agenda. DISTRIBUTIE-NIEUWS SPORT amsterdamsche BEURS Pagina 2. VOLKSZANG. Dinsdag zal wederom in 't Gulden Vlies een volkszangavond worden gehouden. Voor nadere bijzonderhe den wordt verwezen naar de adver tentie in dit blad. EEN LEZING OVER MIJNBOUW. Men schrijft ons: Maandagavond om 8 uur houdt mr. dr. ing. W. A. J. M. Waterschoot van der Gracht uit Bergen in het hotel de Nachtegaal, Langestraat, voor het natuur- en letterkundig genootschap Solus Nemo Satis Sapit een lezing met als onderwerp: Eenige wetenswaardigheden van onzen Nederlandschen mijnbouw. Deze bij uitstek deskundige spre ker zal een beeld geven van een in dustrie, die, hoewel van vitaal be lang voor de samenleving, eigenlijk voor velen nog een gesloten boek is. Hoe er gewerkt wordt in dé mij nen, welke moeilijkheden zich daar bij voordoen en in het bijzonder op welke uitnemende wijze de Neder- landsche mijnbouwers onze mijnbe drijven hebben weten in te richten, zal de spreker met vele voorbeelden toelichten Het belooft een avond te worden die groote belangstelling waard is. Voor bijzonderheden wordt ver wezen naar dé bekendmaking in dit nummer. JUBILEUM-CONCERT DER ALKMAARSCHE KAMER MUZIEK VEREENIGING. Het is de Alkmaarsehe Vereeni- ging voor Kamermuziek Imogen ge lukken ter herdenking van haar 25- jarig bestaan een zeer bijzonderen avond 'te arrangeeren en wel op Donderdag 6 November a.s. in den Schouwburg Harmonie, waarvoor zij zich de medewerking heeft weten te verzekeren van den bekenden Ne-, derlandschen bas-bariton Laurens Bogtman en de zoo bij uitzondering begaafde altzangeres Annie Woud, alsmede van den pianist Johannes Röntgen, die zich ook in Alkmaar een groote schade van bewonderaars heeft verworven. Voor dezen avond is een zeer ge varieerd programma samengesteld. Zoowel Annie Woud als Laurens Bogtman zullen ieder afzonderlijk met medewerking van Johannes Röntgen, piano een groep- liederen ten gehoore brengen, vervolgens vermeldt het programma eenige duetten voor alt en bariton, een pianosolo van Johannes Röntgen t.w. Prélude Choral et Fugue van César Franck en ten slotte de Jan van Riebeeck Cantate Van Johannes Röntgen, waarmede de drie genoem de kunstenaars o.a. bij de radio een zeer groot succes .behaalden Deze cantate werd gemaakt ter ge legenheid van de herdenking in April 1940 van het feit, dat Jan van Riebeeck 300 jaar geleden in Zuid- Afrika landde. Ook het tweede concert van de Alkmaarsehe Kamermuziekvereeni- ging op Donderdag 29 Januari e.k., zal een zeer groote attractie voor het publiek zijn, aangezien hiervoor het beroemde Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet geëngageerd is. De vereeniging heeft de data harer con certen zoodanig vastgesteld, dat zij op maanlichte avonden plaats vin den. A. J. STIENSTRA. Onze vroegere hoofdinspecteur van politie de heer A. J. Stienstra, thans commissaris van politie te Zwolle is, bij besluit van den secre taris-generaal van het departement van justitie, benoemd tot commissa ris van de rijkspolitie. ALKMAARSCHE REDDINGS BRIGADE. Gisteravond werden door de A.R.B. in de tuinzaal van den Sted. Muziektuin de bondsdiploma's A uitgereikt, onlangs door 17 leden behaald. Eerst werd een film vertoond over zwemmend redden en het op wekken der levensgeesten d. m. v. kunstmatige ademhaling, over het zwemmen van blinden en van ach terlijken en oorlogsverminkten. Voor de A.R.B. leden een opwek king dit nuttige werk te helpen bevorderen. Een orkestje uit eigen kring zorgde met veel succes voor de muziek. De bekende goochelaar prof. Kaki liet weer tal van verrassende staaltjes van zijn kunnen zien. De voorzitter van de Technische Com missie van de A.R.B. reikte daarna de bonds- en brigadediploma's mei toepasselijke woorden uit. Een enthousiaste uiteenzetting over zwemmend redden werd nog gegevendoor den heer Meyerink uit Haarlem. Deze bondspropagan- dist hoopte dat Noorddijk N.H. spoedig het voorbeeld van Alkmaar zou volgen. ARBEIDSVOORWAARDEN GROENTEN- EN FRUIT- VERWERKENDE INDUSTRIE. Hoogere Iconen; 6 dagen vacantie. 's-Gravenhage, 31 Oct. Reeds ge- ruimen tijd werden op aandrang van het college van rijksbemidde laars door werkgevers en werkne mers in de groenten- en fruitver- werkende industrie onderhandelin gen gevoerd, ten einde te trachten te komen tot een uniforme lande lijke regeling van de loonen en an dere arbeidsvoorwaarden in dezen, bedrijfstak. Deze onderhandelingen leidden echter niet tot het gewensch- te resultaat en het college van rijks bemiddelaars is er daarom toe over gegaan zelf een zoodanige regeling bindend vast te stellen, nadat hier omtrent deskundigen zoowel van werkgevers- als van werknemers zijde waren gehoord. Krachtens deze regeling zal met ingang van morgen het minimum- uurinkomen voor volwaardige onge schoolde arbeiders van 25 jaar en ouder bedragen: in loonklasse 1 (Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra venhage) 52 cent, in loonklasse 2 (gemeenten met meer dan 50.000 inwoners) 48 cent en in loonklasse 3 (gemeenten met minder dan 50.000 inwoners) 44 cent. Vopr vrou welijk personeel van 21 jaar en ouder, bedraagt het uurinkomen resp. 25 cent, 22 cent en 21 cent. Ook voor jeugdige werknemers is een loonschaal vastgesteld en wel zoodanig, dat het loon op 14-jarigen leeftijd voor mannelijk personeel 25 pet. en voor vrouwelijk perso neel 50 pet. bedraagt van de h iervo ren genoemde minima, successieve lijk opklimmend tot 100 pet. op 25- jarigen resp. 21-jarigen leeftijd. Deze loonregeling zal voor tal van werknemers in dezen bedrijfstak een aanmerkelijke verbetering be- teekenen. In de regeling zijn voörts opgeno men bepalingen betreffende den op zeggingstermijn bij ontslag, vergoe ding bij verzuim, betaling van alge meen erkende christelijke feestda gen en Zondagsarbeid, alsmede om trent de uitreiking van loonzakjes of loonbriefjes en de gegevens, wel ke daarop door den werkgever moe' ten worden vermeld. Tenslotte voorziet de regeling in een vacantie met behoud van loon gedurende 6 dagen voor arbeiders, wier dienstbetrekking ten mihste onafgebroken een jaar heeft voort geduurd. De arbeiders, wier dienst betrekking nog geen jaar heeft ge duurd, zullen voor iedere maand diensttijd een halven dag vacantie genieten. De vacantie zal, behalve bij beëindiging van de dienstbetrek king, niet door betaling van extra loon mogen worden vervangen. Indien in ondernemingen reeds gunstiger bepalingen gelden, zullen die gehandhaafd blijven. DE VISCH EN HET VISSCHERS- LEVEN. Voor een betrekkelijk klein, ge zelschap van leden der Reisvereeni- ging heeft de heer van Hoogh, van de Visscherij-centrale, gisteravond in 't Gulden Vlies bij films en licht beelden tal van bijzonderheden ver teld over visch en het visschers- leven op zee, een en ander bedoeld als een reëlame voor het eten van méér visch in de toekomst, als de vangsten grooter zijn dan thans. In een vlotte causerie vertelde hij van de noodzaak daarvan, omdat het an ders nog wel eenige jaren kan duren met de vleeschlooze dagen en dan nam hij de aanwezigen mee op een tocht met een treiler ter vischvangst op de Noordzee. Hij vertelde van de vele voorbereidingen daarvan en sprak over de moeilijkheden van het visschersleven op zoo'n tocht, die meermalen 3 a 4 weken duurt en zich vaak uitstrekt tot in de buurt van den Poolcirkel. We zagen 't uit werpen en ophalen van het 4% km lange sleepnet, dat reikt tot den bodem der zee en de vis-schen als het ware opschept; voorts het sortee- ren, reinigen en door ijs voor be-, derf vrijwaren van de vangst en dan den terugkeer in IJmuiden, waar alles gelost werd aan de hallen, die een lengte hebben van een halven kilometer. Daarbij werd ook verteld vtn het schoonmaken en het maken van vischfilet (een uitkomst voor hen, die 'bezwaar hebben tegen visch, omdat zij dié zouden moeten schoonmaken) en van ée verschil lende wijzen waarop visehschotels kunnen worden bereid. Een tweede film bracht de haring vangst in beeld, een heel andere soort van visscherij, waarbij van de visschers nog véél meer en veel zwaarder werk wordt gevraagd op de loggers, die eigenlijk fabrieken voor de bereiding van haring kun nen worden genoemd. Bij deze vis scherij speelt het gejluk of men al dan niet een school haringen treft een groote rol, want het net blijft hierbij drijvende. Als bederfwerend middel gebruikt men ter haring vangst zout, terwijl de visscheT: voor zoover de tijd het toelaat de haringen ook nog „kaken", naar de uitvinding van Willem Beukelszoon. Tal van voor velen onbekende din gen heeft de heer van Hoogh bij een en ander meegedeeld en terloops vertelde hij ook van het hospitaal kerkschip De Hoop en de politieboot Jan van Brak'el, die de haringvloot steeds vergezellen. Als attractie was aan dezen avond verbonden het raden van den naam van een tiental in natuurlijke kleu ren door lichtbeelden weergegeven visschen (er werden ook nog ge kleurde plaatjes vertoond van Vo- lend'ammers.) Van de mededingers aan- den wedstrijd waren er twee, die alle namen goed hadden. Een derde prijs werd toegekend na lotin, tusschen. hen, die de minste fouten hadden gemaakt. Alle drie winnaars krijgen t.zt. een maaltje visch voor zes personen toegestuurd. De voorzitter, de heer Sietsma, die bij de opening een aantal mededee- lingen aan de leden deed, bracht aan het slot den spreker een harte lijk woord van dank voor zijn geest driftig betoog. Tentoonstelling van werken van' den beeldhouwer Reyers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Savoy Hotel 217 (rom.- sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vrienden en vrouwen (hum.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Kora Terry (variété). 18 j. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Inspecteur Eyck in de val (detectivefilm). 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 1 November, 4 uur, Waagplein (bij regen in de Harmonie), jeugddemonstratie Nat. Jeugdstorm. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van blijspel „Het spook van de Vrij- burcht", door de Arb.-Tooneelvereen. Ontwaakt. LIMMEN. Wijziging polderbestuur. - Bij enkele candi,daatstelling zijn de he-ren J. H. Sander en G. Albrink gekozen als heemraad en de heeren W. Hes, J. C. Al, M. Kerssens, F. van Til Kzn. en C. P. Bakker als hoofdingeland. BROEK OP LANGENDIJK. Eerste prijs behaald. - De chr. mannenzangvereeniging „De Lof- stem" heeft op het te 's-Gravenhage gehouden concours een eersten prijs behaald met 329 punten. ZUIDSCHARWOUDE. Een huldiging. - Op den club avond van de kolfclub „Op Maat" werd aan den heer A. Berkhout, die behalve het behalen van het kam pioenschap van den Nederl. Kolf- bond by de in September gehouden wedstrijden, zijn 25-jarig jubileum als markeur bij de wedstrijden van den Ned. Kolfbond heeft herdacht, een vulpen overhandigd, als blij vend aandenken aan dit jubileum. INGEKOMEN PERSONEN. S. Windsma, geen, kantoorbe- aiendej Heilooërdijk 7, van Den Helder. T. Ramerman, wed. van J. W. Schutte, N.H., zonder beroep, Ritsevoort 21; van Schoorl. H. Kapitein, geen, dienstbode, Achter wezel 30, van St. Maarten. J. Willemsen, geen, kapper, Scharloo 10, van Amsterdam. K. Kouwen- berg, geen, los werkman en echtgen. R.K., en zoon, Noorderkade 5, van Den Helder. E. J. F. Evers, R.K., kelln-sr, Langestraat 70, van Hen gelo (O.) H. Bambacht, N.H., dienstbode, -Nassaulaan 55, van Tiel. J. Blankers 't Hooft, N.H., kantonrechter, en echtgen. en kind., Nassaülaan 55, van Tiel. M. Ekkel, N.H., dienstbode. Egmon- derstraat 14, van Haarlem. C. A. Koster, R.K., zonder beroep, Em- mastraat 12, van Voorburg. J. N Rike, geen, fabrieksarbeider, en echtgenoote en dochter, Rochdtde- straat 13, van Rotterdam. N. Vlaar, R.K., dienstbode, Dijkgraaf straat 38, van Obdam. M. F. Bergefurt, R.K., hulp 'in de huish., 'Wilhelminalaan 9, van Soest. J. A van den Bosch, R.K., tegelzetter metselaar, en echtgen. en kinderen, Nieuwpoortslaan 102, van Rotter dam. A. T. Goedhart, R.K., dienstb., van Everdingenstraat 18, van Uitgeest. S. T. M. van Gie- zen, R.K., ass. in de huish., Snaar- manslaan 27, van Velsen. W. J. Groesbeek, N.H., hulpcontroleur C.C.C.D., Geestersingel 38, van De venter. J. C. van Donzel, R.K., los arbeider, Voormeer 35, van Nijmegen. M. Botman, R.K., dienstbode, Stationsweg 106, van Hoorn. T. Grande, echtgen. van 1. P. J. Bielfel-dt, N.H., zonder ber., en kind-eren, geen, Vermeerstraat 28, van Den Helder. P. C. Wor- teiboer, Ger. k., perser, Keizer straat 10, van St. Paneras. J. Tabak, geen, dienstbode, Lange straat 73, van Amsterdam. J. Colijn, 'geen, timmerman, Achter straat 8a, van Heiloo. N. J. Jon ker, R.K., landarbeider, Geest 48 van Heiloo. J. A. Vrijvogel, geen, z.b., en echtgen., N.H., Bergerweg 83, van Rotterdam. A. J. Visser, geen, zonder «beroep, Emmastraat 40, van Velsen. A. F. Kunst, R.K. dienstbode, Rozenstraat 27, van Oudorp. H. van der Meulen, geen, zonder beroep, Comansstraat 22, van Amsterdam. S. J. Over toom, R K., architect, en echtgen. en kinderen, Verdronkenoord 70, van Schagen. P. van Aart, R.K., zonder beroep, Laat 2, van Zaan dam. N. P. Nieuweboer, N.H., caféhouder, en echtgen. en kinderen, Houttil 34, van Wieringerwaard. P Kooiman, R.K., zonder beroep. Tulpstraat 19, van Gorinchem. N. Sluis, wed. van J. Leijen, N.H., zonder beroep, Houtmanstraat 4. van Schagen. T. M-eskes, wed. van C. Besuijen, N.H., zonder be roep, Pr. Julianalaan 14, van En schedé. F. Hettinga, Ger. kerk, ambt. CCCD., Lindenlaan 13, van Schiedam. C. Groothuizon, R.K., dienstbode, Langestraat 70, van Zeist. J. J. van Veen, R.K., grondwerker, Fr. Engelst-raat 7, van Doesburg. T. Stierman, L.d.H., leidster Gel. Gem. L.d.H., Limmer- hoek 40a, van Rotterdam. C. C. Evers, echtgen. van E. van der Kloot, geen, zonder beroep en kin deren, Kennemerpark 37, van Den Helder. H. J. van Dieren, N.H., ambtenaar C.C.C.D., Nic. Beetskade 74, van Harmeien. J. W. Gante- voort, R.K., schoenmaker, Kanaal- kade 35, van Amsterdam. VERTROKKEN PERSONEN. C. A. van Stralen, R.K., dienst bode, van Spoorstraat 17 naar Heer- hugowaard. G. Koster, N.H., chauffeur-monteur, van Rambrandt- straat 36 naar Muiden. J. Beijers, N.H., leider melkkvr., en gezin, van Westerwe-g 7 naar Gouda. A. D. Bonnet, D.G., z. b., van Jul. van Stolfcerglaan 22 naar Amsterdam.' C. M. Pasman, geen, ambtenaar P. T.T., van Spoorstraat 88 n. 's-Gra venhage. U. M. Dekker, reli gieuse, van Van Everdingenstraat 18 naar Delft. G. A. Leijen, R.K., religieuse, van Van Everdingen straat 18 naar Delft. A. C. H. Klok, N.H., echtg. v. M. Kroon, z'. b., en kinderen, van Laat 2 naar Vel sen. W. Vink, N.H., chauffeur, en gezin, van Drebbelstraat 10 naar Baarle Nassau. J. A. Martin, R.K., meubelmaker, van K. van 't Veer- straat 19 naar Bergen. G. van M-ourik, R.K., kleermaker, van Schotenstraat 18a naar Zuilen. H. Rol, N.H., kamermeisje, van Pr. Julianalaan 14 naar Bergen. S. de Boer, N.H.,. wed. v. K. van Nie- nes, z. b., van Eikelenbergstraat 2 naar Edam. T. C. Wildenburg, R.K., tuindersknecht, van St. Jo- sephstraat 27 naar Heiloo. G. Zwagerman, geen, hulp in de huish., van Luttik Oudorp 91 naar Scha gen. A. de Ruiter, Ger.K., van- Leliestraat 16 naar Hoorn. M. van Heel, R.K., leerl. verpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar Hur- wenen. A. M. de Vries, R.K., z. b., van Westerweg 114a naar Zeist. G. M. Borst, R.K., dienst bode, van Van Everdingenstraat 16 naar Obdam. W.Hartog, geen timmerman, en echtg., N.H., van Pr. Hendrikstraat 3 naar Zijpe. P. Bekema, R.K., religieuse, van Van Everdingenstraat 18 naar Delft. D. Peetoom, slager, N.H., van Spoorstraat 47 naar Hoorn. LANGEDIJK. De koolcampagne. - Al worden de aanvoeren van witte kool aan de veilingen minder, de zuurkoolfa- brieken werken nog op volle kracht. Er hebben zich bij de fabrieken langzamerhand groote stapels witte kool gevormd, welke den arbeiders (plm. 500) nog geruimen tijd werk beloven. Er komen nu, althans te Broek op Langendijk, bijna evenveel van de z.g. Succes-witten als vroege witten aan de markt. De uitplant van Succeswitte kool is ongetwijfeld gestimuleerd door de betere prijzen, welke verleden jaar voor dit artikel werden betaald. Er werd toen 3 per 100 kg besteed, terwijl voor de vroege witte kool een prijs van 2.50 gold. De oorzaak van dit prijsverschil was, dat uit een wagon Succeswitten méér Vaten zuurkool konden worden geproduceerd dan van de- gewone vroege witte kool De opbrengst van Deensche kool is nog weer hocger. Voor de tuinbouwers is bet ver loop van de witte kool-campagne dus niet zoo gunstig als verleden jaar. Tot Dinsdag j.l. .werd voor de witte kool- zoowel als voor de Suc ces witten 2 per 100 kg betaald. Deze prijs is nu verhoogd tot 2.3-0 per 106 kg, maar daarmede is nog lang niet het niveau van verleden jaar bereikt. - Ook zou men gaarne zien, dat er eenig verschil werd gemaakt in de prijzen, hetgeen blijkens het boven staande wel gerechtvaardigd zou zijn. Het is wel wat laat in den tyd, zoodat de meeste vroege kool niet meer van den verhoogden prijs kan profiteeren, maar voor de Succes witten zou het nog wel van betee kenis kunnen zijn. Het is mogelijk, dat nog geen hoogere prijs is vastgesteld, omdat de Succes-witte dit jaar wel wat vroeg waren. Het doel was, dat deze koolsoort zou dienen als aansluiting op de vroege witte, maar er kwamén er al heel wat aan de veiling, toen er nog volop vroege witten waren WIERINGERWAARD. Witte Kruis. - Dinsdagavond werd in het café Breed, onder lei ding van den heer Hofsté, een ver gadering gehouden van het Witte Kruis. Medegedeeld werd, da: de c'ollecte t.b.c. heeft opgebracht 41.64. Er was nog een overschot van 't vorig jaar, zoodat een bedrag van 60.89 overgemaakt kon wor den. De collecte voor 't Roode Kruis had 39.50 opgebracht. Er zijn twee kinderen uitgezonden naar een vacantie-kolonie waarvan er één met goed resultaat terug is, terwijl het tweede binnen enkele dagen terug komt. De financieele toestand der kas laat toe dat ook een vol gend jaar weer de gelegenheid tot uitzending gegeven kan worden. Besloten werd een 300-tal boekjes over voorkomen en genezen van t.b.c. te bestellen en huis aan huis te bezorgen. Een bespreking werd gevoerd naar aanleiding van een circulaire over den schoolartsendienst. De wenscheüjkheid werd ingezien, om na 't verlaten der school met dit werk voort te gaan. Besloten werd dat 't bestuur zich in verbinding zal stellen met dr. de Vries, die over alle gegevens beschikt. Als bestuursleden moesten aftre den de heeren S. Sieswerda, J. P. Groot en D. Kaan (secr.) Laatstge noemde werd herkozen; gekozen werden de heeren J. van Ham en H. Sijbrands. Als afgevaardigde en plaatsverv. naar de alg. vergade ring werden gekozen de heeren C. Haringhuizen en dr. N. Spits. De beschrijvingsbrief gaf geen aanlei ding tot bespreking. Afgevaardigde kreeg vrij mandaat. Zoo mogelijk zal wederom een cursus worden gehouden voor eer ste hulp bij ongelukken. Met de wijkverpleging voor Anna-Pau- lowna en Wieringerwaard zijn enkele moeilijkheden gerezen. De reisgelegenheid voor de zuster is naar genoegen geregeld, doch er bestaat ook nog een financieele moeilijkheid, waarvoor 't noodig is dat meer ingezetenen zich op geven als lid. Circulaires daartoe zullen worden verspreid. Een globale begTooting door den secretaris opgemaakt die begon met een saldo van 350, sloot' op een bedrag van 850 met een post on voorzien van 93. Hierbij is gere kend op een aflossing van 100 van een loopende schuld. Nog werd medegedeeld dat de xploitatie van het zwembad vrij gunstig is verloopen. Door den heer Haringhuizen werd iri verband met het bedanken van sommige léden van het zwembad opgemerkt, dat zij moreel verplicht zijn om lid te blijven. De stichting van het zwembad werd daarvan af hankelijk gesteld. HEILOO. Vergadering Volkstuinders. - Donderdagavond vergaderden de volkstuinders onder voorzitterschap van'den heer G. Govers, die zyn te vredenheid uitsprak over de goede opkomst. Al scheen het in het voorjaar er slecht voor te staan, aldus vervolg de hij, nu de oogst is binnengehaald, kunnen we over het algemeen tevre den zijn. Voor het oprichten van een vereeniging van volkstuinders is de tijd nu niet gunstig, vooral niet omdat onze tuintjes ieder oogenblik door de gemeente opgezegd kunnen worden. De commissie meende dan ook den bestaanden toestand te moe ten handhaven en meer een combi natie te moeten vormen. De commis sie kan dan als schakel dienst doen tusschen de gemeente en de huur ders van de tuintjes. De heer Smits, die meende uit de comfnissie te moeten treden, in ver band met de door hem gevoerde actie om een vereeniging op te rich ten, welke echter mislukte, werd opgevolgd door den heer Kieft, die met algemeene stemmen door de vergadering als derde commissielid werd benoemd. Het indertijd tot het gemeentebe stuur gerichte verzoek om verlaging van huur voor 1941 werd afgewezen. De nieuwe burgemeester, die zich persoonlijk van den toestand op de hoogte had gesteld, meende te moe ten adviseeren tot een belangrijke verlaging van den huurprijs, zoodat die voor 1942 tot de helft is terug gebracht. Eenige huurders klaagden over de verschillende grootte van de tuin tjes. De gemeente-architect, de heer Torken, zou het wenschelijk vinden om ze per vierkanten meter te ver huren. Dé voorzitter maakte van dit plan een voorstel, dat met algemee ne stemmen werd aangenomen, de prijs zal dan zijn 1 cent per vierk, meter. De heer Kieft zal zich belas ten met het innen van de huurgel den, hetgeen niet meer door het ge meentebestuur, doch door tusschen- komst van de commissie zal geschie den, van 1 Jan. tot 15 Maart 1942. De heer A. P. Couwenhoven hield hierna een causerie over de werk zaamheden, welke vóór den winter nog dienen te geschieden. Spr. begon met te zeggen, dat er al aardig getuind is in den afgeloo- pen zomer. Maar er moet nog heel wat gebeuren. Een verwaarloosde tuin is niet goed. We moeten onzen tuin goed schoon maken, greppels uitsteken, het land een beetje rond maken zoodat het water er kan af- loopen en meer van dergelijke din gen. Spr. bepleitte verder grondon derzoek. Daardoor toch kunnen wij bepalen welke bemesting wij moe ten toepassen en wat wy op den grond kunnen telen. Het is b.v. ge bleken, dat de grond arm aan kalk is. Spr. zou dan ook willen voorstel len om kalkmergel aan te koopen, Wij moeten echter, vooral met aard appelen, waken voor een teveel aan kalk, al kunnen wij het niet geheel missen. Verschillende vragen uit de ver gadering werden door spr. beant woord. Het onderwerp pootaardap- pelen besprekend, zeide de heer C dat het niet gemakkelijk zou zijn deze te krijgen, daar de vakmen- schen vóór gaan. Aan het slot van zijn praatje vertelde spr. nog hoe we kunnen zien, hoe de kiemkracht is van de door ons zelf geteelde boo- nen of erwten. De voorzitter dankte hem voor zijn inleiding, de heer Couwenhoven is n.l. ,niet een aangewezen adviseur, maar iemand die hier ambitie in heeft. Na nog verschillende vragen uit de vergadering te hebben beant woord, sloot de voorzitter de verga dering. 4 Geen schoenenbons. Castricum. In verband met een eventueele nieuwe regeling voor de schoenen distributie zullen van 1 November of geen aanvraagformulieren voor schoenen mogen worden uitgereikt en geen schcenenbonnen worden verstrekt. Vitaminen-verstrekking. Egmond aan Zee. Op het consultatiebureau voor zuigelingen zullen aan kinderen van 3 mnd. tot 3 j. vitamine-tabletten D. worden verstrekt ter vervanging van levertraan. Ook a.s. moeders komen hiervoor gedurende de laat ste 3 maanden in aanmerking. Voetbal WEDSTRIJDEN VOOR A.S. ZONDAG. Voor a.s. Zondag zijn volgens de Sportkroniek o.m. de volgende wed strijden vastgesteld: District I, le klasse: Ajax-Storm- vogels, VUC-Xerxes, DOS-EDO, Feij enoord-DWS, ADO-DFC. District II, le klasse: Emma-'t Gooi, Sparta-DHC, Haarlem-HBS, Bl.-Wit-RFC, VSV-HDVS. District III, le klasse: Wageningen -Enschedé, Quick-Hengelo, PEC-AG OW, Tubantia-NEC, Ensch. Boys- Heracles. District IV, le klasse: Willem n- PSV, Eindhoven-Longa, BW-Spek- holzerheide, Helmond-Noad, NAC- Roermond, MW-Picus. District V, le klasse: Sneek-LSC, Be Quick-Heerenveen, GVAV-HSC, Achilles-Velocitas, Veendam-Leeu- warden. 2e klasse B: HVC-Volewijckers, Spartaan-Vriendenschaar, DWV-Wa- tergraafsmeer, OSV-Zeeburgia. 3e klasse A: Hollandia-Succes, KVV-DTS, ZW-Zaandyk, WZ- GVO, QSC-Alw. Forward. 3e klasse B: Bloemendaal-Schoten, DEM-Helder, Kinheim-Zandvoort- meeuwen, Beverwijk-TYBB, Ripper- da-HFC. 3e klasse D: SDW-WA, WMS- Swift, Ahrends-Purmersteijn, Jan Hanzenkwartier-TOG. 4e klasse A: Alkmaar-Oudesluis, Bergen-Atlas, Schagen-BKC, Wie ringerwaard-W atervo gels 4e klasse B: Andyk-St. George, Sporters-Sijbekarspel. Toen gebeurde, gelukkig niet opgemerkt door chauffeur en pas sagiers, het verschrikkelijke. Later vermeende opoe, dat zij vermoede lijk te nauw had gezeten, maar hoe dan ook, juist toen zij met den eenen voet de glibberige, vies-natte straatsteenen aanraakte, gulpte van onder den wijden rokken bundel tegelijkertijd een regen van koffieboonen nèer. Gebrande koffieboonen. Heerlijke geurige, bruin-gebrande koffieboonen. „La-maar-liggen", vermaande de dochter, „ik stuur zoo meteen de jongens wel." Maar wie heeft ooit verteld waar de muizen vandaan komen, als er tarwe op zolder is? Toen opoe's klein-spruiten met blikjes arriveerden, was er al on raad. Een steeds vermeerderende kluwen van kinderen, die onder den opgetogen kreet: „Koffiebööne, koffie-bööne" zakdoeken, petten en mutsen op de steenen had uit gespreid en met stokjes en lucifers tjes tusschen de steenen peuterde om het begeerde goedje machtig te worden. Waarom zouden kinderen anders doen dan groote menschen? „Die koffie-böóne komme van ons opoe". „Woi hewwe ze 't eerst vonden". Het werd een oorlog in het klein. HEEEHUGOWAARD Verduistering. - De vorige week werd door de politie tegen een aantal bewoners procesverbaal opgemaakt wegens het niet vol doende verduisteren hunner behui zing. We vernemen, dat ditmaal nog slechts verbaal werd opgemaakt voor ernstige overtredingen, doch dat een dezer dagen ook overtredin gen van lichteren aard zullen wor den tegengegaan. Blijkbaar wordt hiermee gedoeld op woningen met nog te veel licht doorlatende gor dijnen, want bij meerdere woningen Is het licht van den weg af zicht baar, hoewel er zorg voor gedragen is, dat de gordijnen (meestal van dunne stof) goed gesloten zijn. Koffiebööne! - Als steeds werd opoe's komst door het gezin met vreugde verbeid. Ook nu zou zij ouder gewoonte voor ieder wat meebrengen, natuurlijk. En met fijnen tact wist zij ieder het zijne te geven. Moeder zelf zou het niet beter kunnen doen.. Alleen, er was een verschil. Als moeder zelf gaf, bleef er voor haar altijd het klein ste stukje over. Als opoe verdeelde, was het grootste stuk voor moe. Zoo wachtte men dan in span ning? Tot eindelijk het „gele ge vaarte met het aanhangkacheltje" voor het huis stopte, wat een in den voor het raam gezette leuning stoel bevestigde jonge spruit de kreet ontlokte: „De boes, de boes. Opoe komt". Moeder was reeds op den weg. Met een blijden glimlach nam zij eerst het karbiesje in ontvangst en reikte toen opoe, die in breede welving van rokken het portier uitwrikte, gedienstig de hand.- - OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bij kantoor Alkmaar, - van Vrijdag 31 October 1941 plm 2u STAATSLEENINGEN. Vor. k. 314 Nederland 1941 96' 4 Nederland 1941 1 00l/16 4 Nederland 1940 II 100i/16 3—3'/, Nederi. 1938 921/, 3 Ned.-lndië 1939 93"/lr BANK-1NSTELL. Amsterd. Bank .129 Handel Mij. Cert. v. f2.50175 Koloniale Bank 21fc'/4 Ned. Ind. Handelsbank 150 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .146 Calve Delft Cert. .1141/, Nederl. Ford ,321 Lever Bros162 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 276V. CULTUUR MAAISI H. H. V. A487 Java Cultuur 297' Ned.' Ind. Suiker f'ni, -,.75 Verg. Vorstenlanden 134l/s PETROLEUM. Kon. Petr. .317 RUBBERS. Amsterd. Rubber .310 Déli Bat. Rubber 2S5 Hessa Rubber .108 Oustkust |92 Serbadjadi757 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1 7'/4 lava-China-Japan lyn .1/1 Kon Ned. Stoomboot 2C0 Scheepvaart Unie 2091/, TABAKEEN. Deii Batavia 2721/, Oude Deli313 Sen=mbah265 937/s lOoa/ 1C01/10 927/16 93>/4 1291/, 175 216 150 1471/, 119V« 320 162'/4 276V, 486 294 268 136 317 3101/, 268 167 182 150 147'/, 1/0 199 210 272 315 263'/, Hoofdredacteur en Buitenlanr. Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Berger Stad en Prov.: G. H. W. tei Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2