer vrij moedige uiteenzettingen van den rijkscommissaris reeds rijn behan deld in een uittreksel, dat inmiddels in de Nederlandsche bladen is afge drukt. Het openbare leven geconsolideerd. De rijkscommissaris begon met te verklaren, dat hij den indruk had gekregen, dat het openbare leven in het gouvernement-genreaal volledig is geconsolideerd. Terwijl men in het gouvernement-generaal een ge heel nieuw en uitsluitend Duitseh bestuur heeft moeten instellen kon de taak van het Duitsche bestuur in Nederland beperkt worden tot de leiding en controle over de overi gens slechts door Nederlanders uit geoefende reöhtstreeksohe uitvoe rende macht. Ondanks den typisch liberalen, democratischen en kapi- tahstischen karaktertrek heeft men een betrekkelijk goed functionnee- rend bestuursapparaat aangetroffen. Terwijl de bevolking en ook de ambtenaren aanvankelijk zeer ge reserveerd waren geweest tegenover de door de oorlogsnoodzakelijkheden bepaalde regelingen en terwijl zekere onvermijdelijke gevallen waarin in het politieke leven moest worden ingegrepen in het eerst op scepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeurtenissen intusschen aan bréede kringen der bevolking een beter inricht gegeven en ze zelfs gewonnen. De opheffing van 40 partijen. Rijksminister Seyss-lnquart zeide vervolgens, dat de opheffing van niet minder dan 40 partijen, zonder eenigen merkbaren schok voor het openbare leven verloopen is, waar uit blijkt, dat de politieke impulzen van dit volk niet meer van deze in stellingen uitgingen. Met den 22sten Juni is overigens een duidelijke scheidingsstreep getrokken tusschen het verleden en het heden. De Füh- rer heeft geheel Groot-Duitschland voor Europa in de waagschaal der geschiedenis geworpen. Daarmede had niets, dat dezen strijd niet steunde, meer recht op bestaan. In het politieke leven van Neder land kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waarge nomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroegere koningin plaatst. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederland sche bevolking „oranjebolsjewieken" genoemd. Het betreft voornamelijk vroegere soc.-dem. en kath. kringen, die nog kort geleden zich over een dusdanige houding zeer zouden heb ben geschaamd. Wat de invloed be treft, omvat de oranjevleugel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met him bestaansbasis in het vroegere systeem geworteld rijn. De houding der Duitsche leiding is hier uiteraard scherp afwijzend. Wanneer weliswaar de stemming van het huidige politieke leven des volks in zekere mate beïnvloed wordt door deze dwarsdrijvers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zijn houding het geval. Afgezien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Amsterdam zijn voorgekomen en welker aard gepro- nonceed Joodsch-bolsjewistisch was, heeft zich nooit iets van ernstig sto- renden aard in Nederland voorge daan, ofschoon Amsterdam als voor naamste centrum van het marxisme en zetel van de centrale der commu nistische afgezanten van Moskou voor het W. moest worden be schouwd. Tegenover dezen negatieven kant plaatste de rijkscommissaris vervol gens de N.S.B., die ondanks syste matische onderdrukking zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehand haafd en na te rijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten .is voor het toetreden van nieuwe leden. Al is de N.S.B. ook niet tot Staatspartij verklaard, de Duitsche bezettingsmacht doet t och steeds gaarne een beroep op haar aanhan gers, wanneer het er om gaat func- tionnarissen te verwerven met open blik voor de nieuwe ordening welke zich thans voltrekt. De N.S.B. be schikt over een ongeveer met de S.A. overeenkomende politieke marschformatie, die ongeveer 15.000 man zou omvatten, wanneer niet voortdurend voor bijzondere taken manschappen daarna werden ont leend. De Ned. S.S., opgebouwd vol gens de beginselen van de Duitsche S.S. is, ter sterkte van ongeveer 1500 man, in het bijzonder drager van de Germaansche igedachte in het Nederlandsche volk. Na nog de vrouwenorganisatie te hebben ver meld, wees de rijkscommissaris in het bijzonder op den nationalen jeugdstorm, die thans 16 tot 18.000 hoopvolle en bewust optredende jonge menschen omvat, die in het meest intieme kameraadschappelijke contact met de H.J. oprukken. Nederlanders aan het O. front. Ongeveer 10.000 jonge Nederlan ders staan op het oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S.-Standarte West- land. Met bijzondere nadrukkelijk heid wees rijksminister Seyss-ln quart o.p hun soldateske kwaliteiten waardoor velen reeds het IJzeren Kruis dragen, terwijl een groot aan tal hun optreden met hun bloed heb- (Polygoon-Seym) ben bezegeld. Het Nederlandsche legioen omvat ongeveer 4000 man, terwijl rond 5000 man in de gelede ren van de N.S.K.K. in permanen ten dienst aan het O. front in den. strijd gebracht rijn. Zoo slaan de Nederlandsche N.S.B.-ers bewust en vastberaden den weg in naar den. Germaanschen statenbond van Adolf Hitler, waarin rij den waarborg zien voor een lichte toekomst van hun volk. Over het geheel .genomen is het Nederlandsche volk rustig en beza digd. Meer dan andere gebieden is Nederland ingésteld op het Duitsche Rijk, een ontwikkeling, die haar vol tooiing heeft gevonden in het weg vallen van de douane- en deviezen- grenzen tusschen beide landen. Wat de arbeiders betreft, verklaar de de rijkscommissaris, dat de op Ne derland gerichte Engelsche agitatie zonder effect vervliegt. Op dezelfde wijze kan men bij de overwegende meerderheid der boeren een positief standpunt tegenover de nieuwe orde (aannemen, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat de met aard appelen bebouwde oppervlakte met ruim 25 pet. is uitgebreid. De lande lijke bevolking streeft er in het alge meen naar in ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resultaat van deze in spanning is, dat het land zich on danks zijn 250 bewoners per vier kanten kilometer zelf vermag te voeden. De rijkscommissaris maakte in dit verband melding van den pas opgerichten Nederlandsehen Land stand. De Krakauer Zeitung trekt de con clusie, dat de superieure en verstan dige politiek der Duitsche leiding en verder ook het inzicht, dat men in toenemende mate in breede krin gen van het volk aantreft, Neder land zonder twijfel de aansluiting zal verzekeren bij het komende nieuwe Europa en wel op een pas sende plaats. Reeds thans heelt men de wonde, die de oorlog geslagen heeft. Het is, zoo besluit het blad rijn beschouwingen, te danken aan de persoonlijkheid van den rijks commissaris, dat deze ontwikkeling zich rustig en vreedzaam voor de Nederlanders voltrekt, ten bate van geheel Europa. GEEN AANBRENGPREMIES VOOR VERPLICHT VERZEKERDEN. 's-Gravenhage, 29 Oct. Gebleken is dat onderscheidene ziekenfondsen, die zich toeleggen op het inschrij ven van ingevolge de ziektewet ver plicht verzekerden, er naar streven hun werfkracht te vergrooten door het toekennen van aanbrengpremies. Om verschillende redenen moet dit minder gewenscht worden geoor deeld. De commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswe zen, heeft daarom het toekennen van dergelijke premies, voor wat be treft de categorie der verplicht ver zekerden, verboden. Verdromken. - De 70-jarige weduwe JonkerBerends te De- demsvaart is Maandagavond door de duisternis misleid, in de Dedems- vaart te water geraakt en verdron ken. Glimlachje Maak toch zelf je sommen, dom me jongen. Schaam je je niet dat je vader jouw huiswerk moet maken? INGEZONDEN STUKKEN DE CENTRALE KEUKEN. Geachte Redactie: Gaarne vraagt ondergeteekende een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor zij u b.v.b. dank zegt. Er wordt den laatsten tijd veel geklaagd over het verminderen van de porties der Centrale keuken. Ondergeteekende zou het toe juichen dit eens te onderzoeken. Het broodrantsoen vermindert. Nu rijn er meer aardappelen toegewe zen, en de porties rijn verminderd, zoodat er wel 2 porties per persoon gierekend mogen worden. Daar dit te duur zou worden voor een arbeidersgezin, zou zij gaarne daarin een verandering zien, opdat ook een arbeider met een gevulde maag rijn werkzaamheden kan voortzetten. Met dank voor de opname. Een gebruiker der Centrale Keuken. (Wij hebben ons, naar aanleiding van bovenstaande klacht tot de di rect» van de Centrale keuken ge wend, die ons mededeelt, dat eenige maanden geleden de inhoud van een portie teruggebracht is van 1.2 L. tot 1 L., welke vermindering gepaard ging met een grootere prijs verlaging, nml. van 0.13 op 0.10 voor houders van vetkaarten. Zooals gezegd, dateert dit reeds van eenige maanlen geloden, zoodat de inhoud van bovenstaande klacht thans allesbehalve duidelijk is. Red. Alkrn. Crt.) Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen U goed drukwerk. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5