DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■mmicEiEN Duitschland strijdt voor Europa De achtervolging op de Krim voortgezet. De strijd in het Oosten. Britsche vliegtuigen boven Itaiiaansch gebied. STAD EN OMGEVING 10-jarig bestaan N.S.B. Pagina 4. paarden van 3 jaar en :a. 2600 m.: 1. Indian L Jochems te Wasse- en met een halve leng- aaltijd van 3.15.5. Tot.: 60 en plaats 1.30. 2. 20). -prijs, heat-prijzendra- e kL, afst. 1700 m.: Ie ichon van stal Neder- :n km-tijd van 1.34.8. 9.10 en plaats 2.30. 2.60); 3. Zampa v. en 4. Benna Dosa. Dutch Hanover van :en km-tijd van 1.32.4. I 2.10 en plaats 170. 2.-) en 3. Zoeklicht Dutch Hanover met een 1.34.7. Tot.: winnend ats 1.10. 2. Bobichon Admiral Guy 1.40). heat-definitief: 1. er (winnend 1.90 en 2. Bobichon 4.10); ly 1.60) en 4. Benna ion-prijs, prijzendrave- 2220 m.: 1. Allegheny e te Zeist met een km- 3. Tot.: winnend 4.50 .70. 2. Zoon van David )ergen-prijs voor paar- ir en ouder, afstand ca. Tomi van stal Prospe- ig in een totaaltijd van vinnend 2 en plaats 3eguin 1.30). im-prijs, hordenren v. jaar en ouder, afstand gewonnen door Bily B. grnf van Bylandt met 4 lengten in een ti 4.4.8. Tot. winnend 29 Oct. 1941. (Alkm. N.V.) Andijvie 5, —35, Boerenkool 5, 4, Druiven 36—45, Groene kool 5, Knol- 06.10, Peren 22, oode kool 4, Spruiten boonen 38, Tomaten 1.50, Witte kool 2.30, eek) 2.80—3.40 en 25 2e s. 20 per 100 1 le s. 9—11.50 2e s. en Kropsla 23 per ierselie 12, Selderie 'ortelcn 7 per 100 bos. IARWOUDE, 30 Oct. ide kool 4; 3100 kg 3300 kg Groene kool Jien en stek 3.50; 350 10; 167300 kg Vroege .30; 850 kg Slaboonen jANGENDIJK, 30 Oct. ntenveiling). 8300 kg 4; 4400 kg Gele kool avoye kool 5; 4600 kg 4.20; 2400 kg Bieten ks Bloemkool (lecerf) 6.10—7.60; 500 bos 10 kg Vroege witte kool kg Andijvie 33.40; onen (kas) 38; 2000 3.60; 1200 kg Chin, kool UIZEN, 29 Oct. 1941. ie kool 4; 44700 kg i.30. meestal haastwerk. roor speciaal ingericht. 3. COSTER ZOON ISCHE COURANT. 260. Door de ruk, dien Klompertje had gevoeld, terwijl de dief de tas beet- greep, was hij onderste boven gerold en van die paar ogen blikken, dat Klompertje buiten ge vecht gesteld was, maakte de rover han dig gebruik, om er in al lerijl van door te gaan. :urbel. Suzanne kromp Vallion glimlachte en •echercheur", zei hij. heur?" t de goedheid hebben, l te gaan, dat een po- oning dezen nacht be- ïeb er met den chef che over gesproken, it, dat hij wel een nnden in de kamer hrisman ir buiten om de deur ond, Nilson, het is ou hebben uitgezocht: het om gaat?" heur, een nog zeer t een ontwikkeld en terlijk, knikte. Wallion oe en stelde snel een uisterende stem. De ikte nog eens en sloeg ak. t liet hem vlug de wo- jracht hem toen in de (Wordt vervolgd). ALKMAARS COURANT. 143ste Jaarg tng No. 257 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 31 October 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 30 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland de Krim zetten de Duitsche strijokrach- ten de achtervolging van den verslagen vijand zonder onder breking voort. Plaatselijke tegen stand van zijn achterhoeden werd gebroken. Hierbij werden oop- nieuw verscheidene duizenden gevangenen gemaakt en stukken geschut buitgemaakt. Bij de achtervolging van den vijand in het Donetzbekken werd de bovenloop van de Donetz door de Duitsche troepen en die der bondgenooten over een breed front bereikt. Tijdens succesvolle aanvalsoperaties tusschen het Ilmenmeer en het Ladogameer veroverden gepantserde troepen tijdens een snelle, onverwachte manoeuvre een vijandelijken pantsertrein. Zij maakten talrijke gevangenen. Zeer zware artillerie van het leger heeft met goed succes voor den oorlog belangrijke installa ties in Leningrad bestookt. Doel treffende nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika bombardeer den Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten O. v^n Mersa Matrosh en de havenge bieden in de Nijl-Delta. Afzonderlijke Britsche vlieg tuigen wierpen in den afgeloopen nacht boven het N.-Duitsche kustgebied bommen neer zonder schade aan te richten. Luitenant-kolor.el Galland, commodore van een jachteskader, heeft zijn 90ste en 91ste overwin ning in de lucht behaald." Voortgang in den centralen sector. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: In den centralen sector van het O. front zijn de Duitsche troepen tijdens de ge vechten van de laatste dagen, on danks den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten, met succes opge rukt. Tijdens deze gevechten werd een groep van 20 Soyjettanks, die ge reed werden gehouden voor den aanval op de Duitsche troepen, door Duitsche artillerie onder vuur geno men. Daardoor werden verscheidene tanks vernield. Ook den 28sten Oct. leden de bolsjewisten tijdens ver- geefsche tegenaanvallenop de Duit sche troepen zware verliezen. Op een ander gedeelte van het front hadden de Sovjets in het gebied van den Duitsche aanval zeer veel land mijnen aangebracht. Het bataljon pioniers van de hier oprukkende Duitsche infanteriedivisie ruimde op een dag meer dan 3500 mijnen op en maakte op deze wiize een verder op rukken van de divisie mogelijk. De strijd op den Krim. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) De Duit sche formaties, die op den Krim zijn opgerukt, komen achter de veroverde landengte van Perekop, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, op een vlak steppengebied, dat eerst in den mo dernen tijd voor den landbouw is ontgonnen. Nog steeds wonen er slechts tien menschen per vierkanten kilometer. De kolonisten zijn afkom stig uit groot-Rusland, voor een deel ook uit de Oekraine. Daarbij kwa men in de 19e eeuw nog Duitsche kolonisteh, die zich hebben aaneen gesloten in aanzienlijke kolonisten dorpen en die veel hebben gedaan voor de cultureele openlegging van het land. De autochtone bewoners, de Krimtartaren, wonen meer in het Zuiden, waar langs de kust een keten van kalkhoogten ligt, welke door verscheidene passen is door sneden, en naar den hoogsten berg Jailagebergte genoemd wordt. Het daalt in steile hellingen en beschutte bochten af naar zee. Dit is d° streek met het schoone landschap en het heerlijke klimaat, met den Zuidelij ken plantengroei, waarop de repu tatie van den Krim gebaseerd is. Hier staan de paleizen en zomerhuizen van de Tsaristische society, die het bolsjewisme den eigenaars heeft ont nomen en voor zijn doeleinden heeft veranderd. Achterwaartsche verbindingen bestookt. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in een haven op den Krim twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 1600 ton tot zinken gebracht en een koopvaarder van 8000 ton door een bomtreffer zwaar beschadigd. De Duitsche luchtmacht heeft aan het geheele O. front wederom de achterwaartsche verbindingen van den vijand bestookt en tet ondersteu ning van het landleger geslaagde aanvallen gedaan op vijandelijke stellingen, troepenconcentraties en pantserwagens. Aan het Ladogameer en bij Moermansk zijn bolsjewisti sche havenwerken gebombardeerd. De strijd aan het front van Leningrad. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) Aan het front van het ingesloten Leningrad zijn op 29 October naar het D.N.B. verneemt, nieuwe uitbraakpogingen der bolsjewisten met een strijdmacht van verscheidene bataillons onder bloedige verliezen voor de Sovjet troepen afgeslagen. In verscheidene golven trachtten de bolsjewisten den stalen ring der Duitsche troepen te naderen. Uit de vooruitgeschoven stellingen sloeg den wanhopig optre denden bolsjewisten een moordend vuur tegemoet, zoodat de eerste golf bolsjewieken terstond ineenstortte. In een sector trachtten de bolsjewie ken open terrein met1 steun van tanks te passeeren. Nauwelijks waren de tanks echter te voorschijn geko men uit de dekking van een bosch of zij werden door het Duitsche pant- serafweergeschut onder vuur geno men. Zes der aanvallende tanks werden vernietigd, Nadat de tank- Itaiiaansch legerbericht. Rome, 30 Oct. (Stefani). In zijn legerbericht no. 515 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: - Gistermiddag heeft de vijande lijke luchtmacht aanvallen onder nomen op eenige plaatsen in de provincies Reggio Di Calabria en Catanzaro. Er werden bommen uitgeworpen, die neerkwamen op woonwijken en op groepen arbei ders, meerendeels vrouwen, die bezig waren met het binnenhalen van den oogst. De aangerichte schade is zeer gering. Tien perso nen werden gedood en 32 gewond. Noord-Afrika: Groote activiteit van onze artillerie aan het front van Tobroek. De vijand ondernam luchtaanvallen op Benghasi en Tripgis, waar een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Oost-Afrika: Niets bijzonders te vermelden. In den loop van deb. nacht werden de vliegvelden van Malta door onze luchtmacht ge bombardeerd. DE BISSCHOP VAN NAMEN OVERLEDEN. Brussel, 30 Oct. (A.N.P.) Maan dagavond is, naar thans bekend is geworden, na een kort ziekbed de bisschop van Namen, mgr. Heylen, overleden. Mgr. Heylen was 85 j. Mgr. Heylen is in de katholieke wereld vooral bekend geworden door zijn deelneming aan de talrijke Eucharistische congressen. In zijn functie van voorzitter van den „Eucharistischen kruistocht" heeft hij de vijf werelddeelen bezocht. Mgr. Heylen was gedurende 45 jaar bisschop van Namen. LUISTERVERBOD IN FRANKRIJK. Vichy, 30 Oct. (D.N.B.) De door de Fransche regeering aangenomen wet betreffende het verbod van luisteren naar buitenlandsche zen ders, wordt vandaag in de Staatscou rant gepubliceerd. Bij deze wet wordt het verboden te luisteren, in het openbaar of op particuliere plaatsen, naar alle uitzendingen van den Engelschen omroep en andere buitenlandsche zenders, die -sedert verscheidene maanden een felle anti- Fransche propaganda voeren. Bij overtredingen kunnen de volgende straffen gegeven worden: internee- ring in een concentratiekamp, slui ting der lokalen voor den tijd van zes maanden, boeten tot 100.000 francs, gevangenisstraf van zes da gen tot twee jaar en inbeslagneming der radiotoestellen. aanval was afgeslagen, moest de bolsjewistische infanterie zich onder het zware vuur der Duitschers en met achterlating van talrijke gesneu velden terugtrekken. Hooge bolsjewistische officieren en talrijke commissarissen beginnen Leningrad te verlaten. Deze vlucht van hooge bolsjewis tische officieren staat ongetwijfeld in verband met waarnemingen van neutrale correspondenten te Lenin grad, die den indruk hebben, dat het moreel van de bolsjewistische ver dedigers van Leningrad van dag tot dag afneemt. Dc strijd bij Moskou. Berlijn, 30 Oct. (D. N. B.) Bij den aanval, dien-Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht op Moskou hebben ondernomen, zijn behalve andere voor den oorlog be langrijke doelen twee stations van beteekenis door tal van bommen ge troffen. Door de verwoesting van deze spoorweginstallaties wordt de ravitailleeringspositie der Sovjet hoofdstad, die reeds buitengewoon moeilijk was geworden door de on derbreking van talrijke spoorlijnen naar Moskou, nog hachelijker, WOENSDAG HAD IN DE RAADZAAL VAN HET ROïTEKDAMSCiiE STADHUIS de plechtige installatie plaats van den nieuwen burge meester, Ir. F. E. Muller. Tijdens de toespraak van den burgemeester; naast hem gemeente-secretaris Mr. Smeding. Naast de echtgenoote van den burgemeester Dr. Volkers, de Beauftragte van den Rijkscommissa ris. Geheel rechts wethouder de Zeeuw. (Polygoon-Hof) DE WERELDECHO OP DE REDE VAN ROOSEVELT. Berlijn, 30 Oct. (A.N.P.) .De wereldecho op de redevoering van president Roosevelt kan, naar men heden in de Wilhelmstrasse ver klaarde, slechts zoodanig geïnter preteerd worden, dat deze rede een ongekende blamage voor 't staats hoofd van de Ver. Staten betee- kent. Afgezien daarvan, dat Roose velt zich van den Duitschen eisch om de echtheid der door hem aan gehaalde z.g. documenten te be wijzen of althans deze documen ten te laten zien, met onbenullige motiveeringen afmaakt, acht men te Berlijn bijzonder kenmerkend de verklari'ng van minister Huil, die zeide, met deze kaartenkwestie niets te maken te willen hebben. Deze bepaald sensationeele uitla ting, zoo verklaarde de woordvoer der van de Wilhelmstrasse, staat gelijk met een desavoueering van Roosevelt, hetgeen dient te worden vastgehouden als een voorval zon der precedent in de diplomatieke geschiedenis. Een niet geringere blamage acht men in dezelfde kringen de bekentenis van den minister van marise, Knox, dat de Amerikaansche torpedojager Kear ny het eerst dieptebommen ge worpen had naar een Duitsche duikboot, terwijl Roosevelt weken lang de openbare meening heeft probeeren wijs te maken, dat de Kearny het eerst is aangevallen. Aan dergelijke verklaringen heeft men in de Wilhelmstrasse niets toe te voegen. Zij zijn hoogstens, naar men hier verklaart, kenmer kend voor de van geval tot geval wisselende gezindheid van Roose velt en zijn naaste medewerkers, wien blijkbaar elke leugen voor hun politieke en persoonlijke zaak jes goed is. EEN BERLIJNSCH OORDEEL OVER REDE yAN DEN ZWEEDSCHEN PREMIER. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) In de Wilhelmstrasse, waarvoor de rede van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, in het alge meen gezien, niets nieuws met be trekking tot de buitenlandsche politieke houding van Zweden biedt, hecht men een niet onaan zienlijke beteekenis aan de verkla ring, dat Finland recht heeft op verhoogde veiligheid van zijn grenzen. Deze verklaring, zoo be-' toogt men in de Wilhelmstrasse, verdient daarom de aandacht, om dat zij wordt afgelegd op een tijd stip, waarop Engelsche en Ameri kaansche pogingen tot het uitoefe nen van druk op Finland worden ondernomen om het zijn loon van den strijd tegen het bolsjewisme te ontnemen.Zwedens minister van buitenlandsche zaken stelt zich mét zijn verklaring dus aan de zijde van hen, die tegen dergelijke drukpogingen front maken. DE BEKLAAGDEN VAN RIOM. Vichy, 30 Oct. (DNB) Het Staats blad van Donderdag publiceert een decreet, volgens hetwelk het fort Portales bij Urdos (dep, Basses Py renees) gemaakt wordt tot een in- terneeringsplaats voor vestingstraf. Zeer binnenkort zullen de beklaag den van het proces van Riom der waarts gebracht worden. BRITSCH SCHIP BIJ GIBRALTAR TOT ZINKEN GEBRACHT. Berlijn, 30 Oct. (DNB) In den af geloopen nacht hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen voor den grooten afstand, naar het DNB verneemt, ten Noordwesten van Gibraltar een Britschen koopvaarder van 2.000 ton tot zinken gebracht en een even groot schip door bomtreffers zwaar beschadigd. Van twee Britsche jachtvliegtui gen, die West-Frankrijk wilden bin nenvliegen, is er een door Duitsch afweergeschut neergehaald. DE PLANNEN VOOR DEN OPBOUW VAN EEN NIEUWEN FRANSCHEN STAAT. Een interview met minister Pucheu. Vichy, 30 Oct. (D.N.B.) De Fran sche minister van binnenlandsche zaken, Pucheu, heeft in een inter view met de Gringoire de plannen voor de vorming van den nieuwen Franschen staat toegelicht. Hij zeide daarin, dat zijn voornaamste taak als minister van binnenlandsche za ken daarin bestond, via de van hem afhankelijke bestuurscolleges het ge heele land weder in de hand te krij gen. Hij wees verder op de noodza kelijkheid der vorming van een een heidsbeweging, waarbij zich alle Franschen yan goeden wille kunnen aansluiteri. Tot dat doel zouden alle Franschen elkander een soort indi- vidueele politieke amnestie moeten verleenen. De kern. van deze enorme verzoening en concentratie zou ge vonden kunnen worden in he*t le gioen, waartoe tot nu toe alleen oudstrijders konden behooren, doch dat thans ook voor alle vrijwilligers der nationale revolutie en de jeugd openstaat. Dit legioen kan op het graf der oude partijen de politieke ruggegraat van het Frankrijk van morgen worden. De Fransche sa menleving moet worden bevrijd van twee hoofdkwalen, het overdreven individualisme en den klassestrijd. Het voordeel van economische werkzaamheid mag in de toekomst niet meer zijn voorbehouden aan een kleine categorie van bevoorrechten. „Als de wederopbouw van een sa menleving op dergelijke grondsla gen „totalitair" wordt genoemd, dan ben ik „totalitair", aldus Pucheu ver der. Het betreft hier echter grond slagen, die verschillende landen van Midden-Europa tot den wederop bouw in staat hebben gesteld. Wij kunnen deze grondslagen ""niet over het hoofd zien. Wij zullen ze echter zonder slaafsche navolging aan ons land aanpassen, en zullen ze met onze rationaliteit en met ons tradi- tioneele katholicisme doorvoeren. Een radiorede van Pétain. Vichy, 30 Oct. (D.N.B.) Het staats hoofd, maarschalk Pétain, zal begin November, naar uit betrouwbare bron verluidt, in een radiorede de voornaamste trekken der toekomsti ge grondwet van Frankrijk en de structuur van den nieuwen Fran schen staat bekend maken. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. DE ENGELSCHEN IN HET VERRE OOSTEN. Sjanghai, 30 Augustus. (D.N.B.) Het Britsche consulaat-generaal heeft, zoo wordt uit betrouwbare bron gemeld, het Engelsche ge meentebestuur verzocht allen in China wonenden Engelsche vrou wen en kinderen en den mannen, die niet gebonden zijn, op de meest dringende wijze aan te raden het land te verlaten. Het gemeente bestuur moet alle ter beschikking staande middelen van druk uit oefenen, opdat de evacuatie binnen zes weken wordt voltrokken. V or mingsbij eenkomst. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der N.S.B. werd gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" een vormingsbijeenkomst gehouden, waarvoor de toegangskaarten gratis bij de groepsleiders verkrij gbaar waren gesteld. De zaal was nagenoeg geheel met leden en sympathisee renden gevuld, terwijl de bijeen komst werd opgeluisterd door1, een muziekcorps der beweging onder lei ding van den compaan uit Am sterdam, en het met bloemen ver sierde podium de feestelijkheid ver hoogde. De bijeenkomst werd geleid door den heer Roos, die speciaal de aan wezige Duitsche kameraden en an dere functionnarissen welkom heet te. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de aanwezige ouders van de kameraden, die aan den strijd aan het Oostfront deelne men en waarvoor de voorste rijen waren gereserveerd. Op voorstel van den voorzitter brachten allen staande, terwijl het muziekcorps het „Ik had een wa penbroeder" speelde, een groet aan de gevallenen. Voorts herinnerde de heer Roos aan den strijd in het verleden,' zijn vreugde erover uitsprekende, dat deze avond door de W.A. georgani seerd kon worden. Het is de W.A. die thans kranig gemobiliseerd is, om de beweging in den- strijd die den leider nog wacht, te beschermen. Hierna werden eenige liederen ge zongen onder leiding van den heer Slotboom. Rede van opperhopman A. v. Hees. Spr. herinnerde aan de oprichting van de N.S.B. op ^4 Dec. 1931, door de heeren Mussert en van Geelker ken. Op 14 Dec. a.s. zullen de wer kers in Utrecht bijeenkomen en ook u zult 'allen op een zeer bepaalde manier aan dit feest deelnemen. Meer uitvoerig gaf spr. een terug blik over de gepasseerde 10 jaar, waarbij hij wees op het te verschij nen boek „Ohze tien-jarige strijd". Terecht mogen wij ons de dragers van de nationaal-socialistische ge dachte in Nederland noemen en on der applaus der aanwezigen wees spr. erop, dat dit ook door den Führer erkent wordt. Wat was die eerste tijd, aldus spr., toch mooi, juist omdat allen tegen ons waren. Wij laten ons ideaal niet .los. In het begjn lachte men ons uit. Vóór ons streden an deren al tien jaar in fascistische be wegingen, die alle mislukten, tot dat, dank zij van Geelkerken, de aangewezen leider Mussert kwam. Ook releveerde spr. de ontmoeting van Mussert met den pionier Erich Wichman, van wien spr. een melan choliek gedicht naar voren bracht. Wij kwamen als zoekenden tot den leider; omdat jvy .wisten, dat het zoo niet langer kon, wilden wij voor komen, dat het volk onderging. Wij begrepen, dat Mussert de groote trommelaar was voor de na tionaal-socialistische beweging en dat wij als soldaten moesten aantre den. Spr. declameerde hierop met geestdrift het gedicht „De trom mels van Mussert". De N.S.B. geeft een beeld van de doorsnee van het geheele Neder- landsche volk. Hetgeen in de jongeren leeft,, gaf spr. weer door een gedicht van Jan Hovestein, hopman te Haarlem. Na de bespotting ging men, aldus spr ons halen en wij gevoelden een stapje verder te zijn. Hulde bracht spr. aan de onbekende colporteurs en colportrices, zonder wie wij er niet waren gekomen. Al weet men er nog niet veel van, toch is thans het nationaal-socialisme een begrip ge worden. De spr. bleek zeer gevoelig voor gedichten, want ook het werk van den colporteur werd door hem door het declameeren van een gedicht weergegeven. Ook bij de verkiezingen in 1935, toen de N. S. B. 8 van de stemmen haalde, stond spr. meer uitvoerig stil, evenals bij de tweede verkiezing in 1937, toen de N. S. B. van het groote succes van 8 tot 4 terug viel. Niemand onzer had dat voorzien en een merkwaardige reactie in onze beweging was daarvan het gevolg. De werkelijk goeden gevoelden, dat ons ideaal goed was en dat wij moesten doorvechten. Ook dit werd in een gedicht, „De Mussertgarde", weergegeven. Hierna behandelde spr. de periode na de inzinking van 1937, toen de beweging het zeer moeilijk kreeg. Velen bleken niet tegen de moeilijk heden op te kunnen en verlieten, aldus spr., onze gelederen, waar tegenover stond, dat de kameraad schap der trouw geblevenen sterk toenam. In die jaren werd de kern tot vuurvaste eenheid gesmeed, die door niets en niemand meer uit- elkander geslagen kon worden. Spr. toonde aan de hand van enkele ge dichten den geest, die toen in de be weging viel waar te nemen. Daarna kwam hij tot d,en tijd, waarin de oorlog begon te woeden, toen de N. S. B. tot volkomen passiviteit ge doemd werd. Ook uit dezen tijd droeg hij enkele gedichten voor. Daarna besprak hij den tijd, waarin de oorlog niets anders is dan de eind spurt van de nationaal-socialis tische revolutie, die ook over onze landsgrenzen heen greep. In een gedicht van Ketmann, getiteld: „Het l:ed van den Noorder Storm", schet ste hij het groote gebeuren van het jaar 1940 als een soort oergebeurgn der natuur, dat zich noodzakelijker wijze voltrekken moest. De groei der beweging sinds dien karakteri seerde spr. voornamelijk aan de hand van enkele W. A.-gedichten, terwijl ook de huidige reactie in een zeer humoristisch gedicht ge typeerd werd. VERDUISTER GOED l ZON 31 Oct. onder: 18.14 1 Nov. op: 8.35 MAAN 31 Oct. op: 17.06 onder: 4.26 4 Nov. Volle Maan. GESLAAGD. Mej. N. Degenaar ajhier is te Leiden geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechten. WEER VERBODEN VERVOER. Te Heerhugowaard werden 5 zakken met in totaal 175 kg tarwe, die zonder vergunning werden ver voerd, in beslag genomen. In Twisk viel een zak met 50 kilo smokkel- tarwe in handen van de controleurs. Ih beide gevallen volgde tevens nog een procesverbaal. Eveneens werden in Twisk een paar Amsterdammers aangehouden, die op hun rijwiel een zak bruine boohen vervoerden. Ook hier.volg de in beslagname met procesverbaal. DIEFSTALLEN. Dezer dagien zijn uit een sigaren- fabriekje in het Fnidsen, alhier, 300 sigaren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Tevens is uit een pakhuis aan de Oudegracht, alhier, een nieuwe bin nenband ontvreemd. Ook hier wordt een onderzoek door de politie inge steld. DE KAASMARKT. Het gaat hard met het terug- loopen van den aanvoer. Was er de vorige week nog 42000 kg., heden was er slechts 25000 kg. aange voerd, w.o. nog 6 stapels kleine boerenkaas 40 plus, die ook geheel gaan verdwijnen, omdat voorloopig de zelfkazende boeren geen kaas meer mogen maken. Aangezien de handelaren over meer toewijzingen beschikten dan de aanvoer, is het begrijpelijk dat de handel vlug was. Voot de 40 plus kaas was de maximumprijs 56 eri voor de 20 plus 43.50. HET A. A. Z. A. EN HET NIEUWE ZIEKENFONDSBESLUIT Het bestuur van het A. A. Z. A. deelt mede, dat de reeds thans aangesloten leden de kaarten voor verplichte verzekering ontvangen van de boden. Voor verdere mededeelingen ten aanzien van hen, die het A. A.Z. A. kiezen als ziekenfonds, alsmede over betreffende contributie voor de vrijwillig verzekerden zie men de advertentie in dit nummer. EEN JUBILEUM. De tooneelvereeniging „Aurora" te Stompetoren viert Zondag 2 No vember het feit waarop haar werkend lid Jacob Posch voor 25 jaar als lid toetrad. Ook na zijn burgemeesterschap bleef de heer Posch met zijn echtgenoote de groote stuwkracht van „Aurora". (Jit de trouwe bezoekers van de voorstellingen heeft zich een comité gevormd om den heer Posch een huldeblijk aan te bieden, terwijl Zondagmiddag „Aurora een voor stelling geeft van het blijspel „In 't Gouden Haantje" van Otto Harting, in welk stuk de heer Posch voor 25 jaar ook een rol vervulde. Na de voorstelling volgt een uit gebreide koffietafel, terwijl tus schen de bedrijven gelegenheid zal worden gegeven dpn heer Posch te complimenteeren. Zooals men ziet, is het dus Zondag feest bij „Aurora". Mr. J. WINKEL NOTARIS TE NAARDEN. Blijkens de Staatscourant is bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie, tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, met standplaats te Naarden, benoemd Mr. J. Winkel, candidaat-notaris te Bergen. Mr. J. Winkel is in Alkmaar reeds vele jaren werkzaam op het kan toor van notaris van der Heide. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Op 3 Nov. a.s. houdt de broeder schap der notarissen in Nederland haar jaarlijksche algemeene verga dering in het Americain-Hotel te Amsterdam. Op de agenda staat on der meer behandeling van het prae- advie, uitgebracht door mr. C. J. de Lange, over „Voortzetting der ven nootschap onder firma of 'van hare zaken na uittreden, overlij den, enz. van een of meer der ven- nooten". Spr. besloot zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede met het voordragen van een gedicht van Kettmann, getiteld: „De Jeugd". Na de rede werden nog eenige W. A.-liederen gezongen, terwijl de avond werd besloten met het zingen van het 6e couplet van het Wilhel mus.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1