DE TIJGER Reinig Uw kunsïgebiï mef OZODENT Bijzonderheden over de regeling, die 3 November ingoot. Blijf U langer fit voelen en zonder pijnen... De moord in de rijwiel stalling. Uifspraken van het vrede gerechtshof. OPROEP. Reorganisatie crisis- tuchtrechtspraak. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 31 OCTOBER 1941. Pagina 3. Distributie textielproducten. Speciale regeling voor aankoop van kousen. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de on langs uitgereikte, derde, textiel- kaart voor den aankoop van textiel- goederen in gebruik zal worden ge- noimen. Uit den aard der zaak heeft de beschikbare hoeveelheid goederen het noodzakelijk gemaakt de rant- soeneering van textielproducten te verscherpen. In de eerste plaats zal met 60 punten (de nummers 61 tot en met 120) volstaan moeten worden tot 1 Mei 1942, de pun ten van de nu loopende textiel kaart zullen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoo- pen van artikelen eveneens nog mogen worden gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zullen vol gens de reeds gepubliceerde rege ling de groote stukken en de stoffen daarvoor slechts te verkrijgen zijn op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sok ken, welke tot op zekere hoogte onontbeerlijk kunnen worden geacht en waarnaar de vraag groot is, een speciale regeling getroffen. In de waardeering van de punten is eenige verandering gekomen, die voor enkele artikelen iets gunstiger, voor andere iets ongunstiger is ge worden. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inleve ring van punten kan geschieden, zullen voortaan slechts op punten verkrijgbaar zijn. Toeslagkaarten, Textieltoesla.gkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitge reikt. Nader zal worden bekend ge maakt, wie voor toeslagkaarten in aanmerking kunnen komen. De nu loopende textiel-toeslagkaarten blij ven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale textielkaarten worden uitgereikt. Op den dag der uitreiking van deze kaarten vervalt de regeling, diat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributiestamkaart van het kind of op de machtigingen fvioor aankoop van tetxtiellartikelen voor a.s. moeders kunnen worden gekocht. Hieronder volgen enkele nadere bijzonderheden aangaande de rege ling. Bovenkleeding. Alle soorten overjassen, jekkers en Idlamesmantels (met uitzondering van specifieke re,gen kleeding) even als heerem- en jongenscostuums en ondeTdeelen daarvoor en alle stof fen voor de voornoemde artikelen zullen vanaf 3 November uitslui tend op een speciale vergunning on der gelijktijdige inlevering van pun ten kunnen worden gekocht. Een speciale vergunning zal slechts wor den verstrekt aan hen, die niet meer beschikken over een draagbaar exemplaar van het aan te schaffen artikel. Zij, die tot Januari 1942 een overall noodig hebben, dienen deze aan te schaffen op de punten hunner textiel en/of textiel-toeslagkaart; voor deze beroepskleeding zullen geen speciale printen worden ver- Strekt. Kousen en sokken. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder kunnen op de spe ciale kousenbonnen welke zich aan die bovenzijde van de textielkaart bevinden onder gelijktijdige afgifte van het daarvoor bepaalde aantal pun ten der textielkaart of textiel- toeslagkaart ni de periode van 3 November 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sok ken koopen. Het eerste paar zal van 3 Novem ber en het tweede paar eerst van 1 Februari 1942 af verkrijgbaar zijn. pEen derde kousenbon geeft dan van af 1 April 1942 nog eens een aan- koopmogelijkheid van een paar kou sen of sokken. Wanneer van deze kcusenbon wordt gebruik gemaakt, zal [men in afwijking van de beide vorige kousenbonnen, daarvoor ech ter 1% maal de puntenwaarde van kousen of sokken moeten offeren. De drie overige niet van een datumopdruk voorziene kousen bonnen mogen voorloopig niet wor den gebruikt, deze krijgen eerst geldigheid na een bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen op die van den datumopdruk „Nov.-April" voorziene kousenbon A een paar geminderde kousen (met naad) tegen de gewone puntenwaarde of twee paar on'geminderde rondgebreide kousen (zonder naad) elk tegen de halve pun tenwaarde aanschaffen. Verder kunnen zij in de perio de van 1 Januari 1942 tot 1 April 1942 op elk der kousen bonnen B. en C. nog een paar kousen (of sokjes) tegen gelijk tijdige afgifte van het vereisehte aantal punten der textiel- en/of toeslagkaarten aanschaffen. De kousenbon D., welke vanaf 1 April 1942 gebruikt mag wor den, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kou sen of sokken, doch wanneer deze kousenbon gebruikt wordt, zal men daarvoor 1maal de puntenwaarde moeten afstaan. De overige, niet van datumopdruk voorziene, kousenbonnen mogen voorloopig evenmin werden ge bruikt, deze krijgen eerst geldigheid na bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen A.B. C.D. van de textielkaarten voor jon gens en meisjes van 315 jaar, welke niet van datumopdruk voor zien zijn, kunnen tegen gelijktijdige afgifte van textielpunten, vier paar kousen en/of sokken worden gekocht tot 1 Mei 1942, de overige drie spe ciale kousenbonnen zullen eerst dan gebruikt mogen worden, nadat bij een nadere bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942 daaromtrent mededeelingen zullen zijn verstrekt. Artikelen, die niet meer vrij zijn. Tot de artikelen, welke nu vrij doch met ingang van 3 November slechts op punten verkrijgbaar zijn, be- hooren: Corse,tten, corseletten, bustehou ders, hoeden (met uitzondering van stroohoeden), petten, mutsen, baret ten, gordels, buikbanden, pols- en borst- en kniewarmers en operatie- jassen; bovendien zal men bij den aankoop van bontjassen en lederen jassen, voor de daarin aangebrachte zichtbare voeringstof de punten waarde per verwerkten vierkanten meter stof moeten geven. Veranderde puntenwaarde. Verhoogd in puntenwaarde werden katoenen naai-, rijg- en festonneergarens, n.l. tot 2 punten per 100 yard.' Natuurzijden artikelen, welke vroeger onder de groep K. (kunst zijden artikelen) werden gerang schikt, zijn thans gebracht onder de groep W (natuurwollen, natuurwol- fcoudende en natuurzijden artike len), waardoor zij automatisch hoo- ger in punten worden gewaardeerd. Restcoupons van stoffen, die in de loopende distributieperiode voor de volle puntenwaarde moesten wor den gekocht, zullen voortaan tegen de h a 1 v e puntenwaarde per vier kanten meter worden gekocht en wel van stoffen tot en met 90 cm breed te, per restcoupon niet langer dan 1 metier, van stoffen boven 90 cm breedte, per restcoupon niet langer dan 60 cm, terwijl restcoupons gor dijnstoffen van 2 meter lengte en minder, van 3 November 1942 af tot de vrijgestelde producten gerekend worden en dus zonder leveringsver- gunning kunnen worden gekocht. Vrije artikelen. Kunstzijden naai-, rijg- en feston neergarens zullen ook in d'en ver volge puntenvrij verkrijgbaar zijn. Nog kan de aandacht er op wor den gevestigd, dat de verkooper de overlegging van de distributiestam kaart moet eischen en dat iedere houder van een textielkaart is ver plicht zijn naam en adres op die kaart met inkt in te vullen. Over'de nieuwe textielkaart is reeds veel te doen geweest. Tal van onjuiste geruchten zijn haar komst voorafgegaan. We laten dat thans rusten, omdat het veel belangrijker is wat de nieuwe textielkaart in werkelijkheid voor het publiek be- teekent. Op komende minder gunstige ver anderingen, die ten deele zelfs vrij ingrijpend zouden zijn, was men wel voorbereid. Anders was ook wel niet te verwachten, bijna anderhalf jaar hebben wij geput uit en geteerd op onzen voorraad textielgoederen en textielgrondstoffen, die na Mei 1940 van buitenaf vrijwel niet meer is kunnen worden aangevuld, terwijl onze eigen industrie niet bij machte was te voldoen aan het beroep, dat in de huidige omstandigheden op haar werd gedaan. Rechtvaardige verdeeling. Zoo teerden we in, evenals dat op Eeuwige jeugd kan niemand U geven, maar wèl kunt ge Uzelf vrij houden van vele ongemakken en pijnen, die zich openbaren zoodra de eerste jeugd voorbij is. Vooral menschen die in een omgeving of omstandigheden verkeeren, waar door zij voorbestemd zijn rheuma- tische aandoeningen onder de leden te krijgen, moeten zich in acht nemen. Maar óók zij- die een zittend leven leiden of weinig lichaamsbe weging krijgen, worden de dupe van de verslapping der bloedzuive rende organen. Die gaan insla pen, vertragen in werking, het bloed gaat minder krachtig stroo men, de spijsvertering schiet te kort en onzuiverheden die anders worden afgevoerd gaan zich vast zetten en ophoopen en worden oor zaak van landerigheid, maar vooral pijn! Ondragelijke pijn! Dat alles voorkomt ge met Kruschen Salts. Met Kruschen: regelmati ger spijsvertering, frisscher door straling en gezuiverd bloed. Met Kruschen dat jeugdige: Kruschen- gevoel: prettig, fit en vooral bestand tegen alles wat Rheuma- tisch maakt. Neem toch óók Kruschen Salts het oude beproef de recept sinds 1839 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. Dader gearresteerd. De politie te Amsterdam heeft gistermorgen den dader gearres teerd van den moord, twee we ken geleden gepleegd op een ouden man den vader van den eigenaar in een rijwiel stalling in de Corn. Anthonisz- straat, aldaar. De arrestant, een 21-jarig jongmensch, wonende in dezelfde straat, heeft reeds een bekentenis afgelegd. Woensdag en gisteren had de po litie eenige jongemannen aangehou den, verdacht van verboden wapen bezit. Daarbij werd o.a. een pistool in beslag genomen, dat in verschillende handen was overgegaan. Het bleek, dat bij het pistool aanvankelijk ne gen patronen hadden behoord, welk getal later geslonken was tot zes. Merkwaardigerwijze waren deze drie patronen verdwenen, nadat het pistool in tijdelijk bezit was geweest van een jongeman, die in de Corn. Anthoniszstraat woonde en wel juist in den tijd, dat daar de laffe moord was gepleegd. Deze samenloop van omstandig heden gaf de politie aanleiding tot een uitermate ;scherp verhoor van den betrokkene, die tenslotte toe gaf, den moord te hebben bedreven. Volgens zijn lezing zou hij dien nacht om ongeveer half één aan de fietsenstalling zijn gekomen, om zijn rijwiel te bergen. Hij had toen een tijdje met den ouden man staan pra ten, doch tenslotte een twist met hem gekregen, welke zoo hoog liep, dat de oude baas een stuk ijzer ge grepen zou hebben en een beweging in zijn richting daarmee zou hebben gemaakt. Uit zelfverdediging had hij daarop twee schoten gelost en was vervolgens uit angst weggeloo- pen. Deze verklaring werpt geen enkel licht op het feit, dat denzelfden nacht vijf fietsen uit de stalling zijn verdwenen, en evenin geeft zij antwoord op de vraag, waar de der de ontbrekende kogel is gebleven. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de politie uiterst sceptisch staat tegenover de door den gearresteerde gegeven lezing. Het onderzoek in deze nog in tal van opzichten duis tere zaak wordt met onverminderde kracht voortgezet. zoo menig ander gebied het geval wasen werd het noodzakelijk de bestaande distributieregelen te her zien. Want al slonken de vooi'raden, de rechtvaardigheid diende bij de rantsoeneering blijvend te worden betracht. De minder kapitaalkrach tige bevolkingsgroepen mochten principieel niet in ongunstiger posi tie komen dan de meer welgestel- den, die zoo licht de mogelijkheid kunnen aangrijpen om zich in ruime mate van het benoodigde, ook al is dat niet onmiddellijk noodzakelijk, te voorzien. Uit overwegingen van wat men pleegt te noemen de „distributieve rechtvaardigheid", een eerlijke rant soeneering dus, is nu voor de a.s. distributieperiode tot zekere beper kingen overgegaan. Zware straffen wegens misdadige verdachtmaking der nat.-soc. bewe ging in Nederland. Slecht voorbeeld der ouderen deed de kinderen vol gen. 's-Gravenhage, 30 October. Het vredegerechtshof veroordeelde tot gevangenisstraffen van één tot twee weken J. H. E. te Reeuwijk, J. H. en A. de K. te Rotterdam, M. v. d. Z., J. H. J. van H„ L. B. en C. de H. de J. te Krimpen en H. B. te Schiedam wegens het bezigen van het woord „landverrader" en andere grievende uitdrukkingen ten aanzien van de nat-soc. beweging in Nederland en haar leden. Het hof overwoog o.a. dat het bezigen van deze uitdruk kingen ten opzichte van hen, die tot de nat.soc beweging in Nederland behooren, mede daarom als een zeer ernstig vergrijp is te beschouwen, omdat het hier personen betreft, wier goede trouw met betrekking tot het dienen van 's lands belang aan geen twijfel onderhevig kan zijn. Met betrekking tot de door het vredegrechtsof aan den minderja rigen H. B. S.-leerling J. v. d. P. te Hillegersberg, die zijn tot de nat. soc. beweging in Nederland behoo- rende leeraar het woord „landverra der" had toegeroepen, opgelegde geldboete van tweehonderd gulden (de kinderrechter te Rotterdam had verdachte veroordeeld tot 25 boe te) overwoog het hof o.m. het vol gende: De politieke verwording, welke uit het bezigen van het beleedigen- de woord landverrader in de huidige omstandigheden spreekt, blijkt nog in het bijzonder, wanneer, gelijk in het onderhavige geval, het gebruik van deze hoogst kwetsende uitdruk king zelfs door kinderen, als ver dachte, van de ouderen wordt over genomen als ware het een vanzelf sprekende zaak, waarvan men zich niet verder rekenschap zou behoe ven te geven. Hiertegenover zijn in het belang van den politieken vrede in de Nederlandsche volksgemeen schap de scherpste afweermiddelen geboden, hetgeen het hof tot uit drukking wil brengen door een aan merkelijke strafverzwaring welke het hof met het oog op de omstan digheden van den verdachte niet in den vorm van plaatsing in een tuchtschool wil opleggen, doch als een aanzienlijk hoogere geldboete. GEVECHTEN OP DE KRIM. „Duitsche infanterie-afdeelingen hebben den doorgang naar de Krim vrijgemaakt", zoo meldde een extra uitzending over alle Europeesche zendgrs. De Sovjets hebben opnieuw be langrijke terreinen voor de Duitsche troepen „ontruimd". Dat wil zeggen dat de horden van Stalin in die plaatsen geen steen op den anderen hebben gelaten. Geheele woonwijken zijn opgebla zen en wat er met de burgerbevol king moet gebeuren, daar bekomme ren deze misdadigers zich niet om. Gelukkig, dat de westersche wereld er anders over denkt, die heeft zich het lot van deze ongelukkigen aan getrokken en heeft een grootsche hulpactie ingesteld. Opk Nederland neemt aan dezen arbeid deel. Ne derland zendt een ambulance. Daarom, Nederlanders steunt deze ambulance. Stort uw bijdrage, iets méér dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 30 Oct. In den af- geloopen nacht zijn een aantal Brit- sche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Op een aantal plaatsen zijn bri sant- en brandbommen omlaag ge worpen, vooral in het westen des lands. Hierdoor zijn acht burgers ge dood en twee zwaar gewond, terwijl velen lichtgewond werden. Een huis werd vernield en drie huizen werden ernstig beschadigd. Aan een groot aantal andere gebou wen werd lichte schade aangericht, in het bijzonder glasschade. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand werd door het personeel ge- bluscht, zonder dat het bedrijf schade ondervond. Gestikt. - Gistermiddag is de 9-jarige P. de Wit uit de Adriaer. Nilmantstraat te Rotterdam gestikt in een stukje vleesch. DE FUHRER ontving in zijn hoofdkwartier den Itali- aanschen minister van Buitenl. Zaken Ciano voor een bespreking, welke in den geest der traditioneele vriend schap en beproefde wapenbroederschap tusschen de beide volkeren verliep. Achter den Führer en zijn gast Oberst Schmundt, Rijksminister von Ribbentrop en S.S. Haupt- sturmführer Schulze. (Hoffmann) HET INKUILEN VAN GRAS VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Dit gaat eenvoudiger dan het drogen en wordt door de boeren zelf gedaan. (Schimmelpenningh) Bittertafel-strategen. U kent ze wel, die oude heertjes die 's-middags aan de bittertafels in de café's, buitenlandsche politiek plegen, veldslagen winnen, regee ringen afzetten, ja zelfs mannen als den Führer en den Duce „tegen werken". Bittertafelstrategen. Nog nimmer hebben zij, voor welk land en volk ook, iets bereikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn, die het moeilijk maakt van hen te ver wachten dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd, zullen wij de hee- ren maar afschrijven. Maar in die zelfde café's hangen aan de lees tafels jonge Nederlanders rond, die ook al meenen met praten het nieu we Europa te kunnen dienen, of den nieuwen tijd te kunnen tegenhou den, inplaats van hun plicht te doen als goed vaderlander. Als goede vaderlanders, zooals die duizenden mannen, die in de gele deren van het legioen, als strijders in het W. A.-regiment, wel hun plicht begregen en in het Oosten de eer van ons vaderland hoog hou den. Gij rond de leestafels hangende jongelingen, beseft toch dat ook Uw toekomst op het spel staat. Begrijp dat in dezen tijd beter werk te doen is dan sigaretjes rooken, moppen tappen, bridgen en café's bezoeken. Ginds in het Oosten zetten dui zenden Nederlandsche mannen hun leven in voor de toekomst van ons land en volk. daar behoort U te zijn, weg met die wandelstokken en bridgekaarten, neemt de wapenen op. Strijdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dapper vaderlander, meldt U aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. DE ZIEKENHUISVERPLEGINGS- FONDSEN. Hun positie na 1 November a.s. 's-Gravenhage, 30 Oct. De voor lichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: Ten aanzien van de toekomstige positie der ziekenhuisverplegings- fondsen schijnt nogal wat misver stand te heerschen. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fond sen op dit oogenblik zeer voorbarig en bovendien ongewenscht moet worden genoemd. Dee instellingen immers, behouden, ook na de invoe ring van de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfondsenbesluit, haar beteekenis voor de vrijwillig verzekerden, alsook, wanneer zij daartoe worden aangewezen, als risico-draagsters voor de zieken- huisverpleging. Dat maakt het schoon en frisch. Bij Apoth. en Drog. Flac. 40-60 ct. en 1 gld. „Wat Mijnhardt maakt is goed Voorts schijnt bij werkgevers hier en daar onzekerheid te heerschen ten aanzien van de loonperiode, waarover voor het eerst premie kan worden ingehouden. Daarom zij alsnog medegedeeld, dat de premie betaling aanvangt op den eersten dag van de eerste volle loonperiode. Dit wil dus, in normale gevallen voor weekloonen zeggen: aanvang der premiebetaling Maandag 3 Nov. met als gevolg, dat de eerste inhou ding moet plaats vinden op Zater dag 8 Nov. Vele werkgevers ver keeren ten onrechte in de meening dat de premiebetaling in dit geval aanvangt op 1 Nov. Voor maandloonen Is dit uiter aard wel het geval. 's-Gravenhage, 30 Oct. Op 1 Nov. treedt in werking een wijziging van het Crisis Organisatiebesluit 1933. Hierbij worden de provinciale com missies voor de crisis-tuchtrecht- spraak vervangen door een alleen rechtsprekenden tuchtrechter in iedere provincie, terwijl de centrale coimmissie voor de crisis-tuchtrecht spraak wordt vervangen door een centraal college voor de tuchtrecht spraak, dat zal bestaan uit drie rechtsgeleerde leden. De rechtspraak door commissies, bestaande uit juris ten en deskundigen, komt derhalve te vervallen. Het is echter geenszins de bedoeling hiermede het deskun dige element in de tuchtrechtspraak uit te sluiten, de tuchtrechter zal steeds deskundigen kunnen hooren en naar deskundigenbericht zijn oordeel kunnen vellen. De reorga nisatie heeft mede ten doel, sneller recht te verkrijgen. Om dit te berei ken, is de mogelijkheid geopend, dat de tuchtrechter onmiddellijk ter zit ting mondeling vonnis wijst. Verder zijn eenige termijnen, b.v. die van oproeping, bekort. Glimlachje Ik heb al die jaren naar harten aas gekeken, nu heb ik er eens een hartentien van gemaakt. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HERBIS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. SeuiiieUm door J. REGIS. 30 „Wanneer je de deur naar de gang open houdt, beheersch je het veld geheel", zei hij. „De rest kun je net zoo goed als ik. Nog één raad: trek je niets aan van de telefoon en ant woord niet, als er opgebeld wordt". „Ik heb mijn instructies al gekre gen van den chef", antwoordde de rechercheur beleefd maar beslist en ging zitten. „Mijn beste monsieur Rambouil- let", zei Wallion na een tijdje, „ik begin te merken, dat ik vandaag nog geen avondeten heb gehad. En hoe is het met u?" „Ik heb al lang dezelfde ontdek king gedaan!" merkte de Fransch- man op. Ze namen afscheid en verwijder den zich. Op straat zei de Fransch- man: „Laten we ergens heen gaan, waar het licht is en waar wat muziek is en waiar we wat gezelligheid kun nen vinden!" Zoo sloegen zij den weg naar het Grand Hotel Royal in. Op den dood van Nicholas en Se bastian Koprilis volgde niet dadelijk een nieuwe catastrophe. Het scheen alsof de onzichtbare vijand, nadat hij deze twee onverwachte en vree- selijke slagen had toegebracht, zich er voorloopig toe wilde bepalen, de sporen uit te wisschen, voordat hij zijn aanval voortzette. Dat de rust te danken was aan tactische re denen, nam Wallion voor vaststaand aan en de chef der recherche was van dezelfde meening. „Hij houdt zich nu stil", merkte de ze op, „maar hij is er in ieder ge val. Wanneer we hem niet tevoren kunnen opsporen, zal hij spoedig weer zijn klauwen laten zien!" De uitgebreide onderzoekingen wilden intusschen geen resultaat opleveren. De geheimzinnige wijn handelaar Thomas dook niet meer op, noch in zijn woning, noch er gens anders. Uit de kamer in Sö- derbergsstraat 87, waar Sebastian Koprilis was dood gevonden, leid den geen sporen in een bepaalde richting. Joseph Koprilis was ver dwenen en ofschoon de recherche een bericht met een tamelijk volle dig signalement in alle kranten liet publiceeren, bleef het een onopge lost raadsel, waar hij gebleven was. De achtergelaten bezittingen van de gebroeders Koprilis gaven geen aanknnopingspunten. Kort en goed: nog vier dagen na den noodlottigen twaalfden Decem ber was het onderzoek niet merk baar vooruit gekomen, ondanks den systematischen en hardnekkigen ar beid van de politie. Intusschen werkte Wallion ener giek aan zijn plan om Suzanne Chrisman op een veilige plaats te brengen. Hij besteedde er verschei dene dagen aan, samen met Ram- bouillet een villa in het voorstadje Stocksund te vinden, die te huur was en voor hun doel geschikt. Het huis moest aan twee eischen vol doen: het moest zoo dicht mogelijk bij de studio van de filmmaatschap pen zijn en gemakkelijk op een vol komen betrouwbare wijze te bewa ken zijn. Aan beide eischen voldeed de Villa Rosa. De Villa Rosa was een steenen huis van twee verdiepingen en wit te muren, zonder een andere archi tectonische versiering dan een ge veldak en een portiek met twee zui len van witten kalksteen. Haar naam had de villa zonder twijfel te dan ken aan een laag berceau van rozen aan de zuidzijde. Overigens daalde de bodem aan alle zijden van het huis af, zoodat het daadwerkelijk op den top van een gladden, niet bijzonder hoogen, maar langgerek- ten heuvel stond, die door een meer dan manshoogen muur was omge ven. Aan twee kanten lag het ge heel aan een openbaren weg en op de andere zijden bevond zich een aantal gebouwen op een geringen afstand. Het geheele huis maakte werke lijk den indruk, door iemand ge bouwd te zijn, die bang was voor inbrekers. Het steenen fundament was zoo hoog, dat de vensters van de benedenverdieping zfêh drie me ter boven den grond bevonden, en de muren waren glad als papier. De deuren waren bijzonder massief, van Amerikaanche veiligheidssloten, gewone sloten en grendels voorzien. De kelder aan den achterkant van het huis was door een ijzeren deur afgesloten. „Ik vind, dat dit schitterend uit komt", zei Wallion. „Vooral nu, nu er sneeuw ligt, moet het voor een onbevoegde uiterst moeilijk zijn, on gemerkt in de villa binnen te dringen. Bovendien is het huis goed gelegen aan den eenen kant is het maar tien minuten naar het sta tion van den electrischen trein en aan den anderen kant is achter de boomtoppen het dak te zien van de Astra Film-maatschappij. Wat zegt u ervan monsieur Rambouillet?" „U kunt het gevaar nooit heele- maal uitschakelen", antwoordde de Franschman ernstig, „maar hier schijnt het toch tot een minimum gereduceerd te zijn". Twee dagen la ter richtten Suzanne en Allan Chris- man zich in de Villa Rosa in. „Het is niet gezegd, dat u hier zoo bijzonder lang zult behoeven te blijven' wonen", zei Wallion tot hen, .„maar u moet ervan uitgaan, dat waakaamheid en voorzichtigheid onontkoombaar noodzakelijke dingen zijn voor de veiligheid van me vrouw Chrisman!" „Een belegerde vesting dus?" viel Suzanne hem rustig in de rede. *„Ja, en voor zoo ernstig houdt de chef van de recherche den toestand, dat hij het is, die voor het garni zoen zorgt!" Dit garnizoen, waarvan de journa list sprak, bestond uit den ervaren Aspeland en twee rechercheurs. Er werd bepaald, dat dezen proviso risch over een van de zuidelijke ka mers konden beschikken, vanwaar men uitzicht had op aen uitgang van het huis, en er werd dadelijk een achturige wachtindeeling inge steld. De wakende zou zich in den regel in de hal van de benedenver dieping bevinden en van daar uit werd snel de leiding voor een elec- trische bel naar de kamer boven aangelegd. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5